,Help Beverwijk onder dak' Chef van de cellulosefabriek na 48 jaar met „emeritaat" Woningnood in Castricum kan uit de wereld geholpen worden Predikbeurten Witlof sloeg prijsrecord Velsen-Noord Santpoort IJmuiden Duizendste huis gauw klaar, maar honderden hunkeren nog Groenten- én fruitmarkt in de afgelopen week Agenda voor Beverwijk Toekomstmogelijkheden in Centraal Afrika Bloemen duikelden De werking der bouwspaarkassen voor de „kleine man" Stampvolle cantine zwaaide de heer A. Koene uit ZATERDAG 1 MAART 19 52 I 1 Plaatsgenoten, De ervaring heeft geleerd, dat Beverwij- kers, wanneer zij zich gezamenlijk met geestdrift voor een doel inspannen, goed voor de dag weten te komen. Voor zulk een gezamenlijke krachtsinspanning kom ik thans een beroep op U allen doen. Zij be treft de leniging van de hier heersende woningnood. Deze heeft zoals onze Ko ningin in haar radio-rede van verleden week hem kenschetste alle eigenschap pen van een vreselijke slepende ziekte. Wel heeft het twee dgrde gedeelte onzer bevol king daarvan weinig last en woont dit re delijk wel. Dit is voor hen een reden tot grote dankbaarheid. Maar ik neem aan, dat ieder ingezetene hoe zijn omstandig heden ook zijn van harte meeleeft met deze nood en hem meevoelt als ondervond hij deze zelf. Er is hier ter plaatse gedaan wat moge lijk is om deze nood in te perken. Weldra hopen wij de 1000ste nieuwe woning na de bevrijding in Beverwijk te zien gereed komen. Niettemin blijven nog vele honder den Beverwijkse gezinnen hunkerend uit zien naar een woning of een dragelijk on derdak. Bovendien zijn er tal van oudere verloofden, die de vraag stellen wanneer zij eindelijk hun huwelijksidealen in ver vulling kunnen zien gaan. Zij wachten en wachten. Voor de jongeren is het uitzicht hierop zelfs niet binnen de gezichtseinder. Met vereende krachten kan hieraan iets worden gedaan, mits wij samen aanpak ken en sparen en tegen een behoorlijke rente geld voor extra woningbouw beschik baar stellen. Dan kan er dadelijk aan de bouw van, zeg 50, woningen voor de meest dringende gevallen worden begonnen. We kelijks worden er tienduizenden guldens door alle lagen der burgerij, door jong en oud, uitgegeven voor doeleinden, welke heel wat minder nuttig en nodig zijn voor 's mensen geluk dan de bestrijding van onze plaatselijke woningnood. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkt in de week van 22 tot 29 Februari het vol gende mede: Bij de in de helft van deze maand ge houden inventarisatie van stapelproducten in Noordholland bleek, dat nog slechts be trekkelijk kleine- voorraden uien, peen en kroten in deze provincie aanwezig zijn. Van de rode, gele en witte kool waren op 15 Februari resp. 43 pet., 44 pet. en 60 pet. van de in het najaar opgeslagen hoeveel heden geruimd. De laatste dagen valt een verminderde vraag uit het buitenland voor onze stapelproducten waar te nemen. Het aanbod van sluitkoolsoorten op de Noordhollandse veilingen is dan ook min der dan in de vorige verslagweek. Rode kool noteerde van 14 tot 22,60, witte kool 8 tot 10,70, gele Savoye kool 6,50 tot 12,40 en groene Savoye kool 23 tot 30, alles per 100 kg. Van deze winter- producten betrok Duitsland in hoofdzaak uien, rode, witte en gele kool, terwijl ook peen en groene kool werden verladen. Oostenrijk en Italië namen witte kool af. Naar Zwitserland werd rode en gele kool verzonden, aangevuld met enkele partijtjes witte kool, bieten en peen. Ook Engeland nam deze producten af, maar in geringe hoeveelheden, evenals Amerika dat 15 ton rode en 35 ton witte kool voor zijn reke ning nam. Zweden kocht bieten en Frank rijk rode kool, evenals België waarheen ook enkele wagons groene kool, peen en uien werden verladen. De export breekpeen noteerde 27,50— 30.20 de 100 kilo. Waspeen maakte 25 37 cent per kg. Ronde kroten brachten 24 tot 24,50 en lange kroten tot 18,90 de 100 kilo op. De afzet van uien verloopt traag door concurrentie in het buitenland. De prijzen zakten tot 2831 cent per kg. Spruiten no teerden gemiddeld 3552 cent per kg. De goedkoopste groente is thans boeren kool, die bijna uitsluitend op het binnen land is aangewezen en waarvoor 413 ct. per kilo werd besteed. Het witlof bracht gemiddeld 5065 cent per kilo op. De noteringen voor prei handhaafden zich op 3543 cent per kilo. Andijvie deed 7090 cent per kg. Van de overige bladgroenten noteerden spinazie 7095 cent, veldsla 0,801,35 per kilo en sla 1424 cent per krop. In de prijzen voor het winterfru.it zijn sinds de vorige verslagweek weinig ver anderingen gekomen. Appelen worden in hoofdzaak naar Duitsland en België ge ëxporteerd. Zaterdag 1 Maart Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Eva. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: De gele hel. W. B. Theater, 8 uur: Het eiland der pyg meeën. Zondag 2 Maart Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: Eva. Luxor Theater: 2.15 uur: Vechtjas. 4-30, 7 en-9.15 uur: De gele hel. W. B. Theater, 2.30 uur: IJscoman kijk uit. 4.30 en 8 uur: Het eiland der pygmeeën. Maandag 3 Maart Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Eva. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur. Liebe 47. W. B. Theater, 8 uur: Het eiland der pyg meeën. Er zijn nu nationale leningen uitgeschre ven. De opbrengst daarvan zal worden be schikbaar gesteld aan de gemeenten ter fi nanciering van voor 1952 goedgekeurde nieuwe woningbouw. Hier opent zich voor grote zowel als voor kleine spaarders een aantrekkelijke gelegenheid tot sparen. De geldgevers kunnen, willen zij hun deelne ming bepaaldelijk ten goede laten komen aan de bevolking van Beverwijk dit bij de aankoop der obligaties kenbaar maken. Plaatselijke bedrijven, fondsen en ingeze tenen, tot U richt ik dus een allerdringend ste opwekking om spontaan op deze lenin gen in te schrijven en hierin Uw geld rentegevend te beleggen. Laat de Bever wijkse burgerij in grote saamhorigheid op deze wijze zorgen, dat er in 1952 voor haar woningzoekenden ten minste 50 woningen extra worden gebouwd. Dit belang van deze zaak voor onze burgerij kan niet hoog genoeg worden aangeslagen. H. J. J. SCHOLTENS Burgemeester van Beverwijk Lezing voor het Beverwijkse „Nut" „Wie Centraal-Afrika bezoekt moet één ding bedenken, maar tegelijk ook een ander ding verwerpen. Bedenken dat wij maaksel zijn van één schepper en dat allen blank of bruin, rood of geel', kinderen God's zijn; en verwerpen dat de blanke de superieur van kleurlingen zou zijn". Dit -was de draad, welke door de lezing liep, die de heer K. J. Junius Ingerman, leraar aan het Koninklijk Instituut voor de Tropen, Vrijdagavond voor de Bever wijkse leden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hield. Deze lezing, aangekondigd als ,aZ,w.grte Aarde", behandelde de belevenissen van dé hëër Ingerman tijdens zijn reizen door Centraal-Afrika. Allereerst besprak de heer Ingerman de toekomstmogelijkheden wel ke er voor Nederlanders in Afrika zouden kunnen bestaan. Hij haalde hierbij een uit spraak aan van de keizer van Ethiopië, waarin gezegd wordt, dat in 1952 de poor ten van het hele land voor het Nederlandse volk zouden worden opengesteld. Er is een syndicaat opgericht, aldus spre ker, waarvan leden naar Afrika zijn ver trokken om exploitatie-mogelijkheden voor Nederland te onderzoeken. In April zal over de resultaten hiervan een rapport worden opgesteld. Spreker doelde niet op uitbreiding van de emigratie-mogelijkheden, maar op uit zending door grote concerns op contract basis, terwijl de mensen met tropenerva- ring voorrang zullen genieten. Spreker merkte hierbij nog op, dat het' niet in de bedoeling lag om in Midden- Afrika een koloniaal stelsel op te bouwen. Vervolgens haalde de heer Ingerman herinneringen op uit de tijd die hij met de thans 77-jarige prof dr. Albert Schweit zer in Afrika doorbracht. In zijn referaat liet hij herhaaldelijk het onbaatzuchtige karakter van deze „grijze geweldenaar" zien, die. volgens spreker, naar Afrika was vertrokken om iets goed te maken van wat de blanke daar eerder verknoeid had. Op boeiende en soms humoristische wijze schetste inleider hierna het leven der die ren, de reismoeilijkheden en ontmoetingen met stammen in het oerwoud. Na de pauze werd deze lezing geïllu streerd met lichtbeelden, terwijl ook ver schillende oerwoud-geluiden op de plaat waren vastgelegd. Voor degenen, die meer over deze reizen wilden weten, was gelegenheid tot aankoop van het door de heer Ingerman geschreven boek „Een handvol zwarte aarde". De vraag die er vorige weck al naar wit lof bestond, is verder gestegen: de prijzen die nu gemaakt worden slaan alle records van deze winter, want er wordt graag van 0.450.75 voor een kilootje neergeteld. Voor de rest bestond de aanvoer uit spe cifieke winterprodueten, die op één uitzon dering na hun weg vlot konden vinden. Boerenkool echter is nog steeds stuk te verkopen en komt maar niet boven de 0.10 per kilo uit. Groene en rode kool kwamen bij een klein aanbod tot 0.18 per kilo. Spruiten handhaven haar goede plaats op de markt, maar de kwaliteit varieert erg, evenals de prijs die van 0.28 tot 0.85 per kilo loopt. Dikke prij van goede kwaliteit is er niet meer, of heel weinig; komt ze nog eens onder de klok dan wordt er tot 0.40 per kilo voor betaald. Waspeen bracht het tot 0.38 per kilo, selderijknollen varieerden van 0.10 0.26 per stuk. Rabarber ging tot 0.68 per bós. Zakkende bloemenmarkt Het ging deze week helemaal niet best op de bloemenveiling; de prijzen der bloe men liepen met „dubbeltjes" naar beneden. Gelukkig kwam er Vrijdag een kentering ten goede in en liepen de prijzen weer op. Het aanbod was niet groot. Tulpen van goede kwaliteit moest men met een lan taarntje zoeken. Golden Harvest, Capland en Barrigon draaiden rond de 100 cent per bos; v. d. Eerden, Arianne van Hattum, William Pitt, White Virgin en Crown Imperial brachten van 5575 cent per bos op. Narcissen in de soorten King Alfred. Scarlet Elegance, Helios en Costers brachten van 3570 cent per bos op. Blauwe druifjes varieer den van 1530 cent per bosje. Er waren iets meer hyacinten dan de vorige weken, waarvoor van 1020 cent per stuk werd betaald. Sneeuwklokjes kwamen regel matig aan de markt. Het aanbod van pot planten is nog steeds klein, enkel wat pri mula's en begonia's werden aangevoerd. Jaarvergadering JL.T.B. De Beverwijkse L.T.B. hield gisteravond in een der zalen van het K.S.A.-gebouw haar jaarvergadering, die door veel siga renrook gemoedelijk gekenmerkt werd. Voorzitter Th. Aardenburg maakte in zijn openingswoord melding van een goed jaar voor de standsorganisatie. Ook de secreta ris, de heer Van der Pol liet een tevreden geluid horen: 160 leden telde de R.K. Land en Tuinb'ouwersbond. De penningmeester had nog 527.48 in kas, zodat ook deze kant in orde werd bevonden. De aftredende bestuursleden de heren G. J. de Wit, Jac. de Wildt en Luc. Beentjes werden bij ac clamatie herkozen en als voorzitter werd de heer Th. Aardenburg benoemd. Met een flinke verloting van kléine landbouw werk-: tuigen werd deze goed bezochte jaarver gadering besloten. Na afloop hiervan .hield de heer W. Ves- sies een propagandistisch praatje, de KVP betreffende. De elftallen voor „Noord" RKAVIC—Kinheim (te Amsterdam): Kinf heim: M. Lans; A. Paap en W. Groeneveld; Jó Hesselin'gën; W. Möl en S. de-Vries; J.' Muskee, Th. v. Vuuren, J.-H. v. d; Wateren',- J. Starreveld en C. Lüntzi ADO '20VVB (te Heemskerk): VVB: C: v. Veelen; J. Roos en K. Kil; F. Bruinzeel, P. Helder en C. Hoen; P. Commandeur, J. v. Loon, A. Both, N. N. en W. Zand. In de eerste Castricum,se raadsvergadering van dit jaar, die Vrijdagavond werd ge houden, roerde de voorzitter, burgemees ter C. F. Smeets uiteraard de woningnood aan. De bouwspaarkas der Noord-Neder landse Gemeenten kan met de Nationale Lening, de nood in Castricum grotendeels opheffen. Vooral voor de Nationale le ning rekende de voorzitter op de mede werking van zijn raadsleden. Alvorens de vroede vaderen van Cas tricum het voorstel van B. en W. om zich bij de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten aan te sluiten, goedkeurden, had de heer J. Bastiaan (A.-R). gaar ne gezien dat men de toekomstige spaar ders vooral wees op de extra financiële onkosten, waar men nog steeds te licht overheen stapt. De voorzitter repliceerde: „Deze kas heeft een belangrijke sociale taak en het is gebleken dat de mensen met la gere inkomens de middelen weten te vin den om voor een eigen woning te sparen en .zelfs meer te sparen dan minimaal vereist is". Voor een woning van rond f 12.000 kan een premie worden verkre gen van rond f 4.000 (dit hangt af van de inrichting). Van het verschil, groot f 8.000 moet f 1900 worden gespaard (20 procent van f 7.000 en 50 procent van f 100). Bij een minimum spaarbedrag van f 2 per f 1000 per maand, moet dus per maand gespaard worden 8 x f 2 is f 16 en per jaar 8 x 12 x f 2 of f 192. Wanneer iemand van de grond af moet beginnen heeft hij ongeveer negen jaar nodig om het benodigde geld bijeen te brengen. Er wordt in bouwkringen niet aan getwijfeld dat een groot aantal per sonen van deze kas gebruik zal maken. Bij toetreden van gemeentewege tot de kas, zal de gemeente 15 aandelen van f 250 (f 0.40 per inwoner) moeten ne men, waarvan 20 procent moet worden gestort of f 750. Als intree moet worden betaald 15 x f 10 is f 150. De gemeente stelt zich voor iedere verstrekte lening garant. De raad stelde het ontwerpbe sluit vast. De stortingen op het aandelen kapitaal komen ten laste van de kajpi- taaldienst en de entree wordt op de ge wone dienst overgebracht. Onderzoek op T.B.C. Het bevolkingsonderzoek op tubercu lose zal nu ook in Castricum ter hand worden genomen. Van het aantal inwo ners per 1 Januari 1952 (9568) komen 7200 inwoners voor onderzoek in aanmer king daar personen werkzaam bij grote bedrijven en dergelijke reeds zijn onder zocht. De kinderen onder de drie jaar ko men voor onderzoek niet in aanmerking. De kosten van het onderzoek bedragen f 1.05 per inwoner zodat B. en W. een crediet hadden aangevraagd van f 7250. Gerekend wordt op een bijdrage der in gezetenen van minstens 60 procent. Met het te dekken bedrag van f 2850 ging de raad accoord. Het kortgeleden in het leven geroepen werkcomité heeft reeds vele personen bereid gevonden om bij huisbe zoek behulpzaam te zijn. Zij zullen de mening van de bevolking en de animo voor' het onderzoek gaan peiilen. Het raadslid mevrouw J. - V er h e f-D é- f o u r n y (KVP) zeidé dat de belangstel ling van de zijde der medewerkers groot was. De voorzitter noemde dit een verheugend teken daar de huisbezoekers het onderzoek moeten stimuleren. Het kan niet ontkend worden dat een bijzondere ambtskleding een ambtenaar, die een huwelijk voltrekt, een zekere waardigheid verleend, waardoor het deco rum bij de huwelijksplechtigheden wordt verhoogd. Wat door de jonge huwelijks pretendenten zeker zal worden gewaar deerd. Bij het gebruik van een toga blijft het tijdrovende verkleden achterwege en daarom was het college van B. en W. van mening dat ook in Castricum tot aan schaffing van een toga behoorde te wor den overgegaan. Het raadslid Th. Berlee (KVP) keur de als fractieleider het voorstel goed, maar enkele andere fractieleden hadden hem verteld, dat een toga voor Castri cum feitelijk boven de stand van de ge meente was. „Zelfs in het Haagje heeft men er geen", zei spreker. De heer A. J onker (P. v. d. A.) stelde het nieuwe attribuut ten zeerste op prijs daar de huwelijksvoltrekking voor niet-kerkelij- ken op het raadhuis, aan waardigheid zou winnen. De voorzitter deelde deze laatste mening en zeide dat men om die reden een toga noodzakelijk achtte. Uiteindelijk ging de gehele raad met het voorstel tot aanschaffen van een toga waarvan de kosten f 350 zullen bedragen, accoord. Het bedrag werd op de suppletoire be groting voor 1952 geplaatst. Bijzondere wijkavond met lezing en muziek De Wijkraad in Santpoort van de Doops gezinde gemeente bericht ons, dat op Dins dag 4 Maart in de kapel van de Ned. Herv. gemeente aan de Pastoorweg een wijk- gemeenteavond zal worden gehouden. Op die avond zal de heer R. R. v. d. Berg een causerie houden over de geschiedenis en de restauratie van het „Kasteel van Breda" (sedert 1328 Kon. Mil. Academie). Dit gebouwencomplex behoort tot de Nederlandse Monumenten van Geschiede nis en Kunst. Zijn causerie zal worden toegelicht met vele lichtbeelden. Medewerking aan deze avond verleent de gemengde zangvereniging „Vox Huma na", dirigent de heer H. J. Arisz, en de heer S. van der Wal uit Beverwijk als organist. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. „De Jantjes". (Thalia). De oude Nederlandse rolprent „De Jantjes" die van Zaterdag tot en met Maandag- in Tha lia op het witte doek wordt gebracht, is gemaakt naar het bekende toneelstuk van Herman Bouber. Vele ouderen vooral zul len het verhaal van „de doile", „de schele" en „de blauwe" kennen. Drie matrozen, die hun militaire dienstplicht vervuld hebben aan boord van een oorlogsschip komen naar de Jordaan in Amsterdam om hun respectievelijke „liefjes" tedere ge voelens mondeling mede te delen. Alles loopt echter anders dan verwacht werd en in een aantal luimige scènes wandelt de toeschouwer met figuren als Fientje de la Mar, Aaf Bouber, Rika Hopper, Jan van Ees Johan Kaart. Heintje Davids, Sylvain Poons en Louis Davids door „groot Mokum" waar de gezelligheid geen tijd kent en de liefdestragiek met uiter lijke luchthartigheid wordt verwerkt. Hoewel „De Jantjes" geen hoogstaand product van Nederlandse filmkunst mag heten, is deze gezellige Hollandse rol prent zeer aannemelijk. De muziek en de teksten van de liedjes zijn van niemand minder dan Louis Davids, hetgeen voor talrijken het zien van „De Jantjes" tot een plezier zal maken. In het tweede deel van het weekpro- De bedrijfschef van de cellulosefabrieken, de heer A. Koene, heeft Vrijdag afscheid van het bedrijf genomen, na 48 dienstjaren. De overvolle cantine waar de scheidende chef en zijn echtgenote werden ontvangen door het bijna voltallige personeel van „zijn" fabriek, bewees zijn populariteit, en in zijn afscheidsrede merkte bedrijfsinge- nieur G. A. Schoonkind dan ook op te zijn aangekomen op het moment waartegen lang was opgezien. De C. F. is haast niet denk baar zonder de heer Koene en omgekeerd, want als de cellulosefabriek in Mei 50 jaar bestaat, is er bijna een halve eeuw van „samengaan" afgesloten. Sprekende over de jaren na de oorlog kon er erkentelijk heid zijn voor de vele verdiensten van de scheidende chef. Ook mevrouw Koene, die „indirect" zorgde de fabriek draaiend te houden, werd dank gebracht. De heer P. Jansen Verplanke dankte als opvolger van de chef voor de prettige samenwerking. Niemand kon beter dan de oudste mede werker en werkbaas, de heer Li Eckhard, getuigen van het drukke leven in de cellu losefabriek. Lange werktijden waren vroe ger geen zeldzaamheid en de heer Eckhard noemde de komende rust voor de scheiden de chef een verdiende beloning. „Voor ons zal het vreemd zijn de heer Koene niet meer aan het bedrijf te zien", zei de spre ker, die veiwolg'ens namens het personeel van de cellulosefabriek een bijzonder mooie armstoel aanbood. De heer Eckhard die mevrouw Koene met een plant bedacht, voorspelde de chef een lang leven, daar gepensionneerde oude medewerkers wegens de loogdampen goed geconserveerd blijken te zijn. Namens het personeel van de houtkap- perij sprak de heer P. Zoon hartelijke woorden van dank tot de chef. Voor de consumenten van de cellulose- productie was de bedrijfschef van de papierfabriek, de heer W. J. Willems de tolk om de heer Koene te bedanken voor zijn medewerking en ten slotte zei de schei dende het te betreuren dat het baas D. Timmerman, die een half jaar geleden overleed en ook op deze dag, na evenveel dienstjaren gepensionneerd zou zijn, niet was gegeven dit ogenblik te beleven. gramma wordt de Amerikaanse „best seller" „Beau Geste" gepresenteerd. Het verhaal, dat voor de radio werd opgevoerd als hoorspel, vertelt de tragische geschie denis van drie broers, die zich na een vermeende diefstal solidair verklaren en dienst nemen in het Vreemdelingenlegioen. Hier ontmoeten zij de keerzijde van het leven, maar met mannenmoed slaan zij er zich letterlijk en figuurlijk dooi-heen tot op het ogenblik waarop het noodlot zich ook in het langdurige gevecht mengt. Namen als Gary Cooper, Ray Milland en Susan Hayward bevestigen in deze film hun uitstekende klank. Door een welhaast feilloos aanvoelen van de moei lijke rol heeft Cary Cooper de helaas Overleden Amerikaanse acteur zich vereenzelvigd met de figuur van Beau Geste, de meest op de voorgrond treden de van de drie broers. Hoewel deze film reeds ettelijke jaren geleden werd ver vaardigd. heeft zij nog niets van haar aan trekkelijkheid verloren. Zondagmiddag zullen de toeschouwers in Thalia ongetwijfeld zeggen: „Geef hem de ruimte!". George Formby in een dub belrol beleeft andermaal de zonderlingste avonturen en dit keer voornamelijk op de planken als operazanger. Een amusant niemendalletje met de zotte George in de hoofdrol. In Rex draait van Zaterdag tot en met Maandag de Franse filmbewerking naar de bekende roman van Vicky Baum „De carrière van Doris Hart". Jean-Paul le Chanois heeft als regisseur zijn mees terschap bewezen met een film als „Taxi 85 rijdt voor". Ook nu maakte hij een_ rol prent, die boven de middelmaat uitkomt. „Uit het leven van een danseres" verhaalt van een meisje, dat naar Parijs komt om een ster te worden. Zij heeft succes, maar voor het zover is moet zij in het „verder felijke" Parijs een aantal klippen omzei len. Het slot betekent een happy-ending. Michèle Morgan geeft een voortreffelijke creatie van de jonge danseres, haar part ner Pierre is de sympathieke Henri Vidal en verder zijn er nog enkele aardige Franse typeringen te aanschouwen. Dins dagavond komt Lou Bandy als acteur op het toneel in Rex in het geestige blijspel „Elias weet het beter". .„Faust en de Duivel" is een fantastisch Frans filmwerk naar het bekende boek van Goethe en wordt Woensdag en Don- dei-dag in Rex op het witte doek gebracht. Een professor ontmoet op een gegeven oeenblik Satan in hoogst eigen pei-soon. Als vervolg hierop verandert de oude ge leerde in een charmante jongeman, die nog aan zijn carrière moet beginnen. Het is te begrijpen, dat hierdoor niet weinig vreemde verwikkelingen worden gescha pen, die op een voortreffelijke manier werden uitgewerkt. Nochtans is dit goede product van Franse filmkunst geen kol derfilm met goedkope middelen en acteurs gemaakt. Ondanks de zonderlinge en on geloofwaardige scènes is „Faust en de Duivel" een knappe rolprent, die liefheb bers niet teleur zal stellen, omdat in het verhaal de diepere achtergrond van de Faustrtragedie zoals Goethe haar voor het eerst in haar ganse omvang gestalte gaf, niet vergeten is en de psychologische trek jes van het verhaal bijzonder goed ge troffen werden. ZONDAG 2 MAART IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur, ds. D. C. van Wijngaarden, 17 uur, ds. J. van den Berg. Geb. Chr. Bel., Jeugddienst, G. v. d. Bo gaard. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur, ds. J. A. Tiemens, 15 en 17 uur: ds. R. D. Beukema. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. F. F. Milatz. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Lof met medi tatie. Woensdag, Vrijdag, Zaterdag, cjuartertemperdagen, 9 uur: H. Dienst, Donderdag 19.30 uur: Vespers. Leger des Heils, 10 uur: Heiligings samenkomst, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: openluchtsamenkomst, 20 uur, Ver lossingssamenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10.30 uur: ds. G. Wassenaar en 19 uur: de heer R. Middel (Jeugdleider). Geref. Kerk, Goede Herderkerk, 9 uur: ds. C. W. Thys, 16.30 uur: ds. J. A. Tie mens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. DRIEHUIS: Geref. Kerk, Zeeweg. Deze nieuwe kerk wordt Woensdag 5 Maart officieel in ge bruik genomen. Aanvang van de dienst 19.30 uur. Ev. Lutherse Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: cle jaeer j. H. Straub uit Amsterdam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur, ds. H. P. Huis man, 19 uur: ds. L. Brink. Jeugdkapel, 10.15 u.: de heer J. Bergsma. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. Ned. Herv. Kerk, Wijkgebouw Dyck- mansstraat, 10 uur: ds. L. Brink, 19 uur: ds. II. P. Huisman. BEVERWIJK: Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, 10 uur: dr. O. Norel, em. pred. van Leiden. H. Doop. 19 uur: ds. P. Lugtigheid te 's-Gra- venhage, Jeugddienst. Ned. Herv. Kerk, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Ver. v. Vrijz. Herv., 10 uur: C. B. Ter- maat, 11.30 Zondagschool. Maranatha, 10 en 17 uur: de heer W. Dubbeldam uit Rotterdam. Leger des Heils, Speeltuingebouw Kerk straat, 10 uur: Heiligingsdienst, 12 uur Zondagsschool 20 uur: Verlossingssamen komst onder leiding van 2e luitenante W. K. v. d. Veen. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. J. Wiersma, Heilige Doop; 19 uur: ds. J. Wiersma. Extra-collecte: Kerkbouwfonds. Jeugdkapel, Groenelaan, 10 uur: H. Wal lenburg. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 10 uur: ds. L. Canne- gieter. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. G. Kor net. Herv. Evang. Ver., 10 uur: ds. J. Broers van Amsterdam. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur, ds. D. ter Steege, Doopsbediening, 18.45 uur, bij zondere kerkdienst met m. v. Ned. Herv. Kapelkoor. De Toorts, 9 uur, ds. ter Steege. Jeugdhuis, 9 uur: de heer W. Wessels. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. C. J. W. M. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur, ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 3 p. m. Evensong, rev. Mossman, Alleen de „Bloemendaal". Hoewel aanvankelijk de „Bergen" Zaterdag naar de afslag zou komen, is hierin op het laatste moment verandering gekomen. Het schip zal nu Maandag markten en dus lag van morgen alleen de „Bloemendaal" voor de afslag met 160 kisten schelvis en piepers, 40 radio, 60 wijting, 70 koolvis, 40 stokkebit, 15 makreel en 230 stuks dikkoppen. Van de loggervloot was Vrijdag de VL 115 „Voor aan" bekend met een vangst van 100 stuks ijskabeljauwen, 250 stijve kabeljauwen, 750 kilo tong en tarbot en 50 manden schol en diversen. Dit was een van de voorlopers, daar er vandaag weer een complete vloot loggers en kotters de markt bezochten. Minder haring. Zo onverwacht als de haringvisserij opleefde, zo plotseling schijnt ze ook weer met de Noorderzon te verdwij nen. Werden er Woensdag en Donderdag door de loggers, die op de „Silverpit" visten nog vrij goede vangsten geboekt. Vrijdag werd geen enkele spok meer scheep ge haald. Vele loggers trokken dus maar weer wat Noordelijker 'op, om te proberen voor de enkele dagen, die van de afslag resten, wat kabeljauw bij te vangen. Klaverblad. Voorzover bekend zullen er Maandag drie trawlers zijn: de „Her man", de „Bergen" en de „Vikingbank", die zich nu als derde gegadigde heeft gemeld. Naar Scheveningen. De stomer Jo hanna (RO 25) is vandaag in Schevenin gen voor de afslag verschenen met 1000 stuks ijskabeljauw, 150 stijve kabeljauw en 50 kisten schol, wijting en schar. In en uit. Vrijdag kwamen binnen tot 16 uur: UK 52, 162, VL 77, KW 7, HD 116, UK 244. Tex 33. UK 15, WA 33, UK 186. HD 25, VD 9, UK 9, 169, 119, KW 64, IJM 71, UK 60, 61, IJM 240, 249, UK 22, 15, 73, KW 128, IJM 230, UK 163, 234, 31, 34. Naar zee vertrokken: IJM 226, UK 162, 52, 79, HD 116, 80, 120, 13, 249, HD 25, Tex 33, UK 75, 119, 169, 2, 66, 70, 9, 186, IJM 27 en de UK 61. Schol gleed uit. Met de schol was het Vrijdag door de grote kotter-aanvoeren vooral met de grote soorten mis. De grote en grootmiddelkwaliteiten konden in door snede geen hogere prijs meer bedingen dan 20 per kist; dit waren prijzen welke dooi de kleine schol 2 werden overtroefd met 22 per kist en de allerkleinste soorten schol 3 gingen van 15 tot 18 van de band. De tongnoteringen bleven ongewij zigd. Laptong deed 3.15 tot 3 en de grove slips brachten van 1.44 tot 1.40 per kilo op. De grote haring van de trawler „Abraham" die vlot van de hand ging, bracht een stevige prijs op. Hoewel later iets lagere noteringen golden, werd er ge middeld 14 per kist geboekt. De kleinere ,,Silverpit"-haring van de loggers liet vrij- wat variatie in de kwaliteiten zien, waar door ook de noteringen uiteen liepen van 12 tot zelfs 18 per kist. De kabeljauw was door het geringe aanbod en de afzet naar België duur. Grote kisten varieerden van 87 tot 85; de regels deden van 60 tot 49 en de kleine regels van 31 tot 35 per 10 stuks. „Abraham" bofte. De „Abraham", die Vrijdag als enige trawler aan de afslag kwam, besomde voor' een korte 10-daagse reis 35.900 en boekte daarmede een mooi succes. Als hoogste van de loggers kwam de KW 7 uit de bus met een resultaat van 9690, gevolgd door de VL 166 die het tot 5200 bracht. Marktberichten. Noteringen: heilbot 2.15-1.90, gr. tong 3.15-3.10, grm. tong 2.04- 1.98, kim. tong 2.11-1.94, kl. tong I 1.81-1.70, kl. tong II 1.50-1.36, tarbot I 2.20-1.90, al les per kilo; tarbot IV 63.50, tongschar 74, sehartong 28-24, gr. schol 21, grm. schol 38- 24, kim. schol 49-30, kl. schol I 36-25. kl. schol II 27-8.10, schar 21-8.20, bot 8.70-8, verse haring 17.50-11, makreel 33-32, kl. schelvis II 54-49, wijting 20.50-8.10, gr. gul 40-35, kl. gul 32, kl. haai 24, ham 108, poon tjes 8, kl. koolvis zw. 27-24, alles per 50 kilo; gr. kabeljauw 120-72, gr. koolvis zw. 51-38, gr. leng 90-64, alles per 125 kilo. Aanvoer: 145 kisten tong en tarbot, 5 tong schar en sehartong, 3 heilbot, 285 schol, 85 schar, 53 bot, 2950 haring, 40 makreel, 4 schelvis, 350 wijting, 130 kabeljauw en gul, 5 leng, 2 ham, 2 kl. haai, 6 poon, 40 koolvis, 25 diversen, totaal 4130 kisten. Besommin gen: VL 77 Abraham 35.900, VL 166 5160, KW 7 9690, Tex 33 2790, WK 33 3800. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Maandag 18 Februari: st. Bergen IJM 16, Herman SCH 92, Abraham VL 77. Dinsdag 19 December: st. Catharina Duyvis IJM 60, Vikingbank IJM 183; ml. Maria van Hattem IJM 10. Woensdag 20 Februari: mt. Batavia IJM 99 Donderdag 21 Februari: st. Flamingo IJM 25; ml. Allan Water IJM 34, Eveline IJM 116. Vrijdag 22 Februari: mt. Johannes Polder man IJM 20; ml. Volharding KW 65, De Vrouw Jacoba KW 122; mk Wiron V IJM 208. Wiron I IJM 210. Dine Marie KW 57. Zaterdag 23 Februari: st. Norma Maria IJM 6. Maandag 25 Februari: st. Tubantia IJM 37; mt. Claesje RO 46; ml. Heemstede IJM 53, Verwachting IJM 204. Hubertha Gerarda KW 9, Rijnmond IV KW 15, Willem Cornelis KW 16, Arie KW 17, Dirk KW 19. Orion KW 22. Cornelis KW 24, Concordia KW 26, De Verwachting KW 28, Margrietha Maria KW 29, Helena KW 39. Aafke Jacoba KW 41, Neptunus KW 45. Noordzee KW 47. Jan KW 50. Henk KW 56, Floris KW 59, Elizabeth KW 64, Saturnus KW 69, Maria Jacoba KW 73, Excelsior II KW 78. Zeezwaluw KW 83, Jan KW 84, Sumatra KW 86, Willcmpje KW 89, Alida KW 91. Toenadering KW 95, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107. Ge broeders KW 108, Rijnmond V KW 110, Avontuur KW 114, Petronella KW 125, Ne derland VII KW 130, Wilhelmina III KW 147, Vooruit KW 151. Katwijk III KW 161, De Vier Gezusters KW 162. Janna KW 163. Ge broeders KW 166, Eendracht KW 168, Aleida KW 169. Zeemeeuw KW 170. Scheveningen SCH 107, Vooraan VL 115, Voorwaarts VL 142, Bruinvis RO 1, Dolfijn RO 2; mk. Pool ster IJM 11, Nelly v. B. IJM 23, Rex IJM 228, Dageraad IJM 229, Neeltje IJM 240, Magda IJM 272. Albatros IJM 277. Marianne KW 10, Anne Marie KW 27, Piet er Cornelis KW 31. Tiny KW 34. Prinses Margriet KW 51, Hermina IV KW 53. Twee Gezusters KW 77. Willem KW 94, Arendje KW 98, Jana KW 210, Karei Doorman KW 227, Nehim I AM 16, Nehim AM 17, Clazina Johanna RO 3, Hendrikje BU 33, Tiny Dieuw WR 33. Dinsdag 26 Februari: mt. Antje RO 15: ml. Vertrouwen KW 6. Nederland VI KW 37, Cornelis Marinus KW 48. Rijnmond V KW 110, Onderneming I SCH 140. Jo VL 61, Bertina VL 85, Adjowico RO 9; mk. Nehim III AM 18. Woensdag- 27 Februari: st. Mary IJM 61; mt. Post Boy IJM 35; ml. Arie Nico KW 17, Rijnmond III KW 44, Bali KW 129, Bernard SCH 105: mk. Koningin Juliana KW 133. Donderdag 28 Februari: st. Tzonne IJM 1. Haarlem IJM 9. Zeelandia IJM 38, De Hoop IJM 73; mt. Thorina IJM 33. Wiron IV IJM 209; ml, Rijnmond III KW 44. Noord ster KW 67-, Toenadering- KW 95, Maria VL 71.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3