Maar hun fantasie krijgt een domper Bi jr $4 Old Clothes Hew -Clowntje Riek Televisie kweekt „zoete" kinderen IJmuiden Lou Bandy acteur WIJ REINIGEN ÜW KLEDING si III De geschiedenis van een wraak Castricum '4 In het bekende blijspel „Elias weet 't beter" Sportterreinen voor IEV i FEUILLETON Joor JOHN HENRY MACKAY Subsidie voor gedupeerde zwemverenigingen THALIA Traan van Willem Barendsz onderweg naar Nederland In Korea gesneuveld Voor de kinderen De Virginia sigaret met de nieuwe kwaliteitsnorm Scheepvaart WOENSDAG 5 MAART 1952 (Van onze correspo^^dent in Amerika) In ongeveer twee van de drie huiskamers in de mid denstandswijken van de Amerikaanse steden is het televisietoestel 's avonds de enige lichtbron. Vader, moe der en de kinderen zitten te kijken en te kijken, vaak uren achtereen Veel minder hoog is het aantal televisie-apparaten, dat men aantreft in de hui zen der welgestelden. Een onderzoek in een deel van Amerika heeft onlangs uit gewezen, dat van de gezin nen met een inkomen van 6000 dollar of meer, slechts 16 procent televisie bezit. In de middengroep, met een inkomen van 3000 tot 6000 dollar, had evenwel 66 pro cent van de gezinnen een toestel, en het is bijna niet te geloven dat die dure ap paraten ook nog aangeschaft kunnen worden door gezin nen waar slechts 2000 dol lar per jaar binnenkomt. De helft van die gezinnen heeft zulk een toestel in huis, zij het dan ook op afbetaling! Het leven in heel veel Amerikaanse gezinnen is door de televisie ten zeer ste veranderd. Het onder zoek wees uit dat men het toestel gemiddeld 5M> a 6 uur per dag aan heeft staan, en het verwonderlijke is, dat het volgens de statistiek weinig uitmaakt of men het apparaat al lang in huis heeft of dat het nog een nieuwtje is. Hoeveel tijd per dag zit ten de kinderen naar de programma's te kijken? Door de week zo zegt het rapport gemiddeld 2% uur en 's Zondags 3 </2 uur. Een Nederlandse vader of moeder zal zich bezorgd af vragen, wat er dan van het huiswerk terecht moet ko men. Volgens de Ameri kaanse ouders komt dat niet in het gedrang, maar wij nemen die verzekering toch met een korreltje zout. Amerikanen doen graag op timistisch en bovendien is bijna iedere bezitter van een televisie-toestel een enthousiast verdediger van dit soort amusement. Node zal hij de nadelen er van toegeven. Maar gesteld nu al, dat het huiswerk niet in het ge ding korrit en dat het kind voordat de televisie in huis kwam 2',4 uur aan andere ontspanning kon wijden, dan nog mag men zich afvragen: Ten koste van wat kijkt het dan nu naar de televisie? „Stel toch niet zulke sombere vragen", zal meni ge Amerikaanse moeder op merken. „De kindei'en zijn tegenwoordig veel zoeter dan vroeger, ze maken min der kabaal in huis en ze spe len minder buiten." Ze zijn wel eens wat moeilijk aan tafel of naar bed te krijgen, maar overigens acht de Amerikaanse moeder de te levisie maar een prachtige uitvinding voor de kinde ren. Sommige ouders vin den het wel vervelend dat hun kinderen reeds op zulk een jeugdige leeftijd moord en griezelfilms zien, maar tegen het schouwspel van de ruwe worstelpartijen heeft men weinig bezwaar. Psychologen en opvoed kundigen zijn het in het al gemeen niet met de optimis tische Amerikaanse ouders eens. Zij weten, dat een „zoet" kind niet het hoog ste ideaal is, dat ouders zich stellen mogen. Een kind, dat naar de televisie zit te staren, is niet actief, het laat zijn eigen fantasie niet werken, het doet zelf niets. Kleuren en tekenen, spelen met poppen of met een constructiedoos, enzo voort zijn veel creatiever bezigheden, veel meer moet daarbij van het kind zelf komen. En al vinden de moeders het ook onrustig in huis: spelletjes die ze zelf bedenken zijn voor de kin derfantasie toch ook nutti ger dan urenlang staren naar plaatjes. Het is wellicht een speling van het toe val, dat in de zelfde tijd dat Jan Musch met een laatste tournée door ons land zijn roemvolle acteursloopbaan afsluit, een an der gezelschap een serie opvoeringen geeft van „Elias weet 't beter", in welk blijspel onze grote toneelspeler ongeveer een kwart eeuw geleden ware triomfen heeft gevierd. Natuurlijk zijn de herinneringen daaraan na deze lange tijd weer enigszins vervaagd, maar ik weet toch wel dat de scènes in het tweede bedrijf, tussen Jan Musch als Elias en wijlen Ko van Dijk als de bankier Livingston, tot de hoogtepun ten van deze opvoering behoorden. Nu hebben Lou Bandy en Max Tailleur een nieuw gezelschap gevormd, dat nog enkele andere bekende namen, zoals Her man Bouber en Ghris de la Mar bevat Van „Elias weet 't beter" werd Dinsdag avond in het Rex-Theater te IJmuiden de derde opvoering gegeven. Het stuk bleek een hernieuwde kennismaking uitstekend te kunnen verdragen. De beproevingen van het berooide sigarenwinkeliertje, dat zich een expert in beurszaken waant, zijn met een vlotte pen toe een alleszins ver makelijk blijspel uitgewerkt en het was een kostelijke vondst van de beide auteurs - John Swerling en Edward G. Robinson - om een schijnbaar onbelang rijke bijfiguur als de achterlijke Yankel door zijn stereotiepe antwoord voor de verrassende ontknoping te laten zorgen. Het behoeft nauwelijks betoog dat de algemene belangstelling in de eerste plaats uitging naar de wijze, waarop Lou Bandy zich in zijn nieuwe emplooi als acteur zou schikken. Welnu, als humorist-conféren cier mag hij zich een enorme populariteit verworven hebben, de acteur Lou Bandy viel in dit blijspel geheel uit de toon. En dat is ook heel gemakkelijk te begrijpen. Het moet voor iemand, die gewend is het toneel en de zaal voor zich alleen te heb ben en het publiek als een gewillig instru ment met allerlei improvisaties naar goed dunken te bespelen, een bijna onmogelijke opgave zijn ook maar de meest elemen taire begrippen van het toneelspel te er kennen. Dit is met Lou Bandy althans het geval. Hij houdt geen moment rekening met zijn medespelers, onderbreekt telkens hun tekst en neemt niet de minste moeite de figuur, die hij volgens het stuk moet voorstellen, ook maar voor eert» ogenblik plausibel te jnaken. Vandaar dat wij steeds ADVERTENTIE Koningsplein 8 - Telefoon 4886 werdén geconfronteerd met de gevierde humorist inplaats van met de bankier Livingston en was er pas weer van acte ren sprake, wanneer Lou Bandy zich niet meer op het toneel bevond. Overigens was de opvoering niet onver dienstelijk. Max Tailleur gaf Elias zonder noemenswaardige charge een beweeglijke gestalte, waardoor alle facetten van dit merkwaardige mannetje een volkomen ac ceptabel karakter verkregen. Robert So- bels was een Vlotte deugniet en Chris de la Mar gaf van de imbeciele Yankel een knappe typering. Frans Vasen, die onlangs de gewichtige stap van het amateur- naar het beroepstoneel heeft ondernomen, kreeg in dit stuk als Emil Schmidt een mooie kans, waarvan hij een dankbaar gebruik wist te maken. Hij is geenszins van talent ontbloot en articuleert duidelijk, hetgeen voor een jong acteur van het grootste be lang is. Met de charmante Josie van Carla van der Hurk speelde hij het traditionele jonge paar, dat aan het slot een schone toekomst tegemoet gaat. Van de overigen viel Kees van Dam nog op, door de wijze waarop hij er bij zijn scène aan de kaart tafel „in" was. Dat Herman Bouber, die als acteur en auteur toch zeker recht heeft op een leidende positie bij ons vaderlands toneel, genoegen moest nemen met een onbetekenende rol, waarvan met de beste wil van de wereld niets te maken valt, is en overtuigend bewijs temeer van de won derlijke wegen, die bij de instandhouding der Nederlandse toneelgezelschappen wor den bewandeld. JAN VAN DAM Ook op „Schoonenberg" Bij raadsbesluit van 2 October 1951 werd onder meer aan de vereniging I.E.V. in gebruik gegeven het sportterrein aan de Grote Hout- of Koningsweg te Velsen-Noord, tegen een vergoeding van f492,50, waarop f 100 in mindering zou worden gebracht voor door de vereniging te verrichten werkzaam heden. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat alle elftallen van deze vereniging het ge noemde terrein zouden bespelen. Later is dit evenwel beperkt geworden tot het le en 2e elftal, terwijl het 3e en 4e elftal een bij veld van het sportpark „Schoonenberg" zijn gaan bespelen. In verband hiermede moet de overeen komst met de voetbalvereniging IEV worden gewijzigd. B. en W. stellen de raad voor, onder in trekking van het besluit van 2 October aan de voetbalvereniging IEV voor het seizoen 1951/1952 in gebruik te geven het sportter rein aan de Grote Hout of Koningsweg te Velsen-Noord en een bijterrein van het sportpark „Schoonenberg", tegen een ver goeding van respectievelijk f190 en f140 en onder de gebruikelijke voorwaarden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: K. J Purkins—Meuldijk. d., Keizer Wilhelmstraat 19, IJmuiden; J. Hen- sende Ruiter, d„ Trincestraat 6, Velsen-N;. J. M. Langbroekvan de Pol, d., Tasman straat 1, IJmuiden; M. E. Dekker—Tellier, d., Cederstraat 4. IJmuiden-O.; A. H. Bijker —de Goede, d., Zeeweg 210, IJmuiden-O.; N. Bal—Houwaart. z., Kennemerlaan 106, IJmui den; C. J. M. Bosmanvan der Noort, d., Burg. Enschedélagn 20, Santpoort; A. W. Vo gelBak, z., Rijnstraat 23, IJmuiden; H. A. Nederlandse bewerking van C. J. E. Dlnav 15) En bovendien was Braun veranderd: hij was magerder geworden, scherper van ge laatstrekken, en ging bovendien elegant hoewel onopvallend, gekleed. Neen, hei kend had Sierlin hem niet. Goed, dan was het nü zover, dat zij de kennismaking zouden hernieuwen. De helft van de beschikbare tijd was om, gemeten aan het geld dat Braun ter beschikking stond. Wat er te bereiken viel had hij in de afgelopen maanden bereikt: hij was voor de Officier van Justitie Sierlin nog niet van een „dossier" tot een mens geworden, maar hij leefde toch in zijn verbeelding en misschien, héél misschien zou hij in deze ambtenaar uitgroeien tot een stuk gewe ten. Zover was het nog niet! Maar Braun had onrust gewekt, vrees, onzekerheid. Dat was al veel geweest. Het was niet genoeg. Deze kleine „schermutselingen" moesten onverwacht overgaan in de eerste aanval. Hij wist, hoe zijn tegenstander naar dat ogenblik verlangde. Hij zou hem niet ont wijken: hij wilde immers zekerheid, hij wilde weten wat deze „achtervol ging" betekende. Hij zóü het weten! Maar op een andere wijze dan hij vermoedde. Het was alweer stil geworden in het park toen hij, twee weken ruim na de de vacan- tie, betrekkelijk vroeg in de middag zijn oude plaats op de bank innam. Twee dagen wachtte hij vergeefs. Blijk baar had Sierlin bezigheden in de stad ge had en was hij pas thuisgekomen, toen Braun de moed al had opgegeven en naar huis was gegaan. Op de derde dag, in de avond pas, hoorde hij stappen in de verte. Hij was juist een ogenblik opgestaan, maar had, vanuit de nevelige straat onzichtbaar, op een pad van het plantsoen de hoek zo goed mogelijk in het oog gehouden. Tussen de struiken door bereikte hij snel de bank, nam de gebruikelijke houding aan (handen in de zakken, de blik gericht in een onbe stemde verte) en <vachtte. Merkwaardig, er verscheen niemand. Was het een wille keurige voorbijganger geweest? Best moge lijk! Of was Sierlin opgegaan in lucht? Beraamde hij een tegenaanval? Braun overwoog verschillende mogelijk heden, terwijl hij rustig een sigaret rookte. Waarschijnlijk had hij zich daareven ver gist. Eén ogenblik wachten nog, en dan naar huis. Juist had hij een tweede sigaret aangestoken toen hij achter zich van de andere zijde dan hij verwachtte stap pen hoorde naderen. Even was het stil. Er Het Jeugdhuis achter de Goede Herderkerk in IJmuiden-Oost nadert zijn voltooiïng De fraaie gevel van het nieuwe gebouw. Huijboom—Wigchert, z., Hagelingerweg 3, Santpoort. OVERLEDEN: C. van der Pol, 58 j., echt genote van J. E. Beneker. Warmenhoven- straat 57, IJmuiden; T. J. Oostorwal, 40 j., echtgenoot van A. Koster, Noorderdorp straat 16, Velsen. Wegens sluiten van „Velserbad" Op de begroting voor 1952 is onder meer een bedrag van f300 uitgetrokken voor bij dragen aan zwemverenigingen, die door de sluiting van het „Velserbad" in geldelijke moeilijkheden zijn gekomen. Uit besprekingen met de besturen van de plaatselijke zwemclubs te weten de Velser Zwemvereniging, de Rooms-Katholieke Zwemvereniging „Velsen" en de IJmuider Reddingsbrigade, is gebleken, dat het leden aantal dezer verenigingen ten gevolge van het sluiten van het „Velserbad" is terug gelopen. Vele leden konden niet meer actief aan de zwemsport deelnemen, omdat een extra uitgave voor reiskosten naar en van Haarlem voor hen te bezwaarlijk was. Ter stimulering van de zwemsport achten burgemeester en wethouders het gewenst, de clubs in staat te stellen de bedoelde reis kosten voor haar rekening te nemen. Voor het tijdvak van 1 Januari tot 1 Juni 1952 worden deze kosten geraamd op f 1127,50. B. en W. stellen de gemeenteraad voor, het op de begroting voor 1952 uitgetrokken be drag van f 300 met f 827,50 te verhogen. ADVERTENTIE Instituut voor Arbeiders-onwikkeling in oprichting Naar wij vernemen hebben enkele Castri- cummers het plan opgevat, een Castricum- se afdeling van het Instituut voor Arbei ders-ontwikkeling op te richten. Om dit doel te bereiken heeft het hoofdbestuur van het Instituut besloten om op Donderdag 13 Maart in hotel „De Harmonie" een film avond te organiseren. Behalve de film „Rij ker Leven", welke het werk van het In stituut in- beeld brengt, zal nog vertoond worden een film over de Amerikaanse Vak beweging en een over de Hoge Veluwe. Door de voorzitter van het Instituut in het gewest Noordholland, de heer M. Wes- dorp, wordt het Instituutwerk nader toe gelicht. (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij in één speciale voorstelling GEFOLTERDE MENSEN De gruwelen bedreven in Hitler's beruchte concentratiekampen met Vittorio Gassmann uit „Bittere Rijst" in een nieuwe creatie. Alléén toegang boven 18 jaar. HEDENAVOND 8 uur laatste voorstelling van BEAU GESTE De Willem Barendsz had op 23 Februari een productie bereikt van 12.987 ton traan tegen 10.659 ton over een nagenoeg gelijk aantal productiedagen van het vorig seizoen. De spermolieproductie was op 23 Februari 2882 ton. De tanker Papendrecht is thans op de thuisreis met bestemming Vlaardingen, waar het schip circa 16 Maart wordt ver wacht. Het schip heeft 10.600 ton traan en spermolie uit de productie van de Wil lem Barendsz aan boord. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten in Korea in het tijdvak van 22 December 1951 tot 4 Januari 1952 is gesneuveld de aanvankelijk als vermist opgegeven soldaat T. Deeg mulder uit Amsterdam. Hij werd 26 Sep tember 1928 geboren, was ongehuwd en be hoorde voor zijn vertrek naar Korea tot de Koninklijke Marine. VISSERIJBERICHT URK Maandag werd door 18 vaartuigen aange voerd: 318 pond snoekbaars, prijs f0.85 f 0,91 per pond; 168 pond rode baars, prijs f 0.94f0,97; 1668 pond blei en voorn, prijs f 0,07 per pond. „Zijn maag in? Met boot en al?", riep Bunkie. „Jazeker!", zei Ouwe Kees. „Zo'n reusachtig beest was datEn ik kan je wel ver zekeren, dat we ons helemaal niet prettig voelden, daar in die walvis. Want nu zaten we opgesloten met de boot, en hoe konden we daar ooit weer uit komen? Nee.... dat was niet leuk". „Ik zou het ook niet leuk vinden, opgegeten te worden!", vond Rick. „Nee, hè?", ging ouwe Kees voort. „Wij ook niet, hoor. De schipper en de matrozen stonden bij elkaar te praten en te overleggen, wat er nu moest gebeuren. Maar nie mand wist er iets op." „Konden jullie dan niet terugvaren, weer naar buiten?", vroeg Oepoetie. „Welnee.dat beest had ons ingeslokt en z'n keel zat potdicht. Terug konden we niet meer. Nou, en daar zaten we dus.Het zag er bedenkelijk voor ons uit. Op het schip zou niemand weten, waar we gebleven waren; en als we niet op tijd terug kwamen met de sloep, zou men verder varen, zonder ons. En dat beviel ons helemaal niet, net zo min als het verblijf in die walvismaag!" „En hoe kwamen jullie er weer uit?", vroeg Bunkie. „Tuttutgeduld, baasje!" „Wel, een dag of wat later zag ik opeens een ijzeren punt, die door de wand boorde. ADVERTENTIE TROPHY'?®' ritselde iets enSierlin stond naast hem. Onverstoord bleef Braun zitten. En toen ineens, vlak naast zich, hoorde hij de stem, de vlijmende stem, die hem destijds had aangeklaagd: Zoudt u mij aan wat vuur kunnen helpen? Langzaam draaide Braun zich in de rich ting van de spreker. Hij keek in het gehate gezicht, hij zag in de koude, wat bolle ogen, diep en doordringend, enkele secon den lang stond op, gooide zijn sigaret in de struiken en verwijderde zich. Hij wist niet waar hij liep. Hij beefde van opwinding. Tot het uiterste had hij zijn zenuwen in bedwang moeten houden om niet in dit gehate gezicht, dat hij ver afschuwde als niets ter wereld, in dit dui velse gezicht te slaan of te spuwen, van verachting. Hij had zich niet prijs gegeven. Hij was Sierlins meerdere geweest. Langzaam kwam hij tot rust. Nu, nü had Sierlin hem herkend! Iets had geflikkerd in deze harde ogen: een boosaardige gloed. Hel voorspel was ten einde. De strijd kon beginnen. Zijn vijand had ijzeren zenuwen, dat had hij bewezen. Goed. Maar het ogenblik zou komen waarop ze zouden breken. HOOFDSTUK III. De strMd. Sierlin was niet opgestaan. Hij had die blik herkend. Deze ogen van daareven had den iets in zijn geheugen opengereten. Maar wanneer was het geweest, dat hij die blik even doorborend had gezien? Welke zaak was het geweest? Twee, drie, vijf jaar geleden? Sierlin stond op en liep het park in. Scherper tekende het beeld zich af. Nooit had zich in de rechtszaal een incident voor gedaan als toen, zo ongemerkt, zo dreigend Natuurlijkdat was het: het moest ge weest zijn op de dag toen hij de eerste heftige woordenwisseling met zijn vrouw had gehad. Daarom was het hem bijgeble ven. Zij had hem verweten dat hij geen promotie meer maakte. De opvoeding van de kinderen, zoals hij zich deze voorstelde, zou geen geringe eisen stellen. Maar hij kwam niet verder! Anderen streefden hem voorbij. Hij viel zeker met zijn werk niet voldoende op! Ze had haar hart gelucht, de éne grief na de andere had hij hoogstens kunnen pareren met ergernissen van zijn kant. Maar de uitbarsting was op een slecht moment gekomen. Hij wist dat hij in het aan de gang zijnde grote proces geen voet aan de grond had gekregen om zijn pogin gen „doodslag gecombineerd met brand stichting" aan te tonen. De uitspraak, wel ke morgen zou plaatshebben, luidde vrij spraak. Dat had Sierlin gestoken: hij had zich onmenselijk veel moeite gegeven, de schuld van de verdachte, waarvan hij over tuigd was, aannemelijk te maken. De ver dediging was hem te slim af geweest. Opgewonden ging hij van huis. Geprik keld begon hij zijn werk. Twee kleine, Abbedljk, 4 van Mobile te R'dam. Aagtedijk, 4 te Rio de Janeiro. Alwatki, 3 te Santos. Areradskerk, 5 v. Singapore naar Hongkong. Arurudo, pass. 3 Kay West. Aalsdijk, 4 v. Galveston te New Orleans verw. Aldegonda, 3 210 m. ZW. Cambodia Point Aard Ijk, 2 v. Tampa te New Orleans. Amstelveen, 3 van Galveston te Amsterdam. Altoireo, pass. 3 Abrulhos n. Rlo Graad® Alblasserdijk, 4 te Bremen. Almdijk, 3 300 m. W. Madeira n Aruba. Alphard, 3 200 m. N. St. Vincent n. Santos. Amstelvaart, 3 840 m. O.t.Z. Bermuda Antonda, 4 v. Singapore te Saigon verwacht. Armilla. 4 v. Pladju te Saigon verwacht. Axeldijk,, 3 620 m. ZW. Lands End. Borneo, 4 te Colombo verwacht. Boskoop, 4 te Port of Spain. Boschfontein. 4 v. Port Soedan te Djibouti verw. Britsum, 3 v. R'dam naar Hampton Roads. Baarn, 3 250 m. NO. Sombrero eil. n. Antw. Bawean, 3 v. Pi-iok naar Cheribon. Bennekom, 3 v. Guayaqquil naar Palta. Breda, 3 150 m. ZW. Lands End n. Curagao. Callisto, 3 320 m. NO. Flores Cal-tex Nederland, pass. 3 Kreta. Coryda, 3 van Priok naar Soerabaja. Cistula, 3 van Rotterdam n. Key West. Dalerdijk, 3 bij Acapulca n Los Angeles. Delft, 4 van Valparaiso te Lebu. Dongedijk, 4 van Hamburg te Bremen. Diemerdljk, 3 te San Francisco, Delfshaven, 3 480 m. ZO. Fernando Noronha. Duivendrecht, 3 520 m. W.t.N. Prins Wedward eil, Etrema, 3 v. Jamaica naar Curagao. Eemdijk, 3 van Galveston naar Rotterdam. Eos, 3 te Burrlana. Esso Den Haag, 3 950 m. NÓ. Barbados. Friesland (KRL), 4 v. Port Said n. Suez. Garoet, 4 v. Pladju te Semarang, Gouwe, 4 v. Lissabon te Huelva verwacht. Gordias, 3 te Tessaloniki naar Izmir. Hydra, 4 v. Curagao te Jacksonville. Hennes, 4 v. Paramaribo te Port of Spain. Hera, 4 te Pta Cardon n. Barranquilla. Hercules, 4 van Levant te Amsterdam.' Haarlem, 3 440 m. W. Flores. Haulerwijk, 3 600 m. ZW Bermuda. Hoogkerk. 3 150 m. 6.ZO. Formosa. Hos, 4 v. Cape Haiti en te New York verw. Iris, 4 v. Gothenburg te Amsterdam. Jagersfontein, 3 400 m. NO. St. Helena. Japara (KRL), 3 550 m. ZW. Flores. Kertosono, 3 v. Sugz naar Aden Kota Baroe, 3 te Curagao. Kota Inten, pass. 3 Brothers n. Suez, Klaimantan, 3 te Tarakan v. Soerabaja. Kaloekoe. 4 v. Benikulen te Padang. Kota Gede, 3 200 m. ZW. Bermuda. Lieve Vrouwekerk. 4 te Le Havre. Lindekerk, 3 van Koeweit naar Basrah. Lombok, 3 te Rangoon. Leuvekerk, 3 220 m. O.NO. Aden. Luna. 3 v. Palermo te Philipville n. Algiers. Leerdam, 3 720 m. W.t.Z. Bishoprock. Markelo, 3 v. Freetown naar Amsterdam. Madoera. 3 van Zanzibar naar Rangoon. Mapia. pass. 3 Finlsterre. Muiderkerk. 3 v. Mombassa n. Aden. Myonia, pass. 3 Malta Mitra. pass. 3 ten N. Billiton. Macoma, 3 220 m. N.NW. Brisbane. Marpessa, 3 bij Kp. Comorin Maas, 3 v. Famagusta n Latakia. Maashaven, 29 230 m. O. St. Vincent. Macuba, 3 100 m. O. Billiton. Malea. 3 bij Lands End. Malvina, pass. 3 Saba. Marisa, 3 70 m Z. Plymouth- Mentor, pass. 3 Kp. Vilano. Noord wijk, 3 te Livorno. Nieuw Holland, 3 van Semarang te Djakarta. Noordam, 3 270 m. w. Scilly's. Omala, 3 van Bombay naar Miri. Ootmarsum, pass. 3 Great Isac Bahamas. Oberon, 3 v. Maracaïbo te Kingston. Oranje, 3 90 m. W.ZW. Kreta Port Said. O non, 3 van Volos naar Tessaloniki. Prins Maurits. 3 v. Valencia te R'dam. Prins Willem V, 4 te Southampton. Prins Alexander, 3 250 m. Z. Cp. Race. Prins Joh. Willem Friso, 3 520 m. W.t.N. Azoren Prins Willem II, 3 200 m NO Bermuda. Pygmalion, 3 te Port of Spain. Polydorus, 3 bij Elba. Polyphemus, pass. 3 Algiers. Raki. 3 van Sorong naar Holland-ia. Ridderkerk. 4 te Teneriffe. Reyniersz. 3 v. Tolltóli tè Menado. Ruys. 3 300 m. W.t.N. Kaapstad. Rijnland, 3 250 m ZW. Teneriffe. Radja, 3 580 m. ZO. Sable eil. Rondo. 3 120 m ZO. Charleston. Rijndam, 3 v. R'dam te New York. Sloterdijk, 3 te Singapore. Salland, 3 te Sint Vincent. Schie, pass. 3 Wight. Sliedrecht. 3 320 m. Z.t.W. Recife. Stanvac Djirak. 3 v. Penang n. Telokanson. Stanvac Pendopo, 3 te Sung'eigerong. Sunetta. 2 480 m NO. Martinique. Salawati, 3 420 m. W NW. Sabang. Schiedijk, pass. 3 Algiers n. Halifax. Stad Alkmaar, 3 540 m. O. Bermuda. Samarinda. 29 v. Portland n. San Francisco. Stad Haarlem, 6 v Gibraltar te Vlaardingen verwacht. Stad Schiedam, 3 v. R'dam te Bagnoli. Stentor, 4 v. Paramaribo n. Demerara. Tomori, pass. 3 Ouessant. Tabian, 3 v. Cheribon naar Semarang Teiresias, 3 v. Labuan naar Bintang. Ternate, 3 bij Ouessant naar Aden. Teucer, 4 te Semarang. Themisto, 3 380 m. W t.Z. Lizard. Tegelberg. 3 840 m. W.NW. Tristan da Cunha Tibia, 3 bij Algiers. Triton, 2 van Philadelphia naar New York. Van Riemsdijk, 3 v. Soerabaja n Makassar. Waterman, 4 te Walvisbaai. Westland, pass. 3 ten O. Kaap Verdische eil. Willem Ruys, 3 in Suez kanaal. Winsum, 4 te Saffi. Waal. 3 170 m. N.NO. Barbados. Waiwerang, 3 v. Singapore n. Soerabaja. Willemstad. 3 1030 m. NO. Barbados. Winterswijk, pass. 3 St. Vincgnt. [Jsel, pass. 3 Kp. Finisterre. Zeeland, 4 v. Huil naar Antwerpen. KLEINE VAART Algarvs. 3 van Viana da Costello n. Guernsey. Ary Scheffer, 4 v. Casablanca te Liverpool verw. Barendsz, 3 te Antwerpen. Bree Helle, 4 v. R'dam naar Londen. Claes Compaen. 29 v Mostagar.em n. Liverpool Corona. 3 van Par te Uddevalla. Carpo. 3 Lizard. Depa, 2 v. Rostock 3 te Hamburg. Dorinda, 4 te Palnackie. Duiveland 3 van Antw. naar Swansea. Echo, 3 v. R'dam te Belfast. Hagno, pass. 3 Lizard Gaasterland, 2 van Harlingen te Goole. Geert Bodewes, 3 van IJmuiden teGaifa. Hartel, vertr. 4 v. Antwerpen naar Hamburg Haskerland, 4 v. Kingslynn te Harlingen Henrica, 3 v. Cardiff n. Manchester. Henrica b, verm. 5 van Londen naar R'dam. Import, 29 v. New Orleans te Vera Cruz Kemphaan, 5 v Bilbao naar Dublin Larix 3 van Rotterdam te Waterford. Vallen en opstaan. Gisteren varieer den de noteringen weer vrijwat. Enkele noteringen stegen weer, andere lieten een daling zien. De grootste meevaller kwam voor de grote kabeljauw, die van f 60 op f 80 per 10 stuks terecht kwam en de kisten kabeljauw stegen tot f 125, Bizon der goed betaald werden de kleine kisten kabeljauw, die het tot f 120 wisten te brengen. Voor de grote gul daarentegen was minder animo en deze daalde van f 47 op f 40 per 50 kilo, evenals de zwar te koolvis, die op f 37 per 125 kilo be landde. Gote tong boekte bij uitzondering weer f 3,10 per kilo, maar kon gemiddeld de f 3 per kilo halen. Grote schol bleef goedkoop met f 18 tot f 20, hoewel de kwaliteit evenals die van de andere schol soorten vrij „slap" was. Schol 1 noteerde f 23 tot f 25 en de schol 2 deed van f 20 tot f 15 per 50 kilo. De haring ging vlot van de hand voor f 14 tot f 15 per kist voor de grote soorten en f 11 tot f 13 voor de kleinere Silverpitten. De wijting bleef op f 16 per kist hangen na een geringe daling in het begin. De dichte soorten waren goedkoper en haalden slechts f 10 tot f 11 per kist. Voldoende voorraad. Doordat de „Batavia" en de „Duyvis" beide Dinsdag nog aan bod konden komen, bleven er voor vandaag vier trawlers over: de „Claesje" met 1200 kisten Silverpit ha ring, de „Eveline" met 20 kisten schelvis en piepers, 150 zwarte koolvis, 140 ma kreel 280 wijting, 130 haring 10 stokkebifc en 25 diversen de „Allan Water" met 80 kisten schelvis en piepers, 140 koolvis, 200 wijting, 60 makreel, 130 haring, 10 platvis, 60 kabeljauw en gul en 25 diversen en de „Flamingo" met 200 kisten makreel, 50 haring, 80 wijting, 70 schelvis en piepers, 130 kabeljauw en gul en 15 kisten diver sen. Verder waren er Dinsdag van de Noordloggers al voor vandaag binnen de Slotjes: „Pietertje" en de HD 79. Voor Donderdag. Nog steeds is de „stand" voor de Donderdagmarkt onge wijzigd gebleven. Alleen de „Polderman" staat nog op het programma, die inmid dels een vangstopgave heeft verkregen van 300 kisten makreel, 500 haring, 25 schelvis en piepers, 150 wijting, 50 kabel jauw en gul en 80 kisten koolvis met 40 kisten diversen. Raad van drie. De besommingen van de trawlers bewandelden Dinsdag de mid denweg. Als hoogste kwamen de Viking- bank, Maria van Hattum en de Duyvis uit de bus die stuk voor stuk f 21000 per schip maakten en alle dertiendaagse rei zen afsloten. De „Batavia", die een „dagje korter" was, besomde f 16800. Marktnicuws. Prijzen: Heilbot 3,10— 1,95, gr. tong 3,10-2,90, gr.m. tong 1,84- 1,65, kl.m. tong 1.87-1,71, kl. tong I 1,50- 1,37, kl. tong II 1,30-1,10, tarbot I 2,60-2 per 1 kg. Tarbot III 86, tarbot IV 72-47, kl. griet 27-21, schartong 37-20, gr. schol 21-8,50, grm. schol 42-10,50, kl.m. schol 51-20, kl. schol I 30-21, kl. schol II 30-10, schar 18-10,50, bot 8,50-8, v. haring 17,50- 12,50, makreel 38-24, gr. schelvis 52, gr.m. schelvis 61, kl.m. schelvis 68-67, kl. schel vis I 63-54, kl. schelvis II 55-51, wijting 25-8,iO, gr. gul 44-35, midd. gul 38-35, kl. gul 38-30 kl. haai 23-21, ham 104-96, lom men 31-26, kl. koolvis zw. 30-27 per 50 kg. Gr. kabeljauw 14-72, gr. koolvis zw. 64-51, gr. leng 84-76 per 125 kg. Aan voer: 830 kisten tong en tarbot, 19 heil bot, 30 griet, 10 tongschar en schartong, 1805 schol, 245 schar, 550 bot, 2560 ha ring, 205 makreel, 50 schelvis, 1560 wij ting, 365 kabeljauw en gul, 12 leng, 6 haai, 3 lom, 10 ham, 160 koolvis, 100 div., totaal 8510 kiften. Besommingen: IJM183 Viking Bank f 21.900, IJM 10 Hattem f 21.300, IJM 99 Batavia f 16.840, 1 traw ler met f 21.000, SCH107 f 2140, VL78 f 4960, KW138 f 2950, KW147 f 2480, KW 110 f 2200, KW 122 f 6230. Lies, 2 van Brest te St. Nazaire. Mame, 3 van Antwerpen naar Hamburg. May Star, 3 v. Ballina te Teignmouth. Merel, 2 v. Southampton te Port Talbot. Midsland, 2 v. R'dam te Grangemouth. Mizar, 4 v. R'dam te Antwerpen. Nelly. 4 nog te Vlaardingen Netta, 3 v. Port Lyautey n. Saffi. Noorderhaven, 4 nog te Belfast. Nottingham, 3 v. Hjplingen naar Leith. Pavo, 3 te TonnajT Charente v. Requejada Ponza, 2 te Hamburg v. Amsterdam. Prinsengracht, 4 nog te Tanger. Poortvliet, verm. 5 v. Hartlepool n. Blyth. Servus, 3 v Lervik te Bristol. Sllvaplana, 4 v. Gothenburg te Antwerpen. Sporota, 4 v. Le Havre te Hamburg. Tilly, 2 te Rostock van Rotterdam. Texel, 3 v. Hamburg naar R'dam. Ton, 4 v. Rotterdam te Gent. Urmajo, 3 v. Cardiff te Barry. Vrouwepolder, vertr. 5 v. Antw. n R'dam. Wilpo. 2 te Antwerpen v. Rotterdam. Westkust, 1 te Kingslynn. Westlaan, 3 van Rotterdam te Hamburg. SLEEPVAART Elis, 2 dwars Vigo baai. Humber, 3 te Istanboel. Oceaan, 4 te Rotterdam van Oran. Poolzee. 3 met ss. Aldinga te Aden n. Alexandria Roode Zee, 3 van Rotterdam te Bermuda. Witte Zee, 3 v. R'dam naar Seattle. uiterst onbelangrijke althans juridisch onbelangrijke zaken waren aan de orde vóór de uitspraak-zitting. De komende vrij spraak klonk reeds als een hoon in zijn oren. Neen.... zijn vrouw had misschien gelijk, hij viel niet voldoende op. Wie weet was hij te zachtaardig. En dat paste ook niet in een tijd als deze, waarin het recht met voeten werd getreden. Er volgde nog een verduisteringszaakje weer een van die zogenaamd kleine vergrijpen, die on dertussen de maatschappelijke orde beden kelijk ondermijnden. Er zouden terwille van de generale preventie voorbeelden moeten worden gesteld'. Deze kerel, een winkelchef, had zich vergrepen aan kas gelden. Geen hoog bedrag. Op het oog een niet ernstig geval. „Maar ziet men nauw lettender toe, mijne heren rechters, dan is dit een te duidelijk symptoom van de on betrouwbaarheid, de lichtzinnigheid, ik durf het woord te wagen: het corrupte ge weten van déze tijd, en als zodanig een aanfluiting van de rechtsorde, zonder welke de menselijke cultuur nooit ofte nimmer voor verderf behoed kan blijven.... dan dat van dè zijde van hét Openbaar Mi nisterie niet met alle, alle gerecht vaardigde kracht zou moeten worden op getreden, daar waar het kwaad binnen sluipt! Onschuldig alles goed en wel! Maar het punt, meneer de President het cardinale punt, blijft merkwaardig ge noeg een open vraag: Hoe kwamen de bescheiden, waarvan het ver dwijnen voor deze verdachte v a n het grootste belang was, in. zijn lessenaar, waarvan hij uit sluitend de sleutel had?" Zijn stem hij had het tot zijn voldoe ning gehoord had snijdend geklonken, fel, bijna honend. En toen had hij geëist. Niet mals, neen. Maar naar overtuiging. Hoogstens wat nadrukkelijker, wat scher per geformuleerd. De advocaat was uiterst zwak gebleken te zijn in zijn verdediging. Geen wonder! Hèt punt, niet waar, het cardinale, bleef onopgehelderd. De verdachte had zijn on schuld betuigd, met enkele woorden. Zeer,' zeer terecht had de rechtbank hem veertien dagen later veroordeeld overeenkomstig zijn eis. De gehele zaak, die zich nu als een film in de herlevende herinnering afspeelde, zou hij vergeten hebben, zélfs de hem toe geworpen blik die hij zoeven had herkend, zou hij toen vergeten zijn, als die revisie- kwestie niet was gekomen. Dat was hoogst onaangenaam geweest. De man b^gek tóch onschuldig te zijn. Een vergissing. Wie vergist zich niet? Is een Officier van Justitie onfeilbaar? Deze zaak had hèm geen goed gedaan hij was zich ervan bewust, tergend bewust, nu dit voorval, dat hij zo spoedig mogelijk had getracht te vergeten, zó pijnlijk nauwkeu rig, zo schrijnend reëel voor zijn geest op doemde. Door deze blik van daareven! Door dieman opdebank! Die nachtmerriel Alles wist hij weer. (Wordt vervolgd),

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6