Velsense werklozen kunnen hun vrije tijd nuttig gaan besteden Acht moderne Amerikanen gingen Duitsland een handje helpen Nieuw gebouw voor Loodswezen vandaag in gebruik genomen Kennemer l Lantaarn IJmuiden kent hun evenbeeld in de „Medan" en de „Batavia" Cadeaux en bloemen voor zilveren chef-analyst REVUE VAN DE ZUIDZIJ Humanisme en onderwijs IJmuidense loodsensociëteit wellicht ook in nieuw gebouw Startschot van sociaal-cultureel werk Wedstrijdprogramma van Strawberries Radar blijkt te voldoen Wethouder F. J. A. Strijbosch zette het doel en de plannen uiteen De heer S. Hogerheyde jubileerde bij Hoogovens r A. de Zeeuw remise tegen W. v. Wort Knipsel prijsvraag Ook in Velsen een „vrouwen wereldgebeds dag" Agenda voor Velsen ZATERDAG 1 MAART 1952 9 IJMUIDEN MAAKTE VOOR HET EERST kennis met Amerikaanse trawlers in 1946 toen de heren Gouda en De Groot een tweetal van dergelijke vaartuigen aanschaften. Deze werden in 1928 gebouwd bij de Bethlehem Shipbuilding Corporation Ltd. te Quincy en heetten aanvankelijk „Trimount" en ,,Shawmut". Zij traden in de oorlogs jaren in marinedienst en kregen andere namen: „Chaffinch" en „Goldcrest". Nu weet men meteen al dat deze twee boten de „Medan" (IJM 57) en de „Batavia" (IJM 99) zijn geworden. In de zomer van 1947 gingen zij voor het eerst onder die naam naar zee. IJmuiden had daarmee de eerste motortrawlers gekregen want voordien had Rotterdam de primeur gehad. De gemeenschap Velsen van het Huma nistisch Verbond was gisteravond in de R. H. B. S. gastvrouwe van slechts een ge ring aantal belangstellenden, dat de lezing bijwoonde van de heer J. C. de Glopper, lid van het hoofdbestuur Volksonderwijs, over het onderwerp „Het Humanisme en het onderwijs". Dat het onderwijs de humanisten altoos na aan het hart heeft gelegen was het eer ste dat de heer De Glopper constateerde. Het onderwijs wordt door humanisten van een enigszins ander standpunt beke ken dan de confessionelen gewoonlijk doen. Zo gauw het kind zich bewust wordt van een „ik" begint de groei der persoon lijkheid, hetgeen voor de humanist van be lang is, zei hij. Het bewust worden van eigen creatieve krachten moet eigenlijk als vervolg hebben het geheel uitleven van de eigenschappen. De gang naar persoonlijk heid is echter een bijzonder moeilijke, die talrijke remmen ontmoet. Het kind treft zichzelf namelijk niet alleen aan. Het dient een sociaal wezen te worden. Wij staan voor een groeiende mens, die opvoeding en een bepaalde voorlichting behoeft. De keu ze van het soort onderwijs is in dit licht bezien voor de humanist geen probleem. De openbare school biedt de grootste vrij heid, waarop het kind zijn eigen inzichten kan toetsen aan dat van anderen. Er wordt het in geestelijk opzicht niets opgedrongen. „De bijzondere school is een instelling van angst", meende spreker. Angst voor het geestelijk contact met andersdenkenden. De humanist kent geen vreze, omdat juist het kind geestelijke vrijheid geniet en het laat opgroeien en ontwikkelen naar eigen aard. De Montessori-school komt het meest in de richting van de wens van een humanist: het kind helemaal naar eigen voorkeur en aanleg laten leren. Nochtans kweekt dit een zekere eenzijdigheid en een verwaarlozing van zaken, die nu eenmaal noodzakelijk zijn in deze maatschappij, zo meende spreker verder. De heer De Glopper vervolgde zijn be toog met de vaststelling dat het hoger on- Vandaag is zonder enig officieel ver toon het nieuwe gebouw van het Loodswezen in IJmuiden in gebruik ge nomen. De verhuizing is in de afgelo pen weken reeds voltooid en de offi ciële opening zal geschieden, ais het nieuwe gebouw nabij het Sluisplcin volledig is ingericht. Het Loodskantoor is hiermee in een van de meest representatieve gebouwen van IJmuiden West getrokken en daarmee is een einde gekomen aan het langjarig ver blijf in het bekende wjlte- gebouw enige tientallen meters Westelijker. Ten opzichte van de IJmuidense afdeling van de Loodsenvereniging „Recht door Zee", die in een apart gebouw ernaast was ondergebracht, is nog geeen beslissing ge vallen. Deze „loodsen sociëteit", waarmee abusievelijk wel eens het hele gebouw is aangeduid, is eigendom van de vereniging van de loodsen. Telefonisch zijn de Loodswacht en het Loodskantoor onder dezelfde nummers als het vroegere gebouw te bereiken. Ook in de nieuwe „Loodsenwacht" zijn derwijs een grotere moeilijkheid schept voor de ^humanist, omdat de leerlingen zonder uitsondering door dezelfde zeef gaan bij het eindexamen. „Ik ben overigens van mening dat de re sultaten van het onderwijs in Nederland op het ogenblik een dalende lijn vertonen. Er is slechts een geringe groep, die boven het gemiddelde uitkomt". De heer De Glopper sprak tot slot de hoop uit, dat het aantal leerkrachten, dat volgens het huma nistisch streven werkt, dezelfde stijging zal handhaven als in de laatste jaren. slaapkamertjes voor de loodsen, die des nachts in IJmuiden moeten blijven, be schikbaar. Overwogen wordt nog door het Loodsbestuur aan de Loodsenvereniging toestemming te verlenen om in het nieuwe gebouw de sociëteit voort te zetten. Geslaagd De heer J. de Jong uit IJmuiden slaagde in Den Haag voor het examen marconist eerste klasse. Bruidspaar bij „de baas" gehuldigd Aan het bedrijf van de firma Pelt en I-Iooykaas is Vrijdagmiddag de huldiging door het personeel geschied van het echt paar C. de Groot uit IJmuiden. dat van daag zijn veertigjarig huwelijksfeest viert. De heer C. Peeters wist in een hartelijke toespraak namens het personeel enige her inneringen op te dissen uit het leven en werken van de bruidegom bij de firma. Dat de heer De Groot als baas erg gezien is bij het personeel, bleek uit de aanbieding van verschillende gebruiksvoorwerpen en een plant voor de bruid. De heer De Groot zag een lievelingswens vervuld met de aanbieding van een pols horloge, dat hem namens de directie werd overhandigd. Vervolgens bood mej. J. Nij- man mevrouw De Groot nog bloemen aan. EEBAfYKET T1 X September van het vorige jaar achter een nijdig Duits sleepbootje de IJmuidense cementhaven uit. Twee duikbootjagers, waarmee lange jaren in Nederland geleurd was, omdat er evenveel prachtige, grote trawlers uit te halen zouden zijn, verdwe nen achter de Noorderkim. Duitsland had, zijn kans gezien en de hand gelegd op een paar niet-zo-dure cascos, waar ze ginds wel eens eventjes een paar stomers van zouden fabrieken, die er zijn mochten. En als de Duitsers zoiets aanpakken het moet hen nagegeven worden dan doen ze het grondig. Wat in Nederland niet tegen uitverkoop- prijs kon, lukte in Duitsland. Ze komen nu in de vaart, de beide duik- bootjagers, onherkenbaar getransformeerd in riante stoomtrawlers, die uit Cuxhaven stevig gaan concurreren tegen de mindere broeders op de Breeveertien. De KUJ 12 is de „Otto F. C. Bertram fNC 403) geworden en zijn broer, de KUJ 23 werd de „Vinkenwetter" (visserijnum mer NC 396). Beide meten ze nu rond 541 ton en er gaan 4800 kisten in. Met 24 man en een hypermoderne uitrusting, die tot in de fi nesses is doordacht, worden het geduchte mededingers op de haring- en visvijvers in onze buurt. Commentaar is overbodig.' Duitsland gnuift in de gebalde vuist. Nederland zal zich wel behelpen. De „Medan" en „Batavia" krijgen te zijnertijd een aparte plaats in de revue; voor deze Zaterdag willen we een nieuwere Amerikaan naar voren brengen, de „Win chester", die hierbij afgebeeld is. Dit vaar tuig komt van een andere werf dan de „Medan" en „Batavia", namelijk van Bath Iron Works Corporation te Bath en pre senteerde zich een jaar of tien later in de haven van Boston. Irving Usen Co., uit die stad had de opdraght tot de bouw ver strekt. Kwam de „Winchester" in 1937 ge reed, een jaar eerder was al een zuster schip opgeleverd, dat „Arlington" gedoopt was. Hoewel ze anders van bouw zijn, kunnen deze beide motortrawlers onge veer van dezelfde grootte als de ons be kende „Medan" en „Batavia" geacht wor den. De inhoud van de „Winchester" (en dat geldt ook voor de „Arlington") is 243 bruto- en 145 netto reg. ton. bij de volgen de afmetingen: lengte 36,01 m, breedte 7.14 m en de holte 3.55 m. In die periode gleden bij Bath Shipbuil ding Corp. verscheidene trawlers van de helling, alle met de motor als krachtbron, met een kleine stijging wat de tonnemaat betreft. De „Flow" 260 ton, de „Nótre Dame" 269 ton, daarna de „Delaware" met 303 ton, toen twee stuks van 309 ton, de „Surf" en de „Swell". Daarachter kwam de „Squall" van 311 ton en- de ..Storm" spande de kroon met 395 ton. Dit schip kwam in 1938 gereed. Nu is er sedertdien heel veel veranderd. In de eerste plaats waren het de vijf oor logsjaren waarin vele schepen tot zinken werden gebracht, daarna kwam een peri ode van wederopbouw en hersteld. De oor logvoerende landen waren zwaar getroffen op elk gebied, dus ook wat visserijvaartui gen betreft. Uit de aard der zaak was de Duitse vloot ook gedund en om de visserij in dat land weer enigszins op poten te zetten, stelde Amerika motortrawlers be schikbaar. Vandaar dat we thans vele van de hierboven genoemde namen in Bre merhaven aantreffen, al zijn de „Win chester" en de „Arlington" er niet bij. De schepen hebben dezelfde namen ge houden en varen in charter onder het let terteken van Bremerhaven. Zo vaart de ..Surf" (BX 371) momenteel voor Carl Kampf. De ..Squall" (BX 557) kreeg een plaatsje bij F. Bus-se. De „Storm" (BX 561) kwam met de „Ocean" (BX 560) bi 1 de Cuxhavener Hochseefischerei. De „Tid°" (BX 556) werd ondengebracht bij H. Bischoff Co. Snelle groei De in 1948 ongerichte OHO G^meinwirt- sohaftliche H^hseefischerei kreeg de „Lark" (BX 568) in exploitatie met de 17 IVHart uitreiking bedrijf- schapsprijzen De bedrij fschapsorijzen 1951 voor de beste vis en/of haring worden naar wii vernemen uitgereikt op Maandag 17 Maart in het gebouw van de Dierentuin te Den Haag. De uitreiking geschiedt door de directeur van het Bedrijfschap voor Visseriipi-od'Ucten, drs. D. J. van Dijk. De speelsters van hel eerste dam°selftal van de hockeyclub Strawberries ontmoeten hun gevreesde concurrent HBS. De uitslagen van de ontmoetingen tussen deze clubs zijn altijd moeilijk te voorspellen maar wij ver- eerlijk delen, joh), twee fluit- trouwen dat het beste elftal dat Strawberries thans heeft, de overwinning zal behalen. Het tweede dameselftal is vrij en het derde ontmoet BDHC. Ook deze wedstrijd belooft spannend te worden waarbij een gelijk spel in de lijn der verwachtingen ligt. Jeugd a speelt tegen Amsterdam a. Dit wordt een lastige wedstrijd, maar Strawber ries heeft toch alle kans op de overwinning. Jeugd c zal het tegen Alliance niet kunnen bolwerken: hel elftal is te wisselvallig van samenstelling om er een homogene ploeg van te maken. „Swell" (BX 569), schafte zich bovendien 15 stoomloggers aan en werd dus een grote rederij. Tenslotte kwam ook de „Tern" naar Europa, die als BX 554 onderdak kreeg bij de Atlantische Hochseefischerei. In totaal zijn er acht geweest die na de oorlog de Oceaan overstaken ter aanvul ling van de Duitse visserijvloot en met het aantal dat er intussen is bijgebouwd heeft men daar de beschikking over een 30-tal motortrawlcrs en dat is nog maar een klein aantal in vergelijking met de stoomtrawlers, want die 30 schepen zijn nog geen 15 van de gehele Diiitse trawlervloot. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) De radarinstallatie op de IJmuidense Kustwacht is nog steeds niet volledig oporatietoneel in gebruik, al staat de in stallatie bijna dagelijks „bij", .om de in gewikkelde apparatuur verder af te stem men. Enige tijd geleden berichtten wij reeds uitgebreid over deze afstemming, die een experimenteel karakter draagt. Daar uit is echter wel gebleken, dat de radar installatie aan de hoogste eisen voldoet en dat zij bijvoorbeeld van onschatbare waar de is voor het in- en uitbrengen van sche pen bij slecht zicht of mist. Ook voor het leiden van de loodsboot bij mistig weer naar het te beloodsen schip buiten de pieren heeft de apparatuur haar nut bewezen. Er kan echter niet gesproken worden van een volledige ingebruikneming van de IJmuidense havenradar, zolang niet de loodsen, het personeel van de Kustwacht en vooral ook de gezagvoerders op de te beloodsen koopvaarders het volledige ver trouwen in de radarinstallatie bezitten. Toneelvereniging „Opwaarts" schept nieuwe moed De R.K. Toneelvereniging „Opwaarts", die enige tijd te lijden heeft gehad onder een nogal mismoedige inzinking, bewees in haar jaarvergadering, die in de R.K. meis jesschool aan de Corverslaan is gehouden, deze inzinking te boven te zijn. Wegens de gestadige groei van „Op waarts" wérd de noodzaak gevoeld het be stuur van drie tot vijf leden uit te breiden. De aanvulling geschiedde met. de verkie zing van mevr. M. Veltman-Zwets en de heer P. M. Langeveld. Medegedeeld werd, dat „Opwaarts" zich heeft aangesloten bij het W.K.A. (Werk verbond Katholiek Amateurtoneel), waarin de heer Langeveld de vereniging vertegen woordigt. Een kleine honderd werklozen hebben gistermiddag in het voormalig gebouw van de Centrale keuken de start meegemaakt van het sociaal-cultureel werk voor Velsense werklozen. Zoals wij eerder reeds meldden heeft het gemeentetoestuur, maar het voor beeld van Den Haag en Rotterdam, ook in Velsen in samenwerking met de Unie der Vakcentrales een commissie geïnstalleerd, welke het sociaal-cultureel werk voor arbeiders, die op non-actief staan, stevig gaat aanpakken. De voorzitter van deze commissie, de heer F. J. A. Strijbosch, wethouder voor Sociale Zaken heeft op deze eerste contactmiddag een korte uiteenzetting gegeven over het doel van het onge twijfeld uitstekende plan. „De bedoeling hiervan is de geest van de werklozen vaardig te houden door hun de gedwongen vrije tijd zo nuttig en aange naam mogelijk te laten besteden", aldus verklaarde de wethouder. „Er zullen bij voorbeeld een aantal cursussen georgani seerd worden in m.oderne talen en vakont wikkeling. Bovendien worden verschillende discussiemiddagen voorbereid, waar des kundigen van gemeentewege een inleiding zullen houden over maatschappelijke en culturele problemen." Naar aanleiding van deze mededelingen bestond er gelegenheid voor de aanwezigen in de zaal om vrage'n te stellen. Het bleek, dat ook van deze zijde veel belangstelling en oprechte waardering bestaat voor de practische uitvoering van het plan. dat voor de werklozen geen financiële verplich tingen met zich brengt. Een vraag betrof het eventueel blijven volgen van een cursus, wanneer een deel nemer weer aan de slag zou kunnen gaan. „Of er in de avonduren dan wellicht een mogelijkheid zou liggen?" Wethouder Strijbosch gaf hierop als antwoord, dat de commissie zich hierover nog moet bera den. Vervolgens werden enkele films ver toond, waarvan vooral de bekende docu mentaire over het weer vruchtbaar maken van de Walcherense bodem, bijzonder inte ressant. was. Twee Engelse kleurenfilms, respectievelijk over de vervaardiging van plastics en van de wereldvermaarde bota nische tuin in Kew, vielen eveneens zeer in de smaak. Tot besluit konden de toe schouwers nog even hartelijk lachen om de zonderlinge zaken in een aardige teken film. Deze eerste contactmiddag werd bij gewoond door de voltallige commissie, die het sociaal-cultureel werk voor de werk lozen ter hand heeft genomen. Naast voorzitter Strijbosch waren dan nog aanwezig de directeur van Sociale Zaken, de heer P. Waardenburg, secretaris; de heer C. Kuster, vertegenwoordiger van de K.A.B.. de heer G. van Genderen, ver tegenwoordiger van het N.V.V.; en de heer P. van Zijl, vertegenwoordiger van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Voorts de cultureel ambtenaar, de heer C. W. F. de Man en de afdelingschef bij de Gemeente lijke Dienst voor Sociale Zaken, de heer J. Hühl. Uit alle hoeken van het Hoogoven- bedrijf waren de werkers naar de can- tine van Walserij Oost gekomen om de populaire chef-analyst van het Centraal Lab, de heer S. Hogerheyde, ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum hulde te brengen. Gelukwensen en dank van de directie mocht de jubilaris van directeur prof. dr. J. F. ten Doesschate met de gebruike lijke envelop ontvangen; de bedrijfs directeur ir. F. W. E. Spies sprak namens het bedrijf en namens de afdeling hoog ovens waarbij hij de jubilaris met het gedenkbord en het getuigschrift der Maat schappij vereerde. De loopbaan van de jubilaris schetste drs. C. F. Weenig, hoofd van de Chemische Afdeling, in een uitvoerig betoog en ir. P. M. Waszink, chef van de Kwaliteits-afde- ling, was vol lof over het werk. dat de ju bilaris voor hun afdeling presteert. Het jubileumgeschenk een prachtige boekenkast werd door de heer W. J. Klaassen met een hartelijke toespraak ge geven. Dr. ir. S. F. Bohlken, chef van het Labo ratorium van MEKOG, voerde als oud chef van het Hoogovenlaboratorium het woord. Zijn woorden accentueerde hij met een weelderige ruiker voorjaarsbloe men. De Staalfabriek had eveneens voor een bloemenhulde gezorgd, die door de wnd. chef van deze fabriek, de heer J. M. van Koeveringe met een toepasselijke hul digingsrede werd aangeboden. De vrouw van de jubilaris die door alle sprekers in de huldiging werd betrok ken werd in het bijzonder gehuldigd door de heer A. Zijlstra, en ook .van deze spreker mocht zij een schat van bloemen ontvangen. De boorders van het Laboratorium von- Goed zo, moeder! Een geschrokken moeder met een verbleekt zoontje van zeven lentes en een eveneens bedremmeld vriendje van de zelfde ouderdom, vervoegden zich dezer dagen aan de gen darmerie van IJmuiden-West. De beide heren hadden zo reciteerde de moeder een zwart portcmonneetje gevon den met twee sleuteltjes, tien zegeltjes van een gulden en nogal wat geld er in. De jongelui schaften zich in de roes hunner plotselinge rijk dom aan: twee sigaretten aanstekers (want, laten we nou Om de Kennemer-beker speelt het heren elftal tegen Alkmaar. Indien de Strawberries in dezelfde vorm als de vorige week spelen dan komen zij in de volgende bekerronde. Tegen Eechtrop speelt het tweede heren elftal vriendschappelijk. Een kleine neder laag zal wel de uitslag zijn. Het derde herenelftal is vrij en het vierde speelt tegen Leiden Dit is de laatste kans om de onderste plaats te ontlopen. Jeugd b ontmoet Kraaien, een gelijk spel is te verwachten. jes ter stimulering van het muzikale leven, een zakmes en een vrachtauto-met-aanhang wagen. Zij kochten geen ben zine. maar wonden de nieuwe aanwinst op en reden blij naar huis. Maar daar zetelde moeder, de toeverlaat van alle jongetjes van zeven jaar en aan de ge zichten was voor deze moeder al heel gauw te merken, dat er „iets was". Toen het hoge woord er uit kwam. heeft moe der de beide rokers-fluitisten chauffeurs onder de arm gevat en naar de politie getranspor teerd met de boodschap, dat de wederzijdse ouders alles, wat de jongetjes aan de gevonden beurs hadden ontnomen, zou den vergoeden. Pluim voor die moeder. Dat is opvoeden! Gooi de beide spaarpotten er maar met een gerust hart tegenaan! Kettinghond Weer moet de pas worden ingehouden voor een dieren- kwestie weer moet er met afgrijzen geconstateerd wor den, dat er mensen in Velsen rondhuppelen, die het dier als een zielloos stuk kapitaal be schouwen, waar je op slaan mag, waar je van tijd tot lijd wat oud brood instopt en die dan nog zo gek is ook, om zo nu en dan aan te slaan, als er vreemd volk op het erf komt. Er zijn dezulken. Gelukkig maar een paar en die zullen moeten ophouden met hun snood bedrijf, als de nieuwe politieverordening op de kettinghond in Velsen van kracht wordt. Maar het zou mooier zijn, als vóór deze verordening alle kettinghonden het hun toe komende leven leidden en de verordening dus door de poli tiedienaren niet met enige kracht of dwang hoeft te wor den uitgevoerd. De kettinghondenhouders we ten wel, wie ik met deze tirade bedoel, want er zijn maar enkele stuks, die een schamel beest in een tochtig hok oppot ten met een minuscuul voer- bakje en een even minuscuul loopruimtet.je er voor. Om de nek van deze wakers, die al licht zo vals.zijn als de bekende nacht, wringt zich meestal een wrede en scherpe ketting, welke enige ponden weegt en het hondenleven tot een hon denleven maakt. Als de eigenaars eens besef ten. wat ze hun „eigendom" aandeden, zouden ze hem wel wat hartelijker bejegenen. En als ze het niet beseffen, zal de kettinghonden-verordening straks klaarheid moeten schep pen. Kleuters voorrang De geringe vrouwen en man nen, die bij goed weer van de Velsense kleuterscholen uitzwermen voor hun morgen- of middagwandeling, worden meermalen geteisterd door wil de bakfietsers en onbezonnen wandelaars, krijt een school juffrouw uit Driehuis. Als zij met. haar stoet jeugd door het prille voorjaar scharrelt, moe ten er altijd wandelaars door de rij heen; moeten er bij het oversteken immer slagers jongens beslist tussen de kin dertjes door. Het geeft meestal een hele opschudding bij kloek en kuikens, zodat er diverse gevaren uit voortvloeien als de rij verbroken wordt in de woeling van het verkeer. Nu vraagt de juffrouw voor noemd, of slagersdienaren en een iegelijk, die dit verder aangaat, wat mededogen wil len hebben met de kleuter juffrouwen en hun kroost, als ze zich „en marche" bevinden. Afgesproken? Dan is het kruis der doorkruizingen afgewen teld. En de kleuterjongedames zullen de medewerking met hun liefste glimlach belonen. Drukte en val De Maandagmarkt heeft in de IJmuidense vishal door de tijden heen een ti-adilie van vliegende drukte gevestigd. Maandag lagen er bijvoor beeld 67 schepen te lossen en daar konden de 170 kaairid- ders haast niet tegenop. Er is Maandag in die grote drukte een ongelukje gebeurd, dat niet had hoeven gebeuren, want de KW 39 werd door een ander schip een eindje van de kant getrokken, waardoor de loopplank losschoot en een der opvarenden van de logger in de koele haven plonsde. Als er nu een bepaling kwam, dat tegen lossende schepen niet door andere gemeerd mag worden, zouden er misschien grotere brokken kunnen wor den voorkomen. Niet dan? LAMPENIER Meer dan 60.000 toeschouwers woonden de overgespeelde bekerwedstrijd Chelsea Leeds United bij, die te Londen gespeeld werd. De stand was na verlenging 11, zodat de ploegen elkaar op 3 Maart voor de derde maal zullen ontmoeten. Searson, de döelman van Leeds, heeft de bal over de deklat gewerkt. Een clubgenoot rolt tegelijk met hem in het doel. VSV-ploegen voor morgen J. v. d. Wint C. Schoon, C. Kunst W. Hazeveld, M. Spaans. Stijger P. v. d. Kuil, H. Belfroid, J. Tielrooij, G. de Vries. S. de Graaf. VSV 2—Donar 2 Broekhuizen Den Dunnen. J. Schoon A. de Gelder. Fortuin, Veldman Thoolen. Janson, Bouwens, Zwanenburg. Dekker In de eerste klasse van het tournooi om het kampioenschap Kennemerland (Noord) spelen A. de Zeeuw (St. Thomas! en W. v. Wort (DCIJ) een beslissingmatch van drie partijen om uit te maken welke speler in de finale komt van de Kennemer kampioenstrijd. De eerste partij werd remise. Bij de jeugdgroepen leiden in A: Van Steen met 6 punten uit 3 partijen. Langbroek en Roos hebben in groep B 8 punten uit 4 partijen: Heida. Klaus, De Boer en Oorthui- zen hebben allen nog een kans voor de vier de plaats in de finale. Ter voorkoming van onnodig zoeken maken wij onze lezers er op attent dat de reclame met illustratie ..Plaats een luid spreker" niet tot de Kiiipselprijsvraag be hoort. den in de heer H. J. de Bats een voortref felijk afgevaardigde om hun felicitaties over te brengen, en gaf de jubilaris een tweetal prachtige (door hem vervaardigde) staaltjes van edelsmeedkunst. De heer A. van der Linde, analyst, hield een pleidooi voor de eenheid onder de wer kers van de fabriek en hij prees zich met de collega's gelukkig, dat hij in hun jubilerende chef een propagandist voor de saamhorigheidsgedachle bezat. Als laatste spreker trad de chef van de afdeling Onderwijs, de heer A. Scherer, op het podium om hulde en dank te bren gen voor de hulp en steun die de jubilaris aan de leerlingen van de analystencursus pleegt te verstrekken. De leerlingen van de Leerlingenwerkplaats hadden voor deze jubilaris dan ook in volle overgave een stel boekensteunen vervaardigd, dat de keer Scherer mocht aanbieden. De vrouwen-wereldgebedsdag die alle Christenvrouwen in de wereld oproept tot gebed heeft ook Vrijdagavond in de Oud- Katholieke kerk aan de Koningin Wilhel- minakade een groot aantal vrouwen bij eengebracht. In een eenvoudige doch ont roerende dienst, waarvan de liturgie afwis selend door mevrouw Thijs van de Gerefor meerde Kerk en de kapiteine van het Leger des Heils werd gelezen, hebben deze vrou wen de oproep tot gebed, die de vrouwen van honderdenvier landen in eenzelfde dienst van boete, lof en aanbidding samen bracht, gehoord. Er werd onder meer gebeden dat men in de wereld alles in het werk zal stellen om de vrede te bewaren en dat' in ieder kind van God de hoop op Christus leve. Verder ging er een gebed uit voor de leiders der volken en hun raadslieden, „van wier beslissingen de toe komstige bloei of verwoesting van de be schaving afhangt", zoals het gebed zei. De aanwezigen zongen voorts een aantal Psalmen en Gezangen, begeleid op het or gel door Klaas Gouda. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: R. Harang—Lünde, z„ Wencke- bachstraat 68, Velsen-N.; M. Trompvan Acker z„ Kanaalstraat 15, IJmuiden; M. E. E. NijssenJolie, d., Hoofdstraat 117, Sant poort; L. Hoek—Guijt. z.. Kromme Mijdrecht straat 75, IJmuiden; S. Evenhuis—Voortman, z., Cederstraat 28. IJmuiden-O.; L. C. Leeuw —Vink, d., Velserduinweg 217, IJmuiden-O.; G. Dammersvan Berkum, z., Warmcnho- vênstraat 21, IJmuiden; W. J. Pceperkoorn Bruin, d.. Kluijskenslaan 24. Santpoort. ONDERTROUWD: C. J. Teunissen, Haven straat 127, Beverwijk en C. M. de Vlieger leepnstraat 14. IJmuiden-O.. took. adres- Ladderbeekstraat 50. Velsen-N.; N. Vriend, Kastanjestraat 40, IJmuiden-O. en N. Hors man. Kastanjestraat 42, IJmuiden-O.; G. C. Huurman, Nièuwerzijds Voorburgwal 43 III, Amsterdam en W. H. Boom. Huygensstraat 61, IJmuiden; D. Groot, Meeuwenlaan 15, IJmuiden-O. en A. D. Stam. Meeuwenlaan 15, IJmuiden-O., toek. adres: Meeuwenlaan 15, IJmuiden-O.; H. Dekker, Burg. Rambon- netlaan 9, IJmuiden-O. en N. C. Delfos, Bre- deroodseweg 27, Santpoort, toek. adres: Burg. Rambonnetlaan 9. ÏJmuiden-O.; N. Put, Westerwijkstraat 1 A, Velsen-N. en E. Ver hoef. Westerwijkstraat 1 A. Velsen-N., toek. adres: Westerwijkstraat 1 A. Velsen-N.; J. de Koning. Verhulststraat 68, Dordrecht en W. C. A. van Riessen. Plalanenstraat 49, IJmui den-O., toek. adres: Plalanenstraat 49, IJmui den-O.; A. Dobbenga, Bloemstraat 79, IJmui den en W. Woud. Bestevaerstraat 11, IJmuiden-O., toek. adres: Bloemstraat 79, IJmuiden; J. Jellcma. van der Helststraat 19, IJmuiden-O. en C. J. Porck, van der Helst straat 19. IJmuiden-O.toek. adres: van der Helststraat 19, IJmuiden-O.; C. Kunst, Ahornstraat 12, IJmuiden-O. en A. W. C. Maasland. Bestevaerstraat 15, IJmuiden-O. GEHUWD: J. Visser en C. Schuurman; W. [•Cramer en M. A. van der Linden. Warde- naerstraat 31, Velsen-N.; S. Hoogeboom en W. Hartveld. Scheldestraat 74. IJmuiden: H. J. Luikman en M. van Kampen, Cypressen- straat 12. IJmuiden-O.: W. H. van Roozen- daal en J. Quakkelaar; L Post en A. Bijten- hoorn, Harddraverslaan 3, Santpoort. ZATERDAG 1 MAART Thalia. 19 en 21,15 uur: „De Jantjes". Rex. 20 uur: „Uit het leven van een danseres". ZONDAG 2 MAART Thalia. 15 uur: „Geeft hem de ruimte!"; 19 en 21.15 uur: „De Jantjes". Rex. 15 en 20 uur: „Uit het leven van een danseres". MAANDAG 3 MAART Raadhuis. Van 10 tot 12 uur, spreekuur Burgemeester. Nutsbibliotheek. Van 19 tot 21,30 uur geopend. Thalia. 20 uur: „De Jantjes". Rex. 20 uur: „Uit het leven van een danseres". t

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7