Britse conservatieve politiek wekt onrust bij de arbeiders Churchills defensie - beleid door het Lagerhuis aanvaard Weerbericht Truman vraagt het Congres 8 milliard Hampton Court Amsterdam geeft acht ton voor de Opera Vooral in mijnwerkerscentra wordt tegen bezuinigingen geageerd Engelse oppositie was verdeeld Bevan-groep steunde eigen motie niet Eisenhower niet op verkiezingsveldtocht Een nieuwe politieke partij in Engeland Het woord is aan Frankrijk vraagt Belgische hulp velser Haarlems Dagblad editie Churchill vertrouwt nog op de atoombom Labour tegen Labour Een derde weg Economische conferentie te Moskou Program van de Indone sische kabinetsformateurs Spionnen onder water Weinig kans voor Pinay Vaten met bacillen Luxemburg heeft maar dertien werklozen Bij het GEB te Amsterdam werd voor 1 a 3 ton gëstolen 66e JAARGANG No 203 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tekf. Adm. 5437. TelefRedactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47,Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 6 MAART 195 2- IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG No 56 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. w. Peereboom en a. D. Huijsman TIE ENGELAND BEZOCHT HEEFT W kent Hampton Court Palace, dat te genover het stadje Kingston, dat men nog wel tot Groter Londen kan rekenen, aan de Theems ligt. Een reusachtig, langwerpig koninklijk paleis, met binnenpleinen die Base Court en Clock Court en Fountain Court heten en met uitgestrekte tuinen. Het is opgetrokken in de Tudor-stijl en behoort tot de talrijke indrukwekkende gebouwen in die bouwtrant, die nog in het Engelse landschap verrijzen maar waarvan slechts weinige meer bewoond zijn. De tijden dei- grootgrondbezitters, tronend op hun trotse landgoederen, zijn voorbij. De tijd van Hampton Court Palace als koninklijk paleis is al veel langer voorbij: die nam bijna twee eeuwen geleden, in de dagen van George II, een einde. Maar het bezat toen al een eeuwenlange historie. In 1515 was het gebouwd door kardinaal Wolsey, die het al na tien jaar afstond aan zijn koning, Hen drik VIII. Blijkbaar geschiedde dit niet ge heel uit toewijding aan deze vorst, van wie de historie getuigt dat hij de vermaardheid van zijn gunsteling niet zonder afgunst waarnam. En de volgende grote naam, die aan de schepping van het paleis is verbon den, is die van de vermaarde architect Sir Christopher Wren. PI ij leefde in de zeven tiende en de achttiende eeuw. Hij leefde meer dan negentig jaar, evenals later Ber nard Shaw zou overkomen. Maar het lijkt voor dat verre verleden een wonder. Wren was de man die na de grote brand van Londen, in de dagen der Stuarts, St. Paul's Cathedral bouwde en een groot aantal an dere Londense kerken, die door het vuur verwoest waren, door nieuwe verving. Hij was het ook die de opdracht kreeg een groter Hampton Court Palace te bouwen; tenslotte liet hij het oude maar ten dele afbreken en herbouwde dat deel, dat aan de zijde van het park ligt. De eerste phase van zijn werk voltrok zich tijdens de rege ring van de koning-stadhouder Willem III, die van 16891702 koning van Engeland was en gedurende de eerste vijf van die dertien jaren tezamen regeerde met zijn gemalin, koningin Mary II. Zij stierf, tot wanhoop des koning-s, in 1694 aan die toen zo vaak weerkerende en epidemisch optre dende ziekte, de pokken, waaraan ook zijn vader, stadhouder Willem II, een week voor zijn geboorte bezweken was. Hij, de grote diplomaat die in het Europese diplomatieke spel der zeventiende eeuw de geniale tegen stander van de Franse „Zonnekoning" Lo- dewijk XIV .was, bleef als een eenzaam en somber vorst achter. Maar hij hervatte na een tijd, waarin men zelfs gevreesd had dat zijn smart over de dood der koningin hem van het verstand zou beroven, zijn taak ofschoon een persoonlijk conflict met zijn jeugdvriend en naaste medewerker Hans Willem Bentinck, graaf van Portland, hem ook diens trouwe steun kostte. Eerst aan zijn sterfbed zou de verzoening tot stand komen. Dat is nu 250 jaar geleden: op 8 Maart 1702 stierf de koning-stadhouder in Hampton Court Palace. in een der vertrek ken die om de cofennade en Fountain Court liggen. Een paar dagen tevoren was hij, rijdend in het park, door zijn paard afge worpen. Bij een sleutelbeen-breuk was een long beschadigd. Aanvankelijk liet de ver wonding zich niet zo ernstig aanzien, maar 's konings zwakke gezondheid was sinds lang ondermijnd en zijn vitaliteit kennelijk uitgeput. Op herhaalde moeilijkheden met het parlement, die zijn trots slecht verdroeg was een lijd van ingespannen arbeid ge volgd bij de vorming van een nieuwe coali tie tegen de macht van de Franse koning. Hij was daarin geslaagd; hij had ook met de scherpe vooruitziende blik, die zijn Europees beleid immer kenmerkte, de hoofdlijnen vastgelegd die jaren later bij de vrede van Utrecht zouden worden aan vaard. Zijn levenstaak was volbracht en hij stierf, daar in dat geweldige paleis, na afscheid genomen te hebben van wellicht de enige man die hem ooit terivolle begre pen had. De Zeven Provinciën zowel als Engeland en Schotland hadden veel aan hem te danken. Maar noch aan deze, noch aan gene zijde van de Noordzee was hij persoonlijk geliefd geweest. Zijn eenzame jeugd de jeugd van „het Kind van Staat", dat zich omringd voelde door vijan den had hem vroeg bitter en hard ge maakt. In een bestaan dat reeds op 51- jarige leeftijd ten einde kwam had hij, na een vroegrijpe jeugd en dertig jaren van zorgen en strijd, de erkenning verworven van een groot man. Hij was kinderloos ge bleven en bij de herinnering aan deze vorst blijft die aan zijn gemalin, de lieftallige Mary Stuart die haar leven aan hem wijd de, de enige zonnige en poëtische. R. P. De Amsterdamse gemeenteraad behan delde gisteren een voorstel om aan de Ne derlandse Opera voor het seizoen 1951 [52 een subsidie te verlenen van ten hoogste f 506.000, voor het tijdvak van 1 September 1951 tot 1 Januari 1952 een aanvullend subsidie van ten hoogste f 191.130 en ter dekking van vroegere verliezen een extra- subsidie van f 140.000. In het debat wees mr. C. van Rij (Prot. Chr.) erop dat het tekort per voorstelling f 6000 bedraagt. De Katholieke mej. A. M. Luns achtte het noodzakelijk dat-kunst en wetenschap niet de dupe worden van de nodige bezuinigingen en merkte op dat het rijk te karig is met het geven van steun. De heer Le Cavalier (V.V.D.) wilde het rijk vragen iets van de extra-belasting opbrengst beschikbaar te stellen. In zijn antwoord verklaarde wethouder mr. A. de Roos dat er voor de komende drie jaren een financieringsbasis voor de Nederlandse Opera gevonden is. Spreker herinnerde eraan dat de subsidies van het rijk voorna melijk ten doel hebben het optreden buiten de hoofdstad mogelijk te maken. Betref fende de stichting van een eigen gebouw voor de Nederlandse Opera merkte de wethouder op dat er wel een terrein be schikbaar is (het Frederiksplein), doch dat de woningbouw voorrang heeft. Na ampele discussies werd de voordracht na hoofdelijke stemming met 31 tegen 5 stemmen goedgekeurd. Namens de Prot.- Chr. fractie werd een verklaring afgelegd, waarin deze groep zich niet tegen subsidie maar wel tegen ongelimiteerde uitgaven uitsprak. Op 1 April zal de scheepshelling te IJmuiden officieel in gebruik worden gesteld. Een overzicht van de stand der werkzaamheden. LONDEN (Reuter). De Britse conser vatieve regering heeft Woensdagavond in liet Lagerhuis een overwinning behaald doordat een door de socialistische oppositie ingediend amendement op de regeringsver klaring over de landsverdediging met 314 tegen 219 stemmen werd verworpen. On geveer 60 socialistische Lagerhuisleden heb ben, toen het door hun fractie ingediende amendement in stemming kwam, niet ge stemd. De regeringsverklaring sloeg op het Brit se herbewapeningsprogramma, waarvoor een bedrag van 4700 millioen pond sterling is uitgetrokken. In het socialistische amen dement was verklaard dat de oppositie wel iswaar het verdedigingsbeleid der conser vatieve regering dat was ontworpen door de afgetreden socialistische regering steunt, doch dat zij betwijfelt of de re gering de bekwaamheid bezit de uitgestip pelde politiek ten uitvoer te leggen. Vervolgens nam het Lagerhuis met 313 tegen 55 stemmen een motie aan, waarin het zijn vertrouwen uitspreekt in het beleid der regering. De regering verkeerde Woensdagavond bij het Lagerhuisdebat geen ogenblik in ernstig gevaar. Nog nimmer is het menings verschil tussen de leider der socialistische oppositie, Attlee en zijn aanhangers ener zijds en de „man van de linkervleugel", Bevan en diens volgelingen, zo duidelijk aan de dag getreden, als in deze zitting. Bevan wenst dat het oorspronkelijke her bewapeningsprogramma zal worden inge krompen, daar het, naar zijn mening, de Britse economie te zwaar belast en de so ciale voorzieningen in gevaar brengt. De 55 legen de motie van vertrouwen in de regeringspolitiek uitgebrachte stemmen zijn afkomstig van de groep-Bevan. Het meningsverschil tussen de leiding van de Labourpartij en de groep-Bevan was tevoren reeds gebleken uit de rede van Crossman, een aanhanger van laatstge noemde groep. Volgens Reuter blijkt uit de gebeurtenis sen in het Lagerhuis, dat de aanhang van Bevan groeit. De '55 stemmen, die tegen de overigens door de Labourpartij gesteun de motie van vertrouwen zijn uitge bracht, vormen bijna een vijfde deel van de gehele stemsterkte van de Labourpartij. Toen Dinsdag op een bijeenkomst van de Labourfractie over het bewapeningspro gram gestemd werd. behaalden de aanhan gers van Bevan slechts 41 stemmen. Het debat over de defensie in het Engelse Lagerhuis werd door Churchill geopend. Churchill verklaarde onder meer, dat hij bezorgd is over de Britse luchtmacht en de „hoogste mate van voorrang" voor de vervaardiging van de laatste en beste types gevechtsvliegtuigen heeft voorgeschreven. De marine legt zich toe op nieuwe onder zoekingen en de bouw van nieuwe schepen om het hoofd te bieden aan de twee voor naamste gevaren onderzeeboten en mij nen die, aldus Churchill, groter zijn dan aan het begin van de tweede wereldoor log. „De Russen hebben op het ogenblik gelukkig slechts een paar onderzeeboten van het nieuwe snelle type en er is op het ogenblik geen potentieel vijandige boven- zeese oorlogsvloot in de vaart". Churchill gaf opnieuw uiting aan zijn overtuiging, dat de oorlog niet op handen of onvermij delijk is en verklaarde te vertrouwen op „de snel toenemende en reeds overweldi gende macht der Verenigde Staten op het gebied van de atoombom" om aggressie te voorkomen, terwijl in West-Europa een defensief front werd gevormd. Hij hoopte dat de Amerikaanse atoomkracht de poten tiële aanvaller van aggressie zou afhouden, doch hij voegde er aan toe: „Ik kan geen beloften of voorspellingen doen of waar borgen geven". Richard Crossman, aanhanger van Be- van's linkervleugel der Labour-partij, oe fende critiek uit op het Labour-amende- ment, waarin de defensiepolitiek der rege ring wordt goedgekeurd, doch twijfel wordt uitgesproken over de bekwaamheid van de regering om het bewapeningsprogram uit te voeren. Hij zeide pas in de laatste plaats Churchills bekwaamheid om een defensie program uit te voeren le willen betwisten, doch eerder geneigd te zijn te twijfelen aan het vermogen van de premier om te be slissen of aan de bewapening, dan wel aan de „economische en sociale verdediging van de democratie" voorrang moet worden gegeven. Zich richtend tot de Labour-af- gevaardigden verklaarde spreker, dat het belangrijkste gevaar niet in een dreigende oorlog gelegen is, maar in een „dreigend bankroet van de vrije wereld". Hij wees in dit verband op de grote moeilijkheden, waarin Frankrijk zich bevindt. Volgens spreker betekende het huidige program een bedreiging voor de Britse onafhankelijkheid. De voorwaarde voor de Amerikaanse dollarhulp noemde hij fnui kend voor de Britse economie. Naar zijn mening moet de Amerikaanse hulpverle ning de vorm hebben van een leen- en pachtovereenkomst voor geheel gereed oor logsmateriaal. „Wij moeten besluiten in Engeland niets te fabriceren, dat onze hulp bronnen niet toestaan". De rede van Crossman werd begroet met gejuich van de zijde der conservatieven wegens zijn critiek op de leiders van zijn eigen partij. TRENTON (New Jersey, V.S.) (Reuter). „Generaal Eisenhower zal niet naai de Verenigde Staten terugkeren om aldaar een verkiezingsveldtocht te voeren als re publikeins candidaat voor het president schap der Verenigde Staten", zeide de Amerikaanse senator Malcolm Forbes, die een bezoek aan Europa heeft gebracht, Woensdag bij aankomst uit Parijs op het vliegveld van Trenton. „Ik ben op het geallieerde hoofdkwartier in Fontainebleau geweest om de generaal over te halen naar de Verenigde Staten terug te keren", vervolgde hij, „doch ik heb, na met hem gesproken le hebben, mijn voorgenomen reis door Europa bekort om het Amerikaanse-volk te verklaren dat ge neraal Eisenhower zijn land niet op de beste wijze zou dienen, indien hij thans zijn functie in Europa van opperbevelheb ber der Westelijke strijdkrachten zou neer leggen, om le kunnen deelnemen aan de campagne voor de komende presidentsver kiezingen". Paul G. Hoffman, voormalig leider der E.C.A. en thans hoofd van de ..Ford Foun dation" een buitengewoon kapitaalkrachtige organisatie voor menslievende doeleinden, heeft Dinsdag te Philadelphia verklaard dat generaal Eisenhower als candidaat dei- republikeinen tot president kan worden ge kozen, zonder aan een verkiezingsveldtocht in de Verenigde Staten deel te nemen. „De generaal heeft niet verzocht om tot president te worden uitgeroepen", zei Hoff man op een persconferentie. „Het is aan ons hem te vragen deze functie op zich te nemen. Generaal Eisenhower heeft het vol komen duidelijk gemaakt dat hij gehoor zal geven aan elk beroep van het Amerikaanse volk om zijn plicht, in welke functie dan ook, le vervullen". LONDEN, (Reuter/ANP) Britse vak- vercnigingsleiders vrezen wijdverspreide industriële agitatie tegen de bezuinigings maatregelen van de conservatieve regering. Reeds zijn de regeringsbesluiten met be trekking tot de vroeger kosteloze sociale voorzieningen in enkele mijnen in Wales aanleiding geweest tot vier stakingen van één dag waardoor 40.000 ton kolen niet gedolven werden. De ontevredenheid onder de mijnwerkers heeft zich in het afgelopen week-einde naar Schotland en Kent uit gebreid en de vakverenigingsleiders vrezen, dat de ontevredenheid mogelijk door com munisten zal worden uitgebuit en zal wor den overgebracht op andere industrieën, die belangrijk zijn voor de herbewapening. Woordvoerders van de T.U.C. (de 8 mil lioen leden tellende bond van Britse vak verenigingen) en leiders van de Labour partij hebben hun aanhangers gewaar schuwd protesten aan hun politieke woord voerders over te laten en in de huidige critieke periode in het Britse economische leven stakingen te voorkomen. De agitatie van mijnwerkers tegen de re gering gaat de vorm aannemen van een boycolt van werkzaamheden op Zaterdag. Het werken op Zaterdag is vrijwillig en wordt door jaarlijkse overeenkomsten met de vakvereniging gehandhaafd. In Mei zal de lopende overeenkomst hernieuwd wor den en gevreesd wordt dat functionarissen in de vakbeweging zullen trachten de ar beiders over te halen de overeenkomst te verwerpen. Als op Zaterdag niet meer in de mijnen gewerkt zou worden, zou dit het land per week ongeveer 250.000 ton kolen kosten. De Schotse mijnwerkers hebben besloten aan te bevelen niet meer op Zaterdag te werken. De leider van de Schotse mijn werkers is een communist. De voorzitter van de vakvereniging van mijnwerkers in Wales, eveneens een communist, heeft zijn mannen gewaarschuwd, dat zij misschien Vrijdag zal te Chorley in Lancashire (Engeland) een nieuwe politieke partij worden opgericht door een onafhankelijk- conservatieve candidaat, die in 1950 bij de algemene verkiezingen verslagen werd. De oprichter, Andrew Fountaine, zoon van een vice-admiraal, noemde de partij „Nationaal Front" en is van mening, dat de twee voornaamste bedreigingen voor Engelands souvereiniteit en onafhankelijk heid worden gevormd door „het door Mos kou georganiseerde bolsjewisme en de dic tatuur van het New Yorkse financierings- kapitaal". De voornaamste doelstellingen van de partij zijn: Volledige ontruiming door de Amerikaanse troepen van Brits grondge bied en overbrenging der Britse troepen in Korea naar Malakka en Egypte. Zij vraagt voorts het buiten de wet stellen van alle „door Moskou geïnspireerde agent schappen" in Engeland en zijn koloniale bezittingen. LONDEN (Reuter). Volgens een mede deling van radio-Moskou zullen ongeveer 450 afgevaardigden uit Angelsaksische, West-Europese en Scandinavische landen en staten in het Nabije, Midden- en Verre Oosten en Latijns-Amerika deelnemen aan de conferentie over economische vraag stukken, welke de volgende maand te Mos kou gehouden zal worden. Ongeveer 60 afgevaardigden worden ver wacht uit de Angelsaksische landen. 50 uit Latijns-Amerika, 80 uit West-Europa, 25 uit Scandinavië, 25 uit de Sovjet-Unie, 25 uit China, ongeveer 50 uit de volks-demo- cratische landen, 40 uit de landen van het Nabije en Midden-Oosten en ongeveer 50 uit India, Japan en Zuid-Oost-Aziatische landen, aldus de radio. Het voornaamste doel van de conferentie zou zijn industriëlen, kooplieden, econo men en leiders van coöperaties en vakver enigingen in staat te stellen de mogelijk heden van een oplossing der belangrijkste economische wereldvraagstukken te onder zoeken. C a r 1 y 1 e: Pak aan, slechts zo kan men het onmogelijke mogelijk maken. „hun georganiseerde kracht" zullen moeten gebruiken tegen de bezuinigingen op de so ciale voorzieningen. Vakverenigingsleiders vrezen dat de communisten mogelijk tot nieuwe campagnes tegen de regering zul len aanzetten, als meer bezuinigingen op sociale diensten volgende week Dinsdag bij het indienen van de begroting bekend zullen worden. Dinsdag heeft de communistische secre taris van de bond van Britse mijnwerkers, Horner, op een bijeenkomst van commu nisten te Chelmsford (Zuidoost-Engeland) gesproken. Volgens hem hebben mijn werkers in sommige gebieden verklaard „geen overwerk te willen verrichten, zolang zij de grote kosten van de door Amerika bevolen herbewapening moeten dragen". „Als de conservatieven vasthouden aan de toepassing van de maatregelen, die zij heb- aangekondigd, zullen de arbeiders spoedig niet hun overwerkuren, doch ook hun nor male werktijden als wapen gebruiken", al dus Horner. Hij verklaarde, dat „de arbeiders recht hebben op het gebruik van hun econo mische macht tegen hen, die tegen de ar beiders hun politieke macht gebruiken". (Van onze correspondent in Brussel) Gisteren lekte te Brussel uit, dat sedert een tiental dagen besprekingen aan de gang zijn tussen de Franse en Belgische regeringen. De Franse regering heeft te Brussel stappen gedaan om financiële hulp te verkrijgen. De Belgische regering stond eerst vrij afwijzend tegenover dit Franse verzoek, maar gisteren werd bekend, dat er tenslotte toch een grote kans bestaat op een voor Frankrijk gunstige regeling. De Belgische regering zou in het kader van de Europese Betalings Unie afzien van zekere vorderingen. Op het ogenblik is het zo, dat de helft van het Belgische netto te goed in de E.B.U. veroorzaakt wordt door de credieten aan Frankrijk. De Franse im porteurs hebben zich inderdaad in België met goederen gedekt tegen een eventuele devaluatie van de Franse franc. DJAKARTA (Aneta). regeringsprogramma van Ven der vier verkeerstunnels. die de beruchte Woenselse overweg in Eindhoven zullen vervangen, is thans gereed, de overige drie naderen hun voltooiing. Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met de aanleg van de spoorrails over het viaduct. Het ontwerp- de kabinetsfor mateurs Prawoto en Sidik, dat naar in po litieke kringen werd verklaard, bij de par tijen een goede ontvangst is ten deel ge vallen, bestaat, naar de politieke corres pondent van Aneta verneemt, uit zes pun ten. namelijk: Organisatie van de staat, waaronder het houden van algemene verkiezingen binnen een jaar, autonomie voor de daerah's (landsgebieden) en vereenvoudiging van de organisatie der centrale regering. Welvaart: Bevordering van verbetering van de levensstandaard der bevolking door verhoging van de nationale productie, voor al van het hoofdvoedsel, de rijst en door een voortzetting van de wijziging der agra rische bepalingen. Veiligheid: Verwezenlijking van de rechtsstaat en verbetering der machtsappa raten. Arbeid: Completering van de arbeidswet geving teneinde het maatschappelijk niveau der arbeiders te verhogen en een onge stoord productieproces te verzekeren. Modernisering van onderwijs en opvoe ding. Buitenlandse zaken: Het geven van in houd aan de politiek van zelfstandigheid tegenover het buitenland door activiteiten overeenkomstig de plicht van het land om in de familie der naties de wereldvrede te bereiken zonder afbreuk te doen aan de eigen nationale belangen. Verwezenlijking van het streven om de verhouding Indone siëNederland op de basis van het unie- stituut, te vervangen door gewone inter nationale verdragen en het elimineren van die resultaten der R.T.C., welke nadelig zijn voor volk en land. Voortzetting van de strijd om Nieuw-Guinea in het Indonesi sche grondgebied opgenomen te krijgen. Alle partijen, die over dit programma tot nu toe werden geconsulteerd, hebben er haar instemming mede betuigd. In politieke kringen deelde men voorts aan Aneta mede, optimistisch te zijn voor wat de zetelverdeling in het nieuwe kabi net betreft. „De politieke leiders zijn alge meen doordrongen van de noodzaak tot het spoedig vormen van een regering en daar om zal men zoveel mogelijk trachten, on enigheid over de zetelverdeling te vermij den", werd in deze kringen gezegd. Volgens de mening van waarnemers kan de nieuwe regering binnen een week zijn gevormd. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse marine heeft om een rapport ver zocht over vermeende waarnemingen van geheimzinnige duikboten in de Caraïbische wateren, waar manoeuvres worden gehou den van de Atlantische vloot. De regering van de Dominicaanse repu bliek heeft verklaard, dat de duikboten waren waargenomen in de baai van Sama- na aan de Noord-Oostelijke rand van de republiek. Aangenomen werd dat het Rus sische duikboten waren. Aanvankelijk heeft de Amerikaanse marine aan genoemde berichten weinig geloof gehecht, doch vandaag is in een ver klaring gezegd, dat de bevelhebber in het gebied van de Caraïbische zee opdracht gekregen heeft rapport uit te brengen. Onlangs heeft de Amerikaanse marine bekend gemaakt, dat een deel van de vlootoefeningen in de Caraïbische zee mid den Maart gewijd zou zijn aan proefnemin gen met een nieuw soort duikboot ter be strijding van andere duikboten. President Truman zal heden het Ameri kaanse Congres officieel verzoeken een kleine 8 milliard dollar toe te wijzen voor militaire en economische hulp aan bond genoten voor het belastingjaar 19521953, van Juni tot Juni. PARIJS (Reuter). Generaal de Gaulle heeft Woensdag op een bijeenkomst van het dagelijks bestuur der RPF en de par- lementsfractie van deze partij verklaard er voorstander van te zijn, dat de fractie legen Pinay stemt of zich van stemmen ont houdt. Hij liet de beslissing echter geheel aan de fractie, die haar houding nog nader zou bepalen. Men verwacht, dat zij zich van stemmen zal onthouden, wanneer Pinay om de investituur als premier zal verzoe ken. De socialistische fractie zal eveneens haar houding later bepaien. Zij zal zich waarschijnlijk ook van stem men onthouden. In dit geval zal Pinay, zelfs indien hij alle stemmen van de MRP krijgt, hetgeen verwacht wordt, toch stem men te kort komen. HONGKONG (Reuter). Het Chinese communistische persbureau „Nieuw China" verklaarde Woensdag in een bericht: „De bevolking van Noord-Korea voert thans, onder leiding van deskundigen in de be strijding van epidemische ziekten, met succes strijd tegen door Amerikaanse vlieg tuigen uitgeworpen insecten, die als bacil lendragers worden gebruikt". „Nieuw Chi na" meldt ook nog dat „vaten, waarop „U.S.A." stond, zijn gevonden, die bacillen bleken te bevatten". Radio-Peking riep Woensdagavond om dat de „Wereldvredesraad" (onder com munistische leiding) een pamflet heeft ge zonden aan de vredescomités in de ver schillende Westerse landen, waarin gepro testeerd wordt tegen de „door de verbon denen in Korea bedreven oorlogvoering door het verspreiden van bacillen". Het groothertogdom Luxemburg is het land dat naar verhouding tot zijn bevol king waarschijnlijk het geringste aantal werklozen in Europa telt. Volgens de sta tistieken bedroeg het aantal werklozen in Juni 1951 namelijk slechts 13, waaronder twee vrouwen. Aan werklozensteun keer de het groothertogdom in die maand slechts fr. 26.000 uit. In dezelfde periode bedroeg het aantal werklozen in België ongeveer 250.000, waaraan 350 millioen francs werd uitgekeerd. De rechtbank te Amsterdam heeft zich gisteren de gehele dag bezig gehouden met de omvangrijke diefstallen bij het gemeen te-energiebedrijf te Amsterdam, gedurende vier jaren gepleegd door magazijnbedien den en chauffeurs. De officier van justitie, jhr. mr. A. Rei gersman, deelde aan het begin van de zit ting mede, dat hij van de totaal 43 ver dachten er 35 had doen voorkomen. De voorraad in de magazijnen vertegen woordigde een waarde van 13 millioen gulden. „Ik ben er niet ver naast", aldus de officier, „als ik schat, dat voor een waarde van één tot drie ton is gestolen." Uit het verhoor van de magazijnbedien den en de chauffeurs bleek, dat zowel nieuw materiaal van de magazijnen, als oud materiaal, dat moest worden ingele verd, in een auto van het G.E.B. werd ge laden en dan naar verschillende opkopers werd gebx-acht. Bij de verdachten waren zowel ouderen met een lange staat van dienst, als jongeren. Tegen de 30-jarige magazijnbediende F. E. werd één jaar en tegen de tweede hoofd schuldige, de 55-jarige chauffeur P. V. negen maanden geëist. De voornaamste heler, J. R., hoorde acht maanden tegen zich eisen. De straffen, die de officier van justitie tegen de overige verdachten eiste, varieer den van vier maanden voorwaardelijk tot acht maanden onvoorwaardelijk. Op 19 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Voor de Noord-Oostelijke helft van het land: zwaar bewolkt, overwegend droog en koud weer met in de nacht en ochtend temperatuur plaatselijk iets beneden het vriespunt. Meest matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid-Oost en Oost. Voor de Zuid-Westelijke helft van het land: zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Vannacht iets zachter, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 7 Maart Zon op 7.13 uur, onder 18.31 uur. Maan op 13.43 uur, onder 5.53 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 6 Maart Hoog water: 12.25 uur. Laag water: 7.15 en 20.11 uur. Vrijdag 7 Maart Hoog water: 1.11 en 13.42 uur. Laag water: 8.45 en 21.27 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1