Chefarine 4 Verlanglijstje voor Velsens nieuwe huishoudschool Pleidooi voor gemeentelijke bouw aan de IJmuidense Oranjestraat ,Regering breekt de visserij af" Griepbeslrijding met 4 middelen tegelijk! /elite Ufece/f/ IJmuiden Velsen 3 Fa. B. ENGELENBERG Officiële verhoop SIKKENS' LAKKEN Katwijkse reder laadde coaster met eigen personeel Luistervergunning wèl rechtsgeldig GRIEP? Resultaten der Noorse haringvisserij School aan de Troelstraweg moet zo mogelijk de beste van Kennemerland worden Agcnda voor Velsen Tweemaal Spanje Van Straten leidt in Kennemertournooi (jfee MORRIS Hef/tet/eu iwj! BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 4 genda voor Beverzvijk DONDERDAG 14 FEBRUARI 19^2 9V In aansluiting' op hetgeen wij gisteren in het kort meldden over de jaarvergade ring van de vereniging „IJmuidcns Bloei", rest nog mede te delen, dat op deze ver gadering ook het probleem Oud-IJmuidcn ter tafel is gekomen. De heer M. Roos, de voorzitter van de vereniging, heeft na het aanduiden van een aantal moeilijkheden in de Nederlandse visserij het volgende in het algemeen opgemerkt over de weder opbouw van de gemeente Velsen: „Toen de oorlog was afgelopen waren in de gemeente 3400 panden afgebroken. Na de bevrijding is aan de wederopbouw, dank zij een eendrachtig samengaan van alle politieke partijen, met voortvarendheid ge werkt. De volgende percelen werden in de loop der jaren opgeleverd: 1947: 3. 1948: 586, 1949: 624, 1950: 570 en 1951: 575, in totaal 2358 percelen, waarvan gebouwd door de gemeente Velsen 1580 en door par ticulieren 778. Per 31 Januari 1952 waren in uitvoering door de gemeente 748 per celen en door particulieren 155". En hij ging aldus verder over de kwestie oud-IJmui- den: ..De vele wonden, die geslagen waren, zijn thans vrijwel alle genezen. Vrijwel, want één grote wonde is nog steeds niet geheeld: de wonde Oud-IJmuiden. Dit toch voor het vreemdelingenverkeer 7,0 belang rijke deel van de gemeente „bloedt" nog steeds. Wel is gebleken, dat het college van B. en W. haar goedkeuring aan een bebou wing aan weerszijden van een verbrede Oranjestraat heeft gehecht, en het is te •hopen, dat aan de uitvoering hiervan met spoed gewerkt zal worden. Maar in dit verband is het belangrijk te weten wat de bestemming van de terreinen aan de Oost en Westzijde van de Oranjestraat zal zijn. Er wordt gesproken van industrieterrei nen, doch ik meen te mogen veronderstel len, aldus de heer Roos, dat er nog wel tientallen jaren zullen verlopen, voor deze voor dit doel bebouwd zullen zijn. Indien deze veronderstelling juist is, zulien er dan personen te vinden zijn die nu reeds bereid zijn een winkelpand aan de Oranjestraat te bouwen? Ik meen dit te moeten betwijfe len. Daarom is er slechts één oplossing om tot bebouwing te komen en wel via de ge meente." Strandaccomodatie Ook ten aanzien van de strandaccommo- datie bleek IJmuidens Bloei nog wel enige wensen te hebben; de belangrijkste hier van zijn: een behoorlijk breed plankier, maar dan niet verborgen onder het zand, van het Paviljoen Vers wijveren tot het harde strand; een loopbrug van de pier De lift zakt. Het was Woensdag een bijzonder „voorzichtige" afslag. Iedereen scheen aan te voelen dat de prijzen zouden dalen en er werd maar mondjesmaat ge kocht. Inderdaad leken deze vermoedens gegrond, want de noteringsverschillen tussen de eerste en de laatste afslagen be liepen soms meer dan f 10 per kist. Type rend waren de noteringen voor de kabel jauw, die in het begin ruim f 140 per kist opbracht en even later ook weg gingen voor f 110 per kist van 125 kilo. Eenzelfde lot onderging de wijting. Werd er aanvan kelijk f 32 betaald, later kon geen hogere prijs meer worden bedongen dan f 20 per 50 kilo. De braat daalde van f 49 tot f 38 en alleen de regels „dikkoppen" bleven goed genoteerd op f 110 tot f 95 per 10 stuks voor de grote soorten en f 50 tot f 45 per 10 stuks voor de middelsorteringen. De platvis kreeg een tik mee: schol II daalde van f 63 op f 32 en de grote schol zakte van f 28 op f 25. De tong hield zich staande en varieerde voor de lappen van f 3.30 tot f 3.20 en voor de kleinmiddel van f 1.90 tot f 1.85 per kilo. Hup „Haarlem". De trawler „Haar lem" had Woensdag het rijk alleen en maakte vlotweg f 38.000 voor zijn 1200 kisten die in 13 dagen werden buitge maakt. Van de loggers kwam de Excelsior (KW 76) van de rederij Kennemerland als hoogste uit de strijd met f 6700. Enkele andere loggers en kotters varieerden van f 2700 tot f 3800 per schip. Slechter weer. De dalende barometer om de Noord is oorzaak geworden, dat de visserij weer wat vertraging ondervindt en de trawlers als enkeling naar de afslag komen zakken. Vandaag was alleen de „Bloemendaal" met ruim 300 kisten pre sent, waarvan 200 kisten schelvis, 70 kis ten radio, 30 diversen en 70 stuks stijve kabeljauwen. Tot Woensdagavond waren er geen Noordloggers voor binnenkomst bekend. Abraham alleen. Ook morgen zal er één trawler zijn: de „Abraham". Over de aanvoer van dit schip kan de rederij echter tevreden zijn, daar de totale vangst niet minder dan 1400 kisten bedraagt. De speci ficatie is als volgt: 500 kisten makreel, 140 schelvis en piepers, 200 koolvis, 350 haring, 110 wijting, 75 kabeljauw en gul en 100 diversen. Voor de Vrijdagmarkt wordt het voor mogelijk geacht dat er enkele Noord- loggers binnenkomen. Verder zullen de piat- en fijn visaanvoeren wel door de kustvissers worden verzorgd, hoewel de aanvoeren van deze schepen iets minder zullen zijn dan de vorige week. Tot Woensdagmiddag was voor de Za- terdagmarkt de „Bergen" bekend. De aan voer bedroeg op dat moment 800 kisten. Het drukke weekeinde wordt dus wat in de war gestuurd door de depressies. Marktberichten. Prijzen: heilbot 3.00 —2.40; gr. tong 3.202.95; grm. tong 1.93 —1.68; kim. tong 2.00—1.82; kl. tong I 2.28 —2.02; kl. tong II 1.85—1.55; tarbot I 2.402.10 per kg. Tarbot IV 81.5049; schartong 3627; gr. schol 3023; grm. schol 33—29; kim. schol 47—38; kl. schol I 39—33; kl. schol II 36—16; schar 22—15; bot 21—19; v. haring 18.50—16: makreel 24.5019.50; gr. schelvis 6552; grm. schelvis 6456; kim. schelvis 6356; kl. schelvis I 6254; kl. schelvis II 5238; wijting 2210; gr. gul 5748; mid. gul 46—44; kl. gul 37—32; ham 64; poontjes 26; kl. koolvis zw. 21—17; kl. koolvis wit 31.50—30 per 50 kg. Gr. kabeljauw 220— 106; gr. koolvis zw. 41—37; gr. koolvis wit 84—69; gr. leng 96—94 per 125 kg. Aanvoer: 93 kisten tong en tarbot; 10 heilbot; 6 tongschar en schartong; 265 schol; 90 schar; 32 bot; 135 haring; 325 makreel; 245 schelvis; 875 wijting; 73 kabeljauw en gul; 6 leng: 2 ham: 8 poon; 315 koolvis; 50 diversen. Totaal 2530 kisten. Besommingen: KW 76 f 6700: IJM 210 f 3830; IJM 11 f 2060; TX 33 f 2670; HD .79 f 2730; 1 trawler met f 37.400. naar het strand; behoorlijke toiletten voor de strandbezoekers en wisselcabines voor hen die niet de beschikking hebben over een strandhuisje of tent. Afbraak Over de visserij merkte de heer Roos in het verloop van zijn speech op: „Het is thans, in 1952, wel wrang om te moeten constateren, dat de uitkomsten van het visserijbedrijf nog steeds zeer slecht te noe men zijn en er door de overheid vrijwel geen enkele poging gedaan wordt om steun aan dit bij uitstek nationale bedrijf te verlenen. Neen, erger nog dan steun te onthouden werkt de regering mede dit be drijf af te breken." Visomzet in kilo's, niet in guldens In het overzicht dat de voorzitter van IJmuidens Bloei, de heer M. Roos, gaf van de visomzet in IJmuiden, sprak hij over 57 millioen kilo in 1950 tegen 71 millioen kilo in 1951. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 ADVERTENTIE Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 ge neesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen baat brachten. mensen al baat brachten. m t 'n jQije doet wonderen! V.V.IJ. wederom legen S.S.V.U. Indien mogelijk, gezien het slechte weer, speelt IJmuiden Zaterdag de uitgestelde wed strijd tegen SSVU. Door de nederlaag van SNL tegen IJselmeervogels zijn de kansen voor WIJ weer enigszins gestegen. Wordt er Zaterdag gewonnen (en deze kans is er) zijn de WlJ'ers bijna zeker van het prolon géren hunner derde klasseschap. De wedstrijd wordt gespeeld op „Schoo- nenberg" en begint om halfvier. De opstelling luidt: W. Koster: R. de Boer, R. Reni; T. v. d. Plas, J. v. d. Vlis. A. v. d. Scheur; J. Luppens. J. Guijt, Kl. Wielinga, G. v. d. Vlies. L. Voovs. Het programma voor de lagere elftallen ziet er als volgt uit: IJmuiden 2—SIZO 2; Tweede Jeugd— IJmuiden 3; IJmuiden 4—VVRA. Junioren: IJmuiden aHalfweg b; IJmui den bETO a. Aspiranten: IJmuiden bBeverwijk b. VISSERIJBERICHT XJRK Dinsdag werd aan de Gemeentelijke Vis- afslag in Urk aangevoerd: 6611 pond Snoek baars f 0.83f 0.85 per pond; 23.90 pond rode baars f 0.83—f 0.87 per pond: 11.011 pond blei f 0.C6f 0.07 per pond; 181 pond karper f 0.35—f 0.36 per pond; 5 pond snoek f 0,64 per pond. Dit was de vangst van 50 vaartuigen. IJmuidense havenarbeiders ontstemd De lading van de kustvaarder „Geer Lo- dewis" met 4800 kisten zoute haring voor Polen door eigen personeel van de rederij N. Parlevliet te Katwijk heeft gisteren enige ontstemming gewekt onder de IJmui dense havenarbeiders. Men ging van de mening uit, dat dit werk door IJmuidense krachten dient te geschieden. Daar echter aan alle bepalingen van de Stuwadoorswet is voldaan, zal er aan dit geval weinig te doen zijn, hoezeer de Uniebonden hun best ook hebben ge daan om een gunstiger situatie voor de werknemers te scheppen. Kantonrechter Schiedam: De kantonrechter te Eindhoven heeft gisteren, zoals in een deel van onze vorige oplaag is gemeld, beslist dat de Raclio- luisterbeschikking niet rechtsgeldig is, zo dat het ontbreken van een luistervergun ning geen strafbaar feit oplevert. De kan tonrechter kwam tot deze conclusie, omdat de beschikking is uitgevaardigd door de minister van Verkeer en Waterstaat en de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ter uitvoering van artikel 3, van het tijdelijk Telefoon-, Telegraaf- en Radiobesluit In deze bepaling is echter het uitvaardigen van de daarin bedoelde uitvoeringsbeschikking opgedragen aan de minister van Binnenlandse Zaken, dus een andere autoriteit dan die in feite tevoren bedoelde uitvoeringsbeschikking heeft ge troffen. De kantonrechter te Schiedam heeft gis teren, op andere gronden, uitgemaakt dat bezitters van radiotoestellen wèl tot het be talen van een luisterbijdrage verplicht zijn. De kantonrechter bestreed de opvatting, dat het Koninklijk Besluit van 10 October 1945 geen kracht van wet zou hebben, om dat de daarin geregelde materie op een wet zou moeten rusten. De kantonrechter was van oordeel, dat de wet aan de Kroon het recht toekent om algemeen bindende regels te geven, welke kracht van wet hebben. De publicatie in de Staatscourant vervangt volledig die in het Staatsblad. ADVERTENTIE Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 47 ct. Op „Vlaggetjesdag" Optocht over haringvisserij De vereniging „IJmuidens Bloei" heeft aan de verschillende verenigingen in IJmuiden doen weten, dat er dit jaar op vlaggetjesdag een optocht wordt georgani seerd, die de „haringvisserij" als onder werp krijgt. Zij vertrekt, zoals elk jaar van het Tiberiusplein naar de haven ver moedelijk op 17 of 24 Mei. Weer is de heer M. J. Koelemeyer, Vel- serduinweg 167, met de leiding belast en hieruit volgt dus, dat de verenigingen al vast worden „opgepord" om een eventuele deelneming aan de optocht op te geven aan IJmuidens Bloei. DSS krijgt „Luna" opbezoek De vereniging D.S.S. zal haar tweede feestavond in dit seizoen houden op Dins dag 26 Februari. In de grote zaal van Thalia treedt het cabaret en variétégezel schap „Luna" op met de revue „Vrolijke Allerhande". Hieraan werken mede Andie Muus als humorist-conférencier, Gerry Ferry, de vrolijke dwazen met de guitaar, Jan Sta vast, parodist, „The Marinucci's" met hun zingende zusjes en Martin van Delden, die ook het bal leidt. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is de Noorse haringvisserij gesloten. De totale omzet heeft dit seizoen volgens voor lopige berekeningen bedragen 5.620.012 hectoliter. Wat grootte van de vangst be treft staat 1952 daarmee op de derde plaats. Het recordjaar is tot nu toe 1951 met 6.746.128 hectoliter, terwijl 1950 de tweede plaats inneemt met 6.147.444 hl. De gelds waarde van de vangst van dit jaar bedraagt c.a. 104 millioen kronen. 360.714 hectoliter is in verse toestand ge ëxporteerd, 574.241 hl ingezouten, 63.754 hl verwerkt tot conserven, 4.543.866 ge bruikt voor industriële verwerking, 41.730 hl gebruikt als puf en 35.707 hl voor bin nenlandse consumptie in verse toestand. Erts voor de Hoogovens Het stoomschip Lemslerkerk van de Ver enigde Nederlandse Scheepvaart Maat schappij te 's Gravenhage vertrok 11 dezer van La Goulette in Tunis met een lading erts naar IJmuiden. De schepen dezer maatschappij varen alle in lijndiensten op Afrika, Azië en Australië en het is voor het eerst dat een schip dezer rederij naar de Hoogovens komt. Het schip kwam van havens aan de Perzische Golf en was blijk baar leeg of zo goed als leeg. Al vele maanden is het geleden dat de tekeningen en plannen over de nieuw te bouwen Nijverheidsschool voor meisjes, of om in meer gangbare ter men te blijven: de nieuwe Huishoud school in IJmuiden, bij burgemeester en wethouders van Velsen ter tafel kwamen. Sindsdien zijn de nodige stap pen ondernomen om de goedkeuring te verkrijgen van de officiële overheids instanties. Directrice en leerkrachten aan de ge meentelijke huishoudschool verbeiden met spanning het moment, waarop de eerste spade aan de Troelstraweg in de grond zal worden gestoken. Inmiddels hebben we mejuffrouw M. Bregman gepolst over haar opvatting van „de ideale huishoudschool". En de directrice heeft te kennen gegeven dat dit een school moet zijn, waar ieder meisje zich thuis voelt en waar een huise- DONDERDAG 14 FEBRUARI Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling van ,Ave Maria". VRIJDAG 15 FEBRUARI Raa'lhuis, van 10.30 tot 11.30 uur: Spreek uur wethouder van Financiën. Nuisbibilotheek, van 19 tot 21.30 uur: Ge- ooend Thalia, 20 uur „Lullaby of Broadway". Uit verschillende delen van Zuid-Afrika zijn ouderivet se postkoetsen op weg naar Kaapstad ter gelegenheid van de Jan van Riebeeckfeesten. De koets op de foto is Ï7i opdracht van de stad Germiston in Transvaal door Hollandse vaklui gebouwd naar het model van de voertuigen die in de pioniersdagen de post vervoerden. Zoals men ziet zijn er op iedere pleisterplaats genoeg klanten die ,,'n entjie wil saamrij". lijke sfeer heerst. Waar, zo zeide zij. in de eerste plaats de onderlinge verhouding in alle opzichten goed is. Dit kan het best bereikt worden in een behoorlijk geoutil leerd gebouw, want dit is van grote invloed op de sfeer. Een nette school bevordert de netheid van de leerlingen. Het is ook uitermate belangrijk dat alles in één gebouw is ondergebracht, dit ver sterkt het contact tussen leerkrachten en leerlingen. (Zo men weet worden nu som mige lessen in andere schoolgebouwen ge geven. Dit vanwege het accommodatietekort in de Casembrootstraat.) We willen graag een keuken hebben waar ieder meisje vol doende ruimte heeft om te werken en tevens een eigen kastje rijk is om de leer middelen te bergen en eigen kookplaten „bezit", zo vervolgt de directrice. Daarbij behoort een eetruimte te zijn, waar ze be hoorlijk tafel kunnen dekken, waar we dan in een gezamenlijke maaltijd de culinaire producten nuttigen. Een apart was- en strijklokaal, voorzien van een voldoend aantal benodigdheden, waarbij rekening wordt gehouden met de mogelijkheid van toeneming van het leer lingenaantal; een huishoudlokaal op dezelf de basis ingericht met kastjes om de grond stoffen en het materiaal voor handenarbeid te kunnen bergen en niet minder dan negen naailokalen, inclusief drie theorielokalen, elk voorzien van grote tafels, paskamer, spiegel en een behoorlijk aantal naaimachi nes zijn in feite noodzakelijk. Een aula is noodzakelijk Ideaal zou zijn, voegt mejuffrouw Breg man aan deze opsomming toe, dat de ver binding tussen twee theorielokalen zo wordt, dat men met weinig moeite een aula zou kunnen maken. Er doen zich wel eens gelegenheden voor waarbij bijvoorbeeld een dinertje wordt gegeven; men heeft ruimte nodig voor de ouderavonden, men moet ter gelegener tijd voorbereid zijn op officiële ontvangsten en de leerstof moet kunnen worden uitgebreid en toegelicht met filmvoorstellingen. Een goede piano, mede te gebruiken bij de muzieklessen is zeker geen overbodige weelde, evenmin als een eigen filmappa raat en een schoolradio. Daar de lichame lijke opvoeding niet mag worden verwaar loosd, is een gymnastieklokaal zeer zeker nodig. De wensen van mejuffrouw Bregman zijn niet overdreven; of ze alle worden ingewil ligd is niet met zekerheid te zeggen. Wil de gemeentehuishoudschool in Velsen ech ter de naam krijgen van de best geoutil leerde school in Kennemerland te zijn. dan zullen er eerder nog wensen aan dit lijstje moet worden toegevoegd, dan dat er op beknibbeld zou kunnen worden. In vaders geheugen heeft de Woensdagmiddag nog immer cle vrolijke glans van de schooltijd. Het was de middag waarop stekelbaarsjes gevan gen konden worden en vlie gers opgelaten een middag die een feest werd, omdat ge wist dat ergens een school stond waar ge niet naar toe hoefde. En daarom vindt de vader het vreemd dat zijn zoon op deze Woensdagmiddag met een Zon dags gezicht en een gevulde boekentas naar school pro beert te muizen, zonder tekst en uitleg te geven. Wacht eens, manneke, zegt hij, ge moet me eens vertellen waarom ge op een vrije mid dag naar school wilt gaan. Want dat is niet zozeer de ge woonte, meen ik. De zoon zegt dat het inder daad geen gewoonte is, maar dat hij voor aardrijkskunde moet terugkomen omdat hij Spanje niet kende. En dat hij Spanje niet kende omdat hij geen tijd had om het te leren. Dat zegt hij er meteen bij om zijn sloepje schoon te vegen. Maar vader is met zo. een vliegensvlug excuus niet te vreden en zet zich op zijn ge mak in een strenge plooi. Geen tijd om Spanje te leren? En laat ge dan uw hersens maar stilstaan zonder te be denken dat ge er met uw fan tasie nog iets van maken kunt? Ge ziit niet op de school om u met boekenwijsheden te laten volgieten als een dorre fles met een trechter erop. Als ge iets" van Spanje vertellen moet, dan vertelt ge, geleerd of niet. De zoon kijkt naar de klok en denkt dat zijn volgende Woens dagmiddag ook nog aan een zijden draadje hangt, als hij hier niet snel loskomt. Maar de vader heeft een visioen van Spanje gekregen, daar is een boek over aardrijkskunde niets bij. Ge moet eens luisteren, zegt hij, wat ik van Spanje kan vertellen zonder het geleerd te hebben. Daar zou uw meester met open mond hebben bijge staan. hij zou u de Donderdag middag ook nog vrij erbij hebben gegeven. Ge moet die dingen op school met een beetje hartigheid doen, ge moet proberen om met uw geest naar Spanie te vliegen zo gauw het woord genoemd wordt. Als ge aan Spanje denkt, ziet ge een blauwe hemel met een zon erin als een meloen. Ge ziet wat geel en groen en rood op de vlakten, waar palmen naar elkander staan te buigen als vrolijke oude heren die een dansje doen. Geel, groen, blauw, rood en goud kleu ren bij dozijnen die plezierig bij elkander vloeken, oranje van sinaasappelen en zwart van wapperende mantels. Onder de bomen liggen man nen in de zon wat te soezen met hun grote hoeden over de ogen, zij dromen van de ple zierigste dingen die op de wereld bestaan. De huizen zijn wit en de mensen zijn bruin, de wind is er koel en de wol- is.cn dienen enkel om win variatie in het blauw te bren gen. Dat is voor de schilders, ziet ge, die moeten het van effecten hebben. De zoon kijkt op de klok en zegt: Ik moest weten wat er zoal uitgevoerd wordt. Dat stond in ons boek op een lange rij. Uitgevoerd? In Spanje voert niemand iets uit. Waarom zoudt ge als Spanjaard iets uitvoeren wanneer ge het ook zonder dat gezellig hebben kunt? Uitgevoerd! Ja, des avonds, als de zon in paars en rood achter de bergkammen te slapen is gegaan, wordt er wat uitgevoerd. Dan komen de signorina's met castagnetten en taragona's en hoe dat alle maal verder heten mag. Ze dansen en zingen tot in de nacht. Ziet, dat is een leventje daar in Spanje. Dat had ge de meester toch wel kunnen ver tellen zonder uw stomme boek van buiten te hebben geleerd? En hebt ge dan ook niet aan de stierenvechters gedacht? Ik dacht al aan de stierenvech ters toen ik amper wist wat een school was. De toreadoren met hun rode mantels en pie ken en degens, die op paar den als praalwagens zitten en bloemen krijgen toegeworpen van de meisjes. En die meis jes! Enfin, daar hebt ge na tuurlijk niet zozeer al iets van kunnen weten, dat zullen we laten rusten. Maar om met de mond vol tanden voor Pietje- Potlood te gaan staan en te zeggen: Ik ken Spanje niet omdat ik geen tijd heb gehad! Ge zult nog het een en ander moeten leren. Ge zult in de eerste plaats moeten leren hoe ge leren moet. Kijk om u heen en denk. Put in uw gemoed en vertel eens iets van wat ge er uit ophaalt. Laat uw fantasie eens aan de loop gaan met uw ogen toe. Dan zit ge in Spanje voordat ge het weet. En nu, maak dat ge op school komt. Als de jongen vertrokken is, moet vader er nog zwaar over peinzen. Is het een ouderdoms kwaal, zo gegrepen te worden door de schoonheden van het leven? Hij heeft op zijn tijd van Spanje en alle landen der aarde geleerd wat er van te leren viel, en later heeft hij de dingen vergeten die zijn ziel niet raakten. Wij zouden dat met alles in het leven moeten doen, en niet enkel met Spanje. De goede dingen in gedachten houden en de dorre vergeten met plezier, hoe eerder hoe beter. Dan zou het een vreugde zijn. te leven. Zo van de ene dag in le andere te rollen met een vrolijke bagage aan lieve lus ten en rondom u uit te kijken naar de dingen die ge gebrui ken kunt om de uren wat op te sieren. De vader doet zijn ogen toe en zit in een handomdraai in Spanje onder een appelsienen boom. In de lege klas dreunt de zoon zijn les op over Spanje, zoals hij dat met moeite heeft geleerd uit zijn boek. Men voert er vruchten, wijnen, kurk, mineralen en chemische producten uit. Men maakt er hennep, linnen, papier, olie, zeep, ijzerwaren, sigaretten, glas, porcelein, wol, zijde, soda en aluin. Men heeft er van dit en van dat. De voornaamste plaatsen zijn die en die. Men moet er een vrije Woensdag middag aan spenderen, maar dan weet men ook alles van Spanje af. De meester gluurt over zijn brilleglazen of de jongen de plaatsen goed aan wijst, de rode stippen langs de blauwe zee, waar ruiten op getrokken zijn. Hij kan ze wel dromen, die stippen en die na men, want hij is al aan zijn zilveren feest toe. En dan die meisjes, zegt de jongen. Die meisjes enfin, die zullen we maar laten rus ten. En de stieren! En de tat- tarona's en castallana's en pa- tattapotana's. En de zon is er een meloen, en de wolken hangen er om de schilders te plezieren. Het is even stil, en dan knet tert het dat horen en zien ver gaat. Ik zal u zonnen en me loenen, zegt de meester paars Ik zal u zonnen en meloenen op iedere vrije middag die komen gaat, van nu af tot de grote vacantie toe. De jongen trapt als op eieren de kias uit, naar huis. Hij vindt het een moeilijk land, dat Spanje. Hij vindt het een moeilijke wereld. J. L. Wat er met de dam-titelhouder Post ma aan de hand is, blijft een raadsel. Vast staat dat zijn domein waarover hij het vorige jaar de scepter zwaaide onder hem weg zakt. In de tweede ronde bij DCIJ bracht hij het niet verder dan remisie tegen L. Vooys, zonder in deze partij iets bijzonders te presteren. Met zijn afgebroken partij uit de eerste ronde tegen Ruyter uit Beverwijk, die r.iet meer dan remisie opleverde, heeft Postma twee punten uit twee gespeelde wedstrijden. Van Straten, difc in de eerste ronde Nieuwen- huizen klopte, wist nu van Bakhuys (Sta biel) te winnen en heeft met vier punten de leiding in dit korte tournooi. Ook Ruyter uit Beverwijk doet het goed. De DCJJ'er Nieuwenhuizen werd op vol komen regelmatige wijze van het bord ge schoven. De stand in de hoofdklasse luidt: Van Stra ten (DCIJ) 4; Ruyter (BDC) 3; Postma (DCIJ), 2; Bakhuys (Stabiel) 2; Vooys (DCIJ) 1; Nieuwenhuizen (DCIJ) 0 punten. In de tweede klasse A is het de St. Tho mas-speler J. v. Velsen. die door een'over winning op W. Post (Sportief) de leiding met 4 punten heeft genomen. A. Romeyn (BDC) won van Ruyter (St. Thomas). De stand van de A-groep luidt: v. Velsen 4, Romeyn 2, Ruyter en Post 1 punt. In groep E kreeg de 75-jarige „Opa" v. d. Bos een verjaardags-surprise. Deze enthou siaste speler wist van de voorzitter van de Castricumse damclub C. Ory. te winnen, en zijn concurrenten kregen verliespunten, door dat J. de Ruyter (Sportief) van D. v. d. As (BDC) verloor. Opa heeft nu na de tweede ronde de lei ding met 3 punten. Ory en D. v. d. As 2 pun- en, J. de Ruyter 1 punt. Als op dc 22ste Fe bruari in het clublokaal van Sportief Opa v. d. Bos de laatste partij tegen D. v. d. As (BDC) wint. dat gaat deze veteraan met de overige finalisten uit Haarlem en Zuid spe len om het damkampioenschap van Kenne merland in de tweede klasse. In de derde klasse wist Veldman (Spor tief) van Evert Schade (DCIJ) te winnen. De wijze waarop Veldman de DCIJ'er „in maakte" doet ons veronderstellen dat deze Sportiefman ernstige kampioensaspiraties heeft. Ook Westerwal bemachtigde door een overwinning op Colet (St. Thomas) 4 punten, doch de fortuin speelde hierjn een grote rol. De stand in deze afdeling luidt: Veldman en Westerwal .4 punten, Evert Sschadé 2 punten, Colet, Lute en v. d. Weg 0 punten. Donderdagavond worden bij BDC in het clublokaal Statenhuis de partijen H. Lute W. v. d. Weg en E. SchadéA. Colet ge speeld. Denncnstraat-zcge Langbroek en v. d. Steen, de twee leiders van het jeugd-tournooi in de klassen A en B wisten in de tweede ronde de volle buit binnen te halen. Huigen (DCIJ) en Klaus (BDC) waren de slachtoffers van deze Den nenstraat-bewoners. Maar gemakkelijk heb ben Langbroek en v. d. Steen het niet gehad. Huygen speelde tegen Langbroek zelfs zéér goed en eerst in het middenspel kon Heime een peperdure damcombinatie afdwingen, wat de titelhouder tenslotte de winst op leverde. Van der Steen wist vrij eenvoudig van Heida en daarna met erg veel moeite van Klaus te winnen. De Boer houdt nog een kleine kans op de tweede plaats, door een overwinning op Heide. Roos won van Kof ferman en Kuyper verloor van Braveboer. De stand van dit jeugdtournooi luidt: A: Langbroek 4, Braveboer 3, Huygen en Roos 2 punten. Van Dijk 1 punt, Kofferman, Kuy per 0 punten. Groep B: Van d. Steen 4. Klaus 2, E. Oort- huyzen 2, De, Boer 2, Heida en Menger 0 punten. Vrijdagavond spelen bij Sportief de eerste klassers en de jeugd de derde ronde. Onderlinge DCIJ-competitie Door dit Kennemerland-tournooi draaide de onderlinge DCIJ-competiiie maar op halve kracht. Laros kwam door een overwinning op voorzitter De Jong-een stapje dichter bij het clubkampioenschap. Als Laros zijn vier partijen die nog resten wint, prolongeert hij de clubtitel. Koetsier had belangrijk terreinoverwicht op Swier. Toch wist de schoenmaker nog een keurige remise af te dwingen. Visser handhaafde zich in de hoofdklasse. G. Postma kon geen vat op zijn spel krijgen en het werd een volkomen verdiende remise. In de eerste klasse werd voor de tweede helft de partij LeeuwKaan gespeeld. Kaan kreeg voordeel van een schijf, doch moest met ge lijk spel genoegen nemen. W. Gravemaker won in de tweede klasse van J. Oorlhuyzen. Piet Schadé en W. Ter horst deelden de punten en wegens het late uur moest de partij J. OorthuyzenHeida worden afgebroken. „Gezelig Samenzijn" gehuldigd De Noordhollandse kampioen, het Amster damse eerste tiental van „Gezellig Samen zijn" is deze week gehuldigd voor het be halen van het kampioenschap in de afge lopen Noordhollandse hoofdklasse competitie. Voorzitter De Jong van DCIJ sprak de wens uit dat deze club in de eindstrijd er in zou slagen het twaalfde kampioenschap van Nederland op haar naam te brengen. Afgevaardigden van de Koninklijke Neder landse Dambond, van de provinciale bond en van het district Kennemerland waren aanwezig. ADVERTENTIE DAMES-PANTALONS Nieuwe banken in nieuwe lokalen Ten behoeve van de drie nieuwe leslokalen van de school voor uitgebreid lager onder wijs moeten schoolbanken worden aange schaft. In de post „meubilering" is rekening gehouden met de aanschaffing van één-per- soons schoolbanken. Het Rijksschooltoezicht kan zich hiermede niet verenigen en is van cordeel, dat met twee-persoonsbanken kan worden volstaan, waardoor de betrokken post met f2000 kan worden verminderd. Van de leslokalen van de school voor uit gebreid lager onderwijs wordt echter veel vuldig gebruik gemaakt door oudere leer lingen van de Handelsavondschool en van de Gemeentelijke Cursus ter opleiding voor het Middenstandsdiploma. Met hét oog daarop achten B. cn W. het nodig, dat de nieuwe leslokalen met één persoonsschoolbanken worden ingericht. De hieruit voortvloeiende meerdere kosten (f 2000) zullen ten laste van genoemde on derwijsinstellingen dienen te worden ge bracht. DONDERDAG 14 FEBRUARI Bioscopen: Geen voorstelling VRIJDAG 15 FEBRUARI Kcnncmcr Theater, 7 en 9.15 uur: „Gehei me wapens". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Hoe ouder, hoe jonger". W. B. Theater, 8 uur: „Fort Worth".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5