Loggerschipper als de „hoofdschuldige" genoemd Volk en vis Op den duur twintig millioen kubieke meter water naar duinen Een woongebied voor 2300 Breedband'-werkers St. Caecilia concerteerde In Castricum wordt het „bedje" voor het Lekwater al „gespreid" AANVARING IN DE VISSERSHAVEN „Jonge Klaas" (UK 50) voer op de „Alida" (KW 91) Nieuwe motorlogger voor C. Vrolijk Agenda voor Velsen „DE GILDEN" VAN DE TOEKOMST Schade doet een gooi naar een damkampioenschap Culturele avond van „Velsen-Noord Vooruit'* DINSDAG 19 FEBRUARI 19 52 Voor de Raad voor de Scheepvaart heeft Maandag: de slotacte gespeeld van een aan varing in IJmuidens vissershaven tussen de motorkottcr „Jonge Klaas" (UK 50) en de Katwijkse motorlogger „Alida" (KW 91) in de vooravond van de ?>e December 1951. Schipper Jacob van Duin stevende op dat moment met de „Alida" achteruit van de Zuidzij de haven in en de van buiten ko mende Urker kotter heeft zijn schip in volle vaart geramd, zodat vooral het kottertje, een scheepje van 17 ton, deerlijk gehavend werd. Het feit, dat de „Jonge Klaas" niet verzekerd was, maakte de zaak voor schip per K. Kapitein des te erger. Het onderzoek door de Raad heeft ge ruime tijd in beslag genomen, maar nadat beide partijen gehoord waren, kwam de inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, d.e heer J. Metz, tot de conclusie, dat schip per Van Duin een berisping verdient voor zijn beleid. De Raad zal schriftelijk uit spraak doen. In de vroege schemer van die December dag maakte Van Duin los van de Zuidzij orn ter visserij te vertrekken en na drie stoten op de fluit, zoals hij voor de Raad verklaarde, voer hij eerst voorzichtig de haven in, om daarna stuurboord-over te gaan naar de havenmond. Toen hij tussen de omliggende trawlers uitkwam, zag 'hij ter hoogte van het havenkantoor de „Jonge Klaas" in volle vaart naderen, maar den kende, dat schipper Kapitein hem ook wel zou zien, heeft de loggercorriïnandant ver der niet op de Urker gelet. Bovendien ver wachtte hij, dat de kotter de rechterzijde van de haven zou houden en achter hem om wilde. De Urker echter was op weg naar een meerplaats voor de hal en stak „schuin over", waardoor een aanvaring ontstond op 15 a 20 meter afstand van de Noordelijke kademuur. Er is op de „Alida" nog van alles geprobeerd om een aanvaring te voorkomen, vertelde de schipper, want hij gaf, toen de Urker al te dichtbij kwam, nog volle kracht vooruit. Hoe dan ook, de voorzitter van de Raad, mr. A. Dirkzwager, vond het maar vreemd, dat zo'n betrekkelijk ernstige aanvaring onder deze omstandigheden was voorgeko men en hij merkte op, dat ,.er dan toch wel iets fout moet zijn gegaan". „Als jullie allebei wat voorzichtiger wa ren geweest.." probeerde hij, maar schip per Van Duin bleef hameren op het feit, dat de Urker op het moment, dat hij de haven „in stak" ver genoeg weg was. Op de vraag, waarom Van Duin dan niet lan ger en beter op de kotter heeft gelet, moest hij het antwoord schuldig blijven en uit de Raad werd er op gewezen, dat het dwarsliggende schip, zoals de „A-lida" in dit geval, onderworpen is aan zekere regle menten. De heer Metz zei in zijn conclusie van mening te zijn, dat beide schippers niet Op de scheepswerf „De Industrie" van D. en Joh. Boot N.V. te Alphen aan de Rijn, is de tewaterlating geschied van een nieuw gebouwde stalen motor-garnalenkotter voor rekening van de firma M. Tanis Zo. te Ouddorp. Het schip heeft de volgende af metingen 17.00 x 4.50 x 2.20 meter. Tevens heeft op genoemde scheepswerf plaats gevonden de kiellegging voor een mo torharing- en trawllogger voor C. Vrolijk te Scheveningen en IJmuiden. De afmetingen van dit schip worden 40.07 x 7.00 x 3.50 m. In de motorkamer zal als hoofdmotor worden opgesteld een 6 cyl. 4 tact 360 pk. „Industrie" dieselmotor. Ook staat de motorkustboot „Renovatie" van kapt. G. de Boer uit Delfzijl op de hel ling om met 10 meter verlengd te worden. Deze werkzaamheden worden onder bureau Veritas uitgevoerd. Kring-bijeenkomst Werkverband Katholiek Amateurtoneel In het Centrum aan de Koningstraat heeft het Werkverband Katholiek Ama teurtoneel Zaterdagmiddag een bijeen komst belegd voor de kring Kennemerland, waarvoor dertig toneelverenigingen waren uitgenodigd. Het was jammer dat slechts vijf vereni gingen zich hadden laten vertegenwoordi gen. De voorzitter van het provinciaal be stuur de heer C. P. Weel uit Grootebroek, wees er in zijn openingswoord op dat deze vergadering was uitgeschreven omdat de kring Kennemerland nog niet voldoende functionn'eerde. Hij memoreerde vervolgens een uitspraak van het Episcopaat „dat ook een organisatie voor de toneelverenigingen noodzakelijk was, omdat het toneel invloed uitoefent op het publiek". Het amateur-toneel dient stelling te nemen tegen het negativisme aldus de heer Weel, die zijn rede besloot met een opsom ming van de voordelen, die aan het lidmaat schap van het W.K.A. verbonden zijn. Door de slechte opkomst waren er geen spijkers met koppen te slaan, maar wel werden verschillende interne kwesties uit de doeken gedaan. Een werkcomité werd gekozen, bestaan de uit de heren P. G. van Lieshout, P. Lan- geveld, Th. M. Zeitzen, A. v. d. Plas en mej. R. I-Iannenberg. Algemene Militaire Pensioenbond gaat feesten Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de Algemene Militaire Pensioenbond (A.M.P.) zal Woensdag 20 Februari in de bovenzaal van café Van der Lem te IJmui- den-Oost een buitengewone ledenvergade ring van de afdeling Velsen van deze bond worden belegd, waar dit zesde lustrum zal worden gevierd. De feestrede zal worden uitgesproken door de heer A. W. van Liere, secretaris van het hoofdbestuur. Dinsdag 19 Februari Thalia, 20 uur: „38ste breedtegraad". Rex: geen voorstelling. Woensdag 20 Februari Raadhuis, van 14 tot 15 uur: Spreekuur Wethouder van Onderwijs. Kraamcentrum, Kennemerlaan 125: spreek uur van 14.30 tot 15 uur. Doopsgezinde Kerk, Helmstraat, 20 uur Gemeente-avond van de vereniging „Effatha". Thalia, 20 uur: „38ste breedtegraad". vrij uit gaan er is bijvoorbeeld geen attentiesein gegeven maar dat er aan de andere kant sprake moet zijn geweest van een misverstand. Als voornaamste overtreding werd de schipper van de Kat wijkse logger echter verweten, dat hij de koerslijn van de Urker sneed en de inspec teur-generaal noemde schipper Van Duin dan ook de hoofdschuldige, waar nog bij kwam, dat hij na de aanvaring zich niet verder over het lot van de aangevaren kotter heeft bekommerd. Een berisping aan het adres van schipper Van Duin leek de heer Metz dan ook op haar plast?, Hoogovenemployés verrijkten hun kennis Volgens „Samen" hebben de volgende Hoogovenemployés met goed gevolg exa men afgelegd: Het Staatspraktijkdiplorna voor bedrijfs administratie werd behaald door W.G. Kaat- man en C. van Veelen. Voor het praktijk examen boekhouden slaagden J. Joosten, G. Bijleer, H. H. Leurs en J. A. Rozemeijer. Het praktijkdiploma voor Duitse handels correspondentie werd behaald door P. M. Adrichem, J. J. Huybens en W. Ringers. H. L. Krispijn verwierf zich het praktijk diploma voor Franse handelscorresponden tie. Mejuffrouw W. Bakker doorstond met goed gevolg het examen voor steno Engels, .T. Heemstra behaalde het diploma voor Engelse handelscorrespondentie, mejuf frouw A. Stellingswerf dat voor machine- schrijven en tot slot ontving Th. J. Molen kamp het praktijkdiploma voor moderne bedrijfsadministratie. Dukel speelt simultaan by „Heuvelwijk" Donderdagavond zal de jeugd van de speel tuinvereniging „Heuvelwijk" voor het eerst bijeenkomen om te gaan dammen. Zo ver als de ruimte in het nieuwe clublokaaltje dezer speeltuinclub het toelaat kunnen jongens en meisjes hun krachten meten met de DCIJ'er B. Dukel die komt simultaneren. Kennemer damcompetitie in de tweede klasse beslist In de tweede klasse van de Kennemerland competitie is de beslissing over de vraag welk tiental degradatie-wedstrijden moet spelen, ten nadele van „Cruquius" gevallen. Halfweg II degradeert nu ineens naar de 3e De uitslagen luiden: St, Bavo IIVKD II 128; HoofddorpVKD II 119; Sportief St. Bavo II 10—10: St. Bavo IIBeverwijk III 1010 en CruquiusSt. Thomas 911. De eindstand van de competitie is: 1. DOS 10 0 1 20 2. VKD II7 1 3 15 3. 't Noorden 7 1 3 15 4. St. Bavo II8 2 3 14 5. DCIJ II 5 1 5 11 6. Sportief 5 1 5 11 7. Hoofddorp 4 1 6 9 8. HDC III 4 1 6 9 9. St. Thomas I 3 2 5 8 10. Beverwijk III2 3 6 7 11. Cruquius 2 2 7 8 12. Halfweg II1 3 7 5 Op 25 Februari zal „Cruquius" al naar Castricum trekken om St. Thomas II, de kampioensploeg van de derde klasse te ont moeten. Op 5 Maart is. de returnwedstrijd in het clublokaal van „Cruquius". „Kunst en kitsch in de cantine" Naar aanleiding van de tentoonstelling van schilderijen, die thans in de cantines van de Hoogovens wordt gehouden, deelt het bestuur van de vereniging „Felison" ons mede, dat in een critiek op het ge- exposeerde werk een verkeerde indruk is gewekt. De vereniging „Felison" is name lijk niet de organisatrice van deze tentoon stelling maar heeft slechts haar administra tieve medewerking aan het tot stand komen ervan verleend. De snelle industrialisatie van midden-Kennemerland en de daaruit voort vloeiende bevolkingsaanwas van de IJmond heeft de beide gemeenten Velsen en Beverwijk voor een paar grote en ver-reikende problemen ge plaatst. Een van de nieuwe, benoorden het kanaal geprojecteerde, woon- centra is het veelbesproken complex van „De Gilden", waar 650 woningen voor 23ÜU mensen een plaats zullen vinden, omzoomd door een verfris sende groenstrook, waarin gelegenheid te over wordt geboden voor actieve en passieve recreatie. Wethouder W. F. Visser en de staf van Openbare Werken hebben dit plan in de volgende bewoordingen toegelicht: Eengezinswoningen, maar ook drie bouwlagen Gelet op de behoefte aan woongelegen heid voor arbeiders en eventueel voor enige beambten van de Hoogovens, als gevolg van de oprichting en uitbreiding van de N.V. Breedband, is in het in voorbereiding zijnde ontwerp van het uitbreidingsplan Velsen-Noord, de bebouwing van „De Gil den" geprojecteerd. Bij deze bebouwing wordt in hoofdzaak gedacht aan ééngezins woningen, aan meergezinswoningen van drie étages en bebouwing met woonhuizen en bedrijfjes, bijvoorbeeld winkels met bo venhuizen, eventueel erven. Dit alles uit gevoerd in zogenaamde gesloten bouw. Hoofdlijnen Er wordt uitgegaan van de gedachte, dat de manier van verkaveling, zoals die in dit plan is uitgevoerd, een richtlijn kan zijn voor de architecten die de werken zullen uitvoeren. De mogelijkheid hiervan af te wijken blijft bestaan. V/aar in geen geval inbreuk op gemaakt mag worden is „het stramien van de belangrijke wegen in deze wijk". De op de tekening aange geven kern met wat mei\ noemt bizondere gebouwen, zoals vergaderzalen en kerken en dergelijke en met winkels, blijft onge wijzigd. Zeshonderdvijftig woningen De dichtheid van de bebouwing is ge baseerd op een aantal van 650 woningen, waarin 2300 mensen onderdak kunnen vinden. Aan dit aantal valt niet te tornen. „Groen" als omzoming Om bij de geëxponeerde ligging ten op zichte van de industrie en de hoofdver keersverbindingen en spoorwegen een zo Jeugdtournooi vordert In Beverwijk en IJmuiden zijn het afge lopen weekeinde partijen gesoeeld voor het damkampioenschap van Kennemerland- Noord. De uiislagen luiden: le klasse, groep a: A. de Zeeuw (St. Thomas) remise tegen W. v. Wort (DCIJ); L. Haver (Beverwijk) wint van J. Oosterling (Stabiel); C. Reynders (Bever wijk) verliest van Sprenkcling (St. Thomas) en J. Meyer (DCIJ)—P. Bakker (Sportief) afgebroken. In groep a hebben A. de Zeeuw en W. v. Wort met 3 pnt uit 2 partijen de leiding en in groep b ligt Sprenkeling met 4 pnt. uit 2 partijen aan de kop. In "de 3e klasse wist de DCIJ'er E. Schadé twee overwinningen te behalen; P. Wester- wal (Soortief) en Colet (St. Thomas) waren de slachtoffers. Met 6 pnt. uit 4 partijen gaat hij nu aan de kop. Als de laatste partij tegen W. v d. Weg op Donderdag in het Statenhuis wordt gewonnen is de DCIJ'er kampioen dezer afdeling. Bü de jeugd. Roos (BDC) won van G. Huygen (DCIJ); J. v. Dijk (DCIJ) won van het niet clublid Kuyper. In deze afdeling hebben Heime Langbroek (DCIJ) en Roos (BDC) met 4 pnt. (uit 2) de leiding. J. Braveboer (DCIJ) en J. v. Diik (DCIJ) hebben 3 pnt. (uit 2); Huy gen (DCIJ) 2 pnt. (uit 3) terwijl Kofferman (Sportief) en Kuyper nog 0 punten hebben. ïn de 2e groep heeft v. d. Steen (DCIJ) met 4 pnt uit 2 partijen de leiding. Heden Dinsdagavond worden de wedstrij den in het clublokaal van DCIJ voortgezet. VISSKEïTBERïCHT URK Vrijdag werd door 60 vaartuigen aange voerd: 3205 pond snoekbaars, prijs 0.83 0.86; 827 pond rode baars, prijs 0.84— 0.90; 6168 pond voorn en blei, prijs 0.07 0.08 en 87 pond karper 0.18; alles p. pond. gunstig mogelijke bescherming te bereiken, is een omzoming met ruime plantsoenstro ken en terrein voor sport en spel als actieve recreatiemogelijkheid gedacht. De verkeers verbindingen met de industrie en de Schul pen en met het net van hoofdverkeers wegen worden zo gunstig mogelijk gemaakt. Het bestuur van de vereniging „Velsen- Noord Vooruit", het overkoepelend lichaam van de vier buurtverenigingen, heeft met de bijeenkomst, die Maandagavond in het Hervormd wijkhuis voor dc leden van deze. buurtverenigingen is gehouden, eer inge legd en bovendien een ferme stap gedaan op de „ontwikkelingsladder", die het zich heeft voorgesteld. Dank zij de mogelijkheid die het nieuwe wijkhuis biedt, kon „Velsen-Noord Voor uit" een groot aantal leden van de vier buurtverenigingen ontvangen. De voorzitter, de heer G. Voerman, die onder de aanwezigen ook de gemeentelijke ambtenaar voor cultureel werk, de heer G. W. F. de Man en echtgenote begroette, hoopte in deze eerste bijeenkomst een stimulans te vinden om voort te gaan. Hij zag terug op hetgeen met medewerking van Velsens gemeentebestuur door „Vel sen-Noord Vooruit" tot stand is gebracht en hoopte dat deze medewerking zich zal uitstrekken tot de spoedige verwezenlijking van het zo hoog nodige vergadergebouw. De heer A. Langkemper, voorzitter van „Schulpen", die een lezing hield over „Landen en volken, die men ontmoet op de reis naar Indonesië", wilde met zijn ver haal de gezichtskring verbreden en hij stelde in de eerste plaats vast, dat Neder land tot zekere hoogte een paradijsje is, in vergelijking met vele andere landen. Hij schetste voorts op levendige wijze zijn vele belevenissen; zijn indrukken over de ontmoetingen met volken, van vele nationaliteiten en trok vergelijkingen, die met geestige anecdotes werden geïl lustreerd. De reisbeschrijving werd een boeiend en aantrekkelijk verhaal, dat later door een serie prachtige plaatjes van toe lichting voorzien werd. Het trio-Wijker verleende muzikale medewerking. De symphonie van de vishal klonk gis teren „fortissimo". Het slagwerk van val lende kisten, klotsende klompen, steek- wagentjes en vis werd schier overstemd door het koor van de lossers, ijsrijders en viskopers. Bijna zeventig schepen en scheepjes wilden liefst zo gauw mogelijk van hun lading af en dat gisteren van drie uur 's morgens tot halfvier 's middags de toerenteller in de hal vér boven dé rode streep is geweest zal elke kaairidder kun nen bevestigen. Ongeveer achtduizend kisten vis zijn uit de ruimen der trawlers, loggers en kotters gekomen, buiten de kleine vierduizend stuks stijve kabeljauw. De afslagers en viskopers hebben in hoog, tempo de hal doorkruist en waar voor een outsider het geïmproviseerde en door de meester met een geheel eigen stijl gezongen afslaan als volkomen bargoens voorkomt, gisteren ge schiedde zulks met een nog rappere tong dan gewoonlijk. Alle beschikbare man kracht werd ingeschakeld en de ruim twee-honderdvijftig havenarbeiders, A- lijsters en hulplossers hebben practisch twaalf uur achtereen tussen de schubben en het ijs gewerkt. En het resultaat was, dat negen loggers van Maandag vandaag in de vroege lodbeurt kwamen. Vier trawlers lagen Zondagavond voor de markt, waarvan de „Herman" met 1820 kisten de grootste kluif werd. Drie ploe gen van veertien man hebben de Scheve- ninger in een tijdsbestek van ongeveer zeven uur van zijn last verlost. De „Catharina Duyvis" met 530 kisten en 120 stuks stijve kabeljauw, de „Viking- bank" (900 en 50) en de „Maria van Hat- tem" met 535 en 120 konden wat eerder naar de overkant varen. Dit quartet is met zes Noordloggers in de eerste losbeurt onder handen genomen. De grote toeloop moest toen echter nog komen. Keurig in de rij wachtten de Katwijkers tot zij door de geroutineerde chirurgen voor de opera tie geroepen werden. Zonder bloedver gieten, maar met druppeltjes op de ver hitte voorhoofden heeft het gilde zich van zijn taak gekweten. Eens temeer bleek overigens hoezeer de vrije Zondag van de Katwijkers en Urkers van invloed is. Ware het anders dan zou de aanvoer meer uitgesmeerd kunnen wor den, hetgeen uiteraard alleen maar winst zou betekenen. Toch was het opmerkelijk en verheugend, dat de prijzen het nog be hoorlijk „deden", ondanks de enorme aan voer. „PRINS PHILIPS WILLEM" AAN BELGIë VERKOCHT. Het s.s. „Prins Philips Willem" van de Oranjelijn, metende 3950 ton, is verkocht aan de „Enlrenrises Chimiques et Electri- ques S.A." te Brussel. Het schip zal als „Nilla" onder Belgische vlag in de vaart gebracht worden. SCHEEPVAART IJMUIDEN Maandag 18 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Warun van Stockholm. Geara van Vancouver. Japeyn van Vigo. He- riot van Leith. Spes van Hamburg. Rijnland van Hamburg. Bonaire van Plymouth. Jelö van Oslo. Marianne van West-Afrika. Bohus van Oxelosund. Bruay van Caen. Cedar Hill van Victoria. Santa Helena van Bremen. The seus van Kopenhagen. Empire Clencou van Magdalena van Vestervick. Panagiotis van Newport News. Draco van Malaga. Texel- stroom van Liverpool. Vertrokken zijn: Jantje Eppina naar Hel- singborg. Friesland naar Gothenburg. Stad Schiedam naar Hampton Roads. Johanna te Velde naar Halmstadt. Frisian Coast naar Rotterdam. Ardennia naar Gothenburg. Croo- nenburgh naar Bilbao. De vorderingen, die het harmonieorkest „Sint Caecilia" heeft gemaakt sinds het onder Lou Tervoort's leiding staat, zijn niet gering. Dit was opnieuw te constate ren op het concert, dat dit corps Zaterdag avond in het gebouw „Concordia" gaf, welke uitvoering vrij druk bezocht was. „Sint Caecilia" produceert, vooral in de marsen, een goede harmonieklank, hoewel deze sterk op het volumineuze is gericht. Het musiceren wordt strak-rhythmisch ge houden en tevens heeft Lou Tervoort zijn zorgen gewijd aan een muzikale voordracht. Geen wonder, dat de voorzitter met ge rechtvaardigde trots meedeelde, dat het harmonieorkest op het te Spaarndam ge houden concours een eerste prijs behaalde benevens een eerste directeursprijs. Dit mag de verwachting wekken, dat hét corps, dat jarenlang een moeizame strijd om het bestaan voerde, thans de juiste weg ge vonden heeft. Een vlot tempo kenmerkte de uitvoe ring van de ouverture „Die vier Menschen- alter" van E. Mé'hul en die van Gerard H. Boedijn's Fantasie Pastorale. Dit laatste is een aan het landleven gewijd werk, dat zuiver beschrijvend van aard is. Tervoort heeft, alvorens deze fantasie volledig uit te laten voeren, de verschillende motieven afzonderlijk doen blazen en er een korte toelichting bij gegeven, hetgeen het be grijpen van deze compositie ten goede ge komen is. „Sint Caecilia" gaf er een terdege be studeerde vertolking van, die opviel door een fraai samenspel en een verzorgde nuancering. De zuiverheid, vooral bij het blazen der lange noten, is nog niet „je dat"; daar moet nog meer routine bij opgedaan worden. Dit kan slechts bereikt worden door thuis veel te studeren, opdat de directeur op de repetities het materiaal kneden kan naar zijn inzichten, die qua muzikaliteit niets te wensen overlaten. Gretig aftrek bij het corps vinden de werken, waarin vele tutti het de blazers mogelijk maakten steun te zoeken bij el kaar. Frans von Suppé's ouverture „De mooie Galathéa" werd daarom zeer ver dienstelijk ingezet, met scherp reagerende bassen en trombonen. Het walsthema met de aansluitende finale kwam er onder Tervoort's meeslepende directie in een tin telend tempo uit. Het orkest durfde het aan, het moderne „Humoreske" van Marcel Poot, een dei- belangrijkste hedendaagse Vlaamse com ponisten, voor te dragen. Dit knap geschreven muziekwerk werd zeer aanvaardbaar opgediend, al bracht 't afwisselende solowerk voor diverse bla zers précaire momenten mee. Het stringen te rhythme van „Humoreske" heeft „Sint Caecilia" fraai tot uitdrukking gebracht. Het concert werd opgeluisterd dóór het optreden van enkele uit de corpsleden ge vormde blaaskwartetten, alsmede door een klarinetsolo van de heer Geerligs, welke reeds een behoorlijke mate van vaardig heid in het bespelen van genoemd instru ment bezit. Toonvorming bleek ook hier het kwetsbare punt te zijn, hoewel het koperkwartet beter de stemming wist te bewaren dan het gemengde kwartet, dat een vriendelijk, vierstemmig Mozart-werk- je blies. De R.K. 'toneelvereniging „Opwaarts" is reeds vele jaren de trouwe medewerkster aan de concerten van het corps. J. W. Schoot regisseerde deze avond een één- acter van A. M. Copini: „De gescheurde broek" geheten, om welks opvoering gul gelachen is. A. J. VAN DER WEIJDEN. Enige tijd geleden werd de oprichting van de „N.V. Watertransportmaatschappy RijnKennemerland", kortweg aangeduid als W.R.K. een feit, waarvan wij onlangs schreven. Deze N.V., die in 1954 met haar werkzaamheden hoopte te beginnen en in 1957 op zijn vroegst klaar is, houdt zich vooralsnog bezig met het bestuderen en maken van plannen om, door middel van een buizennet van Jutphaas via Leiduin naar Castricum, rivier water in het duin terrein van het Provinciaal Waterleiding net van Noordholland te pompen. Dit vertelde de heer J. G. de Vries uit Bloemendaal gisteren in de Beverwijkse huishoudschool, waar hij enige lezingen hield voor de leerlingen over „Waterwin ning en waterverspilling". De uren die be stemd waren voor de „huishoudelijke voor lichting" aan Beverwij ks huisvrouwen konden wegens geringe belangstelling helaas niet doorgaan en werden tot een genoeglijk praatje gereduceerd. De weinigen die ech ter een blik in de toekomstplannen van het P.W.N. mochten werpen, zijn de heer De Vries hogelijk dankbaar voor wat hij hun onthulde. Een longpatiënt ondergaat in een luchtmacht-hospitaal in Texas een test, waarbij vóór de operatie kan worden vastgesteld, of de patiënt een gehele of gedeeltelijke verwijdering van de l-ong kan overleven. Dit ziekenhuis in Randolph Field, Texas, is een centrum voor algemene chirurgie en borst-chirurgie. Zuinig met water, dat is op het ogenblik het devies van het P.W.N., want wanneer men voortgaat zoveel water onnodig te verspillen, zo zei de heer De Vries, dan raakt het duingebied op den duur droog en zal drinkwatergebrek niet denkbeeldig zijn. Het gevolg hiervan is het toenemen van besmettelijke ziekten, die momenteel zo goed als de kop zijn ingedrukt. Daarom wil men trachten rivierwater naar de duinen te brengen en de leiding die hier voor nodig is, zal over een lengte van 80 k.fn. moeten worden gelegd. In Leiduin takt Amsterdam erop af, aldus spreker, in Velsen de industrie met name de Hoog ovens en de Papierfabriek. De leiding hier voor komt te liggen van Bloemendaal af, dwars door het duinterrein naar Velsen. In Castricum worden al aanstalten ge maakt om te juister tijd een infiltratie- gebied van 2540 hectare klaar te hebben, waar de 12 millioen kubieke meter, die er na de aftakkingen overblijven, worden op gevangen. Door verhoging van de druk wil men op den duur deze hoeveelheid opvoeren tot 20 millioen m3 per jaar. Dat er heel wat moet gebeuren voordat het water, dat op 45 a 65 meter diepte uit het duinterrein wordt gepompt „drink baar" uit de kraan kan komen, heeft spre ker in woord en beeld duidelijk gemaakt. Naast het grote pompstation in Castricum beschikt men thans over 16 secondaire sta tions, elk met 25 boorleidingen. In de toe komst hoopt men over te kunnen gaan tot het oprichten van een station in Bergen. Chemisch, bacteriologisch onderzoek en biologische reiniging spelen een grote rol in het zuiveren van het leidingwater en ook de samenstelling van de buizen is van groot belang. Momenteel worden er proe ven genomen met plasticbuizen, bestemd voor binnenleiding. Deze en vele andere interessante wetens waardigheden heeft de heer De Vries, wiens taak het is de huisvrouwen in Noordholland zowel als in andere provin cies „waterleidingminded" te maken, zo als hij zeide, zijn klein maar toegewijd auditorium verteld. „Als men in Noordholland voortgaat met de waterverspilling loopt het onherroepe lijk mis, niet slechts met de toevoer, maar zeker met de prijzen. Want dan kunnen we de 134.000 aansluitingen niet meer naar behoren bedienen en zal het bedrag van een kwartje per kubieke meter zeker wor den verhoogd. Gebruik de hoeveelheid die ge nodig hebt gerust, maar verspil niets", eindigde de heer De Vries zijn uit eenzetting. Tegen buitenlandse aanvoer. De op merkelijke prijsdaling van witvis aan de Lowestoftse markt deze maand, hebben de reders en handelaren gezien als een ver schijnsel dat niet van gevaar ontbloot is. Zij belegden hieromtrent een vergadering en telegrammen gingen naar de ministers, waarin gevraagd is om ingrijpende rege ringsmaatregelen, die de buitenlandse vis aanvoer beperken en regelen. De invoeren zijn de grootste sedert jaren. Duits-Noors handelsverdrag. Een om vangrijk Duits-Noors handelsverdrag is dezer dagen in Oslo getekend. In een peri ode van 1 Maart 1952 tot 20 Februari 1953 kan tot een totaalbedrag van 830.000.000 kronen (kr. ongeveer f 0.40) worden ge leverd. Inbegrepen is Noorse export van walvis-olie, vis-olie, verse en gezouten haring en verscheidene visproducten naar West-Duitsland, aldus The Fishing News. Vlotte markt. Met uitzondering van enkele wel erg ruim aangevoerde soorten bleef de markt gisteren over de hele linie aan de hoge kant. De veel-gevraagde schelvis varieerde voor de grote soorten van f 66 tot f 55 per 50 kg en de braat deed het weer buitengewoon goed met f 40 tot f 36 per 50 kg. Ook de wijting bracht het er naar verhouding goed af: trawlersoorten varieerden van f 26 tot f 20 per 50 kg. Met de koolvis ging het daarentegen minder florissant. De zwarten noteerden f 34 tot f 30 per 125 kg; de witten deden tot f 40. De regels kabeljauw, welke weliswaar door de aanvoer van ruim 2300 stuks iets goed koper waren, bleven goed aan de prijs met f 80 tot f 60 per 10 stuks. De kisten kabel jauw brachten het tot f 88. De fijnvis bleef duur: laptongen mochten zich in een vlotte markt verheugen voor f 3.10 per kg en de kleinmiddel gingen in andere handen over voor f 2.18 per kg. De schol was iets beter: grote soorten, die de vorige week een ge voelige tik kregen, noteerden nu weer f 30 tot f35 en de kleine schol II, die overvloe dig werd aangebracht, varieerde van f 35 tot f 30 en voor de schol III werd niet meer dan f 12 tot opvangprijzen betaald. Variabel. De vier trawlers van Maan dag liepen in besommingen nogal uiteen. Vooral de aangevoerde kwaliteit sprak daarbij een woordje mee, zodat de trawlers met minder gangbare soorten er het slechtst afkwamen. Dit ondervond de „Duyvis", die slechts 25 kisten schelvis had en voor de rest goedkope koolvis, waardoor voor zijn veertiendaagse reis niet meer dan f 11.500 kon worden geboekt. Beter brachten de „Maria van Hattum" met f 21.000 (265 kisten schelvis behalve de overige aan voer!) en de „Vikingbank" het er af, die uit de totale aanvoer van 650 kisten 300 kisten schelvis loste en het tot f 25.200 wist te brengen, eveneens voor een 14- daagse reis. De topscorer werd de „Her man". die het tot f 26.500 bracht met 1200 kisten voor een 12-daagse reis. Voorraad. Ook vandaag was er weer ruimschoots vis aan de wal. Behalve de „Batavia", die als enige trawleraanvoerder aanwezig was met 380 kisten koolvis, 80 makreel, 40 wijting, 135 schelvis en pie pers, 30 haring, 100 kabeljauw en gul, 25 radio, 40 stokkebit en 180 stuks stijve ka beljauwen waren er nog de volgende log gers, die in de loop van Zondag binnen kwamen, en de Dinsdagmarkt verkozen boven de Maandagmarkt. Aan de afslag kwamen van de loggers nog de VL 61 met 40 kisten wijting, 40 tong. 40 stijve kabel jauwen en 30 kisten diversen; de KW 40 met 8 kisten tong, 40 schol, 50 kabeljauw en gul, 600 stuks stijve kabeljauwen en 20 kisten diversen; de KW 67 met 15 kisten tong, 40 schol en 60 diversen; de KW 163 met 20 kisten tong. 36 schol, 35 wijting en 10 kabeljauw; de SCH 233 met 30 kisten tong, 90 schol, 50 wijting, 180 stuks stijve kabeljauwen; de VL 78 met 70 kisten schol, 20 tong, 20 wijting, 10 kabeljauw, 60 stijve kabeljauwen en 5 kisten lever; de KW 38 met 20 kisten tong, 30 kabeljauw en gul, 30 diversen en 70 schol en de KW 85 met 60 kisten schol, 70 wijting, 60 stuks ijskabel- jauwen, 230 stijve kabeljauwen en 1100 kg tong en tarbot. In en uit. Maandag kwamen binnen de UK 243, 244; IJM 99. Naar zee vertrokken (tot 16 uur) de IJM 249, 227; KW 31; IJM 339; YK 70; KW 155. 169: UK 243, 244; KW 128; VD 60, 9: KW 166; IJM 16; KW 26. 35 92; VL 77, 71: KW 69; RO 3; KW 114; VL 115 en de KW 39. Voldoende. Volgens de voorlopige aanvoerverwachtingen zal er Woensdag ook geen gebrek aan rondvis zijn. Maan dag waren er al vier trawlers definitief voor binnenkomst bekend terwijl de Eve line waarschijnlijk werd verwacht. Bekend waren de volgende schepen met onder staande vangsten: de „Johannes Polder man" met 230 kisten koolvis, 100 makreel, 100 schelvis en piepers, 300 dichte wijting, 100 gestripte wijting, 40 kabeljauw en gul len, 25 stokkebit, 120 haring en 20 stuks stijve kabeljauwen, de „Flamingo" met 160 koolvis, 160 schelvis en piepers, 90 witte koolvis en gullen, 80 wijting, 120 makreel, 10 radio, 60 rog en vleten, 125 stuks stijve kabeljauwen en 10 kisten tarbot en heilbot, de „Allan Water" met 300 kisten koolvis, 30 stokkebit, 230 schelvis en piepers, 110 kabeljauw en gullen, 10 tarbot, 70 makreel, 30 haring, 50 wijting, 30 radio en 50 stuks stijve kabeljauwen en de „Limburgia" met 450 kisten waarvan nog geen nadere speci ficatie is binnengekomen en verder kunnen Woensdag nog diverse Noordloggers wor den verwacht. Vis naar zee. De loggers Katwijk 31 en Katwijk 155 hebben Maandag het er op gewaagd door met de vis nog in maar weer naar zee te vertrekken, om het halverwege in de week aan de afslag nog eens te pro beren. Voor Donderdag. Reeds Maandag kwam van de „Tubantia" bericht binnen, dat het schip Donderdag zal markten. Besommingen. IJM 183 Vikingbank f 25.260, IJM 10 Hattum f 20.880. 2 trawlers met f 37.700: KW 48 f 5038, KW 86 f 2680, KW 70 f 3370, KW 161 f 3660 KW 16 f 3039, KW 19 f 3400, KW 6 f 4860, KW 7 f 2230, KW 114 f 3890, KW 24 f 5070, KW 64 f 2950, KW 107 f 2730. KW 17 f 2730, KW 84 f 2890, KW 28 f 3090, KW 91 f 3410, KW 125 f 2850, IJM 204 f 1020, KW 95 f 4060, KW 59 f 2190. KW 4100. KW 22 f 2890, KW 151 f 1730, KW 130 f 2500, KW 50 f 2870, KW 51 f 2750, KW 138 f 2970 KW 147 f 2720. KW 73 f 3540, KW 78 f 3020, KW 41 f 3850, KW 29 f 4300, RO 1 f 2770. RO 2750, RO 29 f 1360, WR 33 f 3100, AM 16 f 3620, KW 94 f 1590, KW 27 f 2090, KW 34 f 1530. KW 227 f 1370, KW 210 f 1890 KW 133 f 1340, IJM 276 f 1717, KW 77 f 1890. IJM 230 f 1100, IJM 277 f 1990, IJM 53 f 3120, IJM 52 f 1760 HD 135 f 1540.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3