Gelijk spel van Haarlem tegen DWS Roozen moest het veld verlaten wegens een blessure aan zijn voet Fa. B. ENGELENBERG De geschiedenis van een wraak Vooruitzichten voor de tuinder minder mooi dan het jaar 1951 -Clowntje Rick Agenda voor Haarlem Boerenleenbank gaat verhuizen Agenda voor Beverwijk Castricum Heringa Wuthrich Eén Kolom Vunr van Uw maag tot in Uw keel Kennemer dammers boekten goede resultaten Korfbal Aurora speelde gelijk tegen Roda (4-4) ÖFFICIëLE VERKOOP SIKKENS. LAKKEN BEHANGERS PLAKMEEL Zwemmen Nieuw Nederlands record van „Het IJ" Zelf behangen.... „Centrale" verwierf de VGZ-Wisselbeker Voor de kinderen FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY Concurreren op de wereldmarkten moeilijkheden in het buitenland Viool- en koorconcert MAANDAG 17 MAART 1952 Vergezeld door ruim 2000 supporters is Haarlem er in geslaagd DWS op eigen terrein een punt te ontnemen. Wiertz en Serlijn waren bij de thuisclub weer van de partij, zodat DWS, met uitzondering van Koevoets, volledig was. De Haarlemmers gingen in de van de laatste Zondagen bekende opstelling van start, maar na een half uur moest aanvalsleider en aanvoerder Roozen, die bij een poging om te schieten geblesseerd raakte, van verder spelen afzien. Het is kenmerkend voor de sportieve sfeer waarin deze ontmoeting plaats vond, dat ook middenvoor Meijer van DWS toen uit het veld ging tot op het ogenblik dat Roozen definitief bleek te moeten worden vervangen door invaller Meijer. Toen ook Odenthal enkele minuten later gewond raakte, zag het er donker voor de Haarlemmers uit. Hij kon evenwel, zij het op halve kracht, verder spelen. Gezien deze tegenslag, die het door de gasten gedu rende het eerste half uur gedemonstreerde zeer aantrekkelijke spel nadelig beïnvloed de, kan het gelijke spel een verdienstelijk resultaat wordep genoemd. Haarlem begon met enkele, weliswaar zenuwachtige, maar daarom niet minder gevaarlijke aanvallen, waarbij Kil al direct tot twee keer toe gelegenheid kreeg te be wijzen, dat hij er uitstekend in was. Het antwoord van DWS liet niet lang op zich wachten. Een goede combinatie tussen Klein en de ver opdringende Wiertz werd door Meijer met een schot besloten, dat evenwel naast ging. Barends deed het aan de andere kant beter. Slechts met moeite kon Richter diens hoge schot over de lat wippen. Er werd in zeer hoog tempo ge speeld en beide doelen verkeerden om beurten in gevaar. Wederom plaatste Wiertz zich achter de bal, toen Odenthal Pitters in de rug duwde. Deze keer ging het leer naar linksbuiten Dijkstra, die met een kopstoot Bulder een schietkans be zorgde. Snijders werkte de bal fraai met de vuist naast het doel. Direct daarop kreeg Groeneveld door een pass van Schilpzand gelegenheid voor te zetten. Roozen kopte laag en hard in, maar toen Richter reeds was gepasseerd, bracht de paal DWS nog redding. Spel speelde, bedreigd door Groeneveld, hard terug, toen Richter het gevaar reeds was tegemoet gegaan, maar tot opluchting van de DWS-schare ging de bal juist nog voor het verlaten doel langs. De hierdoor ontstane hoekschop werd door Groeneveld goed genomen. Roozen zette er, voorover duikend, zijn hoofd onder. Zijn harde kop bal ging evenwel wederom juist naast. Kort hierop raakte Roozen gewond. Het spelpeil zakte aan beide zijden on middellijk. Toen ook Odenthal zich na een botsing niet meer geheel kon geven, ver kreeg DWS een licht overwicht. Een hard schot van Dijkstra ging juist langs het Haarlemse doel en een ver schot van Fan- ger was van te grote afstand gelost om Snijders in moeilijkheden te brengen. Ook na de hervatting bleven de goede kansen aan beide zijden schaars. De Haar lemse voorhoede, waarin Van Os, Meijer en Jacob respectievelijk de rechtsbuiten-, rechtsbinnen en middenvoorplaats innamen bouwde weliswaar menige goede aanval op, maar voor het doel werd Roozen zeer gemist. Meer nog dan voor de pauze blonk Kil uit, die behalve zijn specifieke eigen taak ook nog een deel van het werk van Spel en Serlijn voor zijn rekening nam. Bij Haarlem trok het spel van de stopper- spil de aandacht. Invaller-middenvoor Meijer kreeg van De Voogd geen enkele maal gelegenheid gevaarlijk te worden. Klein was in de voorhoede van DWS de beste man, zodat( mede door de voorzich tigheid waarmede Odenthal moest optreden van rechts het meeste gevaar voor Snijders ADVERTENTIE HAARLEM Electrische installaties Luidsprekende telefoon-installaties MAANDAG 17 MAART Luxor: „Drie vrouwen en een vrijgezel", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De koning der raketmanncn", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Copper Canyon", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: ,,'n Vreemde eend in de bijt", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Hoe ouder hoe jonger", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De muur der duisternis", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 18 MAART Stadsschouwburg: „De liefde van vier kolo nels" (A.T.G.) 8 uur. Minerva (Heemstede): Pianoconcert Cor de Groot, 8.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. ADVERTENTIE en dan die laaiend brandende pijn. Als dit schrikbeeld U voor ogen staat, bij iedere maaltijd, neem dan Uw toevlucht tot Rennies- 'n Paar Rennies, gewoon gesmolten op Uw tong, blussen de hevigste aanval van bran dend maagzuur binnen enkele minuten. Een wondermiddel die Rennies en gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook En bovendien nog zo smakelijk dreigde. Linkshalf Barends, die in tech nisch opzicht een der besten van de 22 spelei-s was, hield echter een oogje in het zeil. Intussen kwamen de gevaarlijke schoten meestal van de voet van links buiten Dijkstra. Aan de andere kant werd een korte doelworsteling door Meijer met een goed schot besloten. Richter stopte het echter zeer attent. De beste kans van de middag was acht minuten voor het einde voor rechtsbinnen Klein van DWS. Wiertz, die zijn voorhoede telkens van goede pas ses voorzag, plaatste het leer laag in het Haarlemse strafschopgebied, waar Klein het toevallig zo tegen zijn rechterbeen kreeg, dat deze Amsterdammer volkomen vrij met de bal voor Snijders stond. Zijn schot was echter onbeheerst, zodat de bal hoog over de tribune verdween. De stand bleef daardoor 00, een uitslag waardoor geen der beide elftallen zich tekort gedaan zal behoeven te gevoelen. Vitesse bevocht een zege van 4-2 Het heeft in de wedstrijd VitesseDe Meteoor niet aan spanning ontbroken. De elftallen waren volkomen aan elkaar ge waagd al was het spel van de Castricum- mers doortastender dan van de Amster dammers. Reeds van de aanvang af zetten de gasten een offensief in met als resultaat dat zij na acht minuten spelen door een goede kopbal van hun middenvoor de lei ding namen (0-1). Vitesse liet zich -enwel niet onbetuigd en N. van Weenen maakte gelijk (1-1). In de voorhoede van Vitesse was vooral A. v. d. Valk op dreef. Deze speler bezorgde zijn club na een half uur spelen een voorsprong (2-1). Dezelfde spe ler maakte voor de rust nog een doelpunt (3-1). Het scheen het eerste half uur na de her vatting of beide elftallen voor de rust te veel van hun krachten hadden gevergd. De animo was iets minder waarin pas veran dering in kwam. toen de linksbuiten van de gasten de doelman van Vitesse passeerde (3-2). Gaandeweg werden de Amsterdam mers beter en scoorden na 35 minuten spe len de gelijkmaker (3-3). De Castricum- mers bleven echter uitstekend partij geven. Vooral de voorhoede was doortastend. Vijf minuten voor het einde stelde A. v. d. Valk zijn clubgenoot Fl. Twisk in staat om te doelpunten, wat deze ook onberispelijk deed (4-3). Van de zes gespeelde partijen die de dam spelers uit Haarlem en omstreken in het nationaal damtournooi dit weekend te Rot terdam speelden werd niet minder dan negen punten binnengehaald. De beste prestatie leverde W. de Jong die iwee overwinningen behaalde en daardoor de kop heeft genomen in deze groep. Ook Laros won op keurige wijze van de nog on geslagen leider Bizot. Yme de Jong uit Vel- sen speelde twee partijen remise en Dukel speelde een zijner beste partijen van het tournooi tegen R. C. Keiler. Via de „Dame-variant" kwam Keller met een flankaanval op Dukel's rechtervleugel in actie, doch knap spel van de DCIJ'er bracht het spel klassiek. Toen kwam Dukel in het voordeel en speelde remise. Door dit resultaat hebben de vier ver tegenwoordigers van Kennemerland nog kansen zich in de finale te spelen. Zaterdag wordt in Utrecht de laatste ronde gespeeld. Laros moet spelen met Wim de Jong. Yme de Jong met Bizot en Dukel met De Graag. De uitslagen van de a-groep voor het lands kampioenschap dammen luiden: Negende ronde: W. Roozenburg wint van Stuurman; W. de Jong wint van Beers; de partijen nissen Dukel en Keiler, Yme de Jong en De Graag, v. ZuilekomBizot ein digden in remise. Laros was vrij. Tiende ronde: StuurmanYme de Jong 11; LarosBizot 20; De GraagW. de Jong 0—2; BeersZuilekom 20; Keiler— Roozenburg 11. De stand der ranglijst luidt: Bizot 11, Roo zenburg 11, W. de Jong 11 punten; Keiler 10; Yme de Jong. B. Dukel en H. Laros 9 pnt.; Beers 8; De Graag 7; Zuilekom 8 uit 10; Stuurman 7. De uitslagen in de B-groep luiden: Negende ronde: Bergsma wint van Drenth; Vos wint van Herm. de Jongh. De overige oartijen tussen Hartgers—v. Dijk, Metz— Lammerst. v. Mourik—Hofman en Rand- stra—Huisman eindigden in remise. Tiende ronde: v. Dijk wint van v. Mourik, Herm. de Jongh wint van Hofman, Vos wint van Lammerst, Bergsma wint van Hartgers, MetzBandstra en HuismanDrenth eindig den in remise. De stand dezer afdeling na tien partijen luidt: ir. v. Diik 14, Huisman 13, Bandstra, Bergsma en Metz 11, Vos en Herm. de Jongh 10. Drent 9 (uit 9), Hofman 8 (uit 9), v. Mou rik 9, Hartgers 8 en Lammerst 4. In deze groep hebben ir. v. Dijk (Wage- ningen), Huisman (Leiden) zich definitief geplaatst, voor de finale om de landstitel. Aurora deed uitmuntend werk door tegen Roda gelijk te spelen. De Haarlemmers zijn voortdurend wat sterker geweest, doch in de laatste minuut kon Roda uit een straf- worp toch nog gelijkmaken. Vóór de rust hadden G. Deen en W. van Manen voor twee Haarlemse punten gezorgd, doch Roda wist evenzo vele malen gelijk te maken. Na de hervatting had Aurora door doel punten van D. Oudejans en W. van Manen met 4-3 de leiding, doch door de gememo reerde strafworp werd de stand nog gelijk (4-4). Indo, dat in de laatste tijd goed voor de dag kwam, versloeg Sport Vereent met 6-5. De Amsterdammers overspeelden de thuis club volkomen en stonden met 4-0 voor. Doch toen kwam Sport Vereent eerst aan bod en doelpunten van H. van Asselt, S. Ritsburg en de familie Thuis brachten de stand in evenwicht (4-4). Hierna nam In do de leiding (4-5): weliswaar maakte W. Vink gelijk, doch Indo had toch nog het laatste woord. Watervliet verloor van de nieuwe eerste klasser SVK met 10-3; reeds bij rust had SVK een 4-1 voorsprong. Aurora 2 speelde tegen Roda 2 gelijk (1-1). Oosterkwartier 3 was buitengewoon op schot, waarvan BEP 2 het slachtoffer werd. Mevrouw Drogtrop-Deen gaf aan de thuisclub de leiding (1-0); door doelpunten van B. Luyken, F. Hooyveld (2 x) en B. Poelgeest hadden de Haarlemmers bij rust reeds met 5-1 de leiding. Het einde kwam met 8-2. Uitslagen K.N.K.B. Kampioenschap van Nederland: Wester kwartierDeto 13-4. Eerste klasse: SwiftDED 2-12, Rohda Koog Zaandijk 6-5, Blauw WitArchipel 7-4. Tweede klasse A: ZwaluwenOBZB bij stand 3-2 gestaakt: DVDAmsterdam- Zuid 3-1. OlympiaExcelsior 2-2, Amum Samos 6-9. Tweede klasse B: SVKWatervliet 10-3, ZKVGroen Geel 1-1. RodaAurora 4-4. Derde klasse A: OosterparkFortuna 2-2. Tovers—Meo 7-2. Vogel—KCN 7-5. Derde klasse B: OKV—BEP 5-5. ZKC— Togo 4-0. KVHDDV 7-10, Sport Vereent Indo 5-6. Reserve tweede klasse A: ZKV 2Groen Geel 2 0-4, Roda 2Aurora 2 1-1. Reserve derde klasse A: Oosterkwartier 3—BEP 2 8-2. Rohda 4—Groen Geel 3 6-3, Roda 3Koog Zaandijk 3 2-0. In de Haarlemse Korfbalbond zijn gespeeld: Stads Editiebeker: Nieuw Flora ISport Vereent 2 4-3. Haarlem 2Onder Ons I 3-6, Oosthoek IAurora 3 12-1. Tweede klasse: Haarlem 3Animo Rea dy 2 1-3, DSV I—Watervliet 5 5-0 (regl.), Nieuw Flora 2Oosthoek 2 3-1. Derde klasse A: Onder Ons 2Oosthoek 3 1-2, DSV 2—Haarlem 4 0-1. Nfucompetitie derde klassers: Aurora 4 Sport Vereent 3 S. n.o., Oosterkwartier 4 Oosthoek 4 11-0. Adspiranten: Tweede klasse: Nieuw Flo ra aDSV b 11-0, Haarlem bAnimo Rea dy a 2-1. Derde klasse A: Haarlem c Aurora b 1-0. Sport Vereent bWatervliet b 0-10 (Watervliet b kampioen). Derde klasse. B: Haarlem dWatervliet c 0-0, Oosthoek d—DSV d 18-0. ADVERTENTIE DocLtrauJ 3t - Haarlem <r Tel Zondagmiddag, even voor een uur, tikte Gerrit Dikstaal als laatste zwemmer van de ploeg van „Het IJ", die in het Sport- fondsenbad-Oost te Amsterdam een aan val deed op het Nederlands record 3 x 100 meter wisselslag estafette heren in een nieuwe recordtijd aan. Het record, dat sinds 21 Mei 1950 op naam van het Eind- hovense „Aegir" met 3 min. 26,9 sec. stond, was met 3,2 sec. verbeterd en ge bracht op 3.23,7. Voor Anton Halvorsen, als eerste gestart op de rugslag, werd offi cieus 1.11,7 afgedrukt; voor de vlinderslag zwemmende Cor Wiering 1.11.een tijd, die 1/10 sec. beneden zijn Nederlands record ligt, maar alleen de tijd van de eerste zwemmer van een estafette-ploeg kan eventueel als record worden erkend, mits er drie officiële tijden zijn opge nomen. Tenslotte leverde ook Gerrit Dik staal op de borstcrawl met 60,8 sec. een prestatie, die hij nog nimmer heeft bereikt. Recordpoging van „Aegir" De recordpoging, die de Eindhovense zwemclub „Aegir" om kwart voor twee in het Eindhovense Sportfondsenbad onder nam op het eigen Nederlands record 3 x 100 meter wisselslag estafette heren is wel geslaagd, maar zal doordat een driekwar tier voordien door „Het IJ" een betere tijd werd gemaakt, dus niet als nieuw Neder lands record in aanmerking komen. Als officiële tijd werd aangenomen 3.24,1. ADVERTENTIE kan niet iedereen. Het is niet eenvoudig. Maar U hoeft het ook niet zelf te doen, wij zullen het graag van U overnemen. En als U het wèl zelf doet, dan snijden wij de randjes voor U af a 5 ct. per rol. Pracht behang hebben wij reeds vanaf 51 ct. per rol. H. M. Bakker, Gen. Cronjéstr. 135 De bedrijfsvoetbalcompetitie van Van Gelder Zonen, die vorig jaar October werd ingezet met twee afdelingen van zes „werk- plaats"-elftallen elk, vond Zaterdagmiddag op het VGZ-sportpark Tussenwijk haar eindstrijd in de ontmoeting tussen de twee ongeslagen afdelingskampioenen „Restan ten" en „Centrale". De „Restanten"-ploeg, die twee jaar ach tereen bekerhouder was. moest in deze finale met flinke cijfers (1-6) in de Cen trale haar meerdere erkennen, zodat de bronzen trophee nu voor de eerste maal aan dit kampioenselftal ten deel viel. Voor de aanvang van de wedstrijd, die zeer goed werd geleid door de heer P. P. Wentink, personeelschef, wisselden de aan voerders van beide elftallen met een har telijk speechje bloemen uit. De fabrieksdirecteur, ir. B. Verdoorn, overhandigde na afloop de bronzen VGZ- beker aan aanvoerder Buyssen van Cen trale, aanvoerder v. d. Heide ontving voor Restanten een fraaie lauwertak. De beide aanvoerders dankten de directie voor de gelegenheid die de bedrijfsvoetbal lers was gegeven om van het sportpark ge bruik te maken en hoopten op een blij vende belangstelling van de directie. Ook de organisatoren van de bedrijfsvoetbal- competitie kregen lof voor hun werk. Henk Kuitwaard kampioen Henk Kuitwaard won Zondagmorgen het clubkampioenschap over de lange afstand van de rennersclub „Kennemerland". Deze rit werd in de polder gehouden en ging over 112 km. De uitslag luidt: 1. H. Kuitwaard 3 uur 6 min. 20 sec.; 2. D. de Ruiter; 3. F. Stroomer. C-klasse 67 km.: 1. L. Hesselingen 2 uur 6 min.; 2. I. Pelle; 3. C. Stroomer. Rick en Oepoetie vonden het helemaal niet leuk, dat Bunkie ziek was. Elke dag gingen ze zonder hein naar school. Ze hoopten maar, dat hij gauw heter zou zijn. Op een van die dagen kwam er iets bijzonders. Meester zei, dat hij de tekeningen van alle kinderen had nagekekenje weet wel, de vacantietekeningen, die ze hadden ge maakt. En nu zou hij dan vertellen, wie de prijs gewonnen had. En wie denk je, dat het was? Bunkie! Ja, Bunkie's tekeningen waren het aardigst geworden. En nu was de prijs voor hem! De prijs, dat was een mooi boek met platen. „Nil moeten Rick en Oepoetie het boek maar meenemen", zei meester. „En zeg hem er dan maar bij, dat ik hem spoedige beterschap toewens!" Dus kregen ze 's middags het boek mee. „Fijn! Wat zal Bunkie er blij mee zijn!", zei Rick. „We zullen het hem gauw gaan brengen", vond Oepoetie. Ze holden op een drafje naar huis. En of Bunkie blij was met het boek! Nederlandse bewerking van C. J. E. Dinaux 25) Zeg es, had Eduard gezegd, je brengt die avond toch met ons door? Je loopt al tijd in je eentje te scharrelen. En Rie, die ik waar of niet eigenlijk aan jou te danken heb, moet je toch eindelijk eens leren kennen. Je denkt natuurlijk, dat het me weer om geld te doen is, maar dan heb je het deze keer over andere keren praat ik niet mis. Centen genoeg. Nou ja, genoeg dat is wat anders. Maar ge noeg voor een avondje met ons drieën. Ik heb een week bij een winkel gewerkt: pak jes wegbrengen. Tellen heb ik niet zo goed geleerd. Ik heb me, denk ik, een paar maal verrekend bij het wisselen. Ik hield ten minste een paar centen over. Het kunnen ook fooien zijn geweest, dat kan ik niet zo haarfijn uit elkaar houden. Maar goed ga je mee? Adolf Braun bedankte. Hij zou zich wel wachten contact met de dienstbode van Sierlin te krijgen. Althans voorlopig. Ze zou hem kunnen herkennen op ongewen ste ogenblikken. Eduard was diep gekrenkt. Als je me nou! Je wilt ook geen goed gedaan wezen. Nou, dan moet jij het zelf weten. Ik hou van vrijheid, dat weet je wel. De dag voor Kerstmis kwam met pittig vriesweer. Vroegtijdig had Braun zijn post betrokken op de kerstboommarkt. Was het de kruidige geur van de dennen, de lucht van hars en aarde, die hem afleidde? Zijn gedachten dwaalden af, de spanning waarin hij anders de komst van Sierlin afwachtte, bleef hem vreemd. Uren verstreken Sierlin had zich nog niet vertoond. Of was hij aan Brauns aandacht ontsnapt? Tegen zes uur verliet hij de markt die allengs zo goed als uitgestorven was. Men begon wat er aan bomen restte op hand karren te laden. Het voorspel van Kerstmis was ten einde. Lusteloos zwierf Adolf door de verlaten buitenwijken, de stad tegemoet. Hij dwaal de en merkte het niet. Moe, dóór en dóór koud liep hij een goedkoop eethuis binnen, liet zich iets warms brengen, at werktuig lijk en doolde verder. Laat in de avond kwam hij thuis. Zijn oude hospita, die de Kerstavond bij familie ging vieren, had een klein boom pje, schriel van takken, maar met zorg versierd, in zijn kamertje gezet. Op de tafel stond een bordje met gebak, 's Mor gens had zij hem gezegd (zij beschouwde hem als haar zoon die in de oorlog gesneu veld was): U gaat vanavond toch ook uit, niet waar meneer Braun? Natuurlijk, mevrouw Filzer, trou wens, bekommert u zich niet om mij. Ik vind mijn weg wel. Doet u de knip niet op de deur? En gaat u niet te laat slapen? Niet zo alleen blijven zitten, meneer Braun. Én nu zat hij toch alleen. Hij keek uit het raam in de sterrennacht. Daken, daken, daken. En daaronder mensen. Gezinnen. En hoog daarboven de lichte, fonkelende he mel, Stilte. Eenzaamheid. Hij was op de been geweest, middag en avond. Voor niets. Het berouwde hem niet. Voor het eerst klonk er een stem in hem, die hem influisterde: het is genoeg geweest; hij is gestraft. Laat hem verder met rust. Maar toen hij zich weer omkeerde, van de eeuwigheid der hemellichten naar dit armzalig bestaan waarvan dit kamertje het triest symbool was, nam zijn gezicht weer een harde, onverbiddelijke uitdrukking aan, die zelfs zijn doorgewinterde vriend Eduard een zekere angst inboezemde, om dat ze zo bitter in tegenstelling was met de inborst van de jongeman die Adolf Braun heette. Neen!, besloot hij. Ik geef het niet op. Ik wreek niet mezelf, maar het onrecht dat dit menselijke leven ondraaglijk en on waardig maakt Toen Sierlin, de kerstboom onder de arm, de markt wilde verlaten, had hij Braun ge zien. Zijn eerste opwelling was op hem af te stormen. De kans was gunstig. Braun had hèm niet ontdekt, uromerig staarde deze voor zich uit. Nu zou hij hem waar schijnlijk kunnen overrompelen. Hij onderdrukte deze aanvechting. Deze avond niet! Het zou zijn Kerststemming bederven. Beter te wachten tot een vol gende gelegenheid. Toch kon hij de nei ging niet weerstaan zijn kant uit te kijken. Hij stond met neergeslagen ogen, deze Adolf Braun, en moest met zijn gedachten ver weg zijn. Wat trof Sierlin in dit ge zicht? Voor het eerst zag hij het zonder het masker van onverschilligheid. Daar stond de mens Adolf Braun! Zijn avond was tóch bedorven. R De korte Kerstvacantie was alweer voor bij. De zittingen waren weer begonnen, de kalender wees bijna de laatste Januari aan. Was er met de intrede van het nieuwe jaar een verandering ten goede gekomen? Sierlin had zijn achtervolger niet meer ge zien. Op straat bij zijn huis en voor het gerechtsgebouw, in de tram en in winkels, keek Sierlin met toenemende spanning naar hem uit. Tevergeefs. Rustiger maakte deze afwezigheid hem niet. Integendeel. Hij werd door een chaos van gevoelens gekweld. Waarom liet Braun zich niet meer zien? Wat had hij daarmee voor? Was dat de stilte die aan iets vooraf ging dat nog beklemmender zou zijn? Dan weer voelde hij de woede in zich opwellen: Uit het jaarverslag van de heer .Tac. de Weijer, directeur van de Coöp. Tuindersvereniging „Kenne merland", dat Zaterdagmiddag door hem werd toegelicht ontlenen wij het volgende: Aanvankelijk liet zich het veilingjaar nogal ongunstig aanzien. De aanvoer was zeer matig en de opbrengst gering. Veel groenten werden doorgedraaid, doordat zij beneden de maximum-prijs bleven. In Mei was echter een kentering ten goede waar te nemen, die de gehele zomer doorzette en een vlotte handel ten gevolge had, waarbij alle producten zeer behoorlijke prijzen opbrachten. De aanvoer bleef ech ter beneden het peil van 1950. In deze mineurstemming brak het aard beienseizoen aan. Boven verwachting wer den prachtige prijzen gemaakt, dank zij de export, voornamelijk naar Duitsland en de grote afname van Diepvries en Con- servenfabrieken. In de week voor de nor male record-aanvoer hadden de tuinders spijtig genoeg met moeder natuur onenig heid, die veel water over hun producten uitstrooide, waardoor veel „rot" in de aardbeien optrad. De eerste berichten wa ren werkelijk alarmerend: greppels vol onbruikbare aardbeien en bollenmandcn vol rotte aardbeien. Tenslotte viel alles mee. Wel werd door de regen veel vernie tigd, maar de prijzen vergoedden veel. Door de hoge prijzen, die fabrikant en diepvriezers betaalden, was het voor de binnenlandse markt practisch ondoenlijk hiemede gelijke tred te houden. De in dustrie verwerkte dan ook ruim 70 pro cent van de totale aanvoer. Betere aardbeien Van grote betekenis achtte de heer De Weijer het, de kwaliteit van de aardbeien pp te voeren. De tuinders dienen er mede rekening te houden, dat zij op de wereld markt moeten kunnen concurreren. Het enige wapen, dat de tuinders tussen al de grote broers kunnen gebruiken is kwali teit. Enkele bepaalde soorten zouden het niet meer „doen", reden waarom getracht wordt nieuwe soorten in te voeren, waar voor reeds diverse stappen gedaan zijn. In de bovenzaal van hotel Ter Burg hield de Coöperatieve Boerenleenbank „Bever wijk" haar algemene jaarvergadering. De voorzitter van het bestuur, de heer D. Kluft, deelde in zijn overzicht mede dat de credietverlening zich in 1951 sterk ont wikkeld had. Hij bracht vervolgens onder de aandacht dat de kassier, de heer Ph. B. Braun, om gezondheidsredenen met ver vroegd pensioen was gegaan en dat voor hem benoemd was de heer J. A. Waardijk. Het bestuur heeft het perceel Zeestraat 49 gekocht, teneinde het kantoor te doen ver plaatsen. Uit de mededelingen kwam vast te staan dat het ledental 180 bedroeg; twee leden waren in het afgelopen jaar overleden. Eind 1951 waren er 1038 spaarboekjes in omloop tot een bedrag van 899.126.50. Als lid van "dé Raad van Toezicht werd wegens het periodiek aftreden van de heer H. A. Reehorst, die zich niet herkiesbaar had gesteld, de heer J. J. Winkel gekozen; de heer J. Broekhuys werd als bestuurslid leden herkozen. Do heren J. P. Brandjes en J. J. Bisschop werden als plaatsvervangende bestuurs- gekozen. Uit de vaststelling van de balans bleek de bank over 1950 een winst van 1.788,45 te hebben geboekt, de winst over 1951 be droeg 2.803.13, welke in de reservekas was gestort. Wandelende motorrijders Zaterdagavond organiseerde de Kennemer Motorclub een prestatie-wandeltocht over 5.8 km. om haar leden het kaartlezen bij te brengen. Bij de dames behaalde mevrouw Gelens de eerste prijs door geen strafpunten op te „lopen". Als volgende prijswinnaressen meldden zich de dames D. Nap, A. Braven- boer en mevr. Diepenveen met elk 1 straf- punt. Bij de heren won K. Kleyn de eerste prijs en verwierf na loting de wisselbeker. Als tweede werd de heer J. C. Diepenveen geklasseerd. De prijzen werden met een toe passelijk woord door de secretaris P. Massee overhandigd. Met sjoelen en vlotbruggen werd de avond verder in gezellige stemming doorgebracht. MAANDAG 17 MAART Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Tus sen middernacht en dageraad. Luxor-Theater, 7 en 9.15 uur: David en Bathsheba. W. B.-Theater, 8 uur: Het begin dei- dapperen. DINSDAG 18 MAART Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Tus sen middernacht en dageraad. Luxor-Thcater, 7 en 9.15 uur: David en Bathsheba. Enkele klachten over de behandeling van de aardbeien werden door de heer De Weijer aangestipt, waarbij ondermeer het „oppronken" ten sterkste werd afgekeurd. De verpakking kwam tevens ter sprake, de sloffen waren vrij duur in de aanschaf en moeten langer meegaan. De winkeliers stellen prijs op een andere verpakking, bijvoorbeeld in cartonncn doosjes. Wie van de tuinders daartoe genegen is, dient dit rijpelijk te overwegen en de kosten goed te calculeren. Over de bonen was de heer De Weijer goed te spreken: de aanvoer was welis waar stukken lager dan in 1950, de prij zen daartegenover stukken hoger. Jaarvergadering Voorzitter Jac. P. Nijssen heeft Zater dagmiddag in zijn openingswoord van de jaarvergadering naar voren gebracht dat de inkrimping van het areaal met 5000 h.a. veel heeft goedgemaakt van wat vo rig jaar moeilijk leek. De toekomst ziet er minder hoopvol uit: Duitsland heft hogere invoerrechten, terwijl Engeland zware maatregelen genomen heeft ten aanzien van de invoer van aardbeien en groenten in blik. Na het lezen der notulen door de secre taris de heer Jac. Strik, werden de balans en exploitatierekening ter goedkeuring aangeboden. De balans sluit met een bedrag van f 361.823.64 en er is een voordelig bruto saldo van f 72.722.19. Daarvan werd ruim f 46.000 aangewend voor afschrijvingen en het overige wordt aan de leden terug betaald. De exploitatierekening sluit op een bedrag van f 224.412.05é De heer Jac. de Weijer -bracht hierna zijn uitgebreid jaarverslag uit. Bij de bestuursverkiezing werd de voor zitter de heer Jac. P. Nijssen herkozen, evenals de bestuursleden G. Broeze, A. Doctor en C. de Ruiter. De leden van de Raad van Toezicht, de heer J. Doodeman en S. van der Kolk werden eveneens herkozen. In de vacature Y. Veenis werd de heer C. Bak uit Assendelft gekozen. De leden zullen 0.2 procent van hun omzet moeten afstaan voor de instand houding van het bedrijfschap voor Groen ten en Fruit. De agenda voor de algemene vergade ring op 20 Maart in Utrecht, gaf niet veel aanleiding tot discussie. Er zal een com missie komen die een regeling zal zien te treffen voor die kwekers, die schade oplopen als er buisleidingen door' hun be drijf wordt aangelegd. ADV EK 7 ENT IE Gabardine Damespantalons Kleine plaatsen als Castricum verkeren voor wat het klassieke concerten betreft, veelal in een benarde positie. Hoezeer men er dergelijke manifestaties ook op prijs stelt, zij kunnen slechts zelden plaats heb ben en het is dan ook een goede gedachte van de eerste violiste van het Amsterdams Concertgebouw Louise Wijngaarden ge weest, om Zondagavond in hotel Borst een paedagogisch concert te geven in samen werking met de koorvereniging „Castri cum". Zelden is er tijdens een muziekavond aandachtiger geluisterd dan dit keer. Voor treffelijk heeft de violiste het „Sarabanda et Tambourin" van J. M. Leclair laten horen. In deze oude maar melodieuse com positie liet Louise Wijngaarden haar talent uitkomen de combinatie van een snelle en een langzame dans werd door de vio liste op uitstekende wijze van de contras ten voorzien. Teer en ragfijn klonk het Menuet van L. van Beethoven waaraan zijn bijzonder las tige romance in F vooarafgegaan was. Het gedeelte voor de pauze werd besloten met een zo gaaf ten gehore gebracht Andante uit het vioolconcert van Mendelssohn, dat het applaus van een opgetogen publiek geen einde scheen te nemen. Het koor had onder leiding van zijn dirigent de heer H. Duinker eveneens uit Amsterdam, de avond geopend met het stemmingsvolle Ave Verum van Mozart en het viel weer op, welk een zuiver stemmenmateriaal dit ensemble bevat. Vermelding verdient de zang in „Hör mein Bitten" van Mendels sohn. Dit vergt èn van koor èn van dirigent het uiterste maar nochtans bleek het ogen schijnlijk voor de koorvereniging weinig moeilijkheden met zich mee te brengen. De sopraansolo van mej. Annie Groot was een juweeltje. Hetzelfde mag gezegd worden van de solo gespeeld door Louise Wijn gaarden. Na de pauze bracht de violiste nog een viertal nummers, waaronder en kele Spaanse en Roemeense dansen van componisten als P. de Sarasate en Béla Bartók. woede om zijn onmacht, om zijn lijdzaam heid, om zijn geslagenheid. Hij was de min dere van deze „kerel" en hij wist het! In al zijn doen en laten was iets kramp achtigs en overdrevens gekomen. Steeds al was hij, zoals een boosaardige collega het had uitgedrukt, een beetje „tè" geweest. Nu was dat een beetje een ergelijk „te dik" geworden. Hij liep met lange, zelfbewuste stappen. Hij sprak met een nog luider, uit dagender stem. Zijn stemmingen wisselden met de minuut. Zijn onmiddellijke omge ving voelde zich door zijn luimen getyran- niseerd, meed hem zoveel mogelijk van wege zijn uitbarstingen van 'woede, zijn stekelige opmerkingen, zijn gegrauw en ge snauw. In zijn requisitoir was hij feller dan ooit. Het aantal protesten van de zijde der ad vocatuur tijdens de zittingen was ontel baar. Onlangs had een advocaat zijn ver dediging neergelegd „omdat de woordkeuze van deze Officier de grenzen van het toe laatbare te ver overschreed om door een advocaat, die zichzelf respecteert, te kun nen worden aangehoord Zo was de toestand, toen de laatste zit ting in de maand Januari begon. Er stond een zaak van een boekhouder, in dienst van een grote onderneming, op de rol: een ge val van verduistering. Sierlin had zijn requisitoir zo scherp mogelijk gesteld. Bijna aan het eind daar van gekomen werd hij onderbroken door een scheldwoord, dat hem van de publieke tribune af werd toegeroepen. Dat gebeur de wel meer en Sierlin bekommerde er zich nauwelijks meer om. Zo ook ditmaal. De president greep in, liet de ordeverstoor der verwijderen en dreigde de tribune te laten ontruimen als men zich niet stilhield. De rust was teruggekeerd, men wachtte op de voortzetting of juister op het eind van het requisitoir. Maar de Officier van Justitie leek de draad van zijn pleidooi kwijt te zijn. Ze nuwachtig bladerde hij in de voor hem liggende stukken. Na een pijnlijke stilte herstelde hij zich, sprak nog enkele weinig zeggende zinnen en ging over tot de eis, die opvallend mild was na een zo fel requi sitoir. Na afloop van de zitting haastte hij zich naar buiten en nam, tegen zijn gewoonte, een taxi. Thuisgekomen ging hij zonder een groet naar zijn kamer en deed de deur op slot. Hij had bij een vluchtige blik op de publieke tribune een bekend gezicht ge zien. De ogen waren niet op hem gericht geweest, maar de uitdrukking van dit al te vertrouwde gelaat liet geen twijfel, wat er in die blik te lezen zou geweest zijn: onverbiddelijkheid. Zeker een uur lang liep Sierlin in zijn kamer op en neer. Hoe was Braun daar gekomen? Dwaze vraag: de tribune was voor ieder burger toegankelijk. Dit was dus zijn nieuwe truc, een nieuwe kwelling, waartegenover hij machteloos stond. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6