Verwarde discussie over uit breiding van aantal Kamerleden De tunnelbouw in Velsen Toetreding van Nederland tot het Plan-Schuman goedgekeurd HOUTENS CACAO Amendement-Van der Goes van Naters vervangen door een motie De radio geeft Donderdag RADIO REPARATIE H. J. Maertens N.V. DAM PO k HUI.IJ.M Politieke beschouwingen over de begroting; verwijten aan het adres van prof. Gerretson Labour houdt voet bij stuk tegenover Churchill GR1EPH0EST 2 TWEEDE KAMER Ongeveer 1000 ha. land in Velsen met uitdroging bedreigd de geurigste de zuinigste EERSTE KAMER Bouw van koelschepen voor Russische rekening WOENSDAG 20 FEBRUARI 1952 ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) Bij de beraadslagingen over de voorstel len tot Grondwetsherziening in de Tweede Kamer ontstond gisteren nogal eens ver warring. Vooral in de avondvergadering, toen er langdurig gedebatteerd werd over de vraag of het amendement-Van der Goes van Naters (Arbeid), om een bepaling op te nemen waardoor het mandaat der Kamerleden voortduurt tot nieuwe Kamer leden gekozen zijn. Prof. R o m m e (K.V.P.), de heer T i 1 a- nus (C.H.) en mr. Oud (V.V.D.) meen den, dat het amendement niet toelaatbaar was aangezien het om formele redenen de vorm van een nieuw wetsvoorstel zou moe ten hebben. Prof. Romme had ook bezwaar tegen de materiële inhoud van het amende ment. Hij vond dat iets dergelijks zich niet voor regeling in de Grondwet leent, een zienswijze die ook door minister B e e 1 ge deeld werd. De minister zei, dat vraag stukken betreffende het noodrecht beter aan de orde kunnen komen bij de algemene Grondwetsherziening, hetgeen deze be windsman trouwens bij allerlei andere hem onwelgevallige voorstellen (stemover- dracht, wijziging in de bepaling inzake het quorum en verlaging van de leeftijdsgrens voor Eerste Kamerleden) betoogde. Mr. Burger (Arbeid) verweet prof. Romme zich achter de ontoelaatbaarheid te ver schuilen en gewaagde in dit opzicht van een onbehagelijke stemming. De sfeer werd nog wat onbehagelijker toen de heren Schouten (A.R.), Tilanus (C.H.) en mr. Oud (V.V.D.) de voorzitter min of meer verweten hier geen leiding te heb ben gegeven. Daartegenover hield mr. Kor- tenhorst vol, dat de Kamer zelf over haar amendementrecht heeft te beslissen en dat hij zelf voor een ruime uitleg omtrent de toelaatbaarheid was. Het kwam hem voor dat men wel degelijk kon zeggen dat het amendement-Van der Goes wel paste in het aanhangige ontwerp, waarin allerlei omtrent de samenstelling van de Kamer in het geding is. Het eind van het lied was, dat mr. Van der Goes zijn amendement, dat toch geen kans had aangenomen te worden, introk om met een motie voor de dag te komen. Daarin wordt met klem bij de rege ring aangedrongen alsnog bij deze Grond wetsherziening een afzonderlijk wetsvoor stel te betrekken, dat in de toekomst een Kamerloos tijdperk zal uitsluiten. Onge twijfeld is er een flinke meerdeheid in de Kamer voor deze uitspraak, die weer geeft wat de gehele Enquête-commis sie, uitgezonderd mr. Stokvis, op grond van de ervaringen van het tijdperk 1940-'45, destijds heeft aanbevolen. Haar voorzitter, mr. Donker, was dan ook de eerste onder tekenaar van de motie. Intussen bleek uit een betoog van minister B e e 1 reeds de onwil van het kabinet de door de motie voorgestane weg in te slaan. Vandaag zal men de motie nog bespreken. Daarna ko men de verschillende stemmingen. Het door minister Beel bestreden amen- dement-Andriessen (K.V.P.) om de ge legenheid te openen, dat in het buitenland vertoevende afgevaardigden door middel van een gemachtigde wel aan een stem ming zullen kunnen deelnemen, ontmoette vrijwel algemene instemming. Het voorstel van dezelfde afgevaardigde om alleen voor hoofdelijke en schriftelijke stemming de ADVERTENTIE üee MORRIS ijca imj! BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 STURKA WINDJACKETS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.35 Vragenbeantwoording. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Radioscoop. 11.45 De zin van het Carnavalsfeest. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.50 Financieel weekoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.55 U kunt het gelo ven of niet. 14.00 Platen. 14.15 Nationale vraagstukken. 14.45 Platen. 15.00 Voor zieken. 16.00 Hersengymnastiek. 16.25 Dansmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.50 Re geringsuitzending voor de jeugd: Het verhaal van Sumardja. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Metropole-orkest. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Tien jaar geleden bij de slag in de Javazee, cau serie. 19.20 Zang. orgel en piano. 19.40 Het Ronde Tafel Parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Orkest en solisten. 21.15 De slag, hoorspel. 22.30 Amusementsmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Actualiteiten. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.3012.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Piano. 14.00 Promenade-orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Cello. 15.35 Platen. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo. 17.45 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Gemengd koor. 18.35 Platen. 18.40 Op de Stel ling. 18.50 Platen. 19.05 Levensvragen. 19.20 Salonorkest. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Gevarieerd programma.' 22.15 Buiten lands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overden king. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor landbouwers. 12.42 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Piano en zang. 13.30 Platen. 13.45 Zang en piano. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.50—15.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Pla ten. 19.40 Causerie. 19.50 Voor mannen. 20.20 Verzoekprogramma. 20.45 Platen. 21.00 Voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Muziek. 22.55 23.00 Nieuws. ADVERTENTIE Betrouwbare Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 aanwezigheid van meer dan de helft der leden te eisen en overigens de aanwezig heid van één derde van het aantal afge vaardigden voldoende te achten om te kun nen vergaderen, liet de minister ter beslis sing aan de Kamer over. Mr. Oud (V.V.D.) behoorde tot hen, die opmerkten, dat een goede vervulling van het Kamer lidmaatschap heus niet vergt dat men steeds in de openbare vergaderingen aan wezig is. De uitbreiding van het ledental van de Kamer, die volgens de heer Andries- s e n (K.V.P.) in de lijn der ontwikkeling past, zal er in eerste aanleg wel komen. Mr. van der Goesvan Naters (Ar beid) hield zich voor de tweede behande ling nog alle vrijheid voor en bleek niet veel te voelen voor het nu ook meteen ver hogen van het aantal Eerste Kamerleden, daarentegen stond mr. Oud (V.V.D.) in dit opzicht het „gelijke monniken, gelijke kappen" voor, wat hij trouwens ook deed met betrekking tot de door hem warm aan bevolen verlaging van de leeftijdsgrens voor verkiesbaarheid tol Kamerlid, van 30 op 23 jaar. Hierbij voerde hij tegenover hen, die zoals jkvr. Wttewaal van Stoet wegen (C.H.) betwist hadden, dat 23-jari- gen voor het parlementaire werk rijp zijn, nog in het bijzonder aan, dat men gerust aan de candidaatstellers de beoordeling kan overlaten of eventueel een jeugdige candi- daat die rijpheid bezit. In de middagbijeenkomst mocht de rege ring bij de verschillende stemmingen, die op de artikelen van het veertiende hoofd stuk (overgang naar de nieuwe rechtsorde) betrekking hadden, telkenmale het genoe gen van de overwinning smaken. Soms ble ken de Communisten ook meegaand. Toch staat nog te bezien of zij dit bij de eind stemming over dit ontwerp in zijn geheel zullen zijn, die met de eindstemmingen over de andere ontwerpen Woensdagmid dag wordt gehouden. De Lucifer: Ik ga uit DE ROXY: 'n ROXY is overal thuis De zaak-Fontein voor de Hoge Raad De advocaat-generaal bij de Hoge Raad heeft conclusie genomen in de zaak van A. H. F. Fonteyn, ex-sergeant konstabel van de Koninklijke Marine, die zowel door de Amsterdamse rechtbank als door het gerechtshof aldaar tot een gevangenisstraf van twee maanden voorwaardelijk en een geldboete van f 100 is veroordeeld wegens smaadschrift in een pamflet, waarin hij de marineartsen, die hem destijds hebben af gekeurd, van valsheid in geschrifte be schuldigde. De advocaat-generaal heeft twee van de aangevoerde cassatiemiddelen, gegrond ge acht en geconcludeerd tot vernietiging van het arrest en met verwijzing van de zaak naar een ander gerechtshof. De Hoge Raad zal op 18 Maart arrest wijzen. Tot burgemeester van Hoedekenskerke is benoemd mr. H. J. M. Stieger, thans amb tenaar der Provinciale Griffie van Zeeland te Middelburg en tot burgemeester van Dom burg mr. W. J. Elias Crommelin te Wasse naar, thans commies bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Nu de werkzaamheden aan de tunnel bouw te Velsen naar alle waarschijnlijk heid in het komende voorjaar weer ter hand zullen worden genomen, wordt in een rapport van de Stichting voor de Land bouw in Noordholland de aandacht ge vraagd voor een groep agrariërs, die, naar kan worden verwacht, daarvan ernstige schade zullen ondervinden. Het zijn de boeren en tuinders uit de naaste omgeving, wier land met uitdroging wordt bedreigd. Ten behoeve van de tunnelbouw zal een aantal zeer diepe putten moeten worden gegraven. Vóór de oorlog kwam reeds zulk een put tot stand, die 23 a 24 meter diep was bij een middellijn van ongeveer 150 meter. Deze putten zullen permanent droog moeten worden gehouden en het gevolg daarvan zal zijn, dat gedurende de tunnel bouw, dat wil dus zeggen gedurende een periode van ongeveer vijf jaar, het water uit de omgeving zal worden weggetrokken met alle nadelige consequenties daaraan verbonden. De gewassen zullen te lijden hebben onder de droogte en de drinkwater voorziening van hen, die niet aangesloten zijn bij een waterleidingbedrijf, zal gevaar lopen. Er is in dit opzicht heel wat ervaring verkregen, o.a. bij kanalenbouw. Overigens deden de verschijnselen als hierboven geschetst zich ook in 1939 reeds voor. Te velde staande gewassen verdroog den en de Norton-pomp van de heer M. Markerink bij voorbeeld, Meervlietstraat 76 te Velsen de pomp was 32 meter diep geslagen viel droog. Hetzelfde was het geval met de pomp van de heer C. Hagen, Hofgeesterweg 25 te Velsen, wiens bedrijf op ongeveer V/2 km afstand was gelegen van de voor de tunnelbouw gegraven put ten. Hoewel het bij voorbaat moeilijk te be palen is welke gebieden door de tunnel werkzaamheden worden bedreigd, acht de Stichting voor de Landbouw het verant woord de volgende delen van de gemeente Velsen te noemen: ADVERTENTIE Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. ADVERTENTIE mn mii thans 45 et- per 10Ö gram (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren de toe treding van Nederland tot het Plan-Schu man met 36 tegen 2 stemmen (die dei- Communisten) goedgekeurd. Tevoren had minister VandenBrink betoogd dat de Europese Gemeenschap, die dank zij het tractaat tot stand zal komen, tenslotte beoogt de politieke eenwording van Europa te bevorderen. De onmiddel lijke door de organen van de gemeenschap te verwezenlijken doeleinden liggen op economisch gebied. De stelling van prof. Molenaar, dat het verdrag niets anders zou doen dan een kartel in het leven roepen, gaat niet op. Een stuk nationale regeringstaak gaat plaats maken voor een boven-nationale taak in Europees verband. Men ziet duide lijk een regeling van bevoegdheden waar mee men gaat in de richting van een Europese regering, maar er zijn ook aspec ten die wijzen in de richting van een Europese publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie. Op de houding van Engeland, zo zei de minister, is slechts één antwoord: onver droten voortgaan op de weg naar Europese eenwording zodat ook Engeland daarmee als met een feit zal hebben rekening te houden. Niet de gemeenschap als zodanig, maar de deelnemende staten hebben te beslissen over enige eventueel te treffen regeling inzake een duurzame samenwer king tussen de gemeenschap en Engeland. De minister wees het denkbeeld af van prof. Molenaar, om het voorbehoud te maken dat Nederland eventueel vóór de afloop van de 50 jaar, voor welke termijn het tractaat geldt, kan uittreden; dit zou in feite neerkomen op verwerping van het verdrag. Door dit verdrag zullen, zo meent de mi nister, de Hoogovens in IJmuiden beter verzekerd zijn van evenwichtige toevoer van kolen dan zonder het verdrag het ge val zou zijn. Met 36 tegen 2 stemmen keurde de Kamer tenslotte het verdrag goed. Politieke beschouwingen over de begroting. Prof. An erna (A.R.) die het algemeen politiek debat opende, zag in het licht van onze nationale positie tegenover de grote vraagstukken van deze tijd geen reden voor een politiek debat van grote allure. Ondanks de verbetering van onze beta lingsbalans zag hij geen reden voor groot optimisme. Het nastreven van een sluiten de balans te combineren met zo groot mo gelijke werkgelegenheid is moeilijk. Hij vroeg wat de regering op korte termijn denkt te doen om verdere toeneming van de werkloosheid tegen te gaan. Verlaging van de belastingdruk, krachtige bestrijding van het euvel van de woningnood en een belangrijke verhoging van het huurprijs- peil stonden op zijn verlanglijstje. Met het buitenlands beleid van de x-egering kon prof. Anema instemmen. De komende ver kiezingen zullen zijns inziens niet het ka rakter dx-agen van een strijd vóór of tegen het huidige bewind. Vóór alles zal elke partij zich straks rekenschap van eigen beginselen hebben te geven. Samenwerking van P. v. d. A. en K.V.P. heeft eerder een verstandelijk karakter dan dat zij werke lijk uit het hart voortvloeit. Bij de K.V.P. is de rechter--, daarentegen bij de P. v. d. A. de linkervleugel in de minderheid, om standigheden die veelal tot compromissen nopen die een krachtig meerderheidsbeleid belemmeren. Prof. Anema vroeg hoe nu precies de verhouding is tussen de ministers die in het kabinet zitten en de partijen, die daartoe haar toestemming gaven. Voor de Derde Macht voelen de Anti- Revolutionnairen evenmin als de Chris- telijk-Historischen, iets. Of bevordering van de invloed der christelijke beginselen op het te voeren be leid bij wetgeving en bestuur moet leiden tot deelneming aan een kabinet hangt van de omstandigheden af. De avondvergadering bracht onverwacht leven in de brouwerij. Nadat mr. Kolff (C.H.) 's middags de P.v.d.A. van staats socialisme had beticht, ging de heer Van d e K i e f t, de woordvoerder van die fractie hier met klem tegen in. Volgens hem leidt alle staatssocialisme tot fascisme of com munisme. Prof. Molenaar (V.V.D.), die zich 's middags als aanwijzing dat er in C.H.- kring toch wel iets voor de Derde Macht wordt gevoeld, o.m. op prof. Gerretson had beroepen, kreeg van de heer Van de Kieft te horen dat het aan de V.V.D. te wijten was, dat prof. Gerretson, de partij genoot van mr. Kolff, afgelopen zomer in de Eerste Kamer was gebracht. De aan voerder van de C.H.-fractie kreeg nu de figuur van zijin medelid Gei-retson geschetst als die van iemand, die zich herhaaldelijk in fascistisch vaarwater heeft bewogen. Vandaar, dat de heer Van de Kieft besloot met mr. Kolff bij wijze van advies de vraag voor te leggen of de Christelijk-Historische Unie niet tot haar senator prof. Gerretson de woorden moest richten, in 1618 door de voorzitter van de Dordtse Synode ge sproken tot de Remonstranten: „Met be drog zijt gij begonnen, met bedrog eindigt gij, gaat heen". Na deze felle aanklacht aan het adres van prof. Gerretson (die op het appèl ont brak) merkte de voorzitter op, dat over wogen dient te wonden hoe de aangeval lene alsnog gelegenheid zal kunnen krijgen op deze niet in de stukken voorkomende „beschouwingen" te antwoorden. Vermeld zij, dat prof. Gerretson tijdig te voren ge waarschuwd was over hetgeen de heer Van de Kieft tegen hem zou gaan aan voeren. 0.p voorstel van voorzitter mr. Jonkman besloot de Kamer afwijzend te beslissen op het verzoek van prof. Gerretson om de regering vragen te mogen stellen over de Nieuw Guinea-politiek. Professor Gerret son zal vragen over dit onderwerp kunnen stellen bij de algemene politieke be schouwingen. a. Ongeveer de helft van de Meerweide (het andere deel van de Meerweide zal vermoedelijk geen of geringe hinder onder vinden, daar dit van water wordt voorzien door de ringsloot van de Velserbroekpol- der); b. het hoogst gelegen deel van de Velsex-broekpolder; c. de Krommelanden; d. Meexwliet; e. Waterland; f. Beeckenstijn; g. Rozenstijn; h. de tuinderijen rondom Santpoort. Dit gebied omvat een kleine honderd land- en tuinbouwbedrijven met ongeveer 1000 ha land. Naar schatting zijn van deze 1000 ha ongeveer 600 ha in gebruik als weiland en ongeveer 400 ha als tuingrond (bloembollen, aardbeien, groenten, boom kwekerijen). Behalve voor de genoemde land- en tuinbouwbedrijven bestaat naar de mening van de Stichting voor de Landbouw tevens gevaar voor de ten Westen van dit gebied gelegen bossen. De tunnelbouw vindt plaats onder de auspiciën van de Rijkswaterstaat. Deze dienst zal dus ook de maatregelen dienen te treffen, die nodig zijn om het dreigende gevaar te keren of hij zal de aan te richten schade moeten vergoeden. Blijkt de Rijkswaterstaat niet genegen te zijn om de consequenties, die voortvloeien uit deze tunnelbouw voor zijn rekening te nemen, dan is deze aangelegenheid naar het oordeel van de Stichting voor de Landbouw in Noordholland belangrijk genoeg om de directeur-generaal voor de Landbouw voor deze zaak te interessei-en. Uiteindelijk kan aldus het rapport zo nodig worden overwogen om eventueel schadevergoeding voor de rechtbank te eisen op grond van rechten, die zijn neergelegd in de Hinder wet. De Britse socialistische oppositie heeft Dinsdagavond besloten de wegens het overlijden van Koning George en de daar op gevolgde periode van nationale rouw ingetrokken motie, waarin Edens verkla ring over het buitenlands beleid werd on derschreven, doch tevens critiek is ge oefend op premier Churchill, die „tijdens zijn jongste bezoek aan de Verenigde Sta ten onvoldoende uitdrukking gaf aan de tot dusverre gevoerde Britse buitenlandse politiek", opnieuw in te dienen. Het Britse Lagerhuis zal volgende week een debat houden over de buitenlandse politiek. Men verwacht dat daai-bij menig hartig woord zal worden gewisseld. Men verwacht ook dat minister-px-esident Churchill zelf zal spreken en dat hij een vollediger verslag zal geven van de door hem met president Truman te Washing ton gevoerde besprekingen, dan hij tot dusverre heeft gedaan. Voor Russische rekening zullen vijf koelschepen van 2500 ton in Nederland ge bouwd worden en wel twee bij Verschure en Co's scheepswerf te Amstei-dam, twee bij de scheepswex-f „De Klop" te Sliedrecht en één bij Smit's scheepswerven te Kinder dijk. De schepen worden speciaal ingericht voor het vervoer van vis. Het totale bedrag van deze order is meer dan veertig mil- lioen gulden. De aandeelhoudersvergadering der Hol- land-Amerika Lijn zal worden voorgesteld het dividend over 1951 te bepalen op 10 per cent in nieuw uit te geven aandelen en 1V-. percent in contanten. Over 1950 werd 9 pet. uitgekeerd, waarvan 5 pet. in aandelen. ADVERTENTIE U/acht niet tot Uw griep- hoest tot een bronchitis is verergerd. Verdrijf, mèt het slijm, dat in Uw lucht wegen vastzit, de ziekte kiemen die Uw ademha lingsorganen bedreigen. Neem onmiddellijk voor Uzelf en Uw kinderen: 47. Met razende snelheid daverde de ge heel gemotoriseerde politiemacht achter de bestelwagen van Snurksma en Tukjes aan; maar het ging Jolliepop nog lang niet hard genoeg. „Vlugger!", riep hij. Har derOnze juwelen zijn gestolen! Wij wor den ontvoerd! De toestand is ernstig!" „Het ernstigste is nog deze overschrijding van de voorgeschreven maximumsnelheid", antwoordde Agent Piepenga, „en boven dien steekt de schurk zijn hand niet uit in de bochten! We zullen hem een zware bon aan de broek hangen!" De Vleermuis rover scheen echter in het geheel niet be vreesd te zijn. Hij stuurde het bejaarde voertuig met volle kracht naar een nabij- zijnd spoorwegviaduct, waarbij hij sma kelijk lachte. „Hohohoho! Haha!", riep hij uit. „Ze krijgen me niet! Ze krijgen me nooit!" Overbodig is het om er op te wij- zen, hoe benard de toestand van zijn pas sagiers op het dak was. „We komen er nooit meer af!", jammerde Panda. „We zijn aan de genade van deze boef overgeleverd!" „Kom, kom, dit is toch een vermaekelijke rit!", antwoordde Graaf Gaston. „Het be zorgt me waerlijk wat afleiding, zag! Maer zoiets duurt nooit lang. We wedden om dui zend ducaeten, dat het direct afgelopen is, hah? Jammerheur, want het is een aer- dige situaetie!" En nauwelijks was de wakkere edelman uitgesproken, of er kwam al een einde aan de rit. In de opwinding had niemand acht geslagen op het waar- schuwingsbord, waarop te lezen stond: „VIADUCT! Doorrij-hoogte 2.50 m." Dat betekende, dat de bestelwagen van Snurks ma en Tukjes er maar nét in paste. Zelfs voor de matrassen was geen plaats. De ganse deklast van het voertuig werd er dan ook door het verwulfsel afgeveegd. Het was een akelig gezicht, en Agent Pie penga merkte dan ook op: „Kijk nu toch eens! De schurk brengt schade toe aan een gemeentelijk viaduct! Dat zal hij bezuren!" Ontslag. De burgemeester van Buenos Aires, Debenedetti, is van zijn ambt ontheven, omdat de gemeentelijke ver keerspolitie twee vrachtwagens van de Eva-Perónvereniging heeft aangehou den, waarvan de papieren niet in orde waren. Verboden toegang. Het gebied van Shin- kolobwe in de Belgische Congo waar uranium wordt gedolven, is tot militaire zóne verklaard. De streek zal worden afgezet met grenspalen, waarop staat; „Militaire zóne. Toegang streng ver boden". In dit gebied zal een zeer stx-enge contróle worden uitgeoefend. Deze maatregelen zijn een gevolg van de ontvreemding door inheemse werk lieden van kleine hoeveelheden ura- nium-erts en indiscreties van een aan tal Eui'opeanen. Naar aanleiding van het door de veiligheidsdienst ingesteld ondex-zoek werden toen vijf Europea nen, waaronder een koloniale ambte naar, gearresteerd. Europese taak. De West-Duitse x-egering heeft Dinsdag voorgesteld een confe rentie van deskundigen uit alle West- Europese landen te beleggen teneinde een gemeenschappelijk plan voor de burgex-lijke luchtbescherming op te stel len. „De burgerlijke luchtbescherming, gezien als Europese taak, zal veel bij dragen tot de verwezenlijking van een Europese gemeenschap", aldus de West- Duitse regering. Verkiezingen. Gisteren zijn in Libië ver kiezingen gehouden, waarbij ruim vier honderdduizend, over het algemeen on- gelettex-de kiezers hun stem moesten uitbrengen op 141 candidaten vqor 55 zetels van de eerste „Kamer van Afge vaardigden" van het federalistische Libische koninkrijk. Het ongeletterd zijn van verreweg de meeste kiezers maakte, dat men in de meeste stem mingscentra in het openbaar en niet in het geheim liet stemmen. De kiezer verklaarde dan op luide toon aan welke candidaat hij de voorkeur gaf, hetgeen door het stembureau werd geregistreerd. Sommige uitslagen werden per telefoon of telegraaf aan het centrale stembureau medegedeeld, andere werden door mid del van kameelruiters of vliegtuigen ter kennis van dit bureau gebracht. Candidaat. De gouvexmeur van Californië, Earl Warren, heeft ingestemd met het hem gedane verzoek zich in de Ameri kaanse staat Wisconsin bij de voorver kiezingen voor het presidentschap der Verenigde Staten door de republikeinse partij candidaat te laten stellen. Andere republikeinse candidaten zijn tot nu toe: Taft, Stassen en generaal Eisenhower. Basis. De corx-espondent van de „New York Times" heeft uit Nicosia (Cyprus) ge meld, dat de Amerikaanse luchtmacht van plan is een basis aan te leggen op het eiland Cyprus, dat een Britse kolonie is. Volgens dit bericht zou de basis, een onderdeel vox-men van het plan voor de verdediging van het Midden-Oosten en een bezetting van 3000 man krijgen. Ophouden. Bulgarije heeft de UNO in een brief aan secretaris-generaal Trygve Lie vex-zocht, te bewerkstelligen, dat de V. S. ophouden met het opleiden vaq, spionnen en saboteurs in Gx-iekenland en het zenden van deze elementen naar Bulgarije. De V.S. en Gi-iekenlar.d wor den in de brief beschuldigd van activi teit, gericht tegen Bulgarije en de vx*ede en veiligheid op de Balkan. Theorie. De Sovjet-Russische geleerde Alexander Isotof heeft een nieuwe theo rie opgesteld over de omwenteling van de aarde. Volgens Isotof draait de aar de om drie assen, één polaire en twee aequatox-iale. De draaiing om twee as sen aan de equator wordt verklaard door het feit, dat de polen in een ellips schommelen, niet in een cirkel, aldus Isotof. Verleden week meldde radio- Moskou reeds, dat Isotof in tegenstelling met de mening der Westelijke geleer den heeft vastgesteld, dat de equator geen cirkel is, doch een ellipsachtige vorm heeft. Op grond van deze theorie heeft Isotof de lengte van de gemiddel de straal van de equator op 6.378.245 meter berekend, terwijl de grootste straal 210 meter groter zou zijn dan de kleinste. Pulp. Vandaag worden te Londen tien gx-ote pulpexpox-teux-s uit Zweden ver wacht voor particuliere onderhandelin gen met Engelse pulpafnemei-s over de prijs, die Engeland in het tweede kwar taal van dit jaar voor Zweedse houtpulp zal betalen. De voorbereidingen voor de onderhandelingen waren reeds getrof fen vóór het vaststellen van nieuwe maximumprijzen voor geïmporteerde pulp door de Engelse regering. Zoals bekend zijn deze maximumprijzen on geveer 20 pet lager dan de prijzen, die de Scandinavische exporteurs vragen. Vloot. Het Poolse blad „Trybuna Ludu" meldt, dat het eex-ste schip de 9000 ton metende „Republika" van een koopvaardijvloot, die Tsjechoslowakije gaat vormen, in de haven van Gdynia gereed ligt om in gebruik te worden genomen. Volgens andere Poolse bladen en berichten uit Warschau en Praag beschikt Tsjechoslowakije over nog negen andere schepen, die bijna gereed voor gebx-uik zijn. Evenals de „Repu blika" voeren deze schepen voorheer. onder Panamese vlag en zijn zij gekocht door bemiddeling van makelaars in het Verre Oosten. Daar Tsjechoslowakije zelf geen zeehaven heeft, staat Polen toe, dat de schepen worden gestation- neerd in een vrije zóne bij Stettin. Sultan. Een correspondent van het Sema- rangse dagblad „Suara Merdeka" heeft onlangs gemeld, dat Sultan Hamid II, zich thans „ergens" in Djokja bevindt, maar niet in een gevangenis en ook niet in de Kraton, zoals wel eens wórdt ver ondersteld. Volgens de correspondent leidt de gevangene voor zover moge lijk een gemakkelijk en vrolijk leventje en wordt hij helemaal niet behandeld als een staatsgevaarlijk persoon. Hamid II zou voor zijn onderhoud 100 roepiah's per dag ontvangen en dan nog klagen, dat het te weinig is. Ex-minister Hamid II werd wegens samenzwering tegen de staat gearresteerd. Alma Musica in Frankrijk Het instrumentaal sextet „Alma Musica" (bestaande uit Everad van Royen. Haakon Stotijn, Paul Godwin, Johan van Helden, Carel van Leeuwen en Gusta van Royen) maakt van 18 Februari af een tiendaagse tournée in Frankrijk. Te Parijs worden eerst gramofoon-opnamen gemaakt, onder meer van „Das Musikalische Opfer" van Bach en van de „Entrate en fuga" van Henry Zag- wijn.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2