Atlantische Raad keurt Europees legerplan goed Weerbericht Haarlems Dagblad Ridderschap van de Wijn BESLUIT VAN LISSABON Maar het plan zelf liep weer vast in Bonn Indonesisch kabinet heden afgetreden Communisten roeren zich in Japan Relletjes in Libië Labour geeft voorbeeld Het woord is aan Overwegen automatisch beveiligd Achterschip van „Fort Mercer1' geborgen Onverwacht Frankrijk voor geldtekort Amerikaanse hulp zal misschien ophouden Zwaard en olijftak Spanning in Tunesië JJps en downs Twee voortvluchtige gevangenen weer gevat Taai-rel in Pakistan Regering treft maatregelen tegen oppositiepartij Uitvoering sociale verzekering Vergiftkundige maakte een lelijke blunder IN DE TOEKOMST: 66e JAARGANG No 193 iBureaux: Kennemerlaan 154, Tekf. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47,Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 23 FEBRUARI 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e J AARGAN G No Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET Chateau du Clos de Vougeot ligt zestien kilometer buiten de Franse stad Dijon. Ge kent dat kasteel niet; weet dan dat het vier eeuwen oud is en thans toe behoort aan de Confrérie des Chevaliers du Tastevin: de broederschap der ridders van de nap. Dit is de nap der wijnproevers. Velen uwer kennen de naam Vougeot; het is dan ook die van een vermaarde wijn: een bourgogne. Gij zijt. daar midden in het schone land van Bourgogne. En de Con frérie, dewelke een orde is die door zich zelf en anderen in Frankrijk ten zeerste au sérieux wordt genomen, heeft onlangs in haar eeuwenoud kasteel het jaarlijkse feest van Saint Vincent „Tournante" gehouden. Saint Vincent is de schutspatroon der wijn bouwers en het feest is „tournante" omdat de Mis, waarmee het geopend wordt, tel kens weer in een ander der dorpen rondom Dijon wordt opgedragen. Het is een indrukwekkend festijn. Het heeft plaats onder leiding van de Grand Conseil, de Grote Raad, der orde-van-de- nap, met deszelfs Grand-Maitre en Grand Chancelier als hoofdfiguren. Veertig nieuw- toegetredenen zijn ditmaal tot ridder ge slagen en tot hen behoorden twee Franse ministers en de Amerikaanse ambassadeur te Parijs, David Bruce, evenals zijn vrouw. Mijn blik Just peinzend op de foto's in het tijdschrift van de Confrérie, „Tastevin en main" geheten, waarop de inwijding van die Amerikaan, door de Groot-Kanselier in persoon, en van Mrs. Bruce zijn afgebeeld. Hij schatert terwijl de Groot-Kanselier Camille Rodier zijn vrouw de accolade geeft anders gezegd: haar omhelst in de sierlijke stijl, bij Franse plechtigheden ge bruikelijk en ik vraag mij af of het begrip „cocacolonisation" hier niet ganselijk vervaagt. Met dit lange maar speelse woord, dat het verschijnsel niet te somber ziet, plegen de Fransen namelijk de huidige Amerikaanse invloed in Europa aan te dui den. Wij worden wel ietwat gecocacoloni- seerdmaar deze Amerikaanse ambas sadeur, getooid met het roodgele lint der Confrérie, waaraan de zilveren tastevin hangt, maakt veeleer de indruk dat la belle et douce France hèm inpalmt. Een andere pas-geslagen ridder, mr. F. J. D. Theyse, heeft mij van dit feest ver teld in bewoordingen van louter geestdrift, vol bewondering voor de Franse levens kunst, waarvan het zo treffend getuigde. Want voorwaar, zij verstaan l'art de vivre, die Fransen, al laten zij hun regeringen in een tempo van twee per jaar duikelen, al betalen zij hun belastingen niet best en al valt zoveel aan te merken op de nauw keurigheid der werking van hun maat schappelijk bestel. Zij vervelen zich niet. Hetgeen doet denken aan een Haarlem be zoekende Fransman, wien ik vroeg: „Hoe gaan de zaken in Frankrijk?" en die ant woordde: „Slecht, maar men is zeer opge wekt. Wat kunt u anders verwachten?" Onze nieuwe ridder, die ik met niet geringe eerbied bejegend heb nu hij Che valier de la Confrérie is, heeft mij verteld van de besneeuwde „cour" van het eeuwen oude kasteel, waarover de zeshonderd aan wezigen ten maaltijde schreden, vooraf gegaan door de leden van hun Grand Con seil in rood-en-gele toga's. Hij heeft ge schetst hoe anderen en hijzelf tot ridder geslagen werden in naam van Bacchus, en hoe de Groot-Kanselier later het gezelschap prees, omdat nog niemand een sigaret had opgestoken. Want. wie de wijn eert onthoudt zich van roken tijdens een diner, gelijk hij er ook niet aan denken zou, tevoren enige drank tot zich te nemen die de gevoeligheid van zijn verhemelte ook maar enigszins zou kunnen verminderen. Wie dit mocht onderschatten of zelfs achteloos bespotten wete dat de Litteraire Prijs van de Con frérie, voor de tweede maal toegekend, is ten deel gevallen aan de Franse componist en muziekrecensent Emile Vuillermoz voor zijn werkje onder de titels: „Un art de France Le savoir boire" hetgeen vertaald zij met: Een Franse Kunst We ten hoe te drinken. En de Prix Littéraire bestaat uit honderd flessen bourgogne. „Jamais en vain, toujours en vin" luidt het woordspeelse motto van de Confrérie. De nieuwe ridder uit onze streek noteerde met vreugde dat „de wijn is als de dokter: hij geneest van tijd tot tijd (dat kan hem overkomen), hij brengt menigmaal verlich ting, hij troost altijd." Hij vernam ook dat het maar goed is dat wij Hollanders niet in Zuid-Frankrijk wonen, want wij zouden dat gaatje bij Gibraltar dichtstoppen en van de Middellandse Zee een polder maken. En tijdens de maaltijd, „gekruid met humor en commentaar", zongen de Cadets de Bourgogne liederen van liefde en wijn. De jagers van Saint Hubert uit Dijon blie zen op hun jachthoorns fanfares. Maar het meest van al genoot hij van de charme, de hichte speelse geest, de hoffelijkheid en élégance. de levenskunst die van la douce France zijn. En hij zei met overtuiging: dit volk is het toch, dat het initiatief moet nemen om West-Europa tot eenheid te brengen en dat het zo graag zou doen. Eigenlijk geloof ik dat ook. R. P. Hulp van 13 opvarenden (Reuter). Ondanks een sneeuwstorm zijn twee sleepboten er in geslaagd Vrijdag het achterschip van de „Fort Mercer" de haven van Newport (Rhode Island) bin nen te slepen. Aan boord bevonden zich 13 opvarenden, die er Donderdag in waren geslaagd de machines weer opgang te brengen. Zoals eerder is bericht was de „Fort Mercer" Maandagavond bij Kaap Cod in tweeën gebroken. Het voorschip is Donder dag door de kustwacht in de grond ge boord, omdat het gevaar opleverde voor de scheepvaart. De beide delen van het even eens Maandag gebroken tankschip „Pend leton" zijn op de rotsen aan stukken ge slagen. Bij beide scheepsrampen zijn zes personen om het leven gekomen. Acht per sonen worden vermist, en men neemt aan, dat ook zij het leven verloren hebben. Van het binnengebrachte achterschip waren de ruimen en de lading olie ondanks de sleepreis door zware zee nog intact. LISSABON, (Reuter) De Atlantische Raad heeft Vrijdag, zoals te verwachten viel, de plannen voor de Europese verdedigingsgemeenschap goedgekeurd, welke onder meer voorzien in West-Duitse deelneming. Aangenomen is het herhaaldelijk gewij zigde en nog steed.s niet vastgestelde zesmogendhedenplan (Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg), dat voorziet in het samenstellen van een Europees leger uit militaire eenheden dezer staten. Een volgens Reuter „onverwachte" ont wikkeling deed zich tijdens de zitting voor, toen minister Stikker de wens uitte, dat de Benelux-landen in de toekomst betrokken zullen worden bij alle besprekingen tussen de drie grote mogendheden en de West- Duitse regering over het verlenen van be perkte souvereiniteit aan West-Duitsland door een reeks contractuele verdragen. Volgens inlichtingen die Reuter ontving, kreeg minister Stikker op dit punt geen genoegdoening. Na de zitting van de raad werd een geza menlijke persconferentie gehouden, waar op de ministers van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittannië, Frankrijk, de Ver enigde Staten en Canada achtereenvolgens het woord voerden. Allen beweerden dat het een „historisch ogenblik" was waarop de Atlantische Raad zijn goedkeuring hechtte aan de voorgestelde oprichting van een Europees leger en zij gaven uiting aan hun voldoening over dit besluit. Pearson, de voorzitter van de Atlantische Raad, verklaarde dat de Raad, alvorens zijn beslissing te nemen, vier rapporten had bestudeerd, namelijk een verslag van de besprekingen te Parijs over het voorge stelde Eux'opese leger, een rapport van de bezettende mogendheden over de nieuw te vestigen betrekkingen tussende West-Duitse federale republiek en de Westelijke staten, een overzicht der verbindingen tussen het Atlantisch pact en die van het Europese leger en een beschouwing van de militaire commissie over de doelmatigheid van de te stichten Europese weermacht. De Atlantische Raad heeft zich uitge sproken voor de volgende vier beginselen, welke ten grondslag liggen aan de instel ling van een Europese verdedigingsge- meenschap. „De Atlantische Raad", aldus Pearson, „is van mening dat de betrekkingen tussen en de wederzijdse verplichtingen van de Atlantische verdragsorganisatie en de Europese verdedigingsgemeenschap niet die moeten zijn tussen' twee afzonderlijke lichamen, doch dat deze moeten wortelen in de opvatting dat hiér twee nauw met elkander verbonden organisaties zijn ont staan, waarvan de ene werkt binnen de organisatie van de andere, met als enig doel tezamen een zo sterk mogelijk geheel te vormen". Impasse in Bonn Konrad Adenauer de West-Duitse Bonds kanselier heeft Vrijdag zijn besprekingen met de drie Westelijke Hoge Commissaris sen over de contractuele overeenkomst, die het bezettingstatuut zou moeten vervangen, hervat. Het voornaamste punt van de agen da was de financiële bijdrage van West- Duitsland in de Europese verdediging. De besprekingen werden na vijf uur af gebroken. Volgens welingelichte kringen is PARIJS, (Reuter) Het financiële Franse blad „La Vie Frangaise" schreef gisteren dat de Franse schatkist op het einde van deze maand moeilijkheden zal ondervinden bij het nakomen van de be talingsverplichtingen van d.e staat. „Voor het eerst in de geschiedenis zal de staat wellicht genoodzaakt zijn de betalingen te staken en zullen ambtenaren, gepension- neerden en anderen misschien vergeefs op hun salarissen en uitkeringen wachten". Naar Reuter verder verneemt, zal de Franse premier, Faure, tijdens de confe rentie te Lissabon om een speciale toe wijzing van Amerikaanse hulp, vermoede lijk van 120 milliard francs, vragen. *De ongerustheid over Frankrijks finan ciële positie is voornamelijk veroorzaakt door het feit, dat het parlement nog steeds geen beslissing heeft genomen inzake de inkomstenbegroting voor 1952. hoewel de uitgavenbegroting, betrekking hebbende op een bedrag van 3.450 milliard francs, reeds in December 1951 is goedgekeurd. DJAKARTA (Aneta). Het Indonesisch kabinet van Sukiman Suwirjo heeft heden ochtend besloten zijn mandaat aan de pre sident terug te geven. Volgens de leider der Masjumi, minister Wibisono, is het aftreden van de minister van Buitenlandse Zaken, Subardjo, er de oorzaak van, dat thans een andere houding moet worden aangenomen dan de ministers van de Masjumi wensten. De Masjumi be schouwde niet de procedure, doch de in houd van de overeenkomst inzake de Ame rikaanse Veiligheidswet het belangrijkste. Dit standpunt werd echter niet door het kabinet overgenomen, waarna de Masjumi van mening was dat aftreden van het kabi net thans niet meer kon worden uitgesteld. Naar aanleiding van het aftreden van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken en de gebeurtenissen die daartoe de aanleiding waren, verklaarde een woord voerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heden aan Aneta, dat wanneer Indonesië de „mutual security act" niet wenst te aanvaarden, er voor de Amerikaanse regering geen keuze is. In dat geval zal de Amerikaanse steun aan Indo nesië moeten worden stopgezet. LISSABON (Reuter) Naar verluidt zal de Canadese voorzitter van de At lantische raad, Lester Pearson, in de huidige zitting van de raad voorstellen indienen tot het invoeren van een vlag welke het doel van het Atlantisch pact het bereiken van de vrede door kracht symboliseert. De voorgestelde vlag vertoont een schild tegen een blauwe achtergrond van golven. Een zwaard en olijftak beelden de gedachte van vrede door kracht uit. De oorspron kelijke idee wordt toegeschreven aan de Amerikaanse afgevaardigde Charles Spofford. men niet tot overeenstemming gekomen over deze financiële bijdrage. Een woord voerder deelde mee dat de besprekingen zouden worden hervat. Hij weigerde ver dere bijzonderheden te geven. Zoals bekend heeft de tijdelijke commis sie van de N.A.V.O. voor de West-Duitse bijdrage een bedrag van 11.250 millioen mark genoemd. De Bondsregering had echter tevoren gezegd dat 10.800 millioen mark het uiterste bedrag was, dat zij kon opbrengen. TUNS (Reuter). De Franse militaire autoriteiten hebben Vrijdag in Le Kef in Noordwest-Tunesië de alarmtoestand af gekondigd, nadat een lid van het Vreem delingenlegioen hier was doodgeschoten. Men vermoedt, dat Tunesische verzets lieden het speciaal op leden van dit legioen hebben voorzien, omdat zij van mening zijn, dat het vreemdelingenlegioen zich bij de onlangs gehouden operaties in het ge bied van Kaap Bon aan terreur heeft schuldig gemaakt. Te Mednin in Zuid-Tunesië nam de politie vijftienduizend patronen in beslag. Ook werden geweren en ontplofbare stof fen gevonden. Te Gaf sa vond de politie vijfhonderd patronen. Hier werd één per soon aangehouden. De Amerikaanse senator McMahon heeft verklaard niet ontevreden te zijn over de voortgang die in Amerika gemaakt wordt bij de ontwikkeling van de waterstofbom. De senator is voorzitter van de Congres commissie voor Atoomenergie. De voorraad atoombommen in de Verenigde Staten, al dus de senator, is thans zo groot, dat het ..het toppunt van dwaasheid" zou zijn als de Sovjet-Unie ergens ter wereld aanviel in de verwachting, dat Amerika geen tegen aanval met atoomwapens kon uitvoeren. Vlak na dit geruststellende bericht komt A.F.P. vertellen: In Amerikaanse lucht vaartkringen is men van mening, dat de Sovjet-Unie een bommenwerper bezit, die een atoombom naar de Verenigde Staten kan vervoeren. Dit toestel zou een actie radius van meer dan 10.000 km en een kruissnelheid van 700 km per uur hebben. Door 120 politiemannen De 23-jarige H. K. en de 22-jarige W. J. B. uit Amsterdam, die Dinsdag ontsnapt zijn uit het Huis van Bewaring in Zutphen, waar zij werden gevangen gehouden wegens een roofoverval op een Apeldoornse boekhouder zijn na enige dagen vergeefs zoeken Vrijdagmiddag door de politie ge vonden en opnieuw ingesloten. Die mid dag werd aan de achtervolging door 110 politiemannen deelgenomen, waaronder 70 van de maréchaussée. Benzinegebrek De gemeentepolitie van Apeldoorn kreeg een duidelijke aanwijzing in een aangifte van een garagehouder aan de Arnhemse- weg die mededeelde, dat een bij zijn bedrijf geparkeerde vrachtauto was gestolen. Het was bekend, dat de benzinetank slechts weinig brandstof bevatte, zodat het zeer waarschijnlijk was, dat de dieven niet ver zouden komen. Behalve het eigen corps werd ook de rijkspolitie gewaarschuwd en bovendien werd een beroep gedaan op de commandant van het Depót der Konink lijke Maréchaussée, die 70 man ter beschik king stelde. Bij de ruim 100 politiemannen voegde zich nog een rijksspeurhondenge leider met de hondenbrigade uit Apeldoorn. Nadat in de omgeving van de „Woeste hoeve" de gestolen vrachtauto was terug gevonden en men had gehoord dat twee mannen daaruit in de omringende bossen waren verdwenen, werd dit hele terrein „uitgekamd". Het duurde tot ver in de middag voordat een detachement van de maréchaussée nabij de Krimweg onder Hoenderloo een man aantrof, die een der ontsnapten uit Zutphen bleek te zijn. De tweede werd kort daarop eveneens aange houden. Beide mannen, die volkomen uit geput waren, zijn weer naar Zutphen over gebracht. Inmiddels is aan het licht ge komen, dat het tweetal na zijn ontvluch ting in Zutphen nieuwe kleding had ont vreemd. Ook in Oosterbeek had het tweetal nog getracht een auto weg te halen, maar dat was niet gelukt. De bemanning van het kustwachtschip „Yakutat" trekt een reddingsvlot naar zich toe met enkele opvarenden van de ,,Fort Mercer" (op de achtergrond)één van de twee 10.000 ton metende Amerikaanse tankschepen, die voor Kaap Cod in tweeën zijn gespleten, toen zij daar Maandag in een storm terecht kwamen. Later is het voor schip opgeblazen en tot zinken gebracht. (Radiografisch overgebrachte foto). DE ZONSVERDUISTERING Schaduw vil Maan op de Aarde |- Maandagmorgen vindt er een zonsverduis tering plaats (waarover elders in dit num mer meer). Het kaartje reeft de baan van de maanschaduw aarde aan. Vuurwapens spraken laatste woord DACCA, (Oost-Bengalen, Pakistan), (Reuter). Drie personen, onder wie een achtjarige schooljongen, zijn te Dacca om het even gekomen doordat de politie het vuur opende op een stoet betogende stu denten. 17 personen hebben kwetsuren op gelopen. Donderdag werden eveneens drie personen gedood toen de politie met vuur wapenen optrad tegen studenten, die het Bengaals mede als voertaal in Pakistan in gevoerd wensen. De drukkerij van het blad „Morning News", de enige in het Engels verschijnen de krant te Dacca, is door een menigte in brand gestoken. Het blad wordt uitgege ven door een zwager van de Pakistaanse premier, Khwaja Nazimoeddin. TOKIO, (Reuter) Gisteren heeft het Japanse kabinet een uitvoerig verslag van de Donderdag in 26 plaatsen in Japan ge houden anti-herbewapeningsdemonstraties bestudeerd. Autoriteiten ramen dat onge veer 5000 personen (voornamelijk studen ten) aan deze betogingen hebben deelge nomen. In totaal zijn 57 personen gear resteerd. De demonstranten vielen de politie aan en schoolden samen bij politiebureaux en stations. Naar een station bij Tokio wer den flessen met op traangas lijkende che micaliën geworpen. Te Foedjisawa ten Zuid-Westen van Tokio werd zwavelzuur naar een politie-auto gegooid. Gisteren heeft de politie invallen gedaan in schuilplaatsen van verscheidene ver dachte personen. Een arbeider werd ge arresteerd. Volgens leiders van politieke partijen zijn de onlusten waarschijnlijk een voorspel tot een „heftige communistische strijd om de politieke macht". De regering zou verreikende veiligheids maatregelen overwegen. Na de ontvangst in Japan van berichten, dat Amerikaanse strijdkrachten ex-terri toriale rechten zullen krijgen is in de Ja panse pers een golf van critiek losgebar sten tegen Amerikaanse plannen om na het van kracht worden van het vredesverdrag troepen in Japan te houden. Het invloedrijke blad „Assahi" begon de campagne deze week met een waarschu wing aan de Japanse regering om geen ex territorialiteit toe te staan. TRIPOLIS (Reuter). De Libische po litie heeft gisterochtend vroeg het hoofd kwartier van de oppositionele nationale Congrespartij doortocht en bescheiden in beslag genomen nadat zich Donderdag on geregeldheden hadden voorgedaan. Leiders van de oppositie zijn uit Tripolis verban nen. Bij een botsing tussen de politie en demonstranten van de nationale congres partij, is één persoon gedood en zijn elf mensen gewond. In Tripolis had de partij alle vijf zetels veroverd. In de,meeste andere plaatsen heeft zij echter bij de verkiezingen het onderspit gedolven. Ook elders zijn in de jonge staat ongeregeldheden voorgekomen. De toestand in Tripolis was Vrijdag nog gespannen, evenals in Sabratha en Zavia. Tot dusver heeft de regering bij, de ver kiezingen 23' zetels behaald tegen de oppo sitie zeven. In Tripolitanië moeten de uit slagen voor acht zetels nog bekend gemaakt worden. Uit Cyrenaica en Fezzan zijn nog geen resultaten bekend. Volgens een officiële regeringsverklaring zijn bij de betogingen tijdens de verkiezin gen in totaal zes personen om het leven gekomen en velen gewond. In deze ver klaring wordt de nationale congrespartij er van beschuldigd door „kwaadwillige pro paganda tot de opstootjes te hebben aan gezet, toen zij zag, dat de uitslagen der- verkiezingen niet gunstig zouden zijn voor haar candidaten." In de verklaring wordt verder gezegd, dat de regering het hoofdkantoor der Con grespartij heeft gesloten. Tevens is de pu blicatie van het weekblad der partij ver boden. LONDEN (Reuter). Herbert Morrison, voormalig minister van Buitenlandse Za ken en thans een der leiders van de socia listische oppositie in het Britse Lagerhuis, heeft Vrijdagavond in een toespraak tot een besloten vergadering van de Labour- party onder meer gezegd: „Het is onjuist een door vrije verkiezingen aan het be wind gekomen regering door economische dwangmaatregelen, bijvoorbeeld wanorde lijkheden in de industrie, te willen dwin gen een bepaalde politieke koers te volgen." Wij hebben zelf, volkomen terecht, im mer betoogd dat kapitalistische particuliere belangen het recht misten hun financiële en economische macht te gebruiken om het werk van de afgetreden socialistische re gering te dwarsbomen. Wij kunnen nu niet plotseling een tegenovergesteld standpunt in gaan nemen, omdat de kiezers onver standig, naar wij menen bij de jongste algemene verkiezingen een conservatieve regering aan het bewind hebben gebracht." „In bepaalde kringen", vervolgde Morri son, „treft men voorbereidingen om zekere vormen van actie door de arbeiders te ge bruiken als een middel van protest tegen de regeringspolitiek, terwijl tevens wordt beoogd de autoriteiten dwingen een an der beleid te voeren. Ik ben niet van me ning dat er veel gevaar bestaat, dat de ar beiders zich zullen laten overhalen hieraan mee te doen. Doch ik wil er toch voor waarschuwen, dat indien de industriële productie uit politieke oogmerken zou wor den vertraagd, dit ten nadele zou strekken van de Britse economische krachtsinspan ning, die van zo groot belang is voor het welzijn van het gehele volk", aldus besloot Herbert Morrison. Bij de behandeling van het wetsontwerp Uitvoeringsorganisatie Sociale Verzekering in de Tweede Kamer is onlangs een meningsverschil ontstaan hetgeen er toe leidde dat de behandeling van dit wets ontwerp werd geschorst. Blijkens een thans verschenen nota van wijzigingen hebben minister Joekes en staatssecretaris Van Rhijn aan het ver langen van de Tweede Kamer toegegeven en een nieuwe redactie van artikel 23 van het wetsontwerp voorgesteld. Volgens deze wijziging zal het oorspronkelijk voorge stelde centrale administratiekantoor wor den vervangen door een gemeenschappelijk administratiekantoor, te stichten door het bedrijfsleven. Tengevolge daarvan zal de directe zeggenschap van de Sociale Ver zekeringsraad aanzienlijk worden vermin derd. Voor het vrij komende personeel van de Raden van Arbeid, de Rijksverzeke ringsbank en de bestaande bedrijfsvereni gingen zal een regeling worden getroffen. De afhandeling van het wetsontwerp kan thans zeer spoedig worden tegemoet gezien. Mme. de Sévigné (sprekend over de hertog de Longueville): Om een volmaakt mens te zijn ontbraken hem slechts enige on deugden. Proces-Besnard POITIERS (Reuter/AFP) Gisteren is het proces tegen Marie Besnard vooi'tgezet met het horen van getuigen. De publieke tribune van het Hof van Assizen te Poi tiers was overvol, toen drie doodgravers verslag uitbrachten ever het opgraven van de stoffelijke resten van de elf personen, die volgens de aanklacht door de 56-jarige weduwe uit Loudun met behulp van arse nicum om het leven zouden zijn gebracht. Zij deelden mee, dat zij in het familiegraf van de Besnards de stoffelijke resten van dertien personen hadden aangetroffen de elf in de tenlastelegging genoemden en de grootmoeder en de eerste echtgenoot van beklaagde. Volgens de doodgravers was het graf zo vol, dat het moeilijk was geweest om plaats te vinden voor de later gestorvenen. Men verwacht, dat de verdediging ge bruik zal maken van het feit, dat door de volheid van het graf en het opgraven en weer bijzetten van de stoffelijke resten het zeer moeilijk is, om deze te identificeren. De volgende getuige, een vergifkenner, verklaarde, dat alle door hem onderzochte lijken ongewoon goed geconserveerd waren gebleven. Hij voegde hieraan toe, dat arsenicum als een goed conserveringsmid del wordt beschouwd en gebruikt wordt bij het opzetten van vogels. Volgens hem had men belangrijke hoeveelheden arsenicum in de stoffelijke resten gevonden. Hierop ontspon zich een woordenstrijd tussen deze getuige en de verdediging over deze kwestie. De verdediger legde tijdens de behande ling de vergiftkundige dr. Beroud zes glazen buisjes voor met de vraag, of deze arsenicum bevatten. Na onderzoek ver- klaai-de dr. Beroud, dat twee hiervan arse nicum bevatten, daarop verklaarde de ver dediger, dat deze buisjes alle zes slechts met antimonium gevuld waren. Op een vraag van een lid van de jury, antwoordde een andere getuige, een arts, dat bepaalde ziekten met arsenicum wor den behandeld, zo ook soms longaandoe ningen. Een van de argumenten van de verdediging is, dat alles in de tenlasteleg ging genoemde personen medisch behan deld zijn, voordat zij overleden en dat er drie van hen aan tuberculose zouden zijn gestorven. Hierna werd de zitting verdaagd. Er moeten nog ongeveer 85 getuigen a charge worden gehoord. De president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollan der, heeft medegedeeld dat automatische beveiliging van de overwegen een toe komstproject is. De treinen stellen dan knipperlichten in werking. Thans is het nog niet mogelijk hieraan uitvoering te geven. De proeven met de Amerikaanse halve afsluitbomen bij Heiloo, Dalfsen en Barne- vèld voldeden aan alle verwachtingen. Ir. Den Hollander zei dat dit beveili gingssysteem niet gezien moet worden als een vereenvoudigde afsluiting, maar als een uitbreiding van knipperlicht-installa ties. Deze beveiligingsinstallaties kunnen thans hier te lande vervaardigd worden. De kosten zijn echter hoog: ruim 26.000. Het onderhoud vergt 500 per jaar. Ir. Den Hollander zei ten aanzien van de onbewaakte overwegen, dat hij vol bloed spoorwegman, maar ook automobilist is. „Als automobilist zou ik al jarenlang tussen zes planken hebben gelegen als ik niet steeds voorrang had gegeven aan andere autorijders die dat mij hadden moeten doen, maar het niet deden." Volgens hem let men op de weg niet goed op; men rijdt en daarmee uit. Op ge vaarlijke kruisingen moet men maar zien, hoe men veilig aan de andere kant komt. Bij spoorwegovergangen staan duidelijke waarschuwingstekens. De toestand bij de overwegen is dan ook volgens ir. Den Hol lander geenszins verontrustend noen on houdbaar. zoals wel beweerd wordt. Wil men op een overweg roekeloos zijn, dan is het volgens ir. Den Hollander ieders eigen zaak. Maar de N.S. gaat een woordje meespreken, als de veiligheid van de treinreizigers in gevaar komt. Van 1923 tot 1950 nam de intensiviteit van het spoorwegverkeer met 30 pet. toe, die van het wegverkeer met niet. minder dan 800 pet. Voor de weggebruikers is het dringend noodzakelijk oplettend te zijn. *xx:Doa!TOOOOooc)onooooro7rooofvvx>^cooocorvgorr>rr>-roooo'x»c> RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Vannacht plaatselijk mist bij tempera turen om het vriespunt. Overigens droog weer met een toenemende kans op opklaringen. Weinig wind. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. 24 Februari Zon op 7.39 uur, onder 13.09 uur. Maan op 7.23 uur, onder 17.04 uur. 25 Februari Zon op 7.37 uur, onder 18.11 uur. Maan op 7.39 uur, onder 18-36 uur. (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 23 Februari Hoog water 1.55 en 14.13 uur. Laag water 9.56 en 22 21 uur. Zondag 24 Februari Hoog water: 2.53 en 15.13 uur. Daag water: 10.48 en 23.16 uur. Maandag 25 Februari Hoog water: 3.44 en 15.58 uur. Laag water: 11.40 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1