„Velsen hoopt en rekent op U" Ook Velsen-Noordse oudjes zijn nu onderdak A ulo rijles Nadere détaillering van de opbouw in de kring Velsen-Beverwijk Actie voor nieuwe Doopsgezinde kerk start met Kamermuziek-avond Kennemer Lantaarn Wethouder J. C .Aschoff over financiële aspecten van de.woningbouw Sterkte reserve - politie in dit rayon wordt tot 400 man opgevoerd Hoveniersbedrijf ADRICHEM Agenda voor Velsen 7 Binnenschippers hebben in Velsen heel wat verlangens VROUW EN BURGERLIJKE VERDEDIGING Ook broederschapshuis in de plannen opgenomen „We hebben vrouwen nodig" Nieuwe tentoonstelling „in de cantïnes" Van een oude spoorwagen naar een moderne soos ZATERDAG 8 MAART 1952 Nu er alom in den lande een beroep op de bevolking wordt gedaan om deel te nemen aan de Nationale Woningbouw leningen 1952 wil ook de gemeente Velsen niet op het appèl ontbreken. Natuurlijk wil zij dat niet, er moet in onze gemeente nog veel tot stand komen. In verschillende delen is en wordt flink gebouwd. Bij een ieder, die dit ziet zullen ongetwijfeld wel eens vragen zijn opge komen. Men zal zich hebben afgevraagd hoeveel duizenden guldens de bouw tot. nu toe alwel zal hebben gekost, waar al dat geld totdusver vandaan gekomen is en hoeveel er in de toekomst nog wel nodig zal zijn. Dat men zich tenslotte verder af vraagt, hoe men in de toekomst aan gelden zal moeten komen ligt eveneens voor de hand. Wethouder J. C. Aschoff, Velsens „schat kistbewaarder', die er voor zorgen moet, dat zijn collega W. F. Visser de gelden krijgt om huizen te bouwen. Vooral nu de laatste tijd als algemeen bekend mag worden verondersteld, hoe moeilijk het is om kapitaal aan te trekken en hoezeer de bouwprijzen zijn gestegen, zal men inzien welke grote problemen zich voordoen. Laat ik op de gestelde vragen een kort antwoord geven. Sedert 1948 is door de gemeente voor woningbouw uitgegeven bijna dertig mü- lioen gulden. De sommen, die particulie ren voor hetzelfde doel nodig hadden zijn hier dus niet bij inbegrepen. Het dus wel zeer belangrijk bedrag, dat de gemeente moest uitgeven, moest van zelfsprekend worden geleend. Van verschillende zijden konden we de laatste jaren kapitaal aantrekken. Het mag tot voldoening stemmen, dat thans bijna de gehele dertig millioen door langlopende leningen is gedekt. Er zijn heel wat gemeenten, die veel minder geld nodig hebben, maar die zelfs dat veel lagere bedrag beslist niet bij elkaar kunnen krijgen. Onze positie mag dus zeker niet ongun stig worden genoemd. Intussen hopen we zeer, dat de nationale woningbouwleningen zullen slagen. Want we willen nu eenmaal verder. Over de plannen, die bij ons voor de verdere woningbouw, waarbij inbegrepen is het Tehuis voor Ouden van Dagen, leven, hebt u reeds kunnen lezen. Om deze te kunnen verwezenlijken zullen nog tien tallen millioenen nodig zijn. Deze zullen er moeten komen. Natuurlijk wordt er reeds aan gewerkt om wanneer weer nieuwe bouwplannen gereed zijn, ook verder financieel gedekt te zijn. Alle zeilen zullen daartoe worden bij gezet. Door de thans aan de orde zijnde le ningen zult ook u een steentje kunnen bijdragen. Over de mogelijkheden, die de leningen voor de deelnemers bieden behoef ik het niet te hebben Hiervan hebt u o.m. in de bladen reeds kennis kunnen nemen. Bovendien zorgen een folder en een ADVERTENTIE RIJSCHOOL REIJM UW ADRES Hagelingerweg 134 - Santpoort Tel. K 2560 - 8930 Van huis gehaald en gebracht. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: E. P. van der Meij—Prins, d., Geleenstraat 13. IJmuiden; A. van Galen Wijnslra. d., Stratingplantsoen 65, Velsen-N.; G. van de Ree—Blaauw. z., Pres. Steijnstraat 16, IJmuiden; M. de Groot—de Graaf, z„ Zeeuwstraat 3, Velsen-N.; G. J. Molenkamp Tonk, d.. Geelvinckstraat 3, Velsen-N.; M. van den Brink—Verbaan, z„ Waalstraat 23, IJmuiden; J. Swibbenvan Urk, d.. Konin gin Wilhelminakade 30, IJmuiden; A. J. D. Zeilmaker—Wensink. d.. IJmuiderstraatweg 82, IJmuiden; J. M. Martens—Groeneveld. z., Wijkerstraatweg 116, Velsen-N. OVERLEDEN: B. Offerman. 71 j., Midden dorpstraat 10. Velsen: R. van Hooff. 45 j., echtgenoot van H. Zwart, Kennemerlaan^ 147. IJmuiden. ONDERTROUWD: R. T. van Heyst, Oranje straat 28. IJmuiden en J. J. Heere, NeptUr nusstraat' 35. IJmuiden. toek. adres: Oranje straat 28, IJmuiden; A. Affourt.it. Fahren- heitstraat 28. IJmuiden en G. Westland. Huy- gensstraat 57, IJmuiden, toek. adres: Fahren- heitstraat 28. IJmuiden; S. Boer, Tromp straat 179, IJmuiden-O. en E. Ras, Huygens- straaf 25, IJmuiden; G. Jongejan, Keizer Wilhelmstraat 5, IJmuiden en M. Over de Linden IJmuiderstraatweg 132. IJmuiden; H M. Vogelaar. Vollenhovenstraat 15, Haar lem en C. J. Boom. Middenduinerweg 68. Santpoorot- W J. Bekman, Beukenstraat 8, Haarlem en A.' H. A. Eliveld. Gulikerstraat 12. IJmuiden-O.; N. Kalkman. Boerhaave- straat 3, IJmuiden en M. J. Slikker, Ahorn straat 23, IJmuiden-O.; J. P. Bruin, Oostèr- streng 36, Heemskerk en C. Gomes. Heirweg 23 Velsen-N.; W. J. van Es. Fahrenheitstraat 6. IJmuiden en A. van der Stel, Kanaalstraat 64. IJmuiden; J. F. G. Pennarts, van Keulen s-raat 18, Haarlem en A. H. Minnis, Ooster- duinweg 35. IJmuiden-O.; H. Wijker, Plan- c:>.«straat 29. IJmuiden-O. en J. Fennema, '-ornstraat 24, IJmuiden-O. GEHUWD: T. Vis—A. Lover, Tuinders- s -aat 53, IJmuiden-O.; L. Th. M. VoetsC. Dekker, van Wassenaerstraat 33. IJmuiden- Oost: T. van Wijngaarden—J. Th. Starken, Eikenlaan 7, Zaandijk; D. Klaassen—-J. A. T. Erenst, de Ruijterstraat 134, LJmuiden-O. Wij maken er de Velsense burgerij op attent, dat Maandag 10 Maart de dag is. waarop ingeschreven kan worden op de obligatielening als onderdeel van de Nationale woningbouwleningen. De in schrijving staat open van 916 uur bij de bekende adressen. De actie voor de rentespaarbrieven, die Woensdag start te, duurt tot en met 31 Mei. brochure, die iedere inwoner onzer ge meente reeds heeft ontvangen of nog in zijn bezit zal krijgen, hiervoor. Ik wil -er slechts op wijzen, dat voor deze uitermate belangrijke aangelegenheid geen gift van u wordt gevraagd. U leent slechts en ontvangt dus rente. Het gemeentebestuur hoopt dat vele steentjes zullen binnenkomen opdat hier van weer wat woningen kunnen worden gebouwd. Het aanbevelingscomité, dat gepubli ceerd is, omvat een groot aantal namen van personen, die allerlei stromingen, rich tingen en lagen onzer bevolking vertegen woordigen. Zo wordt u van alle kanten toegeroepen: doe mee! Zoals bekend worden de deelnemers in de gelegenheid gesteld een briefkaart in te vullen met de naam der gemeente, die de opbrengst der deelneming dient te ontvangen. Indien deze kaart binnen de daarop vastgestelde termijn aan de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te Den Haag wordt ingezonden zal met de voor keur geheel rekening wox'den gehouden. Het zal U duidelijk zijn, dat wij hopen en verwachten, dat de deelnemers onze gemeente zullen opgeven. Velsen, de gemeente, die geen vlottende schuld meer heeft. Het woord is thans aan u! J. C. ASCHOFF, Wethouder van Financiën. Ligplaats nog steeds niet opgelost Vrijdagavond hield de afdeling IJmui den van de Koninklijke Nederlandse Schip persvereniging „Schuttevaer" een alge mene vergadering in café „Aneta" aan de Meervlietstraat. Na opening door voor zitter P. Donkersloot, volgden de gebrui kelijke verslagen van secretaris en pen ningmeester. Het urgentste locale vraagstuk: de lig plaats voor de binnenschepen heeft nog geen afdoende oplossing gekregen. Wel heeft de afdeling weten te bewerkstelligen dat er 200 meter voor de kleine sluis be schikbaar werd gesteld, een stuk, dat in middels tot 500 meter is gegroeid, maar nog geenszins voldoende blijkt. Voorts is door de afdeling bereikt dat er aan de vaste bruggen over cement- en staalhaven en bij de Velserspoorbrug peilschalen zijn aangebracht. Tevens is bij de ingang van de cementhaven een groen vuur geplaatst. Een punt van bespreking vormde het in middels veel te klein geworden beurslo- kaal. Besprekingen met de gemeente om het lokaal uit te breiden hebben voorlopig tot niets geleid en het plan om het vroe gere hotel „Willem Barends" als zodanig in te richten, heeft evenmin vaste vorm aangenomen. De vergadering besloot een brief aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat te richten, waarin de ontoe reikende situatie zal worden uiteengezet. De waterlozing van het P.E.N. die een voor schippers hinderlijke stroming ver oorzaakt, zal onder het oog van de Rijks waterstaat worden gebracht, evenzo de te geringe aanlegplaats bij de Noordcr- en Zuidersluis. Plet punt van handbediening der Zui dersluis vormde eveneens een belangrijk deel der bespreking. Mechanisatie, hiervan is door het Rijk al eens overwogen, maar van uitvoering is nooit iets gekomen. Be sloten werd een en ander aan liet hoofd bestuur voor te leggen. De drinkwatervoorziening, die in IJmui den in handen van particulieren ligt, blijkt de nodige moeilijkheden op te leveren. Aan de gemeente zal een subsidie worden aan gevraagd om in deze moeilijkheden te kun nen voorzien. Enige periodiek aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. „Het is wel heel jammer dat we ons zo vlak na de oorlog al weer paraat moeten maken. Er zijn echter nogal wat gevaar-aantrekkende objecten in deze kring en dus zullen wij de tijd, die ons nog rest, moeten uitbuiten". Met deze woorden leidde burgemeester mr. M. M. Kwint gistermiddag in het Patronaat een vergadering in, waar afgevaar digden van alle vrouwen-organisaties uit Velsen en Beverwijk aanwezig waren. Ook Beverwijks burgemeester, mr. H. J. J. Schol tens en de hoofden van de gemeentelijke diensten voor sociale zaken van Velsen en Beverwijk bevonden zich in de zaal. Doel van deze bijeenkomst was de vrouwen-organisaties voor te lichten over de maat regelen die genomen zijn en zullen worden, wanneer opnieuw een oorlog mocht uit breken. Het was kolonel W. van Lier, Hoofd Bescherming Bevolking in de kring Velsen-Beverwijk, die hierover een nadere uiteenzetting gaf. De kamermuziekavond, die Woens dag 19 Maart in de Doopsgezinde kerk aan de HeLmstraat wordt gege ven door het trio Riek Mantje-Cop- pée, viool, Leny Hubbeling, piano en de fluitist Jan Poolman is het begin van een actie, die gericht is op het plaatsen van een financiële basis voor de bouw van een nieuwe Doopsge zinde kerk in IJmuiden-Oost. Het gebouwtje, waarin thans de diensten worden geleid door ds. W. Veen, ligt na melijk nu het centrum langzaam maar zeker in Oostelijke richting is verschoven te ver buiten de kern van het nieuwe Velsen. Uit de kerkeraad is een commis sie van drie leden, samengesteld, die zich met de leiding van de actie heeft belast. De heer P. Z. Hubbeling, de directeur der Nijverheidsschool, onder wiens aanvoering zij gaat opereren, vertelde ons over de voorlopige plannen het volgende: ,Het is de bedoeling, dat. de Doopsgezin de kerk wordt opgetrokken in nicuw- IJmuiden. Wij hebben gedacht aan de weg, welke achter de Bethelkerk gepro jecteerd is. Een groot godshuis kan het overigens niet worden, maar wel een, dat zowel van binnen als van buiten het aan zien volledig waard is en waarin onge veer 200 kerkgangers de diensten kunnen volgen. Voor de bouw is een bedrag nodig van om en nabij de f 180.000, waarover wij uiteraard niet een-twee-drie beschikken. De actie, die wij beginnen, is in hoofdzaak uitgestippeld om het publiek te tonen, dat het ernst is met onze plannen en daarnevens de onmisbare good-will" te kweken, met als hopelijk resultaat, dat ook van andere zijden financiële belang stelling gaat bestaan voor de bouw." De heer Hubbeling legde echter spe ciaal de nadruk op het feit. dat het plan in een voorbereidend stadium verkeert, waardoor uiteraard nog niets vast om- lijnds te vertellen is. Het ligt overigens wel in de bedoeling mettertijd een aantal culturele avonden te organiseren, waar van de baten gestort zullen worden in het bouwfonds. Doch niet alleen een nieuwe kerk is voorlopig het eindpunt. Ook een broeder schapshuis is in de plannen opgenomen. Het overkoepelend lichaam van alle Doopsgezinde kerken in Nederland heeft de commissie zulks geadviseerd, omdat de rentabiliteit van een dergelijk gebouw de kosten van de kerk zoveel mogelijk kan opheffen. In dit broeder schanshuis zullen Doopsgezinden uit heel Nederland kun nen logeren. Ook voor andere doeleinden is de bouw van een dergelijk huis ge wenst. Al met al weet de commissie dus wel wat haar taak is in de komende maanden, of. zo veronderstelde de heer Hubbeling, misschien in de komende jaren. Maar dat de nieuwe Doopsgezinde kerk er kotftt, achtte de directeur van de Nijverheids school onomstotelijk vast te staan. ADVERTENTIE Het adres voor aanleg en onderhoud van tuinen Casembrootstr. 54 - Tel. 4568 - IJmuiden-O. Jeugd damt om „Heuvelwijk"-titel Er is bij de jeugd grote animo om deel te tiemen aan de damcompetitie van de pas opgerichte jeugddamclub Heuvelwijk, onder afdeling van de gelijknamige buurt- en speeltuinvereniging. De uitslagen der tweede ronde luiden: Meisjes: Netty, Henny en Ymmi van Dorp verliezen van J. JDukel. J. v. Loon en Bebby Haust; B. Goos verliest van N. Retz. Joppy van Loon heeft nu met 4 pnt. de leiding. Jongens: J. Meyer. Fritz Heykoop, Henk Retz, F. Arisz. F. Haust en W. Kuiter win nen hun partij van J Harrelaar, P. Broek. W. Arisz, P. Franses, S Groen en H. Bunneman. Wirp Kuiter, Fr. Arisz en Henk Retz heb ben met 4 puntep de leiding. Het programma dat Woensdag 19 Maart op do kamermuziekavond wordt afge werkt, ziet er als volgt uit: Trio in G gr. t. van Joh. S. Bach. De delen zijn: largo, vivace, adagio en presto; Sonate in b kl. t. voor viool en piano van Bac'n (adagio, allegro, andante, allegro); Sonate in d kl. en gr. t. van Dom. Scarlatti, soliste Leny Hubbeling: Sonate voor fluit en piano v. Jean Loeillet; Sonate in c gr. t. K.V. 296 voor viool en piano van Mozart; Sonate in g gr t- voor fluit en piano van Fr. Jos. Haydn; Nocturne in cis kl. t. van Fred. Ohopin en Prélude. Recitatief et Varia tions op. 3 voor fluit, altviool en piano van Duruflé. „Opa" v. d. Bos won van de St. Thomas-praeses De 75-jarige IJmuidense damnestor „Opa" v. d. Bos kwam gelijk met de voorzitter van St. Thomas uit Castricum in de tweede klasse van het Kenncmerland-Noord tournooi op de eerste plaats aan. Het lukte de oude baas de eerste partij van de match te winnen. De tweede partij wordt Donderdag 13 Maart tussen de DCIJ'er en Ory gespeeld in het „Statenhuis" te Be verwijk. „De kring Velsen-Beverwijk is één van de zogenaamde A-gebieden, waarin meer gevaar is te duchten dan in de B-gebieden", zo begon hij. „In de eerste plaats zal het aankomen op zelfbescherming, zowel indi vidueel als collectief. Wat dit laatste be treft, is de kring ingedeeld in tien wijken, die weer zijn onderverdeeld in blokken, zo als de „luchtbescherming" ze in de vorige oorlog ook kende. Daarnaast zijn er de overheidsdiensten, die echter pas zullen optreden, als men op het centrale com mando een volledig overzicht heeft van de omvang en de juiste plaats van een even tuele ramp. De organisatie van de overheid valt uit een in de operatieve diensten: brandweer, opruim- en reddingsdienst, geneeskundige dienst en politie, welke laatste, inclusief de reserve-politie, een uitbreiding zal krijgen tot 400 man. omdat deze dienst ook inge zet zal worden voor verkennings- en loods- diensten, dit laatste als brigades van bui ten de gemeente langs de kortst mogelijke weg naaf de plaats van de ramp gebracht moeten worden. Bovendien heeft men de verzorgingsdiensten: de sociale verzor- gingsdienst en de hersteldienst, de laatste voor het herstellen van leidingen, die van vitaal belang zijn bij een effectieve be strijding". De heer P. Waardenburg, hoofd van de Velsense dienst voor Sociale Zaken, gaf voorts een uiteenzetting van de sociale verzorgingsdienst, die geestelijke bijstand aan eventuele slachtoffers moet bevorde ren, het tijdelijk onderbrengen van dak lozen, het identificeren en begraven van doden en het verschaffen van inlichtingen aan de bevolking over zoekgeraakte per sonen op zich neemt. In de diverse wijken komen speciale ge bouwen voor het opvangen van daklozen, die er alleen voorlopige hulp krijgen. Van daar worden zij eventueel naar opvang centra gestuurd, die vermoedelijk in Sant poort en misschien ook nog in Driehuis ge sticht zullen worden en waar zij hoogstens twee dagen kunnen verblijven. Als ze dan niet terug kunnen naar hun eigen woning of indien er geen mogelijk heid voor inkwartiering is, worden ze overgenomen door de dienst ..afvoer be volking", die voor een „langere" evacuatie zong draagt. Vender denkt men aan een cantinedienst, niet alleen bestemd om slachtoffers ter plaatse te voorzien, maar ook voor de hulpverleningsdiensten. Ook het verstrek ken van noodkleding en -dekking zal ge organiseerd moeten worden, al zal dat vele problemen oproepen, met alle daaraan verbonden moeilijkheden. Hulp van de vrouwen nodig Voor deze sociale verzorgingsdienst is vóór alles, zo zei de heer Waardenburg, dames hulp nodig. Het gaat er om, dat wij vrou wen krijgen om te helpen, veel vrouwen. Wij hebben hen nodig, die een warm hart bezitten voor de medemens, want dan al leen zal deze opzet slagen. Ook individueel is er voor de vrouw een taak, meende de heer Van Lier verder, zoals bij de geneeskundige dienst, het cen trale commando (als telefoniste), en in diverse administratieve functies. Het is om deze redenen, dat de minister van Binnen landse Zaken de aandacht vestigde op de Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, waarbij het in de bedoeling ligt zoveel mogelijk in iedere gemeente plaatselijke afdelingen te stich ten. Op deze wijze wil men, uit het particu lier initiatief, komen tot een centrum, on der welks leiding het mogelijk zal zijn de vrouwenorganisaties algeheel in te scha kelen, wanneer dat nodig mocht blijken. Of er in Velsen-Beverwijk met één cen trum kan worden volstaan, of dat er voor de drie grote woongebieden ieder één ge creëerd moet worden, liet de heer Van Lier graag aan het inzicht van zijn gehoor over. In het laatste geval achtte hij het wel ge wenst, dat er' een overkoepelend comité komt, voor een zo efficiënt mogelijk con tact met het centrale commando. In Sant poort is een federatieve samenwerking tus sen de vrouwen-organisaties practisch voor elkaar, in IJmuiden-Velsen en in Bever- wijk-Velsen-Noord wordt geprobeerd zo iets op korte termijn tot stand te brengen. Zondag bezoekdag Een nieuwe verzameling kunstwerken van leden van de Nederlandse Vereniging lot bevordering der grafische kunst „De Grafische", is thans bjj de Hoogovens ten toongesteld. Zondag van 25 uur is de tentoonstelling in Walsery-Oast voor be langstellenden geopend. De tentoonstelling omvat litho's, hout gravures, etsen, aquatinten, linoleumsne den en droge-naaldtechnieken. De volgen de kunstenaars hebben ingezonden: J. A. Bakker, C. Basart, H. Bekman, W. Eeu- mng, J. Bezaan, Jeanne Bieruma Oosting, Gesina Boevé, K. Brinks, L. v. d. Bundt, Jenny Dalenoord, J. A. Deodatus, H. van Dokkum, V. H. Elenbaas, M. C. Escher, J. M. Graadt van Roggen, D. Harting, J. llemkes, Maisie van Hoogstraten, G. de Jong, H. van Kruiningen, F. Lensvelt, A. Löb, D. van Luijn, J. Mulders, J. C. Na- chenius, J. H. Pennings, J. M. Prange, En- gclien Reitsma-Valenga, R. van Rossum, P. G. Reuter, A. Sok, G. de Wolff. Damontmoeting van „Zuidzij"- spelers Personeel van visrokerijen en de ijsfa briek „Shamrock" zullen op een clubavond van DCIJ uitmaken welke ploeg het sterkste is op hel dambord. „Jump" III promoveert naar eerste klasse In de afgelopen week heeft „Jump" III ook de tweede bridgewedstrijd voor promo tie naar de eerste klasse van de Ned. Bridge Bond tegen Beverwijk II gewonnen. Aan vankelijk zag het er donker uit voor de „Jump", daar er bij het wisselen een achter stand was van 14 matchpunten. Verbeten begon men aan de tweede helft. Toen de eindstand uitgerekend was bleek de Jump haar achterstand omgezet te hebben in een winst van 5 matchpunten. Het team be stond uit de heer Am sin gv. d. Berg en De JongMeijer. Tevens werden Woensdag avond in hötel „Kennemerhof" de paren wedstrijden voortgezet. De voornaamste uitslagen waren: A: 1. KuiperMains 32 p.; 2. dames Maar- leveld—Rolloos 25L p.; 3. Kaandorp—Wo- nink 24!4 p. B: 1. v. d. Burg—Kramer 55 p.; 2. mevr. Kramer—Porck 4714 p.; 3. Laman—Kuys 44 p.; 4. JonkerWittebrood 4214 p. Er zit iets in het vat voor de ouden van dagen in Velsen-Noord. De heer J. Hiihl, lid van de commissie voor Ontspanning van Ouden van Dagen in Velsen, stelde zulks Vrijdag vast op de eerste contact middag voor Velsen-Noordse oudjes in de consistorie-kamer van de Ned. Hervormde kerk aan de Dijckmansstraat. Hoewel de inwoners boven de 65 jaar in dit deel van de gemeente steeds enigszins achterop zijn gebleven bij hun collega's aan de andere kant van het Kanaal, is de kans op een wekelijkse ontspanningsmiddag in datzelfde vat niet verzuurd geworden. In April kunnen de ouden van dagen boven dien iets extra's verwachten in de vorm van een feestmiddag. Aan één kant was de commissie toch wel wat teleurgesteld. Niet waar het de belang stelling betrof, noch de sfeer. Het ontbrak de mensen hier echter totaal aan spelen, Santpoortse herinnering Een groter geest dan de mijne heeft elders in deze krant beschreven, hoe dokter A. de Groot Lzn. in vijftig jaar vergroeide met Santpoort en de Santpoortse mensen. Maar hij heeft één herinnering niet opgehaald, misschien wel om dat 'ie bang is, daarmee het eerwaardig ambt van de arts in discrediet te brengen. En toch is het een mooie, gave herinnering. Een herinnering aan het bizarre figuurtje van dokter La Grau, die De Groots voorganger in Santpoort was. Een vreemd manneke moet die La Grau geweest zijn: klein en gezet, met twee lange, on gelijke bakkebaarden en een onblusbare liefhebberij in kip pen en eenden. Dat pluimvee hield hij niet alleen voor de leut, want het dokteren bracht rond de eeuw wisseling niet zo gek veel in het artsenlaatje, zodat de han delswaarde van de eieren meer dan welkom was. Maar de marktkooplui in Haarlem, die de eieren moes ten kopen, waren ook niet helemaal kiedewiet en die le pelingen verlangden gewicht voor hun geld. En als dokter La Grau uit Santpoort dan- weer een ei aan een kip of een eend had ont futseld dan ging hij er ver heugd mee naar de „ap'teek", om het product, vuil en wel, voorzichtig op de balans te leasen. Die balans vertelde hem dan zuiver, of de kooplui aan de Haarlemse markt geld wilden geven voor dat speciale ei. De dokters van nu worden er toch niet kwaad om? Nee? Dan is het goed. Vergeten kinderen Een voetreis door nieuw- Velsen geeft de burger toch wel moed. Hij struikelt gezel lig over de nieuwe huizen en ziet vaders-in-hemdsmou wen zich op hun duimen slaan tij dens het bevestigen van nieuwe naambordjes aan huizen, die gisteren nog leeg stonden. Hii peinst over de leeuwerik, die boven de Heerenduinen tiere liert en over de huismoeder die in haar nieuwe nestje o; nummer 58 hetzelfde doet. Ginds neemt een zandhap per alweer een mondvol, om nieuw geluk voor te bereiden en links en rechts tinkelt de troffel tegen de baksteen en vloekt de opperman een jong sjouwertje stijf, omdat 'ie een tas stenen uit zijn poten.... ik bedoel uit zijn handen laat d. ik bedoel laat vallen. Fijn is dat. Ik bedoel dat bouwen en wonen en blij zijn met een eigen huis. Maar dan komt hij een hummel tegen met twee han den in de zakken van zijn broek en een ferm stuk klap- kauwgom achter de melk tanden. Waar moet zo'n knaap in vredesnaam spelen in deze hui zenzee? Waar moet hij heen op de Woens- en Zaterdagmiddag en op de hele lange Zondag, zon der door een waker of een sjou werman naar zijn moeder te worden gejaagd? Waar, waar moet dit kind spelen tussen die huizen, tussen als maar die stenen huizen met hun deurtjes en raampjes en schoorsteen tjes en voortuintjes dat het verschrikkelijk is? Waar poten onze stedebou wers het kind neer? O ja, op de speelweide in Velserbeek. En op de Indianenweide in het Santpoortse Bosbeek. Héérlijk, kun je daar kuilen graven en hutten bouwen en dieffie-met- verlos spelen. Maar mot je eerst naar het andere end van de wereld. Miin niet gezien. Dan haal ik liever een paar stenen uit de straat e- speel mijn eigen spel in m:"t eigen straat. Dit is een probleem, vrien den. Een probleem, waaraan door de huizenbouwers van dit Velsen niet gedacht is, terwijl ze over hun tekeningen gebo gen waren en elkaar met trotse wijsvingers wezen dat daar nog een blok van zestig en daar nog een groenstrook tus sen kon. Groenstrook zei u? ..Verboden zich op het gazon te bevinden". „Loslopende 'jonden worden geweerd" Kinderen aan de liin houden" Op loslopende kinderen zal worden geschoten". Ja, ja, en die kinderen maar willen spelen. Willen spelen? Ze moeten het eenvoudig, omdat het kinderen zijn. Lampenier is blij met de speelweide en de Indianen- weide. Maar dat is niet genoeg. Dat is te weinig voor de hon derd maal honderd beentjes, die ergens veilig willen draven en de honderd maal honderd handjes, die ergens veilig wil len graven. Geef ze desnoods een om muurd stuk veld van een hec tare groot, gooi er wat zand neer, zet er een verlepte en onnutte boom in, leg er wat rioolbuizen én stophout neer en zeg: „Nou jongen, ga je gooi maar. Alles mag hier". Zet er een meneer bij met een waterkraan en een ver banddoos, om de dorstigen te laven en de geschramden te verbinden en ziet: het ideale speelterrein is er. De kleuters zoeken hun weg naar de speel tuin wel voor de groteren moet er een „lappie grond" komen, waar ze zichzelf kun nen zijn. Hun „lappie". Is er geen landeigenaar in Velsen d'ie voorlopig een stukje grond in het duin kan missen om Velsen na te laten doen. wat Kopenhagen met zoveel succes eerder opzette? Profiteurs Het is jammer, dat er al toos lieden zullen blijven, die gebruik maken van iemands goede naam. om met een naam die er een beetje op lijkt de goegemeente zand in de kij kers te scheppen. Ik herinner mij een sigaar, die niet om te roken was. Maar de naam is toch....? Och nee. kijk maar, liet scheelt één letter. Het Leger des Heils in Ne derland kent de bovenstaande parabel van de sigaar maar al te goed, want naast dit leger marcheert een schaduw-leger- tje mee, zich noemende: Het Nederlandse Leger des Heils. De mensen verdienen een boterham aan de naam van hef echte Heilsleger en stichten verder meer verwarring dan kwaad. Dus zo heel erg is het niet, maar de bonafide liefde soldaten kunnen er zich toch wel flink kwaad over maken, al zullen ze op het eind van vergevensgezindheid vervuld zijn- In elk geval waarschuwt men graag tegen deze mala fide Heilsoldaten, die bedrieg lijk veel op de echte lijken, maar nooit zo gauw hun po- litievolmacht kunnen laten zien, als er gecollecteerd wordt. Omdat er over enkele da gen in IJmuiden een collecte begint van het Leger des Heils (van het echte) voor het wijd verspreide en met mijn pet in de hand warm-aanbevolen so ciaal-maatschappelijke werk van de organisatie, mag op dit alles wel even met bijzondere nadruk gewezen worden. Want het privé leger-des-heilsje heeft de eigenaardigheid in het zog van de grote broer te scharrelen en de restjes mee te pikken of erger er net een straat voor te blijven en de melk alvast met een vrien delijk gezicht van de room te ontdoen. Zulks onder het bekende spreekwoord: „Weten zij veel!" Maar nou weet u het wél. Fles meenemen De bestuurderen der Sant poortse harddraverij vereniging vinden het helemaal niet ple zierig, dat er elk jaar, bij de harddraverij op de Hagelinger- weg zoveel niet-betalende gas ten langs het lijntje staan, die in de ochtend een plotselinge belangstelling aan de dag leg gen voor hun „kennissen" langs die weg. Neem het de „gasten" eens kwalijk! Duid het Harddraverijfoestuurders een-s euvel Ter illustratie van de om vang. die deze zaak heeft aan genomen, vertelde een nobele harddraver met een brok in de keel, dat een Hagelingerweg- bewoner zijn vrienden, ken nissen, aangetrouwde familie leden en wat er meer aan maagschap in de verre wereld te vinden is, in zijn huis invi teerde met de boodschap, dat hun enige entree-prijs op een flinke fles levenswater begroot werd. Zogezegd een vrolijke dag aan de Hagelingerweg, naar de paardjes kijken en de vereniging lekker uitlachen, hè? Kunnen jullie wel? LAMPENIER dam-, kaart- of domino-. Dit in tegenstel ling tot Santpoort, waar de inwoners hun plaatsgenoten-op-leeftijd hadden overstelpt met goede gaven. In zijn openingswoord sprak de heer Hiihl van het zalenprobleem, dat een der grootste barricaden was geweest voor een rappere gang van zaken. „Eén middag in de week is niet veel, maar wij zullen toch doen wat mogelijk is om u geheel en al van dienst te zijn in het vervolg. Wellicht kan er reeds deze maand nog een bijzondere ontspanningsmiddag georganiseerd wor den". Het commissielid dankte vervolgens de gemeente en de kerkeraad van de Ned. Hervormde kerk voor hun bereidwilligheid om de amusementsmoeilijkheid mee uit de weg te helpen ruimen. Namens het gemeentebestuur sprak wet houder F. J. A. Strijbosch, die de Velsen- Noordse oudjes feliciteerde met deze uit gezochte gelegenheid. „De commissie, die zich zo voortreffelijk inspant voor uw be langen neemt een belangrijke zorg van ons weg." „We krijgen een huis, misschien," hebben we dikwijls gezongen," aldus de heer J. Harsveld, die namens de gasten het woord voerde. „En eindelijk zijn we dan onder dak, al is het voorlopig voor één middag in de week. We zijn zowel de commissie als de gemeente zeer dankbaar voor hun acti viteiten en als nu nog de nodige spelen komen, heeft niemand meer last van ons op Vrijdagmiddag." De afgevaardigde van IJmuiden, de heer R. Olthof, wenste zijn collega's geluk met deze verbetering. „Want een oude spoor wagen is toch iets heel anders dan deze uitgezochte soos". Een twintigtal Velsen- Noordse ouden van dagen is in het ver leden dikwijls bijeengeweest in een wagon, die niet meer gebruikt werd. Overigens zijn alle Velsenaren boven de 65 jaar nu onder de vleugels van de com missie gebracht, die uitstekend werk heeft gedaan door wat ontspanning te bieden aan mensen, die de jaren van hard ploeteren achter de rug hebben. Sociëteit voor oudjes blijft Nu de ontspanningsmiddag voor de Sant poortse ouden van dagen des Dinsdagsmid dags in het Badhuis aan de Wüstelaan van start is gegaan, rijst de vraag, of de socië teit voor de ouden van dagen in de Her vormde Kapel aan de Pastorieweg, die al geruime tijd op Donderdagmiddagen werd gehouden nog wel recht van bestaan heeft. Van de zijde van de UW werd ons echter met grote nadruk meegedeeld, dat de so ciëteit inderdaad haar werk voort zet, zo dat de Santpoortse ouden van dagen voort aan twee keer per week een plekje kun nen vinden, waar ze van harte welkom zijn. VISSERIJBERICHT URK Donderdag werd door 14 vaartuigen aan gevoerd: 436 pond snoekbaars, prijs f 0.90 f 0.92; 438 pond rode baars, prijs f 1f 1.03; 1182 pond blei en voorn, prijs f 0,06—f 0,07, alles per pond. ZATERDAG 8 MAART Thalia, J9 en 21.15 uur: „Showboat". Rex, 20 uur: „Het eiland der pygmeeën". ZONDAG 9 MAART" Rcx-theatcr, 10.15 uur: Lezing door prof. dr. Garmt Stuiveling over Henriëtte Ro land Holst, onder auspiciën van het Huma nistisch Verbond. Thalia, 15 uur: „Het dappere kleerma- kertje", 19 en 21.15 uur: „Showboat". Rex, 15 en 20 uur: „Het eiland der pyg meeën". MAANDAG 10 MAART Raadhuis, van 10 tot 12 uur, spreekuur burgemeester. Nutsbibliotheek, geopend van 19 tot 21.30 uur. Thalia, 20 uur: „Showboat". Rex, 20 uur: „Het eiland der pygmeeën''B

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9