Santpoortse oudjes ontmoeten elkaar voortaan in het badhuis ja,..graa9' Het voetbalseizoen is verder gevorderd dan vorig jaar IJmuiden Velsen-Noord Castricum enautomobielen Luc van Dam gehuldigd Agenda voor Velsen WOENSDAG 5 MAART 1952 3 Ook dames-op-leeftijd worden verwacht Agenda voor Haarlem Contactavond Doops gezinde Broederschap Vluchtelingenvraagstuk aan de orde „Schuttevaer" vergadert Vrijdagavond „Gefolterde mensen" Donderdag in Thalia Weekoverzicht van de IJselmeer visserij Scheepvaartbeweging in Februari Internationale conferentie over de visserij Der1igs*e ientoonstellii*9'l>erson Boksen Biljarttournooien ik effe? Waterpolo Zwem lustHVGB 3-8 Scha a tsen rijden Huiskes en Maarse startten te Drammen Sport in 't kort Bij reddingswerk en gewondentransport bewijzen helicopters de UNO-troepen in Korea onschatbare diensien. Om sneller een groot aantal van deze hefschroefvlieg- tuigen ter beschikking te hebben worden zij thans in vrachtvliegtuigen van Amerika naar het strijdtoneel gevlogen. Hier is een AH-19 helicopter (waarvan de schroeven gedemonteerd zijn) in de geweldige „muil" van een AC-124 Globemaster, gereed voor het transport naar Korea. Gistermiddag vertoefden talrijke Sant poortse ouden van dagen in het badhuis aan de Wüstelaan. Niet om der wille van dat Badhuis als zodanig, maar wegens het feit, dat omstreeks half drie in de grote xaal de eerste geestelijk-verfrissende ont spanningsbijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de Commissie voor Ont spanning van Ouden van Dagen te Velsen, de heer P. Waardenburg. Het initiatief tot deze middagen in Santpoort is ook nu weer uitgegaan van de gemeente, die het lot van de oudjes zeer na aan het hart ligt. Er was geen stoel onbezet, toen- de heer Waardenburg in een korte speech vaststel de, dat deze gezellige bijeenkomsten voor de Santpoortse oudjes weer een stap was in de richting van een volledige oplossing van het amusementsprobleem. ..Deze mid dagen moeten we voorlopig nog zien als een proef maar ik geloof toch wel, dat ze zal slagen, alleen al gezien de goede op komst", aldus de heer Waardenburg. Hoewel het streven uiteraard belang rijk genoeg is om gestimuleerd te worden, was de commissie aanvankelijk wel eniger mate bezorgd over het tekort aan de nodige spelen en lectuur in het ontspanningslokaal. Het bleek echter, dat ook inwoners van Velsen dit aanvoelden en hun steentje bij droegen in de vorm van een spel kaarten, een dambord en stapels boeken en tijd schriften. De commissie stelt deze geste zeer op prijs en verzocht ons haar welge meende dank hiervoor langs deze weg aan de inzenders over te brengen. Dames, waar zijt ge? Overigens overtrof het aantal heren het aantal dames boven de 65 ver op deze eerste contactmiddag. Ontspanning is geens zins een privilege van de mannelijke oud jes. De heren leggen een kaartje of „zijn slaags" op het dambord; de dames kunnen onder het genot van een kopje thee, ge serveerd door leden van het U.V.V., tij dens haak- of breiwerlfcaamheden de fei ten van de dag bespreken, welke gelegen- ADVERTENTIE WOENSDAG 5 MAART Stadsschouwburg: „Het woord" (Neder lands Volkstoneel), 8 uur. Rembrandt: „Te resa", 1.4 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Politie dossier 301", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lnxor: „Hoffmanns vertellingen", 7 en 9.30 uur. City: „Macao", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaame: „Sofia" en „De baron van Arizona", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Stalen haaien", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 6 MAART Brinkmann: Vereniging voor paedagogiek, spreker dr. G. W. Arendsen Hein, 8 uur. Minerva: „La Traviata", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.30 uur. City: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaame: 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. ADVERTENTIE 25 JAAR BARKER'S BEHANG SPECIALE JUBILEUM-AANBIEDING Ziet onze étalage Beter behang voor lager prfjs, reeds vanaf 51 ct. per rol. BARKER'S BEHANG Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem - Tel. 11657 De Doopsgezinde Broederschap organi seert reeds sedert vele maanden contact avonden, tijdens welke bekende sprekers onderwerpen van culturele aard behande len. Ditmaal sprak de heer R. R. van den Berg over de geschiedenis van het voor malige Kasteel van Breda, thans Konink lijke Militaire Academie. De Nederlands Hervormde kapel was Dinsdagavond met veel belangstellenden gevuld toen deze bekende Santpoortenaar die vele jaren op „Het kasteel" heeft doorgebracht, het woord nam. De Nederlandse kastelen zijn zeer popu lair, omdat zij tal van factoren bezitten, die tot een ieder spreken. Het kasteel van Breda is zoals vele dezer sterkten op getrokken op de fundamenten van vroegere verdedigingswerken. De legende, die niettemin grotendeels op waarheid berust, verhaalt, dat in 888 na Christus, een Deense graaf. Bruno, de opdracht kreeg, een koningsdochter naar Engeland over te brengen. De aanstaande bruid kwam nabij Breda echter om het leven, waarop de Deense ridder met zijn getrouwen niet naar zijn land durfde terug te keren. Zij bouwden een sterkte, die graaf Bruno's naam droeg: Bruno's heim. De strooptochten, die deze „Noormannen" in de omtrek ondernamen stempelden de burcht al spoedig tot een waar roversnest. Nadat het eindelijk verwoest was, bouwde Jan van Polanen er een nieuw kasteel, dat eveneens later verdwenen is. In de Spaan se tijd verrees er op de plaats de schepping van Thomas Fresidor van Bologna, die in vele opzichten het karakter kreeg van de bouwstijl der Renaissance. Graaf Hendrik van Nassau verwierf deze burcht, die toen tot een gebouwen complex uitgegroeid was. Veel van de vroegere schoonheid is in latere jaren verloren gegaan, vooral toen men in 1826 begon met slechtingswerk zaamheden, toen in het historische gebouw de Koninklijke Militaire Academie geves tigd werd, die door Koning Willem de Eerste in 1828 ingewijd is. Gedurende de laatste decennia heeft men, onder leiding van oudheidkundigen en architecten, vele historisch-verantwoor- de restauraties verricht, hoewel de oor spronkelijke schoonheid van wat eens een indrukwekkende Renaissance-schepping was aan de tegenwoordige K.M.A. niet kon worden teruggegeven. De heer Van den Berg illustx-eerde zijn lezing met tal van lantaarnplaatjes. De avond werd muzikaal opgeluisterd door zang van de gemengde zangvereniging „Vox Humana" onder leiding van Henk J. Arisz en orgelspel van de heer S. van der Wal uit Beverwijk. In het wijkgebouw van de Nea. Hervorm de Gemeente aan de Dijckmanstraat te Vei heid vrij veel inwoonsters op leeftijd, wan neer wij deze titel mogen gebruiken wel licht niet bekend zal zijn. Zoals reeds gemeld is, wordt Vrijdag middag de eerste ontspanningsmiddag in Vclsen-Noord officieel ingeluid. De ouden van dagen in dit deel van de gemeente kunnen zich in het nieuwe Wijkgebouw van de Nederlands Hervormde Gemeente aan de Dijckmanstraat op Vrijdagmiddagen van 2 tot 5.30 uur enkele uren aangenaam gaan verpozen. De Commissie voor Ontspanning van Ouden van Dagen twijfelt er geen ogenblik aan of ook in Velsen-Noord zullen de oudjes niet zonder het nodige blijven zitten ,Het is" zo deelde de directeur van So ciale Zaken tot slot nog mee, „niet on mogelijk, dat als deze proefnemingen inderdaad succes hebben op de najaars-sen-Noord wordt Woensdagavond een bij vergadering van de commissie besloten zal worden nog enkele dagen per week te be palen, waarop de ouden van dagen elkaar kunnen ontmoeten in de respectievelijke gelegenheden, beschikbaar gesteld door de commissie". eenkomst belegd, waar het vluchtelingen vraagstuk ter sprake zal komen. Aan de film „Es war ein Mensch", die op deze avond vertoond wordt, zal een inleiding voorafgaan van ds. R. Bitter uit Schager- brug. De afdeling IJmuiden van de Koninklijke Nederlandse Schippersvereniging „Schut tevaer" houdt Vrijdagavond aanstaande een algemene vergadering in café „Aneta", Meervlietstraat te Velsen. In Thalia wordt Donderdagavond een speciale voorstelling gegeven van de rea listische rolprent „Gefolterde mensen", welke de geschiedenis behandelt van Jood se vluchtelingen, die gearresteerd en ver volgens gedeporteerd worden naar Polen, waar hun in een concentratiekamp een vreselijke dood wacht. Het eerste deel van de film speelt in Parijs waar enkele Joden als opgejaagde dieren al het mogelijke proberen om uit de vernietigende handen van de Duitsers te blijven. Uiteindelijk worden zij toch ge vangen genomen en in een aantal boeiende scènes wordt de toeschouwer de tragiek van de gedeporteerden gesuggereerd. Mede door de bijzonder gevoelvolle vertolking der hoofdrollen, is „Gefolterde mensen" een product, dat voor belangstellenden even pakkend als aannemelijk zal zijn. Damclub „Sportlef" blijft actief De onderlinge competitie van Damclub Sportief is voortgezet, waarbij in groep B de spanning iets groter is geworden daar H. Veldman zijn partij tegen W. Post door een blunder in het eindspel verloor. In deze af deling heeft Veldman nog wel de leiding, maar wordt door enige concurrenten ernstig bedreigd. De stand aan de kop is nu: H. Veldman 11 gespeeld 18 punten, W. Post 15 uit 11. II. Out 14 uit 10 en. K. Lichtendahl 14 uit 11. De uitslagen in deze groep luiden als volgt: A. OutH. Dijkhuizen 02; P. Westerwal A. v. d. Harst 02; K. LichtendahlW. v. Rooy 11; E. WijkerE. Ras Sr. 02. Op de ranglijst van groep A is niet veel verandering gekomen. Hier gaat nog steeds J. Jonker aan de kop, hoewel J. Slager een ernstige concurrent begint te worden, om dat hij weer enkele inhaalpartijen in winst wist om te zetten. Uitslagen: W. 't HartW. M. Hoefakker 20: J. de BoerP. Bakker 11; J. Slager A. Ras 20; W. M. HoefakkerJ. Lichten dahl 02: J. de RuiterW. 't Hart 02; P. Bakkerj. Slager 02. De aanvoer van snoekbaars was de afgelo pen week niet bijzonder groot. De vangsten waren zo gering, dat gedurende de tweede helft van de week,een groot deel der snoek baarsvissers niet uitvoer. De oorzaak ligt waarschijnlijk bij het zeer zachte weer. De vangsten per span varieerden per dag van 20 tot 80 pond. Door de geringere aanvoer liepen de noteringen voor snoekbaars en rode baars enigszins op. Deze schommelden voor snoekbaars per pond van f 0.86 tot f 0,89. Voor rode baars per pond van f 0,86 tot f 0,93. De blei-aanvoer was vrij gering. Noteringen voor de blei per pond van f 0.6 tot f 0,03. Voorn per pond f 0,07 tot f 0.08. Karper no teerde van f0.19 tot f 0.27. Andere soorten witvis kwamen niet aan de afslag. De weekbesommingen der sleepnetvissers varieerden per span van f 100 tot f600. Bij de staandnetvissers liepen deze per vaartuig van f 25 tot f140. Aangevoerd werd in totaal 5933 pond snoekbaars: 3413 pond rode baars; 12.402 pond blei en voorn; 7 pond snoek en 142 pond karper. De Totale omzet aan de afslag bedroeg ruim f 8800. Geslaagd Bij de in Amsterdam gehouden examens voor het kantoordiploma machineschrijven slaagden de dames A. van Vliet. W. Schaap en de heer G. de Boer uit IJmuiden. In de maand Februari zijn in totaal 829 zeeschepen de IJmuidense pieren gepas seerd. Binnen kwamen 414 schepen. Hier van waren er 331 voor Amsterdam, 12 voor Zaandam. 1 voor Buitenhuizen, 2 voor Be verwijk, 24 voor de buitenhaven en 22 voor de binnenhaven van de Hoogovens, 5 voor de Vissershaven en 17 kwamen in de sluis als bijlegger. Van Amsterdam vertrokken 338 schepen, van Zaandam 9, van Buitenhuizen 1. van Beverwijk 2, van de buitenhaven 22 en van de binnenhaven van de Hoogovens ook 22 schepen, uit de Vissershaven kwamen er 5 en als bijlegger vertrokken 17 zeesche pen. Een totaal derhalve van 415 schepen. In Januari passeerden in totaal 767 sche pen de pieren, waarvan 375 inkomend en 392 uitgaand. Van 21 tot 30 Juni zal te Heist aan Zee (België) een internationale conferentie worden gehouden over vraagstukken, die verband houden met de zeevisserij. Tege lijkertijd zal een internationale visserij tentoonstelling worden georganiseerd. Voordrachten zullen worden gehouden over de diesel-techniek ten dienste van de visserij, de koeltechniek, de garnalenvis serij enzovoort. Tijdens deze conferentie zal worden overgegaan tot de oprichting van een Europees instituut tot economische bescherming van de visserij, de vishandel en de visindustrie. De week zal worden be sloten met de vertoning van documentaire films over de visserijfolklore. Gymnastiek uitvoeringen van „SSH" De leden van de gymnastiekvereniging „SSH" geven hun jaarlijkse zaaluitvoeringen op Dinsdag en Woensdag 25 en 26 Maart in het KSA-gebouw te Beverwijk. De kleuterafdeling van SSH wordt alleen Dinsdag in het programma ingeschakeld: de aspiranten werken in twee groepen gesplitst aan de uitvoeringen mede. Hereniging na scheiding Enige tijd geleden hebben verschillende leden van de Castricumse Postduivenver eniging „De Luchtpost", die het met het beleid van het bestuur niet eens waren, een nieuwe vereniging opgericht genaamd „De Sportvliegers". Op een vergadering die Maandagavond in hotel „De Harmonie" plaats vond is men echter weer tot overeenstemming gekomen. De onderhandelingen, waar het bestuur van de afdeling Noordholland een groot aandeel in heeft gehad, hebben er toe geleid dat beide verenigingen een fusie aangingen. De naam „De Luchtpost" blijft gehandhaafd Kip op straat Aan het politiebureau Dorpsstraat 1 a zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgen de gevonden en verloren voorwerpen: Gevonden: padvindersriem, witte leghorn blauwe ceintuur, rood kinderwantje, vulpen en vulpotlood in étui, gladde ring (doublé) bruine dameshoed, paar gele wanten. Verloren: hoofddoek met tegelmotief langwerpige hoedenspeld, zwarte heren vulpen, gele portemonnaie inhoudende 7 handwarmer voor fiets. Diefstal van fiets Toen een kerkganger na-de mis in de St Pancratiuskerk te Castricum zich op zijn nieuwe fiets naar huis zou begeven, bleek het rijwiel onvindbaar te zijn. Onmiddel lijke aangifte bij de politie volgde. De po litie zoekt het nu uit. ADVERTENTIE RAI 29 FEBRUARI t/m 9 MAART Geopend yen 10-17 en 19-22 uur ENTREE f 1.50 INCL. BEL. RAIGebouw Amsterdam In vergelijking met het vorig jaar heeft de voetbalcompetitie in de Koninklijke Neder landse Voetbalbond een vlot verloop. Op de eerste Zondag van Maart van het'vorig jaar hadden de clubs in de eerste klasse zestien of zeventien wedstrijden achter de rug. Op het ogenblik hebben de eerste klassers uit Haarlem twintig wedstrijden gespeeld. Dat de competitie veel vroeger zal aflopen dan vorig seizoen is niet. te verwachten, want toen vermeldde het programma tweeëntwin tig wedstrijden en dit seizoen moeten de elftallen er vier meer spelen. Vermoedelijk wordt er nog een inhaalprogramma vast gesteld en op 6 April zal er niet gevoetbald worden, omdat dan in Antwerpen de landen- wedstrijd BelgiëNederland gespeeld wordt. Evenals verleden jaar zal het dus begin Mei worden voor het gehele competitieprogram ma afgewerkt kan zijn. Het is te verwachten, dat de kampioenscompetitie, welke zes speel dagen in beslag neemt, dan reeds begonnen is, aangezien de vier kampioenen in de tweede helft van April bekend kunnen zijn. Op de eerste Zondag in Maart van vorig jaar had Stormvogels evenveel wedstrijden gespeeld als thans, namelijk zestien. Toen vermeldde het programma in totaal acht tien ontmoetingen. Dit seizoen moeten er twintig wedstrijden gespeeld worden. Scho ten had een jaar geleden dertien, wedstrijden achter de rug (thans zestien) en HFC vijftien (thans zeventien), Hoe was de situatie een jaar geleden? Men herinnert zich, da( Haarlem in het begin van het seizoen 1950/'51 er slecht voor stond. Half December 1950 werd de laatste nederlaag geleden en daarna volgden vele overwinnin gen en gelijke spelen. Het was niet gemak kelijk Blauw Wit in te halen, doch het heeft weinig gescheeld. Op 4 Maart 1951 bezette Haarlem de derde plaats (1 Blauw Wit met vijfentwintig punten uit zeventien wedstrij den; 2. SW met eenentwintig uit zeventien). Haarlem had zestien wedstrijden achter de rug en twintig punten veroverd. Dan volgde RCH met twintig uit zestien wedstrijden; EDO bezette de zesde plaats met negentien uit zestien en VSV de negende met veertien uit zeventien. Op 1 April 1951 werd de belangrijke wed strijd Haarlem—Blauw Wit gespeeld. Als de thuisclub er in geslaagd was te winnen, dan had zij nog gelijk kunnen komen met de Amsterdamse club. De uitslag werd 22. Een week later werd Blauw Wit kampioen na een zege op RCH in het Heemsteedse Sport park. Haarlem en Blauw Wit hadden toen eenëntwintig wedstrijden gespeeld. Beide clubs speelden op 22 April haar laatste wed strijd. Op Hemelvaartsdag (3 Mei) besloot RCH het seizoen en op Zondag 6 Mei EDO. Haarlem eindigde op de tweede plaats (22, 13, 4. 5, 30, 5634), EDO op de zesde (22, 9. 6, 7, 24. 28—31), RCH op de negende (22 8. 5. 9, 21. 3635) en VSV op de tiende (22! 7. 3. 12. 17. 25—38). De Haarlemse clubs kwamen in de eerste klasse C uit. DWS werd kampioen van de eerste klasse B. Op 22 April speelde de Amsterdamse club de laatste competitiewedstrijd en eindigde gelijk met Wageningen. Na een beslissings wedstrijd won DWS. Heerenveen, PSV en Willem II werden de kampioenen van de andere afdelingen der eerste klasse. Een jaar geleden behaalde HVC het kam pioenschap van de tweede klasse A (district 1); Stormvogels werd tweede (drieëntwintig punten uit achttien wedstrijden) en Schoten achtste (vijftien uit achttien). De clubs wa ren op 22 April uitgespeeld. HFC kwam in de tweede klasse B (district 2) uit en speelde pas op 6 Mei zijn laatste wedstrijd tegen Unitas (zege van 21). De club bezette de negende plaats (Sliedrecht is gedegradeerd) met dertien punten uit acht tien wedstrijden. Nog te spelen wedstrijden Het programma van de clubs uit Haarlem en omgeving uit de eerste en tweede klasse en van enkele andere elftallen luidt: Haarlem: thuis tegen Frisia, AGOW en EDO; uit tegen DWS (Zondag 16 Maart), Enschedése Boys en Velocitas. EDO: thuis tegen Enschedése Boys. Theole, Elinkwijk en uit tegen 't Gooi, De Vole- wijekers en Haarlem. DWS: thuis tegen Haarlem, Heerenveen, GVAV en uit tegen Enschedése Boys. Elink wijk. Theole en Go Ahead. VSV: thuis tegen Be Quick en Enschedé, uit tegen Leeuwarden. Sneek, Oosterpar- kers, Zwolse Boys en Vitesse. RCH: thuis tegen Vitesse, Leeuwarden en Ajax, uit tegen Be Quick, Enschedé en DOS. ZFC: thuis tegen West Frisia, uit tegen Stormvogels. Stormvogels: thuis tegen HVC, ZFC en OSV en uit tegen West Frisia. HFC: thuis tegen Baarn, West Frisia en uit tegen HVC. Schoten: thuis tegen De Kennemers, Zee- burgia, uit tegen Hercules en UW. Hercules: thuis tegen Schoten, DWV De Spartaan, uit tegen HRC. De Kennemers: thuis tegen DWV en Scho ten, uit tegen KFC. Tijdens internalionale bokswedstrijden te Rotterdam heeft de Nederlandse middenge- wichtkampioen Luc van Dam afscheid ge nomen als wedstrijdbokser. Het bedrag, dat hem zal worden overhandigd om een sport school te kunnen beginnen, kon nog niet worden bekend gemaakt, daar de tijd van voorbereiding te kort was geweest. Namens de Nederlandse Boksbond bood de voorzitter de heer M. S. van der Braak een electrische klok aan. Namens de scheidsrechters van de NBB voerde de heer C. Knol het woord en de heer J. Schut sprak namens de federatie van boksinstructeurs. Mel Brown, sparrin'gpartner van Sugar Ray Robinson, las een telegram voor van de we reldkampioen. Van de Belgische promotor Brakeniers ontving Van Dam een juweel, een symbolisch geschenk van een boksken- ner, die Luc van Dam „een juweel" in de internationale boksring noemde. De Rotterdamse weltergewicht Teun Brom mer behaalde een overwinning op punten. In een amateur bijpartij in het welter gewicht bokste Toon Schuurmans onbeslist tegen M. Linnemans en de partij vrijgewicht De JongeVan den Berg (beiden Den Haag) eindigde eveneens onbeslist. De Nederlandse middengewicht Job Roos verloor in de hoofdpartij van Mei Mrown na drie ronden door interventie van de scheids rechter. Van heden tot en met Zondag wordt in café-restaurant „Bolwerk" een tournooi ge houden om het kampioenschap eerste klasse, klein biljart libre, van het district Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond. De deelnemers zijn H. Dijkstra, W. Luiten (beiden Hof van Holland), M. van der Put ten (Het Centrum). G. Karman ('t Noorden), M. Heiligenberg (Suisse), A. Corver (DES). C. Scholten (Hof van Holland), en H. Ketel (Groenendaal). De lengte der partijen zijn 200 caramboles. Van Woensdag 12 tot en met Zondag 16 Maart worden in hotel „Hof van Holland" de jaarlijkse- wedstrijden (cadre 38/2) om de „Hof van Hollandbeker" gehouden, waar aan deelnemen P. Dieckman (DES), D. Dollé, J. J. G. van Rongen (beiden Hof van Hol land), R. Lunenburg (Centrum), D. Noord man (Scheiwijk), S Reich (Rembrandt) H. Th. Stolk (Benoorden het IJ) en J. Will'em- sen (SW). FINNEN WONNEN WEDSTRIJD GE WICHTHEFFEN. De wedstrijd gewicht heffen tussen een Finse en een Nederlandse ploeg, in Breda gehouden, is gewonnen door de Finnen met 4—3. In het overvolle sigarenwinkeltje kwam een dik, gedrongen heertje binnen, dat zich onder het mompelen van enige ver ontschuldigingen en het kloppen op schou ders van onbekenden naar voren wrong tot vlak bij de toonbank. Omdat het Zater dagmiddag was, toonde niemand zich door hem gepasseerd of op de tenen getrapt, integendeel, men sloeg het vooruitstre vende mensje vrolijk gade. Hij zou mis schien óók nog over de toonbank heenge- klommen zijn als hem daartoe niet een man als een stuwdam in de weg had ge staan. Bij deze faalde het klopje op de schouder voorzover bereikbaar voor het mannetje en ook het wilskrachtige .pardon, mag-ik-effemiste zijn uit werking. De reus draaide zich om, mom pelde een tegen-pardon en zei bars „ik wor gehollepe". We wachtten allemaal nieuwsgierig af wat het mannetje nu wel zou gaan doen. En dat was belangwekkend. Hij trok een sigarendoos uit zijn jaszak en streefde met één hand het grote, hoge lichaam vóór hem voorbij in de richting van een grote openstaande kist vol sigaren op de toonbank. Dit optreden was bevreemdend, maar de verklaring ervan volgde spoedig. „Kees, ik ben het mag ik effe. Bij het horen van zijn roepnaam keek eindelijk ook de winkelier op. Hij kon niet zien wie hem aansprak, maar scheen de stem dadelijk te herkennen. „O, ben jij het Kokkie", vroeg hij opge wekt in de ruimte, „wanneer zal jij nou eens geen haast hebben jongen! Vooruit, ga je gang dan maar weer. Maar laat er ook nog wat voor ons in zitten, wil je?" 1-Iet mannetje tastte gretig toe. Met grote vaardigheid transporteerde hij enige handenvol rookwaar van de volle kist naar zijn lege doos. Daarna verzekerde hij de buit in zijn jaszak door zorgvuldig de klep er over te vouwen en er vervolgens enige malen met de vlakke hand op te slaan. Met dezelfde beminnelijke onverzette lijkheid als zoeven streefde hij naar de uitgang. Toen de winkeldeur achter hem dichtsloeg keek de winkelier even op om zijn kennelijk zeer vertrouwde klant Kok kie vluchtig na te wuiven. Maar de aan blik van diens achterzijde bracht hem in grote verlegenheid. „Wie is die meneer? Is dat die meneer die hier netzoHij stokte en keek onthutst naar het zich voortreppende mannetje, dat juist om de hoek verdween. Een van de klanten meende hem van dienst te kunnen zijn door te verklaren dat dit inderdaad de meneer was die „hier al die sigaren heeft weggehaald". De ver warring op het gezicht van de tabakshan delaar had reeds plaats gemaakt voor een duidelijke verbetenheid. „Een ogenblikje", herhaalde hij vier keer, terwijl hij zich tussen de wachtende schare door uit zijn zaak begaf. Even later was ook hij om de hoek verdwenen. Wij brachten allemaal dit ogenblikje door in de stemming van bioscoopbezoe kers die de reclames vóór de hoofdfilm zien. De winkelier kwam alleen terug. Hij wilde eerst zijn negotie voortzetten alsof er niets gebeurd was, maar begreep tenslotte door de vele op hem gerichte blikken, dat in dit geval zwijgen zilver was, maar spreken goud. „Wist ik nou dat Kokkie een nieuwe jas aan had?", vroeg hij ons. Wij hadden het ook niet geweten. H. B. In de tweede ronde van de bekercompetitie heren speelde HVGB te Amersfoort tegen Zwemlust. Door doeplunten van Rol, Hoge- land en Halsema verkregen de Haarlemmers in de eerste helft een voorsprong van 60. Na de rust zakten de Haarlemmers wat af. Een overtreding van de doelverdediger van HVGB leverde de gastheren een strafworp in een leeg doel en daardoor een doelpunt op. De voorhoede van Zwemlust doelpuntte nog twee keer (36). Hierna herstelden de Haarlemmers zich; Rol en Driessen ver hoogden de voorsprong tor 8—3. In de derde ronde komt HVGB tegen Haar lem uit. HVGB—HFC (ilamcs) 0—3 Voor de eerste klasse dames werd in het Sportfondsenbad gespeeld de wedstrijd HVGBHPC. De Heemsteedpe dames waren regelmatig in de aanval, doch doelpuntten voor rust slechts een keer en wel door Ineke Carstens. In de tweede helft brachten Vicky van Katwijk en Marleentje Smit de stand op 03. De wedstrijd HVGB 2DWT 3 werd ge speeld voor de tweede klasse dames: het werd een verdiende 51 overwinning voor DWT 3. Voor zesduizend toeschouwers werden te Drammen in Noorwegen wedstrijden in het hardrijden op de schaats gehouden, waaraan Anton Huiskes en Gerard Maarse deel namen. De 500 meter werd een overwinning voor de Noor Finn Hodt in 45.4 sec. De Amerikaan Johnny Werket werd tweede in 46.6. op de derde plaats gevolgd door de Noor Helgesen met 46.7 sec. Hjalmar Andersen werd winnaar op de 3000 meter in de tijd van 5 min. 16 sec. Anton Huiskes werd tweede in 5.18.8. Met een tijd van 5.24.8 plaatste Yugvar Karlsen (Noor wegen) zich derde. Gerard Maarse werd vier de in 5.24.8 en Finn Hodt vijfde in 5.21.1. ZWITSERLAND VERSLOEG CANADA 54. Elfduizend toeschouwers waren te Zürich getuige van een 54 overwinning van het Zwitserse ijshockeyteam op de Olympi sche kampioen, de Canadese ploeg van de Edmonton Mercurys. De tussenscores luid den: 2-0, 02, 3—2. De onderlinge strijd bij St. Thomas De uitslagen van de onderlinge wedstrij den van de damclub „St. Thomas" in hotel „Sport-Duinzicht" gespeeld,luiden: Afdeling 1: P. Ruiter—J. Kabel 0-2, C. v. d. Himst— G. Sprenkeling 1-1. Afdeling 2: C. Ory A. Rietveld 1-1, B. LoumanP. v. d. Himst 0-2, P. RietveldL. Valkering 2-0, S. GroentjesC. Juffermans 0-2. Afdeling 3: J. GroenJ. Duin 2-0, A. BakkerW. Ro- zemeijer 0-2, W. RozemeijerA. Bakker 2-0. In deze laatste afdeling is J. Groen thans uitgespeeld en hij staat boven aan de rang lijst. G. Tromp moet nog twee wedstrijden spelen. Als hij die wint staat hij met Groen gelijk en zal een partij uit moeten maken, wie als nummer een eindigt. Eenrichtingverkeer gedurende de zomer Met ingang van 15 Mei wordt voor de Bakkummerstraat het eenrichtingverkeer van toepassing. Van de Vinkebaan af mo gen motorrijtuigen de Bakkummerstraat niet meer inrijden en zal het verkeer door de Poelvenstraat geleid worden. Dit besluit van B. en W. is alleen van toepassing ge durende het zomerseizoen. Na 15 Septem ber wordt de Bakkummerstraat weer voor verkeer uit beide richtingen opengesteld. Inschrijving voor de kermis In hotel Eggers vond Maandagmorgen de inschrijving plaats voor de Castricumse en de Bakkummer kermis. De belangstelling was buitengewoon groot. Voor de kermis in Castricum die op 10, 11 en 12 Augustus wordt gehouden, kwamen circa 60 inschrij vingen binnen. Het aantal voor die in Bak- kum op 12 en 13 October bedroeg 20. De gunning zal later bekend gemaakt worden. Castricumse melkslijters kwamen bijeen De 21 jaar oude Castricumse melkslijters- vereniging „De Eendracht" heeft Dinsdag avond in hotel Meijer haar jaarvergadering gehouden. Ondanks het feit dat Castricum zich in 1951 uitbreidde, is de melkomzet dezelfde gebleven, zo zei de voorzitter, de heer B. Beentjes. Er waren geen klachten over de wijkverdeling binnengekomen, zo dat de bevolking in dat opzicht tevreden is. Van het bestuur waren de heren P. Bak ker en P. Lute als lid, periodiek aftredend, die beiden herbenoemd werden; het bestuur is voorts met de heer J. Nijman uitgebreid. In de rondvraag heeft men de nieuwe winkelsluitingswet aangeroerd en besloten zo spoedig mogelijk met het gemeentebe stuur nader in overleg te treden. Woensdag 5 Maart. Raadhuis, 14-15 uur: Spreekuur wethouder van Onderwijs. Witte Kruisgebouw, Kennemerlaan 125, 14.30-15 uur: Spreekuur kraamcentrum. Thalia, 20 uur: „Beau geste". Rex, 20 uur: „Faust en de duivel". Donderdag 6 Maart. Thalia, 20 uur: speciale voorstelling, „Ge folterde mensen". Gem. Huishoudschool, Casembrootstraat: Demonstratie door Commissie voor Huis houdelijke en Gezinsvoorlichting. Rex, 20 uur: „Faust en de duivel".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5