Puistjes Tweede Kamerlid zag verbeteringen voor de middenstand in het verschiet ■Clowntje Rick De geschiedenis van een wraak Jiex Ideate? Bevrijdingsdagplannen verder „uit de dop" Wijk aan Zee Velsen-Noord 4 Mr. F. J. H. Bachg sprak voor de Beverwijkse RK Middenstanders DE KONINGIN EN HET BOEFJE Agenda voor Beverwijk Beverwijk en Velsen Noord doen weer samen „Suomi" houdt haar jaarvergadering De „Cocktail-Mixers" voor Vara-leden Voor de kiitiderem Nieuwe bloemenrassen voor Kennemerland aangeraden Tomatenexport van Guernsey stijgt Agenda voor Velsen FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY VRIJDAG 22 FEBRUARI 1952 ADVERTENTIE „Het nut van de R.K. Middenstands bond en zijn medewerking met chris telijke en algemene middenstandsbon den is allang bewezen", zei gisteravond mr. F. J. H. Bachg, lid van de Tweede Kamer voor een vergadering van Be verwijkse R.K. middenstanders: zij hebben al verscheidene knellende voorschriften verzacht of opgeheven gekregen. Mr. Bachg behandelde na een kort over zicht van de voorbije jaren de perspectie ven van de Nederlandse R.K. Midden standsbond en hij kwam daarmee natuur lijk terecht op diverse wensen van de han deldrijvende winkelier. Een soepeler belas tinginning en een betere regeling van bij zondere credieten voor de middenstand hebben de volle aandacht van de regering, zo zei hij, vertellende dat het vestigings- crediet, waarbij de regering garanties wil geven voor de zakenlieden, op uitbotten staat. Ook het crediet voor bedrijfsuitrus- ling. als voortzetting van het werktuigen- crediet. maar dan op breder basis; het in- dustrialisatiecrediet op zeer lange termijn en het „startcrediet", speciaal bedoeld om in collectief verband te kunnen inkopen, zijn in verre staat van voorbereiding. Dit zouden dan alle credieten betreffen, die buiten de normale handelscredieten van de Nederlandse Middenstandsbond omgaan. Enige angst over de gevoerde politiek van credietbeperking wilde spreker bii voor baat wegnemen door mede te delen, dat deze beperking niet voor de middenstand geldt. Over het algemeen is er bij de regering een gunstige houding jegens de midden standers merkbaar, betoogde mr. Bachg, als gevolg waarvan in de nabije toekomst nog meer hoopgevende zaken te verwachten zijn. Getracht wordt om de omzetbelasting heffing, naar Belgisch en Luxemburgs voorbeeld niet op de kleinhandel, maar bij voorbeeld op de fabrikant te laten rusten. Ook zou geprobeerd worden om de „admi nistratieve rompslomp" te miniseren door het bedrijfstaksgewijs instellen van admini stratiekantoren, die met de volledige boek houding en wat dies meer zij, zouden kun nen worden belast. Een eenvoudiger be lastingstelsel voor de heffing van loon- en vereveningsbelasting zou ook in het ver schiet liggen, zei spreker. De voorbereidingen voor de Publiek- Tennisclub D.E.M. klaar voor het seizoen Al dansend met ter afwisseling stukjes vergadering heeft de tennisclub van de R.K. Sportvereniging D.E.M. gisteravond in het K.S.A.-gebouw kans gezien om de teams voor het komende seizoen op te stellen. In het eerste heren team spelen F. Tervoort, W. Schong en A. van Noort, en in het tweede komen de heren K. Hen- drikse, F. Harder en H. Koelman uit. In het eerste team dames staan mej. G. de Wild en A. Kraakman op de lijst en in het tweede komen mevr. J. Hergarden-Niesten, mej. R. Hergarden en Sj. Bijman de D.E.M.-naam hoog houden. Verder kwamen de Olympische Dag en het D.E.M. bal ter sprake, dat over enige weken zal plaats vinden. Feestavond voor personeelsvereniging C. Maters On Zaterdag 23 Februari zal de perso neelsvereniging van de machinefabriek C. Maters, in de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Centrum" haar jaarlijkse feestavond houden. Het programma wordt verzorgd door het gezelschap Rens van Dorth onder de titel ,,'t Is weer zo". ADVERTENTIE „Rex draagt de kroon voor beeld en toon' Vanaf heden t/m ZONDAG Een pracht filmwerk uit het leven van Koningin Victoria van Engeland Vrijdag 22 Februari. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Marie Walewska". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De derde van rechts". W. B. Theater, 8 uur: „Captain China". Zaterdag 23 Februari. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Marie Walewska". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De derde van rechts". W. B. Theater, 8 uur: „Captain China". rechtelijke Bedrijfsorganisaties zijn in be handeling bij diverse commissies. Als over brugging naar deze toestand leek het spre ker dan ook raadzaam om de oude bedrijf schappen nog even aan te houden. Tenslotte stelde mr. Bachg nog de kwes tie van de sociale verzekering voor de mid denstand aan de orde, waarvoor hij de kinderbijslag en het ouderdomspensioen zou willen zien doorgevoerd. Ook hiervoor zou de regering alle aandacht hebben, zodat de toekomst er voor de middenstand niet al te donker behoeft uit te zien. Een levendige discussie besloot de avond. Zuiver en ontsmet uw huid 1 met de helder vloeibare iD.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN. Afzet van aaruoeien en minimumprijzen Woensdagavond 27 Februari wordt een „praat-avond" in de veiling Kennemerland gehouden. De heer Kemmers van het centraal bu reau voor veilingen, spreekt over de afzet mogelijkheden voor aardbeien en over het minimumprijzenfonds. De avond wordt georganiseerd door de veiling „Kennemerland" en de inbreng- vereniging „De Vooruitgang". Het Comité van 1952 voor de gezamenlijke viering door Beverwijk en Velsen-Noord van de Bevrijdingsdag, is hetzelfde als vorig jaar en het doel is nog steeds te komen tot een behoorlijke viering van de dag; in het programma is rekening gehouden met de uiteenlopende wensen van de bevolking. De financiering van het programma zal moeilijk zijn en de gehele bevolking van Beverwijk, Velsen-Noord en Wijk aan Zee zal moeten helpen. Aan de gemeenten Be verwijk en Velsen zal een verzoek tot steun gericht worden. Van de ziide van de K.N. H.S. en aangesloten bedrijven mocht het Comité reeds een belangrijke toezegging ontvangen. Het voorlopig programma ziet er als volgt uit: 7.30 uur: Jeugdappèl bij het monument aan de Zeestraat. 14—16 uur: Rondgang door de muziekver enigingen van Wiik aan Zee, Velsen- Noord en Beverwijk. 14ifi uur: Rugby- of voetbalwedstrijd in het Gemeentelijk Sportpark Beverwijk. 1416 uur: le Jeugdvoorstelling door toneelgroep „Puck". 1618 uur: 2e Jeugdvoorstelling door toneelgroep „Puck". Het te spelen stuk zal zijn ..Het Spin- nenbos". Beide voorstellingen in het Luxor-theater. 1423.30 uur: Kermesse d'été, filmvoor stelling en bal champêtre op het sport park Watervliet. 2022.30 uur: Toneelvoorstelling voor de ouderen door de groep „Puck". Ge speeld zal worden „De strijd met de zoon" van Cas Baas. 22.30 uur: Zo mogelijk een gezamenlijke taptoe van de Beverwijkse Harmonie Kapel en de Hoogoven Harmonie. Overwogen wordt verder of er tijdens de toneelvoorstelling in het Luxor-theater 's avonds een film kan gedraaid worden op het parkeerterrein aan de Koningstraat. Ook in Velsen-Noord zal om 21.30 uur een filmvoorstelling woren gegeven. Vaststelling van haven- kadegeldentarief en Prijsuitreiking in „Watervliet" Voordat het athletiekseizoen in volle omvang „losbarst" houdt de Kennemer- staten atletiekvereniging „Suomi" op Vrijdag 29 Februari haar jaarlijkse alge mene vergadering in het sportpaviljoen „Watervliet". In deze bijeenkomst worden de prijzen uitgereikt voor de in 1951 behaalde beste prestaties van de leden. Behalve de gebruikelijke verslagen ver meldt de agenda verkiezingen voor het bestuur en van een feestcommissie en een materiaal-commissie. Van het bestuur treedt de heer F. L. van de Ree af en is niet herkiesbaar. Voor de vacature stelt het bestuur de heer J. v. d. Heide voor. De heer P. Grüteke is her kiesbaar. Ten aanzien van de Technische commis sie wordt een uitbreiding met twee leden voorgesteld, zodat ze er als volgt uitziet: Jan Smit, P. Heiligers, G. Postma Sr., Joh. Adelaar en J. F. Smit. Trainer Wol- ters zal als adviseur optreden. Na afloop van de vergadering wordt de film over „Kennemerstaten" vertoond. In de inmiddels gehouden afzonderlijke jaarvergadering van de Suomi-junioren werd het bestuur samengesteld uit J. Olt- hoff, voorzitter; mej. E. Schweitzer, secre taresse; B. Berghuis, penningmeester en mej. B. Dekker. Een vijfde lid wordt nog toegevoegd. In de algemene ledenvergadering brengt de junioren-commissie haar verslag uit. Van Zondagmorgen half elf af wordt tot het begin van het athletiek-baansei- zoen de buitentraining elke week gehou den in de „Heerenduinen" met als start plaats de omgeving van de boswachters woning. De kleedgelegenheid is in de bo venzaal van hotel „Kennemerhof". Op 17 Maart belegt „Suomi" een i'ilm- propaganda-avond. Lezing over kastelen gaat niet door De lezing van het Historisch Genootschap „Midden Kennemerland" over „Nederland se Kastelen" gaat Vrijdag niet door. De verordening op de heffing van haven en kadegelden is bij Koninklijk Besluit goedgekeurd tot 1 Januari 1951. Gehoord de commissie van bijstand in het beheer van de financiën stellen B. en W. de gemeenteraad voor deze verordening opnieuw vast te stel len, gerekend als te zijn ingegaan op 1 Januari 1951. Burgemeester en wethouders zijn van me ning, dat het geen aanbeveling verdient in het tarief, waarnaar deze rechten worden geheven, wijziging te brengen. Ook de ver wijdering van de z.g. geniesluis kan. naar de mening van het college, geen grond opleveren voor verhoging van het tarief voor alle of voor bepaalde schepen. HOSC won ook de laatste competitiewedstrijd Het eerste tiental van de Hoogoven schaakclub heeft in het Statenhuis ook de laatste competitiewedstrijd van dit seizoen gewonnen. Deze maal moest Krommenie- Wormerveer er met 7-3 aan geloven. Met -dit resultaat heeft HOSC de com petitie van de eerste klasse der N.H.S.B. afdeling B ongeslagen beëindigd en zij moet thans wachten tot in afdeling A de kampioen bekend is voor het spelen van de promotie-wedstrijden. De uitslagen luidden: HOSC IKrom- menie-Wormerveer 7-3: J. ZoontjesJ. Blanken 1-0. P. ZwartK. Trompet 1-0. M. P. Suiker—C. Slot 1-0. A. P. de Bruin H. Schenk 0-1. Th. SpijkerC. J. Besse 0-1. J. LooperP. de Boer Yz-Vo- ir. E. F. Peltzermevrouw Kleyn-De Bruin Y2-/2. A. SpijkerG. Poel 1-0. ir. D. G. Huygen C. Wond 1-0. P. HoopeN. Krijgsman 1-0. Dezelfde avond werden er ook enkele wedstrijden gespeeld voor de wintercom petitie van H.O.S.C. Het resultaat was: Afdeling II: A. SlingsP. Hart afgebr. J. A. RodenbergM. Soeteman afgebr. Afdeling III: E. RijkenA. de Vries 1-0. P. ZeilstraP. Bos Y>-/2, D. OortG. Schouten 1-0. P. ZeilstraA. de Vries 1-0. Afdeling IV: M. MaasN. Claassen 1-0. K. ComisP. Stil 0-1. C. J. WiesellGos Laverman 0-1. J. BenninkGer Laverman %-Vfc. M. de Wolf—B. A. v. d. Slikke 1-0. Vriendschappelijk: L. ProbitJ. Uitten- bogaard Z2-V2. H. J. DengerinkH. J. Saris afgebroken. De tweede tournée-avond, welke de afdeling Velsen-Noord/Beverwijk van de V.A.R.A. haar leden Donderdagavond in het Luxor Theater aanbood, droeg een vrij wat minder uitbundig karakter dan de vorige, toen de Ramblers en Olga Lowina de zaal met hun daverende klanken vul den. Ditkeer bestond het programma uit een aantal simpele liedjes met charmante flair voorgedragen door Henny Fontaine, die verder met de conférencier Han Verne nog enige sketches voor haar rekening nam. Het waren de gebruikelijke nieman- dalletjes, die geheel naar de pointe werden toegespeeld en waarvan vooral „Zo maakt men geld", met de verschijning van Albert de Booy achter het kamerscherm, op ver rassende wijze eindigde. De traditionele accordéonvirtuoos was nu Ted Valerio, die zich met zijn prachtig instrument in dit genre zeker tot' de topklasse mag rekenen. Verder speelde Tonny Schifferstein op de van hem bekende wijze een aantal vlotte piano-medleys. De grote man van dit programma was letterlijk en figuurlijk de omvangrijke Albert de Booy, die zich niet meer zozeer op de kracht van zijn stem verlaat, maar tot een bijzonder verdienstelijk cabaretier bleek te zijn omgeschoold. Vooral de imi taties van een aantal bekende Amerikaanse millioenen-artisten waren vermakelijk, te meer omdat deze parodieën door een gees tige conférence werden omlijst. Over het geheel dus een programma, dat meer op de glimlach dan op de uitbundige vrolijk heid werd ingesteld, maar daarom zeker niet minder verdienstelijk was. De spreker van deze avond was de heer Beekman, die namens het V.A.R.A.-hoofd bestuur het televisie-vraagstuk behandel de. Hij verklaarde, dat men in het begin weinig enthousiasme tot deelneming had kunnen opbrengen, vooral omdat de arbei ders zich de dure toestellen voorlopig toch niet kunnen veroorloven. Maar nu 't lands belang, voornamelijk met het oog op de export, het experimenteren met televisie ook in Nederland noodzakelijk had ge maakt, heeft het bestuur eenstemmig be sloten hiervoor eveneens gelden beschik baar te stellen. Want de ondervinding met de radio-zendtijd, die de V.A.R.A. slechts na een jarenlange strijd wist te veroveren, heeft geleerd dat het, indien zij zich voor de toekomst van een vaste positie bij de televisie-uitzendingen wil verzekeren, on vermijdelijk is van de eerste dagen af mee te doen. Verder deelde de heer Beekman mede, dat het aantal V.A.R.A.-leden thans 275.000 bedraagt. Jaarvergadering van de BLTB Donderdagavond heeft de R.K. bloem-, land- en tuinarbeidersbond zijn jaarverga dering gehouden in 't Centrum. De voorzitter van de afdeling, de heer P. Huig, kon zich verheugd tonen. Hij was nu één jaar districtsagent en beklaagde zich over de minder vlotte medewerking van de werknemers bij het afhalen van vacantiebonnen. De heer J. Bosman, hoofdbestuurslid, heeft hierna de leden enige kennis bijge bracht omtrent de op 1 Juli in werking tredende wachtgeld- en werkloosheidswet. Hij noemde deze regeling een belangrijke vooruitgang voor de sociale verzorging der arbeiders, die voorheen afhankelijk waren van liefdadige instellingen of de armenkas. Nu kan de arbeider 21 weken geld trek ken uit de wachtgeld- en werkloosheids verzekering. De heren P. van Balen, A. Crombeen, J. de Jong, T. v. d. Kolk, J. v. d. Kolk, W. Konijn, C. Konijn en H. Zonneveld ontvin gen een diploma met zilveren K.A.B - insigne, omdat zij 25 jaar lid der K.A.B waren. •i De volgende dag trokken de jongens met hun Indianendos de duinen in. Ze waren al gauw helemaal verdiept in hun spel. „Rode Arend", zei Rick, „we moeten de bergen in trekken, en goed opletten.Er zijn blanken in ons gebied!" „Oef!", zei Oepoetie. ,.We zullen hun kamp opzoeken en hen besluipen!" Ze lieten zich op de grond zakken, en toen kropen drie vervaarlijke Indianen heel voorzichtig tussen de struiken en het helmgras door, spiedend naar het kamp der blanken. „Oef. ziet gij nog geen spoor van de vijand, Rode Arend?", fluisterde Bunkie. „Nog niet, Snelle Pijl", antwoordde Rick. „Maar houd je hoofd een beetje lager, Snelle Pijl. anders krijgen ze je in de gaten!" „O", fluisterde Bunkie, en hij dook weg achter de duintop. Voetje voor voetje slopen ze verder, achter elkaar aan. „Ssst!", fluisterde Rick. ,,Ik hoor iets! Ik geloof, dat we dicht bij het kamp der blanken zijn! Ik zie een rookwolkje opstijgen!" ,.Dat is oom Tripje's pijp", zei Bunkie. „Nee, sufferd. dat is het kaïnpvuur!", zei Rick. Donderdagavond vergaderde de Bever wijkse tuinbouwstudieclub in de bovenzaal van het veilinggebouw 't Centrum. De heer P. v. d. Zwaard uit Aalsmeer, hoofdassistent van de Rijkstuinbouwcon- sulent, sprak over de teelt van snijbloemen in het algemeen en onder glas. Hij heeft enkele snijbloemen genoemd, die de telers in deze streek eens moeten gaan proberen: de Gerbera's, Violieren en Kerststerren zijn door hem uitvoerig besproken omtrent teeltwijze en afzet. Ook de Euphorbia is een zeer gewilde bloem die in binnen- en buitenland de aandacht trekt. Men kweekt ze „in stek" af en via een korte dagbehan deling wordt de fijne bloem verkregen. Op deze bespreking volgde een vraag gesprek tussen de inleider en de leden. In de pauze bracht een samengestelde jury verslag uit over de inzendingen voor het puntenstelsel. De uitslag is: kist tulpen W. Hilbers 6 p., narcissen G. Tabak 9 p., 2 potten hyacinten 16 p. J. Nieuwland. „De Lofstem" te gast bij het Heilsleger Op uitnodiging van het Beverwijkse Leger des Heils verleende gisteravond het Christelijk Gemengd Zangkoor „De Lof- stem" zijn medewerking aan de Zang- dienst, die in het Speeltuingebouw aan de Kerkstraat is gehouden. Onder leiding van dirigent P. H. Koo- men gaf „De Lofstem" enige liederen uit „Heils- en strijdzangen" ten beste. Een uit het koor gevormd dubbelmannenkwartct en een dames-duo lieten een paar gewijde liederen horen, die bij het vrij grote aan tal belangstellenden bijzonder in de smaak vielen. Veel waardering bestond er voorts ook voor de trompét-soli „The lost chord" en „Die Ehre Gottes aus der Natur", die door de heer J. de Vlught op goede wijze werden vertolkt. Op het orgel is hij be geleid door de heer C. de Boer jr. De opening en een korte bijbellezing zijn verricht door luitenante W. K. van der Veen en met een enkel goed gekozen woord is de avond op de gebruikelijke wijze besloten. „Sans Atout" schudde de kaarten In het Witte Kruis-badhuis aan de Baan- straat hebben de groepen A en C van de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" Woensdagavond weer een wedstrijd ge speeld voor de wintercompetitie. De uit slagen luidden: Groen A: 1. heren De KruijfHooge- boom 98'/> mp. 2. heren BerléeHooge- boom 96 mp. 3. mejuffrouw Van Klaveren heer Oosterveen 96 mp. 4. heren Zoontjes —Schelvis 94 mp. 5. heren KrabTabak 92'/2 mp. 6. heren HabakHoogeboom 91'4 mp. 7. heren Boomv. d. Vlugt 90 mp. 8. heren LuttikSpanjaard 85 mp. 9. heren BraamStiphout M'A mp. 10. heren Van BalenHemen 80*mp. 11. heren Groot—Plooy 78'/, mp. 12. mevrouw De Boermejuffrouw Hamel 7814 mp. 13. heren Spruit—Bakker 70'/, mp. 14. heren Hamers—Groen 69 mp. 15. heren Bos— Bloemendaal 681 mp. 16. heer en mevrouw Thomas 64'/2 mp. Groep C: 1. heren HilbertsSteenbergen 79',2 mp. 2. heer en mevrouw Van Aalst 71 mp. 3. heren HoenKerkhof 62'/, mp. 4 heren HartZandbergen 6214 mp. 5. da mes Groen—Kamphuis 62 mp. 6. heren Van Groningen—De Boer 61'/, mp. 7. heren KlesserSchaafsma 60 mp. 8. heren Hen driks—Koopmanschap 58'4 mp. 9. dames ReymerSchaafsma 58 mp. 10. dames Braam—Tabak 58 mp. 11. dames Fris— Stiemer 45 mp. 12 heren Kuis—Nijman 4114 mp. Onderlinge wedstrijd volgens het Sche- venings systeem: Noord-Zuid: 1. heren Van Zon—Admiraal 2314 mp. 2. heer en mevrouw Tand 23 mp. 3. heren Groen— Oosterhout 16'/-, mp. Oost-West: 1. heer en mevrouw Winkel 2314 mp. 2. heren Van Groningen Sr.—Kleine 21 mp. 3. heer en mevrouw Kok 18mp. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK ONDERTROUWD: J. C. Lokker en F. G. Berghuis: J. v. Ballegoijen en KI. den Tuin der: W. D. Sluimors en L. v. d. Meulem W. v Duijvenbodo en M. R. v. Berghe; J L. Scheer- man en G. W Fr. Koelman. GEBOORTEN: Arie Chr., z. van K. Koo pelaar en J. de Boks; W. Theodorus. z. van L. Boorst en A. A. Schermer: Arlène, d. van A. van den Burg en A. M. Baas; Franciscus H. A. E., z. van J. Pel en C de Groot; Pe trus M., z. van A. N. Vosse en M. C. Appel; Maria J., d. van A. Martens en S. Jongerden; Johanna H. M.. d. van H. P. Tros en J. B. v. Kleef; Emdia J., d. van M. v Spronsen en E. G. A. Bleumer; Helma, d. van Th. H. Drost en L. W. Landman; Hendrikus G. Fr., z. van H. J. Post en M. H. v. Gogh; Hendricus J. E.. d. van H. Duiker en M. C. v Duiven voorde; Jan J.. z. van J. v. d. Berg'en A. M. v. Soest; Jacobus J. G.. z. van J Leuring en M. C. Jansen; Johannes S. M„ z. van J. Kloes en M. J. W. Schilder: Gerardus, z. van G. Noom en C. A. Zegwaart: Cornelia A., d. van A. v. d. Veer en C. Gentenaar; Maria J., d. van C de Ruijter en M. Beentjes. OVERLEDEN: P. Drenih 84 i weduwnaar van J Budde; C A. Vendel. 63 j„ geh. met P. Duinmeijer; H. Dekker. 67 j., weduwnaar van J J. Jutten, geh. met T v. Duijn; E. Hamburg. 74 j.. wed. van E. Jonker; j. v. d. Meij. 85 j„ weduwnaar van A. Snijders Vroegop. GETROUWD: H. P. Hoffmanns en M. E. Hommes De voorzitter van de tuinbouwcommissie van Guernsey heeft medegedeeld dat de tomaten-export van dit Kanaal-eiland in 1896 reeds ruim 1 millioen manden bedroeg of bijna 5700 ton. Vlak voor de jongste oorlog was het geëxporteerde kwantum gestegen tot 35.500 ton en in 1950 tot ruim 7 millioen manden of c.a. 39.000 ton. De plaatselijke „Tomato Investigation Committee" bepleit de totstandkoming van een wettelijke regeling van de afzet, die de telers vrijheid van handelen laat. De toma ten telers van Guernsey zullen deelnemen aan de reclame-campagne van de „Tomato and Cucumber Marketing Board". Getracht wordt officiële toestemming te krijgen om het aandeel van Guernsey in deze cam pagne ad 5000 to verhogen tot 20.000, hetgeen neerkomt op een zesde penny per geëxporteerde mand per jaar. Het parlement van Guernsey zal worden verzocht het beginbedrag ad 5000 te verschaffen. West-Duitse groentenproductie in 1951 De West-Duitse groentenoogst 1951 wordt op ruim 1 millioen ton geraamd: in 1950 bedroeg de totale opbrengst ongeveer 1.3 millioen ton. De kleinere opbrengst in 1951 was een gevolg van een belangrijke ver mindering van de teelt, in het bijzonder van witte en rode kool, wortelen en augur ken. De vermindering werd veroorzaakt doordat in 1950 de afzet van de producten veel moeilijkheden opleverde. Alleen aan witte en rode kool was de opbrengst reeds 200.000 ton kleiner. Groentenzaden In 1951 werden de gegevens over de ver bouw van groentenzaden verzameld door de keuringsdiensten in plaats van (zoals tot dusverre) door de bureaux voor de statistiek. De keuringsdiensten keurden in totaal ongeveer 1800 ha; 37 '/2 van deze oppervlakte was bebouwd met elite-zaad en 63 '4 met handelszaad (bestemd voor de verkoop), waarvan 339 ha „Hochzucht" er 795 ha „Stammsaatgut". V.V.V.-gids wordt voortaan verkocht De Wijk aan Zeeër V.V.V. heeft gister avond in „Sonnevanck" haar jaarvergade ring gehouden. Drie der bestuursleden traden periodiek af en werden alle drie herkozen. De contributie wordt verhoogd, naar het bestuur meedeelde, omdat de ledenbijdrage de afgelopen 30 jaar nog nooit verhoogd is. De wijziging van de toeristengids der V.V V., die tot nu toe gratis is uitgegeven, werd te duur, zodat men haar thans tegen kostprijs gaat verkopen. „Zaken zijn Zaken" Op Zondag 24 Februari zal de R.K. to neelvereniging „Nieuw Leven" in de zaal van „De Zon" in Wijk aan Zee, ter gelegen heid van de vastenavondviering een op voering geven van de klucht „Zaken zijn zaken". Tevens zal de Beierse kapel „De Alpenroos" haar medewerking verlenen. Nieuw bestuur bij Postduiven vereniging „De Atoom" Bij de postduivenvereniging „De Atoom'-, die in het clubgebouw „Kindervreugd" onder leiding van de heer G. H. Tersteeg de jaarvergadering hield is een belang rijke bestuurswijziging voorgekomen. Bij de ingekomen stukken was een uit nodiging van de vereniging Koog-Zaan dijk, die wegens haar 30-jarig bestaan een jubileumvlucht houdt voor de afdelingen Noordholland, Haarlem en Amsterdam. Het is een vlucht over ongeveer 400 km., waaraan waardevolle prijzen zijn verbon den. Wegens bedanken van de heer Tersteeg werd de heer F. Vos tot voorzitter geko zen. De bestuursverkiezing had verder tot resultaat, dat werden gekozen de heren W. A. Schouten, tweede voorzitter; H. J. Exalto, secretaris, Van Saelenplantsoen 13; M. v. 't Hof, tweede secretaris; N. de Graaff, penningmeester; A. de Heer, twee de penningmeester en G. v. Berkum, com missaris. De beschrijvingsbrief voor de algemene afdelingsvergadering op 23 Februari te Haarlem, waar het definitieve vluchtpro- gramma wordt samengesteld, werd behan deld. N Aan het einde van de vergadering dank te de heer Van 't Hof de afgetreden voor zitter Tersteeg voor zijn werk voor „De Atoom" gedurende twee jaar. VRIJDAG 22 FEBRUARI Raadhuis, van 10.30 tot 11.30 uur: Spreek uur wethouder van Financiën. Nutsbibliothcek: Van 19 tot 21.30 uur ge opend. Thalia, 20 uur: „Ellen". Rex, 20 uur: „De Koningin en het boefje". ZATERDAG 23 FEBRUARI Thalia, 19 en 21.15 uur: „Ellen". Rex, 20 uur: „De Koningin en het boefje". Nederlandse bewerking van C. J. E. Dinaux 5) Bedreigingen werden zelden, men kon wel zeggen nooit of bijna nooit, ten uitvoer gebracht. Wat niet zeggen wilde, dat er af en toe niet het nodige plaats vond: twee maal al had hij tijdens een zitting een naar zijn hoofd geslingerde inktpot met inhoud nauwelijks kunnen ontwijken. Vaker was het voorgekomen dat veroordeelde misda digers zich uit de beklaagdenbank op hem hadden willen werpen, wat hun natuurlijk prompt was belet! En op straat was hij ettelijke malen nageroepen en gehoond dergelijke kerels of hun kijvende vrouwen had hij eenvoudig laten aanhouden, voor zover hij niet verachtelijk lachend zijn weg was gegaan. Eenmaal was het hem over- :omen, dat hij op de openbare weg werd angerand, maar hij had de aanvaller met één vuistslag op de vlucht gejaagd. Het schot dat, tijden geleden alweer, rakelings langs hem heen was gegaan, was misschien niet eens voor hem bestemd geweest; vast gesteld was dat althans niet, want het voorval had plaatsgehad op een duistere avond in een vrijwel verlaten straat. Dat was nu eenmaal zo: dit beroep bracht z'n gevaren mee. Hij kende ze en vreesde ze niet. Laf was Sierlin niet, zelfs liet hij zich op zijn moed niet ongaarne voorstaan. De man die hém kon intimideren moest nog geboren worden. Hij was zich bewust van zijn maatschappelijke taak: de mis daad, de misdadiger zou in hem steeds een onverbiddelijke aanklager vinden. En de- geen die zich tegen hem persoonlijk richtte zou hij weten te vinden, zoals alle anderen. Daar konden ze donder op zeggen. Dat hij, sinds het onopgehelderde schot, een revol ver in zijn achterzak droeg was niet meer dan een voorzorgsmaatregel. Tenslotte kon men toch nooit weten.... Sierlin zou ook deze zaak tot ophelde ring brengen. In een handomdraaien. Ten minste, zodra hij wist, wat er eigenlijk achter stak. En dat wist hij nog steeds niet. Deze jongeman gooide niet met inktpotten, hij schold niet, hij liep hem niet voor de voeten. Integendeel: hij scheen hem uit de weg te gaan, hem te negeren. En dat be tekende dat hij, juridisch gesproken, vrij uit ging. Onmogelijk hem te vervolgen, onmogelijk zelfs hem aan te spreken. En toch moest hij er achter zien te ko men, wat dit jongmens wilde. Bleef er dan wel iets anders over dan het hem op de man af te vragen, de volgende keer? De volgende keer! Hij rekende er dus al op, dat individu te zullen terugzien. Goed en wel: hij zou het zaakje alleen moeten opknappen. Hij kon zich toch niet bij zijn collega's belachelijk maken met een ver haal over een jonge kerel die hij zag en nóg eens zag en die hem niets deed! Dat in geen geval, want Sierlin vreesde niets méér dan belachelijk te zijn. Het ergerde hem dat hij deze avond ver daan had met een volslagen onbelangrijke zaak. Goed beschouwd was het helemaal geen zaak. Stel je voor! En hij drukte de ingebrande sigaar, de derde al, stuk in het asbakje, stond op en ging de woonkamer binnen om zijn zoontje bij het huiswerk te helpen, praatte wat met zijn vrouw en, toen de kinderen naar bed waren gegaan, omhelsde hij voor het eerst sinds lange tijd zijn verbaasde en gelukkige echtge note. Recht tegenover het gerechtsgebouw lag een klein cafétje, dat vrijwel uitsluitend door juristen werd bezocht, die gedurende de middagpauze een kopje koffie gingen drinken: advocaten, rechters, leden van het Openbaar Ministerie. Nu het mooie weer was aangebroken zat men bij voorkeur op het kleine terrasje met de vijftien kleine tafeltjes, rug tegen rug, om een luchtje te happen. Hier kende iedereen iedereen. Elk der gas ten wist vrij nauwkeurig, wat de andere op het ogenblik bezig hield en dus zei hij niet veel anders dan wat deze andere moent of moest horen. De gesprekken had den derhalve meer een algemeen dan een persoonlijk karakter. De Officier van Justitie Sierlin behoorde ook tot de regelmatige bezoekers van het café. Het was hem in de laatste weken niet gelukt, uitvoering te geven aan zijn plan. De onbekende, naar wie hij telkens bij het thuiskomen uitzag, had zich niet meer ver toond, hij was wéér eens spoorloos ver dwenen, zodat Siex-lin hem niet naar zijn bedoelingen had kunnen vragen. En opeens zag hij hem hier hier in d i t café. In z ij n café. Hij herkende hem op slag. De jongeman was, toen hij binnen kwam, opgestaan, langs hem heen gelopen en vex-trokken. Zijn eerste opwelling was, zoals herhaaldelijk, hem aan te spreken. Maar bliksemsnel ging het hem door het hoofd, dat dit hier op deze plaats, waar aller ogen zich onmiddellijk op hem zou den richten, onmogelijk was. Men had hem al gewenkt en gegroet. Hij mocht niets laten blijken. Uitgesloten, de jongeman achterna te lopen. Hij moest blijven. Met de grootste moeite bepaalde hij zijn ge dachten bij het gesprek, waarin hij al da delijk betrokken werd. Wat, wat had dat nu weer te betekenen? Hoe kwam die kerel hier, in dit café? Wat' had hij hier te zoeken? Natuurlijk stond het ieder behoorlijk gekleed man vrij hier binnen te komen, al gebeurde het dan ook zelden dat andere gasten dan „de heren van de overkant" hier hun vei-tier zochten. En wat betekende dat snelle opstaan bij zijn binnenkomst? En dat onverschillige langs hem heenlopen? Begon het opnieuw? Siex-lin was in hoge mate benieuwd of dit voorval zich tot een enkel bezoek zou bepex-ken, in welk geval hij toch weer ge neigd zou zijn aan een toeval te geloven. Maar als het zich herhaalde dan.... Het herhaalde zich! Binnen de eex-stvol- gende twee weken minstens zes maal en telkens op dezelfde manier: zodra hij bin nenkwam stond de onbekende gast op en verwijderde zich over het terras. Als hij hem nu eens op straat volgde? Maar ook dat was uitgesloten: het wemelde in deze omgeving van bekenden. Een man als hij kon zich niet veroorloven opzien te baren of ex-gernis te wekken. Er bleef hem niets anders over dan te doen alsof hij de aan wezige niet kende, zelfs niet opmerkte; hij moest hem voorbijlopen zoals hij iedere willekeurige vreemde passeex-de: onbewo gen, achteloos, onverschillig Dat ergerde hem nóg meer dan de ont moetingen in de buux-t van zijn huis. Eerlijk bekend ergerde het hem grenzeloos. Hij voelde, hoe het bloed hem naar het hoofd steeg als hij het café nadei-de en hem al uit de verte bij steeds hetzelfde tafeltje in de uitbouw bij de ingang zag zitten en dadelijk daarna zag opstaan, alsof hij een plaatsje voor hem vrijmaakte. Het kostte hem moeite, zijn zelfbeheersing niet te ver liezen, handen van vrienden te schudden en vragen te beantwoorden. Wat kon hij anders doen! Hij mocht niet eens in zijn blikken iets van de onrust verraden, waai-- voor hij zich schaamde en die hij toch niet wist te bezweren. Deze beklemming liet hem niet meer los. Hij overwoog, het café in den vervolge te mijden. iMaar ook dat zou zijn vrienden zijn opgevallen. En bovendien: deze kerel uit de weg gaan, zich door hem in zijn gewoonten laten storen dat moest er nog bij komen! De korte middagpauze tussen inspannen de en vaak opwindende zittingen werden hem waarachtig door dit heerschap ver gald door een mens van wie hij nota bene niets wist! Want wat, wat wist hij eigenlijk van hem? Niets. Zo goed als niets. Ja, dat hij ergens in die buitenwijk woon de. Dat hij over zeeën van tijd moest be schikken (want hoeveel tijd moest het hem alleen al kosten, hier, wie weet hoe lang op hem te wachten) en dat hij blijkbaar geld had. Het was Sierlin aan te zien dat zijn humeur, dat veelal te wensen liet, bijzón der slecht was. Ontstemd en geprikkeld kwam hij dag aan dag thuis, ook dan als hij „hem" niei had gezien. Hij werd onrus tig en begon slecht te slapen. Alles en iedereen ergerde hem: zijn vrouw en haar gebabbel, de kinderen omdat ze op school niet voldoende vorderingen maakten, rech ters omdat ze te mild en verdedigers omdat ze te brutaal waren, misdadigei-s die al te gladde jongens bleken te zijn enhet jongmens, dat hij wél of niet zag, maar hem hoe dan ook onzeker maakte. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6