Verzet uit Velsens middenstand tegen de opvattingen van architect Dudok Voorstel om een advies-commissie te benoemen met grote meerderheid aanvaard Diefstallen in „Duin en Bosch" voor de Alkmaarse rechtbank Kans op Dudoks „aftreden" In October wordt Velsen „doorgelicht" Velsens raad betuigt sympathie met het „Vissersmonument" NETELIGE SITUATIE IN VELSENS RAAD Old Clothes New Onvoldoende controle bleek mede oorzaak te zijn Speelterrein aan de „Dokzveg" Scholen als doorlichtingscentra 5 Reactie van de heer Dudok Agenda voor Velsen Afscheid van een raadslid ,,'T IS ALTIJD ZO GEWEEST" THALIA „Waterloo Bridge" in Thalia WOENSDAG 20 FEBRUARI 1952 Zowel Velsens raad als het college van burgemeester en wethouders (in dit geval wethouder en wethouders, want mri M. M. Kwint was ziek en wethouder W. F. Visser hanteerde de hamer) zijn gisteravond in een netelige positie gebracht door het winkelbouw-plan van een aantal mid denstanders. Dit plan, zoals het ontworpen werd door de Rotterdamse architecten prof. ir. J. H. v. d. Broek en J. B. Brakema, kon namelijk geen genade vinden in de ogen van het college, daar het uit de toon van het plan-Dudok zou vallen, weshalve de raad werd geadviseerd een bij gaand beroepschrift van de architecten tegen een eerdere afwijziging ook nu van de hand te wijzen. De eerste openlijke strijd tussen de stedebouw- kundige plannen van de Hilversumse architect W. M. Dudok en anders denkenden is tenslotte na een langdurige discussie uitgelopen op een voorstel-Verbeek, dat met twee socialistische stemmen en het college in zijn geheel tegen werd aanvaard. Dit voorstel wil, dat het college een com missie van deskundigen aanwijst, die moet uitmaken of het „Rotterdam se" plan past in het kader van de ideeën, die architect Dudok ontwikkeld heeft ten aanzien van de bebouwing van de Lange Nieuwstraat. Een van de tegenstemmers, de heer A. J. v. Leusen wees met klem op het gevaar, dat architect Dudok als gevolg van het accepteren van dit voorstel de supervisie over Velsens wederopbouw zal neerleggen. Architect W. M. Dudok deelde ons van morgen telefonisch mede, dat hij het geval „niet zo erg" vond, maar dat hij over deze kwestie eerst nog contact zal zoeken met het gemeentebestuur, wiens adviseur hij is. De heer Dudok zei woordelijk: „Als de maatschappij de moed niet op kan bren gen een plan te volgen en beknibbelen gaat op de détails, acht ik mij niet langer verantwoordelijk". Over het beschikbaar stellen van zijn functie kon de heer Dudok nog geen uitsluitsel geven. De debatten, die om half negen begon nen en tot over elven duurden, zijn in een zakelijke sfeer gehouden, zodat de raad niet in comité hoefde te gaan. Als het elfde agendapunt werd de kwes tie allereerst aangesneden door de heer Verbeek, de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, die de delicate kwes tie voorzichtig benaderde, zoals zij overi gens bij.na telkens met „handschoenen" is aangepakt door de ettelijke sprekers, die zidh in de discussie begaven. Hij kon zich het standpunt van het col lege, dat min of meer aan architect Dudok gebonden is, indenken, maar stipuleerde aan de andere kant het lastige parket, waarin de raad verzeild is, nu er van deze raad een beslissing verwacht wordt: afwij zen van het beroepschrift betekent de ogen sluiten voor een initiatief, aanneming van dat document impliceert een niet geringe verzwakking van Dudok's positie als super visor. De heer Verbeek zei zich best te kun nen voorstellen, dat er wrijving is ontstaan tussen de stedebouwkundige en de archi tecten, die de onderdelen moeten uitvoe ren: beide partijen staan op erkenning van eigen werk en inzichten. Wellicht zou, zo meende de heer Verbeek, een college van supervisoren inplaats van de eenhoofdige leiding, de moeilijkheden hebben voorko men of verzwakt. Maar hij meende, dat daar tegenover staat, dat architect Dudok bij de aanvaarding der supervisie de ge legenheid open liet tot andere ideeën dan alleen de zijne binnen het raam van het grote geheel met andere woorden, „dat Dudok soepel zou zijn." „Buiten onze compentïe" Nadat hij de bezwaren tegen een wat hij noemde „verstarrende" eenhoofdige leiding uiteen had gezet, kwam de heer Verbeek op het uit d# commissie van Openbare Werken voortgekomen voorstel tot vorming van een commissie van deskundigen, die hij even min als een arbitragecommissie als de weg naar een oplossing zag. Beseffende, dat de raad hier had te deci deren over de stijl van een hele stad, besef fende ook, dat het plan van de heren v. d. Broek en Bakema voor de leek aantrek kelijk is, meende hij toch, dat de raad niet competent is tot oordelen, zodat hij met het voorstel kwam, B. en W. een commissie van deskundigen te laten aanwijzen, die de vraag moet bekijken of de plannen van de Rotterdamse architecten zonder schade voor de „lijn-Dudok" te verwezenlijken zijn- in de Lange Nieuwstraafe „Wel eens wat te ver" Daarbij merkte deze woordvoerder op, dat architect Dudok wel eens wat al te ver gaat met zijn eisen jegens collega's-bouw meesters, waardoor plannen-struikelen op détailkwesties, maar hij zette daar direct tegenover, dat het voor een man als Dudok helemaal niet plezierig moet zijn, door leken als de raadsleden terzijde geschoven te worden. De heer Kruisman (Comm.) kwam als tweede aan bod met steun jegens het voorstel-Verbeek. Zijn redenering ging veel verder dan die van de vorige spreker: hij verweet de Velsense supervisor dicta toriale principes en gaf volmondig de voor keur aan het project v. d. Broek-Bakema. Als de heer Dudok voor dé eer bedankte, de supeiwisie over Velsens wederopbouw nog te handhaven, zou de heer Kruisman dat „klein" vinden: wat is er tegen een commissie van deskundigen? Ook de heer Ten Broeke (C.H.) viel de affaire kennelijk zwaar: deze zaak is niet te overzien en hij voelde enerzijds niets voor een dupering van de winkeliers, die ADVERTENTIE reinigt uw kleding Chemisch© reiniging Koningsplein 8 - IJmuiden Tel. 4886 WOENSDAG 20 FEBRUARI Raadhuis, van 14 tot 15 uur: Spreekuur wethouder van Onderwijs. Kraamcentrum, Kennemerl. 125: spreek uur van 14.30 ttot 15 uur. Doopsgezinde Kerk, Helmstraat, 20 uur: Gemeente-avond van de vereniging „Effatha". Thalia, 20 uur: „38ste breedtegraad". Rcx, 20 uur: Politiek forum, o.a. v. de Partij van de Arbeid, afd. IJmuiden. DONDERDAG 21 FEBRUARI Rex, 20 uur: Hoogoven Harmonie; een po pulaire muziek- en cabaretavond. V.m. Centrale Keuken, Abelenstraat 1, 20 uur: Willem van Iependaal spreekt voor Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling van „Waterloo Bridge" »OOOOCOCCODOCCOOC<X>OOOCXXraX>CCClCOCOOCCCCCCOOCCOCCOOCOKX Gisteravond heeft de nestor van Velsens raad, de heer A. H. ten Broeke afscheid genomen van het college, waarin hij bijna 29 jaar lang zitting heeft gehad, als vertegenwoordiger der C.H.-partij. Bij ontstentenis van de burgemeester viel toevallig de heer W. F. Visser de eer te beurt de heer Ten Broeke uit te luidennadat hij samen met hem op de 4e September 1923 de raad betrad. Met een hartelijk afscheidswoord heb ben zowel hij als de „tweede in jaren", de heer C. Maas de scheidende hun beste wensen en oprechte dank meege geven. De zwanenzang van de heer Ten Broeke in de raad was een weemoedig lied: hier nam iemand afscheid, die weet, dat er vrienden achter blijven. Met een speciaal woordje tot bode Jan sen, die hij had leren kennen als de beste man voor deze functie" werd dit kleine ceremonieel besloten. Voor de heer Ten Broeke heeft een geurige hulde van vroege narcissen de hele avond bewezen, hoezeer zijn werk in de raad al die jaren gewaardeerd is. Het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" te Castricum is de laatste maanden het terrein geweest van een uitgebreid gerechtelijk onderzoek omtrent diefstallen van levensmiddelen, welke na een tijdsbestek van ruim drie jaar, waarin de verduiste ringen een steeds grotere omvang aannamen, eindelijk zijn opgehelderd. Men zal zich kunnen herinneren hoe rond Oudejaar een aantal arrestaties werd gedaan en het bleek dat het keukenpersoneel de inrichting in de loop der jaren voor een aan zienlijk bedrag zou hebben benadeeld. Voor de Alkmaarse rechtbank hadden niet minder dan dertien verdachten zich Maandag te verantwoorden. Tegen vijf van tien eiste de Officier van Justitie, mr. J. C. V. Meischke, een gevangenisstraf van een jaar of meer. met deze plannen kwamen, terwijl hij evenmin veel zin had in een openlijk con flict met de heer Dudok. Als B. en W. nu eens probeerden Dudok, v. d. Broek en Bakema bij elkaar te brengen, stelde de heer Ten Broeke voor gaat dat niet, dan zou wellicht een commissie te benoemen door Dudok, de Rotterdamse tegenpartij en B, en W. uitkomst kunnen brengen. Wel meende de C.H.-afgevaardigde in het algemeen te mogen opmerken, dat de supervisie in Velsen op een zeer hoog peil staat. De heer Lips (A.R.) betoogde, dat de architecten, die in Velsen werken, zich met huid en haar aan de supervisor moeten uitleveren en hij was het dan ook eens met het voorstel-Verbeek, dat andere opvattin gen een redelijke kans geeft. Een commis sie zoals de heer Ten Broeke voorstelde, leek de heer Lips niet erg aannemelijk, om de simpele reden, dat architect Dudok niet wenst te spreken met een commissie en slechts de correspondentie over dit geschil ter beschikking wenst te stellen. Voor een ver nageslacht Aan een oordeel over de architectonische aspecten van de tegengestelde plannen durfde ook de heer T o n i n o (Kath.) zich niet te wagen: „deze gespletenheid komt onder meer tot uiting in verschil van op vatting in allerlei richtingen; ook in de bouwkunst. Maar hier is zij het gevaar lijkst, omdat de consequenties bewaard blijven voor een ver nageslacht" begon de heer Tonino en hij achtte het juist, dat de gemeente zich een supervisor heeft aan gemeten om orde te brengen in de gedach ten-veelheid. Maar nu komt het conflict hier is de „test case": twee hooggestemde meningen botsen en de raad kan geen scheidsrechter zijn. De winkelstand van Velsen moet hel pen van een vissersdorp een stad te ma ken een bepaalde stijl doorkruist plot seling een andere. Voor de heer Dudok leek het deze ge kozene niet zo pijnlijk, om de adviescom missie te tolereren „omdat ieder mens weet, dat hij in zichzelf beperkingen heeft." Weer wat directer bracht de heer J. Visser (A.R.) zijn visie op de zaak naar voren: de manier waarop de heer Dudok te werk gaat, zinde hem niet, naar hij zei. De Velsense middenstanders hebben stad en land afgereisd om te proberen hun con structieve plannen tot werkelijkheid te brengen, daarbij gestimuleerd door de raad, die meermalen om een vooruitziende blik vroeg. Met twee architecten van internationale vermaardheid is men tenslotte in zee ge gaan, maar de supervisor blijkt niet open te staan voor deze andere geest. De zakenwijk, die Dudok heeft ontworpen aan de Lange Nieuvjstraat en waar de winkeliers het niet mee eens zijn. Goeddeels was de heer Maas het als Katholieke fractievoorzitter volmaakt met zijn voorgangers eens en het leek ook hem het wijste, de raad door deskundigen voor te doen lichten: het voornaamste is, dat het „vreemde" plan past in Dudok's geheel, los van bijkomstigheden, zoals de midden stand ze naar zijn mening in het geding had gebracht. Verdeeldheid in twee iracties Dat kon de heer Van Leeuwen (Kath.) niet op zich laten zitten, zodat zich het eerste „fractionele" scheurtje van deze avond openbaarde: dat middenstands- belang is dan toch maar een groot belang voor Velsens toekomst en als de midden stand niet aan de plannen van Dudok wil, komen die plannen er niet. Ook hij pleitte voor het voorstel-Verbeek. Op dat moment viel de eerste verdedi ging van des heren Dudok's ideeën in de gespannen luisterende raad en op de pu blieke tribune, waar verscheidene winke liers zich een plaatsje hadden gezocht, wer den de oren gespitst. De heer Van Leusen (Arbeid) bleek het met de geest van al deze argumenten namelijk niet eens te zijn en in een geëmo tioneerde rede legde hij uit waarom niet: er zou volgens hem in IJmuiden „gecol porteerd" worden met de winkeliers-plan nen en IJmuiden zou opgejaagd worden tegen de vermeende „dictatuur" van ar chitect Dudok. Geen dictator „Hij is lastig goed. Maar wij hebben hem als supervisor geaccepteerd en we hebben ons dus aan hem te onderwerpen" zei de tweede spreker uit de socialistische fractie, die ook de tweede „scheurmaker" van deze belangrijke raadszitting werd. „Als Dudok denkt, dat er inbreuk wordt gemaakt op zijn eigen plan, dan mag hij dat wel ronduit zeggen, zonder direct voor dictator versleten te worden, meende de dokter „het is onzuiver, om iemand eerst als supervisor aan te stellen, hem daarna om advies te vragen over zijn eigen plan nen, die doorkruist worden en tenslotte de raad min of meer te wapen te roepen tegen hem." De eenzijdigheid in de figuur van Dudok noemde de heer Van Leusen heel begrijpelijk: dat heeft de raad zelf zo ge wild. „Tenzij we het hele plan-Dudok overboord gooien, is het onverstandig om een commissie te benoemen, om te beoor delen of een plan in een plan past: de enige die dat beoordeelt is Dudok zelf. Als plot seling een belangrijke straat met punt daken wordt onderbroken door een plat dak, is het heel logisch dat Dudok er tegen op komt. Daarnaast achtte de heer Van Leusen het apert onjuist, om de nieuwe plannen zo voor te stellen (zoals uit de briefwisseling blijkt), dat deze de basis moeten vormen, waarop Dudok dan maar voort moet zien te bouwen. Bovendien heeft de supervisor tegen dit plan op een andere plaats geen bezwaar en de Rotter damse architecten weten drommels goed, dat hun ontwerp niet in het plan-Dudok past. „Als alle architecten zich niet bij de grote lijn aanpassen, gaat het oorspron kelijke plan kapot" meende hij, om te ver volgen met de opmerking, dat de kleine winkels in de Lange Nieuwstraat (onze foto) niet te vergelijken zijn met de door v. d. Broek en Bakema ontworpen panden (onze tekening), omdat het geen gelijk waardige grootheden zijn. Tenslotte waarschuwde hij de raad na drukkelijk voor de consequenties van het voorstel: de heer Dudok zal ongetwijfeld zijn werk voor Velsen neerleggen als het wordt doorgedreven en daarmee zou een unieke kans verloren gaan een kostbaar maar groots idee te verwezenlijken. „Liever zou ik zien, dat de raad regel recht een voorstel tegen Dudok accepteerde, dan hem „doodpestte", riep de heer Van Leusen uit. Verdediging van college Veel matter was de verdediging van wethouder Visser, die betoogde, dat het college de winkelbouw graag op gang wil helpen, maar niet „tot elke prijs". De richtlijnen daartoe kunnen maar niet naar behoefte veranderd worden en een van die richtlijnen is, dat aan de Lange Nieuw straat geen platte daken mogen komen. Met nogmaals het uitspreken van het vol ste vertrouwen in de supervisor, een aan val op wat hij noemde het „geroddel" rond deze kwestie en een terugwijzen van het verwijt, dat andere architecten giebukt zouden hebben voor de mening van archi tect Dudok, kwam hij tot de kern van de discussie: het voorstel-Verbeek. De wet houder meende, dat een vergadering van belanghebbenden met de heer Dudok geen effect zou sorteren, omdat de architect zich al eerder heeft uitgesproken in de zin van: „Dan is het mijn plan niet meer". Tweede ronde In tweede instantie zijn er nog heel wat woorden gevallen over deze aangelegen heid, die echter in hoofdzaak op de eerste standpunt-bepalingen neerkwamen. Het woord „roddelen" werd door de heer J Visser geïnterpreteerd als een „eerlijk gevecht voor een levensbelang"; de heer Van Leeuwen merkte op, dat niets zo ellendig voor een zakenman is als de on dergang in de uniformiteit van een rij gevels en de heer Van Leusen pro beerde nogmaals de vroedschap afkerig te maken van het voorstel van zijn fractie- praeses. Het mocht echter niet baten: met zijn stem en die van de heer Disselköter (Arbeid) plus die van het college tegen werd hét door de raad met grote meerder heid aanvaard. Hoewel uitsluitend een onderzoek is in gesteld naar de diefstallen in de periode 19491951 is tijdens de zitting enkele malen gesuggereerd, dat het in Castricum een publiek geheim was, dat er al tiental len jaren achtereen uit de keuken van „Duin en Bosch" gestolen zou zijn. De voornaamste getuige, een adjudant van de Rijkspolitie, verklaarde onder meer, dat de volksmond sprak van lieden, die reeds vóór de laatste wereldoorlog huizen kon den betrekken van de opbrengsten der ver duisterde goederen Een belangrijk onderdeel van deze hele affaire sprong direct op de voorgrond en dat was de onvoldoende controle op het personeel. Bij het horen der verdachten is herhaaldelijk betoogd: „Nou ja, 't is altijd zo geweest". In zijn requisitoir tegen de kok W. v. d. P. uit Bakkum, meende de Officier, dat de laatste jaren hoe langer hoe meer ambtenaren zich schuldig gaan maken aan diefstallen en andere laakbare handelingen. „In veel gevallen wordt eigenlijk te weinig straf gevorderd. Dat er in de keuken van „Duin en Bosch" vrijwel geen toezicht is geweest moge niet als excuus worden aangevoerd. Er is zeer ernstig misbruik gemaakt van de verant woordelijkheid, hetgeen zeer zeker tot uitdrukking moet komen bij het bepalen van de strafmaat". Op een na hebben alle verdachten het hun ten laste gelegde be kend. Een Bakkumse slager evenwel bleef hardnekkig volhouden nimmer vlees van een lid van het keukenpersoneel te heb ben aangenomen, hoewel de huisslager van „Duin en Bosch", die in deze hele affaire een hoofdrol zou hebben gespeeld, in het getuigenbank]e onder ede verklaar de geregeld gestolen vlees bij L. in Bak kum te hebben geleverd. De schuld van deze laatste, die in preventieve hechtenis vertoefde, was volgens zijn raadsman, mr. C. Berkhouwer, niet bewezen. „De enige ADVERTENTIE fhet theater met de beste films) DONDERDAG a.s., 8 uur vertonen wij in 'één speciale voorstelling ROBERT TAYLOR - VIVIEN LEIGH in het prachtige filmwerk WATERLOO BRIDGE Twee grote sterren in een der grootste romantische films aller tijden. Toegang 18 jaar. Al viel de rest van de agenda, die de Velsense gemeenteraad Dinsdagavond af werkte, min of meer weg tegen het in grijpende probleem van de bebouwing van de Lange Nieuwstraat en alles wat daar straks mee samen gaat hangen, er is niet minder aandacht besteed aan de overige 23 agenda-punten, die ter tafel kwamen. Zo heeft de raad zich met gemeende sympathie geschaard achter de gift, die B. en W. voorstelden aan het comité voor de oprichting van het „Vissersmonument" ten bedrage van f 2500. De heer Den Hol lander liet een afwijkend geluid horen met zijn verklaring, dat dit monument een „hulde en een waarschuwing" zal moeten worden en hij zou het onderzoek naar de ramp met de „Alkmaar" uitgestrekt willen zien tot de bemoeiingen van het gemeente bestuur „of op zo breed mogelijke basis". Wat de heer Van Leusen (Arbeid) de reactie ontlokte, dat deze „vergeefse poging" van de communisten om op iets terug te komen, dat hun uit handen is ge slagen, weinig plezierig aandoet: er is geen sprake van „hulde" of „waarschuwing"; het monument wil naar de mening van de heer Van Leusen allereerst zijn een uiting van de diepe bewogenheid met degenen, die buiten hun schuld omkwamen. „En laten we het hier nu eens bij laten". Waar de heren Maas (Kath.) en Visser (A.R.) het roerend mee eens waren. Pachtsuccesje Het succesje, dat de heer De Veen (Kath.) op zijn naam mocht schrijven in zake een ommezwaai van de Grondkamer, die een dikke vergissing maakte met de pachtprijs van twee stukken grond in Santpoort, kreeg nog een staartje ook; het was de raad nog helemaal niet duidelijk hoe deze kwestie» nu feitelijk wel zit en wethouder Visser maakte de zaak af met de verklaring, dat de pachter in kwestie nu tot 1 Mei 1952 voor de twee omstreden percelen f 300 moet betalen. De heer Ten Broeke (C.H.) had Het winkelfront, dat de Velsense winkelierscombinatie wil ontwerp Van den Broek en Bakema Rotterdam. echter wat van zijn vertrouwen in de Grondkamer verloren. De huur van een terrein aan de Strand weg (nu „Dokweg" volgens een raadsbe sluit van dezelfde avond), waar de ge meente op het terrein van het Staats- vissershavenbedrijf bij het tankstation een kinderspeelplaats wil aanleggen, had even eens nogal wat voeten in het zand. Er werd algemeen op aangedrongen, dit per ceel voor een langere termijn te huren dan het raadsstuk voorsloeg, omdat er heel wat aan „vertimmerd" moet worden en daar zal wethouder D e B o e r nu nog eens over gaan praten. Hij deelde nog mee, dat het hele geval de gemeente op f 4500 a f 5000 komt. De tweede geneeskundige voor de GGD in Velsen bracht de heer Van Leusen op een oud probleem: een betere bezoldi ging van zulke krachten, opdat Velsen in het belang van de volksgezondheid de beste mensen kan aantrekken. Nadat er van verschillende kanten be zwaar tegen gemaakt was, dat deze „tweede dokter" niet op de begroting ge plaatst is, beloofde wethouder Strijbos (Kath. Sociale Zaken), dat de salariëring nader bekeken zal worden. Tenslotte werden de heren v. Leeuwen, v. Leusen en Lips gekozen in de commis sie van bijstand voor de volksgezondheid en zag de heer J. P. Weijburg zich her kozen in de commissie van toezicht op de R.H.B.S. De nieuwe commissies tot wering van schoolverzuim zijn conform de voor drachten benoemd. getuige is de huisslager M.", adus de ver dediger, „en tevens iemand, die zelf ver duisteringen op grote schaal heeft ge pleegd. Het ligt mijns inziens voor de hand, dat hij ook tot meineed in staat is. Hij is de enige relatie. En het bewijs moet nu langs omwegen geleverd' worden." Hij vroeg on middellijke invrijheidstelling. Na raad kamer werd aan dit verzoek voldaan. De kok W. v. d. P. uit Bakkum gou van 1949 af geleidelijk aan grotere partijen levensmiddelen ontvreemd hebben en bij huiszoeking bleek, dat hij hiervan een grote voorraad gevormd had. V. d. P. stond op het punt gepensionneerd te worden. De Officier van Justitie betoogde, dat, of schoon zulks niet in de dagvaarding ver meld is, ruim 20 jaar lang levensmidde len zouden zijn gestolen. „Hij had niet eens een kruidenier nodig. „Duin en Bosch" was de leverancier voor suiker, thee, bloem, boter, cacao enzovoorts en het spaarbankboekje van zijn vrouw is daarbij aanmerkelijk gespekt". De eis luidde twee jaar met aftrek. De raadsman van deze verdachte voerde on der meer aan, dat zijn cliënt deze goede ren alleen voor eigen gebruik meenam. De huisslager van „Duin en Bosch", C. W. M. uit Castricum, zou veel vlees weg gegeven en verkocht hebben. „Als iemand vlees wilde hebben", aldus mr. Meischke, „kwam hij de keuken binnen en sneed een stukje van een bout af." Tegen deze ver dachte eiste de Officier van Justitie een gevangenisstraf van een jaar en zes maan den. De chef-kok K. J. uit Castricum whs reeds 38 jaar in dienst bij het Provinciaal ziekenhuis en zou ook deelgenomen heb ben aan de grote „levensmiddelen-organi satie" zoals het genoemd werd. De president van de rechtbank, mr. A. D. van Regteren Altena, vroeg J. of hij nimmer gecontroleerd was, waarop als antwoord kwam, dat nooit iemand in de keuken was geweest om toezicht te houden. Een der getuigen, het hoofd van de eco nomische dienst van het Provinciaal zie kenhuis, verklaarde, dat de aanvraag bonnen dagelijks worden ingediend en dat de benodigde hoeveelheden niet aan een bepaalde limiet gebonden zijn omdat de menu's vrij sterk uitenlopen. Men zou bij het verwerken van de levensmiddelen aanwezig moeten zijn om een intensieve en doeltreffende controle uit te kunnen oefenen. Tegen J. werd eveneens een straf van een jaar en zes maanden gevorderd. De parkwachter O. H. uit Castricum had twee jaar lang geregeld levensmiddelen cadeau gekregen uit de keuken. De Officier achtte een gevoelige straf op zijn plaats, temeer waar deze verdachte onbezoldigd gemeenteveldwachter is in Castricum en niet voor de eerste keer terecht staat. „Voor hem is geen enkel excuus". De eis luidde: een jaar gevangenisstraf. Tegen een zwager van de kok V. d. P. vorderde mr. Meischke een straf van één jaar en zes maanden. Deze verdachte was al 37 jaar portier van het ziekenhuis en zou vrij grote hoeveelheden levensmiddelen in ont vangst hebben genomen. De zeven overige verdachten zouden hoofdzakelijk vlees van M. gekregen hebben en tegen hen werden straffen gevorderd van vier tot acht maan den hechtenis. De uitspraken volgen over veertien dagen, Dinsdag 4 Maart, 's mor gens om tien uur. Oppervlakkig gezien is men geneigd de in 1940 door de Amerikaanse regisseur Mervyn le Roy vervaardigde film „Water loo Bridge", die Donderdagavond in een speciale voorstelling in Thalia gepresen teerd wordt, als een meesterwerk aan te kondigen. Er is een ontroerend scenario: de beide hoofdrol vertolkers, Viven Leigh en Robert Taylor, betokkelen overtuigend het gehele register van menselijke gevoe lens en de aandacht wordt door een strakke regie, fijnzinnige camerabehandeling en delicate muzikale illustratie tot het einde toe vastgehouden. Helaas wordt het ver haal door enige denkfouten ontsierd. Jam mer dat deze overmaat aan „litteratuur" bewust door de geschiedenis is gevlochten. Overigens valt er veel te waarderen in deze rolprent. Nieuw raadslid In Velsens raad zijn gisteravond de ge loofsbrieven van de F. Walthuis onderzocht en in orde bevonden. De heer Walthuis zal de plaats van de heer A. H. ten Broeke in nemen. De gemeenteraad van Velsen heeft een crediet van 25.000,goedgekeurd ter financiering van de doorlichting „van de ganse bevolking" en dit bedrag is inmid dels door Gedeputeerde Staten van Noord holland goedgekeurd. Wij vernemen thans, dat deze massale doorlichting omstreeks October 1952 zal gebeuren onder auspiciën van het Centraal Bureau voor Doorlichting, een organisatie, die over de outillage voor een dergelijk groot project beschikt en daartoe enige schoollokalen tijdelijk zal verbouwen" (er worden kleedhokjes aan gebracht), zodat de doorlichting zo snel mogelijk kan geschieden. Men rekent op ongeveer 40.000 doorlichtingen in Velsen. Bepaalde werkgevers staan op het stand punt, dat zij betalen voor hun werknemers, maar niet voor de gezinsleden; anderen daarentegen (en hieronder bevinden zich vele kleine bedrijven in West-IJmuiden rond de vishal en de haven) gaan van het principe uit, dat zij de financiële verant woordelijkheid ook voor de gezinnen der door te lichten werknemers wensen te dra gen. De kosten bedragen naar schatting 1,05 per doorlichting, zodat het crediet uiteraard niet voldoende zal zijn om de onkosten van deze prachtige preventieve maatregel te dekken Dezer dagen kunnen er nadere berichten tegemoet gezien worden over de organisatie van deze doorlichting. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 19 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Spurt van Rotterdam. Iris van Gothenburg. Nero van Cadiz. Christian Down van Cardiff. Rebecca I van Hamburg. Stallberg van Oxelosund. Marsdiep van Car diff. Egret van Liverpool. Vertrokken zijn: Poseidon naar Bohus. Wielum naar Antwerpen. Nelly naar Rotter dam. Tyro naar Rotterdam. Saturnus naar Barcelona. Bruay naar Rotterdam. Wallonia naar Rotterdam. Christina Down naar Gent. Swift naar Londen. Woensdreeht naar Cu rasao. Magdaler.a r.aar Rottstdtm. Vecht stroom naar Hull. Heriot r.aar_ Leith. Lee- mans naar M'bro. Jans naar monden. Erna naar Londen. Werner II naar Gothenburg. Grebbestroom naar Manchester.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3