Beverwijk en Omstreken) Lynne Thorn's dilemma -Clowntje Rick HOV-concert met Dora Schrama als soliste Castricum 4 Agenda voor Haarlem FEUILLETON Voor jonge hersens Voor de 3d Grote plannen van Koorvereniging Werkcomité voor doorlichting samengesteld Scheepvaart DONDERDAG 14 FEBRUARI 19 52 DONDERDAG, 14 Febr. 1952. Beste kinderen, Er zijn weer zo'n macht briefjes gekomen, dat ik bijna niet over de stapel heen kan kijken. Ik kan wel merken, dat iedereen zijn best doet om een boek te winnen. Het zal een zware strijd worden, vooral bij de puntenraadsels! Gauw naar onze brieven! Eerst natuur lijk de nieuwelingen. Daar zijn om te be ginnen drie nichtjes, die graag mee willen doen en daarom alleen eigenlijk maar een rijtje namen insturen. Ik zal ze daarom ook maar tegelijk begroeten, maar ik hoop, dat ze de volgende keer ieder een leuke brief schrijven, zoals het hoort. Nu dan, KOREN FEE uit de Eikenstraat, WATERRATJE van de Velserduinweg en MEIBLOESEM uit de Lumeystraat, alle drie van harte welkom, hoor! De vierde nieuweling is een neef, die graag VECHTERSBAAS wil heten. Nu, dat kan hoor, want zo'n strijd lustige jongeling hadden we nog niet in ons midden. Schrijf je volgende keer eens wat meer dan er op die kaart kan? Van harte welkom is ook HUMPIE. Leuke schuilnaam he'o jij verzonnen! Het zal wel lastig zijn om die zusjes van jou uit elkaar te houden als ze zo sprekend op eikaar lijken. Doe je, behalve met het pun- tenraadsel, ook mee met de tekenwedstrijd van het wintertafreeltje? WILLY V wil graag Edelweisz heten, maar dat gaat niet beste nicht, want dat bloempje "is er al lang. Jammer, dat je er niet een paar meer in je brief schreef, dan had ik kunnen kiezen. BRUINVIS was de vorige keer te laat met haar brief en daarom beantwoord ik ze nu alle twee tegelijk. Je vorige punten- raadsel heb ik nog mee laten tellen, dus dat is een meevallertje niet? Leuk, dat je zo goed om de vogels denkt en zo heb je er zelf ook nog plezier van. Die grote kraaien zijn gulzig, hè? Ook GERDIENTJE be hoorde bij de laatkomers van verleden week. Jouw puntenraadsel heb ik echter ook nog laten meetellen, dus is het jammer, dat je deze keer niets ingezonden hebt. Maar misschien komt je brief nog. Je hebt je slee gelukkig weer een keer kunnen ge bruiken op de ..Batterij", of was de sneeuw te gauw weg? PAUL VLAANDEREN kwam maar met een korte brief, want hij had de griep. Gaat het al weer wat beter met je broertje en met jou? SPRINK HAAN voelt zich best. dat kan ik wel mer ken. Gaat het met Bolletje ook goed? Is je merklap al klaar en wat ga je nu maken? Leuk, dat jullie weer speelruimte krijgen bij de school. Nog een zieke. ELFJE ligt ook te bed. Gaat het al wat beter kleine Elf? Het schrijven vergeef ik je direct hoor, want dat gaat liggend erg moeilijk. Je tekening pak je gewoon in. Desnoods doe je er voor de stevigheid een karton netje onder en dan laat je hem even naar de Kennemerlaan brengen. Natuurlijk wel er op zetten, dat het pakje voor mij is. UKKEBUMPIE komt vertellen, dat de duinen zo mooi zijn met de sneeuw. Dat zou ik denken, jongen! Je was zeker wel blij, toen je van de week de witte vlokken weer zag dwarrelen? Als zijn broer een brief schrijft, kan KEESJEKEF ook niet achterblijven. Nu, daar ben ik het hele maal mee eens. hoor! Waarom heb je de oplossing van het vorige puntenraadsel niet ingestuurd? MEIZOENTJE zal zeker wel blij zijn als ze ziet dat haar oplossing helemaal goed is. Dat geeft je weer een flinke sprong vooruit, hè? Fijn, dat je schortje af is. Ben je al begonnen aan de pyama? Leuke club is dat zeg! NANDA is de volgende schrijfster, die eigenlijk al een hele tijd bij ons was, maar nog steeds geen goede schuilnaam gevonden had. Fijn, dat je zo'n lange rij opgeschreven hebt! Heb ik niet een leuke gekozen? APPELSNOET JE vergeet onze Prinsessen niet als ze TANTE ELS FELICITEERT: HERDERINNETJE, die verleden week jarig was, KORENFEE. die Donderdag haar ver jaardag gevierd heeft, VOETBALLER, die Zaterdag de bloe metjes buiten gaat zetten, PINOKKIO, die Zondag tot zijn feest dag maakt en GOUDVISJE, die volgende week Dins dag jarig wordt. Van harte, hoor nichten en heven! DONDERDAG 14 FEBRUARI Concertgebouw: „Wiener Sangerknaben", 8 uur. Zuiderkapel: J. Sevensma, 8 uur. Luxor: „Morgen is te laat", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. City: „Trommen des doods", 13 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De fluitende pijl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Meisjes ont voerd", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Show boat", alle leeft,. 7 en 9.15 uur. Palace: „Ivoorjagers", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 15 FEBRUARI Rembrandt, Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2. 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva (Heem stede): 2.30 en 8.15 uur. door ANNE LORAIN t Vertaald uit het Enge1 58) „We kunnen zo toch niet voort blijven gaan, is 't wel? We gaan er beiden aan kapot je moet toch toegeven, dat je je diep ongelukkig voelt en hoe, denk je, dat 't mij te moede is? Ik weet nu al heel lang, dat je dit huis en alles wat ermee annex is, haat. Ik weet, waarom je met mij trouwdenee, val me r.iet in de rede, laat me dit keer uitspreken, we hoe ven er dan verder nooit meer over te pra ten.... Er zijn dingen, die beter uitge sproken kunnen worden en ik wil dat je weet, dat het mij al sinds lang bekend is, waarom je met mij trouwde. Je was diep in de put en vernederd door wat er in Gipsy Halt gebeurde, nietwaar Lynne en daarom ging je op mijn aanzoek in. Pro beer het niet te ontkennen, het is me alle maal duidelijk geworden van het moment- af, dat je Charles May opbelde om te ont- Komen aan onze huwelijksreis. Ik besefte toen, dat je spijt had van je huwelijk met j jarig zijn. Leuk, dat je ook een kaart terug I kreeg, zeg! Ik kan me voorstellen, dat Meizoentje blij was met je cadeautjes. Een lang verhaal maakte SLAAPMUTSJE van de maandwedstrijd. Ik geloof niet meisje, dat het helemaal de bedoeling was om er een opstel van te maken. Een kort, goed-doordacht antwoord op de vraag: „wat zou jij doen?" was beter geweest. Gelukkig was je puntenraadsel helemaal goed. Voortaan blijf je me toch trouw schrijven, is het niet? Ook ZILVERVOSJE heeft weer haar best gedaan op een brief. Je rapport zag er keurig uit, hoor. Wat een bofferd ben jij zeg, met die nieuwe spul len! Een gezellige lange brief kwam van SARINA. Gaat het al iets beter met de griep? Wat leuk, dat je zo'n mooie schou dertas hebt gekregen. Vond je deze nog aardiger dan die groene? Dus je bent nog muzikaal ook! Nou, ik heb er knappe nich ten bij, hoor! KAPPIE stuurt een aardige wintertekening in. Je had er nu fijn de tijd voor toen je ziek was, hè? Ben je alweer naar school? Dus jij bent een echte vrij buiter, dat kan ik wel lezen uit je brief. KINKHOORN zit een beetje in de knel met zijn tekening. Ik zal je eens gauw vertel len hoe dat nu moet, Kinkhoorn. Bij een tekenwedstrijd zeg ik altijd: zo mogelijk de lijnen met Oostindische inkt overtrek ken, dan kan het werk van de winner in de krant afgedrukt worden. De machine, die de plaatjes reproduceert, neemt alleen maar Oostindische inkt op, zie je. Maar vind je het niet belangrijk of je tekening in ons hoekje komt, dan teken je gewoon met potlood of zo. Begrepen? Jammer, dat de krant van Donderdag zoek geraakt was. KABOUTER SNELVOET. Volgende keer beter oppassen, hoor! Voor je vraag over de tekening moet je maar eens naar het ant woord van Kinkhoorn kijken, want die vroeg ongeveer hetzelfde. ROY ROGERS is niet erg tevreden over de natte sneeuw. Nu, ik ook niet hoor! Maar het ziet er wel naar uit. dat we dit weer nog een tijdje houden. Jammer, dat je één woord van het raadsel miste. Kijk maar eens of dit je beter „ligt". BAMBI heeft niet geboft met het vorige puntenraadsel. Je hebt nu echter je volle tien punten verdiend, hoor. Leuke tekening had je gemaakt! Van EIKE BLAADJE weer als vanouds een gezellige brief. Jij bent goed in rekenen, zeg! Gaan alle vakken op school je zo gemakkelijk af? Is de spencer al klaar of was je pas begon nen? Het lijkt me erg mooi, dat zeven stemmige lied van jullie zangvereniging. Fijn, DUIMELEINTJE, dat je meteen je naam en adres zo duidelijk hebt opgeschre ven. Dus jij bent soms moeders hulp. Heb je er altijd zin in? Uit je brief kan ik wel lezen, dat je het op de huishoudschool erg naar je zin hebt. MANESTRAALTJE schrijft deze keer maar een kort briefje, want ze voelt zich ook al niet erg lekker. Heeft de griep noa daar get ast bij jou of is het met een „sisser" afgelopen? HER DERINNETJE vindt het jammer, dat ze de vorige keer niet bij de jarigen had gestaan. Dat komt. meisje, omdat ik niet eerder een nicht of neef inschrijf, dan wanneer ik alle gegevens (dus ook de schuilnaam) heb. Dus je stond pi? niet on het lijstje. Maar kijk maar eens bij de jarigen van vandaag. Leuk, dat je een staaltje van je overgooier stuurde. Vrolijk ruitje is dat, zeg! Nog al een zieke. WATERFEE had het bed opge zocht. maar ik geloof, dat ze aardig op knapt. Je bent zeker weer naar school? Hoe is het met moeder en de broers en zusjes? Je v.erjaardagsdatum had ik al, hoor. FLUITEKRUID is nog springlevend kan ik wel merken. Is het goed afgelopen met jullie briefkaarten? Ik heb niet zo erg goed begrepen hoe dat nu gaat. Dat moet je me toch nog eens uitleggen. Leuk. zo'n eigen stoel op de padvinderij, zeg! POESJE heeft het erg druk gehad met vragen leren. Kende je ze goed toen je op school kwam? Vandaag over veertien dagen is de uitslag van de raadsels en wedstrijden: de laatste Donderdag van de maand. HOEPELTJE staat nog steeds klaar met haar slee. geloof ik. Er schijnt toch maar niets anders te vallen dan die natte sneeuw. Maar dat komt omdat de temperatuur overdag te hoog oploopt. Aardige tekening heb je in gezonden. meisje! Fijn. dat je je verjaardag nie* heb1 vev<?p*en te schrijven. POOL STER. Hij staat genoteerd, hoor! STER OOGJE is op verjaarsvisite geweest en ze heeft het erg naar haar zin gehad, zo schrijft ze. Vooral die spelletjes zijn altijd leuk. hè? Tot slot nog een nieuweling, die wat aan de late kant was: TURELUUR, je bent hartelijk welkom! Ik heb deze schuil naam maar gekozen, want die vond ik het aardigst. Schrijf je me nog even je verjaar dagsdatum? Tot volgende week, jongelui! TANTE ELS De oplossing van het vorige punten raadsel is: lach - hond - dood - dorp - drop - tred - mest - loom - lier - haar - deur - raad - reep - rond - reet - room. Vijftien punten hebben: Leesgraag, Sprinkhaan, Eikeblaadje, Krullekopje, Springertje, Hoepeltje, Paul Vlaanderen, Zilvervosje, Sarina, Waterfee, Tijgerinne tje, Fluitekruid, Duimeleintje, Old Fire- hand. Poesje. Elfje en Herderinnetje. Veertien punten: Meizoentje en Rozema rijn. Dertien punten: Roy Rogers, Bambi en Bruinvis. Tien punten: Appelsnoetje, Slaapmutsje, Kinkhoorn, Humpie, Poolster en Steroogje. Negen punten: Tureluur. Acht punten: Vechtersbaas. Zeven punten: Manestraaltje. Zes punten: Nanda. Degenen die minder dan zes punten heb ben, zijn de kinderen van het vorige raad sel: die dus deze keer geen oplossing in gestuurd hadden. ONS NIEUWE PUNTENRAADSEL. Deze week kun je weer tien (10) punten verdienen met een letteraadsel. De oplossing is een zin van tien woorden, die tezamen 39 letters tellen. Je zet dus de cijfers van 1 tot en met 39 op een rijtje en vult dan de volgende woorden in: 3, 7, 6 niet mager. 17, 13, 14, 6 witte, zoete vloeistof. 32, 37, 2, 19 je hebt er tien aan je voeten. 5, 25, 4 soort hert. 16, 24, 17 de broer van je moeder. 26, 33, 30,. 14 onbegroeid,glad. 22, 23, 21, 2 vloeistof, getrokken van blaadjes. 27, 33, 11 mantel. 9. 2, 36, 14 stuk. part. 16, 24, 10, 13, 29, 33, 30, 5 grote, wit- zwarte vogel met oranje snavel. 27, 28, 15, 26, 5 kort jasje, „bunkertje". 12, 16, 34, 3 bezeerde plek aan de huid. 31, 16, 24, 18, 22 nimmer. 39, 38, 1, 17 goochem, sluw. 23, 24, 8, 3 huisdier. Je moet niet alleen de hele zin, die er zo uit komt te zien: opsturen, maar ook de verkregen woorden. Succes! T. E. ,|M, I .1 I Het was een tamelijk overdadig program ma, waarop de Haarlemse Orkest Vereni ging Woensdagavond een stampvolle KSA- zaal onthaalde: het had gemakkelijk over twee avonden verdeeld kunnen worden. „Finland ontwaak" heet het zesde deel van een nationale suite, door Jean Sibelius in 1899 gecomponeerd. Deze muziek viel zeer in de smaak bij het Finse publiek en verwierf zich ook een vaste plaats op het internationale concertpodium. Daarenbo ven is het aangrijpende thema een Fins volkslied geworden. Het orkest gaf van dit symfonische ge dicht een gloedvolle vertolking, die door het publiek zeer werd toegejuicht. Marinus Adam leidde met een élégance en een ge mak, die de uitvoering van dit werk en het verdere programma tot een waar mu ziekfestijn maakten. Zijn grote routine kwam eveneens op duidelijke wijze tot uiting bij Rimsky Kor sakoff's „Shéhérazade", welke rauw-Russi- sche compositie, bedoelt als Oosterse muziek, gewijd is aan de bekende 1001- nacht vertellingen van de Oostei-se prinses van die naam. De componist verliest zich steeds in détailwerk en deze minitieuze componeertrant met zijn vele herhalingen en variaties maakt zijn „Shéhérazade" op de duur een vermoeiend verhaal. De fraaie cellosoli waren een voortreffe lijk staaltje vakwerk, evenals de fascine rende trompetpartijen in „het verhaal van prins Kalender" met zijn felle rhythmen. Elke instrumentengroep in het orkest wordt bewust door de componist de gelegenheid geboden zijn solistische bekwaamheden te demonstreren. Na de pauze vierde de operette hoogtij: de bekende operettezangeres Dora Schrama veroverde het publiek met een serie char mante liederen uit „De Vogelkoopman", „Friederike" en „Eva". Dora Schrama begon haar carrière in 1934 bij de IJmuider Operette Vereniging, die als IJ.O.V. destijds zo'n naam gemaakt heeft. Zij is een pur-sang operette-artisle met een meeslepende voordracht en een helder geluid, dat met gemak boven een orkest uit zingt. Ook de H.O.V. bleek in dit genre voor treffelijk thuis en zo hoorden we een popu lair concert, dat met muzikale verve afge werkt werd en- dat, na de Walsdroom- overture, de balletmuziek uit Rosamunde benevens de ouverture „Willem Teil", ons slechts deed betreuren, dat men ditmaal van het goede wel iets te veel heeft willen geven. A. J. VAN DER WEIJDEN. H.O.V.-concert Het eerstvolgende concert der Haarlemse Orkest Vereniging zal Woensdag 2 April in het K.S.A.-gebouw plaats vinden. Culturele filmavonden De Algemene Beverwijkse Culturele Commissie heeft de volgende filmavonden aan zijn leden aangeboden: Donderdag 20 Maart.. Luxor Theater, de bekende rolprent „Laïla", spelende in het hoge Noorden; Donderdag 24 April a.s., Luxor Theater: „Het leven van Louis Pasteur". „Hotac II" in de verdrukking De ontmoeting GTTC 4Hotac 2 voor de tweede klasse der competitie van de Neder landse Tafeltennisbond eindigde in een 64 nederlaag voor de Beverwijkers. De situatie voor de Kennemerstaten tafeltennissers is hierdoor wel zeer netelig geworden en het ziet er naar uit dat er degradatiewedstrijden gespeeld moeten worden. Spruiten worden duurder Met de spruiten gaat het de Kennemer tuinders nog steeds voor de wind. Dit pro duct is aan de Castricumse groentenveiling Woensdag ruim aangevoerd voor de tijd van het jaar. Bedroeg de notering voor spruüen A 3584 cent per kilo, de min dere soorten werden verkocht voor 1932 cent. Boerekool daarentegen heeft waar schijnlijk haar dieptepunt bereikt met een prijs van 4'/26V2 eent per kilo, de laagste prijs die er tot nu toe voor gegeven is. Met 14 cent werden de rode bieten betaald en de rode kool bracht circa 15'y2 cent per kilo op. Goed in trek was het witlof dat 55 cent noteerde. Peen iets afwijkend ging van de hand voor 4V29Vz cent en de goede soort voor 1418 cent per kilo. 'Briefjes vóór Dinsdag, aan Kennemerlaan 154IJmuiden ■f met de bezorger meegeven). Maar de reis ging niet lang per trein. Ze zouden hun vacantie doorbrengen op een eiland, dus moesten zij het laatste deel van de reis nog op een boot ook. Toen de trein het laatste station was binnengereden, stapten zij uit. De jongens namen de twee koffers tussen zich in. Het was niet ver van het station naar de aanlegsteiger van de boot. Toen alle passagiers aan boord waren, werden de kabels losgemaakt en de boot voer weg. „Is het lang varen, oom Tripje?", vroeg Rick. „Nee", zei oom Tripje, „het eiland is niet zover weg, je kunt het zo dadelijk al zien. Ben je bang, dat je zeeziek zult worden?" Nee, dat waren ze niet. Het was kalm, zonnig weer en er waren bijna geen golven. Met een lekker vaartje ging de boot door het water. De jongens vonden het een prettig tochtje. Ze stonden aan dek en keken vol belangstelling naar de meeuwen, die over de golven vlogen en over hel schip cirkelden. „Leuk, dat we op een eiland gaan", vond Bunkie. „Ja, dan kun je tenminste niet verdwalen", zei Rick. „Je komt altijd weer op dezelfde plaats terug". Mattheus Passie en jeugdconcert Overtuigd zijnde van het grote nut van goede muziekavonden, heeft de koorver eniging „Castricum", dirigent de heer H. Duinker uit Amsterdam, het aangedurfd om enige fragmenten uit de Mattheüs Pas sie van J. S. Bach te gaan instuderen. Het resultaat is Donderdag 10 April in het „Corso-Theater" te horen. Men hoopt de bekende zangeres Maria van VeenMuller uit Amsterdam te kun nen engageren en de Castricumse vocalis ten Annie Groot (sopraan) en de bariton Leo Rommerts hebben hun medewerking al toegezegd. In de kleinere wooncentra als Castricum ontbreekt dikwijls de gelegenheid om de jeugd met goede muziek in contact te bren gen. Het mag daarom een zeer goede ge dachte genoemd worden dat voor het con cert van mevrouw Louise van Wijngaar den, eerste violiste van het Concertgebouw orkest te Amsterdam op 26 Februari in hotel Borst, voor de jeugd van 12 tot 17 jaar een gereduceerd tarief is vastgesteld. Dit concert wordt gegeven op initiatief van de violiste met medewerking van de Koor vereniging. Dinsdagavond waren in het Castricumse gemeentehuis de besturen van de plaatse lijke afdelingen van het Rode Kruis, Witte Kruis, Wit-Gele Kruis, E.H.B.O., en de beide onderafdelingen van Gezinszorg, bij eengekomen om de plannen tot doorlich ting van de bevolking nader te bespreken. Zulks geschiedde onder voorzitterschap van de P. v. d. A.-wethouder, de heer G. Meijer die in zijn openingswoord de grote urgentie van deze zaak uiteengezet heeft. De districtsarts van het consultatie bureau te Alkmaar oordeelde het plan als van groot nut zijnde voor de bevolking, en de plaatselijke artsen betoonden zich hoewel volgens hen het T.B.C.-cijfer niet verontrustend was te noemen toch grote voorstanders. De wethouder wees er voorts op, dat mensen die uiterlijk gezond zijn toch de gevreesde ziekte bij zich kunnen hebben, zodat doorlichting soms een ont wikkeling in de kiem kan aanwijzen. Het werkcomité, met de wethouder als prae- ses, zal ongetwijfeld nog veel werk te wachten staan, daar lang niet alle inwo ners van Castricum van de noodzakelijk heid van doorlichting of onderzoek over tuigd zijn. Dit heeft tot gevolg gehad dat men het besluit nam om een honderdtal medewerkers te verzamelen voort komende uit de diverse organisaties die desnoods door huis aan huis bezoek de bevolking voor het plan zullen trachten te winnen. Alnati, 12 van Las Palmas naar Antwerpen. Amstelland. 12 te Las Palmas. Alphacca, 13 te Bahia. Aagtedijk, 12 te Norfolk v. Philadelphia. Aalsum, 12 510 m. W.ZW. Round eil. Akkrumdijk, pass. 12 Algiers n. Port Said. Aletta, 13 te Pulu Samboe. Amsteldijk, 12 ten anker Leonardo. Andi.ik, 12 60 m. W.ZW. Azoren. Arkeldijk. 12 van R'dam te Hamburg. Armilla, 13 v. Saigon te Haiphong verwacht. Axeldijk. 12 rede van Galveston. Alblasserdijk, 12 500 m. O. Bermudas. Amstelpark, 12 bij eil. Wight Amstelvaart, 12 540 m. NO. Flores. Alchiba, 12 bij Alexandrië verwacht. Aludra. 12 420 m. O.ZO. Trinidad. Amstelkerk, 12 v. Lobito n. Takoradi. Averdijk, 13 Vlissingen gepass. Bali, 13 te Soerabaja. Blitar, 12 v. Norfolk te New York. Breda, 13 te Bremen v. Amsterdam n Hamburg Bandjermasin. 13 v. Padan te Soerabaja. Blijdcndijk, 12 270 m. NW. Kp. Finisterre. Bubara, 12 te Vigo. Bennekom, 12 900 m. ZW. Flores. Bonaire, 12 410 m. NO. Fayal n. Plymouth. Bloemfontein, 12 bij Rostte n. Genua. Bantam, 11 van Calcutta n. Indonesië. Caltex Nederland, pass. 12 Ouessant. Chama, 12 dwars Malta. Cottica, 12 v. Barbados naar Trinidad. Delft, 13 Buenaventura verwacht. Delfland. 12 v. Rio Grande n. Buenos Aires. Diemerdijk, 12 dw. Norfolk. Drente, 12 770 m. W.t.N. Minicoy. Edam, 12 van Halifax naar New York. Enggano, pass. 12 Gibraltar. Ena, 12 740 m. .NO. Sombrero eil. Eos, 11 v. Algiers n. Beyrouth. Felipes, 12 van Bangkok naar Singapore. Friesland (SSM), 12 Ouessant gepass. Grootekerk, 12 v. Lorenzo Marques. Gordias, 12 van Algiers naar Malta. Graveland. 12 te Amsterdam van Hamburg. Ganymedes, 11 te New York v, Guanta. Haulerwijk, 12 460 m. NO. Puerto Rico. Hersilia, 12 120 m. Z.ZW. Fayal n. Antw. Haarlem. 12 dwars Guayaquil. Helder. 12 240 m. N. Sombrero. Haulerwijk, 17 Tarava Nuevitas verwacht. Ilos, 13 v. New York te Cp. Haitien verw. Indrapoera, 12 v. Singapore n. Tj. Priok. Ittersum, 12 400 m. NO. Azoren. Jagersfontein, 13 v. East London te Durban. Jupiter, 13 te Amsterdam van Hamburg. Joh. v. Oldenbarnevelt, 12 300 m. W.ZW. An- derhalfgraadskanaal. Kota Agoeng, 12 te New York v. New Orleans. Klipfontein, 13 te Amsterdam v. Antwerpen Kedoe, 12 v. Cheribon op rede Semarang. Laertes, 12 dwars Malta. Laurenskerk, 12 van Damman naar Koeweit. Loppersum, 12 van Bagnoli naar Saffi. Lutterkerk, 13 te Guena. Lissekerk, 12 van Hamburg naar R'dam. Luna, 12 te Istanboul naar Izmir. Leuvekerk, 12 nog te Khorramshar. Lindekerk, 12 nog te Bahrein. Leerdam, 12 520 m. O. ten Z. Cp. Race. Leopoldskerk, 12 135 m. N.t.O. Massawa. Maashaven, 15 of 16 v. Antw. te R'dam verw. Maas, 12 v. R'dam naar Tunis. Mariekerk, 12 v. R'dam naar Bremen. Mataram, verm. 14 v. R'dam n. Galveston. Merwede, 12 te New Orleans. Malea, 12 45 m. O. van Malta. Markelo, 12 240 m. O.NO. Madeira n. Dakar. Malvina, 12 400 m. ZW. St. Maria. Marken, 12 660 m. O. ten Z. Bermudas. Mapia. 12 bij Minicoy n. Suez. Mirza, 12 150 m. O.t.Z. Malta. Molenkerk, 12 v. Bordeaux n. Dakar. Murena, 12 bij Runsal Jebel. Melanipus, 11 van Singajvre n. Balikpapan. Nieuw Amsterdam, 13 v. Havanna naar Nassau. Nestor, 12 v. Famagusta n. Limasol. Nieuw Holland, 12 v. Sydney n. Makassar. Noordwijk, 15 Amsterdam verwacht. Oranje, 13 te Southampton. Oranjefontein. 13 te Tcncriffe. Oranjestad. 14 Amsterdam verwacht. Oberon, 12 410 m. NO. St. Miguel. Parkhaven. 14 v. Bahia Blanca te R'dam verw. Prins Fred. Willem, 12 30 m. ZW. Kp. Finisterre Prins Maurits, pass. 13 Galloper. Prins Willem II, 12 140 m. NO. ten O. Flores Prins Willem v. Oranje, 12 v. Cardiff n. Dublin. Paula, 10 te Singapore van Saigon. Polyphemus. 11 Liverpool. Riouw, 13 te Londen. Rijnkcrk, 13 te Duinkerken. Rijndam, 12 570 m. W.t.Z. Lands End naar Southampton. Rossum, 12 Ouessant gepass. Soestdijk, pass. 12 Miami. Sommelsdijk, 11 van Havanna n. Vera Cruz. Straat Malakka. 11 te Port Elizabeth. Sumatra, 12 ca. 18 u. te Brest teruggekeerd. Stad Dordrecht, 12 v. Casablanca n. Vlaardingen Stad Schiedam, 14 IJmuiden verwacht. Saidja, 12 rede Pladju voor anker. Saroena, 12 v. Miri naar Pladju. Sloterdijk, 13 v. Soerabaja te Balikpapan verw. Stad Maastricht, pass. 12 Kp. St. Vincent. Stad Vlaardingen, 12 900 m. W.ZW. Valentia. Sunetta, 12 180 m. Z. ten W. Recife. Sliedrecht. 12 600 m. O.NO. Tristan da Cunha. Salawati, 12 bij Kreta naar Port Said. Stanvac Pendopo. 12 bij Tj. Uban. Sarahgan, 9 v. Iloilo n. Castanas. Sarpedon, 10 te New York v. Savannah. Tosari. 13 Madras verwacht. Tegelberg, 12 van Buenos Aires n. Montevideo Themisto. 12 400 m. Z. Cp. Race. Tjitjalengka. 14 v. Hongkong te Singapore verw. Tabian, 12 Dondrahead gepass. n. Belawan. Tankhaven II. 12 240 m. Z.t.O. Haiphang. Tomini, 12 Algiers gepass. Teweer, 9 v. Penang naar Belawan. Tjibodas, 11 te Hongkong v. Kobe. Tasman, 10 te Hongkong v. Singapore. Tiba, 13 8.30 u. Madeira gepass. Van Heutsz, 10 v. Penang n. Belawan. Wmsum, 12 dwars Algiers. Willemstad, 13 Maracaïbo verwacht. Waterman. 12 van Amsterdam naar Kaapstad. Winterswijk, pass. 12 Kp. Finisterre. Waal. 12 bij Haiti. IJsel, 13 te Huelva. Zeeland (KRL), 13 te Tj. Priok. Zuiderkruis, 12 v. R'dam naar Halifax. Zaan, 13 te Huelva van Aviles. Zonnewijk, 12 190 m. N. ten W. Bermudas. KLEINE VAART Admiraal Nelson, 10 v. R'dam te Port Talbot. Ali, 11 te Gravesend. Actinia, 12 v. Lervik n. Baltusound. Algarve, 13 van Londen naar R'dam. Att. 14 te R'dam verwacht. Arnoudspolder, 12 v. Oporto naar Antwerpen. Berend, 9 van Bridport naar Leith. Bernard, 10 te Middlesbrough. Beta, 10 te Rochester naar Londen. Bounty, 10 op Tyne. Bree Helle, 13 Londen verwacht. Barracuda, 12 Bideford verwacht. Breezand, 12 van Sligo naar Ards. Brinda. 12 van Parijs naar Kopenhagen. Coolhaven, 16 te Londen verwacht. Citadel, verm. 13 van Antw. naar Rostock. Cornelia, 13 nog te Aarhuus. Cornelia II, 11 van Port Stanley naar Londen. Corona, 12 van Cuxliaven. Crescendo, 13 van Antwerpen te Plymouth. Da Costa. 10 te Huil. Dinkel.9 te Par v. Delfzijl. Dollard, 14 v. Hamburg te te Kingslynn verw. Deni, 12 Zeebrugge naar Antwerpen. Elsenburgh, 12 v. Port Lyautey n. Casablanca. Fakir, 10 te Rochester naar Par. Fraternité, 10 v. Stettin te Londen. Flevo, 13 nog te Antwerpen. Frisia, 13 te Androssan v. Heysham. Geert Bodewess, 13 v. Korsor te IJmuiden. Hast IV, 11 v. East Bay Hondsrug, vertr. 13 v. R'dam n. Hamburg. Ifenrica, 12 van Hamburg naar Londonderry. Hagno, .13 van R'dam te Dublin. Hast V, 12 van Guernsey n. Alderney. Ibis. 12 van Odcnse te Parijs. Jakob Oorburg, 16 te Genua verwacht. Johanna. 9 v. Esbjerg naar Breinen. Kortenaer. 12 van Swansea naar Rouaan. Koningshaven. 17 Casablanca verwacht. Lies, 13 v. Avonmouth te Barry. Lucas Bols I. 9 van Duinkerken te Tunis. Lucas Bols II, 8 te Bordeaux. Meeuw, 10 te Rochester. Maartjc, 12 van Hayle naar Fowey. May Mere, 12 te Londen. May Star, 12 van Cork te Falmouth. Merwehaven, pass. 10 Gibraltar. Marcella, 13 v. Vlissingen naar Donges. Markab, 11 van Bordeaux naar Fedale. Matar, 12 van Duinkerken te Kopenhagen. Matthew. 13 te Londen van Nantes. Mizar, 13 van Odense naar Londen. Nato, 11 van Esbjerg te Huil. Nelly, 13 te Fowey verwacht van Cardiff. Netta, 12 te Saffi naar Agadir. Njord, 12 Liborne naar Port Lyautey. Noord, pass. 13 Lizard. Noorderhaven, 13 te Huil. Norma. 13 nog te Huil. Peter, 13 v. Avonmouth te Barry. Prima, 12 van Bilbao naar Requejada. Prins Bernhard, 11 te Gravesend. Prinses Margriet, 9 te Bordeaux. Pavo, 12 v. Tonnay Charente n. Requejada. Ponto, 12 v. Tonnay Charente n. Rochefort. Ponza, 12 v. Kopenhagen n. Karlskrona. Palma, 13 te Hamburg van Amsterdam. Prinsengracht, 14 v. Bayonne te Casablanca. Rema, 13 te Londen v. Delfzijl. Rika, 13 te Rostock v. R'dam. Sambre, 12 v. Rouaan te Parijs. Silvaplana, 12 van Kopenhagen n. R'dam. Spes, 12 v. R'dam Rostock verwacht. Spolanda, 10 te Goole. Spora, 12 van Bayonne naar Londen. Saba, 12 van Par naar Antwerpen. Servus, 12 van Par te Parsly. Sirius, 13 nog te Londen. Soemba, 12 van Par naar Preston. Swallow, 12 van Bordeaux naar Casabanca. Sporota. 13 v. Gdynia naar Kiel. Ton, 14 v. Belfast te Swansea verwacht. Toos. 12 te Arendal van R'dam. Texel, 13 te Breinen. Timor, 12 v Antwerpen naar Plymouth. Tyro, 12 van Dublin naar Teignmouth. Union. 10 te Par Goole n. Teignmouth. Van Gelder. 12 v. Bideford naar Par. Vindicat Atquc Polit, 9 te Stavanger. Vrijburgh, 13 dwars Ouessant n. Bordeaux. Valbella, 11 v. Bordeaux naar Port Lyautey. Virgo. 12 te Dundee van Antwerpen. Wickenburg. pass. 13 Kp. Vincent. Wim, 12 Wilhelmshaven naar Bones. Westlaan, 13 ca. 19.30 Amsterdam verwacht. Westpolder, 13 Antwerpen verwacht. Westropa, 12 te Sunderland. Zwaluw, 10 v. Boston naar Leith. SLEEPVAART Ebro, 12 van IJmuiden te Zeebrugge met ss. Havina. Humber, 12 bij Vigo. Noordzee. 13 220 m. Z. Guadalcanal eil. op weg naar schip. Oceaan, pass. 12 Kp. de Paos. Poolzee, 12 540 m. O. Ceylon. Thames, 12 540 m. O. Ceyon. mij. Denk niet, dat ik je er een verwijt van maak, lieve kind, ik weet maar al te goed, wat het betekent hopeloos van ie mand te houden, zo hopeloos, dat je het voorwerp van je liefde pijn wilt doen.... Je wilde Jimmie Mathers bewijzen, dat er nog wel iemand anders was, die met je wilde trouwen, nietwaar?" Ze trachtte iets te zeggen, maar de woorden kwamen niet over haar lippen. Ze schudde in een kin derlijk gebaar haar hoofd. „Het hindert nu allemaal niets meer, Lynne", zei hij mat. „Ik wil 't je heus niet moeilijk maken. Laten we ophouden te doen alsof en open kaart met elkaar spe len. Je bent met mij getrouwd, omdat je Jimmie een lesje wilde geven, maar je hebt ingezien, dat je een dwaze fout be ging, en daarom wil je nu het liefst weer vrij zijn....". „Maar dat is hèldmaal niet waar!" riep ze uit, hem opeens met felle ogen aankij kend. Er was een dieprode blos op haar gezicht gekomen en ze bedwong met moei te haar tranen. „Je zegt dit allemaal, omdat je van me af wilt. Je zegt, dat je alles van mijn motieven voor ons huwelijk weet, maar is 't nooit in je opgekomen, dat ik de jouwe óók zou kunnen weten? De dag', dat wij trouwden, kwam ik te weten, dat je mij ten huwelijk vroeg, omdat je een huishoudster nodig had en iemand, die voor je kind kon zorgenIk koesterde misschien geen romantische liefde voor je, Preston, maar ik had het oprechte voor- riemen, alles van ons huwelijk te maken ik respecteerde je, ik bewonderde je, en ik wilde graag met je samenwerken in elk opzicht." Ze hield op en zocht naar een zakdoek. Hij gaf haar de zijne zonder een woord te zeggen. Ze snoot haar neus en zuchtte even diep. „Hoe zou ik weten, dat ik ooit echt van je zou gaan houden!", vervolgde ze met een wanhopige klank in haar stem. „Kijk me niet zo aan, Preston! Ik weet, dat het waanzin is en volkomen hopeloos! Ik zal je er heus niet mee lastig vallen, ik zal weggaan. „Is het waar, wat je daar zegt, Lynne?", vroeg hij enkel, terwijl hij haar doordrin gend aankeek. Kan 't waar zijn?" „Dat ik van je houd?", vroeg ze zacht. „Ja, dat is waar, Preston. Maak je er geen zorgen over. Ik ben na die geschiedenis met Jimmie een volwassen mens gewor den. Ik zal me heus niet voor een tweede maal als een dwaas gedragen. Als je wilt, dat ik wegga, dan ga ik. Je wilt dat, hè? O, Preston, kijk me niet zo aan. „Lynne", zei hij kalm en bijna alsof het hem niet raakte. „Lynne, je zegt, dat je van me houdt. Ik kan het niet verwerken, het gaat m'n begrip te boven. Waarom heb je dan dadelijk op onze huwelijksdag iedere illusie in mij gedood? Ze vertelde hem in rustige woorden het verhaal, dat ze gehoord had tijdens hun huwelijksreceptie, waardoor ze zich diep vernederd had gevoeld en haar vertrou wen in geluk met hem diep geschokt was. Hij luisterde zwijgend, terwijl hij haar strak aankeek. Toen ze uitgesproken was, nam hij haar hand in de zijne. „Lynne", begon hij langzaam, „Lynne, je moet goed naar me luisteren, want wat ik je vertel len ga, is de waarheid, de volle waarheid. Ik houd van je, Lynne, ik houd van je sinds die avond, dat ik je thuis bracht, toen jij zo'n grote haast had, herinner je je? Ik besefte toen voor de eerste keer, dat je niet alleen een knappe dokter was, voor wie ik veel bewondering had, maar ook een wanne, aantrekkelijke vrouw. Ik be sefte toen ook, dat ik niets met je haast en de blos op je wangen en je hele stra lende uiterlijk te maken had, maar dat er een andere man je hart had gewonnen. Ik ging die avond naar huis, vastbesloten je uit mijn gedachten te zetten. Ik had een ongelukkig eerste huwelijk achter de rug en ik had gezworen, dat nooit een vrouw mij weer ongelukkig zou maken. Maar jij was zo andersLynne! Ik zette je bij je huis af en je zag er zo stralend uit, omdat je op het punt stond de man, van wie je hield, te ontmoeten. De volgende morgen kwam je echter als een geslagen hond in de kliniek terug. Ik wilde je troosten, Lynne, maar wat kon ik doen? Ik kende je nog zo weinigAlles wat ik deed, was hopen dat eens de dag zou komen, dat je iets om mij zou gaan ge ven.... Ik vroeg je, een weekend mee naar mijn huis te gaan, en ik geloof, dat dat weekend één van de gelukkigste van mijn leven was. Ikw as er van overtuigd geraakt, dat zgn. échte liefde niet bestaat ik zal je niet lastig vallen met verhalen over mijn eerste huwelijk, Lynne maar toen jij dat weekend bij me was, leek alles anders. Je scheen me te bewijzen, dat er nog wel degelijk zachte, warme vrouwen waren, die de liefde van een man niet ver trappen en die om kinderen geven Jessica vond je op het eerste gezicht aar dig en ik hield van je, dus alles scheen perfect te kloppen. „Je hebt nooit 't woord liefde genoemd", fluisterde Lynne. „Hoe kon ik er dan iets van weten?" „Ik was bang voor dat woord", antwoord de hij rustig. „Ik was bang je af te schrik ken. Ik was ervan overtuigd, dat ik je gelukkig zou kunnen maken, dat ik de kleur op je wangen en de glans in je ogen terug zou kunnen brengen, maar ik wilde het voorzichtig aan doen.... Toen ik je in de kerk naar mij toe zag komen, dankte ik God, dat ik jou mijn vrouw mocht noe men.... Maar daarna Hij aarzelde even. Het scheen hem moeite te kosten verder te gaan. „Ik had zulke mooie plannen, Lynne", vervolgde hij dan langzaam. „Ik had het plan gemaakt om jou mee te nemen naar Clifdeen, maar ik had aldoor nog angst, dat er iets tussen zou komen, waardoor mijn mooie droom geen werkelijkheid zou worden. Ik wilde, dat je dat plaatsje leerde kennen. Het was de enige plaats, waar ik eens, toen ik nog jong was, volkomen onbezorgd en gelukkig was. Ik bracht er een vacantie door met Helen en haar vader. Ik wilde, dat wij daar samen zouden zijn en het geluk zou den leren kennendat we elkaar zou den helpen en troosten. We hadden beiden iets verloren: jij Jimime en ikRachel. Ik geloof, dat er iets in me kapot ging, toen ik de afkeer in je ogen zag bij mijn voor stel om samen naar Clifdeen te vertrekken. Ik geloof, dat alles in me kapot ging, toen ik je met Charles May hoorde telefone ren.... Begin je een en ander nu te be grijpen, Lynne?" „Ja", antwoordde ze zacht, „ik begin inderdaad verschillende dingen te begrij pen. Maar waarom heb je nooit eens eer der met me gepraat? Waarom deed je me keer op keer pijn? Weet je, dat ik mezelf in slaap gehuild heb die avond, dat we Jimmie tegen het lijf liepen, en dat 't niet om Jimmie was, maar wel omdat jij me niet als je medewerkster bij je nieuwe werk aanstelde?" Hij n.am haar handen in de zijne en trok haar naar zich toe. „Kom heel dicht bij me, lieveling", zei hij zacht, „laat me voelen dat het allemaal waar is.Kan dit heus voor ons beiden wei'kelijkheid zijn?" Terwijl hij haar in zijn armen sloot, begon de telefoon te bellen. Even maakte ze automatisch een gebaar om deze te gaan beantwoorden, maar hij liet haar niet los uit zijn armen. Met een lachje sloeg ze dan ook haar armen om zijn hals en even later voelde ze zijn mond op de hare. (Wordt vervolgd),

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6