Pinay had moeite met de katholieken „Amerikaanse hulp is geen éénrichting-verkeer" Weerbericht Op school Russische emigranten in Duitsland worden bedrijvig Bevans aanhangers verdedigen zich Trumans derde pleidooi Europese inflatie (volgens de president) bedwongen Tunesië komt voor de Veiligheidsraad Onder leiding van admiraal Kirk, voormalig ambassadeur in Moskou Het woord is aan Ontslag der Urkers onrechtmatig De brand in „Westerlicht" Schuman zal Buitenlandse Zaken houden Fins schip in nood Paketvaart-maatschappij bestelt 4 vrachtschepen President Perón zou willen bemiddelen Felle brand op haven terrein in Rotterdam Ons land op de grens tussen kou en warmte 66e JAARGANG No 205 (Bureaux: Kennemerlaan 154, Tekf. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie. Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 8 MAART 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG No 58 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Er zijn verkiezingen OP til, de regering zal dan aftreden en ofschoon wij bij langdurige ervaring weten, dat er geen noemenswaardige veranderingen in de krachtsverhouding der partijen zal ko men moeten wij blijkbaar wel een sterk gewijzigd kabinet verwachten. Niet voor wat de politieke kleur, maar wel voor wat de personen betreft. De mare dat verschei dene ministers, waaronder bekleders van zeer belangrijke posten, geen vernieuwing van hun mandaat zouden begeren breidt zich uit en versterkt zich. Mocht ook de minister van Onderwijs tot hen behoren het gerucht wil dat minister Rutten liever zijn professoraat zou hervatten dan zou dat de ondenvijs-herzienings-plannen op nieuw vertragen. Al zou hij de school niet verlaten. Want wij blijven allemaal op school, wij blijven allemaal leren tot het einde. Zelfs minister-president dr. Drees. Dat is geen nieuwe gedachte; u moet mij dit nochtans vergeven. Goede oude gedachten zijn altijd de herbeschouwing weer waard. Wij wor den geen van allen volleerd in ons leven en het is maar goed dat het niet met een men selijk eindexamen besluit, want wij zou den er allen voor zakken. Zelfs prof. mr. P. Lieftinck. Gelukkig zijn hier geen exa minatoren, bevoegd om het af te nemen. Vaak hebben wij slecht opgelet en het strafwerk is niet uitgebleven. Sommigen onzer hebben gespiekt en daar op den duur geen baat bij gevonden. Wij krijgen wel eens te lage, ook wel eens te hoge cijfers, maar nooit de hoogste. Zelfs minister prof. mr. Beel niet. Want de tien is en blijft voor de directeur en de negen voor de meester. Dat ervaren ook de directeuren en de meesters, die zelf evenmin topcijfers in de levensschool krijgen. Zelfs de presi dent van de «Nederlandse Bank niet. Er zit wel enige genoegdoening in dit te beden ken als men zelf geen Beel of president van de Nederlandse Bank is en evenmin verwachten kan het ooit te zullen worden. Ook leiders van andere vervaarlijke in stellingen, bedrijven en diensten, ook pro fessoren halen geen tienen en negens. Er zijn er zelfs die duidelijke onvoldoendes verwerven. En dan maar verder leren en proberen op te halen. De scholen der jeugd, die welke onder het departement van Onderwijs staan, worden gerangschikt in groeperingen die van Kleuter- tot Hoger Onderwijs lopen. Dat woord „hoger" duidt al aan, dat er nog iets boven moet staan. Dat is dan ook zo, in meer dan één opzicht. Nog hoger on derwijs krijgen wij reeds in de levens- schooi en die dient zich dan ook wel om al de lagere instellingen te bekommeren en zich af te vragen, of zij wel voldoende bij haar aansluiten. Van tijd tot tijd is steeds weer gebleken dat zij dat niet meer doen. Geen wonder, want zij zitten aan stelsels met programma's, eisen en roosters vast, die precies beschreven staan en daarom niet bewegelijk genoeg zijn. In de levens school staat ook wel veel beschreven dat niet bewegelijk genoeg is, maar daar werkt verandering toch onophoudelijk door. Zo onophoudelijk, dat men er telkens weer verrassingen in beleeft. Eén van die ver rassingen is de ontdekking, dat het onder wijs herziening behoeft. u moet die niet zien als een vage neiging om iets nieuws te willen. Dan zou zij allang weer van het leerprogramma zijn geschrapt. Zij laat zich niet schrappen, zij laat zich zelfs niet be delven onder de stapels rapporten en ont werpen, de al dan niet gebundelde rede voeringen, de memories en de memoranda die eraan zijn gewijd. Zij blijft verwezen lijking eisen. Wij moeten de levensschool niet alleen vagelijk als een onbegrensd instituut van opvoeding en onderwijs zien. Wie raakt ooit volleerd in zijn beroep? Zelfs minister prof. clr. Van den Brink niet. Ook hij zal, als hij na zijn aftreden niet mocht terug keren', andere beurten krijgen en op nieuwe vragen het antwoord moeten weten en ver velende repetities moeten doorstaan. En misschien geldt wel voor alle regeerders, wat een pas-afgetredene mij eens zei: dat er namelijk maar twee werkelijk-plezierige dagen in'het leven eens ministers zijn, namelijk de dag waarop hij benoemd wordt en de dag waarop hij eruit gaat. Met dat al hebben zij dan toch maar een boeiende afwisseling in hun leven gehad: eens een tijdlang een ander beroep uitge oefend dan het gewone. En al moge het kil zijn op de toppen, het is toch aardig er eens op gestaan te hebben als men daarbij ge weten heeft, veilig beneden te zullen ko men. Precies als de gewone man, die zo gelukkig is in zijn vacantie naar Oostenrijk of Zwitsei-land of de Franse Alpen te kun nen gaan. En dan, na de afdaling, maai weer verder leren in de levensschool, niet om een diploma te halen maar enfin, laat ons hopen: om het leren zelf. Als over enkele maanden sommige nieuwe ministers aantreden zal ik toch even moeten denken aan de plezierige dag, die zij dan beleven. Aan de milde zon. die op die datum de toppen bestraalt. Maar ook aan de grim mige opposanten in de Kamer, wier grie ven reeds bij voorbaat gestalte hebben aangenomen. En aan cle journalisten, die hun gauwe pennen „het puntje van een .gauwe pen is 't felste wapen dat ik ken zei Cats reeds wetten. Allemaal in de levensschoolR- p- De hoofdinspectie van het brandweer wezen stelt een rapport samen over de oorzaak van de brand, die onlangs het tehuis voor ouden van dagen „Westei- ücht" te Alkmaar gedeeltelijk heeft ver- Wt,Westerlicht» is in 1932 gebouwd. Het belang van preventieve brandbestrijding had toen nog geen algemene erkenning gevonden. Toen was de samenwerking tussen bouw- en woningtoezicht en de brandweer niet zo nauw als thans. De toenmalige commandant van de Alkmaar- ce brandweer, de heer F. Ringers, heeft verklaard, dat hij in 1932 geen bemoeiin gen heeft gehad met de bouwplannen. Bij een bezichtiging van het gebouw na de opening heeft hij er wel op gewezen, clat. de brandveiligheid te wensen liet. De verbouwingen, welke naderhand zijn uit geroerd, hebben de veiligheid echter niet hoogd. .angezien vele inwoners niet verzekeid •■•aren en velen al hun bezittingen hebben verloren, zal in Alkmaar een collecte wor den gehouden. Ook zal huisraad en kleding worden ingezameld. Deze walvis, die de inwoners van Frankfurt op het ogenblik op een spoorwagon kunnen bewonderen, is drieëntwintig meter lang. Het dier werd in September van het vorige jaar door een Deense walvisvaarder gevangen voor de Noorse krist. Het weegt 55.000 kilogram. De walvis maakt nu, geconserveerd, een rondreis door West- Europa. Van Denemarken werd het dier via Noorwegen en Zweden naar West-Duits- land vervoerd. Vervolgens gaat, de „tentoonstelling" via Zwitserland en België naar ons land. Naast de walvis ligt de harpoen, waarmede het dier gedood werd. (Van onze correspondent te Parijs) De rebellie in de Gaullistische kringen, welke bij de stemming over Pinay's rege ringsprogramma voor het eerst openlijk aan de dag is getreden en overigens de for mateur zijn onverwachte succes bezorgd heeft, beheerst in Parijs nog steeds het po litieke gesprek van de dag. Deze uitbarsting bij de R.P.F. waarbij een vierde deel der Kamerfractie zich aan de Gaulle's discipline heeft onttrokken, be schouwen velen zelfs als de belangrijkste gebeurtenis die zich sedert de bevrijding, het begin der vierde republiek, in de bin nenlandse politiek heeft voorgedaan. Voor het eerst tekent zich nu namelijk Aneurin Bevan LONDEN (Reuter). Een aantal aan hangers van Aneurin Bevan heeft Vrijdag avond in verscheidene plaatsen toespraken gehouden, waarin zij de door hen gevolgde lijn ten aanzien van het defensievraagstuk verdedigden. Bevans echtgenote verklaarde, dat zij zich niet als een rebel beschouwde. „De re bellen in onze partij zijn sommigen, die te ver naar rechts gaan. De 57 labourleden, die Bevan steunden bij het debat over de defensie, vertegenwoordigen de heersende mening in de Labourbeweging", zeide zij. Mevrouw Barbara Castle kon niet gelo ven, dat er een onmiddellijk oorlogsgevaar dreigt. Zij meende, dat Engeland door een te grote bewapeningslast economisch af hankelijk zou worden van Amerika. „Ik geloof niet, dat dat veiligheid waarborgt. De kosten van de bewapening moeten wor den uitgespreid op een wijze, die onze in dustrie niet benadeelt", verklaarde zij. Tom Driberg, een vooraanstaand aan hanger van Bevan, zeide, dat er vrijwel zeker gedurende vele jaren een conserva tieve regering aan de macht zou blijven, indien de verdeeldheid in de Labourpartij niet werd opgeheven. Richard Crossman, een andere vooraan staande aanhanger van Bevan zeide: „Er is geen splijting in de Labourpartij. De aanhangers van Bevan zijn niet in principe gekant tegen hei-bewapening en er bestaat geen geschil over beginselen. „Dit is een geschil over de omvang van de nationale hulpbronnen, die in overeenstemming met het risico van militaire aggressie voor de herbewapening moeten worden toegewe zen". Morgan Phillips, secretaris-generaal van de Britse Labourpartij, heeft bekend ge maakt, dat voor Donderdagochtend een buitengewone vergadering van het bestuur van de partij is uitgeschreven met het doel, de redenen te onderzoeken, die geleid heb ben tot het gedrag van 57 afgevaardigden, die zich niet gestoord hebben aan de richt lijnen van het officiële bestuur van de La- bourfr actie. de mogelijkheid van een „wisselmeerder heid" af, waarvan de afwezigheid een der hoofdoorzaken vormde van het miserabel functionneren van het Franse parlemen taire stelsel. Wat de eigenlijke crisis aangaat, heeft de formateur nu de toezegging tot mede werking van zijn eigen conservatieve par tijgenoten, de Radicalen en Boeren gekre gen. Met de katholieken heeft hij meer moeite omdat deze er weinig voor voelen zich van de socialisten te doen scheiden. De gehele nacht hebben ze met de forma teur overlegd, die om half vier president Auriol uit zijn bed haalde om hem in zijn zorgen te doen delen. Een der moeilijkheden betreft de positie van Schuman die buiten zijn partij weinig steun meer vindt. Pinay zou hem dan ook het liefst door Bidault willen vervangen, die de portefeuille van Buitenlandse Zaken al eerder heeft beheerd. Zoals de stukken vannacht echter lagen, zouden de katho lieken er echter in geen geval aan mede werken, wanneer Schuman niet op de Quai d'Orsay gehandhaafd blijft. Nieuw Frans kabinet PARIJS (Reuter). Hedenmorgen heeft Anteine Pinay bekendgemaakt, dat een nieuwe Franse regering is gevormd. Behalve de Gaullistische dissidenten zijn leden van alle partijen die voor Pinay's in vestituur hebben gestemd in het kabinet opgenomen. De nieuwe regering die het hoofd zal moeten bieden aan de zwaarste economi sche crisis sedert de oorlog, bestaat uit ge matigd-conservatieven radicalen, links radicalen en volksrepublieken (M.R.P.). Volgens A.F.P. ziet het kabinet van Pinay er als volgt uit: Premier en minister van Financiën: Pinay (Onafhankelijk). Vice-premier: Queuille (Radicaal). Vice-premier en Defensie: Pleven (So ciaal-democratische unie van het verzet). Buitenlands Zaken: Schuman (M.R.P.). Binnenlandse Zaken: Brune (Radicaal). Justitie: Martinaud-Deplat (Radicaal). Onderwijs: Marie (Radicaal). Landbouw: Laurens (Boerenpartij). Handel en Industrie: Louvel (M.R.P.). Overzeese Gebiedsdelen: An tier (Boe renpartij) of Costé-Floret (M.R.P.). Verbonden staten: Letourneau (M.R.P.). Arbeid: Morice (Radicaal). Wederopbouw: Claudius-Petit (Sociaal democratische unie van het verzet). Openbare Werken: Jacquinot (Onafhan kelijk). Oudstrijders: Ternple (Onafhankelijk). Gezondheid: Ribeyre (Boerenpartij). P.T.T.: Duchet (Onafhankelijk). WASHINGTON (Reuter) President Truman heeft Vrijdag het Congres mede gedeeld, dat „het neutralisme" gestadig vermindert naarmate het vertrouwen in de Westelijke verdediging groeit. Het com munisme blijft een bedreiging vormen in Frankrijk en Italië, doch in beide landen is zijn macht de afgelopen vijf jaar zeer merkbaar verminderd, aldus verklaarde Truman bij de indiening van het eerste rapport over het „program voor de weder zijdse beveiliging". De president heeft in een begeleidende boodschap voor de derde keer in 24 uur een pleidooi gehouden voor verdere militaire en economische hulp verlening. Truman zegt in zijn boodschap, dat het jaar 1952 zeer wel het critieke jaar zal kunnen zijn. Volgens hem is het gevaar van een on gebreidelde inflatie in Europa echter be dwongen. De Amerikaanse president deelde verder mede, dat in het Verre Oosten de opbouw van de Chinese nationalistische strijd krachten op het eiland Formosa voortgaat en dat de Amerikaanse hulp aan Indo- China gestadig toevloeit Er zijn in klei nere hoeveelheden wapens gezonden naar Siam, Indonesië en de Philippijnen. De Verenigde Staten hebben gepoogd politieke, economische en militaire bol werken in de gehele vrije wereld te schep pen. Gegeven een dergelijke kracht en gegeven het morele peil, waaruit deze kracht voortkomt, zal de vrije wereld met vertrouwen voorwaarts kunnen gaan tot de Uiteindelijke ontbinding van de Sovjet- Russische slaven wereld, aldus Truman. De president legde er de nadruk op. dat wederzijdse beveiliging niet te vergelijken is met „éénrichtingverkeer". Zij zou de Verenigde Staten een klein gedeelte van hun uitgaven voor de eigen strijdkrachten kosten en Amerika toch sterke bondge noten verschaffen met veel meer troepen dan de Verenigde Staten en met een in dustrieel stelsel van vitaal belang. De Verenigde Staten zouden de beschikking krijgen over militaire bases overzee, ten gebruike in de gemeenschappelijke krachtsinspanning, en over dringend no dige grondstoffen, zowel voor de militaire productie als voor de normale functio nering van de Amerikaanse burgerlijke economie. „Ons vertrouwen in onze bond genoten is even groot als hun vertrouwen in ons", zo besloot Truman. Inventaris President Truman zeide, dat tot 31 De cember 1951 uitrustingsstukken ter waarde van 1.200.000.000 dollar wegende 1.400.000 ton naar landen van het Atlantisch pact zijn gezonden. Hierbij waren niet inbegre pen de schepen en vliegtuigen, welke op eigen kracht de reis gemaakt hadden. On der meer zijn gezonden: 7.310 tanks en gevechtswagens, 29.875 motorrijtuigen, 8.990 radio- en radar-toe stellen, 10.888 stukken artillerie, 316 ma rinevaartuigen, 365 marinevliegtuigen, 952 vliegtuigen voor de luchtmacht, 670.308 lichte wapens en machinegeweren met 240.000.000 patronen. Bovendien was on geveer een half millioen ton uitrustingen naar het Nabije Oosten en ongeveer 333.000 ton naar het Verre Oosten gezonden. Het totaal der leveringen volgens het program voor wederzijdse beveiliging is dan 2.200.000 ton. NEW YORK, (Reuter). Dc Aziatisch- Afrikaanse groep van landen heeft Vrijdag besloten de Veiligheidsraad te verzoeken het Frans-Tunesische geschil te behande len als een bedreiging van de internatio nale vrede en veiligheid. Dertien van de vijftien landen waren op de bijeenkomst aanwezig, maar men ver wacht, dat de andere twee het besluit zul len steunen. Er is nog geen overeenstem ming bereikt over de aanbeveling, die de groep aan de Veiligheidsraad zal doen met betrekking tot de door de raad te volgen lijn bij de oplossing van het geschil. De groep zal een brief aan de raad sturen, nadat eerst Tunesische vertegenwoordigers zijn gehoord. Vrijdagmiddag tegen zes uur is van het 829 ton metende Finse schip ..Edna" een noodsein opgevangen. Het schip, dat zich op ruim veertig kilometer afstand van het Schotse eiland May bevindt, is lek gesla gen. Het schip was op weg van Trondhjem naar Engeland. Het meldde, dat het zin kende was en dat de bemanning in de bo ten ging. Een Britse treiler en een Zweed se ertsboot seinden later, op de gegeven plaats geen spoor van de „Edna" te heb ben gevonden. De N.V. Koninklijke Paketvaart Maat schappij heeft opdracht gegeven tot de bouw van vier motorvrachtschepen van ongeveer 4000 bruto register tonnen. De schepen zullen worden gebouwd door de N.V. C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven te Krimpen aan de IJsel, N.V. Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam, N.V. Boele's Scheepswerven en Machinefabriek te Bol nes en N.V. Bijker's Aannemersbedrijf te Gorinchem. (Van onze correspondent te Bonn) In Russische emigranten-kringen in West-Duitsland heerst een opgewekte be drijvigheid. Druk wordt er gedebatteerd over de vraag, hoe men het Bolsjewistische systeem het best omver kan werpen, en zo mogelijk nog drukker over de vraag, hoe het na-bolsjewstische Rusland staatkun dig en sociaal-economisch ingericht moet worden. Vanwaar plotseling al die enigszins voor barige activiteit? In de eerste jaren na de oorlog hadden de Russische emigranten, waar men hen ook tegenkwam, slechts één wens: anoniem te zijn, een karig stukje brood te hebben en met rust gelaten te worden. Nu echter zijn zij, in verband met de In Rotterdam zijn Vrijdag médailles uitgereikt aan de bemanningen van de redding boten ..President Jan Leis" te Hoek van Holland en „Koningin Wilhelminauil Stellendam, die zich o.a. bij de reddingen van de ..Radmar", de ..Ganges", de ..Witte Zee" en de Meropehebben onderscheiden. De uitreiking geschiedde door de directie van de Koninklijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen. Op de voorgrond van links naar rechts: de heer Murk Leis, president-directeur van de K.Z.H.M.R.S., A. J. Drenth, inspecteur dezer organisatie, W. van Setersschipper van de „President Jan Leis", opvolger van de verongelukte schipper Brinkman en A. de Jager, schipper van de „Koningin Wilhelmina". „koude oorlog", hard op weg de troetel kinderen van de Amerikanen te worden. De discussie, die op het ogenblik over de politieke activering van de Russische emi granten gevoerd worden en de debatten, die als gevolg daarvan in de kringen van deze emigranten zelf zijn begonnen, lijken voorshands echter noch vruchtbaar, noch gelukkig. Er komen Russische emigranten, thans Amerikaanse staatsburgers, naar Duitsland om besprekingen te voeren. Hun activiteit belichaamt zich vooral in het zogenaamde Amerikaanse comité voor de strijd om de vrijheid van de volken van Rusland. Dit comité stelt zich, zoals de naam reeds zegt, openlijk de ondermijning van de Sovjet-staat ten doel. Men hoopt een soort federatie van de nu in de Sovjet staat samengevatte Russische volken tot stand te brengen zodra de tijd daarvoor rijp is. Het bevrijdingscomité geniet hoge offi ciële steun en de leiders ervan schijnen niet zonder invloed te zijn op de Ameri kaanse buitenlandse politiek, gelijk dat in dertijd met de voormannen van de Duitse emigranten eveneens het geval was. Voorzitter van het comité is cle man, die nog heel kort geleden Amerikaans ambas sadeur in Moskou was: admiraal Alan Kirk. Kirks taak zal het zijn alle anti-bolsje wistische Russen: monarchisten, burger lijke democraten, mensjewisten, maar ook de aanhangers van generaal Wlassow en andere indertijd pro-Duits ingestelde emi granten-groepen, zoals de in West-Duits- land nu zeer actieve „solidaristen" in één beweging samen te vatten. Met radio-zenders en ook op meer direc te, illegale, wijze wordt verder onder de Sovjet-soldaten in Midden-Duitsland en in de Sovjet-Unie zelf propaganda tegen Sta lin gemaakt, waarbij er voor gezorgd wordt, dat tussen Stalin en het Russische volk een scherpe scheiding wordt gemaakt. Als geheeUmoet men overigens zeggen, dat het een gevaarlijke onderneming blijft om met behulp van emigranten tegen een totalitaire staat te fulmineren. In een over heerst volk ontstaan, evenals in een bezet volk, gemakkelijk ressentimenten tegen emigranten, die de neiging hebben alles veel eenvoudiger te zien dan het in werke lijkheid is. Niemand, die het na-oorlogse Duitsland kent, zal bijvoorbeeld kunnen beweren, dat de Duitse emigranten, die actief aan de strijd tegen het nationaal- socialisme hebben deelgenomen, erg over tuigend op de bevolking hebben gewerkt! Laurence Sterne: Mensen vermoeien zich in het streven naar rust. De burgemeester van Urk, de heer G. Keyzer, heeft over het ontslag van de Urker vissers in Argentinië verklaard, dat de Belgische reder Iseghem uitdrukke lijk heeft verzekerd dat de Urkers op Zondag niet behoefden te werken. Nu deze belofte klaarblijkelijk niet gestand is gedaan, zal de heer Keyzer een verkla ring doen toekomen aan de Argentijnse advocaat, die de belangen der Urkers be hartigt en aan de Nederlandse gezant in Buenos-Aires. Volgens de burgemeester hebben de op Urk achtergebleven gezinnen der vissers in ieder geval recht op uitkering van het overeengekomen bedrag tot 24 Februari, maar bovendien gedurende de tijd, die contractueel overeengekomen was (één jaar), daar het ontslag zijns inziens on rechtmatig is. De burgemeester en de wethouders zullen overleggen, wat voor de gezinnen kan worden gedaan, indien de betaling van de reder achterwege blijft. De ge zinnen hebben de laatste uitkering ont vangen op 4 Februari. Volgens een bericht uit Brussel zou president Perón van Ai-gentinië in de zaak van het ontslag der Urker vissers bemid deling aangeboden hebben. Personen uit Belgische visserij kringen, die de mentaliteit der Urkers kennen, zijn ervan overtuigd dat de Urkers niet ver trokken zouden zijn. indien zij niet de ver zekering hadden gekregen dat zij niet op Zondag behoefden te werken. Vrij alge meen wordt te Oostende aangenomen dat de mogelijkheid van een accoord nog steeds bestaat. Men is er van overtuigd, dat het ook in Argentinië mogelijk moet zijn de visvangst zodanig te regelen dat op Zondag een haven kan worden binnen gelopen. Drie spoorwagens en een auto gingen in vlammen op Een hevige brand heeft Vrijdagmiddag gewoed op de terreinen van Wm. H. Mül- ler en Co N.V. aan de St. Jobsweg te Rot terdam. Omstreeks een uur schoot een huizenhoge steekvlam uit een der daar staande spoorwagons, waai'door enige loodsen en andere spoorwagens vlam vat ten. De terreinbrandweer begon met de blussing, in afwachting van de Rotter damse brandweer, die inmiddels was ge waarschuwd. Na een uur was men de brand meester. Het achtergedeelte van de ontschepingsloods van de Batavierlijn, de zijkant van een der grote opslagloodsen, drie spoorwagens en een auto gingen in vlammen op. De brand is ontstaan in een hoeveelheid film afval, waarmee een der spoorwagens geladen was. Oorzaak: brandende sigaret De rivierpolitie heeft dadelijk een on derzoek naar de oorzaak van de brand in gesteld. Zij hield rekening met de moge lijkheid van brandstichting, maar dit bleek niet het geval te zijn. De brand wordt ge weten aan onvoorzichtigheid van de 45- jarige arbeider H. B. Z. Deze wist dat de wagon geladen was met filmafval en wilde eens kijken of er iets bij was dat hij kon gebruiken. Hij klom daarom in de wagon en omdat hij bij het zoeken zijn brandende sigaret kwijt moest, wierp hij die in een hoek van de wagon. Opeens hoorde hij een hevig sissend geluid waarop hij onmiddel lijk uit de wagon sprong. Onmiddellijk daarna schoot er een geweldige steekvlam uit de wagon op. Z. heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij is in arrest gesteld. Het K.N.M.I. deelt mede: Sedert enkele dagen bevindt gehee« Centraal- en Oost-Europa zich in een zeer koude Oostelijke luchtstroming, waarin des nachts matige tot strenge vorst voorkomt. Ten Oosten van een lijn, die over Berlijn en Praag naar Dalmatië loopt, blijven de temperaturen zelfs overdag beneden hêt vriespunt en valt op vele plaatsen sneeuw. Het weer in Zuid-West-Europa staat daarentegen geheel onder invloed van zachte luchtstromen, die van de Oceaan afkomstig zijn. In het uiterste Zuiden van Frankrijk steeg de temperatuur tot 23 gr. Ons land bevindt zich juist in het grens gebied van de zachte en koude luchtstro men, zodat hier grote temperatuur ver schillen voorkomen. C<XCCOOOOOOCOOOOCOOC<»OOOOOOCX>OCOOCODOOCCCOXX>00nrr.'?cOOr WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met hier en daar enige neerslag. In het Zuiden van het land matige, elders krachtige tot matige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Weinig verandering van temperatuur. 9 Maart Zon op 7.08 uur. onder 18.34 uur. Maan op 16.11 uur, onder 6.28 uur. 10 Maart Zon op 7.06 uur, onder 18.36 uur. Maan op 17.24 uur, onder 6.40 uur. Hoog en laag water in IJinuiden Zaterdag 8 Maart Hoog water: 2.13 en 14.28 uur. Laag water: 9.48 en 22.18 uur. Zondag 9 Maart Hoog water: 2.51 en 15.05 uur. Laag water: 10.35 en 22.59 uur. Maandag 10 Maart Hoog water: 3.26 en 15.36 uur. Laag water: 11.13 en 23.34 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1