50 mille lenen of de komende winter de school sluiten De gemeente komt dit jaar nog niet aan de Oranjestraat toe Velsens „beentjes" mogen niet langer de vuilnisbak in E. van Veelen hartelijk gehuldigd Kennemerlandse dammers deden het niet best in Rotterdam Een Eeuw geleden Zilveren Hoogoven-jubilaris Het nieuwe Gymnasium zal ruim 4 ton kosten /"Hoe is het ontstaand WEK DE GAL IN UW LEVER OP Lijm- en gelatinefabrieken hebben er belangstelling voor 3 „NIJVERHEIDSONDERWIJS" VERGADERDE Gymzaal en speelplaats nog steeds op het verlanglijstje Houdt juist nu uw voeding op peil! Kies lékkere Agendo voor Haarlem De heer J. P. van der Does met pensioen NATIONAAL DAMTOURNOOI SUPPLETQIRE BEGROTING Demonstratie van leerlingen der V olksmuziekschool Verbetering Wenckebach- straat op komst Stevige propaganda Hofstedestraat wordt voor verkeer gesloten Wachthuisjes bij bushaltes Agenda voor Velsen Dit woord: JAPON V Aanbieding suppletoire begroting 1952 V.V.IJ. kon het weer niet bolwerken Bijdrage aan de Maria Cornelia Fröbelschool DINSDAG 4 MAART 1952 Het stuk bouwgrond Noordelijk van de Nijverheidsschool aan de Briniostraat, dat oorspronkelijk bestemd was voor uitbreiding van deze school, heeft blijkbaar aan trekkingskracht uitgeoefend op de gemeente, die het graag wil hebben voor eigen bouwplannen. Het perceel grond wil de gemeente ruilen voor een stuk van het binnen terrein der school, dat haar toebehoort. Het is de bedoeling dat de groei van de Nijver heidsschool onder meer een gymnastieklokaal en een speelplaats betreft maar hiervoor is aanmerkelijk meer grond nodig dan de gemeente in ruil heeft aangeboden. Om de uitbreiding niet afhankelijk Ie maken van deze ruil is een bedrag noodzakelijk van ongeveer f 24.000,dat door middel van een lening bij de Bank van Nederlandse Gemeenten gedekt zou kunnen worden. Tijdens de algemene ledenvergadering van de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland, die gisteravond in de Nijverheidsschool aan de Briniostraat werd gehouden, is besloten voor dit bedrag een lening aan te gaan bij de genoemde bank. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een urgentieverkla ring gezonden aan de Bank van Neder landse Gemeenten met het verzoek een bedrag van f 50.000, dat gemoeid is met de reparatie en vernieuwing van bepaalde delen der verwarmingsinstallatie in de Nijverheidsschool, als zeer dringend te willen beschouwen. Wanneer met deze noodzakelijke werkzaamheden aan de ver warming niet binnen kort tijdsbestek kan worden begonnen is het namelijk niet on mogelijk, da't de school tijdens de winter maanden gesloten zal moeten worden. In totaal is een te lenen bedrag van f 90.000 goedgekeurd door het bestuur der vereni ging om in de lopende kapitaalsuitgaven te kunnen voorzien. Nieuwe cursus Al deze bijzonderheden kwamen gister avond ter sprake bij de behandeling van punt zeven der agenda, waarvan de overige onderwerpen in vlot tempo werden afge werkt. In het jaarverslag van secretaris A. P. Balm waren enkele regels gewijd aan de nieuwe Technische Avondschool. Deze negenmaandse cursus duurt vijf jaar en is bestemd voor ue vaklieden uit het bedrijfsleven, die zich in de avonduren theoretisch verder willen bekwamen om later, als zij over de capaciteiten daarvoor beschikken, een leidende functie te be kleden. Voorzitter ir. E. F. Peltzer lichtte deze mededeling als volgt toe: „Deze cursus is in het leven geroepen om in samenwerking met de plaatselijke industrie de arbeider kansen te geven zich öp te werken in het bedrijf. Er is voldoende belangstelling voor tot dusverre, hetgeen uiteraard een ver heugend verschijnsel genoemd mag wor den". Leerlingen In het jaarverslag werd voorts vermeld, dat op 1 Januari 1952 de school is bezocht door 515 leerlingen en in 1951 kon aan 174 jongelui een diploma worden uitgereikt. Vorig jaar zijn 293 jongens toegelaten en 288 verlieten de school. Op 31 December 1951 waren 239 leerlingen buiten de ge meente woonachtig en 283 in Velsen. De verdeling ziet er als volgt uit: Velsen 283, Beverwijk 148, Haarlem 44, Overveen 3, Uitgeest 5, Heemskerk 19, Bakkum 1, Zand- voort 2, Bloernendaal 7, Heemstede 5 en Castricum 3. De directeur van de Nijver heidsschool, de heer P. L. Hubbeling, be toogde nog, dat bij de opening van de nieuwe Beverwijkse ambachtsschool wel licht een kleine terugval van het aantal leerlingen te constateren zal zijn, maar dat deze waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd zal worden opgeheven wegens de ge stadige groei van de gemeente Velsen. Het aantal leerlingen van de Nijver heidsavondschool bedroeg op 1 Januari 1951 in totaal 258. Op 31 Maart verlieten 37 gediplomeerde leerlingen de school en op 1 October werden 134 nieuwe aspiranten toegelaten. Op 31 December 1951 volgden 215 leerlingen de verschillende cursussen. Financiën Uit het. verslag van de penningmeester over de financiële toestand der vereniging ADVERTENTIE Zo zuinig in 't gebruik! DINSDAG 4 MAART Stadsschouwburg: „Vingerhoedskruid" (Co- media), 8 uur. Concert gebouw: Jeugdconcert II.O.V., 8 uur. Minerva (Heemstede): Klas sieke Hindoedansen. Hima Kesarcodi. 8.15 uur. Rembrandt: „Teresa", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Polilie-dossier 301", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hoffmanns vertellingen". 7 en 9.30 uur. City: „Macao", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Sofia" en „De baron van Arizona", 18 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Stalen haaien", 18 jaar, 8 uur. WOENSDAG 5 MAART Stadsschouwburg: „Het woord" (Neder lands Volkstoneel). 8 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.30 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. bleek, dat voor de dagschool in totaal f 27.139,79 is ontvangen, de uitgaven be droegen daarentegen f 247.880,58. Van het nettobedrag (f 220.740,79) betaalt het rijk 70% (f 154.518,55) en de gemeente 30% (f 6(5.222,24). Voor de avondschool bedroe gen de inkomsten f 5.571,07 en de uitgaven f 25.674,26. Van het verschil (f 20.103,19) delct het rijk f 14.072,23 en de gemeente f 6030,96. Op de begroting voor 1953, die reeds moest worden vastgesteld zijn de inkomsten van de dagschool geraamd op f 18.840, en de uitgaven op f 273.845,Het rijk betaalt van het verschil weer 70%: f 178.503 en de gemeente 30 dus f 76.105,50. Voor de avondschool zijn de cijfers als volgt on tv. f 5175,uitgaven f 31.073,—. Rijk f 18.128,60, gem. f 7769,40. Als nieuwe bestuursleden zijn voorge steld een vertegenwoordiger uit Beverwijk (Beijens) ir. J. Bekkers en de heer W. Gorter te Velsen. Bij de rondvraag kwamen geen belang rijke onderwerpen ter sprake, zij het wel licht een voorstel om de leerlingen wat meer kennis omtrent de verkeersregels bij te brengen, hetgeen de heer Hubbeling wel als bijzonder nuttig oordeelde maar hij be twijfelde of hiervoor enkele uren zouden kunnen worden vrij gemaakt. Wegens hel bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd moet aan J. P. van der Does, leraar aan de dag- en avondcursus van de Gemeentelijke Visserijschool, per 1 April 1952 eervol ontslag worden ver leend. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor, hiertoe te besluiten. Velser H.B.S.-Vereniging schrikkelde intiem Talrijke leden en oud-leden van de Velser H.B.S.-vereniging hebben Zater dagavond intiem „geschrikkeld" in „De Leeuwerik" te Haarlem. Dit „Schrikkel- bal" heeft volledig aan zijn titel beant woord, want de dames, die voor deze bij zondere gelegenheid het initiatief hadden, wisten zich rap aan te passen, hetgeen de stemming de hele avond vèr boven peil heeft gehouden. Omstreeks twee uur keer den de feestelingen met een speciale bus terug naar Velsen. In het restaurant van Walscrij-Oost wa ren de directie, de leidende functionarissen der verschillende afdelingen en tal van medewerkers bijeen toen de directeur F. R. Bentz van den Berg de heer en mevrouw Van Veelen naar het smaakvol versierde podium leidde. Dit ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de beer Evert van Veelen. chef van de commerciële afdeling en lid van de directiestaf. Na het algemeen welkom namens de di rectie werd voorlezing gedaan van een ge lukwens van de voorzitter der directie ir. A. H. Ingen I-Iousz, die niet persoonlijk aanwezig kon zijn. Vervolgens betrad directeur P. R. Bentz van den Berg het spreekgestoelte en hij schetste de snelle en bijzondere carrière van de jubilaris, die als vijftienjarige be diende bij Hoogovens is begonnen. De heer De vertegenwoordigers van Kennemerland hebben het weekeinde te Rotterdam tijdens de wedstrijden om het damkampioenschap van Nederland niet bijster veel succes gehad. Van de zeven gespeelde partijen, wist slechts Dukel zich er met twee keer remise behoor lijk door te slaan. W. de Jong leed een on verwachte nederlaag tegen W. Roozenburg; Yme de Jong had één vrije ronde en verloor Zondag van Keiler; Laros speelde een fraaie en gelijk-opgaande partij met Keiler remise, waarna de DCIJ er Zondag echter van Beers verloor. Al met al is de helft van deze voorwed- strijd achter de rug en het ziet er naar uit dat de Kennemerlanders een voor een bij zonder moeten spelen, willen zij zich bij de bovenste „zes" plaatsen voor de finale. Dukel ontmoet nog Keiler, Stuurman. De Graag en Bizot. Laros komt uit tegen Van Zuilekom, Roozenburg. Bizot en W. de Jopg; Yme de Jong, de derde Velsenaar, speelt Nadat wij gisteren al enkele belangwek kende punten uit de suppletoire begroting voor het jaar 1952 hebben toegelicht, rest ons thans nog te vermelden, dat deze at ij omvangrijke aanvulling op de oorspronke lijke Velsense plannen behalve de reeds genoemde posten bovendien de volgende bedragen vermeldt: Vernieuwing van de afrastering van de Theo Tijssenschool 655.zeven po diums in de Moerbergschool 985; twaalf onderslagbalken in de benedenlokalen van de F. L. Ossendorpschool 8175.nieuwe vaste kasten in de leslokalen van de Theo Tijssen- en de Jan Campertschool 4360; uitbreiding van de Willem de Zwijger- school 37643; projector voor het gym nasium „Felisenum" 1600; inrichtings kosten voor het onderwijs in natuur- en scheikunde aan het gymnasium 2000 en een nadere raming van een nieuw gym nasium tot een bedrag van 437.700. Voor de speelvelden bij de visserijschool, die aan de Dokweg zijn geprojecteerd, wordt op 5150 gerekend en voor een grotere kleedgelegenheid op het Waterloo- terrein op 1000.De wachthuisjes bij diverse bushalten zullen de gemeente 2167 kosten en voorts komen er diverse wederopbouwwerken op de suppletoire begroting voor, te weten: Moerbergplant- soen en Snelliusstraat 45.000.trottoirs langs de Lange Nieuwstraat en omgeving 3000.laagbouw plan Staal wegen en riolering 10.000.—: wegaanleg voor incidentele herbouwgevallen (Edisonplein etc.) 8000.trottoiraanleg voor inciden tele herbouwgevallen in Velsen-Noord 2000.; aanleg van de Vondellaan 4000. In de begroting van het Grondbedrijf is bovendien opgenomen 35.525 voor een bijdrage in de aanleg van de Oranjestraat te IJmuiden-West. Dit bedrag wordt voorlopig niet in de gemeentebegroting opgenomen, omdat er in 1952, naar B. en W. meedelen, geen uit gaven op dit stuk van zaken verwacht worden. Plantsoenen De volgende kosten van plantsoenen, trottoirs en wegen kunnen bestreden wor- In het Jeugdhuis aan de Burgemeester Enschedélaan te Santpoort zal Donderdag avond een demonstratie worden gegeven door een aantal leerlingen van de Volks muziekschool voor Haarlem en omgeving. De afdeling A van de school zal onder leiding van mevrouw C. Kat-Beylevelt een aantal liederen zingen. Bovendien worden er „trefoefeningen", rhythmische oefenin gen en gehooroefeningen gegeven. Onder leiding van mejuffrouw J. Dito komt een klasje vervolgens het bamboefluiten de- monsti-eren en de orkestklas onder leiding van mevrouw Kat brengt daarna een sym- phonietta voor jeugdorkest ten gehore. Men wil met deze demonstratie ook pro beren de muziekliefhebbers in IJmuiden en Driehuis te bereiken, opdat het werk van de „VMS" verder kan worden uitge bouwd. De "Wenckcbachstraat in Velsen-Noord, die vele jaren een ware verkeersgruwel opleverde, zal binnenkort worden ver beterd. Op de Velsense suppletoire begroting voor 1952 is 150.000 uitgetrokken, waar van 50.000 voor rekening komt van de Hoogovens en 30.000 van het fonds stads- aanleg. den uit de opbrengst van grondverkopen. Men wil de verwezenlijking van de aanleg zoveel mogelijk gelijktijdig laten geschie den met de bouw van woningen ter plaatse. Voor het uitbreidingsplan van het Gij- zenveltplantsoen is 120.000 geraamd; voor trottoirs en wegen in de Herenduinen 50.000, voor de Herenduinweg 65.000; voor Bosbeek Noord en Zuid in Santpoort 130.000; voor de aanleg en de riolering van de Antillenstraat tussen de I-Iagelin- gerweg en de Hoofdstraat in Santpoort 51.500; en tenslotte voor de opruiming van diverse defensieve werken in het nieuwe wooncomplex „De Gilden" 4455. Voorts wordt voor een kapitaalsverstrek king aan het gasbedrijf op 668.291,19 ge rekend, voor het waterleidingbedrijf op 449.772,71 en voor openbare werken op 10.765. Het Velsense gemeentebestuur is van zins, de propaganda voor de woningbouwlenin gen stevig aan te pakken. Niet alleen zullen de bekende verkiezingsborden op diverse punten in de gemeente verrijzen, om affi- ehes en raambiljetten een plaatsje te geven, maar ook op de ponten, de wagens van de gemeentereiniging en wellicht voor de ra men van de winkeliers zullen de oproepen tot .sparen voor huizen" een plaatsje vin den. Spandoeken komen op verscheidene plaatsen boven de weg om de burgerij ge durende de actie, die tot 31 Mei duurt, aan te manen de lening te steunen en alle ban ken in de gemeente hebben spontaan"hun hulp toegezegd bij de inschrijving. Burgemeester en wethouders van Velsen maken bekend dat het gedeelte van de M. K. Hofsiedestraat te IJmuiden, gelegen tussen de IJsselstraat en de Snelliusstraat met in gang van 17 Maart 1952 voor het verkeer gesloten zal worden. Bij diverse bushalles in Velsen zullen eenvoudige wachthuisjes worden geplaatst. De kosten bedragen rond 6500.waar van 2/3 door de N.Z.H.V.M. wordt betaald. voorts tegen De Graag. Beers. Van Zuilekom, Bizot en Stuurman. Ën W. de Jong (Haar lem) krijgt Beers, Bizot, De Graag en Laros tegenover zich. De speler uit Zwaag, Bizot. die in deze groep de leiding heeft, won één partij op de klok van Keiler en kreeg door een eenvoudig slagzetje de gelegenheid zijn positie aan de kop aanmerkelijk ie versterken. Keller is overigens ook in het offensief en heeft zijn gemiddelde reeds weer bereikt. In de Utrechtse groep heeft ir. v. Dijk de leiding en zal zich vrij zeker, samen met Herm. de Jongh en Huisman, in de finale plaatsen. Uitslagen De uitslagen van de in Utrecht gespeelde wedstrijden luiden: HuismanVan Dijk. Bergsma—Metz en Herm. de Jongh—Lam- merst: alle remise. Hartgers wint van Vos en Bandstra van Van Mourik. Zesde ronde: Van Dijkde Jongh 11, Van MourikLammerst 2-0, HofmanBand stra 1—1. Metz—Hartgers 1—1 en Huisman— Bergsma 11. Drenth kon wegens ziekte niet spelen. Na de zesde ronde is de stand: Van Dijk 8 uit 6; De Jongh 7 uit 6; Huisman 7 uit 6; Drenth 5 uit 4: Metz 6 uit 6; Hartgers 6 uit 6; Bandstra 6 uit 6: Hofman 5 uit 5: Van Mou rik 6 uit 6: Bergsma 5 uit 6; Vos 4 uit 5; Lammerst 3 uit 6. In Rotterdam werden de volgende resul taten bereikt: Keiler—Laros 1—1; Beers—De Graag 11: Van ZuilekomDukel 11; Roo zenburgW. de Jong 20: StuurmanBizot 02; StuurmanW. de Jong 11; Dukel Roozenburg 1—1; De Graag—v. Zuilekom 11: LarosBeers 02; Yme de JongKei ler 02. Hier is de stand: Bizot 7 uit 5; W. Roozen burg 6 uit 5; Dukel. Keiler, Van Zuilekom en W. de Jong 6 uit 6: Beers en De Graag 5 uit 5; Laros 5 uit 6; Yme de Jong en Stuurman 4 uit 5. Dit is Fakir Rayo. die op het ogenblik in Rijssel (Frankrijk) verblijft. Hij heeft zijn tong laten vastspijkeren aan een plank, welke 16 kilogram weegt. Op schrikkeldag is hij met dit experiment begonnen en hij wil het twee maanden volhouden. Een deurwaarder heeft tong, plank en spijker verzegeld. Dinsdag 4 Maart Tlialia, 20 uur: ..Beau geste". Rex, 20 uur: Lou Bandy in „Elias weet 't beter". Woensdag 5 Maart Raadhuis, van 14 tot 15 uur: Spreekuur Wethouder van Onderwijs. Witte Kruisgebouw, Kennemerlaan 125, van 14.30 tot 15 uur: Spreekuur kraam- centrum. Thalia, 20 uur: „Beau geste". Rex, 20 uur: „Faust en de duivel". Bentz van den Berg die evenals de an dere sprekers mevrouw Van Veelen in de huldiging betrok was niet karig in zijn lof en waardering over „deze mens, die al tijd zichzelf is, groot in zijn eenvoud met sterk gevoel voor humor". Hij vereerde de jubilaris met het gedenkbord en het getuigschrift der Maatschappij en voegde daaraan, als persoonlijk geschenk der directie, een foto-album met opdracht toe. Bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies wees op alle contactpunten, die de jubilaris met het bedrijf heeft. Al deze afdelingen zijn tenslotte aangewezen op de tijdige aanvoer der grondstoffen en de niet minder tijdige afzet der producten. Daardoor zijn alle be drijfsafdelingen met het werk en de per soon van de heer Van Veelen verweven en hij is een prachtig voorbeeld van een functionaris die de interne verhoudingen weet te stimuleren. De heer C. R. Prinselaar, chef van de afdeling expeditie, sprak als vriend en medewerker aan het commerciële apparaat. Hij bewonderde de wijze waarop de jubi laris zijn omvangrijke werk verricht. De heer G. II. Teusink, chef van de af deling Verkoop ruw ijzer van de commer ciële afdeling, was de taak opgelegd, de geschenken aan te bieden. Hij had zijn toe spraak voor het eerste deel gehouden in een luchtige vorm, die veelal aanleiding gaf tot een hartelijk gelach, dat in een dave rend applaus oversloeg toen de heer Teu sink 'n kolossale koffer beplakt met geestige opschriften en een Mercuriusstaf overhan digde. De heer Teusink liet overigens ook een rieten tuinameublement ten tonele voeren. In het verdere deel van zijn toe spraak (het ernstige deel) culmiueerden de hartelijke gevoelens en de hoogachting, die voor de chef van de commerciële afdeling bestaan. Tot slot sprak de heer A. W. Kluvskens namens allen die in Nederland en het bui tenland de Maatschappij vertegenwoordi gen en ook uit zijn woorden bleek, dat de heer Van Veelen bij een ieder met wie hij in zakelijk en/of vriendschappelijk con tact staat, ten zeerste wordt gewaardeerd. Twee onderwijzers van de V.G.L.O.-school in vaste dienst^ Aan de openbare school voor voortgezet gewoon lager onderwijs te IJmuiden-Oost zijn in tijdelijke dienst verbonden de onder wijzers M. Arpad en G. J. Evers. In ver band met het aantal leerlingen moeten aan deze school met inbegrip van het hoofd, drie vaste leerkrachten werkzaam zijn. Daar genoemde onderwijzers hun taak tot tevredenheid van het hoofd der school ver richten, achten B. en W. het gewenst, dat zij in vaste dienst worden benoemd. Zij stellen de gemeenteraad derhalve voor, de heren per 1 Maart 1952 te benoeipen tot onderwijzer in vaste dienst. Jaarvergadering en cinématografie In het gebouw voor Christelijke belan gen te IJmuiden heeft Woensdagavond de jaarvergadering van de Christelijke me- taalbewerkersbond plaats. In deze verga dering, waar als spreker zal optreden de districtsbestuurder de heer W. Fremer zul len de films: „Met deze handen" en de „Gouden C. M. B.-film" worden vertoond. Een japon of voluit een Japonse rok is een lang, loshangend gewaad dat uit Japan is ingevoerd of naar Japans model vervaardigd. Het is dus eigenlijk zoiets als een kimono en, merkwaardig genoeg, oorspronkelijk een mannen- dracht. De 18de eeuwse student droeg de japon zonder broek, maar met witte kousen en gele of rode muilen. Een allonge-pruik en een rotting voltooiden zijn toilet. Toen Hildebrand in de Ca mera Obscura bij Oom en Tante Stastok aan het ontbijt verscheen in zijn robe de chambre, riep Tante uit: „Ileeremijn- tijd! zijn die dingen weer in de mode!" (het was in 1836) en begon een optel ling van al de japonnen met sjerpen, die haar vader en haar man in vroeger eeuwen gedragen hadden. In Sara Bur gerhart wordt het woord japon zowel gebruikt om een heren- als om een dameskledingstuk aan te duiden. Bij Van Effen vraagt een man zijn vrouw liever een japon te dragen dan een „sak", maar zij antwoordt: „Een japon? daar mee ziet men er uit als een Hamburger Trijn." In het begin van de 19de eeuw is het pleit beslecht ten gunste van de dames, maar als ik wel geïnformeerd ben, wordt japon meer en meer verdrongen door jurk. Verkort tot: pon bezigde men het vroeger als benaming van nachtgewaad voor vrouwen en meisjes. In aansluiting op het slot van de nota tot aanbieding van de Velsense begrotingen voor 1952, waarin werd medegedeeld, dat de kapitaalsuitgaven afzonderlijk zouden worden geregeld, bieden B. en W. de i-aad ter vaststelling aan de tweede suppletoire begroting (de eerste werd reeds vastge steld) voor de dienst 1952. De commissie van bijstand voor de finan ciën adviseert gunstig. Een uitzondering wordt gemaakt voor het bedrag van ƒ60.000 ten behoeve van de aanschaffing van een citograf. De commissie was nog niet in staat hierover te adviseren. De tweede uitzondering betreft het be drag van 10.000 ter zake van voorberei dende werkzaamheden voor de bouw van een slachthuis. De commissie is van de noodzaak van deze uitgave op dit moment niet overtuigd. (Wij tekenen hierbij aan, dat de belang rijkste posten van deze suppletoire begro ting reeds in onze vorige editie werden vermeld.) ADVERTENTIE U inlt 'n morgens „kiplekker" ait bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln trw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's LeverplUetjea. Naar wij vernemen zal er over enkele weken in de gemeente Velsen een actie be ginnen om afval-beenderen te verzamelen ten behoeve van de Nederlandse lijm- en gelatine-industrie. De inzameling van beenderen draagt een nationaal karakter en in Velsen heeft de gemeentelijke reinigingsdienst zich bereid verklaard, bemiddelend op te treden. De actie zal door de schillenophalers in de ge meente Velsen worden uitgevoerd, die bin nenkort aan de huisvrouwen kaartjes zul len uitreiken, waarop het doel der actie is aangegeven. Dat er jaarlijks ook in Velsen nog heel veel kostbare grondstoffen voor de lijm- en gelatinefabrieken worden weg gegooid. hoeft geen betoog bijna geen enkele huisvrouw heeft er tot nu toe aan gedacht, de afgetrokken beentjes uit de soep aan de schillenman mee te geven. Evenmin, als er altijd aan gedacht wordt, dat de schillen voor onze veeteelt van grote Prins Bernhard heeft gistermiddag in hel Koninklijk Paleis te Amsterdam onder scheidingen uitgereikt aan ongeveer ISO landgenoten. Ouder hen zijn twee Ridders Militaire Willemsorde. Foto: de reserve eerste luitenant der infanterie G. J. Schiissler ontvangt de ridderslag. Naast hem de tweede Ridder n,T. W. O., het Tweede Kamerlid J. M. Peters. WIJ is er Zaterdag niet in geslaagd een. punt te veroveren in de lastige uitwedstrijd tegen SNL. De Amsterdammers hadden blijk baar ook geen zin in de laatste plaats en demonstreerden een frisse en vlotte partij voetbal. Ook dit keer was de IJmuider ver dediging het sterkste deel van het elftal. De voorhoede vertoonde meestal een onsamen hangend spel. waarbij het schot in laatste instantie ontbrak. Na ongeveer 20 minuten nam SNL de lei ding en met de stand 10 brak de rust aan. Na de pauze hetzelfde spelbeeld. Toch maak ten de VVIJ'ers nog gelijk door een kopbal van Wapenaar, maar even later nam SNL andei'maal de leiding. WIJ gooide alles op de aanval maar succes bleef uit. De overige uitslagen luiden: IJmuiden 2 SIZO 2 11; Tweede JeugdIJmuiden 3 25: IJmuiden 4VVRA 41. Junioren: IJmuiden a—Halfweg b 02; IJmuiden bETO a 06. Aspiranten: IJmuiden bBeverwijk b 32. BSM—Waterloo 3-3 De voetbalwedstrijd tussen BSM en Water loo was bijzonder spannend. Waterloo had het eerst het voordeel van de wind, hoewel BSM in het veld zeker niet de mindere was. Waterloo nam de leiding door G. Post. Het tweede doelpunt van de IJmuidenaren werd door een der achterspelers van BSM ge maakt. Voor de rust slaagde Hoogeduin er in met een hard schot de voorsprong te ver groten (0—3). Na de rust heeft BSM, met de wind in de rug. het doelman Kok niet gemakkelijk ge maakt, maar gesteund door zijn verdedigers sleepten zij een gelijk spel uit het vuur. WH 2—Waterloo 2 eindigde ook in een gelijk spel (33). Waterloo 3 zorgde voor een verrassing, door met een overwinning van 31 uit de Zilk tegen Van Nispen terug te keren. Het aspiranten-elftal versloeg RCH met 2—0. waarde zijn. De veevoedersituatie is in Nederland précair en de „schillenboer" heeft in dit verband een belangrijke func tie: schillen vormen een prachtig bijvoeder voor het vee. Ook in dit opzicht heeft de Velsense reinigingsdienst een door velen niet geweten taak: als de schillenophaler namelijk niet op tijd verschijnt, kan men zich met een klacht tot de gemeentereini ging wenden, die proberen zal ook hier be middelend op te treden en het regelmatig ophalen van de schillen te bewerkstelligen. Van de N.V. Van Gelder Zonen te Am sterdam, is op het gemeentehuis een ver zoek binnen gekomen om ten behoeve van de onder haar bestuur staande Maria- Cornelia Fi-öbelschool te Velsen-Nooi'd een bijdrage uit de gemeentekas te mogen ont vangen voor het jaar 1952. Daar voldaan wox-dt aan de bepalingen, stellen B. en W. de raad voor, het verzoek in te willigen en de gemeentelijke bijdrage over het jaar 1952 voor het bestuur van ge noemde school voorlopig vast te stellen op 5200,en het voorschot daarop op 4680,—. Uit de Opregte Ha mmsclie Courant van 4 Maart 1852 PARIJS. Bij de nlgem'èene verkie zingen voor de leden van eene Wet gevende Kamer heeft de verkiezing van den generaal De Cavaignac groote ver wondering gebaard, nademaal deze on langs verklaard heeft, dat hij nimmer den eed van trouw aan de tegenwoor dige bewinslieden za! afleggen. De op winding over zijne verkiezing onder de Anti-Bonaipartisten is groot In vele kleine steden en gemeenten hebben de prefecten veel invloed uit geoefend oip den uitslag der verkiezin gen, zelfs derwijze dat men kan zeggen dat de volksvertegenwoordigers door deze ambtenaren zijn benoemd in stede van vrijelijk door de stemgeregtlgden te zijn gekozen. Naar verluidt hebben zij de hun onwelgevallige kiezers tijde lijk gevangen doen nemen. Zoo zijn te Avignon 155 kiezers opgesloten geweest Tn Mans was het navolgende biljet door eenen onbekende aan het gemeentehuis aangeplakt „Br worden Kamer-knegten verlangd Men vervoage zich daartoe te Parijs aan de herberg de Tuileriën, bij het Plein van de Revolutie, tusschen het Kapitool en de Tarpejaansche Rots. Algeheel e onderwerping. Niets uit voeren en het Grootkruis in het ver schiet." Dit stuk. onderteekend „Lodewijk do Neef" is, zoo men zich denken' kan spoedig door de politie afgescheurd en in handen der regterlljke magt gesteld.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5