Sla de handen ineen tot opheffing van de woningnood Zowel Duitse als Franse eisen Weerbericht mm oi meer ingewilligd Haarlems Dagblad Robert Taft Koningin Juliana: Beproeving van het gehele volk moet door het gehele volk worden bestreden Het woord is aan In Londen werd een stap vooruitgezet Duitse oorlogsmisdadigers krijgen kans op herziening van hun vonnis R.A.I.-tentoonstelling gaat 29 Februari open Openingszitting in Lissabon Schipbreuken voor de Amerikaanse kust De zon van Nippon rijst weer Het Indonesische kabinet wankelt Lawines teisteren Centraal-Europa c - Ml* 1 Twee communiqués Fransen verjagen Vietminh-troepen 'V WUNNAN Sabotage in Tunesië Antwerpen Europese aan loophaven voor Japan Zeven doden, dertien vermisten Griekse regering duit geen oppositie 30 doden in Joegoslavië Ook morgen zacht weer 66e JAARGANG No 190 (Bureaux: Kennemerlaan 154, Tekf. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 ((6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. [Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 20 FEBRUARI 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 43 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE AMERIKAANSE OVERTUIGING, dat in de strijd om de republikeinse candidatuur voor het presidentschap gene raal Eisenhower zijn tegenstander Robert Taft van de kaart zou vagen ten aanzien van de Amerikaanse politiek moet men een enigszins krachtige beeldspraak bezigen is blijkbaar geschokt. De papieren van de senator Robert Taft zijn gestegen. Zekere onrust is onder Eisenhower's aanhang merkbaar. Iemand heeft hem aangeraden, zich niet langer afzijdig te houden. Hij zou eigenlijk terug moeten keren naar „the States" en zich in het strijdperk dienen te werpen. Maar hij kan niet goed uit Europa weg, nu de vorming van het Europese leger in het geding is. Taft maakt van zijn af wezigheid gebruik en wint aanhang. Het kan verkeren als de populaire Ike ver schijnt. Maar wanneer zal dat gebeuren? De spanning neemt toe. Beide heren wor den blijkbaar als interessante speculatieve fondsen beschouwd. Tenslotte rest trou wens de vraag of de glimlachende man in het Witte Huis, president Harry Truman, als democi-atisch candidaat niet opnieuw de republikein zal verslaan. Een buiten gemeen fijne neus voor hetgeen staat te gebeuren is hem immers deelachtig? De neus schijnt juist Robert Taft's zwak ste zintuig te zijn. Hij heeft geen flair, zeg gen verscheidene lieden, die in de loop der jaren zijn nogal merkwaardige persoon lijkheid bestudeerd hebben. Deze senator is een zoon van een vroegere president der Verenigde Staten, William Howard Taft. Hij is op 8 September 1889 te Cin cinnati (Ohio) geboren en dus 62 jaar oud. De staat Ohio heeft nogal eens presidenten der Verenigde Staten het licht doen zien, I rtgeen u nu wel een toeval kunt noemen, maar dat woord verklaart niets. Robert Taft heeft aan Yale University in de rech ten gestudeerd en zijn doctoraal cum laude gehaald. Hij heeft eerst kort als advocaat gepractiseerd; daarna is hij in overheids dienst gegaan. Hij is teruggekeerd in de advocatuur en heeft tevens deel uitge maakt van het parlement en van de senaat van Ohio. In November 1938 is hij lid van de senaat der Verenigde Staten geworden. En sindsdien heeft men zich daar van zijn aanwezigheid in steeds toenemende mate rekenschap gegeven: namelijk op het ge bied der binnenlandse politiek, want een specialist in buitenlandse aangelegenheden is hij nimmer geweest. Senator Vandenberg was daarin steeds de republikeinse specia list. Maar die is nu al vele maanden ziek en Taft is blijkbaar bezig, zich ook op zijn terrein van de leiding der partij te ver zekeren. Zijn buitenlands-politieke uitlatingen, opgesomd door Robert Jungk in een artikel in het Zwitserse tijdschrift Die Weltwoche, vormen een ware reeks van foutieve voor spellingen. In Februari 1941 heeft hij met de grootste zelfverzekerdheid beweerd dat het reine fantasie was aan te nemen, dat Japan ooit de Verenigde Staten zou aan vallen. Het gebeurde tien maanden later (Pearl Harbour, 7 December 1941). Taft voorspelde de nederlaag van Engeland en achtte bezetting van Duitsland door Ame rikaanse troepen ondenkbaar. Hij stemde tegen Amerika's deelneming aan de oor log, tegen de vorming van een sterke U.N. O., tegen het Plan-Marshall, tegen het Atlantisch Pact. Als wij in Europa onze hoop op Amerikaanse hulp blijven vestigen moeten wij maar niet veel meer verwach ten als Taft tot president gekozen mocht worden. De onmacht van Europa om een drachtig te handelen heeft hem overigens aardig de wind in de zeilen gegeven en de voorstanders van internationaal beleid in zijn partij verzwakt. Tegenwoordig laat hij, omdat hij er zo vaak naast is geweest, zich vaak in vragende vorm over Europa uit. Taft is een slecht spreker, met een ver velende, toonloze stem. Volgens Jungk is het een marteling, naar hem te moeten luisteren. Zijn interrupties uit hij vaak in grove vorm. Hij moet vaak zijn woorden herroepen. Hij is een conservatief man. Maar hij is niet kleingeestig. Men be schouwt hem in de Senaat niet alleen als intelligent maar ook als eerlijk. Hij wordt gevreesd en gerespecteerd. Moed, volhar ding en de gave, enorme hoeveelheden feiten op te nemen en te verwerken ken merken hem. Daar staat, zegt Jungk, zijn gebrek aan fantasie tegenover. Hij is een man van feiten, dié zich alleen door feiten laat overtuigen. Het vermogen zich voor te stellen, hoe de zaken zich zullen ontwik kelen ontbreekt hem bijna geheel. Men heeft hem onberekenbaar genoemd. Men heeft hem ook wel een pantoffelheld ge noemd, omdat zijn vrouw Martha een zo brillante persoonlijkheid is en zij hem in hoge mate beïnvloedt. Zijn vrouw is een dochter van de vroegere procureur-gene raal Bower; zijn vader, die hem niet be greep, heeft hem destijds in haar aandacht aanbevolen. Zij houdt tijdens verkiezings campagnes vaak meer redevoeringen dan haar man, en toen hij voor het eerst tot senator werd gekozen prijkte een Ameri kaanse krant met de kop: Martha en Bob winnen. Tot zover Jungk, geciteerd uit De Kern. Hij schildert een persoonlijkheid, die men zich niet zonder huivering als president der Verenigde Staten kan voorstellen. Een huivering die niet zozeer veroorzaakt wordt door de mededelingen omtrent de brillante Martha Taft als wel door de afwezigheid van verbeeldingskracht bij haar echtge noot. Want dat is een lelijk tekort. De foutieve voorspellingen en het herroepen van verklaringen duiden overigens op een gebrek aan zelfbeheersing, dat bij een senator van aanzienlijk minder belang is dan het bij een president zou blijken te zijn. En dat wel eens, als hij op die hoogste post belandde, erg gevaarlijk zou kunnen worden eer hij een uitspraak eerlijk her roepen had. De vraag is trouwens, of de wereld zijn eerlijkheid evenzeer hei-kennen zou als zijn landgenoten dat blijkbaar doen. En dan nog dat „alleen geloven in feiten" Nuchter misschien. Maar niet: groot. R. P. Een tafreeltje zoals men het dagelijks aan de weg langs het Suez-kanaal kan zien. Een ezeltje, bepakt en beladen en bovendien nog bereden door twee Arabieren, sjokt in de hitte langs een paar manschappen van het Lancashire Regiment, die achter hun machine-geweer op post liggen. La Rochefoucauld: Men verveelt zich bijna altijd in het gezelschap van hen, die men verveelt. Ter gelegenheid van de uitgifte der na tionale woningbouwleningen heeft Koningin Juliana gisteravond over beide radiozenders een toespraak gehouden. „De verschrikkelijke plagen van de oor log liggen achter ons op één na: de woning nood. Deze is een van de allerergste, al hoort hij dan ook bij de nasleep. Hij heeft de eigenschappen van een vreselijke sle pende ziekte," zo zei de Koningin. „Juist ons volk, waarvoor huis en haard alles betekent, lijdt hieraan in de sterkste mate. Het is een kwaal die ondragelijk is en die zovelen van ons toch reeds lange jaren dragen en dus daarmee eigenlijk wij allen. Op velerlei wijzen is er getracht verlich ting of genezing voor deze ziekte te zoeken (Van onze correspondent in Londen) Uit de beide communiqués van de ministersconferentie te Londen blijkt dat in de afgelopen twee dagen een belangrijke stap is gedaan in de richting van algemene overeenstemming. In elk geval lijkt de wijde kloof tussen de grote drie en de Duitse Bondsrepubliek thans in aanzienlijke mate versmald. PARIJS (Reuter) De Franse regering heeft de opheffing van de liberalisatie van de invoer gisteren volledig gemaakt door deze opheffing thans ook uit te breiden tot voeding, grondstoffen en andere essentiële goederen," welke op 4 Februari aanvanke lijk nog buiten de opheffing van de libera lisatie van de invoer waren gebleven. Het financiële probleem kon niet geheel worden afgewerkt, maar de conclusie is gewettigd, dat men het over de West- Duitse bijdrage van 11.250.000.000 mark eens is geworden. Verder is voor het netelige vraagstuk dei- oorlogsmisdadigers een bevredigende for mule gevonden. Theoretisch zal geen enkele misdadiger zonder meer amnestie krijgen, maar elk geval dat daarvoor in aanmerking komt, zal aan herziening wor den onderworpen door een gemengde ge allieerd-Duitse rechtbank, eventueel onder neutraal voorzitterschap. De republiek krijgt dus voor het eerst invloed op de gerechtelijke beslissing over het al of niet vrijlaten van oorlogsmisdadigers. Wat de Duitse wapenproductie betreft, was men het reeds vroeger eens geworden, dat het de republiek verboden zou zijn chemische, bacteriologische of atoomwa pens, alsmede militaire vliegtuigen te pro duceren. Op het. gebied der West-Duitse productie voor bewapeningsdoeleinden lig gen, wat de veiligheidswaarborgen betreft, vele gevaren. Het is vooral aan minister Stikker te danken, dat een uitweg is ge vonden voor de coördinatie van het Atlan tische pact en de Europese defensie ge meenschap. Zijn compromis-voorstel om gemeenschappelijke beraadslagingen van beide organen te houden over de vraag stukken, welke dat vereisen, is door de vier SAIGON, (Reuter) In een gisteren door de Franse legerleiding te Saigon uit gegeven communiqué wordt medegedeeld dat twee a drieduizend militairen van de Vietminh, die in kleine groepjes de Ton- kische delta waren binnengedrongen, thans op de vlucht zijn geslagen. Dit is een ge volg van het oprukken van twee sterke Franse gemobiliseerde colonnes, die zich in de richting der bolwerken van de op standelingen. welke tachtig kilometer ten Zuid-Oosten van Hanoi zijn gelegen, be wegen De rebellen hebben honderd doden achtergelaten. j A Franse versterkingen I x Hoofdkw. hoepen Tsjang-fói -Sjek anttoofdkw. troepen Mao-Tse-Tcenc Pucrh Dinsdag werd te Saigon vernomen, dat de wapens en munitie, die 15 Februari tij dens de hevige gevechten ten Noorden van Donghoi, in handen van strijdkrachten der Franse unie vielen, bijna geheel van Chi nese oorsprong zijn. Bovendien heeft men na de strijd op het gevechtsterrein een stafkaart van een Vietminh-bevelhebber gevonden, waarop de namen van bepaalde posten in Vietnamese en Chinese karakters waren aangegeven. Dit toont aan, dat Chi nese militaire raadgevers aan de Vietminh- eenheden zijn toegevoegd. ministers te Londen aanvaard en thans na der uitgewerkt. Men hoopt aldus twee vliegen in een klap te slaan, namelijk tege moet te komen aan de bezwaren van Frankrijk, dat de West-Duitse republiek een gelijkberechtigd partner zou worden in het pact, en aan die van de West-Duit sers, dat zij geheel buiten het pact zouden blijven. in het afzonderlijke communiqué dei- grote drie worden verdere pogingen ge daan om de Fransen gerust te stellen. De Britse en Amerikaanse ministers van Bui tenlandse Zaken, die thans niet in de ge legenheid zijn Frankrijk een formele ga rantie tegen Duitse aggresie aan te bieden, stellen hun duurzaam belang in de Euro pese defensie-gemeenschap op de voor grond. Hun verklaring aan het slot over de in Europa blijvende troepen beoogt eveneens de Fransen een hart onder de riem te steken. Duitse voldoening Na afloop van de conferentie, die twee dagen geduurd heeft, hebben Bondskanse lier Adenauer en staatssecretaris prof. Hallstein zich in positieve zin uitgelaten over de resultaten er van. „Ik ben tevre den. Wij zijn een flinke stap vooruitgeko men en hebben goede resultaten bereikt", aldus verklaarde dr. Audenauer tegenover een vertegenwoordiger van D.P.A. Hallstein was vooral in zijn nopjes over de herzie ning van de vonnissen tegen Duitsers, die wegens oorlogsmisdaden veroordeeld zijn en de verzachting van de controlemaat regelen voor de Duitse industrie en de be perkingen waaraan zij onderhevig is. Van Vrijdag 29 Februari tot en met Zondag 9 Maart zal in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam een tentoonstelling gehou den worden van personenautomobielen. De tentoonstellingsruimte is aanmerke lijk vergroot doordat men de wand tussen de grote en de kleine hal heeft uitgebro ken, waardoor men de beschikking heeft over een grote zaal met een totale opper vlakte van bijna 8000 vierkante meter. In 45 stands zullen 76 merken in ver schillende types en modellen worden ten toongesteld. TUNIS, (Reuter) Tunesische politie heeft bevonden dat in de buurt van Sousse telegraafpalen over een afstand van vijf ki lometer omver waren gehaald. In de om geving van Kessra, dat nabij de centraal- Tunesische hoogvlakte is gelegen, zijn der tig telegraafpalen vernield. De telexver bindingen tussen Tunis, Sousse en Sfax waren hierdoor gisteren verbroken. Te Sousse zijn gisteravond twee bommen tot ontploffing gebracht. Er vielen geen slachtoffers. In de omgeving van Gafsa zijn grote hoe veelheden wapens en springstoffen opge graven. In verband met deze ontdekking zijn 21 personen gearresteerd. Een militair gerechtshof te Tunis heeft acht Tunesiërs wegens het onwettig in be zit hebben van wapens tot gevangenis straffen van drie jaar veroordeeld. De twee te Tunis verschijnende commu nistische dagbladen en het dagblad van de Neo-Destour zijn gisteren door de resident- generaal, De Hautecloque, verboden. De bladen zijn ,,1'Aven.ir de Tunisie", „El Talla" en „Mission". Het Italiaanse com munistische orgaan „Italia" werd eveneens verboden. LONDEN (Reuter). Dinsdagavond is een communiqué gepubliceerd over de be sprekingen die de ministers van Buiten landse Zaken van Engeland, Frankrijk en Amerika op 17, 18 en 19 Februari te Lon den gehouden hebben. De ministers hebben de vraag in beschouwing genomen aan gaande de verhouding, die tussen de Euro pese verdedigingsgemeenschap en het At lantische pact geschapen moet worden. De ministers hebben uitdrukking gegeven aan hun duurzaam belang bij de vestiging en integriteit van de Europese verdedigings gemeenschap en hebben de middelen on derzocht waardoor hun regeringen met de gemeenschap zouden kunnen samenwerken en haar zouden kunnen steunen. De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland en de Verenigde Staten hebben herinnerd aan het besluit van hun regerin gen om strijdkrachten in Europa te hand haven, die samen met de Europese ver dedigingstroepen hun deel zullen bijdragen in de gemeenschappelijke vex-dediging. Len tweede communiqué, sprekend over de viermogendhedenbesprekingen tussen de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken en dr. Adenauer, zegt onder meer: „De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Frankrijk en En geland en de kanselier van de Duitse Bondsrepubliek hebben de toestand be sproken die bereikt is in de besprekingen in Parijs en Bonn over de instelling van de Europese verdedigingsgemeenschap en zijn zeer ingenomen met de resultaten. Zij be reikten overeenstemming over hangende kwesties, die voortvloeiden uit de onder handelingen in Bonn. Over het moeilijke vraagstuk betreffen de de toekomstige regeling en verdeling in het belang van de Westelijke verdediging van wapenproductie in staten van de Euro pese verdedigingsgemeenschap hebben zij bepaalde conclusies bereikt en een aantal bijeenkomsten belegd, die naar zij ver trouwen snel resultaten zullen afwex-pen. Zij hebben overeenkomst bereikt over de methoden om de kwestie der oorlogsmis dadigers te behandelen. Alle vooruitzich ten wijzen er op, dat tegen het eind van deze week een overeengekomen besluit over de totale financiële bijdrage van de bondsrepubliek aan de verdediging zal zijn bereikt. Onderhandelingen over andere kwesties, inclusief de verdeling van de bij drage van de bondsrepubliek, zullen on middellijk in Bonn tussen vertegenwoordi gers van de federale republiek en de drie mogendheden worden gehouden." Een woordvoei'der der Franse ambassade te Londen heeft Dinsdagavond verklaard dat Frankrijk „bijzonder ingenomen is met de Brits-Amerikaanse verklaring, opgeno men in het drie-mogendhedencommuniqué, waarin deze landen hun steun toezeggen bij het tot stand brengen van een Europese verdedigingsgemeenschap." LISSABON (Reuter). Hedenmiddag begint te Lissabon de openingszitting van de Atlantische Raad met een openbare bij eenkomst in het gebouw der Portugese Na tionale Vergadering. De Portugese minister van Buitenlandse Zaken. Paolo Cunha, zal de openingsrede uitspreken, waarin hij de leden" van de Raad op Portugese bodem welkom zal heten. Daarna zal worden ge sproken door de voorzitter van de Raad. de Canadese minister van Buitenlandse Zaken Lester Pearson en door diens Noorse collega Halvard Lange. De ministers-raadsleden zullen zich daarop naar het gebouw van het technische instituut te Lissabon begeven, waar zij dagelijks zullen bijeen komen. Een uit vijf personen bestaande delegatie van Japanse scheepvaartmaatschappijen, die een bezoek aan België heeft gebracht, heeft verklaard, dat Antwerpen de voor naamste Europese aanloophaven van de Japanse scheepvaart zal worden. Aanvan kelijk zal slechts een keer per maand een Japans koopvaardijschip de haven van Antwerpen aandoen, doch de frequentie zal groter worden en tenslotte zal Antwer pen het centrum van de Japanse scheep vaart in de Europese wateren worden. De Japanse delegatie, die ook Londen heeft bezocht, is vandaag naar Rotterdam vertrokken. Zij zal vervolgens Bremen, Hamburg, Berlijn en Parijs bezoeken. en men wordt vervuld van bewondering als men de grote vindingrijkheid verneemt, waarmee bijvoorbeeld vele gemeenten hun eigen medicijn hebben uitgevonden. Zij deden daarbij een beroep op aller burgerzin om hieraan mee te werken. Thans worden nationale leningen voor de woningbouw geboden als een gelegenheid voor aller samenwerking. Ik weet, dat er verscheidenheid van me ning over is, hoe dit grootste aller euvelen van tegenwooi'dig het beste kan worden aangepakt. Toch meen ik, dat het er in de eerste plaats om gaat, dat er iets gedaan wordt. En er moet veel, enorm veel gebeu ren om ons uit dit moeras van ellende te werken. Een gezamenlijke krachtsinspanning is het enige, dat ons achteraf een ware vol doening zal kunnen geven. Een zo wijdver spreide beproeving van het gehele volk kan het beste door het hele volk eendrachtig onder het oog worden gezien en vervolgens bestreden totdat de overwinning is behaald. Wat ons allen tenslotte voor ogen staat is: een eigen woning voor ieder gezin. De eerste steen daarvoor is al sinds jaren gelegd en wel wordt er ijverig aan ge bouwd, maar het gaat ons niet snel genoeg. Wij hebben er veel voor over om spoedig de vlag te zien wapperen, ten teken dat binnenkort de bewoners onderdak zullen zijn. Die vlag is het zinnebeeld van onze saamhorigheid, van ons eendrachtig samen werken, van dat, waartoe we als volk in staat zijn. Dit kan men waarlijk niet aan het dienen van het eigen belang aflezen, maar alleen aan de diensten aan een ander bewezen. Alleen hierop kan zegen rusten. Laten wij de handen ineen slaan, gedach tig aan het verantwoordelijk zijn van allen voor allen!" (Reuter) Dinsdagmorgen bleek bij het dag worden, dat zich nog 34 zeelieden op het drijvende achterschip bevonden van het 10.000 ton metende tankschip „Fort Mercer", een van de twee Amerikaanse tankschepen, die, zoals eerder is bericht, Maandag nabij het vissersplaatsje Chatam in Massachusetts in tweeën gebroken zijn. De vijf of zes mannen, die zich op het voor schip bevonden, hadden getracht van boord te gaan, doch zij konden de reddingsvlotten langszij het schip niet bereiken. Het voorste deel van de „Fort Mercer" is sedert Maan dagavond 12 mijl van het achterschip weg gedreven. Van het voorschip van de „Fort Mercer" zijn de kapitein en een andere opvarende gered; een kotter van de Amerikaanse kustwacht trachtte het achterschip, waarop zich nog 34 personen bevonden, naar Boston te slepen. Door de zware zee was het aan vankelijk niet mogelijk de mannen van boord te halen. Van de 34 opvarenden op het achterschip zijn er 21 van boord gehaald. De anderen wilden aan boord blijven. Reuter meldt nog: Volgens een be richt in de „Financial Times" maken de verzekeringsmaatschappijen zich zorgen over het aantal gelaste of gedeeltelijk ge laste schepen, dat scheuren in de romp gaat vertonen. Deze schepen zijn groten deels gedurende de ooi-logsjaren op Ame rikaanse werven gebouwd, aldus het blad, en deskundigen schi-ijven de gebreken toe aan ondeskundig lassen door de vele on geschoolde arbeiders, die toen op de nood- werven werkten. De „Financial Times" voegt hieraan toe, dat de assuradeuren mogelijk een extra premie voor gelaste, in de oorlog gebouwde schepen zullen gaan berekenen. De waarnemende Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Varvoetis, heeft Dins dag meegedeeld, dat de regering van plan is de „verenigde democratische linkse par tij" (De EDA) te verbieden wegens de „anti-nationale houding" van haar afge vaardigden. Zeven van de acht afgevaardigden van de EDA hebben Maandag tegen de ratifi catie van Griekenlands toetreding tot het Atlantisch pact gestemd. Varvoetis verklaarde, dat de regering overweegt een wetsvoorstel in te dienen om de partij buiten de wet te plaatsen. Onlangs deelde de regering mee, dat zij bewijzen in handen had, dat de EDA „in geheim contact" staat met de verboden communistische partij. Zeven afgevaardigden der partij waren index-tijd uit de hechtenis op een eiland in de Egeïsche zee ontslagen, nadat zij in het parlement waren gekozen. Zij waren daar sinds 1948 vastgehouden als zijnde „ge vaarlijk voor de openbare veiligheid". Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japanse regex-ing heeft besloten aan het begin van de volgende maand bij de Rijksdag wets- ontwei-pen voor de productie van vliegtui gen en militaire uitrusting in te dienen. Hierdoor zou Japan in staat zijn binnen twee jaar een krachtige luchtmacht op te bouwen. Volgens het verdx-ag van San Francisco kan Japan zes maanden na het inwerking treden van het vredesverdrag vrijelijk vliegtuigen en wapens vervaardigen en vol gens goedingelichte kringen zou Japan, dank zij goedkope wex-kkrachten, in staat zijn moderne jachtvliegtuigen te bouwen, die slechts half zoveel zouden kosten als in andex-e landen vervaardigde machines. (Telegrafisch van onze correspondent te Djakarta) Op een der eerstvolgende dagen kan een beslissing worden vex-wacht over het al of niet voortbestaan van het kabinet Soeki- man en Soewirjo, waarboven sinds de on- dex-tekening van de mutual security act met de Verenigde Staten de dreiging van een cx-isis hangt. De P.N.I. heeft voox-gesteld in de kabi netszitting van hedenavond te beslissen over haar verzoek om het mandaat aan president Soekarno terug te geven. Ver moed wordt, dat indien niet aan dit ver zoek wox-dt voldaan, de P.N.I. haar minis ters zal terugnemen. Indien het kabinet heden niet tot een beslissing mocht komen, dan is een besluit toch voor Vx-ijdag te verwachten, aldus vernamen wij in krin gen, die in nauw contact staan met het kabinet. Vei-der vernamen wij nog, dat de presi dent in principe bereid is het ontslag van het kabinet te aanvaax-den, doch opnieuw een lid van de Masjoemi en van de P.N.I. zal belasten met de vorming van een nieuw kabinet, omdat naar zijn mening deze twee partijen, die de kexm vormen van de na tionale eenheid, samen dienen te werken. Verwacht wordt, dat Soekiman en Sidik Djojosoekax-to opnieuw formateux-s zullen worden. Het nieuwe kabinet zou dan geen grote verschillen vertonen met het huidige. Ver moed wordt, dat de minister van Buiten landse Zaken, Soebardjo, die de M.S.A.- overeenkomst tekende, niet op zijn post zal terugkeren. BELGRADO (Reuter) Volgens uit Ljoebljana ontvangen berichteix zijn ten minste 30 pei-sonen door lawines in de Slo- weense alpen (West-Joegoslavië) om het leven gekomen. Ook honderden stuks vee zijn omgekomen. De eerste lawines deden zich voor in het gebied van Polmino, bij de Italiaanse grens, waar 16 personexx het leven vex-loren. In het dorp Bojane werden zeventien huizen ver nield. Gisteren is een tweede expeditie op ski's van in totaal vijftig personen onder wie dokters en vee-ax-tsen, naar het distx-ict, dat reeds een week van de buitenwereld is afgesloten, vertrokken. Een derde expeditie met sneeuwploegen tracht de weg naar Tdix-a, waar de sneeuw het werk in de kolenmijn heeft stilgelegd, vrij te maken. De regering heeft de reser visten van 22 tot 29 jaar opgeroepen om sneeuw te ruimen. Voox-ts overweegt zij met parachutes voedsel neer te laten in de geïsoleerde gebieden, als de ski-expedities er niet in slagen deze te bereiken. Ook in Noord-Oost-Italië bestaat gevaar voor lawines. Bex-gtroepen op ski's trach ten in ingesneeuwde berghutten opgesloten gezinnen te bevrijden. Reeds zijn 37 ge zinnen geëvacueex-d. In Tsjechoslowakije heeft de regering plaatselijke autoriteiten gemachtigd alle beschikbare arbeidskx-achten, ook school kinderen, op te roepen om de wegen en spoox-wegen sneeuwvrij te inaken. In Opper-Oostenrijk is door het dalen van de temperatuur het gevaar voor lawi nes kleiner geworden. De meeste spoor wegen en hoofdwegen zijn voor het verkeer begaanbaar gemaakt. Sedert 15 Januari zijn in Oostenrijk 41 personen door lawines om het leveix gekomen. In Zuid-Italië zijn de dox-pen Cantarella en Schieno in Calabrië overstroomd. De in woners hebben hun huizen moeten verlaten. In Frankrijk steigt het peil van de Seine door regen en gesmolten sneeuw. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan het onbestendige winterweer, dat enkele weken geleden met hagel, en sneeuwbuien inzette, kwam gisteren een einde, doordat een warme luchtstroming, die al enkele dagen op de Oceaan aanwezig was, ook tot onze om geving wist door te dringen. In de nacht van Maandag op Dinsdag kwam op vele plaatsen in ons land nog lichte vorst voor. In de afge lopen acht daalde de temperatuur niet verder dan tot 2 a 4 graden boven nul. Bij IJsland ontwikkelde zich gisteren een diepe depressie, die nu voor de Noorse kust is aangekomen en die de luchtdrukverschillen boven het Noordzeegebied doet toenemen. Hierdoor zullen de winden in onze omgeving uit hét Westen gaan aanwakkeren, zodat de aanvoer van vrij zachte oceaanlucht morgen blijft aanhouden. De kans op regen neemt echter weer toe, doordat een stox-ingsfront van de depressie voor de Noorse kust in de richting van ons land beweegt. -coccccccocco IETS MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur Aanvankelijk enkele verspreide opkla ringen. overigens zwaar bewolkt met morgen plaatselijk enige i-egen of mot regen. Matige tot krachtige wind tus sen West en Zuid-West. Weinig ver andering in temperatuur. 21 Februari Zon op 7.45 uur, onder 18.04 uur. Maan op 5.48 uur, onder 12.26 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 20 Februari Hoog water: 10.10 en 22.57 uur. Laag water: 5.16 en 18.03 uur. Donderdag 21 Februari Hoog water: 11.42 uur. Laag water: 6.43 en 19.42 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1