Velsens raad keurde zestig mille voor de „Citograf" goed ABDUSÏROOP Zomerplannen nemen vastere vormen aan De geschiedenis van een wraak De Hoogoven-voetbal gaat weer rollen ■Clowntje Riek 4 Gemeente rekent in Velsen- Noord op steun bij verwezenlijking van wegenprojecten 0EJVAVW0E Uitgeest Nederlandse kastelen en hun schoonheid Agenda voor Beverwijk SUPPLETOIRE BEGROTING THALIA FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY Generale van „Much ado" voor de oudjes Voor Holland I bekertournooi stijgt de belangstelling Kerkconcert ten bate van „Behoud klok" Voor de Minderen Burgemeester mr. Scholtens leidde causerie in Süsskind vervangt Cor Touwen WOENSDAG 12 MAART 1952 Er is aan de langdurige discussie in Velsens raad over de opnieuw opgewarmde kwestie-Dudok een niet minder belangwekkend debat voorafgegaan met de supple- toire begroting als onderwerp. Na een enigszins plechtig begin, waarbij liet nieuwe raadslid voor de Christelijk Historische fractie, de heer F. Walthuis, werd binnengeleid en door de voorzitter beëdigd, heeft de raad zijn mening gegeven over de niet onbe langrijke aanvulling op de begroting 1952, waarin zowel de aanschaffing van de citograf als de voorbereiding van de bouw van een slachthuis of slaehthal ter sprake zijn gekomen. De begroting is tenslotte zonder hoofdelijke stemming geaccepteerd, maar de communisten bleken het niet eens te zijn met de bouw van een nieuwe politiepost in Santpoort of Velsen. ADVERTENTIE De aanschaffing van een citograf, die de gemeente op 60.000,komt, werd door de heer Verbeek in gesprek gebracht: hij zag weliswaar de belangrijke voordelen van zo'n instrument voor de bevolkings administratie en de boekhouding der ge meentebedrijven, maar was toch wel wat geschrokken van de koopsom. Hij wilde zijn stem niet aan de post onthouden, maar had toch liever gezien, dat het college eerst eens had uitgekiend, of er geen samenwerking met andere gemeenten of particulieren voor Velsen mogelijk is, op dat het dure apparaat rendabel is te maken in een plaats, die feitelijk nog te klein is, om er alleen zo'n citograf op na te houden. Haarlem haalt er de kosten wel uit, meende de heer Verbeek, maar daaruit volgt, dat Velsen het wel wat moeilijker zal hebben: de citograf vraagt minstens 200.000 inwoners voor een ren dabele exploitatie. Natuurlijk groeit de gemeente, maar het kon wel eens zo worden, dat Velsen het dure ding allang heeft afgeschreven terwijl de gemeente er nog niet eens is „inge groeid". Beverwijk groeit onder dezelfde omstandigheden als Velsen en dus zag hij in samenwerking met de buur-gemeente een economische oplossing. Velsense achterstand Dat Velsen beslist achterlijk is op slacht- huisgebied was voor de heer Verbeek voorts een aanleiding om te pleiten voor een abattoir, maar hij vond het een beetje vreemd, dat de voorzitter deze zaak al aan de Engelse utility-bouw heeft gekoppeld, terwijl ze nog niet eens in de urgentie commissie is geweest. Terloops vond de heer Verbeek de 14.000,voor toiletten met waterleiding op het IJmuidense strand wel wat veel en hij wilde graag weten, of dat zulke luxe toiletten worden, of dat ze in serie worden gebouwd. De heer Van Dongen (CH) infor meerde naar de opening .van het badhuis in IJmuiden-West en naar de uitbreiding van het plateau aan het eind van de Strandweg. Hier kwam later van wethouder V i s- s e r (Arbeid, O.W.) het antwoord op, dat deze uitbreiding na de goedkeuring van Gedeputeerden nog voor het begin van het nieuwe seizoen voor elkaar zal zijn. Ook de heer Kruisman (CPN) bracht de slachthuisplannen te berde. De twee zijspan-motoren voor de politie vond hij veel te kostbaar 11.500,voor de twee), terwijl hij fel afwijzend bleek te staan tegenover de voorgestelde bouw van een nieuwe politiepost in IJmuiden of Sant poort. Uit het feit, dat de begroting voor het lopende jaar niet rekent op rente en af schrijving van de wèl geraamde bouwkos ten voor gymnasium en huishoudschool, meende de heer Lips (AR) te moeten af leiden, dat daar dus dit jaar niets van komt. Nee, zo is het niet helemaal, antwoord den de voorzitter en wethouder D e Boer (Arbeid, Onderwijs) later: alleen komen de scholen vermoedelijk dit jaar niet meer gereed, zodat hun afschrijvings kosten pas volgend jaar op de gewone dienst van de begroting zullen drukken. Wenckebachstraat De heer Lips had voorts met veel ple zier gezien, dat de verbetering van de Wenckebachstraat in Velsen-Noord aan staande is, alleen vroeg hij zich af, waar om de Hoogovens 50.000,in de kosten moeten bijdragen en waarom de gemeente niet alle kosten voor haar rekening neemt. „Dat zou financieel veel te zwaar wor- ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur in één speciale voorstelling de film die reeds millioenen ontroerde DE PASTOOR VAN KIRCHFELD naar de wereldberoemde roman met Hans Jaray als Pastoor Heil en m.m.v. de Wiener Sangerknabcn. Een menselijk gegeven op gevoelvolle wijze tot U gebracht. HEDENAVOND 8 uur laatste voorstelling van de grote succes-film. „SHOW BOA T" den", gaf de wethouder terug: het worden daar te omvangrijke projecten, dan dat een gemeente hun financiële consequenties zonder meer zou kunnen aanvaarden. En dat het PEN niet bijdraagt, zoals de heer Lips verwonderd had gemerkt, ligt volgens de heer Visser aan de omstandigheid, dat de Hoogovens-uitbreiding de verbete ring van deze straat in allereerste instantie nodig maakt. De AR-afgezant verklaarde zich ten slotte tegen de aanschaffing van een cito graf, omdat de 100.000 inwoners voorlopig toch niet gehaald worden en het huren van zo'n apparaat voorlopig heel wat goed koper komt. Hij wilde bovendien in de eerste plaats de voorwaarde van samen werking met andere gemeenten aan dit speciale crediet verbinden. Nadat de afrastering rond de Theo Tijs- senschool door de heer J. Visser (AR) wel wat wrak was genoemd en deze er zijn vreugde over uitgesproken had, dat er op de begroting een postje voor verbete ring is uitgetrokken en wethouder D e Boer een solide constructie had beloofd, nam de burgemeester, mr. M. M. Kwint, de citograf nog eens even onder de loupe: Velsen is een uitermate dynamische ge meente en diverse gegevens voor een verre toekomst wachten op uitwerking. Boven dien zal dit instrument belangrijke bespa ringen opleveren: nu al zijn er twee vaca tures op de afdeling bevolking, die voor lopig opengehouden zullen worden, nog daargelaten dat het geval een heleboel ruimte spaart. Een abattoir voor een stad van 100.000 zielen (Velsen groeit elk jaar met 2000 inwoners!) is een eerste rangs probleem: de exploitatie van een nSrmaal slachthuis kost bijvoorbeeld jaar lijks evenveel als Velsen thans aan het culturele werk besteedt of evenveel als de subsidie aan het kleuteronderwijs. Enge land echter heeft slachthallen gebouwd, die veel goedkoper werken en binnenkort zal de raad daar wel meer over horen. „Er zal nooit meer aan huis geslacht mogen worden", zei de burgemeester met klem. Dat de politiepost van IJmuiden-West in de pastorie van de Doopsgezinde kerk ge huisvest is, vond de voorzitter een onhoud bare situatie en hij wees er verder op, dat dit geen nieuwbouw- maar een herbouw- kwestie is. Badhuis en bouwstop Wethouder Aschoff (AR, Financiën), noemde de,citograf eveneens bizonder aan lokkelijk: Haarlem spaarde er al twee a drie mensen mee uit. Nadat de standpun ten nog eens omschreven waren en wet houder De Boer de raad meedeelde, dat het badhuis in West door de bouwstop is tegengehouden, bleek de heer V a n D on- g e n voor de citograf gewonnen te zijn. En de lichte tegenzin jegens een „Engelse" slaehthal („die Engelsen hebben geen be grip voor zorgvuldig slachten") werd uit de weg geruimd met de toezegging, dat dit project natuurlijk op de Hollandse gebrui ken en wensen zal worden afgestemd. De citograf kwam er door, tegelijk met de overige posten en de raad kon met de zware kluif van de kwestie-Dudok be ginnen. (Wij komen daarop elders in deze editie uitvoerig terug). Daarna werd met onvermoeibare ijver aan het staartje van de agenda begonnen: een voorstel tot subsidiëring van het over koepelend Oranjecomité ter organisatie dei- feesten op Koninginnedag en de vijfde Mei bracht de heer Den Hollander (CPN) in het geweer: het college wist geen ver schil te maken tussen een verjaardag van een lid van het vorstenhuis („van Hare Majesteit de Koningin", interrumpeerde de voorzitter) van een lid van het vor stenhuis, ging hij onverstoorbaar verder, en de Nationale Bevrijdingsdag. Wethouder De Boer ging er op in en vertelde, dat het straks de taak van de Velser Jeugdcentrale is, maar dat het overkoepelend comité dit gelukkig zolang nog waarneemt. Subsidie „wegens" het Velserbad De tweede subsidiepost, die ten prof ij te van drie zwemverenigingen, die buiten de gemeente moeten oefenen nu het Velser bad nog steeds dicht is,ontlokte de heer Van Dongen een weerwoord. Hij vond, dat de sportlievende leden best naar Haarlem konden gaan fietsen om te zwem men en dat er veel te gauw subsidie wordt Nederlandse bewerking van C. J. E. Dmaux 21) Op de eerste étage, in een der af delingen waar het betrekkelijk stil was, haalde hij hem in. Braun bekeek met aan dacht een der uitgestalde prenten, zonder zich enigszins te haasten. Het ogenblik was gekomen. Nu! Sierlin ging naast hem staan. Braun scheen niets te merken. Toen, zonder stem verheffing, alsof hij in zichzelf sprak maar toch duidelijk verstaanbaar, zei hij: Ik moet U eens even spreken. Ik wens een verklaring van U. Ik Braun scheen geen woord gehoord te hebben, alsof hij stokdoof was. Ongestoord, zonder op- of omzien, keek hij, zich iets vooroverbuigend, naar. de plaat, en liep langzaam verder, om even verderop weer te blijven staan, ditmaal voor een grote reproductie van Vermeers „Melkmeisje", die hij met zorg bekeek. Weer stond Sierlin naast hem. Iets luider dan de eerste keer en met nadruk zei hij: U schijnt me daareven niet verstaan te hebben. Ik wéns, ik éis een verklaring van U. Verstaat U mij nü? Uw wijze van doen, meneer. De aangesprokene scheen eindelijk te be seffen dat men tegen hèm sprak. Hij keerde zich om, nam de naast hem staande gestalte op van de voeten tot ter hoogte van de borst. Toen wendde hij het hoofd af. In het onverstoorbare gezicht tekende zich voor het eerst een uitdrukking af, een onmis kenbare gemoedsbeweging. Het was die van een grondige walging. Van een diepe minachting. Op zijn hakken keerde hij zich zonder een woord te zeggen om, liep door het korte zijpad naar de aangrenzende af deling en mengde zich daar onder het pu bliek. Sierlin verloor hem uit het oog. Verslagen bleef hij staan. Het klamme zweet stond hem op het voorhoofd en in de handen. Hij zag lijkbleek. Met inspan ning van al zijn krachten bereikte hij de uitgang van het warenhuis. Een taxi bracht hem thuis. Eberhardt zat aan de schrijftafel in zijn behaaglijk ingerichte werkkamer en was juist bezig een intieme brief te schrijven, waarin hij een gezellig souper voorstelde, toen zijn huisknecht bezoek aankondigde: Mr. Sierlin. Ietwat geprikkeld bedekte hij het nog onvoltooide schrijven, stond op en trad de binnenkomende gast met zijn gebruikelijke beminnelijkheid tegemoet. Zijn scherpe Als andere middelen gefaald hebben Uw hoest minder benauwd te maken, neem dan 223U3Ê gevraagd, zoals in dit geval voor reisgeld. Daar waren noch de heer De Groot (Arbeid), noch de heer Maas (Kath.) het mee eens en zij zagen die (geringe) sub sidie als een stukje van de kurk, waarop deze verenigingen drijvende blijven. „En laten we ze drijvende houden", voegde de wethouder er aan toe, „met het oog op de toekomstplannen". Verder merk te hij op, dat de gemeente zich met het gesloten Velserbad jaarlijks 12.000, bespaart aan subsidie voor dat bad, zodat het kleine bedragje er zeker wel af kan. En ver na middernacht liet de raad tenslotte een aantal benoemingen over'zich heen gaan, om tenslotte nog vijf minuten in besloten zitting te verwijlen. Als belangrijkst cultureel onderdeel van de komende Beverwijkse feest- week van 817 Augustus wordt door een gezelschap, dat uit tien amateur toneelverenigingen geformeerd zal worden, William Shakespeares „Veel leven om niets" in de vertaling van Burgersdijk opgevoerd. De heer Kool bergen zal met de artistieke leiding be last worden en de algemene leiding berust bij de heer P. Fiege. Uit de Beverwijkse zangverenigingen zal een gemengd koor voor de illustratieve muziek worden samengesteld en uit de symphonie-orkestjes wordt een strijk orkest gevormd, dat in costuum optreedt onder meer voor de balmuziek aan het Milanese hof. Dansschool D. Heemskerk zorgt voor het instuderen der dansen. De heer Fiege deelde ons mede, dat medewerking is verkregen van de bariton zanger Leo Rommerts, de jeugdherberg- vader van Koningsbos te Bakkum. Het stuk zal in de tuin van het buiten Scheybeeck opgevoerd worden en de repe tities beginnen al in Mei. De commissie voor Bedrijfsontspan- ning van de Hoogovens heeft ook voor dit voorjaar haar netten weer uitge zet om daarin voor het Holland I- bekertournooi 1952 zoveel mogelijk voetballers te vangen. De belangstelling voor dit tournooi, clie elk jaar groter wordt en in 1951 totaal 90 elftallen in drie afdelingen bij elkaar bracht zal vermoedelijk dit jaar weer gestegen zijn. Naar de voorbereidingscom missie aanneemt zal het aantal deel nemende elftallen uit de verschillende bedrijfsafdelingen de honderd overschrij den! Ook nu stelt de commissie zich het spelen in drie afdelingen voor, waarbij voor de eventuele deelnemers de waar schuwing geldt, dat zij niet tot het tour nooi worden toegelaten indien zij in het seizoen 1951-1952 na 1 November nog in competitieverband voor de K.N.V.B. of onderafdelingen of in enig clubverband hebben gespeeld. De A-afdeling, waarin gespeeld wordt om de 32 kg wegende Holland I-beker, staat open voor deelnemers van elke leef tijd In de B-afdeling voor de Holland II- beker komen elftallen met spelers, die voor 1917 zijn geboren. Voor hoogstens acht elftallen is de C- afdeling. Deze is bestemd voor de vete ranen. Voor deze groep heeft „Tweede Jeugd"'van Walserij-Oost zich al opge geven met spelers van wie de jongste 40 jaar en de oudste 58 jaar is en die ge zamenlijk 511 jaar tellen. Hoewel uiteraard elf spelers per deel nemende ploeg aah hét tournooi kunnen deelnemen, moeten met het oog op moge lijke verhinderingen 16 spelers voor elke groep worden aangewezen. Dit betekent dus, dat bij de verwachte belangstelling van meer dan 100 elftallen ruim 1600 voetballiefhebbers worden ingeschakeld. Vorig jaar waren het er ruim 1400. In afdeling A kwam de titel bij „De Platenridders" van Walserij West terecht met als tweede „Internationale" en bij afdeling B werd zij veroverd door „Won- derteam", gevolgd door ..Laatste Kans". Hoewel reeds nu verwacht mag worden dat de winnaars van 1951 zich weer ge ducht zullen roeren, zijn er echter ook aanwijzingen voor andere favorieten. Getracht is voor dit tournooi de beide speelvelden op het nood-tenrein „Roos- wijk" te reserveren, waarvoor inmiddels een nieuw plan van rouleringssysteem was ontworpen. Dit kan echter niet en dus zal het tournooi, evenals vorig jaar, voor de A- en B-afdelingen weer gespeeld worden volgens net afvalsysteem. De C-afdeling krijgt drie wedstrijden voor elk elftal te verwerken. De commissie heeft het voornemen om dit monster-voetbaltournooi begin April te laten aanvangen om zo mogelijk half Juni de eindwedstrijden te kunnen houden. Daarna en tussentijds krijgt de com missie voor Bedrijfsontspanning nog meer werk. Eerst wordt voor de 5 Mei-viering in het kader van de Beverwijkse en Noord-Velser feesten de attractieve „Wa- tervlief-kermis voorbereid en dan volgen nog de voorbereidingen voor volleybal- en athletiektournooien en mogelijk ook voor handbal. Donderdagavond zal in de Ned. Herv. Kerk te Uitgeest het Luthers Kerkkoor van Zaandam een kerkconcert geven, geheel •ten bate van het comité: „Behoud Hemony- klok". Aan dit concert zal medewerken de heer Kasper Kaat, canter-organist te Midden- Beemster. Het programma vermeldt onder meer werken van Bach, Bruckner en Wagenaar. Zc reisden weer terug rnet de trein, nadat de boot hen aan land had gebracht. En zo waren ze dan weer thuis „Ja, Bunkie", zei oom Tripje. „Nu is de vacantie weer afgelopen; jullie gaat morgen weer naar school en flink leren!" „Ik vind het best", zei Bunkie. Het is wel weer leuk, op school te zijn, al was het dan wel erg leuk in de vacantie!" Zo dachten de anderen er ook over. 's Avonds zochten ze alle boeken en schriften bij elkaar, die ze morgen op school nodig zouden hebben. De boeken werden met nieuw papier netjes gekaft, want ze wilden keurig voor de dag komen. Alles pakten ze in hun tassen, zodat die klaar stonden om mee te nemen. In bed praatten ze nog wat met elkaar over alles, wat ze op het eiland hadden beleefd. „Ik hoop maar, dat we het volgende jaar weer daarheen gaan met de vacantie", vond Bunkie. Dat hoopten de anderen ook. Het was erg leuk geweest. „En dan gaan we weer naar Ouwe Kees en vragen hem, of hij wat vertelt!", besloot Bunkie. blik ontdekte onmiddellijk de verandering, die zich in nog geen maand tijd in Sierlins gezicht had afgetekend. De toestand van deze man was ernstig. Deze vertrokken glimlach, het onzekere in die dwalende ogen, het gejaagde in de beweging der han den dat wees onloochenbaar op een zeer kritieke situatie, waarin deze mens ver keerde. Zonder iets te doen blijken nodig de Eberhardt hem uit plaats te nemen en het zich gemakkelijk te maken. Kerel, dat doet me plezier je weer eens te zien. Dat moet je vaker doen! Je weet, dat je steeds welkom bent. En vertel eens, hoe gaat het? Altijd nog clik in het werk zeker? Ja, je zit nu niet bepaald op een post waar je kunt duimen-draaien. Maar.pas op, dat je je niet overwerkt! Daar is niemand mee gebaat! Ik hoop dat ik je niet lastig val, als ik nog eens terugkom op het gesprek van laatst. Je begrijpt me wel. ik bedoel die krankzinnige geschiedenis van.... Ik weet waar je op doelt, Sierlin. En zijn er nieuwe gezichtspunten? Plotseling vloog Sierlin overeind, greep zijn vriend bij de arm en trok hem naar het venster. Met een volkomen veranderde stem, hees en gejaagd, hoorde Eberhardt hem zeg gen: Daar daar staat hij! Daar, be neden Eberhardt volgde de richting van Sier lins bevende vinger. Hij zag niemand. Maar beste kerel, ik kan met de beste wil van de wereld geen sterveling ont dekken! De stem naast hem werd fluisterend, er sprak een nameloze angst uit: Zié je hem niet? Hij moet daar staan! Hij wacht op me tot ik weer naar buiten kom! Zie je hem dan niet? Hij loopt weer achter me aan. Voortdurend Eberhardt wist waar hij aan toe was en wat hem te doen stond. Iiij probeerde een opgewekte klank in zijn stem te leggen toen hij zijn vriend van het raam wegtrok met de woorden: Als hij daar staat, laat hem dan maar, Sierlin. Kom! Hij ging hem voor naar de vestibule, hielp hem in zijn bontjas en maakte zich zelf klaar voor het uitgaan. Sierlin liet zich als een kind leiden. Buitengekomen vroeg hij luchtig: Zie je wel, Sierlin, waar is nu je ach tervolger? Er was wijd en zijd niemand te bespeu ren. Alleen een auto reed juist tussen hen en de kale bomen van de Dierentuin weg en was het volgende ogenblik verdwenen. Maar daareven was hij er! Toen ik bij je binnenging Op een kalmerende toon en zonder ant woord te geven, zei Eberhardt: Weet je wat we doen, Sierlin? We gaan eens even een ommetje maken. Een wandelingetje door het park. De frisse lucht zal ons beiden goed doen: Wij juris ten hebben zo nu en dan eens afleiding nodig om allerlei zaken uit ons hoofd te De generale repetitie van 8 Augustus is als gratis voorstelling bedoeld voor de ouden van dagen. Inmiddels is de opengevallen plaats in het bestuur van de „Stichting Beverwijk 650 jaar stad", die de organisatie van de feestweek op zich heeft genomen, ingeno men. In de plaats van wethouder W. Al- berda werd benoemd de heer J. Schmohl, directeur van de Twentse Bank en daar mee is het bestuur weer voltallig, bestaande uit voorzitter G. W. P. Stoutenbeek; vice- voorzitter P. Langendijk; secretaris Jac. de Weijer; penningmeester J. v. Hedel en de leden C. F. v. Dam, W. Swarts, G. H. Teusink en J. Schmohl. Voor de expositie „Hoofd en hand", die van 917 Augustus in de Julianaschool en een nabije tent wordt gehouden, is een erecomité gevormd onder het erepresi dentschap van mevr. V. Ingen Housz Hovy en voorzitterschap van burgemees ter mr. H. J. J. Scholtens. De sub-commissie voor muziek, zang en toneel, die de practische voorbereiding van de uitvoering van „Much ado about nothing" in handen heeft, bestaat voor de sectie toneel uit de heren Piet Fiege, Frans Brakenhof en J. P. Schelvis. De sectie muziek wordt gevormd door de heren J. C. Verhorst, M. Bal, J. Schuttevanger. De sectie zang ziet er als volgt uit: J. Bakker, Th. Smit jr. en A. Mol. Het grote stuk van Shakespeare vereist 20 „sprekende"' rollen en figuratie, zodat de beste krachten uit de amateur-toneel kringen zullen moeten aantreden om het stuk te bezetten. Voor het Historisch Genootschap Mid- den-Kennemerland hield jhr. dr. E. O. M. van Nispen tot Sevenaer, directeur van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg, gisteravond in het veilinggebouw Kenne- merland een lezing over Nederlandse Kas telen, daartoe ingeleid door burgemeester H. J. J. Scholtens. Hij memoreerde de herstellingswerk zaamheden, die thans aan de gang zijn of nog verwacht worden aan de Wijkertoren, de kerk van Wijk aan Zee en de voltooide restauraties van de Uitgeester en Castri- cumse kerken. De burgemeester hoopte, dat ook het oude „Scheybeeck" eens aan de beurt zou komen, „zoals vele oude, mooie gebouwen, die ons, vooral in deze streek, zo na aan het hart liggen". Op een der komende Zaterdagmiddagen zal er in Haar lem een excursie georganiseerd worden, om de oude schoonheid, speciaal van Be verwijk, te laten bekijken. De heer van Nispen leidde zijn causerie in met de geschiedenis van enkele kaste len uit de Achterhoek, waar deze burchten het langst zijn bewaard gebleven. „Onze kastelen zijn de populairste uitingen van kunst en geschiedenis" zei de heer Van Nispen. Niet alleen om deze kunstuitingen moeten zij bewaard worden, maar ook om hun architectonische waarde. In de eeu wen, volgend op de „originele aflevering", hebben onze voorvaderen namelijk telkens een stuk aangebouwd, waaruit wij de bouwkunst uit die perioden kunnen bestu deren. Ook daarom zijn zij waard, behou den te worden voor het nageslacht, temeer, daar dergelijke bouwsels niet meer ge maakt worden en dus een niet-verzorgen, ondergang ten gevolge zou hebben. Enkele oorspronkelijke eigenaars hebben getracht hun eigendom zo lang mogelijk in stand te houden. Hierdoor hebben zij de ge meenschap een gx-ote dienst bewezen, want door het bewonen worden de kastelen on derhouden. Een kasteel, dat leeg staat, is als verloi-en te beschouwen, aldus spreker. Hij betreurde de moeilijkheden, die als ge volg van de wederopbouw van de steden waren ontstaan en die de zox'g voor de monumenten op de achtei-grond drongen. De financiën spelen in dit onderhoud be grijpelijkerwijs een grote rol. Hieraan zou echter wel een mouw te passen zijn, als het Nedei-landse volk zich maar eens zou uitspreken over het al dan niet herbouwen van deze erfenissen uit de Middeleeuwen. Spi-eker hoopte, dat deze uitspraak dan snel zou geschieden, want „over tien jaar zijn de nog niet verzorgde kastelen ver loren". Met een serie lichtbeelden, aange vuld met plattegi-ond-tekeningen, lichtte de heer Van Nispen het oorspi'onkelijke en het tegenwoordige uiterlijk toe. Spijtig was, dat het projectiescherm de omvang van de beelden niet kon bevatten, waardoor soms de meest bizax'e vormen op het doek ver- schenen. De bas-bariton Cor Touwen is wegens ziekte verhinderd om aan de Woensdag avond in de Grote Kerk uit te voeren Jo hannes Passion mede te werken. 1-Iet be stuur heeft in zijn plaats de bekende bas Süsskind geëngageerd. Meer animo. Er was Dinsdag voor de schaars aangevoerde plat- en fijnvis, die Maandag belangrijk in prijs gedaald waren, weer wat meer vraag. Voor enkele soorten, zoals onder andere de wijting, wax^en de prijzen goed. Na de tendenz van Maandag toen de middeltongsoorten op 1.50 per kilo kwamen te staan, wisten deze Dinsdag weer noteringen te behalen van 1.90 per kilo en de grove slips promoveerde weder- om van 0.85 tot 1.05 per kilo. De wij ling, die Maandag dreigde aan de vismeel- fabriéken te moeten wox-den toegewezen, maar toch juist iets boven de opvangprijs kon blijven, steeg, voor de didhte kwali teiten, weer tot 15 en voor de gestripte soorten tot zelfs 18 per kist. Voor de Oostzee-gullen, die door de Texel (IJM 5) werden aangevoerd, had geen betere markt kunnen worden uitgezocht. De gx-ote vraag naar de Noordzee-kwaliteiten di-oeg er aanmerkelijk toe bij, dat voor de middel- Oostzee-soorten grif prijzen werden betaald van 26 tot 28 per kist en ook de kleinere soorten konden 21 tot 23 maken. De geringe scholaanvoeren vonden goede af nemers en werden best betaald met 30 voor de tweetjes en 21 voor de pufschol- letjes. Afschrijvers gevraagd. De aanvoer van de trawlers was Dinsdagavond volgeboekt. Al zouden er nog meer tx-awlers binnen ge- komen zijn, dan zouden deze, in verband met de beschikbare losploegen niet meer hebben kunnen lossen. Aan de afslag kwa men voor de Woensdagmax-kt de Antje met 90 kisten schelvis en piepers, 20 gestripte wijting, 10 dichte wijting, 15 platvis, 40 diversen, 50 kabeljauw en gullen en 225 stuks stijve kabeljauwen. De volgende schepen gaven de laatste vangstberichten door: Thorina met 100 kisten koolvis, 200 wijting, 300 makreel, 90 Noordharing en 300 Zuidharing: Mary met 130 kisten, schelvis en piepers, 80 koolvis, 50 makreel, 250 Noordharing, 220 Silverpitharing, 60 wij ting, 250 stuks stijve kabeljauwen en 45 diversen; en Post Boy met 100 schelvis en piepex-s, 20 koolvis, 90 makreel, 60 Noord haring, 100 wijting, 180 stuks stijve kabel jauwen, 860 kisten Silverpitharing en 50 diversen. Ook de Scheveningse logger On derneming I, de KW 38 en tal van kotters en botters, die van Maandag af aan de kust achter de plat- en fijnvis hadden gejaagd, kwamen Dinsdag binnen. Voor Donderdag. Hoewel er nog geen 'bevestiging kwam van de trawler Tzonne, dat deze voor de Donderdagmarkt zou ko men, werd dit schip toch voor genoemde marktdag verwacht. De binnenkomst van de Haarlem, die, zoals reeds eerder werd vermeld, Maandag reeds een vangstopgave doorgaf van 200 kisten Noordharing, 180 koolvis, 35 stokkebit, 200 wijting, 50 schel vis en piepers, 40 kabeljauw en gullen, 15 heek en 130 schelvis en piepers, stond ech ter vast voor Donderdag. Mooi resultaat. De Texel (IJM 5) die Dinsdag aan de afslag was met rond 750 manden Oostzee-gullen, kon gezien de goe de prijzen een resultaat bereiken van 11.000. Temeer daar het slechts een acht daagse reis gold, was dit een prachtig re sultaat. In en uit. Dinsdag kwamen te IJmuiden binnen (opgave tot 15 uur): UK 78, 86, 17, 200, 161, 85. 32, 203. 94, 8, EH 20, UK 80, IJM 210, UK 120. IJM 35, RO 15, IJM 61. Naar zee vertrokken de UK 189, 114, 77, 98, 143, 194, 87, IJM 241, UK 185, IJM 318, 202, 262, 206, 249, VD 60, UK 50, 25, 66, 168, 8, 200, 4, 203, 70, 94, 85. 86, 161, EH 20, UK 75, IJM 213 en de UK 17. Marktberichten. Noteringen: Gr. tong 2.60-2.45, grm. tong 1.84-1.73, kim. tong 1.94-1.84, kl. tong I 1.24-1.12, kl. tong II 1.10-1, tarbot I 2.30-2.20; alles per kilo. Tarbot III 88. tarbot IV 69-42, kl. griet 34, gr. schol 36-25, grm. schol 52-42, kim. schol 68-54. kl. schol I 36-27, kl. schol II 39-19, schar 22-10, bot 14-11, wijting 17-12; alles per 50 kilo. Gr. kabeljauw 124-118 per 125 kilo. Aanvoer: 63 kisten tong en tarbot, 2 griet, 107 schol, 47 schar, 16 bot, 119 wij ting, 585 kabeljauw en gul, 11 diversen; totaal 950 kisten. Besommingen: KW 51 2510, KW 129 4370, KW 38 2130, IJM 210 3660. Veevoer en cursisten Dinsdagavond heeft de afdeling Bever wijk van de vei'eniging van oud-cux-sisten der Landbouwwinterschool een goed be zochte ledenvergadex-ing gehouden. Als spreker was aanwezig de heer W. Koopman, Rijkslandbouw-assistent, die sprak over „veevoeding en voederwinning op grasland"; een actueel ondex-werp nu de veevoedselpositie door de vermindex-de im port in gevaar komt. Woensdag 12 Maart Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur, „Peking Express". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Showboat", Donderdag 13 Maart Raadhuis, Beverwijk, 10 uur: Spreekuur wethouder van Sociale Zaken. zetten. Ik heb soms ook van die dagen, dat mijn kop omloopt. En clan bevind ik mij er altijd wèl bij de benen te gebruiken. Ziezo, zorgen aan de kant; we laten het werk nu eens het werk. Ebei'hardt voerde het wooi'd. Hij vroeg niets. Hij praatte over allerlei alsof hij het doel van dit bezoek helemaal was verge ten. Sierlins antwoorden wax-en kort en nietszeggend. Met een somber gezicht liep hij naast zijn vriend, zonder te luistex-en naar EbexTxardts gesprek. Zij waren nu vlak bij de vijver, die zich tussen de boom- pai'tijen in grillige vox-men uitstrekte. Er lag een dun ijslaagje op het water, dat door donkere plassen doorbroken wex'd. De kale bomen lieten het uitzicht naar alle kanten vrij. Het was hier stil. De paden lagen verlaten. Plotseling voelde Eberhardt zich bij de arm gegrepen en ki-ampachtig vastgehou den. Een hese stem naast hem fluistex-de: Kijk daar. daór zit hij, op die bank! Op een der rustieke banken aan de over- zijde van het water zat inderdaad .een ge stalte naar het op deze afstand scheen, van een nog jonge man. Zijn gezicht was niet te onderscheiden, het ging schuil ach ter de handen. Blijkbaar steunde hij met de ellebogen op de knieën. De gestalte zat roerloos. Daar hij bij deze vrieskou niet kon zijn ingeslapen, moest hij diep in ge dachten verzonken zijn. Hij droeg een korte jekker en bruinlederen handschoenen. Eberhardt was inderdaad verbaasd. On- willekeux-ig sprak hij op gedempte toon, alsof hij zou kunnen worden vei'staan door onwelkome ox-en, toen hij zei: Ben je er zeker van dat hij het is? De greep om zijn arm werd losser. Hij hoorde de hese stem naast hem, bevend vaxr ingehouden woede of angst, fluisteren; Zeker? Héél zeker! Hij is ons nage lopen Nagelopen? Dat was volkomen onmoge lijk. Een half uur lang hadden ze het park doorkruist en waren herhaaldelijk blijven stilstaan. Geen mens had hen gevolgd. Bo vendien: hoe zou deze zogenaamde achter volger dan plotseling aan de overkant van de vijverbocht zijn gekomen en een hou ding hebben aangenomen, alsof hij er al minutenlang in gepeins vei-zonken zat? Eberhax'dt voerde deze argumenten aan ten bewijze, dat Sierlin zich wel moest vergissen. Neen!, kreeg hij ten antwoord, neen, je kent hem niet. Maar nu.... nu.... Sierlin maakte aanstalten weg te lopen. Nog juist wist Ebex-hax-dt hem te weer houden. Hier!, zei hij gebiedend. Op die manier maakt hij zich weer uit de voeten, zodra hij je in het oog krijgt. Hij heeft jongere benen dan jij. Nu laat je de leiding aan mij over. Ik zal met hem praten. Mij kent hij niet. Jij blijft kalm hier. Loop maar wat heen en weer, daarginds tussen de bosjes, en wacht tot ik terug ben! Wordt vervólgd). j

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6