Drie kotters onder groen-witte vlag uit IJmuiden aan de slag NEDERLAND GESTIKTE DEKENS Vele goede wensen voor de groeiende A.N.M.B. 1-pers. 19.50 2-pers. 22.50 AMSTERDAM WEER TER VISSERIJ West-Friese folklore in IJmuiden 5 Gezond initiatief van een houthandelaar F. Wal thuis opvolger van de heer A. ten Broeke VEERTIG JAREN „METAAL" Kennemer dammers in nationaal tournooi Viering van Koninginnedag door „IJmuiden-West" Christelijke Bedrijfs groepen Centrale Velsense athleten naar Nieuw-Guinea MAANDAG 18 FEBRUARI 1952 Op de Nieuwe Waterweg, waar de smook van de fabrieken transparante schimmen langs de oevers plant en de nevel van een heel prille voorjaarsmiddag de einder nabij haalt, is Zaterdag een gering en besloten feest gevierd op het werkdek van een nieuwe kotter, de NEHIM 3 (AM. 18). Op de plek, waar de vloedstroom van de gewassen Maas het buitenwater ontmoet en de silhouetten van de twee eenzame, vastgelopen schepen op de Maasvlakte achter het Zuiderhoofd opdoemen, rees om half twee Zaterdagmiddag een groen-witte maatschappijvlag ten teken, dat reder Klaas Rothe dit goede schip het zijne kon noemen. En dat daarmee de laatste der drie nieuwe kotters van een nieuwbakken rederij in de vaart was gekomen. Maar vooral, dat de stad Amsterdam zich na jaren weer in de rij der vissersplaatsen had geschaard, waar het sinds de eerste wereldoorlog uit verdwenen was. Alleen de walvisvaart droeg de Amsterdamse visserij merken „AM" over de verre zeeën. Reder Klaas Rothe, directeur van de N.V. Nederlandse Houtimport Maatschap pij heeft in de plek zon achter de bak van zijn laatste aanwinst, de AM 18, de zwart lakense zeilpet gelicht, toen die vlag aan de voormast rees en rond hem was een gezelschap vrienden en bekenden, technici en vissers verzameld, die het ernstige woord van deze man hebben aangehoord in het besef, dat dit gemeend was. „Toen ik met de Sleepheiling in Scheveningen een contract maakte voor de bouw van drie kotters, is dat erg officieus gegaan en zon der vertoon van zegels en grote papieren", zei hij. „Maar mijn vriend Jan C. Pronk uit IJmuiden had me het zo aangeraden en ik heb er geen berouw van gehad, want de deskundigen hebben niets op de drie schepen kunnen aanmerken. De clausule in het contract, dat dit „geheel op weder zijds vertrouwen berustte", heeft een van de beste tradities van de Nederlandse Scheepsbouw waargemaakt: het vertrou wen is niet beschaamd. Blij met het kunstige schilderij-in-drie- dimensies, dat directeur A. Pronk van de Scheveningse hellingmaatschappij hem had geoffreerd (een kunststukje van Arie Ver baan uit Scheveningen), heeft de reder vervolgens een herinnering uit de bezetting opgehaald. Samen met Cor Rijnsent zat hij in een Duitse cel en in die dagen heeft de bekende „schippërpsalm" deze beide man nen elke avond gesterkt dezelfde psalm, die uit de mond van Rijnsent even later zou worden herhaald. Familie-traditie Nieuwbakken is deze reder, maar niet in de slechte zin des woords en ook niet helemaal onwetend. Zijn grootvader im mers was een der stichters van de IJmui dense rederij Neerlandia, die vele jaren „leeg" heeft gestaan, tot er onder andere leiding en met ander kapitaal weer leven in werd geblazen: de N.V. Verre Visserij maatschappij, wier drie schepen voorbe stemd schijnen te zijn om binnenkort naar Duitsland te verdwijnen. Maar dat is ebn ander verhaal, al heeft het met dit in zoverre ook weer te maken, dat de nieuwe NEHIM-vloot haar walorganisatie toeval ligerwijs zal vestigen in het witte gebouw tje aan de Zuidzij, waar ook de Verre Vis serijmaatschappij en de Neerlandia lange jaren hebben geresideerd. En bovendien zou er een aanknopingspunt tussen de bei- Burgemeester en Wethouders delen de gemeenteraad mede, dat de volgende stuk ken zijn ingekomen: een afschrift van het besluit van de voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad, waarbij de heer F. Walthuis is benoemd tot lid van de raad, in de vacature A. ten Broeke; een mededeling, dat de heer Walthuis zijn benoeming aanneemt. Ingevolge artikel 1 van het reglement van orde moet de geloofsbrief, welke dooi de benoemde is ingezonden, worden onder zocht door een commissie van drie leden. Willem van lependaal voor het „Instituut" Voor de afdeling Velsen van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling komt de be kende schrijver Willem van Ienendaal. die in onze omgeving de laatste tijd een zekere vermaardheid gaat krijgen, op 21 Februari een lezing over en uit eigen werk houden in het gebouw van de voormalige Centrale Keuken aan de Abelenstraat. Brandje in consistoriekamer veroorzaakt vrij wat schade De Velsense brandweer is gealarmeerd voor een brandje in de consistoriekamer van de Goede Herderkerk te IJmuiden- Oost. Vermoedelijk door een weggeworpen sigarettenpeukje in de papiermand was het vuur ontstaan en de zaak liet zich aanvan kelijk vrij ernstig aanzien. Doortastende omstanders wisten het brandje, dat de lam- brizering, het meubilair, de gordijnen en de vloerbedekking had aangetast, echter met een paar fikse emmers water te beteu gelen, zodat de brandweer met de motor spuit onverrichterzake terug kon keren. Inmiddels bleek ook het glas in lood, dat de consistoriekamer aan een zijde afsluit, te hebben geleden, zodat de schade niet onbelangrijk is. „Hoogoven Harmonie" concerteert in Rex Op Donderdag 21 Februari presenteert de Hoogoven Harmonie, onder leiding van Jan van der Peet, een populair concert in het Rex Theater. Voorts staat op het pro gramma een cabaret-variété te verzorgen door het gezelschap Van Meurs. de ondernemingen kunnen worden gevon den in het feit, dat Klaas Rothe zich niet zal prikken aan de stekels, die de trawl- visserij vertoont: de kotter lijkt momen teel het enige schip, dat zonder al te veel kans op een débacle op zee gehouden kan worden. De NEHIM 3 is teruggestoven naar de Vlaardingse haven zon in de rug, stroom tegen. Zijn honderdtachtig paarden trok ken hem door het grijze water van de Waterweg en de korte beklemming van het moment der overdracht week de kok rammelde met glazen en flessen en jolijte- lijk is er gesalueerd met de vlag en getrom pet met de fluit naar een passerend schip, dat echter de beleefdheid niet kon op brengen, om deze blijde groet terug te geven. Met zijn 24 meter, met Jan Bal uit Vandaag is uit IJmuiden de derde der nieuwe NEHIM-kotters vertrokken na een plezierige proefvaart en daarmee is Amsterdam weer stevig ingeschakeld in de Noordzeevisserij. Een nieuwe fi guur is in IJmuiden gekomen, een hout handel, die aan de visserij begint en de eerste uitkomsten van de beide al- varende kotters NEHIM 1 en 2 zijn ze kér niet ongunstig. Het vlootje is Zater dag gecompleteerd met de NEHIM 3 (AM. 18) en met een Schevenings-Kat- wijkse bemanning lijkt er een goede toekomst te zijn weggelegd voor deze kotterrederij. De heer J. C. Pronk in IJmxdden zal als manager van de rederij optreden. Scheveningen glunder achter het rad als trotse schipper en een tevreden scheep vaart-inspecteur in het logies ter uitwer king van de resultaten van de stuurproe- ven is het scheepje de oude Vlaardingse toren tegemoetgevaren. Er was geen „bal op", ten teken, dat een schip thuisvoer, want dat is verleden tijd geworden, maar er stonden wel een paar keurende manne tjes aan de wal, toen de schipper de steven van de NEHIM langs een der sombere stoomloggers vlijde. En zowel aan boord als aan de wal was men het er over eens, dat dit „skeeppie" waarachtig de kost wel zal verdienen op de Noordzee. W. de Jong verzuimde winst tegen Keiler (Van onze dammedewerker) De vier vertegenwoordigers van Kcnne- merland hebben in de strijd om de natio nale damtitel allen remise gespeeld. Alleen W. de Jong uit Haarlem kreeg de kans van de dag om Keiler die in de eerste ronde van Bizot door tijdsoverschrijding verloor in een overtuigend eindspel Keiler de tweede nederlaag te bezorgen. De Jong verzuimde deze kans echter en het werd remise. De uitslagen der eerste twee ronden luiden: Groep a: H. LarosB. Dukel 1-1; Yme de Jong—W. de Jong 1-1: R. C. Keller—A. Bizot 0-2; P. BeersA. Stuurman 1-1 en H. van ZuilekomW. Roozenburg 1-1. 2e ronde: StuurmanVan Zuilekom: DukelYme de Jong; KellerW. de Jong; BizotBeers en LarosDe Graag, allen remise. In deze groep heeft Bizot nu drie punten en Keiler één; de overige spelers hebben allen twee punten. Groep b: VosVan Dijk, J. MetzHof man, HuismanMourik, HargersLam- merts en DrenthBandstra, allen remise. Herm. de Jongh won van de Fries P. Bergsma. 2e ronde: LammertsDrenth, De Jongh Hartgers, BergsmaMourik, VosMetz. allen remise. Ir. Van Dijk won van Band stra; Huisman won van Hofman. In deze groep hebben De Jongh, Huisman en ir. Van Dijk nu ieder drie punten. Bandstra, Bergsma en Hofman hebben één punt. De overige zes spelers hebben twee punten. Woensdag wordt in hotel Kennemerhof te IJmuiden de partij DukelBeers voor uit gespeeld. De derde en vierde ronde worden Vrijdag, Zaterdag en Zondag in Amsterdam en Utrecht voortgezet. KAV viert vastenavond In de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Centrum" zullen de „Katholieke Arbei ders Vrouwen" op Dinsdag 19 Februari het feest van de vastenavond vieren. Op deze bijeenkomst zal uiteraard een vrolijk pro gramma worden opgevoerd. De afdeling IJmuiden van de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfs Bond heeft niet over belangstelling te klagen gehad Zater dagmiddag: het bestuur kan met vreugde terugzien op een drukbezochte receptie bij het achtste lustrum en dit zal met gulden letters in de historie van de afdeling ge schreven kunnen worden. Er zijn vele en goede wensen geuit in de foyer van het Rex Theater en voorzitter G. Dekker heeft de sprekers stuk voor stuk dank gezegd, zowel voor hun woorden, als voor de cadeaux in de vorm van enveloppes met inhoud en de vele manden met bloe men. Voorzitter Dekker heeft eerst een korte uiteenzetting gegeven van de groei en ont wikkeling van de afdeling, die op 1 Fe bruari het respectabele aantal van 744 leden boekte. Een drietal namen werden zowel door de heer Dekker als door het merendeel van de sprekers op deze herdenkingsmiddag in het middelpunt geplaatst: Rijk de Waal, Piet Schaar en Jan Stolk waren de man nen, die door taaie volharding mede heb ben gewerkt aan de lotsverbetering van de metaalarbeiders en hun nagedachtenis is op deze receotie vele malen geëerd. Allereerst heeft wethouder F. J. A. Strij- bosch, die met wethouder W. F. Visser het gemeentebestuur vertegenwoordigde, de gemeentelijke gelukwensen aangeboden en in zijn rede onverbloemde waardering ge wijd aan de nagedachtenis van de pioniers, die ondanks de vele critiek waaraan zij bloot stonden, niet versaagden in hun strijd. Wat bereikt werd, aldus spreker, is aan hun beleid te danken. Hij weidde voorts uit over de structuur van de gemeente Vel sen, om duidelijk te maken, dat er nog grote mogelijkheden zijn voor de metaal industrieën, daar Velsen steeds meer een industrie-gemeente wordt. Het is van het grootste 'belang, dat de organisaties de meest mogelijke voortvarendheid betrach ten, teneinde deze groei bij te kunnen houden, zo besloot de wethouder. Uit naam van het hoofdbestuur van de bond heeft de heer H. W. van Hattem het woord gevoerd. Hij roemde het wakkeie afdelingsbestuur en memoreerde dat de A.M.B.B. de enige bond in het N.V.V. is, die alle arbeiders van eenzelfde industrietak kan verenigen. Spreker zeide dat verbete ring van de kwaliteiten door middel van het aankweken van de socialistische ge zindheid geboden was, wilde men de P.B.O. tot een succes maken, opdat, zo voegde hij er aan toe, in deze nog steeds kapitalisti sche maatschappij een groei kan worden geconstateerd naar een nieuwe democrati sche orde. „Grote doorbraak" De heer J. van Hameien, voorzitter van de federatie van de Partij van de Arbeid, merkte op dat de socialistische vakbewe ging van grote betekenis is voor de zede lijke, opvoedkundige en culturele waarde er van. Spreker propageerde een „door braak in het groot", waarbij alle arbeiders, zowel de Protestant-Christelijke, de Rooms- Katholieke en de socialistische in één bond zouden worden verenigd. Festiviteiten rond de „kern" De heer G. S. K. Blaauw vertegenwoor digde de directie van de Hoogovens. Deze spreker duidde onder meer op de verhou ding, die er in het algemeen bestaat tussen werkgevers en werknemers, welke verhou ding, ondanks de enorme veranderingen, die zich in de loop der jaren hebben vol trokken, in het grote bedrijf van de Hoog ovens gebaseerd is op wederzijds begrip. Het zilveren jubileum van de „kern" in het Hoogovenbedrijf hoopt men dan ook in Augustus luisterrijk te vieren, kondigde de heer Blaauw aan. Het hoogtepunt van de Koninginnedag viering in IJmuiden wordt het optre den van een Westfriese dansgroep, die uitsluitend folkloristische dansen uit voert. Een vereniging die duizend leden telt en dezen een feestdag wil bereiden, mag zeer zeker wel met een perfect program ma voor de dag komen. Voor deze opdracht ziet de jongste van alle Oranjeverenigingen in Velsen zich geplaatst. De Oranjevereniging „IJmuiden- West", die op 7 December 1950 werd op gericht en wier leden te vinden zijn van de gemeentelijke wijkgrens van IJmuiden- Oost af tot en met de laatste huizen bij de semaphore toe, mag zich in die korte tijd verheugen in een ongekende bloei. Kinderfeesten, volksspelen, ronde van IJmuiden wellicht, dat zijn zo de traditio nele feestelijkheden op 30 April geworden En al deze festiviteiten culmineren dit jaar in het optreden van de Oud-Westfriese dansgroep uit Wijdenes, die, behoudens goedkeuring van de overheid, in het door schijnwerpers verlichte plantsoen aan her Koningsplein, twee uren lang een uitge breid programma van folkloristische dansen voor het publiek zal uitvoeren. Een ge beurtenis waarvan deze Oranjevereniging, voorzover de gemeente Velsen betreft, de primeur heeft. In grote trekken heeft het bestuur zich de dagverdeling als volgt voorgesteld: Vijf tienhonderd schoolkinderen zullen in drie groepen verdeeld, van 9 tot 13 uur een voorstelling in Thalia bijwonen. Gelijk tijdig vieren 500 kleuters in het Gebouw voor Christelijke Belangen feest. Van 14 16 uur hebben in verschillende straten wedstrijdspelen plaats. Van 16.3017.30 uur wordt een zeepkistenrace gehouden, waarschijnlijk indien de overheid haar sanctie hieraan hecht van de grote hel ling bij het station af. Van 18.30 tot 19.30 uur: ronde van IJmui den voor bak- en transportfietsen. Daarna het gloriepunt van de dag: van 2022 uur optreden van de dansgroep, afgewisseld rnet muziek. De dag besluit met een bal- champêtre, zo mogelijk op het plein van de Moerbergschool. Plaatsgenoten voorrang Het bestuur, dat degelijk rekening dient te houden met des penningmeesters kas, aangezien dit gehele programma de leden gratis wordt aangeboden, zal trachten zo veel mogelijk plaatselijke muziekgezel schappen en artisten bij de uitvoering van het programma in te schakelen. Een ge- détailleerd programma volgt. Voorzitter Dekker van de jubilerendé IJmuidense afdeling had heel wat handen te drukken. Onder de eersten die hem Een rij van sprekers hebben in lange of kortere bewoordingen het jubilerende be stuur gecomplimenteerd, zoals de heer A. van Loon namens de Centrale Bond, M. Schouten uit naam van de Christelijke Metaalbewerkers, C. Kiister als afgevaar digde van de Katholieke metaalbewerkers- bond, E. Luikman voor de afdeling IJmui den van de bouwvakarbeidersbond; J. Hartman van de Centrale Bond, die meen de de jubilerenden te moeten benijden om het perspectief dat er in hun organisaties is, tegenover de terugloop in de organisatie in het visserijbedrijf. De heer Lignian sprak gelukwensen uit namens de algemene bond en verwerkte hierin de opmerking dat men nog steeds moest strijden tegen de invloe den van de E.V.C. Daarna voerden de heren G. van Ley- den, van de afdeling Beverwijk, J. Hoef man van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling, G. Manoth van de A.B.V.A. en G. Jansen van de afdeling Haarlem het woord. Dinsdag worden de feestelijkheden ver volgd met een avond in Rex. „Sportief'-dammers in vreedzame strijd De onderlinge competitie van de dam club Sportief -is voortgezet en in groep A werd de afgebroken partij tussen J. Slager en E. Ras Jr. uitgespeeld in het voordeel van Slager. J. Jonker wist zijn nog onge slagen record te handhaven, door A. Ras aan zijn zegekar te binden. De overige uit slagen in deze groep waren: J. de Ruiter W. 't Hart 0-2, G. BakkerJ. Lichtendahl 2-0. In groep B moest W. Post twee kostbare punten afstaan, daar hij zijn partij tegen K. Lichtendahl verloor. Dit kwam H. Veldman ten goede, die nu zijn rivalen ver achter zich laat. De uitslagen in deze groep waren: G. SchaapA. Out 2-0, K. Lichtendahl W. Post 2-0, A. v. d. HarstR. Koffeman 2-0, E. Ras Sr.E. Wijker 2-0, H. Dijk huizenC. van Os 2-0. Nog enkele uitsla gen van inhaalpartijen in deze groep: H. OutG. Schaap 1-1 en Van RooyA. Out 2-0. Loes Schol liep in Bussum Tot de Zondag te Bussum door de A.V. „Tempo" gehouden cross-country over acht kilometer behoorde ook de Suomi-athleet Loes Schol onder de vijfenveertig deelne mers, onder wie een aantal junioren. De Suomi-man, die in de C-klasse start te, wist op fraaie wijze de zevende plaats in het algemeen klassement te bezetten. In zijn klasse werd hij tweede. gelukwensen kwamen aanbieden was de heer Lignian (links), lid van het hoofd bestuur van de A.N.M.B. „Moeilijk jaar op komst" Voor de leden van de Christelijke Be drijfsgroepen Centrale, afdeling Velsen, werd Zaterdagavond in het Hervormde Wijkhuis aan de Dijckmanstraat een fees telijke jaarvergadering gehouden, de eer ste sedert de zelfstandigheid van de afde ling. Er was voor deze bijeenkomst heel veel belangstelling en de heer H. Andrea, voor zitter, liet de vergadering openen met het zingen van gezang 148 1, gevolgd door Schriftlezing. Uit het jaarverslag bleek het volgende. Velsen is nog aangesloten bij dg Christelijke besturenbond Beverwijk, maar zal over gaan naar de besturenbond IJmuiden. De samenstelling van de bedrijfskern bij de papierfabriek, die grotendeels de plaats ingenomen heeft van de bedrijfsunie voor besprekingen, was een van de punten uit dit verslag. De leden, werkzaam bij de Rubberfabriek, bedankten. Ook werd her innerd aan de afsluiting van de C.A.O. in de papierindustrie. Het fabrieksreglement van Van Gelder Zonen werd echter door de samenwerkende organisaties afgewe zen. Namens het hoofdbestuur van de Chris telijke Bedrijfsgroepen Centrale dankte de heer Van d. Brink voor het bestuurs- en afdelingsbeleid van het afgelopen jaar. De heer A. Geerlofs uitte namens de Hervormde kerkeraad waardering voor het werk van de organisatie; de heer Worries sprak namens de Gereformeerde kerke raad gelukwensen uit. De Christelijke Be sturenbond Beverwijk was vertegenwoor digd door de heer De Jager, secretaris, die bestuur en leden voor de toekomst alle goeds wenste, hoewel hij een moeilijk jaar voorzag wegens de toenemende werkeloos heid. Mej. T. v. d. Kwaak uit Wormerveer liet verschillende ernstige en luimige declama ties horen 'en bovendien kregen de aan wezigen aardige film-indrukken van een reis door de Indische Archipel, waarna men kennis maakte met een humoristische visie op de Benelux. Ds. H. P. Huisman hield de dagsluiting. Op voorstel van de heer C. v. Doorn werd aan de uitgang gecollecteerd voor de nieu we „bedelbede" van Johan Bodegraven „Stop het lek". De Kennemerstaten Athletiekvereniging „Suomi", die al twee van haar leden naar Zweden zag gaan en inmiddels een derde actieve loper aan Indonesië kwijt raakte stond Zaterdagavond in het Statenhuis al weer voor een afscheid. Nu betrof het twee leden, die samen een toekomst gaan bou wen in Nieuw-Guinea, namelijk mej. M. Hommes en Ruud Hoffmanns, de bekende 1500 m. loper van „Suomi". Vele leden waren bijeen om hun beide clubgenoten, die vrijwel van het begin af aan „Suomi" in de ware zin hebben „gediend", een pret tig afscheid te bezorgen. De heer P Griiteke herinnerde in zijn openingswoord aan de uittocht van club leden naar het buitenland, waar zij een nieuwe toekomst trachten op te bouwen. Dit betekent uiteraard een zekere ver zwakking voor de vereniging, maar ander zijds is het prettig, dat deze leden de Suomi-naam niet vergeten. Met allerlei herinneringen aan het ver leden en de beste wensen voor de toekomst, die Dinsdag met een huwelijk opnieuw be gint. nam de heer Grüteke afscheid onder aanbieding van een fraaie zilveren beker. Voor de leden vertolkte de heer W. Kok in een geestige toespraak de gevoelens. Een theeservies zette de warme speech kracht bij. Als lid van de technische commissie en als oud-trainer, schetste de heer P. Heili gers de goede hoedanigheden van Hoff mann als athleet Tenslotte bepaalde Taco v. d. Werff zich tot de prettige samenwerking in de feest commissie, waarvan Hoffmanns lid is ge weest en hij dankte hem voor zijn mede werking. Mede namens zijn bruid dankte Hoffmanns voor dit spontane afscheid van zijn clubgenoten, die hij geen vaarwel maar een tot weerziens toeriep. Maryke van Raephorst over Anke Servaes De Nederlandse vereniging van Huis vrouwen, afdeling Velsen IJmuiden, orga niseert een voordrachtmiddag op Dinsdag 26 Februari in het Patronaatsgebouw, Zee weg te IJmuiden-Oost (kleine zaal), waar Marijke van Raephorst uit Haarlem een causerie zal houden over „Anke Servaes als schrijfster, maatschappelijk werkster, moeder en vriendin". Propaganda-feestavond van de VARA Voor de afdelingen Beverwijk en Velsen- Noord zal de V.A.R.A. op Donderdag 21 Februari een propaganda-feestavond geven in het Luxor Theater. Medewerking verlenen: Albert de Booy, Henny Fontaine, Ted Valerio, Han Verne en Tonny Schiffer'stein. TROMPSTRAAT 810 TELEFOON 5332 P.S. Als extra attractie voor de koude dagen nog eens een speciale aanbieding in Laat U ook eens onze koopjes in matrassen tonen HEBT U IETS NODIG? Maar u hebt geen geld? Komt u gerust naar VAN VEEN, Zijl- weg 2628, Haarlem. Wij le veren zonder vooruitbetaling en tegen lage condities: win terjassen, regenjassen, bed den, dekens, costuums, kin derwagens, rijwielen P. C. DE GEUS oud-belast.ambt te IJmuiden Belastingconsulent BREDEROODSEWEG 5 5 Santpoort (Stat) Spreekuur v. 19-20 uur

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5