t TRIUMPH Visserij-varia Het Hek van de Dam Dieet Bij het afscheid van Jan Musch Krokodillen in de kanier \.MAARR'- Santpoort In de hoofdstad uit ZATERDAG 8 MAART 1952 altijd wint ÜB VIRGINIA Volksmuziekschool gaf demonstratieavond Tante en de prinses Mooi klaverjasje Trijntje .5 Traag. De handel, die de hele week ruime aanvoeren op zijn bord kreeg van de trawlers en na Woensdag ook wat meer plat- en fijnvis van de loggers en kotters, deed het gisteren maai- wat kalmer aan. De tong ging niet zo vlot en zakte weer enkele centen per kilo verdei-. Voorname lijk de grote kregen een flinke daling te incasseren, daar de f 2,90 niet vaak werd overschreden. Grootmiddel en kleinimid- del brachten beide f 1,80 op. De tong 2 haalde nog het meeste op met f 1,16 tot f 1,10 per kilo. Met de schol was het ook niet al te best. Een groot aantal kotters bracht aardig wat binnen en de keus was in vergelijking met Donderdag ruimer. Ook deze soorten werden echter maar mondjesmaat afgenomen, daar Zaterdag en zeer zeker Maandag weer voldoende aanvoeren zijn te verwachten en slechts het hoog-nodige door de handel is ge kocht. Een en ander ging gepaard met een daling in de koers. Grote schol moest van de notering van Donderdag, toen er nog f 20 werd geboekt, iets missen en daalde tot f 18, terwijl de schol 1 eveneens een treetje lager kwam met f 28 in plaats van f 35 per 50 kilo. De kabeljauw bleef als enige graag gevraagde soort goed geprijsd met f 75 tot f 80 per 10 stuks en f 37 tot f 45 voor de kleinere stijve dikkoppen, maar dat kwam dan ook door de schrale aanvoer. Voor de trawlerharing werden noteringen gemaakt van f 14 tot f 16. Avontuur. De kotter „Texel" (Urn. 5) van de rederij Drijver uit IJmuiden, die al geruime tijd aan de afslag wordt gemist maar inmiddels enkele malen in een der Noorse en Zweedse havens aan de markt kwam, komt vermoedelijk onder comman do van de reder a.s. Dinsdag of Woensdag hier markten. Behoudens enkele dagen slecht weer is de visserij op de Oostzee- gullen niet onbevredigend geweest. Don derdagavond kon al melding worden ge maakt van 600 manden mooie middel- gullen en een 100 stijve kabeljauwen. Het is niet uitgesloten dat nu, hoewel de ani mo voor de zwarte dikkoppen altijd iets minder is dan voor de Noordzee-kwalitei- ten, bij de grote kabeljauwvraag van de laatste weken, waardoor het binnenland en voornamelijk de bakkerijen slechts te gen zeer hoge prijzen konden kopen, er ook een prijsje voor de „zwartjes" komt. Zodat de moeite en ondernemingsgeest van rederij en bemanning zullen worden beloond. Marktnieuws. Prijzen: Gr. tong 3,05- 2,85, gr.m. tong 1,71-1,60, kl.m. tong 1,80- 1,62, kl tong I 1,40-1.28, kl. tong II 1.29- 1.16, tarbot I 2.05-1.85 per 1 kg. Tarbot IV 64-65, gr. Schol 27-24, gr.m. schol 38-29, kl.m. schol 52-34, kl. schol I 31-27, kl. schol II 28-15, schar 20-11, bot 17-8, v. haring 18,50-14,50, wijting 15,50-8 per 50 kg. Gr. kabeljauw 160-88 per 125 kg. Aanvoer: 208 kisten tong en tarbot 352 schol, 138 schar, 84 bot, 1006 haring, 291 wijting, 51 kabeljauw en gul, 10 diversen, totaal 2140 kisten. Besommingen: IJ3VI 37 Tubantia f 18.360, KW29 f 5550, KW166 f 2190, IJM23 f 900, KV/128 f 165. Vandaag. Voor de trawleraanvoeren bleef het vandaag bij de „Norma Maria". De aanvoer bedroeg 1000 kisten Noord- „Kijk's" zei de heer in de tram (een onbizondere heer; geen rode neus, en geen raar hoedje om de schrijver een plezier te doen), „dat is 't beroerde" zei die heer, „ik moet magerder worden en minder eten en ik moet" minder roken zegt de dokter, maar als je minder eet krijg je meer honger en als je meer honger krijgt wil je vanzelf meer roken, dat is een wissel werking en nou mag ik geen van beide meer. Hoe vind je nou zo iets?" „Luister eris", zei de andere man (een zeer onbizondere man, met nog niet eens een hangsnor of een wrat om de schrijver van dienst te zijn bij diens fameuze schil deringen naar het leven), „luister eris", zei de andere man, „je moet nooit ver wachten dat de medische wetenschap je leuke dingetjes bereidt als ze je gaan genezen. Het is een raar ding, waar ik lang en onvruchtbaar over heb nage dacht maar bijna alles wat lekker en goed is voor de mens is vervelend of niet- lekker en bijna alles wat lekker en ple zierig is voor de mens is niet goed voor hem. Dus slaat die dokter van jou twee vliegen in één klap. Je zult daar wel best gezond van worden". Ik zat tegenover die heren in de tram en ik heb er vanmiddag over nagedacht. Hoe wonderbaarlijk zou het zijn, dacht ik, wanneer ge, om eerst recht goed ma ger te worden, dikke biefstukken in bruine jus met moorkoppen na zoudt moeten nut tigen van de dokter en dat ge, om zenuwen als kabeltouwen te ontwikkelen, van hem de opdracht kreeg ten minste veertig si garetten per dag te roken. Hoe vreemd zou alles worden wanneer het simpele trekken van een kies een zalig geluksgevoel teweeg bracht en wanneer het verwijderen van blindedarm en galstenen verrukking in het aards bestaan des mensen bracht. Waarom zijn rauwe biet en peen gezond? Waarom is heerlijk-sterke koffie niet zo best voor uw hart? Toen dacht ik: zou het niet zo zijn dat de mens, als slagroomsoe zen gezond waren, niet meer van slag roomsoezen zou houden? En dat, wanneer de dokter hem het roken zou voorschrijven, hij daar kok halzend en kuchend tegen protesteren zou? Zou dit alles niet behoren tot het duistere raadsel van de ziel en de geest van de mens? Dat dacht ik en ik schrijf het maar voor u op. Misschien is het een grootse gedachte van mij. ELIAS. haring. 100 koolvis, 40 schelvis en piepers, 120 wijting, 80 dichte wijting, 40 makreel en 25 kisten rog en vleet. Redelijk. De „Tubantia" bracht gis teren voor een 13-daagse reis f 18.300 op. Van de loggers werd de KW 29 de beste met f 5550. In en uit. Vrijdag kwamen binnen: IJM 262 240 6 239; KW 29 166 227 31; UK 61 9 76 161 186 75 46 32 243 57 51; TX 32 14 51 49. Naar zee: IJM 202 206 241 226 249 310; CG 1: KW 166; UK 205 185 18 200 114 145 16 168 80 66 258 70 98 120 8 78 9 34 186 76 46 243; TX 32 14 39 51 49; HD 87. De RO 3 ging naar Vlaardingen voor motor reparatie. Ook in IJtnuiden-Oost een dergelijk instituut Om de ouders te tonen wat hun kinderen op de Volksmuziekschool leren en hoe de methode van lesgeven is, had de afdeling Haarlem en omstreken van dit instituut een dezer dagen een bijeenkomst georga niseerd in Santpoorts Jeugdhuis waar de directrice, mevrouw C. KatBeylevelt, een populaire uiteenzetting gaf en verschillen de klassen van leerlingen het geleerde in praktijk brachten. De Volksmuziekschool, index-tijd door Willem Gehrels gesticht, beoogt kinderen, wier ouders geen dure privélessen kunnen bekostigen, degelijk algemeen vormend muziekonderwijs te geven. Dat voor 90 percent van de Nederlands jeugd goed muziekonderwijs onbereikbaar is, moet im mers wel een wantoestand genoemd wor den. Er val echter een groeiende behoefte aan muziek te constateren, een verheugend vei-schijnsel want een goede muzikale op voeding voor allen is van grote sociale be tekenis. De Volksmuziekschool brengt de kinde rend tot actieve muziekbeoefening, maar vei-liest daarbij de waarde van een theo- retisch-muzikale ontwikkeling niet uit het oog. Dat hebben zij ervaren, die de de monstratie in het Jeugdhuis bijwoonden. De aan de school verbonden leraren (voor Santpooi-t de bekende koordirigent-orga nist Joop Huizinga te Driehuis) brengen de kindei-en de theorie bij op een wijze, die men paedagogisch niet hoog genoeg kan aanslaan. Het leren geschiedt inder daad spelenderwijs. Dat deze onderwijsmethode bij het jonge volkje weerklank gevonden moet hebben, bewijst de indeling der druk bezochte cur sussen, die in doorsnee twee jaar duren met tweemaal per week een uur algemeen vormend muziekonderwijs. Mevrouw Kat liet de jongens en meisjes met het grootste gemak allerlei door haar a l'instant geïmproviseerde wijsjes mee zingen door middel van het zogenaamde „handzingen". Intei-vallen zingen, van het blad zingen en het zo uiterst belangrijke „innerlijk zingen" waren deze jongelui, wier leeftijden van 9 tot 11 jaar varieerden, volkomen meester. Spreekwoorden of puntdichtjes op mu ziek zetten was voor deze klassen slechts een peuleschil en die zelf gevonden me lodietjes klonken lang niet gek. Ook de kunst van het hei-kennen van een melodie aan het rhythme waren deze leerlingen machtig. Inderdaad kan men bij zo'n open bare les van dit instituut constateren, dat de jongelui theoretisch en practisch in het algemeen voi-mend muziekonderwijs ver der gevorderd zijn dan menigeen, die privé lessen volgt en zich moeizaam door een dosis droge theorie heenworstelen moet. Mejuffrouw J. Tuinder en haar klas lieten ons horen wat er met bamboefluit spel bereikt kan worden. Deze voor het merendeel door de leerlingen zelf vervaar digde instrumenten zijn verdeeld in so praan-, alt- en tenorfluiten, waarmee men diverse liedjes driestemmig blazen kan. De leerlingen, die voldoende gevorderd zijn, worden in de orkestklas opgenomen. Deze klas voerde onder meer een Sym- phonietta voor jeugorkest van Gé Michels uit. Er zijn stemmen opgegaan om eveneens in de gemeente Velsen en wel met name te IJmuiden-Oost, een afdeling van de Volksmuziekschool te vestigen. Voor deze afdeling zal. zeker belangstelling bestaan en gehoord de reeds met de Santpoortse klassen bereikte resultaten, zal een derge lijk onderwijs ook in het centrum der ge meente mettertijd ongetwijfeld vruchten afwerpen. A. J. v. d. W. Een groot karakterspeler toonde Musch zich bijvoorbeeld als Jasper in Eva Bon- heur" van Herman Heijermans, als Gyranq de Bergerac en als Harpagon in „De Vrek'* van Molière, aan welke laatste rol de bo* venstaande foto een treffende herinnering bewaart Twe$ jonge kaaimannen op de hand lijkt een enerverend moment in het leven van een huisvrouw, maar mevrouw De Vries uit IJmuiden is allang aan de gebroeders „Kroko" en Krikogewend. Het is natuurlijk altijd mogelijk, dat er over een jaar of tien twee volwassen kro kodillen door de IJmuidense Eksterlaan schuifelen, die af en toe speels naar de benen van een voorbijgangster happen. Al lijkt het er voorshands meer op, dat Kriko en Kroko, de thans nog zeer prille Kaai mannetjes laten we ze Kaai-jongetjes noemen tegen die tijd niet meer tot de Eksterlaanse buuxtschap kunnen worden gerekend. Het verhaal van Kriko en Kroko begint, zoals van elke normale krokodil, in een krokodillenei, aan de warme oever van een Westindisehe x-ivier. Om px-ecies te zijn in Brits Guyana. Toen ze voox-spoedig uitge komen waren en reeds enigszins vertrouwd met de beginselen der voortbeweging, zijn ze door een forse negerhand opgeraapt, ruw in een kistje gestopt en naar de markt van Georgetown gebracht. Spolkoopje: ge zonde, jonge krokodillen. Daar zijn de eer ste krokodillentx-anen van de tweeling ge plengd. Maar hun starre, gele oogjes kon den sindsdien wel aan de bevloeiïngs- arbeid blijven, want een andere hand, nu een blanke, nam ze over en Kriko kwam met Kroko in het bezit van de IJmuidense machinist van de „Cottica", die twee kro kodilletjes weer eens wat andex-s vond voor de jongens thuis. De jongens thuis waren het daar enthou siast mee eens en vadex-s thuiskomst met twge echte kaaimannen is waarschijnlijk nog nooit zo smartelijk door de beide zoons verbeid als na die reis nu drie maanden geleden. Moeder De Vx-ies dacht er echter niet zo licht over en toen de machinist bij zijn thuiskomst een sigax-enkistje op het karpet plaatste en de twee reptielen de vrijheid gaf, waax-van ze onmiddellijk gebruik maakten, door griezelig aggressief te gaan doen, heeft zij ernstige plannen gekoesterd om maar in de gordijnen te klimmen en daar de x-est van haar leven te bivakkeren. Het gedierte viel echter in het gebruik nogal mee en toen de jongste zoon, de veertienjarige Hans ze liefderijk in een onbewoond aquarium had gedeponeerd, trok de geschrokken echtgenote weer wat De familie heeft zich zowaar een beetje aan het tweekaaimanschap gehecht en al leen de zwarte poes kan de bizonderheid er nog steeds niet van inzien, zodat zij on ophoudelijk pogingen in het werk stelt, om de twee gebroeders te nuttigen. De wilde eend in de achtex-tuin, die van eendags- kuiken af als trouw lid in de familie is opgenomen en dan ook voor geen geld wil verhuizen en de kippen hebben er zo'rx weet niet van, maar heus: aan twee kroko dilletjes kan een mens zich een pietsie hechten. Zelfs mevrouw De Vries is er niet bang meer voor en zij spreekt de beide mannen bemoedigend toe als het daar de tijd voor is, neemt ze af en toe uit hun glazen cabine en ziet ze straks met lede ogen vertrekken. Want ze moeten weg. Hans heeft het bakje nodig om jonge vissen te kweken en twee kaaimannen in huis heeft zo zijn consequenties. Heeft ie mand in Velsen misschien een broeikas en een ondiep bakje water daarin voor Kx-ook en Kriek? Ze schijnen niet zo erg groot te willen worden. J. F. ADVERTENTIE Woensdagavond geeft het Grand Bal let du Marquis de Cuevas de gala première van een reeks van zeven voorstellingen in het theater Carré met medewerking van de H.O.V. Op het programma staan onder meer de suite Les Sylphides" en ,,De gevan gene van de Kaukasus" o}) muziek van Katsjatoerian. Rossella Highto- wer, Serge Golovine en George Ski- bine zijn de voornaamste solisten. In het Concertgebouw draagt heden avond de beroemde acteur Orson Welles fragmenten uit „Othello" en ,JDe koopman van Venetië" van Sha kespeare en uit „The third man" van Graham Greene voor. Zaterdag en Zondag worden in de Stadsschouwburg herhalingen gege ven van „De Spaanse Brabander" van Bredero, waarmee Jan Musch af scheid neemt van het toneel. De studenten-toneelvereniging „He licon" geeft hedenavond in Hypokri- terion de eerste van vier voorstellin- gen van „Europa's negentiende hole" door William Connell. Zondagmiddag heeft er wederom een demonstratie van Balinese dansen (door L. Usman) in het Museum voor de Tropen plaats. In het gebouw van de vereniging Nederland-Polen wordt hedenavond een concert met toelichting van wer ken van jonge Poolse componisten gegeven door Lya Ziverts (zang), Géza Frid en Marius Flo thuis. Het koor van de Vereniging van Ope raliefhebbers geeft Zondagavond een uitvoering in het Concertgebouw met medewerking van de sopraan Sara Scuderi en de bariton Antenore Reali. Het U.S.O. concerteert Dinsdagavond onder leiding van Paid Hupperts voor de Kunstkring. Soliste is de alt Else Cavalti. De in Plaza en Cineac-Damrak ge prolongeerde film „Tramlijn Begeer te" is door Amerikaanse filmrecen senten tot de beste film van 1951 uitgeroepen. De hoofdrolspelers Vivian Leigh en Marlon Brando wer den als de beste spelers van 1951 aangewezen. vy de. Uit Nederland komt daarvoor boter en kaas in de plaats. Geen element, al dus de ambassadeur, kan in het han delsverkeer tussen beide landen een aangenamer gelegenheid tot een beto ging van vriendschap bieden. Aan die gedachte wil bijgaande illus tratie uiting geven. Duidelijk kan men waarnemen dat de beide bezoekex-s te diep in het vensterglaasje kijken. Zij hebben zich namelijk strikt gehouden aan één der eerste der vele raadgevin gen in een prospectus, die iedere be langstellende in de kunst van het wijn- dx-inken wordt opgedrongen en dat be gint met de gulden regel: „De tijd der beperkingen is voorbij.Zij verkeren in de veronderstelling dat de dame in de étalage de bekende Trijntje uit het spx-eekwoord is. Doch daarover, zoals onze vriend Oubol zou zeggen, een vol gende keer. BOEDA Portret uit 1938. Bij een afscheid past een terugblik. Daarom drukken wij hieronder enige oude foto's af van Jan Musch, die men Maan dagavond als Jerolimo in „De Spaanse 'Brabander" van Bredero voor het laatst als acteur in de Haarlemse voor het laatst als acteur in de Haarlemse Schouwburg kan zien. Zestig jaar geleden speelde hij zijn eerste rol: een koekebak- kersjongen, die vier woorden mocht zeg gen, bij het gezelschap van Kreukniet en Poolman in de Salon des Variétés in de Amstelstraat, nadat men hem, die zich snel zou ontwikkelen tot de grootste en veelzijdigste acteur na Bouwmeester, tot toelating van de Toneelschool had afge wezen. In 1899 kwam hij bij de Neder landse Toneelvereniging en daarna werkte hij achtereenvolgens onder Royaards en Verkade, om vervolgens eerst met Heijer mans en later met Van der Horst aan het hoofd van een gezelschap te staan. Het merkwaardige, het uitzonderlijke van hem was dat hij schier ieder emplooi in elk genre beoefend heeft en daarin uitblonk. Ook als regisseur had hij een goede naam. Hij was voorts leraar aan Toneelschool en Conservatorium in Amsterdam, alwaaff hij ook gedurende een jaar colleges aan de universiteit heeft gegeven. Ook als filmster heeft Jan Musch geschit terd. Zijn spel in „Dood water" vond inter nationale erkenning. Men ziet hem hier als de kok in „Myrthe en de demonen". De heer J. B. Schuil schreef dezer da gen als secretax-is van het huldïgings- comité: „Zou men hem als karakterspeler,, dramatisch acteur en komische kracht mis schien naast andere groten kunnen stellen, als zegger van verzen is hij door niemand overtroffen". Het stemt dan ook tot grot* voldoening dat hij na dit afscheid van het toneel zijn werk als voordrachtkunste® naar blijft voortzetten. bij. Griezelig bleef het evenwel de eerste tijd en voor geen goud had ze die kouwe schuifelaartjes willen aanpakken. Maar alles went, zelfs twee kaaimannen in de voorkamer. Hans was er weg van en nam de beide huisgenoten alras voorzichtig mee naar school, waar een echte lezing over kroko dillen, kaaimannen, alligatox-s en aanver wante artikelen is gehouden. Sindsdien liggen de beide twintig centi- meter-lange Westindiërs onbewogen en allang uitgehuild in een vuurvast schoteltje bijwijze van rivier op de bodem van het aquarium, dat genoeglijk bij de haard is geschoven en daar nog wat extra warmte krijgt van een gloeilamp. Welke onver wachte mogelijkheid van de moderne tech niek vooral door kaaiman Kx-iko hogelijk wordt gewaardeerd, want hij kan zich zo echt behaaglijk om de hete bol van de heer Philips rollen om een dutje te gaan doen na den eten. Dat eten bestaat uit rauw vlees, dat de kaaimannen met veel appetijt en vreemd hoofdgeschud naar binnen werken en af en toe, bijwijze van afwisseling een visje of twee tot drie, vermoedelijk omdat het volgens de heer J. Kolkman zo lekker is. Zijn humoristisch talent bleek op onver getelijke wijze uit „Elias weet het beter"B Maar ook uit de titelrol in „Dr. Knock van Jules Romains. Zo zag deze charlatan eruit. Weet u het nog? Eindelijk hebben wij dan weer eens wat van onze geliefde tante Betje ge hoord. Ze is nu blijkbaar secretaresse van de dix*ectie van het Doelenhotel in Amsterdam, te oordelen althans naar de brief die zij ons dezer dagen schreef om mededeling te doen van het bezoek van Oosterse prinses Sumair, die eerst enige tijd als „modeliste" bij Schiaparelli werkte (ra, ra, wat zou dat zijn?) en nog niet zo lang geleden een eigen mo dehuis in Parijs geopend heeft. Tante zegt vervolgens in het epistel, waax-aan wij deze wijsheid ontlenen: „Prinses Sumair maakt moderne avondjaponnen van authentieke sax-i's die ze hiex-voor verknipt. Al haar modellen hebben een exotisch tintje en heeft zij in Pax'ijs een buitengewoon succes geoogst". Aan dit even authentieke citaat kunt u bemerken dat tante Betje haar merk waardige behandeling van de Nederland se taal nog geenszins is verleex'd. Vex-der- gaande vex*telt zij dat prinses Sumair op Zatex'dag 8 en Zondag 9 Maaxi: gedu- x-ende thé en diner in genoemd hotel door drie Franse mannequins haar col lectie zal laten zien. De bx-ief eindigt als volgt: „Wij menen er goed aan te doen u reeds nu op de hoogte te stellen van dit evenement en ligt het in de bedoeling van prinses Sumair u uit te nodigen tot een speciale persshow Bij het betreden van het hötel werd ons een fraai prospectus ter hand ge steld, vol nadere bijzonderheden. Wij lezen daarin dat de door prinses Sumair gebruikte Indische sari's en het kost bare Chinese brocaat tot dusverre alleen onder de schatten der musea werden aangetroffen. Deze uoexen, aldus ver namen wij, zijn handgeweven en „heb ben een onverandexdijke lengte van vijf meter, zodat de aanwending ervan dik werf indirecte moeilijkheden oplevert, voor welks oplossing de persoonlijke vaax-digheid van prinses Sumair op zwax-e proef wordt gesteld, doch waarin zij slaagt om de Oostex-se en Westerse cultuur te verenigen". U komt er zeker wel uit, hè? Wij Avaren dan ook helemaal niet ver- wondex'd toen de directeur van het Doe lenhotel op een gegeven moment naar vox-en trad en zijn gasten begroette met de woorden: „Ik vraag uw aandacht, dames en heren, voor de Oosterse prin ses. Zij zal in uw midden verschijnen. Uw aanwezigheid hier bewijst dat u nog in sprookjes gelooft". Na dit alles zult u begrijpen dat wij uiterst benieuwd wa ren naar de wonderbaaxdijke dingen die komen zouden, zodat wij onze zenu wen bijna niet meer in bedwang konden houden. Wij wilden wel eens zien hoe iemand het klaarspeelde een stof van onveranderlijke lengte te verknippen, want dat leek ons inderdaad een sprook jesachtige prestatie, ook al is men dan zoals prinses Sumair in de heilige stad Benares geboren en met een echte Amerikaanse piloot getrouwd. Maar wat wij te zien kregen was nog veel sprookjesachtiger. Werkelijk waar, al die van Oosterse weefsels gemaakte toiletten deden onze ogen tintelen van bewondering. De show begon met enkele pyjama's en kimono's en daarna (in het Oosten doet men immers alles in de omgekeex-de volgorde) kwamen de tail leurs en ensembles. Het mooiste kle dingstuk dat wij ooit aanschouwden was een tweedelige namiddagjurk met een mosgroen bovenlijfje en een wijde rok van met puur goud doorstikte mousse line. De rokken van de avondjurken waren daarentegen zo nauw, dat men er enige gleuven in moest knippen als men zo nu en dan een stap wilde kunnen vex-zetten. Een der mannequins, die telkens werd gefotogx-afeex-d omdat zij was uitverko ren de paradenummers te dragen, had kennelijk gezien haar perfecte heup lijn en hoge, ingerimpelde taille mo del gestaan voor de alom bekende Coca Colaflesjes. Wij kregen de indruk dat zij in de paskamer een geborduurde doek om haar leden wikkelde, om die ver volgens door een naaimachine te laten dichtstikken. Zij was het ook die ons een gevoel van absolute weelde gaf, doordat zij op een volkomen onopzette lijk ogenblik een kostbare cape van zil- vex-brocaat van haar smetteloze schou ders nam en die achteloos langs haar zij liet bengelen, alsof het een vod was om de vloer mee aan te dweilen. En tien minuten later bx-acht zij iedereen in extase door zich in wolken van schui mende tule te hullen. De meest vooikomende kleuren wa ren: ivoor, amber, wijnrood en aller hande gx-oen. In laatstgenoemde tint werd ons een beeldig klavex-jasje ge toond, gedragen door de knapste vrouw die ooit in de trein van Parijs naar Am sterdam heeft gezeten. Wij kunnen na tuurlijk niet alles beschrijven. U moet op ons intussen wel bewezen gezag nu maar geloven dat hier een onbetaalbare revue van gedeeltelijk exotische schoon heid werd opgevoerd. Maar men moet als vrouw wel een bijzonder lief Ger- ritje hebben om zo'n jurk te kunnen be talen, want het goedkoopste model kostte op de kop af zevenduizend gul den en de vooi'deligste mantel ruim tienduizend. En dan te bedenken dat ze op de fiets niet eens zo bijzonder gemakkelijk zitten. De nodige hilariteit wex-d vei-wekt door een conférencier bij een modeshow in een belendend vertrek van het Doe lenhotel, die juist op het moment dat een der mannequins een cocktaildx'ess met Hindoemotieven van een slordige negen mille liet passeren, op vrolijke toon bekend maakte: „En de prijs van dit snoezig pakje, mijne dames, bedx-aagt slechts 34.75!" Het bovenstaande plaat j e-van-de- week moet u maar uitknippen en tot Woensdag bewax-en, want het behoort bij het verhaaltje dat wij u in de vol gende aflevering van deze rubriek zul len vertellen. De twee heren, die u voor het grote raam van Kunstzaal van Lier aan het Rokin ziet staan, hebben zojuist een bezoek gebracht aan de hal, die door het Franse nationale comité voor de px-opaganda van de wijn in een daax-- nevens gelegen perceel is ingericht. In zijn openingswoord vertelde ambassa deur Garnier dat Frankrijk in 1951 voor 45.000.000.000 fx-ans aan wijn exporteer-

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7