„Mannen van de eerste linie" kregen voor jaar goede zorg Geld en eer Actie voor de beloofde sportvelden in „Noord Bedrijfschapsprijzen 1951 in de Haagse dierentuin uitgereikt Agenda voor Velsen 2 GROOT De radio geeft Woensdag Cijfers beschikbaar V erantwoording Vissersmonument „De gemeente stelt steeds uit" klagen de gedupeerde verenigingen PANDA'S HEREN-LEVEN Vondst in bollentuin „Grijnzende sater" naar het raadhuis verhuisd IJmuiden ontving duizendste schip „Glas" in het goud Veel roodbaars in de Noordzee DINSDAG 18 MAART 1952 Ten vijfde male zijn gistermiddag in Den Haag de „bedrijfschapsprijzen" voor de best verzorgde vis en/of haring uitgereikt en de grote zaal van de Dierentuin was voor deze gelegenheid geheel gevuld met niet alleen ane prominenten, die het nationale bedrijf kent, maar ook met het gros der bemanningen, wie de eer te beurt gevallen is straks met de bekende wimpel in top het zeegat uit te mogen varen. Tweemaal is IJmuiden genoemd, tweemaal traden IJmuidenaren naar voren om de hoogste eer van het Bedrijfschap voor Visserijproducten in de vorm van een zilveren beker, legpenningen en oorkonden mee terug te nemen naar de bewonderende familieleden in de zaal. Daar was eerst de heer K. Wijnschenk, die uit handen van drs. D. J. van Dijk, de Be drijfschapsdirecteur, de wisselbeker voor de beste visconserven van het afgelopen seizoen mocht aannemen als vertegenwoordiger van de „NECO", die met haar haring in tomaten deze hoge onderscheiding verdiende. Even later kreeg schipper Phil Prins van de „Bloemendaal", een van IJmui- dens oudste trawlers, een zelfde trofee. Zijn stuurman, Simon Zwaan, nam de legpenningen en de oorkonden in ontvangst, waarmee de'•bemanning in de vreugde deelde en tenslotte kwam ook de reder voor de groene tafel om de complimenten en een penning van drs. Van Dijk mee te krijgen. In zijn inleidend woord heeft de heer J. Kolkman deze middag in zijn kwaliteit van secretaris van de commissie inzake toe kenning der Bedrijfschapsprijzen het direct en raak omschreven: „Alleen wat meekan, blijft bestaan". Hij doelde daarmee op de strijd om de kwaliteit, die de visserij zal moeten leveren om zich op de internatio nale markt te handhaven. „Telkens als er een kantje haring ge streken werd in die spannende dagen van de haringjacht 1951" zo herinnerde de heer Kolkman zich „is er gezegd: Wees voor zichtig, want het moet wimpelharing wor den. Maar later werd dat: Wimpelharing of niet, de visser kan nu eemaal niet zien, dat er met zijn vangst geknoeid wordt". Voortbordurend op dit thema tekende de heer Kolkman de vissers als de mannen van de eerste linie ook in de strijd om het bestaan van de komende geslachten en hij omschreef in dit verband de strijd om de beste kwaliteit als iets, dat de visserij als „een juweel van kleur en historie niet minder verdient". „Samenwerking!" Vervolgens nam de heer Van Dijk het woord en hij begon met de taak van de vissersman in het bedrijf als doorslag gevend te kenschetsen. De moeilijkheden, die op zee vaak overwonnen moeten wor den, brachten hem op een kort memento voor de Alkmaar-bemanning, maar als eerste resultaat van het gevecht op de vloot zag hij toch ook weer de verovering van een „plaats onder de zon". De samenwerking tussen reder en be manning is in dit spel van groot belang, want zonder samenwerking zal de Neder landse visserij zich niet kunnen hand haven tegen de mateloze concurrentie rondom, een concurrentie, die in de toe komst nog feller zal worden. Ook de overheid getroost zich vele offers voor de visserij, meende de heer Van Dijk, daarbij wijzend op de kostbare posten der materiaalvoorziening, die evenzovele aan spraken op de' deviezenpot zijn. „Door kwaliteit te bieden, verdient het bedrijf echter deze deviezen zelf terug" zei de directeur, om vervolgens de grote vooruit gang in de opleiding van de mensen uit de distributiesector in beschouwing te nemen. „En nog heeft dit alles geen waarde, zolang de distributie niet beschikt over het beste van het beste, maar niet alleen daarover, echter ook over gevarieerde aanvoer". De eenzijdigheid van de aanvoer, die ook ver leden jaar schering en inslag is geweest, noemde drs. Van Dijk gevaarlijk voor de evenwichtige ontwikkeling van het bedrijf. Vismeel en consumptievis Bij een beschouwing van een aantal détails merkte de heer Van Dijk op, dat de kwaliteit van de gekaakte haring steeds beter wordt. Als er echter voor de'vis- meelfabrieken gevist wordt althans, als de markt zodanig is, dat de opvangregelin- ADVERTENTIE RILLEN ETER EN ILLIJKER L IJ F T P. DE OPTICIEN Kennemerlaan 30 - Telefoon 4127 gen in werking moeten komen loopt die kwaliteitszorg wel eens terug en de heer Van Dijk zag liever (al kan Nederland zich niet meten met Noorwegen, waar de vis voor de deur opgeschept kan worden), dat men ook voor de „fabrieksvis" en -haring alle zorg koesterde, opdat zoveel mogelijk voor de menselijke consumptie gered kan worden. „En als dat niet lukt, besteedt dan de beste zorgen aan de vismeelvis". Een apart woord van lof kreeg de con- servenindustrie, die zich sinds de bevrij ding van een veelal bedenkelijk peil tot een concurrent van importantie op de interna tionale markt heeft opgewerkt (het export cijfer bereikte een waarde van 12.000.000 per jaar!) en hij noemde het in dit opzicht verheugend, dat de Nederlandse visserij over de hele linie in het buitenland ge vreesd wordt wegens haar kwaliteitsnorm. Halchef J. Vos van het IJmuidense Staatsvissershavenbedrijf en de advies commissie inzake de toekenning der prij zen kregen vervolgens met de Dienst voor de Nederlandse haringcontröle de dank, HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 10 30 Platen. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Pla ten. 12.00 Voordracht. 12.15 Orgel. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Gespro ken Portret 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kin derkoor. 15.20 Piano. 15.30 Voor zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo. 17.45 Rege ringsuitzending: Bijvoedingsmiddelen in In donesië. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Geef ons het ge reedschapklankbeeld. 19.20 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Dansmuziek. 20.40 Aether- forum. 21.20 Concertgebouw-orkest. 22.15 Zonnevlekken, causerie. 22.30 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 293 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.C0 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zie ken. 9.30 Platen 10.30 Morgendienst. 11.00 Het Onze Vader, hoorspel. 12.05 Tenor en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte mu ziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, causerie. 13.20 Gevarieerde muziek. 13.50 Platen. 14.00 Metropole-orkest. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Platen. 15.15 Kamer orkest en solist. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Lich te muziek. 18.30 Banjo-orkest. 19.00 Christe lijk Verenigingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Commentaar familie-competitie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Jan van Rie- beeckherdenking. 20.20 Orkest. 21.15 Lijdens overdenking. 21.45 Platen. 22.00 Salonorkest. 22.30 Internationaal Evangelisch Commen taar. 22.40 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.20 Hoe zit. dat met mijn kind?, causerie. 23.3524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00—15.30 Schoolradio. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Declamatie, zang. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Actualiteit. 21.15 Muziekpraatje. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano. 22.55—23.00 Nieuws. De rederijen, die belangstelling hebben voor de behaalde cijfers van hun sche pen in de „wedstrijd" om de Bedrijf schapsprijzen 1951 kunnen ze opvragen bij de afdeling Vis van het Voorlich tingsbureau van de voedingsraad in IJmuiden. die hun toekomt voor het vele keuren en kijken en de in de zaal aanwezige vrouwen kregen te horen, dat van haar bijna even veel afhangt als van de echtgenoten: zij moesten per saldo haar mannen proberen aan te zetten, om zelf met een zilveren beker op buffet of radio te kunnen pron ken. Vissers op het matje Vervolgens zijn eerst de schippers „op het matje" geweest, om de wisselbekers in ontvangst te nemen en daarna hun stuur lui voor de uitreiking van de overige ere tekenen. Namens de reders heeft tenslotte de heer N. Haasnoot uit Katwijk bedankt. Beter dan woorden kan onderstaand staatje laten zien, hoezeer de winnaars van dit jaar door hun rivalen op de hielen werden gezeten: IJmuidense trawlvloot Winnaar IJM 71 „Bloemendaal", rederij Bloemendaal, schipper Ph. Prins, gemid deld cijfer 8.07. 2. RÓ 46: 3. IJM 129; 4. IJM 99; 5. IJM 43)- In 1950 werd de IJM 38 eerste, ge volgd door de RO 53, en de IJM 71. Katwijkse trawlloggervloot Winnaar KW 89 „Wiltje" rederij G. Schaap, schipper H. Schaap, gemiddeld cijfer 8.37; gevolgd door de KW 51, KW 24; KW 155 en KW 104. Katwijkse haringvloot Winnaars KW 85 „Huberdina Gijsberta" en KW 140 „Voorwaarts" die de beker houder werd). Hun gemiddelde cijfers waren 8,Beide schepen zijn gerechtigd de wimpel te voeren en beide bemannin gen kregen de legpenning en de oorkondes. De beide koplopers werden gevolgd door de KW 73, KW 4% en de KW 70. Scheveningse haringvloot Winnaar SCH 36 Jacoba Gesina met een gemiddeld cijfer van 7.90, gevolgd door de SCH 199, de SCH 32 en de SCH 339. Vlaardingse haringvloot Winnaar VL 84 Hendrika en Adriana met 7.93 punten, gevolgd door de VL 61 (de winnaar van vorig jaar), de VL 172, de VL 216 en de VL 56. Na afloop van de bijeenkomst, die in de pauze is opgeluisterd door hartige hapjes 1 Schipper Gerrit van der Snoek van de VL. 84 heeft gistermiddag na de uitrei- king van de Bedrijfschapsprijzen na- j mens alle opvarenden zijn waardering voor deze jaarlijkse „ivedstrijd" uitge- sproken en daarbij nog even extra uit de doeken gedaan, dat het de visserman behalve om het geld toch zeker ook om de eer van het product is te doen. Namens de Unie Verkeer is vervolgens nog even op het belang van de goede verstandhouding tussen opvarenden en werkgevers gewezen: twee zaken, die j voor de Nederlandse visserij inderdaad van het allergrootste belang zijn. zeebanket op toast, heeft ook dit gezel schap bizonder genoten van de bekende visserijfilm „Het schot is te boord", die in opdracht van de ECA-missie in Nederland door de cineast Herman van der Horst is gemaakt en ook hier bleek, hoezeer deze filmer in de roos schoot met zijn prachtige documentaire van de vleetvisserij. Voor het Vissersmonument zijn weer de volgende giften binnengekomen: V.Z.V. 10,M. R. 25,Nutsspaarbank 250,tezamen 285, Het totaal is nu 8.807,62. Damclub „Sportief" in felle onderlinge strijd De diverse partijen voor de onderlinge competitie van de IJmuidense damclub „Sportief" leverden de volgende resultaten op: in groep A had J. Jonker een lastige klip te omzeilen in zijn partij tegen J. de Boer. Na een gelijk opgaande partij liep J. de Boer in een lokzetje, wat hem een schijf en tevens de partij kostte. W. 't Hart wist weer twee punten te bemachtigen in zijn partij tegen A. Ras. Het ziet er naar uit dat 't Hart een grote rivaal zal worden voor de leiders J. Jonker en J. Slager. De overige uitslagen in deze groep zijn: W. M. Hoefakker—E. Ras 1—1; J. de Ruiter—C. Buys 0—2; inhaalpartij C. Buys—P. Bak ker 11. In groep B handhaafde H. Veldman zich aan de kop door zijn partij tegen E. Wijker te winnen. Zijn concurrent H. Out blijft hem op de voet volgen, daar deze zijn partij tegen W. Post wist te winnen, waarmee ook hij een lastige klip heeft omzeild. De stand aan de kop van deze groep is nu: H. Veldman 12 gespeeld 20 punten; H. Out 16 uit 11 partijen en W. Post 17 uit 13 partijen. De overige uitslagen in deze groep waren: P. Schaap—C. v. Os 20; E. Ras Sr.H. Dijkhuizen 20; A. v. d. Harst M. Menger 02; P. WesterwalW. v. Rooy 02; A. Out Jr.R. Koffeman 02. Inhaalpartijen: C. v. OsP. Schaap 02; R. KoffemanA. Out 20. 99 De vraag „waar de door het gemeentebestuur van Velsen aan de wegens de woning bouw gedupeerde sportverenigingen beloofde sportvelden in „Noord" blijven", be heerste Maandagavond de bijeenkomst die in café „De Tunnel" werd gehouden. In deze vergadering, op initiatief van de supportersvereniging „Geel Zwart" uitgeschre ven voor de belanghebbende verenigingen „I.E.V.", „Velsen-Noord Vooruit", „Sparta" en „Wijkeroog"-wiiikeliers, maar uiteraard ook voor de v.v. „Kinheim", konden wegens het ontbreken van de R.K. Sportvereniging „I.E.V." als één der grootste belanghebbenden, geen actie-besluiten worden genomen. Van Kinheim-zij'de was men fel gekant tegen de gang van zaken. Hoewel bekend is, dat de Velsense gemeentebegroting een bedrag van f 100.000,aanwees voor de aanleg van de al jarenlang beloofde sport velden, blijven officiële toezeggingen uit, zeiden de Kinheimers. De belofte om sport velden aan te leggen dateert al van voor het ontruimen van het oude Van Gelder sportpark aan ide Wijkerstraatweg en het voormalige I.È.V.-terrein in „Rooswijk", volgens Kinheims voorzitter. De nieuw bouw rond het huidige Stratingplantsoen werd voltooid, maar de beloofde sportvel den bleven uit. En Kinheim kon gebruik maken overigens een voor deze club vrij ongelukkige oplossing voor wat be treft de propaganda en het aantrekken van spelers van het nieuwe Van Gelder Sportpark op „Tussenwijk". Voor Velsen kleeft hieraan bovendien het nadeel, dat de stedelijke belasting naar Beverwijks ge meentekas gaat. Tweede gedupeerde Sprekende over de stand van zaken bij I.E.V., stelde men vast, dat deze vereniging nog meer gedupeerd is. Het eerste en een lager elftal mogen de „noodvelden" in „Rooswijk" gebruiken, maar de andere elftallen moeten naar het „Schoonenberg"- sportpark, wat voor de eenheid van I.E.V. allerminst bevorderlijk werkt. Voorts legt naast het sportpark „Watervliet" de ver eniging ..Kennemerstaten" ook nog voor een deel beslag op de Rooswijk-noodvelden. „Verschillende plannen van het Velsens gemeentebestuur bleven bij plannen en eindelijk was dan het wachten op de offi ciële tunnelplannen. Hierdoor had men zich voorgesteld het „bunker"-terr?in aan de Nieuwe weg ten Oosten van de Wijker- oogstraat thans tot sportterrein te maken, maar", volgens Kinheims voorzitter, „hier aan ziin ook weer bezwaren verbonden". Het blijkt namelijk, dat, wanneer de be loofde sportvelden hier zouden worden aan gelegd en de grond voor eventuele stort plaats van uitgewertke aarde bij de tunnel bouw moet dienen of uitbreiding ten be hoeve van de tunnelingang nodig zou ziin, de velden kunnen worden opgeëist. En dan was men weer even ver of nog verder, want het kanitaal voor de aanleg zou dan zijn opgebruikt. De voorzitter van Kinheim wist verder ADVERTENTIE R 13 SCHOOL R E17 M UW ADRES Hagelingerweg 134 - Santpoort Tel. K 2560 - 8930 Van huis gehaald en gebracht. nog te vertellen, dat Velsens gemeentebe stuur nu in afwachting is van plannen, die de vereniging „Kennemerstaten" voor haar sportafdelingen aanhangig zal maken in het „Gildenplan". Dit, wegens het eer lang verdwijnen van het sportterreinen complex „Watervliet". Indien, volgens uitlatingen in de verga dering, het gemeentebestuur van Velsen achter dit plan zou staan, zullen er min stens zes normale voetbalvelden geprojec teerd moeten worden, want niet alleen V.V.B., Watervliet, IJmond, Suomi en an dere sportafdelingen van „.Kennemstaten" moeten dan deze velden gebruiken, maar dan komen uiteraard ook Kinheim en I.E.V. in hetzelfde complex. Dit is zeker voor alle belanghebbenden niet bevorderlijk. Men is echter het wachten na zes jaar beu geworden en hoewel in deze vergade ring geen actie-besluit kon worden geno men en men van de goede wil van de be trokken wethouder voor sportzaken over tuigd bleek zal men in „Noord" niet bij de pakken neerzitten. Integendeel. Men wil tonen, dat „Noord" ook Velsen is en daar om wordt binnenkort aan de actie voor de beloofde sportvelden grote kracht bijgezet. Reactie van gemeentewege Vanmorgen deelde men ons ter secretarie mede, dat inderdaad de tunnelplannen het realiseren van het sportplan voor Velsen- Noord in de weg staan. Deze zaak wordt door het gemeentebestuur met de meeste nauwlettendheid bekeken, maar men durft het voorlopig niet aan de beloofde sport velden te verwezenlijken, daar de kans groot is, dat zij door het tunnelproject worden doorkruist. Niet Jan Musch, maar Nel Oosthout voor „Tot Nut" In plaats van Jan Musch, die aanvan kelijk geëngageerd was om een voordracht te geven voor de Maatschappij tot Nut van het Algemeen in Velsen, zal de voordracht kunstenares Nel Oosthout Donderdag 20 Maart in het Patronaatsgebouw een twee tal werken declameren. Voor de pauze ver meldt het gewijzigde programma „De Hei ligen" van Bernhard Hellerman, na de pauze draagt zij voor „De Mestkever" van Andersen. JAARVERGADERING FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. De afdeling Velsen der Vereniging voor facultatieve lijkverbranding houdt Maan dag 24 Maart a.s. in het kantoorgebouw der vereniging te Driehuis haar jaarver gadering. Na behandeling der gebruike lijke agendapunten zal de heer IJ. J. Reits- ma, voorzitter van de afdeling, een refe raat houden over het door de regering bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp Wijziging Begrafeniswet. 70. Toen wij de vorige keer afscheid na men van Panda en zijn metgezellen, be vonden deze zich op een wenteltrap in het hol van de Vleermuis-rover, terwijl onder hen drie kruitvaten op het punt stonden gelijktijdig de lucht in te vliegen. Het zal dan ook menigeen verbazen, dat wij nu even de aandacht vragen voor de heer Hyacinthus Hoepeldum; maar dit voor treffelijk persoon is zo lang weg geweest uit ons verhaal, dat het de moeite waard is even bij hem stil te staan. Hyacinthus Hoepeldum was, zoals men zich zal her inneren, de bediende van Graaf Gaston van Gaep tot Gaep, en wij vinden deze voorname lijfdienaar thans doende, de wo ning van zijn meester een gezellig aanzien te verschaffen. De behuizingdie nog kort geleden door de Vleermuis-rover werd leeg geroofd, was in zijn oude luister hersteld, en wij treffen Hyacinthus aan terwijl hij zorgvuldig het kussentje opschudt van de stoel, waarin hij zijn heer en meester straks plaats wil laten nemen. „Zijn Graafschap zal aangenaam verrast zijn wanneer hij thuis komt," mompelde de zorgzame knecht. „Een zachte zitplaats zal hem goed doen na zijn vermoeiende jacht op de Vleermuis rover!" Hier werd zijn aandacht echter af geleid. Er klonk een ontzettende slag, die het huis op de grondvesten deed schudden; glazen braken, schilderijen vielen van de wand, Hyacinthus werd ruio dooreen ge schud, meubels tuiine'den omver en de vloer van 'liet vertrek spleet open, terwijl drie gedaanten met kracht door het gat geslingerd werden. „H'oe-wat-waar-help- ho!", riep Hyacinthus Hoepeldum uit, en hij vervolgde op rustiger toon: „Welkom thuis, uw Graafschap!" En inderdaad was het Graaf Gaston, die in de stoel rustte (zij het dan ook op andere wijze dan zijn bediende het zich had voorgesteld). Hij was vergezeld van Panda en Jolliepop; en wij begrijpen nu, dat de ontploffing der kruitvaten hen hierheen had geslingerd. Daaruit volgt, dat de geheime schuilplaats van de Vleermuis-rover zich onder het huis van Graaf van Gaep tot Gaep moest be vinden! Onze vrienden waren op dit mo ment echter nog te geschokt om die merk waardige omstandigheid duidelijk in te zien. Enige tijd geleden werd in een bollentuin aan de Duin- en Kruidbergerweg in Drie huis een bouwfragment in zandsteen opge graven. Deze vondst, die naar men schat een 300 jaar oud is, is voor de gemeente historie van grote waarde. Op een schild, waarboven een sater met open gesperde muil de aanschouwer tegen- grijnst, staan de woorden: „Virtute cösta- tia" te lezen, hetgeen betekent „door deugd en volharding". Gistermiddag hebben gemeentewerklie den de zware steen het raadhuis binnen gedragen, waar de vondst tot nader order zal worden bewaard. Coaster „Markelo" de jubilaris Het nieuwe coastertje „Markelo", een geregelde gast in IJmuidcns sluizen, werd gisteravond als het duizendste schip, dat IJmuiden in 1952 passeerde, geloodsd. Zonder officieel vertoon is de kleine jubilaris de sluis gepasseerd en opgevaren naar Amsterdam. De „Markelo" dateert uit 1943, werd in 1948 verbouwd en heeft een bruto inhoud van 1000 ton; de netto inhoud is 620 ton. Het schip is eigendom van de stoomvaart maatschappij „Noordzee" in Amsterdam. Verleden jaar passeerde het duizendste schip op de 23e Maart IJmuiden. Overwinning van 5-0 van Waterloo op DSK Waterloo heeft op het sterke DSK een verdiende overwinning behaald. In de eerste helft werd er gelijk opgaand ge speeld en na 25 minuten was het Post die een hard schot inzond, de DSK doelman kon het niet wegwerken en De Haas was er als de kippen bij om zijn club een voor sprong van 1—0 te geven. DSK kwam de schrik evenwel te boven en zorgde gedu rende het verdere verloop van de eerste helft voor een gelijk opgaande strijd. In de tweede helft kwamen de IJmuide naren goed los, en Post slaagde er in met twee doelpunten de stand op 03 te bren gen. DSK probeerde inmiddels de achter stand in te lopen, maar doelman Kok bleef meester van de situatie. Post werkte in de IJmuider voorhoede als een furie en met twee prachtige doelpunten bracht hij de stand op 0—5. Wel kreeg DSK de kans om de eer te redden, maar op onnavolg bare wijze wist doelman Kok dit schot te houden. De Haarlemse beeldhouwer Theo van Reijn heeft deze in brons gegoten vogeldrinkbak ontworpen. Het beeldje zal op de tentoon stelling „De Keukenhof" te Lisse te zien zijn. Vijftig jaar is het geleden dat „de eerste steen" werd gelegd voor Glas' textielbe drijf in IJmuiden de weidse naam tex tielbedrijf is toen niet gebezigd. Het was eenvoudig magazijn „De Vlijt", dat in het oude Velseroord aan de Kalverstraat 83 werd gevestigd. Mevrouw G. II. S. GlasJansen was er de baas en ze beijverde zich manufacturen en gemaakte goederen aan de man te brengen. Menig baaien hemd en menig paar zwarte, dikke gebreide kousen zijn door haar handen gegaan. Toen verleden jaar IJmuiden driekwart eeuw bestond, hebben wij gememoreerd dat mevrouw Glas „de moeder van de middenstand" mocht heten. Zij is echter volledig met haar tijd mee gegaan en weet heden tendage met even veel succes een kanten „niemendalletje" te verkopen als vroeger een „degelijk" stuk. In de loop der jaren zijn drie zoons in het bedrijf opgeleid en mede door hun werkkracht is de zaak groot geworden. In 1912 werd de winkel verplaatst naar de Kalverstraat, omdat daar de uitbreidings mogelijkheid groter was. In 1927 werd aan de bestaande zaak een meubel-, bedden- en tapijtzaak toegevoegd en allengs be sloeg het domein van de inmiddels tot „firma" gegroeide zaak een complex van zes panden. De oorlog heeft deze zaak evenmin ge spaard als andere bedrijven. Toen de Kal verstraat moest worden ontruimd, wezen de autoriteiten de firma het pand Tromp straat 2 aan. Na de bezettingstijd liet de eigenaar van deze ruimte zijn aanspraken gelden en zat de firma wat men noemt „op een schopstoel". Goede raad was duur, maar tenslotte werd een tijdelijke oplos sing gevonden door het bouwen van een noodwinkel op het terrein en in de con certzaal van „café Demmers" kan de Trompstraat. Thans is het wachten op een bouwvergunning voor de Lange Nieuw- straat. Het behoeft geen betoog dat in de loop van een halve eeuw menige huismoeder op „Glas"-meubelen is komen te zitten. Maar ook officiële instanties hebben stoffering van de zaak betrokken. Vrijdag recipiëert de firma van 1417 uur aan de zaak en ongetwijfeld zal men „moeder en zoons" dik in de bloemetjes zetten. VISSERIJBERICHT URK Zaterdag werd door 24 vaartuigen aange voerd: 1399 pond snoekbaars, prijs f 0.SS f 0,98 per pond; 1343 pond rode baais, prijs f 1,06f 1,08; 2934 pond blei, prijs f 0,07 f 0,08; 35 pond bot, prijs f 0,36 en 75.'J pond Noordzeevis, prijs f0,!0f0,16. Nieuws. De Amerikaanse minister van Defensie, Robert Lovett, heeft op een vergadering verklaard dat de Noord- Koreanen door de Russen van materiaal worden voorzien om de oorlog te kun nen voortzetten. Na de landing op Int- sjon, in September 1950, kregen de ver bondenen documenten in handen waar uit bleek dat een grote partij mijnen, die op Intsjon aanwezig was, kort tevoren uit de Russische haven Wladiwostock was aangevoerd, aldus de minister. Plastic. In Denemarken worden thans schepen gebouwd, in welker intérieur het houtwerk vrijwel geheel door plastic is vervangen. Daar waar men toch nog gedwongen was hout te gebruiken, werd het met plastic bekleed, zodat het ge makkelijker schoon is te houden. De eerste goed geslaagde proefnemingen zijn gedaan met drie grote schepen, die bestemd zijn voor Oost-Aziatische maat schappijen. Alle. Ter gelegenheid van het driejarig be staan van de economische en culturele overeenkomst tussen Noord-Korea en de Sovjet-Unie heeft de Noord-Koreaan- se minister-president Kim II Soeng een boodschap aan Stalin gestuurd, waarin hij verklaart, dat de Koreanen voor de eenwording en onafhankelijkheid van hun land zullen strijden, „totdat alle buitenlandse aanvallende strijdkrachten verdreven zijn". Oprecht. De Russische bestuurscommissie in Oost-Duitsland heeft de leiding van partijen en grote organisaties in Oost- Duitsland opgewekt, een onderzoek op grote schaal in te stellen naar de mening van de bevolking over de politiek, die tot nog toe ten aanzien van Duitsland door de Sovjet-Russische bezettings autoriteiten is gevoerd, en over de toe standen in Oost-Duitsland. Volgens wel ingelichte kringen duidt dit verzoek op de mogelijkheid van wijzigingen in de politiek. De bestuurscommissie heeft verzocht om oprechte en eerlijke critiek. Moord. Tegen zestien beklaagden, die er van zijn beschuldigd tegen het einde van de tweede wereldoorlog in het Rom- bergpark te Dortmund ongeveer 270 door de Gestapo gevangen genomen personen, onder wie Nederlandse arbei ders, te hebben vermoord, is in totaal 105 jaar en 6 maanden tuchthuisstraf fen geëist. Een van de zestien, Heinrich Muth, die de zwaarste straf kreeg (vijf tien jaar tuchthuisstraf) is beschuldigd van spionnage en verraad van de com munistische verzetsgroep te Dortmund aan de Gestapo. Twaalf van de 28 be klaagden zullen wegens gebrek aan be wijs worden vrijgesproken. Neergestort. In de nabijheid van Dallas (Texas, V.S.) is Maandag een transport vliegtuig van de Amerikaanse marine in .brand gevlogen en neergestort. De 22 inzittenden, allen militairen, wisten het toestel met valschermen te verlaten. Twee van hen kwamen om het leven en een wordt vermist. Goud. Volgens Reuter zijn acht mijnwer kers drie blanken en vijf inheemsen omgekomen en vijf inheemsen gewond bij een steenstorting in een goudmijn te Odendaalsrust (Oranje- vrijstaat). Gisteren was gemeld dat zes tig arbeiders waren bedolven. Defensie. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt, dat in Mei in de Verenigde Staten 19.000 man onder de wapenen zullen kómen. Attaché. De handelsattaché van de Tsje- choslowaakse legatie in Uruguay, Adolf Stern, heeft ontslag genomen, naar hij zeide wegens de „terreur" in Tsjecho- slowakije. Voor het eerst. Maandag is de eerste na oorlogse luchtvaartdienst tussen Belgra do en Parijs geopend. De Joegoslavische luchtvaartmaatschappij J.A.T. vliegt dit traject tweemaal per week. Eenheid. In Londonderry (Noord-Ierland) zijn Maandag gevechten ontstaan tussen politie en personen, die demonstreerden voor de eenheid van Ierland. Twee per sonen werden aangehouden. Een aantal politiemannen en burgers werd gewond. Herstel. De Haagse correspondent van de Frankfurter Rundschau verneemt dat de Duits-Israelische conferentie over de herstelbetalingen op 20 Mei in Den Haag zal beginnen. De Duitse delegatie zal onder leiding staan van prof. Böhm aan wie een vertegenwoordiger van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken is toe gevoegd. De Israëlische delegatie zal onder leiding staan van dr. Schinar. Bezorgdheid. De Franse kardinalen en aartsbisschoppen hebben alle christenen aangespoord, zich te verzetten tegen „de golf van immoraliteit, die de reinheid van de Franse jeugd, de huwelijkstrouw en de openbare zeden bedreigt". In een verklaring, uitgegeven na hun jaarlijkse conferentie, spreken zij tevens hun be zorgdheid uit over de huidige methoden van sexuele voorlichting. Onzin. Prawda, het orgaan van de com munistische partij in de Sovjet-Unie, heeft de tegenspraak door de Ameri kaanse minister Acheson van de be schuldigingen inzake bacteriologische oorlogvoering in Korea „onzin" ge noemd. „Hij is een ijverig voorstander van het gebruik van bacteriën", aldus het blad. Het Russische blad maakt melding van massaprotesten en schrijft, dat buitenlanders in een „juridische commissie" op een persconferentie te Pjongjang van bacteriologische oorlog voering getuigd hebben. Tussen de Shetland-eilanden en de Noorse kust hebben Engelse vissers zeer veel rood baars gevangen. In Britse vissershavens worden recordvangsten aange- oerd. Do roodbaars is in Nederland niet erg ge wild, zodat de Nederlandse vissers er niet veel belangstelling voor hebben. Rex en Thalia: geen bioscoopvoorstellingen Woensdag 19 Maart. Raadhuis, 14-15 uur: spreekuur wethouder van Onderwijs. Witte Kruisgebouw, 14.30-15 uur: spreek uur kraamcentrum Kennemerlaan 125. .Thalia, 20 uur: „Aasgieren der Woestijn".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2