Spion Nationale leningen voor de woningbouw Toezicht op industrie Duitse wapen- besproken Weerbericht Fransen krijgen in Marokko en Tunis de handen weer vol Franse regerings motie aangenomen Haarlems Dagblad Rijnvaart wordt in Straatsburg besproken Demonstraties leidden tot schietpartijen Het woord is aan Er zal vijftig millioen gulden bijeengebracht moeten worden Bijna algehele overeenstem tning Directeur van Agence France Presse ontslagen Zware sneeuwval in Centraal - Europa Iraakse olie gaat thans nut afwerpen Drie Amerikaanse schepen in nood Overeenstemming in Panmoendjom CONFERENTIE TE LONDEN Vijfentwintig doden in Joegoslavië Twijfel over lot van één der bemanningen 66e JAARGANG No 189 [Bureaux: Kennemerlaan 154, Tekf. Adm, 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), iTerrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, {Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 |(6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. ^Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 19 FEBRUARI 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 42 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per Wartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ONLANGS hadden de Zweden al een spion in hun land ontdekt. Nu hebben zij een nog belangrijker exemplaar bij de kiadden gevat. Van hun slimheid in het vangen van dergelijke verraders der natio nale geheimen getuigt deze herhaling even wel niet. Want de man, die de nogal mili tair klinkende naam Enbom draagt, is al in 1940 begonnen met voor de Russen rond te loeren. Al loerende, noterende en rap porterende heeft hij elf jaren doorgebracht zonder kwade vermoedens op zich te ves tigen, en zijn lastgevers blijkbaar zeer volledig ingelicht. Het schijnt hem niet erg moeilijk gevallen te zijn, de Zweedse ge heimen te bemachtigen. Tenslotte heeft hij berouw gekregen en is ermee opgehouden. Toen zijn collega-spion gearresteerd was heeft zijn knagend geweten hem niet meer toegelaten, zijn schuldbesef alleen te dra gen en hij heeft zijn daden onthuld aan een vriend, die hem prompt heeft aange geven. Nu is Zweden in last. Men zoekt grimmig naar lieden, die hun mond voor bijgepraat hebben en de belangstelling voor Fridtjof Enbom en zijn wandaden is zo groot, dat zij zelfs die voor de Olympi sche Winterspelen overtreft. Dit is een aardige bijzonderheid, tekenend voor de menselijke natuur. Een gewone spion zou zoiets niet bereiken. Men moet een Enbom wezen om het zover te brengen, dat men zelfs de aandacht voor reuzen-slaloms, kunstrijders en hardrijders op het ijs weet te slaan. Het blijft' natuurlijk de vraag of, indien het Zweeds voetbal-elftal tegen En geland of Oostenrijk gespeeld had, Ênbom's spionnage ook een zó geweldige gebeurte nis van de eerste plaats zou hebben ver drongen. Berichtgevers uit Stockholm wa gen zich niet aan een antwoord op zulk een critieke vraag. De werkzaamheden van de onlangs-ge- arresleerde marine-spion Andersson heb ben de Zweedse marine blijkbaar een schade van honderden millioenen kronen berokkend. Maar de gevolgen van Enbom's elfjarige activiteit zijn misschien nog ern stiger. Hij heeft vrijwel alle plannen voor verdedigingswerken aan de Zweeds-Finse grens, allerbelangrijkste feiten betreffende de burgerlijke verdediging en gehele eva cuatieplannen verstrekt. En dit ofschoon de Russen hem er maar heel karig voor betaald hebben. Want in totaal heeft hij in al die jaren slechts een bedrag in kronen van hen ontvangen, dat overeenkomt met 37.000 dus zowat,/ 3300 per jaar. Een krenterige bezoldiging. Ge zoudt kunnen menen dat door de onthulling van deze magere betaling de animo voor het spion- nage-vak zou kunnen worden verminderd. Maar dat moeten wij ons niet voorstellen. Al meermalen is gebleken dat spionnen niet best betaald worden, ofschoon zij in voort durend gevaar verkeren. Als iemand de soort arglistige sluipgeest bezit, die de spion behoort te vervullen, kan blijkbaar niets hem van de beoefening van dit vreemde vak weerhouden. Het baat de ge middelde mens dus niet, zijn natuur te ver gelijken met die van de gemiddelde mens. De spion en hij niet alleen wijkt daar bepaald van af. Deze Enbom blijkt overigens ook ver knocht te zijn geweest aan de kinderlijke interessantigheidjes, die ons verleden jaar bij de onthulling van buitenlandse spion nage in ons land hebben verwonderd (en nogal vermaakt). Dikwijls, zo vernemen wij, gebruikte hij een haai-speld, die hij op een afgesproken plaats bevestigde: soms aan een paal in de buurt van de Russische ambassade, soms ergens anders. Als de haarspeld uiteen was gebogen betekende dat, dat Enbom in Stockholm was, waarna volgens afspraak een ontmoeting volgde op een andere plaats. Als ge dit overdenkt lijkt het evenmin bijzonder slim als de methode van de Tsje- cho-Slowaakse spion in ons land, die zich voorover bukte om een veter vast te ma ken en tussen zijn benen doorkeek om te zien of hij gevolgd werd. Het bevestigen van haarspelden in palen nabij ambassa des lijkt zelfs een vrij opvallende bezig heid, waarin men wreed gestoord zou kun nen worden door een agent, die op grond van een of andere verordening zou kunnen aanvoeren dat dit beschadiging van ge meente-eigendommen was. Het lijkt een voudiger een briefje te sturen, gewoon over de post, met bijvoorbeeld een onbe schreven stukje papier in de envelop. Of een gebruikte postzegel. Of, als het nog geheimzinniger moet zijn, helemaal niets. Waarom prikken spionnen haarspelden in palen? Als u het mij vraagt: omdat zij vooral interessant willen doen. Ge begrijpt dat niet alleen de Stockholmse politie nu dagelijks alle palen nabij ambassades met achterdocht beschouwt, maar dat dit na de onthullingen in de afl'aire-Enbom in alle hoodfsteden ter wereld geschiedt. Zoals ook na de spionnage-affaire in Nederland, ver leden jaar, lieden die in zulke centra in het openbaar een schoenveter vastmaakten met sombere vermoedens moeten zijn gescha duwd. De Russen hebben Enbom, nadat hij een maal berouw gekregen had, zelfs met lieve briefkaartjes ondertekend Elsa niet meer in actie kunnen krijgen. Zodat hij al een jaar lang niet meer heeft gespionneerd. Bij zijn berouw heeft de Zweedse veilig heidsdienst geboft al zal wellicht een ander de taak hebben voortgezet. Maar misschien met minder resultaat. Erg speur- neuzig lijkt die dienst niet. Denkelijk zal zij haar controle met meer succes op praat lustige lieden in overheidsbureaux dan op spionnen kunnen toespitsen. Elf jaar lang en al die haarspelden in palen.en nog niets gemerkt! R. P. Maandag zijn de inleidende besprekingen over de situatie op de Rijn en het streven naar een gezamenlijke uitleg van de Akte van Mannheim te Straatsburg onder auspi ciën van de Centrale Rijnvaartcommissie begonnen. Het is voor het eerst in de ge schiedenis van de Rijn, dat, behalve rege ringsvertegenwoordigers, ook afgevaardig den van het bedrijfsleven aan een derge lijke Rijnvaartconferentie deelnemen. De gedelegeerden van Zwitserland, Frankrijk, België, West-Duitsland en Ne derland hopen deze- week tot een zekere mate van vergelijk over de uitleg van de Akte van Mannheim en daarmede tot een basis voor verdere studie te komen. Guido Gezelle: Van de verbindivgstroepen te Utrecht heeft Prinses Marijke gisteren voor haar vijfde verjaardag deze poppen-badkamer gekregen. De badkayner heeft stromend water en electrisch licht boven de vaste wastafel. (Van onze financiële medewerker) Op uitnodiging van de ministers van Wederopbouw en Volkshuisvesting, van Binnen landse Zaken en van Financiën zal de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten over gaan tot de uitgifte van nationale leningen voor de woningbouw 1952. De opbrengst der leningen zal worden uitgeleend aan de gemeenten om bij voorkeur te worden ge» bruikt voor de financiering van voor 1952 goedgekeurde nieuwe woningbouw, alsmede voor met de woningbouw in ruime zin samenhangende werken van dringende aard en voorts voor andere urgente bouwwerken zoals scholen. Uitgegeven worden drie soorten van leningen, namelijk rentespaarbrieven in coupures van 100 en 25 gulden, voorts 4Ü pet. 25-jarige obligaties in coupures van 1000 en 500 gulden en 22-jarige obligaties in coupures van 1000 en 500 gulden, welke tot 1 October 1957 geen rente dragen, daarna tot 1 April 1969 5 pet. en van 1 April 1969 tot 1 April 1974 10 pet. rente per jaar. In 1953 en volgende jaren zullen 55.000 woningen moeten worden gebouwd om de achterstand tegen 1964-'65 te kunnen in halen. Worden er van de 50.000 jaarlijks 8000 als duplexwoningen gebouwd, dan zal vermoedelijk in 1960 de achterstand zijn ingelopen. Aangezien er op 31 December 1951 nog 37.000 woningen in uitvoering waren en sinds 1 October 1951 nog aan vragen voor 25.000 zijn goedgekeurd, be hoeft het niet onmogelijk te worden ge acht, dat dit jaar het cijfer van 50.000 wordt gehaald. Als het niet aan geld ont breekt, zal de woningbouw in Maart een zeer grote uitbreiding kunnen ondergaan. Het gaat thans dus in de eerste plaats om het geld. Voor 50.000 woningen is glo baal een bedrag van 500 millioen gulden nodig, waarvan een deel reeds door het rijk is beschikbaar gesteld en de gemeenten tot dusver een bedrag van 150 millioen gulden hebben bijeengebracht. Er ontbreekt echter rond 50 millioen en ten einde dit bedrag te verkrijgen, is dit ietwat uitzon derlijke financieringsplan ontworpen. De regering heeft van een premielening afgezien, omdat het hier een grote nationale actie betreft, welke niet door principiële bezwaren van een deel der bevolking mag worden geschaad. De regering heeft de rentebasis voor deze lening niet op 4 maar op 4*4 percent gesteld, waarbij zij dus op een wijziging van het rentegamma is vooruitgelopen. De obligatiemarkt is trouwens de laatste we ken gekenterd en het rendement van de genoteerde leningen bedraagt thans onge veer 4*4 percent. Wel vraagt men zich af of, nu toch het bestaande rentegamma wordt prijsgegeven, een overgang naar het 41/2 percent rentetype niet rationeel zou zijn geweest, nu gebleken is dat daarvoor bij het publiek voldoende belangstelling bestaat. Zoals uit de gegevens blijkt, zal de op brengst van deze leningen aan alle ge meenten, welke daaraan behoefte hebben, ten goede komen. De belegger kan bepalen aan welke gemeente zijn geld moet wor den uitgeleend. Dit is een speculatie op het plaatselijk chauvinisme, dié we liever niet hadden gezien. Men mag hopen, dat de grote be leggers ook aan andere plaatsen dan waar zij gevestigd zijn, zullen denken en bij hun inschrijvingen de billijkheid zullen betrach ten, dan wel van hun voorkeursrecht af zien. Voor kleine spaarders De rentespaarbrieflening beoogt de kleine man in de financiering van de woningbouw te betrekken en tevens hem een aantrekke lijk middel tot. sparen te geven. Hij maakt, ais hij de stukken tot 1974 houdt 4)4 per cent rente over zijn inleg en 4 percent over de bespaarde rente. Vraagt hij zijn geld eerder op, dan maakt hij een rente welke overeenkomt met het rentegamma. Hoe langer hij zijn geld bij de staat laat, hoe hoger rente hij ontvangt, zodat zijn kapi taal na 22 jaar met 150 percent is vermeer derd. Aantrekkelijk is ook, dat de stukken, zowel die van 100 gulden als van 25 gulden, beursnotering krijgen en de houder er dus elke dag af kan. Intussen zal natuurlijk hef rentebestanddeel in het bedrag van dc aflossing of de verkoop aan de Inkomsten belasting onderhevig zijn, hetgeen echter voor hen, die een klein inkomen hebben een minder groot bezwaar is, omdat iemand die in de Loonbelasting valt, voor extra inkomsten boven zijn loon tot een bedrag van 200 geen inkomstenbelasting ver schuldigd is. Hier wordt de kleine spaarder een goede gelegenheid geboden om enig kapitaal te vormen en tevens een nationaal belang te dienen. Ook de beide andere leningen zijn aan trekkelijk, zij het dan dat zij meer geschikt zijn voor hen, die over grotere bedragen beschikken. Bij de 25-jarige 4>4 percent lening is de houder de eerste 10 jaar ver zekerd van 4</t percent rente. Weliswaar is er de eerste 15 jaar geen aflossing, maar daarna geschiedt deze in 10 jaar, tenzij de Bank voor Nederlandse Gemeenten eerder tot aflossing overgaat, in welk geval een kleine premie boven 100 percent wordt be taald. Het rentesysteem van de derde lening is gebaseerd op een gemiddelde van 4)4 per cent over de gehele looptijd. Over de rente is een vergoeding berekend van 4 percent. Deze lening is geschikt voor hen, die thans een voldoende inkomen hebben en dit met het oog op de fiscus niet willen verhogen, maar later een kleiney inkomen verwachten, zodat de belasting dan een minder groot bezwaar is. De koerswinst zal niet belastbaar zijn, hetgeen als een bijzondere attractie kan worden beschouwd. De rentespaarbrieven zal men, behalve bij de banken en de effectenkantoren, kunnen krijgen bij postkantoren en boe renleenbanken, hetgeen aan de plaatsing zeker ten goede zal komen. TUNIS (Reuter). Gisteren is als ge volg van nieuwe daden van sabotage de situatie in Tunesië weer meer gespannen geworden. Een woordvoerder van de Franse resident-generaal noemde de toestand ern stig. In Tunis worden groepen politieman nen gereed gehouden bij de poorten van de Arabische stad en bij de ambtswoning van de resident-generaal om aan demonstraties het hoofd te kunnen bieden. Maandag is bekendgemaakt, dat de ver banning van de Tunesische communistische leiders met een maand is verlengd. Volgens officiële kringen is de duur van de verban ning van de leider der Neo-Destour, Bour- guiba op drie maanden gesteld. Een woordvoerder van de Franse strijd krachten in Tunesië heeft Maandag Arabi sche berichten over excessen van het Fran se vreemdelingenlegioen bij de i-azzia's van de vorige maand in het gebied van Kaap Bon tegengesproken. Hij gaf echter toe, dat de soldaten mogelijk „wat hardhandig wa ren opgetreden". In Casablanca is gisteren, toen de politie tussenbeide kwam bij een gevecht tussen Marokkanen, een Marokkaan doodgescho ten. Drie personen werden gewond. Zondagavond was het te Casablanca al tot een botsing tussen demonstranten en politie gekomen. Voorts werd Zondagavond de Franse resident-generaal van Marokko, generaal Guillaume, die met zijn auto op weg was naar zijn ambtswoning, door schi'eeuwende demonstranten omringd. Officieel is medegedeeld dat bij de bot singen, die te Casablanca tussen politie en demonstranten hebben plaats gehad, twee betogers om het leven zijn gekomen en drie anderen gewond. De Tunesische politie heeft in Gafsa en Kef grote voorraden wapens en munitie in beslag genomen, waaronder een 75 mm mortier, dynamiet en ongeveer honderd slaghoedjes, 22 personen werden aange houden. Enige vrouwen, die Zaterdag werden aangehouden, nadat er een granaat voor de woning van de resident-generaal was ge worpen, zouden heden terechtstaan op be schuldiging van poging tot moord. Van regeringszijde in Tunis is bekendge maakt, dat zich op het ogenblik in de mi- At te veel woorden versmoren de waarheid. PARIJS (Reuter). De resolutie van de Franse regering over het Europese leger, ten aanzien waarvan premier Faure de vertrouwenskwestie had gesteld, is door de Nationale Vergadering aangenomen met ruime meerderheid. Met 22 tegen 4 stemmen had tevoren het partijbestuur der socialisten het besluit ge nomen de regering te steunen, kort voordat de Nationale Vergadering bijeen kwam. litaire gevangenis driehonderd personen in arrest bevinden, „die tijdens de openbare orde verstorende betogingen op heterdaad betrapt zijn of in het bezit van wapens werden bevonden." Deze driehonderd zul len binnenkort door een tribunaal berecht worden. De laatste weken zijn reeds een honderd personen door dit tribunaal ver oordeeld tot gevangenisstraffen van één tot vijf jaar, aldus deze bekendmaking. Het West-Duitse persbureau D.P.A. meldt uit Parijs, dat de directeur-generaal van het Franse persbureau „Agence Fran ce Presse", Maurice Nègre, Maandag op or der van de Franse minister van Voorlich ting, Coste-Floret, van zijn functie is ont heven. Nègre wordt, aldus D.P.A. verant woordelijk gesteld voor een op Zaterdag 16 Februari en als uit Londen afkomstig ge dateerd bericht van het Franse persbureau, dat later van Amerikaanse zijde is tegen gesproken en volgens hetwelk de Verenig de Staten en Groot-Brittannië zich reeds bereid verklaard zouden hebben tot een garantie voor het Europese leger. Dit be richt en de er op gevolgde tegenspraak hebben tijdens de debatten van Zaterdag in de Nationale Vergadering tot grote op winding en tot vragen van de socialisten aan de regering geleid. BELGRADO (Reuter). Door de lawines in de Sloweense Alpen (West-Joegoslavië) zijn in de afgelopen drie dagen 25 personen om het leven gekomen, aldus persberich ten te Belgrado. De regering van Slowenië heeft de alge mene mobilisatie van mensen en vervoers middelen afgekondigd voor het ruimen van de sneeuw. Het dorp Gorja in het district Tomino is vrijwel geheel door een lawine bedol ven. Meer dan de helft van de huizen in een naburig dorp is ingestort. De spoorweg verbinding tussen de Joegoslavische zóne van Triest en Slowenië is verbroken. De Oriënt Express uit Parijs kon Belgrado echter bereiken, nadat de lijn was vrijge maakt. De stad Villach in Karinthië is tenge volge van de zware sneeuwval geheel van de buitenwereld afgesneden. Melk en groenten waren schaars. Alleen de hoofd straten van deze stad, een der belangrijkste centra van de Britse bezettingstroepen in Oostenrijk, zijn schoongemaakt. In de zij straten ligt de sneeuw meters hoog. In de meeste plaatsen in Neder-Oosten- rijk en Burgenland is de noodtoestand af gekondigd. Dit betekent, dat de gehele be volking moet helpen sneeuwruimen. Nabij Villach heeft een lawine een elec- triciteitscentrale vernield en een bos weg gevaagd. Nabij St. Veit (Kaï'inthië) kwam een kind om het leven, toen een electrische kabel onder de sneeuwvracht bezweek. In het gebied van de benedenloop van de Seine treffen de Franse autoriteiten toebe reidselen om een aantal dorpen te ontrui men, dat bedreigd wordt door de tenge volge van regens en gesmolten sneeuw sterk gezwollen rivier. In sommige dorpen staan de straten al blank en een aantal grote wegen is overstroomd. LONDEN (Reuter). De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frank rijk en de Verenigde Staten en de West- Duitse Bondskanselier dr. Adenauer, heb ben Maandag gesproken over het uit te oefenen toezicht op de West-Duitse in dustrie, dat de vervaardiging van verboden wapens moet voorkomen na opheffing van het bezettingsstatuut. Naar Maandagavond te Londen is vernomen werd tijdens deze besprekingen bijna algehele overeenstem ming bereikt. Maandagavond hadden de ministers en Adenauer voorlopig overeenstemming be reikt over een op te stellen .lijst van ver boden wapens. Een tweede draagstuk, waarover thans wordt gespi-oken, is de vorm waarin een door de West-Duitse regering op te stellen verklaring zal worden gegoten. De autori teiten te Bonn zullen hierin mededelen dat in West-Duitsland geen verboden wapens zullen worden vervaardigd. Naar verluidt zijn de Fransen eventueel bereid genoegen te nemen met een dergelijke verklaring en zullen zij niet staan op het sluiten van een speciale overeenkomst, waarin een derge lijk verbod zou moeten worden neergelegd, indien de West-Duitse regeringsverklaring in voor hen aanvaardbare bewoordingen is opgesteld. Een commissie heeft thans tot taak gekregen een verklaring op te stellen, waarin de Franse en West-Duitse stand punten zijn verwerkt. Vanochtend hielden de ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke Grote Drie en Bondskanselier" dr. Adenauer hun laatste bijeenkomst. Volgens de „Daily Mail" hebben de Amerikaanse en Engeise ministers van Bui tenlandse Zaken, Acheson en Eden, hun ambtsgenoot Schuman tijdens de bespre king te Londen meegedeeld, dat hun rege ringen het er in beginsel over eens zijn geworden, Frankrijk nieuwe waarborgen te geven, dat hulp zal worden verleend tegen herleving van Duits militarisme in Europa. Men verwacht, dat Engeland en Amerika hierover een gemeenschappelijke verklaring zullen afleggen, aldus dit blad. Voor de eerste maal hebben Maandag afgevaardigden van Griekenland en Tur kije, nieuwe leden van het Atlantisch Pact, een vergadering van de raad van plaats vervangers van de Atlantische raad bijge woond. Op de bijeenkomst van Maandag hebben de plaatsvervangers gewerkt aan de op- Minister Schuman en Bondskanselier Adenauer verlaten het Foreign Office in Londen na hun bespreking met de ministers Eden en Acheson. stelling van de uiteindelijke tekst van een protocol, dat de garantie tegen aggressie van het Atlantisch pact tot West-Duitsland uitbreidt door de Europese defensiegemeen schap (die nog los staat) met het pact te verbinden. Volgens het protocol zal een gewapende aanval op ieder lid van deze gemeenschap (Frankrijk, Italië, West- Duitsland, België, Nederland, Luxemburg) beschouwd worden als een aanval op het gehele Atlantische verbond. Verbindings troepen zullen voor samenwerking op bijna elk niveau tussen de beide organisaties zorgen. Kolonel-generaal Peko Dapcevitsj, plaats vervangend chef van de Joegoslavische generale staf, die de militaire missie van zijn land bij de begrafenis van Koning George leidde, is Maandag niet met presi dent Ribar naar Joegoslavië teruggekeerd. Een lid van de Joegoslavische ambassade heeft verklaard, dat Dapcevitsj enige da gen in Londen zal blijven en vermoedelijk besprekingen zal voeren. De nieuwe overeenkomst tussen de regering van Irak en de Iraakse petroleum maat schappij, waarbij is bepaald dat de olie maatschappij de helft van haar winst aan de regering zal afstaan, zal het land dit jaar 31 millioen pond sterling en het volgend jaar bijna 60 millioen pond sterling opleve ren. Zoals bekend is de overeenkomst Zon dag door de senaat van Irak geratificeerd. De maatschappij is eigendom van Britse, Amerikaanse, Nederlandse en Franse olie- belangen. De regering van Irak zal haar inkomsten uit de olie-industrie voor 70% besteden aan de uitvoering van de bevloeiingswerken, de bouw van scholen en ziekenhuizen en an dere projecten ter verbetering van de levensstandaard. NEW YORK (Reuter). De Amerikaanse 10.000 ton metende tanker „Fort Mer cer" heeft Maandag geseind, dat zij onge veer dertig mijl ten Oosten van Chatham (Massachusetts) in zinkende toestand was. De romp scheurde en het schip zakte met de achtersteven weg in de golven. In de omgeving van de opgegeven positie storm de het hevig en er stond een hoge zee. Drie kotters van de kustwacht kwamen de „Fort Mercer" te hulp. Een redclings- vliegtuig trof het vaartuig ter hoogte van Kaap Cod ogenschijnlijk verlaten aan, het geen deed vermoeden dat de bemanning, die waarschijnlijk uit 40 koppen bestaat, het schip verlaten had. Het Amerikaanse militaire transport schip „Short Splice", meldde later echter dat het twee mannen op de boeg van de „Fort Mercer" had waargenomen en moge lijk ook nog anderen op andere gedeelten van het schip. De „Short Splice" ondernam pogingen een lijn over te schieten. Een vissersvaartuig, dat in de omgeving voer, werd verzocht naar drenkelingen uit te zien. Gebroken Het Amerikaanse tankschip „Pendleton" (10.448 ton) is, na het vertrek van Wil mington in Delaware, in tweeën gebroken. De bemanning zond noodseinen uit. Een te hulp gevaren kotter van de kustwacht meldde later dat 33 leden van de beman ning van het achterschip van de „Pendle ton" zijn gehaald, maar dat een dezer over boord viel en vermist wordt. Op het voor ste gedeelte van het schip, dat ver verwij derd is van het achterstuk zouden zich nog acht leden der bemanning bevinden. Het Amerikaanse 7.226 ton metende vrachtschip „Helen Stevenson" heeft ge seind, dat het zich op 230 mijl ten Noord westen van Bermuda in nood bevindt. Het vaartuig kreeg scheuren over het dek. Een kotter van de kustwacht kwam te hulp. De „Helen Stevenson" was met een lading vloeispaat op weg van Italië naar Amerika. PANMOENDJOM (A.F.P.). De onder handelaars van de Noordelijken en de ver bondenen te Panmoendjom zijn het heden in beginsel eens geworden over de aanbe velingen, die zij aan hun regeringen zul len doen na de ondertekening van de wa penstilstand in Korea. De Noordelijken willen echter, dat deze kwestie door het opperbevel in bijzonder heden wordt uitgewerkt. Admiraal Turner Joy had hierop geantwoord: „Er is geen sprake van bijzonderheden. De overeen stemming, waartoe wij zijn gekomen, houdt de volledige oplossing van punt vijf van de agenda in". Hierop werd de vergadering verdaagd, opdat de Noordelijken het standpunt van de U.N.O. kunnen bestuderen. Het punt betreffende aanbevelingen aan de betrokken regeringen het vijfde en laatste punt van de agenda is het eerste, waarop de onderhandelaars volledige over eenstemming hebben bereikt- De voornaamste meningsverschillen be staan nu nog over de volgende drie punten: Het voorstel van de U.N.O. om krijgsge vangenen het recht te geven zelf te kiezen of zij al dan niet willen repatriëren. De aanwijzing door de Noordelijken van Rusland tot lid van de neutrale inspectie commissie. De eis van de verbondenen, dat tijdens een bestand geen militaire vliegvelden mogen worden aangelegd. Atoomproeven Men meent te Londen dat de proefneming met het Britse atoomwapen waarschijnlijk eind September of October zal geschieden. Twee tanklandingsvaartuigen der Britse marine, de „Narvick" en de „Zeebrugge", zullen Dinsdag uit de Engelse marinehaven Portsmouth (Zuid-Engeland) naar Free- mantle, in Australië, vertrekken. Zij vervoeren militairen van de genie en mariniers, die voorbereidende werkzaam heden zullen verrichten in het Australische gebied, waar een in Groot-Brittannië ver vaardigd atoomwapen tot ontploffing zal worden gebracht. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft Maandag bekend gemaakt, dat voor bereidingen worden getroffen voor nieuwe atoomproeven in het gebied van de Stille Oceaan. Deze proeven zouden op Eniwetok geno men worden door deskundigen van de commissie voor atoomenergie, het leger, de marine en de luchtmacht. VANNACHT IETS ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk wat motregen, maar ook verspreide opkla ringen. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Vannacht en morgen ochtend iets zachter. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen. 20 Februari Zon op 7.47 uur, onder 18.02 uur. Maan op 4.46 uur, onder 11.15 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 19 Februari Hoog water: 9.— en 21.35 uur. Laag water: 4.20 en 16.54 uur. Woensdag 20 Februari Hoog water: 10.10 en 22.57 uur. Laag water: 5.16 en 18.03 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1