Opnieuw hooglopende debatten over de stedebouwkundige supervisie College op één wethouder na hardnekkig in verzet tegen de raad Het Hek van de Dam VELSENS RAAD LANGDURIG BIJEEN Volgende keer verder Kies de lékkere WIJ REINIGEN UW KLEDING Agenda voor Haarlem Agenda voor Velsen In de hoofdstad uit OM Clothes New 3 Dun gesneden of geraspt - dus zuinig in het gebruik IDEALE LUIERS ^OunjanJid Intekening bij banken was niet bevredigend Verantwoording „Vissersmonument" Kleren in brand door vlammen uit cokeskamer Bevredigende schaal Op het nulpunt De Urker vissers in Argentinië Snoekbaarsvisserij vrijwel ten einde WOENSDAG 12 MAART 1952 VOOR DE TWEEDE KEER is het in Velsens raad tot bewogen debatten gekomen over de zaak, die zowel de middenstand als het gemeentebestuur sinds enige weken diepgaand beroert: de „zaak Dudok". Het is gister avond een paar keer vreemd gelopen in de vroedschap en tenslotte kwam er nog niet eens een besluit uit de bus: tegen het middernachtelijk uur deelde het college na beraad mee, dat het niet in kon gaan op het verzoek van de raad, om de befaamde commissie van drie te benoemen. Deze commissie zou voortvloeien uit een besluit van de vorige raadszitting en dienen om de raad voor te lichten over de mogelijkheid van „inpassing" van het befaamde winkelplan v. d. Broek-Bakema in de bestaande plannen van üudok. Nu hier geen besluit over gevallen is, lijkt de kans groot, dat deze delicate en netelige aangelegenheid ten eerste geruime tijd „in de lucht blijft hangen" en dat er anderzijds een openlijk conflict tussen col lege en raad uit zal voortkomen. Het enige vastomlijnde besluit, dat in deze kwestie werd genomen was de benoeming van de Hilversumse architect P. Zanstra tot opvolger-super visor met gelijktijdig eervol ontslag aan de heer W. M. Dudok als zodanig. Maar architect Dudok blijft wel aan als stedebouwkundige voor IJmuiden. Tussen de bedrijven door sneuvelde er een com munistisch voorstel dat het college via de Kroon onder druk wilde zetten, om de ge weigerde commissie toch in te stellen. Communisten radicaal Er is lang en somfe hooglopend gepraat, voor het zover was. De meest radicale houding bleken de communisten er nog al tijd op na te houden, die evenwel bij monde van hun fractievoorzitter, de heer Kruis man een aantal insinuaties naar des heren Vissers (wethouder openbare werken, arbeid) hoofd slingerden, waar een scherpe woordenwisseling uit voort kwam. Het viermanschap van de C.P.N. bleek het volste vertrouwen in het door een groep middenstanders naar voren ge schoven plan v. d. Broek-Bakema te heb ben en was daarom alleen al vierkant tegen het verzoek van het college, om het plan van de raad (zoals het bij voorstel-Ver- beek de vorige keer is aangenomen) tot vorming van een commissie, terug te nemen. De argumenten uit deze hoek wa ren echter even anders dan die van de rest van de vergadering. Kivaad bloed De heer Kruisman betoogde namelijk dat architect Zanstra, die als Dudoks op volger werd voorgedragen, een leerling van Dudok is en dat wethouder Visser gepro beerd zou hebben Velsense winkeliers te bepraten, te bouwen volgens de inzichten van Dudok c.s. Toen de wethoudex-, kwaad wordend, om bewijzen voor deze aanval waarin hij een regelrechte belediging zag, vroeg, verscholen de communisten zich aanvankelijk achter „de winkeliers". Maar tenslotte kwam de naam Glas uit de bus en de wethouder reageerde fel: ..Dan is Glas een leugenaar, want dit is volkomen waanzin". De C.P.N. vond de hele opzet van de college-plannen dus fout en wist nu al, dat Zanstra de plannen van v. d. Broek-Bake ma zeker niet zal goedkeuren, „waarmee geen der partijen tenslotte gebaat is". Er zou dus een arbitragecommissie moeten komen, zei de heer Kruisman, die in de toekomst voor het hele terrein van Velsens supervisie zou moeten gelden. Afstand nemen Van deze redenering wilde de heer Verbeek (Arbeid) zich totaal en na drukkelijk distanciëren en hij bracht de pijnlijke zaak tot haar feitelijke omvang ADVERTENTIE WOENSDAG 12 MAART Stadsschouwburg: Dansavond Iiima Ke- sarcodi, 8 uur. Gebouw Cultura: „Geboorte regeling", lezing met lichtbeelden door mevr. J. C. van Beek—Zijp voor de Ned. Ver. v. Sexuele Hervorming. Kennemerlyceum: Voorlichtingsavond voor middelbaar onder wijs, 8 uur. Minerva: „Ivoorjagers", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Lassie's grote avontuur", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hoffmann's Ver tellingen". 14 jaar, 2, 7 en 9.30 uur. City: „Diamantensmokkel op Holland", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ..Het geheim van donker Afrika", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Valentino", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „David en Bathshe- ba", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Krelage- huis: Voorjaarsbeurs 1017 en 1923 uur. DONDERDAG 13 MAART Minerva: 8.15 uur. Krelageliuis: Voorjaars beurs. 10—17 en 19—23 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.30 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaar ne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. terug: Supervisor Dudok maakte een plah, waar v. d. Broek en Bakema het niet mee eens waren. Het college is achter Dudok blijven staan, maar de beide dissidente architecten, die hun opdracht van een aan tal middenstanders ontvingen, gingen vol gens de normale gang van zaken in be roep bij het hoofd van de gemeente: de raad. De raad voelde zich echter niet com petent en wilde een advies-commissie in het leven roepen. Dat besluit nu blijkt ar chitect Dudok dermate in het harnas te hebben gejaagd dat hij aanvankelijk alle contacten met Velsen volledig verbrak, maar later gedeeltelijk op zijn schreden terugkwam (mede dank zij een onderhoud, dat hij met wethouder Vissen- had. Red.), zodat nu de raad Dudok moet ontslaan als supervisor, maar moet aanstellen als stede bouwkundige voor IJmuiden. Ter beoor deling van de vraag, of de Rotterdamse bouwmeesters met hun ideeën pasten in het grote raam van het gedeeltelijk vol tooide plan-Dudok, wilde de raad1 een commissie door B. en W. laten benoemen en daar wringt nu de schoen: het college kan of wil die commissie niet instellen. niet terugkrabbelen Dat begreep de heer Verbeek niet. Zo'n commissie kan Dudok nu niet meer treffen heeft hem overigens nooit wil len treffen en het hele geval gaat bui ten de nieuwe supervisor architect P. Zan stra, om. De socialistische fractieleider was dus allerminst van zins zijn voorstel van de vorige keer nu terug te nemen en hij ver moedde, dat de rest van de raad daar ook niet veel voor zou voelen. Dit voorgevoel werd later op de avond bewaarheid. Een arbitragecommissie, zoals de communisten wensen, achtte de heer Verbeek niet juist: de raad heeft daar trouwens ook niet om gevraagd: hij wil zich alleen als leek laten voorlichten. De heer T o n i n o (Kath.) wilde nog meer franje van deze kwestie afknippen en betoogde, dat de raad in dit speciale geval als beroepscollege voor de beide ar chitecten v. d. Broek en Bakema fungeert, zodat een advies van een vakkundige com missie redelijk lijkt. Ook hij vond de hou ding van het coilege onbegrijpelijk. Zijn partijgenoot, de heer Nuyens had verwacht, dat B. en W. hun voorstel in trekken zouden en hij kwam nog even terug op een vraag, die hij de wethouder in de commissie van openbare werken heeft gesteld: hoe staat Dudok, nu zijn po sitie in Velsen veranderd is, tegenover de commissie. Het antwoord zou toen positief zijn geweest en daaruit leidde de heer Nuyens af, dat Dudok net zo goed had kunnen blijven. Noch de heer VanLeeuwen (Kath.), noch zijn A.R.lbuurman, de heer Lips ble ken maar iets voor het standpunt van het college te voelen en het rijtje rondgaande was deze zelfde houding te vinden bij de heren Visser (A.R.) en v. D o n g e n (C.H.) Alleen de heer Van Leusen (Arbeid), die ook de eerste keer dwars tegen de draad was ingegaan, hield zich principieel vast aan zijn aanvankelijk be toog: ten eerste hebben de sprekers van deze avond al bij voorbaat meegedeeld, dat ze het in geen geval met het college eens waren en overigen is het volmaakt onjuist, om aan een supervisor een commissie toe te voegen die als een soort super-super visor nog eens zal bekijken of een bepaald plan in het zijne past. „Dieper in het moeras Hij waarschuwde de raad wederom, dat de gemeente verder weg zou zakken in het moeras, waar ze al aardig diep in zat, als de raad het standpunt van het college niet tot het zijne maakte. De vorige maal heeft de raad de consequenties niet gezien; nu ziet hij ze weer niet. Een driemanschap van supervisoren, zoals eerder door de C.P.N.-leden was ge suggereerd achtte de heer Van Leusen eveneens uit den boze: drie doktoren aan een ziekbed kunnen een ziektegeval vaak onnodig verzwaren en in dit geval is zeker eenhoofdige leiding nodig. Bovendien en dit tegen de heer Ton in o is'hier een esthetische kwestie in het geding, waar het beroepsrecht veel minder simpel ligt dan bij een zakelijke procedure. „Boven dien". meende de dokter, „leeft er wel zoveel gezond verstand bij de Nederlandse architecten, dat dit plan er niet door komt, ook niet als de commissie benoemd wordt. Zo'n commissie bergt echter het grote ge vaar in zich, dat zij elke keer moet gaan adviseren, als in het plan-Dudok geschil len ontstaan en dat er elke keer narigheid van komt". Boerenbedrog Geëmotioneerd riep de heer Van Leusen uit: „Het is je reinste boeren bedrog, om een leek de tekeningen van het pian v. d. Broek en Bakema onder de neus te draaien, een tekening, die kennelijk bedeeld is om een conflict uit te lokken". Hij ried de raad aan, „er uit te stappen" en de C.P.N. kreeg te horen, dat de dis kwalificatie van de architect Zanstra er volkomen naast is, omdat het vrij logisch geacht moet worden, dat de gemeente een supervisor zocht, die uit de school-Dudok komt: anders wordt het een rommeltje in Velsen. Summa summarum meende de heer Van Leusen, dat deze gang van zaken zou lei den tot een voortdurend geharrewar met de supervisor, zodat Velsen kon rekenen op een reeks supervisoren, die op een goed ADVERTENTIE P I K FLANEL, HYDROPHIEL, ONDERLEGGERS. PRODUCT moment allemaal de kous op de kop kre gen. Bovendien stipuleerde hij, clat de „win kels van Dudok", die door de initiatief nemers als vergelijkingsmateriaal gebruikt zijn, niet eens Dudoks scheppingen zijn, maar dat hij zé zelf ook heeft moeten slik ken, omdat het aan de Lange Nieuwstraat niet anders ging. Onprettig Toen de heer Verbeek lachend zijn partijgenoot Van Leusen van overdrijving in een paar opzichten betichtte, beet deze hem toe: „Ik vind het buitengewoon on prettig, dat ik spreek tegen een raad, die niet te overtuigen is en dat ik dan boven dien nog door een fractiegenoot belachelijk gemaakt word ook." Nadat hij tenslotte nog had voorspeld, dat het oordeel van welke commissie dan ook negatief zou zijn jegens het plan v. d. BroekBakema, ver dedigde wethouder Visser zich eerst tegen wat hij noemde „het geroddel", om daarna het standpunt van het college nog maals uiteen te zetten. Hij liet toen reeds doorschemeren, dat het B. en W. practisch onmogelijk was, de commissie te benoe men, omdat B. en W. nog steeds volledig achter de ideeën van Dudok staan. De heer Verbeek: „Maar die commis sie is er niet voor u, die is er voor de raad". Van alle kanten klonk teleurstelling op over het verweer van de wethouder en de zaak werd steeds verder op de spits gedre ven. De heer v. Leusen bracht nog even een nieuw gezichtspunt naar voren, door er op te wijzen, dat de raad het college nooit kan dwingen de commissie in te stellen en hij wees verder op het gevaar van de laster in deze verwikkeling. „Wij kunnen niet Op de vraag: „Wat doet het college als de raad bij zijn verzoek blijft?" kwam het antwoord van de wethouder, die zich eerst had opgewonden over de door de heer Kruisman geuite beschuldigingen als zou hij niet vrij staan tegenover Dudok en Zanstra: „Het college zal het niet doen, het kan niet." Uit de raad: „Nee, het w i I niet." Voorzitter: Het is zuiver een „non possumus". (Wij kunnen niet). Uit d e r a a d: „Dit is dus een positieve weigering van het college?" Wethouder V i s s e r: (terugvallend in zijn zetel): „Zo zou u het kunnen noe men." Na deze slotscène kwam het voorstel van het college in stemming. Over het eer vol ontslag aan architect Dudok was de raad het gauw eens, over zijn benoeming tot stedebouwkundige voor IJmuiden even eens, maar de benoeming van de heer P. Zanstra tot supervisor schiep onverwacht nieuwe problemen. De heer Lips, die al eerder de super visie aan zekere beperkingen had willen onderwerpen, wilde deze restrictie via de B.N.A. nauwkeurig omschrijven, zodat het college zich terugtrok om hierover onder ling van gedachten te wisselen. Na tien minuten de beide wijzers van de klok naderden elkaar snel verklaar- dewethouder Visser uit naam van het col lege, dat ten eerste het college bleef bij het vroegere standpunt: dus advies aan de raad, om het voorstel inzake de commissie terug te némen en dat B. en W. bovendien niets voelden voor beperkende bepalingen voor de supervisie. Daar was de raad trouwens ook lichte lijk huiverig voor; omdat hiervan niets is vastgelegd. Een tussenvoorstel van de heer Ver beek, om de voordracht gedeeltelijk door het college te laten terugnemen, bracht het ganse debat bijna weer op gang. Wethouder valt af Wethouder J. C. Aschoff (A,R„ finan ciën) deelde echter de raad mee, dat hij zich niet langer geheel achter het college kon scharen, zulks omdat hij de mening toegedaan was, gezien het unanieme oor deel van de raad over de wenselijkheid van een adviescommissie over het plan v. d. BroekBakema, dat de raad in deze zijn zin moest hebben, hoezeer hij dit ove rigens principieel ook zeide te betreuren. Daarna zwaaide de heer Kruisman nog met een voorstel, om in beroep te gaan bij de Kroon teneinde het college te dwingen de gewenste commissie in te stellen, maar dit plan werd als een staatkundige onmo gelijkheid door de rest van de raad afge ketst. Het gevolg is nu, dat het hele geval de volgende raadsvergadering weer ter tafel komt dit keer met het advies van ar chitect Zanstra, die immers als supervisor is benoemd er bij en dat de tijd zal leren, of dit geschil inderdaad de zo ge vreesde prestige-kwestie gaat worden, of dat één van beide partijen zich gewonnen geeft. Nationale obligatieleningen De inschrijving op de nationale obligatie leningen voor de woningbouw, waartoe gis teren bij de verschillende banken gelegen heid bestond, is in IJmuiden over het al gemeen niet groot geweest. Bij de Twentse Bank N.V. is voor enkele tienduizenden guldens ingetekend, evenals bij de Rotterdamse Bank. Er was meer be langstelling verwacht, dan nu het geval bleek. Bij de Nederlandse Handel Mij. was het aantal inschrijvingen zelfs zeer miniem Waar het de rentespaarbrieven betreft is de algemene indruk iets gunstiger, hoewel toch nog geenszins van bevredigend gesproken kon worden. De uitgifte van deze spaar- brieven duurt tot 1 Juni.- De volgende bedragen kwamen binnen: E. S. 25.—, W. A. D. 100,—, Mej. C. P. 1—, IJ. Z. 75.—, VARA, afd. IJm. 5.-. Totaal-generaal 8380,12. Pluimvecconsulent te bereiken in Leidschendain Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mee, dat het bureau van de waarnemend Rijkspluimvee- teeltconsulent voor Noord- en Zuidholland en Zeeland, ir. B. H. van Zanten, is geves tigd te Leidsendam, Ruysdaellaan 11, tele foon K 1761—2368. Woensdag 12 Maart Raadhuis, van 14 tot 15 uur: Wethouder van Onderwijs. Legerzaal, Edisonstraat, 20 uur: Lezing door kapt. Van Hoogstraten over Belgische Congo, Thalia, 20 uur: „Show Boat". Rex, 20 uur: „Grock". Donderdag 13 Maart Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling van „De pastoor van Kirchfeld". Rex, 20 uur: „Grock". ADVERTENTIE Bij het vullen van een cokeskamer in een van de hallen van de Hoogovens geraakten Maandagmiddag door uitslaande vlammen de kleren in brand van de 51-jarige Haar lemse arbeider F. V„ die met vrij ernstige brandwonden aan beide benen in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk is opgeno men. Kennemer beslissingsmatch voor damfinale Voor de eerste klasse van het tournooi om het damkampioenschap waren A. de Zeeuw (St. Thomas) en W. v. Wort (D.C. IJ.) in hevige strijd gewikkeld om een plaats in de finale. Nadat de D.C.IJ.-et- in de eerste partij winst had verzuimd en de uitslag remise werd, is de tweede partij door de speler uit Castx-icum gewonnen. ADVERTENTIE Zaterdag hebben wij u al een klein voorproefje gegund van de heerlijke Franse wijnen, waarvoor in de achter kamer van een verkeersbureau aan het Rokin sinds enkele dagen propaganda wordt gemaakt. Wij gaven u toen echter een uitei-st misleidende voox-slelling, want er was tijdens ons bezoek aan het minuscule perceeltje geen druppel van het rode of lichtblonde vocht uit Bor deaux of Bourgogne te bekennen. De gehele propaganda voltrekt zich op pa- piei-, hetgeen niet alleen vooi-delig maar ook bijzonder doeltreffend is. Wij kre gen van de rondwandeling langs kwistig beschilderde muren althans zo'n hevige dorst, dat wij ons onmiddellijk naar de dichtstbijzijnde melksalon hebben be geven. Daar sloegen wij een gehele fles Haarlemmermeer 1952 (een goed jaar) binnen tien minuten achterover. De melk was weer mieters. In onze voorbeschouwing gaven wij u overigens reeds enkele cijfers. Zo deel den wij op gezag van ambassadeur-Gar- nier mede dat de Franse export van wijnen een waarde vertegenwoordigde van 45.000.000.000 francs. Hiervan was meer dan 12.000.000.000 francs voor cognac en ongeveer 8.000.000.000 francs voor champagne betaald. Nederland be trok van dit alles een gedeelte in ruil voor boter, kaas en eieren. De invoer van deze zuivelproducten, zo vertelde de ambassadeur tijdens de openingsplech tigheid, is op een bevredigende schaal hervat. In het begin keken de douanes wel even vreemd van al die schalen met romige etenswaren, maar toen zij ont dekten dat het bevredigende schalen waren, zetten zij heel andere ogen op. De mai-kies van Lur Saluces heeft ook een rede gehouden, waarin hij xnee- deelde dat Nederland om drie redenen als eerste voor deze propaganda-actie werd uitgekozen: wegens de bijzonder hartelijke internationale vriendschap, wegens de activiteit van de importeurs en tenslotte wegens de Hollandse tradi tie van goed tafelen. Blijkens oude schil derijen, wist deze woordvoerder nog te onthullen, werden de maaltijden altijd met een opgeheven glas verricht. Als wij bij de plechtigheid aanwezig waren geweest, zouden wij twee vi-agen heb ben gesteld: 1. als men voortdurend het glas ophiel', waarmee werd dan het mes vastgehouden en 2. of schepte men met behulp van dat glas het eten van het boi-d? Ook zouden wij wel willen weten of deze maaltijden misschien in bevre- digende schalen werden opgediènd. De tweede methode is misschien nog zo gek niet, al voorzien wij enige bezwaren voor mensen die gewend zijn met lange tanden te eten. Intussen hebben wij enkele dagen de tijd gehad om een achtbladig prospectus te bestuderen. Dat staat vol met onge meen leei"zame raadgevingen. Zo moet men bij voorbeeld zorgen, volgens de samenstellers van dit opvouwbare druk- werkje, van het begin tot het einde van de maaltijd voor een weldoordachte cli max. Aan het einde kan dan de anti climax komen, bij voox-beeld het tradi tionele potje mosterd. En op diezelfde pagina lezen wij: „Een maaltijd zonder Franse wijn is als een dag zonder zon" Vermoedelijk zullen nu de zuivelexpor- teurs hier tegenover stellen: „Een ont bijt zonder Nedexdandse melk is als een kip zonder kop zonder staart". I-Iet prospectus bevat ook een hoofd stuk, gewijd aan de kunst om wijn te proeven. Daarin is iets plechtigs, zo lezen wij, iets van wijding. Men moet proeven met aandacht en ernst. Op deze raadgeving volgt een verrukkelijk stuk proza, dat wij u niet willen onthouden. „Breng uw mond op het nulpunt, maak uw gehemelte neutraal door een stukje brood te eten. Vul de glazen niet geheel maar half, om te voor komen dat geuren verloren gaan. Laat licht wijn vallen om te oor delen ovei .i kleur, zijn klaax-heid, zijn glans. Adem de geur in, snuif hem op, terwijl ge het glas een zacht wie gende beweging geeft om het aroma vrij te maken. Proef de wijn door hem met kleine teugen op te dxxinken, door hem te kauwen om te beoordelen in hoeverre hij zoet is of droog, zwaar of licht, bloemig, fris, la-achtig of fijn. Ontleed tenslotte uw indrukken, om schrijf ze en maak daarbij gebruik van kennerstermen. Zo wordt ge zelf een kenner en vex-dient de naam een goede wijnproever te zijn. Die roep kunt ge nog verhogen door anecdotes te ver tellen. En vergeet niet dat het glas er moet zijn voor de neus en de lip pen van uw gasten en dat het niet alleen voor hun ogenlust is bestemd". Wij zouden zo nog een hele tijd kun nen doox-gaan met het citeren van teksten, waarbij geen regel commen taar nodig is. Maar wij zullen volstaan met nog één zin en wel uit het hoofd stuk: „Vermijd wanklanken". Daarin staat namelijk te lezen: „Drink geen wijn bij sla, azijnsausjes of sinaas appelen. Drink hierbij desnoods een slokje water". Dat woordje „desnoods" spreekt hier boekdelen. Het bracht ons het refrein van een oud studentenliedje in her innering: „Wie in de boeken koeke loert en geestversnipperende dwaasheid snoert, drink water als de kippen!" Overigens valt een bezoek aan het centrum van propaganda best tegen. De wanden worden ontsierd door een aantal kwasi-aantrekkelijke beschilde ringen in onomwonden kleuren. Verder vindt men er een vitrine met allexdei glazen in modellen, die niemend kent of graag zou willen gebruiken. Het enige aaxdige vonden wij een groot bord met enige tientallen lichtpuntjes, waarbij men maar op een knopje be hoefde te drukken om in gedachten verplaatst te woi-den naar al die ge bieden met eerbiedwaardige kastelen, waarvan de namen alleen u al doen wijntanden. In de voorkamer bevinden zich twee aaxdige meisjes, die zowel Frans als Amsterdams spreken en zich in beide talen geheel belangeloos uitsloven om inlichtingen te vex-strekken. BOEDA. De Haagse Comedie geeft heden^\ avond in de Stadsschouwburg een door Michael Langham van de Old Vic geregisseerde voorstelling van „De vrolijke vrouwtjes van Wind sor" door William Shakespeare. Hetzelfde gezelschap speelt Vrijdag avond als abonnementsvoorstelling in de Stadsschouwburg nogmaals „De Revisorvan Gogol. In Carré begint vanavond de reeks opvoeringen door het Grand Ballet du Marquis de Cuevas met medewer king van de H.O.V. Solisten zijn: Rosella Hïghtower, Serge Golovine, George Skibine, Wladimir Skoura- toff, Jacqueline Moreau. Donderdagavond draagt Reinoud An ders in de kleine zaal van het Con certgebouw de novelle Nachtelijk paardengetrappel" van Bordewijk voor. Vrijdagavond brengt Mieke van Oorschot in de. galerie Le Canard moderne Nederlandse poëzie ten gehore. Jascha Horenstein dirigeert de abon nementsconcerten door het Concert gebouw Orkest van Woensdag en Donderdag, waarop Annie Fischer het Vijfde Pianoconcert van Beetho ven vertolkt. Vrijdag heeft in het Concertgebouw de generale repetitie plaats van de Matthdus Passion van Bach door het Amsterdams Oratoriumkoor en de H.O.V. onder leiding van Piet van Egmond. Vocale solisten zijn Jo Vin cent, Annie Woud, Julius Patzak, Herman Schey, Wiebe Drayer en Peter de Vos. In de galerie Le Canard wordt Don derdag een gramofoonplatenprogram- ma „Van Congo tot Chicago" uitge voerd. In de Bachzaal speelt Vrijdag het Sweelinck-kwartet voor de Kunstkring werken van Mozart en Bartök. met medewerking van de altviolist. Klaas Boon. Wim Koster en Koos Stikvoort ex poseren nieuw werk in kunstzaal Harnel aan de O.Z. Voorburgwal. y ADVERTENTIE Koningsplein 8 - Telefoon 4886 Volgens bei-ichten uit Mar del Plata is de Belgische reder Gabriël van Iseghem index-tijd accooi'd gegaan met de voorwaar den der Urker vissers, dat zij op Zondag niet zouden behoeven te werken. De moei lijkheid zit echter hierin, dat de Neder landse vissers niet langer dan 72 uur hun bedx-ijf in volle zee mogen uitoefenen. Wil men de contracten, die met de afnemers der vis zijn afgesloten, nakomen, dan moe ten elke week twee i-eizen van 72 uur wor den gemaakt en is het onvermijdelijk dat de vissers ook op Zondag hun wex-k doen. Zolang deze situatie blijft voortbestaan is het feitelijk niet mogelijk een vaste rust dag in te voex-en. De Nederlandse vissers, die accoord zijn gegaan met een vooxdopige vergunning van de Argentijnse regering voor het voort zetten van hun werkzaamheden, staan thans onder toezicht van de Ax-gentijnse immigx-atie-auloriteiten. Het contx-act, dat de Urker vissers hebben getekend, staat hun alleen toe voor de Belgische x~eder aan boord van diens schepen werk te verx-ich- ten. Men zoekt thans naar een regeling, die het de vissers mogelijk maakt in dien de reder hen tenminste niet opnieuw in dienst kan nemen elders werk te aan vaarden. Zij willen zich blijvend in Ax-gen- tinië vestigen. Een Nederlandse predikant te Buenos Aires trachts voox-ts te bemidde len tussen reder en vissers. Ook het Neder landse gezantschap verleent zijn bemidde ling. Aan cle Urker afslag De vorige week was de aanvoer van snoekbaars aan de Urkse afslag heel ge ring. Uit alles blijkt dat deze visserij een einde neexnt. De vangsten per span wax-en totaal onbevredigend, waardoor practisch de gehele vloot sedert Donderdag deze visserij niet meer uitoefende. Door de ge ringe aanvoer werden behoorlijke no teringen gemaakt voor zowel snoekbaars als rode baars. Snoekbaars noleerde per pond 0.90 tot 0,94, rode baars van 0,94 tot 1.04, voox-n en blei van 0,06 tot 0,08, karper van 0,15 tot 0,19 en snoek van 0.31 tot 0,68 per pond. De weekbesommingen der sleepnetvis sers varieerden deze week per span van 80 tot 700. Bij de staandnetvissers waren de resultaten ook vrij gex-ing (per vaartuig van ƒ20 tot 70). Aangevoex-d werd de afgelopen week: 2479 pond snoekbaars; 2041 pond rode baars; 7969 pond voox-n en blei; 24 pond snoek en 35 pond karper. De totale oinzet aan de afslag bedroeg ongeveer 4800. Nationaal daintoui-nooi bx-engt IJmuidenaren op tapijt Zaterdag en Zondag wordt het dam- tournooi om het kampioenschap van Ne derland te Amstex-dam in „De Kroon" aan het Rembrandtplein voortgezet. De Vel- senaren Dukel en Laros krijgen Stuur man, Bizot. Roozenburg en Van Zuilekom tegenover zich. Yme de Jong zal tegen Beex-s en Van Zuilekom moeten spelen. Keiler is Zater dag vrij en ontmoet Zondag Beers.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5