Visserij-varia Architect Dudok verlaat Velsen niet helemaal Mary Dresselhuys in „Groen Koren" bij de Nederlandse Comedie De geschiedenis van een wraak -Clowntje Riek Goede organisatie van visserij zeer belangrijk IJmuiden Voetbal in de huiskamer Houdt juist nu uw voeding op peil! Kies lékkere Minister Mansholt: Rotterdamse Bankgebouw wordt Donderdag geopend Geen besluit omtrent duplexbouw Pootvisfonds voor een betere visstand Atoomsymphonie Nieuwe supervisor: architect P. Zanstra Voor de kinderen Scheepshellingen op 8 April in gebruik VSV-ploegen voor Zondag Concertgebouw-Orkest gaat naar Parijs FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY Basketball Zege voor Antilopen Biljarten Kampioenschap eerste klasse driebanden Kampioenschap eerste klasse district Haarlem VAN DUIVENBODEN Kegelen Eindstanden competitie H.K.B. VRIJDAG 7 MAART 1952 De abonnementhouders te Beverwijk hebben alle reden tot dankbaarheid voor de gelegenheid, die hun Donderdagavond in het Kennemer Theater werd geboden, om de sublieme opvoering van „Groen Koren" van Emlyn Williams door de Nederlandse Comedie te kunnen bijwonen. Deze uit Wa les afkomstige schrijver is vooral door zijn „Night must fall" (Spel met het Noodlot) in ons land bekend geworden. Door het thans vertoonde uit 1938 daterende stuk zal hij deze reputatie ongetwijfeld nog ver sterkt zien. Wij kunnen er ons alleen maar over verwonderen, dat het bijna vijftien jaar heeft geduurd, alvorens dit knappe to neelspel de Nederlandse planken kon be reiken. „Groen Koren" speelt in het laatst van de vorige eeuw in een klein dorpje van Zuid-Wales, waar het léven en denken van de bewoners vrijwel geheel door de mijnen wordt beheerst. De bevolking is arm en on ontwikkeld en de idealen reiken niet verder dan naar voedsel en de rumfles. Juffrouw Moffat, een idealistische onderwijzeres, be sluit deze situatie te verbeteren en sticht onder primitieve omstandigheden een een voudige dorpsschool, waar jonge en oude mijnwerkers de elementaire begrippen van het onderwijs kunnen worden bijgebracht. ADVERTENTIE Zo zuinig in 't gebruik In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening verklaart minister S. L. Mansholt van mening te zijn, dat een goede organisatie in visserskringen in be langrijke mate kan bijdragen tot een ge zonde ontwikkeling van de visserij. Ook een goede voorlichting kan door het ver strekken van aanwijzingen het hare bij dragen tot het zo doelmatig mogelijk uit oefenen van het beroep, terwijl krachtige organisaties en coöperaties er mede toe kunnen leiden, dat een doelbewust visse rijbeleid wordt opgebouwd en de positie van de vissers bij afzet en verwerking wordt verstrekt. Wanneer de betrokkenen bij het visserijbedrijf in deze zin activiteit ontplooien, is de minister, met inacht neming van hun rechten, gaarne bereid hun daarbij steun te verlenen. Naar aanleiding van de door enkele leden gestelde vraag inzake de besprekin gen met de IJselmeervissers omtrent de maaswijdte van snoekbaarsnetten werd medegedeeld, dat deze besprekingen tot dusver niet hebben plaats gevonden. Een commissie zal worden ingesteld, waarin mede de IJselmeervissers zijn vertegen woordigd, en deze zal worden uitgenodigd op korte termijn haar zienswijze ten aan zien van dit vraagstuk te doen kennen. Naar aanleiding van het feit, dat een IJmuidense rederij drie schepen naar Duitsland heeft verkocht, zegt de minister dat naar zijn oordeel de regering zeker tot taak heeft het voor Nederland en in het bijzonder voor IJmuiden zo belangrijke visserijbedrijf te bevorderen. Tot het treffen van maatregelen zal zij echter „in het hier blijkbaar bedoelde verband" slechts' kunnen overgaa, indien voor de betrokken schepen van de zijde der Ne- derlandse rederijen voldoende belangstel ling bestaat. Bij deze pogingen ondervindt zij een ge duchte tegenstand van de in feodale ver houdingen denkende landjonker, die deze nieuwlichterij met groeiende ergernis gade slaat en haar daarbij vele moeilijkheden in de weg legt. Met veel diplomatie en vrou welijke tact weet zij er evenwel in te sla gen hem voor het lot van een zeldzaam begaafde mijnwerker te interesseren en door zijn toedoen ontvangt deze zelfs een studiebeurs, waarmede hij zijn opvoeding in Oxford kan voltooien. Dit alles gaat ech ter niet zo eenvoudig in zijn werk als het hier werd neergeschreven; juffrouw Muffat verliest in haar enthousiasme uit het oog, dat haar protégé een vitale jongeman is, die maar al te gemakkelijk zwicht, wanneer een geraffineerde schone haar verleidings kunsten op hem beproeft. Bijna zouden de gevolgen hiervan zijn mooie toekomst nog hier werd neergeschreven; juffrouw Moffat ook hiervoor niet een gelukkige oplossing wist te vinden. De Nederlandse Comedie was zo gelukkig geweest dit boeiende spel onder de knappe regie van Jan Teulings in een schier vol maakte bezetting te kunnen uitbrengen. Mary Dresselhuys openbaarde ons als juf frouw Moffat weer een nieuwe zijde van haar talent. Deze vrouw, die de liefde in haar leven voor een idealistische taak had omgewisseld, werd zonder een zweem van sentimentaliteit en daardoor gevoelig en zuiver weergegeven. Uitstekend was ook de feodale jonker van Jan Teulings, die in het programma abusievelijk als Henk Rigters stond vermeld. Deze verwaten landedelman werd in zijn opgeblazen gewichtigheid voortreffelijk door hem getypeerd en al leen die rol maakt het bezoek aan deze voorstelling reeds tot een belevenis. Maxim Hamel maakte als de jonge mijnwerker veel indruk met zijn gevoelsexpressies en Hedda van der Linde bracht de geraffineerde Bes sie niet een verrassend talent tot leven. Mimi Boesnach liet een kostelijke vulgaire dienstmeid-met-een-verleden zien en Pier re Myin was een raak getroffen factotum, dat zich aan zijn godsdienstige overtuiging vastklampt. De uitverkochte zaal gaf zich geheel ge wonnen en bracht de spelers tenslotte een langdurige hulde. JAN VAN DAM. Donderdagmiddag aanstaande om half- drie zal het nieuwe gebouw van de Rot terdamse Bank aan de Kennemerlaan wor den geopend. Er is op een vergadering van de Vrou wenbond van de P. v. d. A. in IJmuiden meegedeeld, dat de gemeente geen duplex- woningen meer zou bouwen en dat de be staande duplexwoningen voor ouden van dagen zouden worden ingericht. Bij na vraag deelde wethouder W. F. Visser ons mede, dat het college omtrent deze mede deling van niets weet, zodat zij voor reke ning van de woordvoerdster moet blijven. Hofstedestraat deels afgesloten Burgemeester en Wethouders van Vel- scn delen mee dat het gedeelte van de M. K. Hofstedestraat te IJmuiden. gelegen tussen de IJsselstraat en de Snelliusstraat, aldaar, met ingang van 17 Maart 1952 aan het openbaar verkeer zal worden onttrok ken. Minister Mansholt draagt hengelaars een goed hart toe „Ik constateer met genoegen dat men met de Kamer uit vissen kan gaan", zei minister Mansholt gistermiddag in de Tweede Kamer, toen hij het wetsontwerp „Regeling van de heffing van bijdragen ten behoeve van het viswater waarin bin nenvisserij wordt uitgeoefend en van de visstand", verdedigde. Er zijn In Nederland 350.000 mensen, die hun hart verpand hebben aan de hen gelsport en hun pleitbezorgers in de Twee de Kamer hebben hun best gedaan. Er zijn ten behoeve van de sportvissers en van de tweeduizend beroepsvissers vele goede woorden gesproken. Het ging over de ver vanging van bezettingsmaatregelen door een wettelijke regeling inzake de instelling van een pootvisfonds, waartoe alle henge laars een penningske moeten bijdragen. Wanneer men nagaat wat de hengelaars er voor krijgen, dan zijn hun twee kwartjes goed besteed. Minister Mansholt draagt de vissers een goed hart toe. Hij betoogde, dat met de heffing van twee kwartjes geen geweld wordt gedaan aan het historische recht op vrij vissen. Voor wat hoort wat, zei hij, en wanneer wij voor goede vangsten van de hengelaar zorgen, moe.ten zij het pootvisfonds aan de middelen helpen. Over dit fonds zijn onlangs op het internationale hengelaars congres in Rome zeer waarderende woor den aan het adres van Nederland gespro ken. Men noemde het een voorbeeld voor andere landen, ook wat betreft de organi satie van het fonds, welks bestuur de ver betering van de binnenvisserij heeft te behartigen. Het symphonisch orkest van de Ameri kaanse stad Oak Ridge zal op 19 Maart een uitvoering geven van de „Ouverture bij de inwijding van een atoomreactor". Het werk heeft vier delen en is gecomponeerd door professor Arthur Roberts, een bekend natuur kundige en een oud-leerling van het conser vatorium van New York. Dure kop er af. Voor verschillende soorten vis zakte Donderdag de hoge markt al merkbaar: de stevige plat- en fijnvisaanvoer van kotters en loggers speelde de prijs parten. Allereerst sloeg de tong af, waarbij de grote soorten van f~3,20 op f 2,90 kwam. Ook de grove slips kre gen het hard te verduren: noteringen van f 1,30 tot f 1,20 zakten tot f 1 en latei- zelfs beneden de f 1 per kilo. Ook de ani mo voor de schol nam af. De grote soor ten brachten het niet verder dan tot f 18 per 50 kilo en de schol 1 daalde tot f 22. De kabeljauw bleef prijzig. Regels grote haalden de f 55 en zelfs de f 80 per kist, naar mate de kwaliteit er bij stond en de middelgrote kwaliteit deed f 45 tot f 50, alles per 10 stuks. Kisten kabeljauw va rieerden van f 85 tot f 90 per 125 kilo. Glashard. Behalve de gebruikelijke kotter en loggers was vandaag van de trawlers de „Tubantia" aan de markt. Schipper Glas had het ditmaal op de Sil- verpitten voorzien en wist 850 kisten van dit spul in de ruimen te krijgen. Boven dien werden nog 100 stuks stijve kabel jauwen en 200 stuks ijskabeljauwen aan gebracht. Nieuwe ronde. Als eerste gegadigde voor de Maandag- en de Dinsdagmarkt kunnen wegens de vertrekdata worden verwacht: de „Vios", die de 25ste Februari vertrok, de „Mary" en de „Post Boy", die de 27e Februari vertrokken en de „Tzon- ne", „Haarlem", „Zeelandia" en „Thori- na", die de 28ste Februari uitgingen. Hiermede zullen alle schepen, welke de vorige week naar de visserij vertrokken, weer binnen zijn. Norma zonder sloep. Voor morgen is er nog een haringschip op komst: Donder dag meldde zich de „Norma Maria", die ruim 1400 kisten heeft: 1000 Noordharing. 100 koolvis en kabeljauw, 40 schelvis en piepers, 120 gestripte wijting, 80 dichte wijting, 40 makreel en 25 stokkebit en rog. De „Norma" had aanvankelijk gemeend de Vrijdagmarkt nog te kunnen halen, doch werd oveiwallen door stormweer. Hoewel men toch nog op halve kracht tegen de In aansluiting op de ontslagaanvrage van de heer W. M. Dudok, delen burge meester en wethouders de gemeenteraad mede, dat deze architect alsnog bereid is zich te blijven belasten met die stedebouw- kundige werkzaamheden, welke hem oor spronkelijk waren toevertrouwd, ter ver vulling van het wederopbouw- en uitbrei dingsplan. De heer P. Zanstra, architect B.N.A. te Uithoorn, heeft zich bereid ver klaard, de supervisie op zich te nemen ten aanzien van de te stichten bouwwerken in dat deel van de gemeente, hetwelk voor heen door de heer Dudok werd verzorgd. B. en W. stellen de raad dan ook voor, de heer Zanstra daarmede te belasten. Met betrekking tot het in de raadsver gadering van 19 Februari aan het college gedane verzoek om ter voorlichting van de raad een commissie van deskundigen, leden van de B.N.A. aan te wijzen, welke op korte termijn de vraag krijgt te beant woorden of het door de architecten Van den Broek en Bakema ingediende bouw plan voor winkelpanden in de Lange Nieuwstraat, architectonisch past c.q. aan- c „Ja, die nikkertjes zullen wel raar opgekeken hebben!", lachte Rick. „En of!", zei Ouwe Kees. ..Ze stonden met open mond te kijken naar de schipper. En toen de twee matrozen en ik ook nog voor de dag kwamen, begrepen ze er helemaal niks meer van.... Maar in ieder geval, wij waren dolblijdat we door die negers bevrijd waren uit de. walvismaag. Want. anders hadden we nooit kans gezien, er ooit uit te komeri. Nou. de schipper vroeg, of ze het. gat wat groter konden maken. Dat deden ze; met man en macht sneden ze de vis open, tot er een heel groot gat was, waar we met de sloep doorheen konden varen. Toen zagen we, dat het beest daar in de baai van het eiland lag. We roeiden de sloep naar het eiland en stapten aan wal, waar we door de koning van de eilandbewoners werden ontvangen." „Deden ze jullie geen kwaad?", vroeg Bunkie. „Welnee. dat waren heel vriendelijke mensen, Ze gaven ons te eten en drinken. Lekkere cocosnotenmelk en 'n heleboel vruchten en vlees en vis.We hadden het daar best. hoor!" ,,Dat hadden jullie ook wel verdiend", vond Oepoetie. vaardbaar moet worden geacht in het ka der van het door de supervisor architect Dudok ontworpen stadsplan, geven B. en W. de raad in overweging, dit verzoek in te trekken, opdat het college in de gele genheid zal zijn, het betrokken bouwplan aan de nieuwe supervisor voor te leggen. Naar wij vernemen worden de scheeps hellingen van het Staatsvissershavenbe- drijf te IJmuiden niet op 1 maar op 8 April officieel in dienst gesteld en wel door de minister van Verkeer en Waterstaat, de lieer II. H. W'emmers. Deze ceremonie is bepaald op Dinsdag middag 8 April om half vier. Dc belangstelling voor de IJmuidense hellingen blijkt, ook van buiten het visse rijbedrijf, groot te zijn. Oosterparkers-VSV: J. v. d. Wint; C. Schoon, C. Kunst; W. Hazcveld, M. Spaans, J. J. Stijger; P. v. d. Kuil, H. Belfroid, J. Tielrooy, G. de Vries, S. de Graaf. Volendam 3-VSV 2: Broekhuizen; v. d. Sluis, Den Dunnen; W. v. Gelder, Fortuin. Veldman; Thoolen, Bouwens, J. Schoon, Zwanenburg, Dekker. VISSERI.TBERICHT URK Woensdag werd door 12 vaartuigen aan gevoerd: 637 pond snoekbaars, prijs f 0,88- f 0.89 per pond; 623 pond rode baars prijs f 0.95-f 0.97, 1684 pond blei en voorn prijs 6-7 cent en 6 pond karper prijs f 0,16. Alle edities Op 27 Maart geeft het Concertgebouw- Orkest onder leiding van Eduard van Bei- num een concert in Parijs. Dit zal het tweede optreden van het Amsterdamse orkest sedert de bevrijding in de Franse hoofdstad zijn. De eerste keer was in 1946 als onderdeel van de culturele manifesta ties waarmee de Unesco voor het eerst naar buiten optrad. Het concert heeft plaats in een der grootste zalen van Parijs, het sport paleis, waar sedert tientallen jaren geen orkest meer op bezoek is geweest. Het programma vermeldt onder meer de in Parijs zelden gehoorde Vijfde Symphonie van Mahler. ADVERTENTIE Nederlandse bewerking van C. J. E. Dinaux 17) Een jurist kan een zaak ook menselijk en ruim zien, niet waar, en wat lag meer voor de hand dan dat men een dwalend mede mens de behulpzame hand toestak! Wat natuurlijk niet zeggen wilde, dat men met zich moest laten spotten. Mocht deze hem inderdaad een handbreed in de weg leggen, dan zou hij natuurlijk toeslaan. Ook dat was plicht. Hij begroef zich weer in zijn werk, ver beten een prikkelbaar mens, nors en steeds moeilijker in de omgang. Men schudde steeds bedenkelijker het hoofd over hem. i Het had er de schijn van alsof Braun met de plannen van Sierlin op de hoogte was. Hij vertoonde zich niet meer. Dage lijks keek Sierlin naar hem uit: in het perk, op de terugweg naar huis, in het café. En merkwaardig genoeg was deze afwezig heid geen opluchting voor Sierlin. Ook deze beklemde hem. Ook onzichtbaar voelde Sierlin zijn aanwezigheid: in de tram waan de hij hem op het achterbalcon, ook dan als het leeg was; naar huis wandelend meende hij doorborende blikkken in zijn rug te voelen en de eenzame bank tegen over zijn huis dreigde met het onnaspeur lijke, dat hem achtervolgde en was onbe zet. Sloop daar niet een gedaante haastig weg tussen de struiken? En de gestalte, die hij juist om de hoek van de straat zag verdwijnen, was hij dat? Was het ver beelding geweest, dat er iemand naderde toen hij de sloep van zijn huis opliep? Hij speurde de straat af: niemand. Een scha duw en zelfs dat niet. Een niets. Werd er gebeld, midden in.de nacht? Klopte men aan de deur van zijn schemerige kamer waarin hij verschanst zat achter zijn dos siers? En wie was die diep in zijn kraag gedoken man, daar bij de tramhalte? Hij wilde ingrijpen, energiek en zag niets dan schaduwen hier, schimmen daar. Op een dag ontbood hij Bendicke. Bendicke was de bode van het Paleis van Justitie, sedert jaar en dag in functie een oude vos. Algemeen bekend als een uitgeslapen „jongen" (hoewel hij er met zijn rode propneus en welgedane buikje uiterst ongevaarlijk uitzag) had hij bij rechters, advocaten en Openbaar Mmistèrie de naam, een discreet man te zijn was onderdanig in de omgang met z ïeer- deren, „hij kende zijn plaats", -t zijn werk nauwgezet en het enige men tegen hem zou kunnen aanvoeren was zijn bereidheid tot het aannemen van een fooi en dat terwille van zijn periodieke hartver sterking, die hij zich trouwens strikt bui ten diensttijd en bovendien uitsluitend op Zondagen in de stilte van zijn binnenkamer veroorloofde. Dat was natuurlijk Bendicke's zaak. Bendicke verscheen. We kennen elkaar langer dan van daag, Bendicke. Dat zal wel waar wezen, meneer de Officier. Het loopt al in de jaartjes, dat ik u mag dienen. Juist, Bendicke. Je weet, dat wij je betrouwbaarheid bijzonder weten te waar deren. Ik doe mijn plicht, meneer de Offi cier, al zal een ieder wel eens een foutje maken. Juist, Bendicke Je bent misschien niet ongenegen, me van dienst te zijn, in het belang van een onderzoek. hm. een on derzoek dat niet van strikt ambtelijke aard is, maar. hm, maar voor de handhaving der algemene rechtsorde toch ook weer niet (en hier verhief hij zijn stem lichtelijk) van belang is ontbloot. Je zult begrijpen, dat ik niet duidelijker kan zijn. Je hakt al lang genoeg met het bijltje om geen nadere toelichting te verwachten, Bendicke. Dat heeft natuurlijk niets met geheimzinnig heid te maken, maar wel met geheimhou ding, in het belang van de zaak waarom het gaat. Ik begrijp meneer volkomen. Dat verwachtte ik ook van je, Ben dicke. Nu, ik zou willen weten of een zekere Braun, Adolf Braun (wil je dat even noteren niet ambtelijk natuur lijk) ingeschreven staat bij het bevolkings register en inderdaad woont op het aange wezen adres, wat zijn werk is waar schijnlijk is de betrokkene momenteel werkloos en, hm. enfin. Begrepen, meneer de Officier. Verder nog iets van uw dienst? Dank je, Bendicke. Het doet me ge noegen, dat ik me niet.hm, in je ver gist heb. Op de eerste de beste vrije middag ging Bendicke naar de Burgerlijke Stand en kreeg te horen dat Adolf Braun, koopman, op dat en dat adres stond ingeschreven. Een half uur later stond Bendicke voor het opgegeven huisnummer en belde. Een oud gebogen vrouwtje opende de deur en keek met wantrouwend-stekende blik op tot de bezoeker. Heeft u misschien een kamer te huur, een zit-slaapkamer of twee kleine kamers? Ik heb maar één kamer, het voor kamertje, en dat i s verhuurd. Ze wilde de deur sluiten. Ik kom binnenkort in een betrekking hier in de buurt, weet u, haastte Bendicke zich stroperig-zoet te zeggen, „en het is zo moeilijk iets te vinden bij nette mensen. Is er geen kans dat die kamer vrijkomt? „Vrijkomen? Gelukkig niet. Ik moet niets hebben van huurders die vandaag komen Na het succes met het eerste voetbal album Goal heeft cle bekende radio- reporter Leo Pagano nu het tweede Goal album samengesteld. Een album vol met levendige boeiende beschrijvingen en een schat van gegevens over de voornaamste voetbalclubs in ons land. Honderden prach tige foto's die gratis verkrijgbaar zijn voor de regelmatige gebruikers van Condor huishoudzeep, Carlton Old Lavender toi letzeep, 1. 2. 3. Zelfwerkend Wasmiddel, Reinal schuurpoeder, Glorine bleekwater en Snel alkalivrij wasmiddel. De grote prijsvraag „het Nederlands elftal", die aan deze uitgave is verbonden, trekt ook grote belangstelling. Geen wonder, met die 100 voetballen, 100 paar voetbalschoe nen en 200 albums Goal 2, die voor 1 April als prijs beschikbaar worden gesteld. Alle inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Uw kruidenier of bij de. uitgever van het al bum de N.V. Zeepfabrieken v/h. De Haas Van Brero, afd. Goal, Apeldoorn. storm in kwam stomen, moest de nieuwe sloep het ontgelden, die van dek werd ge slagen. Van de loggers, die nog op de ha ring vissen, kunnen Zaterdag verwacht worden de „Java" (KW 159) en de „Arend" (KW 7). De „Jannv" (VL 85), die een aanvoer heeft van 600 kisten Sil verpit-haring, 180 stuks stijve kabeljau wen en 20 kisten diversen, zal doorgaan naar Scheveningen om het daar Zaterdag eens te proberen. Het rijk alleen. De „Polderman", die Donderdag de enige trawler was aan een hoge markt, bracht het er met f 22780 niet slecht af, vooral omdat het slechts een korte 8-daagse reis betrof. Van de vele loggers en kotters, die aan de markt kwamen, sparde de KW 133 de kroon met f 3300. De laagste werd de KW 128 met f 540, die hiervoor echter een reisje maak te van slechts enkele dagen. In en uit. Donderdag - kwamen bin nen: BU 33, UK 69 59 15 126 162, TEX 24 9, UK 2, HD 125, UK 203, HD 135 37, KW 133, HD 25, UK 22, TEX 11. KW 27, UK 53 72, KW 37, UK 64. KW 128. VD 9, IJM 227, RO 29. UK 244, IJM 37. Naar zee vertrokken: IJM 206 249 202 215 262 318 226 UK 172 75 4 203 162 66 15, BU 33. HD 125, UK 119, YE 93, UK 59 32, KW 27 EH 20, TEX 24 19 11, HD 8 37 135 25, UK 2 60 69 145, KW 10 128, SCH 57, UK 90 94 18 98 80 120 78 244 176 114 22 126 64 53 72 2 15 185 53, VD 258, UK 70 9 7, RO 46. KW 37 IJM 227, KW 133, UK 7 en het visserij-onderzoekingsvaartuig de „Antoni van Leeuwenhoek" met de tonnenlegger „Delfzijl". „Om de zegen der zee" De AVRO heeft gisterochtend in IJmuiden een klankbeeld opgenomen onder de titel „Om de zegen der zee". De tekst voor dit klankbeeld werd geschreven door Jaap Kolkman en de samensteller was Tom Nieuwen'nuyzen. De opnemingen, die vooral de trawlvisserij betreffen, gaan volgende week Donderdagavond van 21.25 tot 21.55 „de lucht in", zodat op die dag een stuk IJmuiden via de radio te beluis teren za l zijn. In de competitie van de Nederlandse Baskelballbond, afdeling Haarlem, zijn de volgende wedstrijden gespeeld: Dames: Rapiditas IHOC I 638; PSVH II —HOC III 15—14; HHC II—Rapiditas II 22—8; SC Haarlem I—PSVH I 22—6; Schoten —SC Haarlem III 16—9. Heren: Schoten—Antilopen III 226: HOC III-HGA III 17—23: HOC I—RAO I 21—24; Res. Politie—OK III 14—17; HOC IV—HGA IV 13—14; SC Haarlem IV—HHC IV. HHC n. o.: HHC I—Antilopen I 29—32; HIIC II— IHJ I 26—27; SC Haarlem II—HGA II 14—27. De belangrijke wedstrijd in de eerste klasse heren HHC I—Antilopen I, welke wedstrijd moest worden overgespeeld door het toeken nen van het protest van HHC. is in een over winning geëindigd voor Antilopen. Bij Antilopen was aanvoerder Jonker top scorer en Hofman nam bij HIIC de meeste punten voor zijn rekening. Zo veel goeds als deze wedstrijd bood. zo weinig aantrekkelijk was de andere ont moeting in de eerste klasse HOC—RAO. welke na een voortdurende achterstand, toch nog door RAO gewonnen werd. Antilopen heeft nog vier wedstrijden te spelen met een voorsprong van vier punten op nummer twee van de ranglijst, Ooster kwartier. Door het nog heel zware program ma van Antipolen (o.a. tegen HHC cn OK) is er nog niets met zekerheid te zeggen om trent een eventuele kampioen. De strijd om de onderste plaats zal gaan tussen de heren- ploegen van PSVH en HGA. In de biljartacademie „Du Corbeau" te Den Haag begonnen Donderdagmiddag de De uitslagen van de tweede ronde om het persoonlijk kampioenschap eerste klasse libre in het district Haarlem, onder leiding van D.E.S. in café-restaurant „Bolwerk" luiden: M. van der Putten 101 22 18 4.59 G. Karman 200 22 26 9.09 H. Dijkstra 92 25 13 3.68 W. Luiten 200 25 28 8.00 A. Corver 200 31 30 6.45 M. Heiligenberg 137 31 18 4.41 C. Scholten 200 26 45 7.69 H. Ketel 127 26 32 4.88 C. Scholten 155 34 31 4.55 W. Luiten200 34 54 5.83 H. Dijkstra 200 36 35 5.55 M. van der Putten 174 36 27 4.83 ADVERTENTIE Tijdens de Haarlemse Voor- jaarsbeurs voor de Vrouw, in onze zaak als extra attractie bij elke aankoop 5 korting op onze bekende lage prijzen (uitgezonderd vastgestelde fabrieks prijzen). INSTALLATIE-CLIëNTEN WACHT EEN EXTRA VERRASSING WONINGINRICHTING GED. OUDE GRACHT 108—110 HAARLEM TELEF. 17165 De competitie 1951-'52 van de Haarlemse Kegelbond is in drie afdelingen gespeeld. De leden van ODO hebben in de A-afdeling het kampioenschap van Haarlem behaald en met sprekende cijfers. Het verschil in hout met de kampioen van het vorig jaar bedroeg 440, wel een bewijs dat de sport vooruit gaat. ODO is op het ogenblik zeer sterk; de club welke na de hoogste volgt, heeft 518 houten minder geworpen. Dit blijkt ook uit het aantal negens. ODO 296. HBS 206. Dit verschijnsel doet zich ook voor in af deling B. PAX is kampioen geworden. Ook HFC „Haarlem" heeft zich behoorlijk geweerd in de C-afdeling. Wel is waar was deze afdeling klein in aantal, maar er werd behoorlijk geworpen. De eindstanden luiden: derlana eerste klasse groot biljart drie- banden. De uitslagen luiden: 50 82 6 0.609 43 82 3 0.524 50 81 6 0.617 48 81 4 0.592 Lubach 50 87 4 0.574 De Leijster 43 87 7 0.494 50 79 4 0.632 40 79 4 0.506 50 75 5 0.666 34 75 4 0.453 50 82 3 0.609 45 82 5 0.548 50 99 5 0.505 45 99 3 0.454 35 106 4 0.330 50 106 6 0.472 A. houten punten 1. 28 2. 20 3. 20 4. Volharding 17 5. 15 6. LU MG 5115 14 7. DVV 5155 12 8. Richten-Rollen 5115 9 9. 5076 9 R 1. PAX 5275 28 2. EVA 5054 24 3. N. de Plank 5165 22 4. NRV 20 n. 4956 17 6. Tigatroes 4782 12 7. 4647 10 8. Blijf Sportief 9 9. HHC 1945 3321 2 Klasse C. 1. HFC Haarlem 3484 22 2. 3362 16 3. 3282 10 4. Enthousiast 3049 0 Het persoonlijk kampioenschap van de HKB is voor de derde maal achter elkaar behaald door Jan Smolenaars, lid van ODO. Deze sterke speler werd door zijn medelid, de heer Drupsteen wel ernstig bedreigd, maar negen houten voorsprong was vol doende. Thans volgen de eindstanden der klassen. Topklasse 1. J. Smolenaars 2. H. Drupsteen Klasse A 1. R. Boeltjes 2. H. I. C. Höck 3. C. Nieuwenhoven 4. F. Poortman Klasse B 1. B Voetberg 2. J.' P. Kol 3. J. Kales Jr 4. Mevr. A. Zantvoort. Klasse C 1. J. Dieckman 2. Th. Vring 3. Th. Kales 4. W. Horsmeier houten gemdd. 904 7,533 897 7,475 866 7,216 866 7.216 855 7.125 837 6.975 829 6.908 822 6,85 819 6,825 806 6,716 814 6,783 753 6.275 752 6,266 730 6,075 en morgen verdwijnen. Die van mij is niet van dat soort. Nou ja, ik dacht maar.probeerde Bendicke het gesprek gaande te houden, het komt toch vaak genoeg voor dat een hospita haar huurder kwijt wil. Ik infor meerde daareven nog op een ander adres, waar de kostganger ook de deur uit moest omdat hij bij nacht en ontij thuiskwam en soms niet alleen.... Zo één zou ik nooit genomen hebben. Die van mij is elke avond om tien uur binnen. Niks op te zeggen. Je merkt hem nauwelijks in huis. Keurige jongen. Anders was hij bij mij niet de deur ingekomen. Nee hoor. Geen rarigheid in mijn huis. Die van mij ontvangt nooit bezoek, houdt de bullen netjes moet u maar eens kijken, en ze duwde de kamerdeur in de vestibule open. Een hoogst eenvoudig gemeubileer de kamer tafel, enkele stoelen, bed, kast en een klein tafeltje met boeken en schrijfgerei. Die maakt overdag zeker niet veel gebruik van zijn kamer, trachtte Bendicke haar uit te horen, misschien juist iets tè belangstellend, want de vrouw keek hem onderzoekend aan, veegde de neuspunt met de rug van haar hand af en zei, terwijl ze de kamerdeur sloot: Vraagt u maar eens op 47, daar heb ben ze misschien nog wel een kamer. Bij mij niet. Daarmee moest Bendicke wel gaan, wilde hij niet nog meer argwaan wekken. Verbeeldde hij het zich, dat de gunstige inlichtingen, die hij rapporteerde, niet in goede aarde vielen? Had Sierlin liever iets anders gehoord? Hoe dan ook, de fooi, die hem in de hand werd gedrukt, nam hij met een lichte buiging en onderdanige glimlach in ontvangst als eerlijk verdiend geld. it tf Meer nog dan in de afgelopen zomer legde Adolf Braun er zich op toe, zijn ze nuwen te stalen voor de strijd die nu zou beginnen. Hij ging 's avonds vroegtijdig slapen, at goed en vermeed overbodige in spanning. De sport in de buitenlucht had hij ver vangen door boksles in een zaaltje. Zijn leermeester was al gauw trots op hem en voorspelde, dat het niet lang meer zou duren of hij zou het tegen een „licht-ge- wicht" kunnen opnemen, tenminste als hij zich zo bleef trainen. Adolf lachte, oefende zich bij voorkeur in bepaalde verdedigings grepen, vooral die van de Jiu-Jitsu. Zijn omgang bleef zich beperken tot zijn vriend Eduard. Meestal ontmoetten zij el kaar in het café-tje dat „Arie" werd ge noemd, naar de breedsprakige waard die glom van zelfingenomenheid, de jovialiteit in persoon was en zich daarvan niet on gaarne bediende om met de beminnelijkste glimlach slachtoffers te maken, als dat in zijn kraam te pas kwam. Adolf Braun wis selde zelden een woord met hem. De er varing had hem geleerd op zijn hoede te zijn. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9