Reclame-acties van IJmuidense winkeliersin bewogen discussie Bethelkerk in gebruik genomen De geschiedenis van een wraak ■Clowntje Riek „Zij aan zij, niet rug aan rug" Agenda voor Veis en Zevende lustrum van de C.M.B. Rappe Hoogovenbode in het zilver De heer J. Lubach jubileerde „Felison" krijgt Zaanse gasten JAARVERGADERING „GROOT IJMUIDEN" Jaarvergadering in „Christelijke Belangen" „Euphonie" geeft op 9 Mei een concert Voetbal festijn op VVIJ's verjaardag Voor de kinder en Vier schilders en een beeldhouwer Geslaagde Visserijschool-pupillen Damkampioenschap „Noord" Postma prolongeert zijn titel Ontslagneming Dudok komt ter sprake FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY DONDERDAG 6 MAART 19 5 2 Diverse leden van de handelsvereniging: „Groot IJmuiden", die gisteravond in de bovenzaal van café Van der Lem aan de Zeeweg de jaarvergadering bijwoonden, zullen zich hebben afgevraagd of deze bij eenkomst alleen was belegd om zoveel mo gelijk aftandse koeien uit diverse diepe sloten te halen. Er zijn wederzijds bijzon der harde woorden gevallen omtrent over leden reclame-acties van winkelcentra en maatregelen van de zijde van het bestuur der handelsvereniging „Groot IJmuiden". De storm brak los, toen de voorzitter van de afdeling der A.N.M.B., de heer A. Mar- celis, een toelichting gaf op punt 5 van de agenda: „reclame-acties". Er bleek uit het bestuur een suggestie te zijn gekomen om in samenwerking met de R.K. Midden standsbond een campagne te gaan voeren, die over langere tijd zou kunnen worden uitgestrekt. „De IJmuidense middenstand sukkelt al ettelijke jaren met het reclame actie-probleem", aldus deze praeses. „Het is bekend, dat Kennemerlaan en Tromp straat hun eigen gang zijn gegaan, hetgeen de verstandhouding niet bepaald ten goede is gekomen. Het bestuur van de Handels vereniging heeft kortelings van de ge meente een schrijven mogen ontvangen, als vervolg op een aantal besprekingen op politiebureau en gemeentehuis, waarin werd meegedeeld, dat aanvragen van re clame-acties bij deze instantie voortaan eerst zullen worden voorgelegd aan het bestuur van de erkende middenstands organisatie. Van deze toezegging willen wij gaarne gebruik maken om het initiatief voor campagnes in eigen hand te nemen, waardoor wij in de eerste plaats eventuele verdere strubbelingen willen voorkomen". De reacties van leden uit Kennemerlaan en Trompstraat op deze uiteenzetting waren vele. Verwijten, voorstellen en sus sende woorden volgden elkaar in snel tem po op. De heer F. de Koning bestreed de bewe ring van de voorzitter als zouden de win kelcentra voor hun eigen reclame-acties geen vergunning hebben gehad. „Er is geen vergunning nodig om een campagne te voe ren, die de loterijwet niet overtreedt" zo betoogde de secretaris van het winkelcen trum Kennemerlaan (op de vergadering in zijn kwaliteit als lid van „Groot IJmui den"). Dan meende voorts de heer Heykoop, dat de voorzitter indertijd coördinerend heeft willen werken. Hij gaf zijn sanctie aan de besturen der beide winkelcentra om hun eigen gang te gaan tot 1 Januari. „Dit is geschied, maar achter de rug van de be- langencentra om heeft het bestuur van „Groot IJmuiden" getracht hen de dolk in de nek te stoten door te apelleren bij gemeente en politie". De heer Marcelis gaf op dit laatste ver wijt te kennen dat er toentertijd niet veel anders te beslissen viel dan sanctie te geven, omdat de reclame-acties der belan gengroepen reeds van start waren gegaan. De heer Homburg ried de vergadering aan de kloof zo snel mogelijk te overbrug gen omdat de neringdoenden zichzelf op deze manier geld uit de zak zouden blijven kloppen „Er bestaat nog zoiets als sociaal gevoel", aldus de heer Homburg. „De groten moeten iets doen voor de kleintjes buiten de win kelcentra. We moeten nimmer uit het oog verliezen, dat de IJmuidense middenstan ders op hun plaatsgenoten zijn aangewe zen. De concurrentie van de grote steden is toch al groot genoeg. Laten we gezamen lijk boksen, zij aan zij en niet nog eens on derling, rug aan rug!" De secretaris-penningmeester, de heer J. van der Kroft was een van de laatsten, die bij dit punt aan het woord kwam. Hij deed de suggestie om een reclame-com missie te vormen van goedwillende mid denstanders in IJmuiden. De heer De Koning vroeg of hij dit voor stel nog even in beraad kon houden, het geen na een lange discussie werd goedge keurd. De heer Van der Kroft zag gaarne de heren Zeeman, namens Oud-IJmuiden, De Koning, Kennemerlaan en Marcelis, namens zakencentrum Trompstraat in de commissie zitting nemen. Hierover zal dan Donderdag 6 Maart Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling, „Ge folterde mensen". Gem. Huishoudschool, Casembrootstraat: Demonstratie door Commissie voor Huishou delijke en Gezinsvoorlichting. Rex, 20 uur: „Faust en de duivel". Vrijdag 7 Maart Raadhuis, van 10.30 tot 11.30 uur: Spreek uur wethouder van Financiën. Nutsbibliotheek, van 19 tot 21.30 uur geopend. Café Anete, Meervlietstraat: Algemene vergadering van „Schuttevaer". Thalia, 20 uur: „Showboat". Rex, 20 uur: „Het eiland der pygneeën". binnenkort een beslissing worden geno men. Van de overige agendapunten noemen wij nog het jaarverslag, waarin onder meerd werd vermeld dat het ledental in 1051 terugliep van-80 naar 75 en de ver melding dat de samenwerking met de R.K. collega's bijzonder goed is geweest. Bijdrage aan vissersmonument Tussentijds werd van de zijde van het bestuur een voorstel gedaan tot het be schikbaar stellen van een bedrag voor het „Vissersmonument". De juiste grootte zal binnenkort worden bekendgemaakt. De verkiezing van drie bestuursleden leverde niet veel moeilijkheden op. De aftredende heren H. Homburg, G. van Praag en W. Geels zijn herkozen. Na het zakelijke gedeelte van deze bij eenkomst verenigden de dames en heren zich voor een gezellige kienwedstrijd om een aantal fraaie prijzen. Dc afdeling IJmuiden van de Christelijke Metaal be werkersbond hield Woensdag avond in het gebouw voor Christelijke Be langen haar 35e en dus enigszins feestelijke jaarvergadering. Na opening door voorzitter M. Schouten, waarin deze de afgevaardigden van de zus tervereniging uit Beverwijk en van de IJmuider Bestuurdersbond verwelkomde en de goede samenwerking in het bestuur memoreerde, volgden de gebruikelijke ver slagen van secretaris en penningmeester. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek o.m. dat hot aantal leden van 127 tot 144 gestegen was, hetgeen onvoldoende werd genoemd voor dit groeiende in dustriële gebied. Ook werd het bezoek aan vergaderingen als zeer onvoldoende geka rakteriseerd. De hoofdschotel van de avond vormde de film ..Met deze handen" een suggestieve Amerikaanse rolprent over de vakbeweging in de Verenigde Staten. Deze documentaire geeft het ontstaan en de groei van de vakbeweging weer en de typische moeilijkheden, die de „pioniers" daarbij ondervonden. De districtsbestuurder, de heer W. Femer, gaf na afloop een beschouwing over deze film, daarbij wijzend op de „natuurge trouwe copie van hetgeen er in ons land gebeurt". Voorts meende hij dat er in het veelverspreide idee, als zouden de sociale voorzieningen ons zijn toegevloeid, een groot gevaar schuilt en wel verslappen van de activiteit in de vakbeweging. „Wij kunnen in Nederland bogen op een Christelijke Vakbeweging en wij zullen ten alle tijde onze activiteit moeten tonen", al dus spreker. Hij wekte de aanwezigen op alle steun aan het werk van de vakbeweging te geven. Er werden voorts nog enige aardige rolprenten vertoond, waaronder „De gou den C.M.B.", een film over het 50-jarig be staan van de Christelijke Metaalbewerkers- bond. Het IJmuidense symphonie-orkest „Eupho nie" geeft op 9 Mei, onder leiding van de dirigent Jac. Stoffer, een concert in het Patronaatsgebouw. Als solist zal optreden de IJmuidense pianist Gert Schoonkind, die de compositie „Variations-symphoni- ques" van César Franck zal vertolken. Voorts staat op het programma: „Suppé- Illusionel", een moderne fantasie op liede ren van Suppé door Mischa Michealoff; L'Arlésienne-Suite I van G. Bizet en „Eine kleine Nachtmusik" van Mozart. Kleine stagnatie in winkelbouw opgeheven Doordat er in de grond, die aan het voor malige Kennemerplein in IJmuiden be stemd is voor drie winkelpanden tegen over de reeds bestaande winkelgalerij een oud „moerriool" werd aangetroffen, heeft de bouw daar enige stagnatie onder vonden. Thans is echter de moeilijkheid uit de weg geruimd, omdat de gemeente de nood zaak van de opruiming van dit riool en een bijbehorende beerput inziet. De kosten van de grondverbetering na het opruimen van de riolering komen vermoedelijk ten laste van de Wederopbouw. VISSERIJBERICHT URK Dinsdag is door 16 vaartuigen op Urk aan gevoerd: 310 pond snoekbaars, prijs f 0,85 f 0,87; 108 pond rode baars, prijs f 0.91f 0.97 1646 pond blei en voorn, prijs f 0,07f 0,08, alles per pond. Hogere subsidie voor Haarlemse kweekschool De Stichting tot de opleiding van leer krachten voor het openbaar V.L.O. te Haarlem ontvangt voor elke leerling van haar cursus, die in deze gemeente woont, een jaarlijkse bijdrage van 100. De gemeente Haarlem zal met ingang van 1952, in afwachting van de uitwerking van plannen voor de oprichting van een z.g. Streekschool, aan de .Stichting een zo danig bedrag aan gemeentelijke subsidie verstrekken als verkregen wordt door het bedrag der ongedekte exploitatiekosten te berekenen in verhouding van het aantal uit Haarlem afkomstige leerlingen tot het totale aantal van de cursus. De Stichting verzoekt tihans het door de gemeente Velsen te verlenen subsidie op gelijke wijze te berekenen. Voor 1952 kan de bijdrage van onze ge meente worden geraamd op 1127. B. en W. stellen de gemeenteraad voor, aan het verzoek van de bovengenoemde Stichting te voldoen. De festiviteiten ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de voetbalvereniging WIJ worden Zaterdag 8 Maart geopend met vier wedstrijden op de bijvelden van „Schoonénberg". De VVIJ-junioren A ontmoeten er om kwart voor vier in de middag de junioren A van Kennemerland. Daarna volgt de wedstrijd junioren B tegen de Kennemer land junioren B. Vooraf, namelijk om half drie spelen de VVIJ-adspiranten A tegen de Kennemer- land-adspiranten A. De strijd tussen de B- afdelingen van de WIJ en de Stormvogel- adspiranten volgt hierna. Zaterdag 15 Maart komen de „groten" uit WIJ aan de beurt en diezelfde dag recipieert het jubilerende bestuur van 18- 20 uur in hotel „Kennemerhof" aan de Kennemerlaan. „Een ijzeren punt?", zei Bunkie verbaasd. ..Jawel", zei Ouwe Kees. ,,Dat was de punt van een speer, zoals negers die gebruiken. Nou, ik zag dus die punten ik maakte de matrozen er opmerkzaam op; die keken er tiaar en begrepen er in het eerst ook niks van, wat dat zijn kon. Maar de schipper begon het al gauw te snappen. Hij meende, dat het een lanspunt was. en dat men aan dc buitenkant van de walvis bezig was, het beest open te snijden! Terwijl we ernaar keken, zagen we het gat al groter en groter worden.er viel licht doorheen en dat vonden we prettig, want je begrijpt wel, dat het tamelijk donker was in die walvis maag!.... Nou, de schipper had gelijk, zoals later bleek. De walvis was gestrand in een baai, vlak bij een eiland. En nu waren de inboorlingen bezig, het beest te slachten. Ze waren erg in hun nopjes met dat onverwachte buitenkansje, want aan 'n walvis zit heel wat spek! Daar kon een hele negerstam wel een jaar van bestaan, dus zorgden ze, dat ze die buit binnen kregen. En zo waren ze met man en macht aan het werk, om die vis in stukken te snijden en te hakken.Maar ze wisten natuurlijk nietdat wij in de walvis zaten." „O!en wat zeiden ze, toen ze jullie vonden?", wou Rick weten. „Nou.... ze keken maar wat raar op, toen de schipper z'n hoofd door het gat stak en goeiendagzei!" In 1927 trad de heer J. Lubaoh bij de Hoogovens in dienst en na vele jaren bij de afdeling hoogovens op de breker te hebben gewerkt, vond hij zijn werkkring in het magazijn en vervolgens in de centrale werkplaats. Hier werd het hem na elf jaar te machtig en sinds kort voelt hij weer de wind langs de slapen, nu hij als bode het archief completeert. Van alle genoemde af delingen waren afgevaardigden aanwezig bij de huldiging van de heer Lubach, ter gelegenheid van zijn 25-jarig dienstver band. De gelukwensen der directie werden door de directeur P. R. Bentz van den Berg ver tolkt en de bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies had de chef van de Medische Dienst, ir. S. Strikwerda verzocht zijn hulde te betuigen. Onze Lubach (vervolgde de heer Strik werda) heeft onze fabriek een kwart eeuw lang in verschillende functies gediend en dit feit op zich zelf vervult ons met achting en dank. Hij is trouw, bekwaam cn nauw gezet in zijn werk; zijn ernstige opvattin gen wortelen in zijn geloofsovertuiging. Mejuffrouw H. Brandenburg, de leidster van het archief, wist door de warme toon van haar felicitatie de jubilaris zichtbaar te ontroeren, toen zij de toewijding en accura tesse van de jubilaris roemde. Het was haar een grote vreugde, dat zij „haar snelle bode" met het getuigschrift en het gedenk bord der Maatschappij mocht vereren, waaraan zij namens de collega's van het archief een kist sigaren en voor mevrouw Lubach die eveneens door de andere sprekers in het licht der schijnwerpers werd gebracht een prachtig bloemstuk toe voegde. De heer W. Tjepkema des jubilaris directe chef uit de algemene werkplaats heeft hem als een bekwaam vakman, die een rustige sfeer om zich heen schiep, leren kennen en het had hem gespeten, dat hij, toen het verlangen naar arbeid in de open lucht hem te machtig werd, het bodeschap heeft aanvaard. Een oud-collega uit de algemene werk plaats, de heer C. Hemsbergen, was door de jubileumkas der A. W. waarvan de heer Lubach van de oprichting af lid is geweest de aangename taak opgelegd het geschenk, een imposante rookstoel, aan te bieden. Van deze opdracht kweet hij zich met hartelijke woorden, welke geen twijfel lieten aan de herinnering die de jubilaris in de algemene werkplaats achterliet. De Velsense vereniging tot bevordering van beeldende kunsten „Felison" heeft van Zaterdag 8 Maart tot en met 22 Maart in haar expositiezaal aan de Heidestraat een groep Zaanse kunstenaars te gast: de schil ders G. J. de Geus, A. de Roos. J. Stellaart en C. Vis en de beeldhouwer A. C. van Wijngaarden. De tentoonstelling, die elke avond ge opend is en tijdens het weekeinde ook des middags, wordt Zaterdag 8 Maart des mid dags om half vier officieel geopend. Voorschot op vergoeding voor bijzondere scholen Ingevolge een bepaling verleent de ge meenteraad, op verzoek van het schoolbe stuur en onder voldoende borgstelling, een voorschot op de vergoeding per leerling. Het bedrag wordt berekend over het ge middelde getal leerlingen in het afgelopen jaar. Dit voorschot wordt elke 3 maanden, tel kens voor een vierde gedeelte, aan het schoolbestuur uitbetaald. Van de besturen van alle bijzondere scholen in deze gemeente zijn verzoeken in gekomen om bedoeld voorschot te mogen ontvangen over het jaar 1952. Daar de aan vragen aan de wettelijke bepalingen vol doen, stellen B. en W. de gemeenteraad voor, de voorschotten te verlenen. Aan de IJmuidense visserijschool slaag den voor het aanvullingsdiploma verre visserij: Th. v. d. Zee, K. Sint en H. Plug; voor radio-telefonist: W. Bas, J. Loman, P. A. v. d. Heuvel, R. Knol, J. Maas, A. Valkenburg, J. J. v. Wezel; voor scheeps- werktuigkundige ter koopvaardij (V.D.): H. A. Wakker en A. K. Brode; voor ma chinist-stoker visserij: J. Buijs; voor mo tordrijver zeevisvaart: J. Sint en J. Buijs; voor motordrijver kleine handelsvaart: J. Veenstra, A. v. d. Hoek, P. Ottens, G. Kat, D. A. N. W. Teerlink, H. J. P. de Jong, H. J. de Beer en H. v. Die en voor zwemdiplo ma zeevaart: H. J. v. Andel, R. Knol, G. Rij sd ijk, P. J. Visser, A. J. Maatkamp, C. Verdikt, J. M. Apeldoorn, C. v. Aalsburg, H. M. Elfferich, D. Zuidema, P. D. v. d. Nieuwendijk, W. Kwak, L. W. Bant, J. Maas, H. F. Postema, G. J. Wevers, A. Smit, J. J. v. Eis, P. Smit, H. J. Hageman en R. O. de Jong. Het boek Genesis verhaalt van het ste nen teken, dat Jacob ter ere van zijn Schepper oprichtte en dat hij Bethel noemde. Indachtig dit Bijbelverhaal be sloot de kerkeraad de nieuwe Gerefor meerde kerk aan de Zeeweg de naam Bethel te geven. Deze Bethelkerk is Woensdagavond on der grote belangstelling in gebruik geno men. Mr. M. M. Kwint, burgemeester dei- gemeente Velsen, ir. D. N. Dammers, di recteur van Openbare Werken, vertegen woordigers van de classis Haarlem, afge vaardigden van naburige kerkelijke ge meenten, de voorgangers van de huidige predikant, ds. H. Holtrop, ds. J. van Buu- ren, ds C. van Teijlingen en ds. W. Teeu- wen, de Gereformeei'de predikanten van IJmuiden-West, ds. C. W. Thijs en ds. R. D. Beukema, alsook de heren Van Hey- ningen en Van Heijst, respectievelijk ar chitect en bouwer van het bedehuis, de heer B. Pels Jr., bouwer van het orgel, raadsleden der gemeente Velsen en vele anderen woonden de openingsdienst bij. De heer B. Schipper, voorzitter van de bouwcommissie, herdacht in het kort hoe zwaar de Gereformeerde gemeente IJmui- den-Oost door de oorlog werd bezocht. In de winter van 1944-1945 heeft de bezetter de kosterswoning, de pastorie en eindelijk ook de toenmalige kerk, die nog geen tien jaar oud was, met de grond gelijk ge maakt. Ook de andere Gereformeerde ker ken in IJmuiden werden onbruikbaar. Liefderijk is echter de gemeente opgeno men in het fraaie gebouw der Nederlands Hervormden, in de Goede Herderkerk. Sindsdien werkte men onvermoeid ten einde een nieuw, beter en ruimer Godshuis te kunnen stichten. Deze schepping van architect Van Heyningen is wel het beste bewijs, dat op deze gezamenlijke arbeid zegen heeft gerust. Het was de spreker een onverdeeld genoegen dit aesthetiscn Het is de DCIJ'er T. Postma gelukt door een overwinning op J. H. Bakhuys (S(abiel) zijn verleden ,iaar veroverde damkampioen schap in de hoofdklasse van Santpoort, IJmuiden, Velsen, Beverwijk, Uitgeest, Heemskerk en Castricum te prolongeren. Met zijn clubgenoot J. van Straten, die door een remisepartij de tweede plaats bezet, zal Postma in April spelen om het damkam pioenschap) van het district Kennemerland. Voor DCIJ een fraai succes nu Postma in de hoofdklasse en Schade in de derde klasse de eerste plaats wisten te bezetten. In de eerste klasse speelt Van Wort als lid van DCIJ een beslissingswedstrijd tegen A. de Zeeuw (Castricum) terwijl in de tweede klasse Opa van der Bos voor de bovenste plaats tegen de voorzitter van de damclub St. Thomas, C. Ory, in het strijdperk moet komen. In de jeugdgroep staan de DCIJ'er Van d. Steen en Langbroek op de hoogste sport van de ladder. De eindstand in de hoofdklasse ziet er als volgt uit: T. Postma (DCIJ) 5 3 2 0 8 J. van Straten (DCIJ) 5 3 117 J. de Ruyter (BDC) 4 13 0 5 J. H. Bakhuys (Stabiel) 5 2 12 5 L. Vooys (DCIJ) 4 0 2 2 2 H. Nieuwenhuizen (DCIJ) 5 0 14 1 De voor de bezetting van de onderste plaats belangrijke wedstrijd tussen Vooys en Nieuwenhuizen eindigde in remise. Er rest nog één afgebroken partij tussen Vooys en Ruyter, waarin Vooys uitstekende winstkansen heeft. Met een zege zou de DCIJ'er nog juist degradatie ontlopen. Onderlinge DCIJ-competitie In de hoofdklasse speelden Oft en G. Post ma een bijzondere partij. Ott die in het vol gend seizoen dertig jaar in de hoofdklasse zal dammen, heeft voorlopig punten genoeg om uit de gevaarlijke zóne te kunnen blijven In een echter va-banque-partij wist Postma fraai te winnen. Visser behaalde zijn tweede zege in deze klasse. Nu werd Smit slachtoffer van de steeds beter spelende „Driehuis"-man. Bra- veboer en Heida deelden de punten. Het nieuwe Kerkgebouw aan de Zeeweg. volkomen erantwoorde, stijlvolle gebouw de kerkeraad te mogen aanbieden. De overdracht werd een feit met het verrichten van een symbolische handeling: het neerleggen van de Bijbel op de kansel. Namens de kerkeraad aanvaardde de heer Van den Brink het gebouw. „Gods Gebouw zijt gU" De vroegere leger predikant, ds. J. A. Tiemens, thans pastor loei te IJmuiden- Oost, predikte daarop naar aanleiding van het tekstwoord uit 1 Cor. 3 vers 9: „Gods Gebouw zijt gij". Nadat de adviseur der orgelbouwers, mr. A. L. Bouman, het orgel bespeeld had, vond de installatie van de nieuwe koste res, mevrouw A. v. d. Pijl-Bos, plaats. De heer H. Verhoog bood namens de zustercommissie een compleet Avondmaal- stel aan, omdat het vorige gestolen was tijdens de bewogen jaren die deze gemeen te doorgemaakt heeft. Namens hen, die de kerk bouwden en installeerden, voerde de heer Visser het woord, die de kerkeraad een moderne elec- trische klok overhandigen liet. Ds. R. D. Beukema sprak namens de classis Haarlem en namens de collega's Een der leden van de Nederlands Hei-vormde kerkeraad van IJmuiden-Oost getuigde van het medele ven van hen, die de dakloze gemeente vele jaren gehuisvest hebben, met de opening van dit fraaie bedehuis. Het kerkkoor onder leiding van de heer Bax heert met het zingen van een aantal psalmen deze bijzondere kerkdienst opge luisterd; de beide organisten, de heren Jene Meilof en A. L. Schouten bespeelden het fraaie orgel. Raadsvergadering op 11 Maart De agenda voor de openbare gemeente raadsvergadering. die op 11 Maart 's avonds om 19.30 zal beginnen, ziet er als volgt uit: Installatie van het lid de heer F. Walthuis. Aangaan van een geldlening; vaststelling suppletóire begrotingen, ontslagneming door de heer W. M. Dudok als supervisor; in ge bruikneming van grond te Driehuis; bezol digingsverhoging ambtenaren van de burger lijke stand met ingang van 16 Maart 1951; vaststelling van het bedrag, dat per leerling voor de bijzondere school voor schipperskin deren wordt beschikbaar gesteld en verlenen van een garantie en een subsidie aan het Overkoepelend Comité van Oranjevereni gingen. Verder vermeldt de agenda het verlenen van subsidie aan de plaatselijke zwemver enigingen, in verband met de sluiting van het „Velserbad"; de ingebruikneming van sportterreinen aan de voetbalvereniging I.E.V. en het verzoek van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Santpoort om medewerking voor verandering van inrichting van de Finse school aan de Irissenstraat te Santpoort door het aanbren gen van windvangers. Voorts het voorstel tot verhoging van de gemeentelijke bijdrage in de kosten van de kleuterschool aan de Banjaertstraat te Vel- sen-Noord over 1951; het verlenen van een bijdrage uit de gemeentekas aan de Maria Cornelia Fröbelschool te Velsen-Noord; het verlenen van een crediet voor de aanschaf fing van sportmateriaal, ten behoeve van de openbare school voor voortgezet gewoon lager onderwijs te IJmuiden-Oost; het ver lenen van een hogere subsidie aan de Stich ting tot het opleiden van leerkrachten voor het openbaar voorbereidend lager onderwijs te Haarlem; en het verlenen van eervol ont slag aan J. P. van der Does als leraar aan da dag- en avondcursus van de Gemeentelijke Visserijschool. Tot slot een voorstel tot vaststelling van de. over het jaar 1952, aan de besturen van de bijzondere scholen te verlenen voor schotten; het onderzoek van de geloofsbrief van mevrouw G. E. Heykoop, geboren van Reehuizen; en het voorstel tot benoeming van twee onderwijzersaan de openbare school voor voortgezet gewoon lager onder wijs te IJmuiden-Oost; een lid van de com missie van bijstand en het beheer der Open bare Werken (vacature A. ten Broeke); een lid van de commissie van bijstand voor de financiën en de reinigings- en ontsmettings- dienst (vacature A. ten Broeke). Nederlandse bewerking van C. J. E. Dinaux 16) Sierlin doorkruiste het park, pijnigde zijn hersens. Tevergeefs. Besluiteloos bleef hij staan en zag dat hij de onaangestoken siga ret nog steeds tussen zijn vingers hield. De man had hem geen vuur gegeven. Vol ver achting had hij zijn sigaret weggeslingerd. Die man haatte hem. Haatte hem vurig. Ineens was het alsof hij een stem hoorde. De stem van toen die hem de woorden in het gezicht slingerde: ik ben onschul dig!!! Hóórt u het: onschuldig! En u wéét dat ik het ben. U wéét het! Iets greep hem beet omsnoerde zijn keel. Iets sneed zijn adem af! Schichtig met een ruk, draaide hij zich om. Niemand.... Nu wist hij, waarom deze man hem niet met rust liet. Hem ruim een half jaar ach tervolgde. Met welk doel? Met welk? Daarop kon Sierlin het antwoord niet vinden. Ook 's avonds niet, toen hij, alleen in zijn werkkamer, alles nog eens over dacht. Deze man zou zich toch niet inbeelden, dat h ij de schuld was van zijn veroorde ling? Niet waar, hij had niet gevonnist! De Rechtbank moest dan toch voldoende bewijs aanwezig geacht hebben. Hij had zijn plicht gedaan. Maar ja, dergelijke on ontwikkelde mensen hebben soms de vreemdste invallen en voorstellingen, voor al als hun onrecht is aangedaan. En ja, onrecht dat was deze jongeman inder daad gedaan. Sierlin moest het toegeven. Maar niet door zijn schuld. Hij liet het dossier „Adolf Braun" opzoe ken; enkele dagen later werd het hem over handigd. Nieuws leverde het, zoals hij had verwacht, niet op. Een jonge winkelbediende; thans afde lingschef; Adolf Braun, 22 jaar oud; van goeden huize; strafregister: blanco; ver dacht van verduistering. Veroordeling: ge vangenisstraf van 1 jaar, (eis: één jaar). Revisie (volgde de datum); uitspraak: vrij spraak. Daarmee was Adolf Braun toch gerehabiliteerd! Sierlin noteerde enkele gegevens: namen, data, adres. Wat ging het hem eigenlijk aan? Wat een dwaasheid, deze belangstel ling voorniets! De man was vrijge komen. De fout als men zoiets een „fout" wilde noemen was hersteld! Nu, wat wilde die Braun dan nog meer? Waarom achtervolgde hij hem? Hij had gedaan wat hij moest doen. Bovendien had hij nog rekening gehouden met enkele onopgehel derde feiten in dit onderzoek en waarach tig niet zó veel geëist. Dat deze kerel het slachtoffer (nu ja, slachtoffer men kan zoiets ook overdrijven!), maar goed, laten we nu eens zeggen: slachtoffer was gewor den van een gerechtelijke dwaling, die na tuurlijk altijd mogelijk blijft, dat zag zo iemand niet in. Tot zover was alles ten slotte nog wel te begrijpen. Maar dat deze Adolf Braun nu juist hém haatte en er zoveel tijd en geld aan besteedde, hem reeds weer voor de voeten te lopen was onrede lijk, zelfs onverklaarbaar. Ruim een jaar hij zag het in zijn aan tekeningen na de vrijspraak was deze haat plotseling ontvlamd! Tegen hem! Dat moest toch een bijzondere reden hebben. Zou deze jongeman werkelijk hebben verwacht, dat hij destijds tot vrijspraak zou concluderen? Dat deed hij immers uit sluitend, als het bewijsmateriaal geen ge gevens van schuld bevatte. En in dit geval: het lag er zelfs nogal dik bovenop, dat af delingschef Adolf Braun uitsluitend in aan merking kwam, het geld te hebben ver duisterd. Dat wil zeggen.... Plotseling voelde de Officier van Justitie Sierlin zich in zijn overdenkingen niet zó volkomen zeker. Het herlezen van het ge hele dossier had hem zich doen herinneren, dat hij na de verdediging van de man-zelf (die nauwelijks een verdediging was ge weest) en dat onbeholpen pleidooi van de advocaat tóch wel even het gevoel had gehad, dat deze verdachte onschuldig zou kunnen zijn. Het vooronderzoek had dat niet aan het licht gebracht lag dat aan hem? In ieder geval was het bewijs niet geleverd dat Braun onschuldig was. En per slot van rekening had niet hij gevonnist maar de rechtbank. Afgedaan, deze zaak. Afgedaan, maar niet voor Braun blijk baar! Daar zou hij rekening mee moeten houden. Eigenlijk was niet Braun het on schuldige slachtoffer, maar hij, Sierlin! Het was hoog tijd, dat er een einde, een defini tief einde kwam aan de last, die het jong mens hem veroorzaakte. De „ontmoeting" van deze middag, dat onverkwikkelijke tafereel bij de bank, liet geen twijfel, dat Braun allerminst van zins was, zijn pogin gen (pogingen tot wat?) op te geven. Maar afgelopen moest het zijn! De jurist in hem dacht natuurlijk in de eerste plaats aan de bescherming die de wet hem bood. De wet inderdaad! Maar welk strafbaar feit beging deze jongeling welbeschouwd? Geen enkel! Braun deed hem niets, tenminste nog niets. Maar even min wees er iets op, dal hij van plan was dat wél te gaan doen. Zelfs leek het wel, of Braun hem gedurende de laatste lijd uit de weg ging. En als hij zich vertoonde, liep of zat hij daar waar een ieder zich mocht ophouden. Weliswaar op de onmogelijkste tijden en plaatsen, maar dat zou men ie mand toch niet ten laste kunnen leggen. Het was méér dan storend, het was zenuw slopend. Hij kon de polilie in de arm nemen en mededelen, dat hij al geruime tijd in de nabijheid van zijn huis een verdacht per soon had gezien, en verzoeken een oogje in het zeil te houden. Maar deze aanwij zingen waren veel te vaag dat ze tot in grijpen zouden kunnen leiden. Niemand wist dat beter dan de Officier van Justitie Sierlin. De „verdachte persoon" verscheen veel te onregelmatig, om redelijkerwijs enige verdenking van wat dan ook te wek ken. En bovendien: hij kon zijn huis toch niet onder bewaking stellen! Men zou een verzoek in die richting of zelfs maar een toespeling hoogstens belachelijk hebben gevonden. Anders was het, als de man enig blijk gaf van abnormaliteit. Maar hij keek niet met woedende blikken om zich heen, mompelde niet in zichzelf, hij zei niets, dééd niets. Hij was de rust zelf. Een dromer. Dééd hij maar wat! Dreigde, schold hij maar! Viel hij maar aan! Kon hij hem maar eens alleen ontmoeten, hem onder vier ogen „spreken". Maar hoe? Waar? Hij wist nu zijn adres, had het ge noteerd. Dwaasheid! Hij kon hem toch niet gaan opzoeken en zijn waardigheid te grab bel gooien! Bovendien: een Officier van Justitie die zich tot zoiets laat verleiden! Trouwens, natuurlijk zou hij hem niet thuistreffen. Dat soort jongelui zwalkte altijd ergens rond. Of: Braun zou hem niet ontvangen en zijn tegenstander vernede ren. Zover zou niemand een man als Sier lin krijgen! Hem schrijven? Hem opmerkzaam ma ken op zijn verkeerde zienswijze en uit leggen dat hij geen schuld droeg aan Onmogelijk, ook dat. Hoogstwaarschijnlijk zou hij geen antwoord krijgen en dus nut teloos een bewijs uit handen gegeven heb ben, dat op een of andere manier tegen hem uitgespeeld kon worden. Geen denken aan! Een man' van zijn pos Lie kon zich een dergelijk risico zeker niet veroorloven. Hij kon plotseling de rollen omkeren en hem achtervolgen. Persoonlijk ontbrak het hem daartoe aan tijd en de geldmiddelen voor het in dienst nemen van een parti culiere detective stonden hem nu eenmaal niet ten dienste. Dergelijke mensen kost ten handen met geld en op hun discretie viel lang niet altijd te rekenen. Meer dan eens was hem dat ambtelijk gebleken. En wat zou dan nóg bereikt kunnen worden? Niets immers. Sierlin schrok van zijn eigen gedachten. Zo ver was het mei hem gekomen! Hij ging steeds meer bete. mis toekennen aan iets dat geen enkele aandacht waard was. Hij liet zich meesleuren door zijn fantasie, die van een mug een olifant maakte. Opgelucht besloot hij, rustig een volgende ontmoeting af te wachten een andere, betere gelegenheid dan zich tot dusver had voorgedaan. En dan zou hij deze arme lum mel, die misschien niet ten volle toereken baar was, zo vriendelijk mogelijk uiteen zetten hoe hij zich vergiste. Wie weet zou deze Braun zich bevrijd voelen van een waan en de zaak was in het belang van beide partijep pnopvallend afgedaan. Verzit vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6