Grof Russische nota wekt hoop op ommekeer in Europa Amerikaanse senatoren zoeken stokken om Truman te slaan Weerbericht Haarlems Dagblad „Europese eenheid moet echter primair blijven" Amerikaanse bases in Spanje Lord Ismay benoemd tot Atlantisch secretaris Lattimore slachtoffer der heksenjacht Afmattende kruisverhoren met trucs Het woord is aan Eisenhower won van Taft, Kefauver van Truman Schoolgeldreductie bij het lager onderwijs Noorse oud-premier Nygaardsvold overleden Optimistische geluiden uit Duitsland Spoedig onderhandelingen Plannen voor een Europees college in Hamburg Atoomvliegtuig voor defensie Lesvliegtuig bij nood landing vernield Bevroren Bot Centrale De Kalmthoutse heide wordt niet geschonden Belediging van Franco Belastingacademie alleen voor mannen Brandschade in de maand Januari: 1.066.055 66e JAARGANG No 2 09 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tetef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactieenalle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 13 MAART 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 62 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Een lid der eerste kamer, prof. Gerretson, heeft gezegd dat sinds wij Indonesië kwijt zijn wij niet meer zijn dan een zevende rangs landje, een overbevolkte boerderij ergens bij de Noordzee. Prof. Gerretson heeft deze uitspraak gedaan tij dens het debat over de begroting van Bui tenlandse Zaken. Bij eerste beschouwing van deze woorden voelt men zich meteen geneigd de vraag te stellen, welke landen (en in welke volgorde) hij indeelt op de zes voorgaande rangen. Van een hoogleraar mag men immers verwachten dat hij een vraag om nadere toelichting weet te be antwoorden? De twijfel, of hij daartoe ten deze in staat zou zijn, wordt evenwel lot ontkennende zekerheid bij zijn aanduiding „overbevolkte boerderij". Het is het Eerste Kamerlid prof. Gerretson blijkbaar ont gaan dat in de loop der huidige, reeds voor de helft verstreken eeuw wij niet alleen verdubbeld zijn in bevolkingstotaal, maar dat ook een belangrijke verschuiving in onze arbeids-indeling is ingetreden. Het (overigens nuttige en achtbare) boerenbe drijf is niet meer het meest beoefende. Wij bezitten tegenwoordig een grote en belang rijke industrie. Het is niet eens nodig er de handel en de scheepvaart ook nog bij te halen om aan te tonen, dat dit de betiteling „boerderij" voor ons land ontoepasselijk maakt. Maar de professor verdient scherper cri- tiek. Dat wij Indonesië kwijt zijn is alleen in staatkundige zin waar. Wij hebben in dat land nog enorme belangen, die met be leid en tact behouden kunnen worden en voor de welvaart van ons gehele volk van de grootste betekenis zijn. De talrijke Ne derlandse ondernemers in Indonesië ver wachten dat wij dat zullen begrijpen en ernaar handelen. Bij vele invloedrijke In donesiërs bestaat daarbij de overtuiging, dat zij veel beter met Nederland dan met Amerika of Engeland kunnen samenwer ken. En onze schépen, die naar Indonesië vertrekken zijn tegenwoordig weer vol be zet met passagiers: menigeen moet maan den wachten eer hij passage kan krijgen. Ook hebben verscheidene landgenoten, die in de laatste tijd voor korter of langer zakenbezoek heen en weer gevlogen zijn op de luchtvaartroute SchipholDjakarta, bevestigd dat de stemming in de Oost jegens ons allerminst vijandig is en dat naar hun overtuiging daar nog steeds een grote taak voor ons ligt. Mits wij met beleid en tact handelen. Is het tactvol als een lid der Eerste Kamer in een openbaar debat ons eigen land kleineert door het als „zevende rangs" en als „een overbevolkte boerderij ergens bij de Noordzee" aan te duiden? Het is dom in zelfgenoegzaamheid en zelfverheerlijking te vervallen. Maar dit, het tegenovergestelde, is erger. En van de mensen die onze belangen in Tweede en Eerste Kamer hebben te behartigen mogen wij eisen dat zij zulks doen. Welnu: ieder mens wordt geschat op de waarde, die hij zichzelf toekent. Dat geldt ook voor ieder volk. Als een van zijn vertegenwoordigers zijn land minachtend bejegent wordt het daarmee geschaad, ook in de ogen van som mige anderen die ertoe behoren en wie het aan zelfvertrouwen mankeert. Gelukkig kunnen wij met rustige zekerheid vaststel len dat de qualificaties van prof. Gerretson naar niets lijken. Ook als wij Indonesië volkomen kwijt waren, als wij er geen be langen meer hadden en er geen toekomst voor energieke jonge Nederlanders meer lag, zouden wij geen zoveelste rangs landje zijn en geen „overbevolkte boerderij ergens aan de Noordzee". Men denkt in het bui tenland heel anders over Nëderland. Prof. Gerretson heeft het blijkbaar verstandig geacht om, al doorslaand, het volk te ont zien. Het volk is goed, zei hij; het zucht evenwel onder slechte leiding. Dat is een gemakkelijk demagogisch praatje, waarbij alleen maar vergeten wordt dat de leiding Uit het volk voortkomt en dat het, zeker onder een régime als waaronder wij al lan ger dan een eeuw leven, houding en optre den van die leiding kenmerkt. Een goed volk leeft niet in een zevende rangs landje; dat is onzin. En ons volk heeft zijn gebreken zowel als zijn deugden, evenals ieder ander, maar tot die gebreken behoort geen tekort aan energie en volharding en ons staatsbestuur maakt zijn fouten (als ieder ander) maar het is hecht en stabiel, in tegenstelling met de regering in vele andere landen. Na de slag, die de tweede wereldoorlog ons hier en overzee heeft toegebracht is een tweede gevallen: het verlies,-in staal kundige zin, van Indonesië. Weer een slag, en in zeer moeilijke omstandigheden. Maar Nederlands traditie en Nederlands aard houden in dat wij ook die zullen te boven komen. Het verkeerdste en meest on- nederlandse, dat men in zulke omstandig heden kan doen is te zeggen, dat de zaak verloren is en eigen land te kleineren. Er zijn natuurlijk meer lieden te vinden, die menen dat het flink en interessant staat schamper te doen over „ons kleine land" en vooral negatief te zijn. Vooral niet mee opbouwend, vooral niet mee helpend, voor al niet waarderend en daarbij een toon voe rend, alsof het grote buitenland toch in alles boven ons slaat. Welnu, dat is goed koop en onwaar. Ik heb jarenlang in „het grote buitenland" geleefd en gewerkt en weet beter. Anderen hebben ook zulke er varing opgedaan en evenals ik kunnen vaststellen, hoe men in grote landen met vertrouwen en respect over ons land en volk spreekt. Ook nu, in deze tijd, nu wij Indonesië (staatkundig) kwijt zijn. Men beschouwt Nederland en zijn volk als een van de sterke, volhardende, betrouwbare eenheden in een chaotische, grotendeels ontwrichte wereld. Dat is de waarheid, in tegenstelling mét de uitspraak van het Eerste Kamerlid prof. Gerretson. R. P. Johan Nygaardsvold, Noors premier in de tweede wereldoorlog, is Donderdag morgen in een ziekenhuis te Trondhjem in de ouderdom van 73 jaar overleden. Toen de Duitsers in 1940 Noorwegen binnenvielen, week Nygaardsvold met de Koning en zijn regering uit naar Londen, waar hij tot het einde van de oorlog bleef. I- 1946 werd hij opgevolgd door Gerhard- s<: Hij heeft een belangrijke rol in de Nar.-se 'arbeidersbeweging gespeeld. Een der eerste foto's van de staatsgreep van generaal Batista in Havana. Een tank van Batista's troepen heeft stelling genomen voor het paleis van president Socarras, die echter bij de nadering der rebellen reeds de wijk had genomen naar de Mexicaanse ambassade, waar hij thans asyl geniet. BONN, 13 Maart (van de A.N.P.-corres- pondent). De West-Duitse regering heeft zich Woensdagavond bij monde van Jakob Kaiser, minister voor al-Duitse vraagstuk ken, geuit over de Russische nota inzake het vredesverdrag met Duitsland. „Duits land en de Westelijke mogendheden zullen nauwkeurig moeten onderzoeken of in de verhouding tussen Oost en West werkelijk een keerpunt op komst is", zei Kaiser. Daarbij moet Duitsland zich volgens hem houden aan drie punten: De versterking van Duitsland en de vrije wereld moet worden voortgezet, geen mogelijkheid mag worden verzuimd om tot eenheid en vrede te komen en Duitsland kan geen afstand doen van „onbetwistbaar Duitse gebieden". De Russische grondslagen voor een vre desverdrag bevatten volgens Kaiser een aantal punten, die nauwkeurige ophelde ring behoeven. Een optimist zou volgens de minister in het Russische voorstel de er kenning kunnen lezen van de onderhande- lingstaak van een regering voor geheel Duitsland. In de beoordeling van de Russische nota tekende zich hier een tegenstelling af lus sen het inzicht van dr. Adenauer en dat van de socialistische oppositie. De socialis tische partij heeft het door Adenauer steeds verworpen plan voor een neutraal Duits land „een verleidelijk voorstel" genoemd en de stelling verkondigd, dat zulk een Duitsland „een deugdelijke grendel" zou kunnen schuiven tussen de wereldrivalen. Ook liberale leiders hebben zich verzet tegen een geheel negatieve beoordeling dei- nota, doch zij stellen de pogingen tot ves tiging der Europese eenheid voorop. Het voorkomen dat de integratie van West-Europa vertraagd wordt, wordt in re geringskringen te Bonn beschouwd als de belangrijkste taak. Of de Westelijke geal lieerden al dan niet besluiten zullen zich met Moskou aan een tafel te zetten, in elk geval mogt het nauwe contact van de Bondsrepubliek met de Westelijke mogend heden onverzwakt behouden blijven, zo heeft de leiding der C.D.U. verklaard. De liberale leider Euler heeft de eis ge steld, dat bij het komende diplomatieke contact de Russen duidelijk zal moeten worden gemaakt, dat de Westelijke een heid ook na een vergelijk nodig zal blijven. Zijn partijgenoot dr. Schaeffer, vice-pre sident van de Bondsdag, heeft verklaard: „Men moet onderzoeken in hoeverre we slaan voor een beginnende afkeer bij de Russen van expansie-politiek. Mogelijk blijkt het de wens van Moskou de burger oorlog tussen de vrije wereld en het Oos ten door zelfbeperking te beëindigen." De Russen zouden naar de opvatting van de Duitse liberalen alle reden kunnen heb ben voor een werkelijke koerswijziging. „Zij merken de groeiende nadelen die zij door hun aggressieve machtspolitiek hebben opgelopen", aldus Euler. Ook zonder zich illusies te maken over een koerswijziging van de Sovjet-Unie meent de leiding der sociaal-democratische partij, dat ook uit: zuiver tactische behoef ten van de Sovjet-Unie nieuwe situaties kunnen ontstaan, wanneer de Westelijke WASHINGTON, (Reuter) Dc Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, heeft Woensdag op zijn weke lijkse persconferentie medegedeeld dat spoedig besprekingen tussen de Amerikaan se en de Spaanse regering zullen beginnen over het gebruik van militaire bases in Spanje door de Verenigde Staten. De Spaans-Amerikaanse onderhande lingen zullen te Madrid worden gevoerd. Zij beginnen, zodra de nieuwe Amerikaan se ambassadeur bij de Spaanse regering, Lincoln MacVeagh. te Madrid is aangeko men. MacVeagh wordt 23 Maart in de Spaanse hoofdstad verwacht. Gesproken zal worden over het gebruik van militaire bases in Spanje door de Verenigde Staten en de besteding van honderd millioen dol lar voor hulpverlening aan Spanje. Riet Congres heeft dit bedrag toegestaan. Ambassadeur MacVeagh zal worden „bij gestaan" door een groep militaire raad gevers. mogendheden met geduld, taaiheid en in zicht reageren. „Het Westen zou zich het antwoord te gemakkelijk maken indien het niet alle mogelijkheden zou aftasten, die tot hereniging van Duitsland kunnen lei den", zo liet het partijbestuur vandaag ver klaren. „Een mogendheid, die deze mogelijke kans tot ontspanning van de toestand zou verzuimen, en daardoor de splitsing zou bestendigen, zou de hoofdschuld dragen aan de zich verdiepende verscheuring van Europa en de wereld, waarvan niemand de gevolgen kan overzien." Officieel is bekend gemaakt, dat Lord Ismay de benoeming tot secretaris-generaal van de Atlantische verdedigingsorganisatie en tot vice-voorzitter van de permanente raad heeft aanvaard. Lord Ismay zal als Brits minister voor het Gemenebest wor den opgevolgd door Markies van Salisbury, sedert Churchill in October aan de rege ring kwam, Lord Grootzegelbewaarder en leider van de conservatieven in het Hoger huis. Verwacht wordt, dat Lord Ismay de vol gende maand, voor de georganiseerde raad het nieuwe permanente hoofdkwartier te Parijs zal betrekken, zijn nieuwe functie zal aanvaarden. Lord Ismay is 64 jaar. In de afgelopen oorlog was hij stafchef van het Britse leger. Professoren en studenten van de univer siteit van Hamburg hebben plannen ont wikkeld om in de Hanzestad een Europees college te stichten, met het doel de Duitse jeugd politiek te scholen voor haar taak in een verenigd Europa. Het ligt in de be doeling voor dit doel studenten-tehuizen in te richten, waar Duitse en buitenlandse studenten zich geruime tijd gezamenlijk aan de studie der Europese problemen zouden kunnen wijden. Het derde deel dei- deelnemers zou buitenlanders moeten zijn. In Brugge (België) is reeds zulk een Europees college gevestigd. Due deLévis: De meeste smarten komen zo snel omdat wij ze halverwege tege moet gaan. (Van onze correspondent in Amerika) De heksenjacht in Amerika is van alle tijden. Er is alleen dit verschil dat de „heksen" vroeger er van verdacht werden contact te hebben met de duivel en thans: niet Moskou. Dezer dagen hebben wij een aantal senatoren, die tot over hun oren in de partij-politiek zijn verzonken, op de heksenjacht gezien. De „heks" was weder om dr. Owen Lattimore, de bekende des kundige voor Oost-Aziatische zaken, die als professor verbonden is aan de John Hopkins universiteit te Baltimore en ook in 1950 reeds voor een senaatscommissie heeft moeten verschijnen. Senator McCar thy, een onverantwoordelijke heksenaan- kiager, heeft hem er toen van beschuldigd de communistische opperspion in Amerika te zijn. De commissie, waar Lattimore toen voor verschenen is, kwam echter tot de conclusie dat er op prof. Lattimore's loyaliteit niets viel aan te merken. Niettemin heeft de man thans gedurende tien dagen opnieuw een zeer afmattend kruisverhoor moeten doorstaan. Een andere senaatscommissie, de sub commissie voor binnenlandse veiligheid; tracht namelijk uit te maken of het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken soms beslissingen genomen heeft onder communistische invloed. Dit minis terie is reeds lang McCarthy's mikpunt. Herhaaldelijk heeft hij beweerd over lijs ten te beschikken met 60 of 80 of meer dan 100 ambtenaren van het State Department, die communistisch georiënteerd zouden zijn. Hij past er echter wel voor op al te concreet te worden. McCarthy zit zelf niet in de commissie, doch zij werd samengesteld door senator MeCarran, zeer conservatief democraat en fel tegenstander van Truman. De andere democratische leden van de subcommissie zijn eveneens reactionnair en veelal anti- Truman. Kon de subcommissie aantonen, dat er inderdaad een belangrijke communistische invloed op het ministerie was uitgeoefend, dan zou dat uiteraard een lelijke klap be tekenen voor Truman's regiem. De oppo sitie in de eigen partij gunt hem die klap van harte en het is niet verwonderlijk, dat de republikeinse leden van de subcommis sie het nog meer zouden toejuichen, wan neer het aannemelijk kon worden gemaakt, dat Amerika's buitenlandse politiek on nationaal is geweest. Het onderzoek werd gehouden in een van de zaaltjes van het imposante gebouw, waar de senatoren hun kantoorruimte hebben. Lattimore stond onder ede en hij liep daardoor voortdurend gevaar een meineed te plegen. Het besef van dit gevaar moet deze langdurige ondervraging voor Latti more zeer afmattend hebben gemaakt. Enige malen vertelde Lattimore onjuist heden of dingen die onjuist konden schij nen. Deze onjuistheden waren echter tot dusverre te onbelangrijk: om er een meineed zaak van te maken. Het waren geheugen fouten en vergissingen, die een vijandig ondervrager maar al te gemakkelijk uit kan lokken. Wanneer men een man als Lattimore, die veel gereisd heeft en veel mensen heeft ontmoet, vraagt of hij iemand kent, die. laten we zeggen, Tsjikirissow of Hayasji heet, en hij ontkent dat, dan is het eigenlijk een flauw advocaten-trucje om Het Amerikaanse departement van De fensie deelt mede dat de Boeing vliegtuig fabriek te Seattle werkt aan een vliegtuig dat met atoomkracht wordt voortbewogen. Boeing werkt hierbij samen met de Pratt en Whitney vliegtuigfabriek te East Hart ford in Connecticut. Vele personen kwamen om het leven ten gevolge van een aardbeving, gevolgd door vloedgolven, welke het Japatise eiland Hokkaido teisterden. De aangerichte schade is enorm. Leden van het personeel en van de medische staf van een Rode Kruis zie kenhuis te Oerakaioa zijn tussen de scheef gezakte wanden gezamenlijk met het opruimingswerk bezig. met een triomfantelijk gebaar een docu ment voor de dag te halen, waaruit blijkt, dat de ondervraagde op 6 Januari 1939 met deze heren heeft geluncht. Het publiek, dat echter de andere dag in de courant leest, dat Lattimore enkele malen heeft moeten terugkrabbelen en vorige verklaringen heeft moeten terugnemen, krijgt toch on willekeurig de indruk, dat de zaak niet helemaal pluis is. Lattimore heeft in zijn boek Ordeal by slander" (oordeel door smaad) onomwon den zijn mening gezegd over praktijken als waaraan hij thans zelf bloot staat. Omstreeks 1936 en meer nog gedurende de tweede wereldoorlog, rustte er op het contact hebben met Russen lang niet zulk een odium als thans. Een internationaal georiënteerde man als Lattimore kon toen zonder zich ook maar in het minst de loyaal te voelen contact zoeken met Rus sen. Tijdens de zittingen kreeg men echter de indruk, dat McCarran en de zijnen die omgang met Russen een verdachte zaak vonden! Lattimore's wetenschappelijke publicaties geven de indruk, dat deze man beslist niet communistisch is. Hij toonde echter wel oog voor het feit, dat bepaalde aspecten van het Russische regiem de Chinezen aantrekkelijk konden schijnen (met name de communistische landbouwpolitiek) doch dat is een conclusie die ieder redelijk mens moet trekken,als hij de toestanden in China kent. Bovendien, hij is deskundige in Oost- Aziatische zaken en adviseur van de rege ring. Verwacht men van een deskundige en adviseur wellicht dat hij de waarheid ver bloemt om geen onaangename dingen over de Amerikaanse kortzichtigheid behoeven te zeggen? Door deze heksenjacht blijft er van de objectiviteit al heel weinig over. Voorverkiezing in New Hampshire CONCORD (New Hampshire) (A.F.P.). De definitieve officiële uitslag van de in New Hampshire gehouden voorverkiezin gen voor candidaten van het Amerikaanse presidentschap geeft een duidelijke over winning voor Eisenhower bij de republi keinen en Kefauver bij de democraten te zien. Eisenhower kreeg 46.497 stemmen, Taft 35.820. Stassen 6549, McArthur 2974 en de rest 385 stemmen. Bij de democraten kreeg Kefauver 20.147 stemmen, Truman 16.298 en de rest 321 stemmen. Paul Hoffman, oud-administrateur van de ECA, heeft verklaard, dat Eisenhower's overwinning de candidaatstelling en ver kiezing voorspelde van „een man, die de wereld naar de vrede kan voeren". Senator Kefauver heeft verklaard voort te zullen gaan met zijn huidige campagne. De uitslagen der voorverkiezing in New Hampshire noemde hij „bemoedigend". Hij zou in zo veel mogelijk staten deelnemen aan de campagne voor de voorverkiezing. De uitslag, zo zeide hij, betekende niet een verwerping van de binnen- en buiten landse politiek van president Truman. De resultaten duidden echter op een wens om nieuwe ideeën en verjonging in de demo cratische partij. Kefauver zeide Truman in algemene zin te steunen. Eisenhower vernam het nieuws met op gewektheid en zei dat hij zich zeer gevleid voelde. Woensdagmiddag omstreeks half vijf is een ,.Tiger-Moth"-vliegtuig van de rijks luchtvaartschool op Ypenburg bij een nood landing in de nabijheid van Alphen aan de Rijn volkomen vernield. De bestuurder, de leerling R. van Elderen, bleef ongedeerd. Het vliegtuig botste bij de landing tegen een boom. Enige instructeurs en leerlingen van de school hebben op de plaats van het ongeluk een onderzoek ingesteld. Ingediend is een wetsontwerp dat be oogt verlaging van schoolgeld bij het lager onderwijs mogelijk te maken. In het ontwerp wordt voorgesteld het schoolgeld te verminderen met een vierde deel. indien twee of drie en met de helft, indien vier of meer kinderen uit hetzelfde gezin bij het begin van het tijdvak, waar over het schoolgeld is verschuldigd, leer ling zijn van een schooi voor lager onder wijs, kweekschoolonderwijs en nijverheids onderwijs, indien het onderwijs buiten de avonduren wordt verstrekt Na goedkeuring zal de wet voor het eerst worden toegepast op het jaar, dat op 1 Januari 1951 is begonnen. Voor het voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs geldt reeds een soort gelijke regeling. Onlangs is melding gemaakt van het feit, dat het Nederlandse Rode Kruis hulp ver leende voor het oprichten van een centrale beentransplantatiedienst in Nederland, welke kalverbeenderen en delen daarvan in een diepvriesinstallatie ten behoeve van het inzetten van beenstukken bij operaties conserveert. Deze beentransplantatiedienst, die op 10 Januari 1952 voorlopig is gestart, zal nu in Mei onder de naam „Bevroren Bot Centrale (B.B.C.) officieel geopend worden. Op vragen van het Tweede Kamerlid jhr. mr. Van der Goes van Naters (Arbeid) over het tot militair oefenterrein bestem men van de gronden ten Westen van de Kalmthoutse heide en de bouw van een kazerne nabij Ossendrecht, heeft de minis ter van oorlog geantwoord dat er naar zijn mening geen vrees behoeft te bestaan voor schending, direct of indirect, van de Kalmt houtse heide. De minister ziet zich genoopt met de begonnen werken door te gaan. De plan nen zijn de vrucht geweest van overleg met nationale en provinciale planologische organen. In de toekomst zal zulk overleg in voorkomende gevallen wederom worden gepleegd. In het algemeen heeft het over leg over soortgelijke aangelegenheden een vertrouwelijk karakter. Het zal daarom niet mogelijk zijn dit overleg tot particu liere natuurbeschermingsorganisaties uit te breiden. Redenaar veroordeeld Voor de politierechter te Zutphen stond Woensdag de metselaar Tj. J. uit Deventer terecht, wegens belediging van een be vriend staatshoofd. Hij zou blijkens de dagvaarding in een rede tijdens een com munistische meeting te Zutphen hebben gezegd: „Wij zien nu dat de Amerikaanse ambassadeur naar Spanje is vertrokken en een verdrag heeft gesloten met de be roepsmoordenaar Franco." Zowel de offi cier van justitie als de verdedigster, mevr. mr. Clara Enthoven te Amsterdam, voer den materiaal aan ter beantwoording van de vragen of Franco in feite een staats hoofd is en of Spanje als een bevriende mogendheid moet worden erkend. De met selaar werd tenslotte veroordeeld tot een boete van 30 subs. 6 dagen hechtenis. Op vragen van het Tweede Kamerlid mevrouw Ploeg-Ploeg (Arbeid) over het niet toelaten van vrouwelijke candidaten tot de Rijksbelastingacademie, heeft de minister van Financiën geantwoord dat hij geen principiële bezwaren heeft tegen het toelaten van vrouwelijke candidaten tot de Rijksbelastingacademie. Er zijn echter andere moeilijkheden. Per student wordt een tegemoetkoming gege ven van 8430. Daarbij komt nog een be drag van 4000 per jaar per student we gens de algemene kosten van de academie. Verwacht mag worden, dat de belasting administratie gedurende een geruime tijd profijt van deze uitgaven heeft. Bij vrou welijke surnumerairs staat dit allerminst vast, want de kans is groot, dat zij binnen korte tijd, nadat zij haar studie hebben voltooid, in het huwelijk treden. Manne lijke studenten voldoen nagenoeg allen aan de verwachting. Vrouwen kunnen ook langs de weg van de universitaire opleiding „inspecteur" der belastingen worden. Het moet, zo zegt de minister, voor haar toch aangenamer zijn studente te zijn te midden van haar sexe- genoten in plaats van aan de Rijksbelas tingacademie, die, ook al zou aan het ge uite verlangen worden voldaan, vrijwel uit sluitend door mannelijke studenten zal worden bezocht. Gedurende de maand Januari 1952 ver loren tengevolge van brand drie personen het leven en werden 26 personen door brand gewond, waarbij acht brandweer lieden. De directe schade als gevolg van brand in deze maand wordt geraamd op ƒ1.066.055 (vorige maand: 2.468.315, Januari 1951: 1.271.200). Veertien branden veroorzaak ten een schade van 20.000 of meer. Hier bij waren vijf boerderijbranden, waarvan de totale directe schade wordt geraamd op 300.000 (vorige maand zeven boerderij- branden met een totale schade van 334.900; Januari 1951: vier met een totale schade van 138.000). Door de boerderij- branden werden 38 koeien en 45 stuks klein vee van het leven beroofd. Handel en industrie leden met zes bran den een schade van 227.000 (vorige maand: tien branden in deze sector met een schade van 1.623.000; Januari 1951: negen branden met een schade van 468.500). Tot nu toe kon in 11 gevallen, dat is 78.6 percent, de oorzaak van de brand worden vastgesteld. Koningin Juliana en Prins Bcrnhard zijn voornemens in Juni van dit jaar een twee daags bezoek te brengen aan Alkmaar, West-Friesland en de Wieringermeer. ENKELE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend droog weer met enkele opklaringen. Matige Noordelijke tot Noord-Oostelijke wind. Ongeveer de zelfde temperatuur. 14 Maart Zon op 6.56 uur, onder 18.43 uur. Maan op 22.29 uur, onder 7.23 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 13 Maart Hoog water: 4.53 en 17.01 uur. Laag water: 0.36 en 12.55 uur. Vrijdag 14 Maart Hoog water: 5.20 en 17.32 uur. Laag water: 1.04 en 13.25 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1