Officieel programma van het koninklijk bezoek aan de V.S. Ambtenarengerecht behandelde het ontslag van de heer Valken SIMON DE WIT „Het Woord" van Kaj Munk heeft veel indruk in Velsen gemaakt JA, WAAR Volgende week Dinsdag visserij school open Agenda voor Haarlem Santpoort Luidsprekers Welke groente vandaag? Sperciebonen;,biit79d DINSDAG 18 MAART 1952 5 Op 1 April wordt dokter de Groot gehuldigd Scheepvaart Successchotels 2,50 ZWITSERLAND Nog bij moeder! Pruimen. 250 gram 34 ct Tutti frutti 100 gram 21-26 ct Abrikozen. 100 gram 29 ct Spinazie per Vi bhk 70 ct Doperwten per '/2 biik 39 ct Doperwten perbuk 79-89-99 ct Erwten met wortel per bük 65 ct Appelmoes bi. 73, 720 gr. pot 59 ct Goed en Goedkoop Het officiële programma voor het be zoek dat Koningin Juliana en Prins Bern- hard in April aan Amerika zullen brengen, is thans vastgesteld. Volgens dit program ma zal het K.L.M.-vliegluig met het ko ninklijk paar op Woensdag 2 April om vier uur op het vliegveld van Washington aan komen. Daar zullen de vorstelijke perso nen met hun gevolg worden begroet door President Truman. De begroeting wordt per radio en televisie uitgezonden. Onder hen die deel uitmaken van het officiële gezelschap is ook de minister van Buiten landse Zaken mr. D. U. Stikker. Na inspectie van de erewacht op het vliegveld begeeft het gezelschap zich in auto's naar het stadhuis. Daar worden de volksliederen gespeeld door een politie- en een marine-kapel. Aan de Koningin zullen bloemen worden aan geboden door Edgar Morris voorzitter van het comité van ontvangst der burgerij en voorts worden haar de sleutels van de stad overhandigd door Russell Young, voorzitter van de raad van commissarissen van het district Columbia. Daarna rijdt het gezelschap verder'naar het Wit'te Huis, waar de Koningin en de Prins zullen overnachten. Donderdag, 3 April, brengen de Ko ningin en de Prins een bezoek aan Mount Vernon en de nationale begraafplaats van Arlington. Te Mount Vernon wordt een krans gelegd op het graf van George Washington en op de begraafplaats van Arlington geschiedt een kranslegging bij het graf van de onbekende soldaat. Toespraak tot Congres Diezelfde morgen zal Koningin Juliana op het Kapitool de verenigde vergadering van het Congres toespreken. Hierop volgt des middags een bezoek aan het nationale bureau van het Algemeen Verbond van Vrouwenverenigingen en vervolgens aan de Army-Navy Country-club. Vrijdagmorgen, 4 April, worden leden van de Nederlandse ambassade aan Ko ningin Juliana en Prins Bernhard voorge steld, evenals Nederlandse burgers van Washington en omgeving en Baltimore. In het Statler hötel wordt daarna een lunch aangeboden door vertegenwoordigers van de Amerikaanse pers, radio en televisie. Koningin Juliana zal bij deze lunch een toespraak houden. Vrijdamiddag geschiedt in de kanselarij van de Nederlandse am bassade de aanbieding door Koningin Juli ana aan President Truman van het sym bolisch carillon. Daarna brengt Koningin Juliana een be zoek aan het Walter Reed Hospital/Bethes- da Naval Hospital. Zaterdag 5 April reizen de Koningin en de Prins per vliegtuig van Washington naar Philadelphia, waar een kort bezoek wordt gebracht aan Independence Hall en officiëel wordt gerecipiëerd 'in het stede lijk museum. Des middags vertrekken de koninklijke gasten weer naar Westpoint in de staat New York. Daar zal Prins Bern hard een onofficiëel bezoek brengen aan de militaire academie van de V.S. Konin gin Juliana reist door naar Kingston, waar zij om twee uur ten stadhuize wordt ont vangen. Zij zal daar in de „Academy Green" een krans leggen bij het standbeeld van Peter Stuyvesant. Daarna zullen Ko ningin Juliana en Prins Bernhard in Hyde Park de gasten zijn van mevrouw Roose velt. Maandag 7 April begint van de Zuide lijke punt van Manhatten de officiële in tocht van het koninklijk paar in de stad New York. Het wordt door de burgemees ter van New York ten stadhuize ontvangen en op de lunch genodigd in het Waldorf Astoria Hotel. Des middags ontvangt het koninklijk paar Nederlandse burgers en personen van Nederlandse afkomst uit de stad in dit hotel. Dinsdag 8 April bezoeken de Koningin en de Prins in de morgenuren' St. Mark's church en het hoofdkwartier van de UNO. Na de lunch gaat het gezelschap naar de Columbia Universiteit. Donderdag 10 April bezichtigt het ko ninklijk paar de waterwerken van de Ten nessee Valley Authority. Het Paas-weekeinde wordt door de ko ningin en de prins doorgebracht te Sea Island. Dinsdag 15 April brengen de koninklijke gasten een bezoek aan de Ford-fabrieken in Detroit en aan het ontspanningscentrum Patton, waar enkele duizenden schoolkin deren en vertegenwoordigers van jëugd- organisaties het koninklijk paar zullen verwelkomen. Woensdag 16 April reist het koninklijk paar naar Grand Rapids in Michigan, waar een plechtigheid plaats vindt in Cal vin Cbllege. Des middags wordt de plaats Holland in Michigan bezocht. Donderdag 17 April gaat het gezelschap van Detroit naar de universiteit van Mi chigan. Daarna reist het koninklijk paar per vliegtuig naar Californië. Des avonds zal het op het vliegveld van San Francisco arriveren. Het programma voor het bezoek aan de Westkust is nog niet vastgesteld, maar het vorstelijk paar zal waarschijnlijk zowel in Naar wij vernemen zal de nieuwbouw van de gemeentelijke visserijschool te IJmuiden op Dinsdag 25 Maart 's middags om drie uur, officieel worden geopend door de inspecteur-generaal van het Nij verheidsonderwijs, mr.,ir. M. Goote. Voor deze plechtigheid zijn onder meer uitgenodigd vertegenwoordigers van diver se rederijen en de erkende vakbonden, hoofden van onderwijsinstellingen en dele gaties uit de vishandel. DINSDA.G 18 MAART Siadsschouwburg: „De liefde van vier kolo nels" (A.T.G.), 8 uur. Minerva (Heemstede): Pianoconcert Cor de Groot. 8.15 uur. Luxor: „Drie vrouwen en een vrijgezel", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De koning der raket mannen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Copper Canyon", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: ,,'n Vreemde eend in de bijt", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Hoe ouder hoe jonger", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Palace: „De muur der duisternis", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 19 MAART Stadsschouwburg: „De wijze kater" (to neelgroep „Puck"). 8 uur. Concertgebouw: Piano-avond George van Renesse, 8 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. San Francisco als in Los Angeles twee dagen blijven. Prins Bernhard zal de Koningin niet be geleiden op haar officieuze bezoek aan Ca nada. De Prins gaat na afloop van het be zoek aan de Westkust rechtstreeks naar New York, waar hij een lezing zal houden. Later zal hij naar Canada vliegen om te zamen met de Koningin de terugreis te aanvaarden. Het Witte Huis Aan president Truman is medegedeeld, dat het Witte Huis, dat thans verbouwd wordt, op tijd gereed zal zijn voor de ont vangst van Koningin Juliana en Prins Bernhard. De president heeft bijna dagelijks de werkzaamheden geïnspecteerd en aange drongen op spoed. Aan de verbouwing zijn meer dan vijf millioen dollar besteed. Het „Instituut" organiseerde twee avonden Voor 20 Maart heeft het bestuur van de afdeling Velsen van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling een filmavond geor ganiseerd. Er worden verscheidene docu mentaires vertoond van de vacantie- en wintersportcentra in Zwitserland. Op Maandag 21 April geeft drs. J. van Noordwijk uit Amsterdam zijn visie als socialist over Canada. Zijn lezing zal wor den toegelicht met een aantal lantaarn plaatjes. In beide gevallen worden de pro- grammas afgewerkt in het gebouw Abe lenstraat 1. Op 1 April des namiddags om 4 uur wordt in café Zomerlust te Santpoort-Dorp de nestor der Kennemer artsen, dokter A. de Groot Lz. te Santpoort gehuldigd, die op die datum de dag herdenkt, waarop hij voor 50 jaren zich te Santpoort vestigde. Het Ambtenarengerecht in Den Haag be handelde Maandag het beroep dat door de heer G. W. Valken is ingesteld tegen het hem verleende eervol ontslag als hoofd commissaris van politie te 's-Gravenhage. De heer Valken zei in beroep te zijn ge gaan „om de aandacht te vestigen op de rechteloosheid, waarin de hogere politie ambtenaren als gevolg van maatregelen uit de Duitse tijd verkeren" en om te pro testeren tegen de manier waarop hem ont slag is verleend. De raadsman van de heer Valken, mr. dr. J. Smit uit Gouda, betoogde dat het ware motief voor het ontslag de slechte verhouding tussen burgemeester Schokking en de heer Valken was, waai-voor mr. Smit de burgemeester verantwoordelijk stelde. Mr. Smit had ook ernstige critiek op het feit dat hangende dit geding reeds een nieuwe hoofdcommissaris is benoemd. Mr. Smit zei verder, dat de justitie op zeer goede wijze met de heer Valken heeft samengewerkt. „Het afscheid van de heer Valken werd door de aanwezigheid van vertegenwoordigers der staande magistra tuur tot een demonstratie". Volgens pleiter is het ontslag in afwijking van normale normen gegeven. Er zijn in ons land vele hoofdcommissarissen, die ouder zijn dan 55 jaar, zodat het bereiken van deze leef tijd als motief voor het ontslag onaan nemelijk is. Bovendien wordt op het ogen blik het lagere politiepersoneel niet meer bij 55-jarige leeftijd ontslagen. De ware reden voor het ontslag is volgens mr. Smit dat burgemeester Schokking de heer Val ken onbekwaam achtte. Zijns inziens was dit oordeel niet gebaseerd op eigen waar nemingen. Minister Teulings heeft in No vember 1949 aan de Commissaris der Ko ningin in Zuidholland een brief geschreven waarin gewaarschuwd werd voor de lei ding van het Haagse politiecorps. Burge meester Schokking heeft deze brief bij zijn ambtsaanvaarding onder ogen gehad. Mr. Smit achtte het niet onwaarschijnlijk, dat deze brief geïnspireerd was door een hoog geplaatst ambtenaar op het ministerie van Binnenlandse Zaken, die de heer Valken niet welgezind is. De raadsman vroeg daarop verlof bur gemeester Schokking als getuige te mogen horen. Na raadkamer gaf het gerecht daar toe verlof. Op de vraag, of de burgemees ter reeds bij zijn ambtsaanvaarding tegen de heer Vaiken bevooroordeeld was, ant woordde mr. Schokking, dat de minister van Binnenlandse Zaken hem er op had gewezen, dat de leiding- van het Haagse politiecorps niet voldeed. De burgemeester zei, dat hij nooit met de heer Valken over de mogelijkheid van ontslag had gespro ken. „De heer Valken heeft echter zijn conclusie kunnen trekken uit de verwijten, die ik hem moest maken". Mr. Dr. J. van Gilse, procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag verklaar de dat de justitie geen bezwaren had tegen de heer Valken. Een nota, die over deze zaak door de burgemeester zou zijn opge steld, verklaarde mr. Van Gilse nooit te hebben gezien. De oud-procureur-generaal mr. J. Versteeg deelde mede steeds goed met de heer Valken te hebben samenge werkt. De hoofdcommissaris van politie te Rot terdam, de heer H. M. C. A. Staal, luite nant-kolonel J. H. G. van den Berg van de rijkspolitie en commissaris H. Juch van de rijkspolitie legden verklaringen in het voordeel van de heer Valken af. De raads man legde voorts nog een verklaring over van oud-burgemeester Visser, waarin deze mededeelde steeds goed met de heer Val ken te hebben samengewerkt. Mr. Smit merkte tenslotte nog op, dat de ontslagkwestie beschouwd moet worden als een „onderonsje" tussen burgemeester Schokking en mr. Mijnlieff van het minis terie van Binnenlandse Zaken, die, aldus de raadsman, zeer van mening verschilt met de heer Valken over de taak van de politie. Hij drong aan op nietigverklaring van het ontslag. De minister van Binnenlandse Zaken werd vertegenwoordigd door prof. mr. W. F. Prins, chef van het bureau algemene juridische zaken van de afdeling openbare orde en veiligheid van dit département. Prof. Prins zei dat de wijze, waarop het ontslag is kenbaar gemaakt, in dit geval niet ter zake doet. Formeel was alles in orde. Misschien is het nog nooit gebeurd, dat een commissaris beneden de 60 jaar op grond van de 55-jaar-bepaling is ontslagen, maar wanneer dat dan gebeurt bestaat er geen aanleiding over willekeur te spreken. Er waren wel degelijk bezwaren tegen het optreden van de heer Valken. Prof. Prins verklaarde sprekender voorbeelden te kun nen geven over geschillen tussen de hoofd commissaris en de burgemeester, dan die welke door mr. Smit naar voren zijn ge bracht. Hij wilde dit echter niet doen. Zijns inziens is er geen enkele aanwijzing, dat hier sprake is van een klakkeloos ont slag. De heer Valken is niet het slachtoffer geworden van willekeur. Twee ministers, die van Binnenlandse Zaken en van Justitie, waren van mening dat hij het zware ambt van hoofdcommissaris niet naar behoren kon vervullen. Hij miste de energie om tegen verkeerde toestanden op te treden. In dit geval was het verstandig het motief van ontslag bij 55 jaar te hanteren. Er heeft geen vooringenomenheid bestaan bij de af deling Openbare Orde en Veiligheid tegen de heer Valken. Het Ambtenarengerecht zal op 7 April uitspraak doen. Dank zij het initiatief van de Centrale Kerkeraad der Hervormde Gemeenten heeft men thans ook in Velsen de gelegen heid gehad kennis te nemen van de bood schap, welke Kaj Munk in zijn toneelstuk „Het Woord" aan de mensheid heeft ach tergelaten. De opvoering geschiedde Maan dagavond door het Nederlands Volkstoneel in het nieuwe wijkhuis te Velsen-Noord, dat nu niet direct een ideale schouwburg zaal bleek te zijn, hetgeen overigens geen onoverkomelijk bezwaar opleverde. Het stuk werd enige weken geleden te Zaan dam nog in een kerk gespeeld. Menigeen zal zich herinneren dat Kaj Munk de vermoorde Deense predikant was die gedurende de Duitse bezetting van zijn vaderland, ondanks herhaalde waarschu wingen onversaagd doorging met in het openbaar Gods woord tegenover de nazi ideologie te plaatsen. Hij werd op grond daarvan in 1944 gearresteerd en bij zijn vervoer verraderlijk door de Duitsers van achteren neergeschoten, hoewel hij geen enkele ontvluchtingspoging wenste te on dernemen. Zijn nagelaten litteraire arbeid omvat enige bundels preken en een aantal toneelstukken. „Het Woord" werd geschre ven in 1926 en beleefde in 1932 te Kopen hagen de première. Het staat wel vast dat Kaj Munk met dit stuk hogere bedoelin gen heeft gehad dan de meeste auteurs, die met een succesvolle opvoering door een beroepsgezelschap hun arbeid reeds vol doende beloond achten. Ongetwijfeld wilde deze predikant de toeschouwers tot nadenken brengen over de elementaire vraagstukken van het ge loof. De schrijver voert ons binnen in het enge dorpsleven van het Deense platteland, waar de bewoners zich voor een groot ge deelte onledig houden met het voeren van theologische debatten. De kern hiervan wordt gevormd door twee gezinshoofden, de één een rijke boer met vrijzinnige ideeën en de ander een zwaar orthodoxe kleermaker, die zelfs een nieuwe secte heeft gesticht, waar alle levensblijheid als zijnde des duivels wordt gebannen. Deze beide overtuigingen worden scherp tegen over elkaar geplaatst in het tweede bedrijf, wanneer Mikkel Borgen, de boer, reken schap komt vragen aan Peter Skraedder, die geweigerd heeft zijn dochter met An ders Borgen te laten trouwen. Het pleit voor de bekwaamheid van de auteur, dat wij deze op godsdienstige gronden berus tende discussie toch met de grootste inte resse hebben beluisterd. Maar een waarlijk indrukwekkend effect bereikte hij met de wijze, waarop hij het hoofdthema in dit stuk wist te behandelen. Borgens oudste zoon, Johannes, lijdt aan godsdienstwaan zin en verbeeldt zich de Verlosser te zijn. Wanneer zijn schoonzuster in het kraam bed haar leven verliest, begeeft hij zich in de eenzaamheid, om gelouterd en be zield van de overtuiging een wonder te kunnen verrichten, op haar begrafenis terug te keren. Allen houden hem nog voor waanzinnig en beschouwen zijn woorden als een profanatie, maar dan geeft het kinderlijk geloof van zijn nichtje hem de kracht om het wonder te volbrengen en wekt hij de dode Inger weer tot leven. Voor een auteur dus een bijna onmoge lijke opgave, die zich gevaarlijk dicht langs de grens van het ridicule zou kunnen be wegen. Maar Kaj Munk heeft dit uiterst delicate onderwerp zo zuiver en sensitief uitgewerkt, dat elke bedenking tegen de structuur van het stuk een zekere onbil lijkheid zou betekenen, die zijn ideologi sche motieven slechts zouden verzwakken. En dit mag geenszins de bedoeling zijn. Het Nederlands Volkstoneel zorgde voor de beste opvoering, die wij in jaren van dit veelomstreden gezelschap zagen, al vraagt het stuk een nog sterkere bezetting. De oude Mikkel Borgen kreeg van Ben Groeneveld een enigszins stereotiepe ge stalte, Jan Hundling was een weinig per soonlijke jonge Mikkel en Cor Witschge als Anders Mikkel zelfs bepaald onvol doende. Daarnaast nog een matte dominee Bandbul van Tony Foletta en een even min indrukwekkende dokter Houen van Ferd. Sterneberg. Daartegenover stonden een gevoelige Inger van Emmy Lopes Dias, aandoenlijk in haar naderend moeder schap, en de dweepzieke Peter Skraedder van Hans van Meerten, die in zijn fana tisme elke caricatuur wist te vermijden en daardoor steeds volkomen te aanvaarden was. Op mij persoonlijk heeft Jack Dixon de meeste indruk achtergelaten. Met zijn mooie warme dictie en een bezielde ex pressie maakte hij van deze zware rol een waarlijk apostolische figuur, waardoor hij zich ver boven zijn omgeving verhief. De opvoering werd door een bijzonder aandachtig publiek bijgewoond. Na het in drukwekkende slot bleef er in de zaal nog een minutenlange en bijna wijdingsvolle stilte heersen. JAN VAN DAM De Koningin heeft heden in Den Haag ten paleizeNoordeinde de heer U. Zaw Win omvangen, die zijn geloofsbrieven als buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van Birma overhandigde. De heer U. Zaw Win is de eerste gezant van Birma in Ne derland. Aalsum, pass. 15 Malta n. Port Said. Algenib, 16 v. Rio Grande do Sul n. Paranagua Altair, 14 v. Las Palmas n. Bahia. Amsteldijk, 15 v. Baltimore n. Norfolk. Albireo, 12 v. Montevideo n. Bairds. Amstelkerk, 15 van Hamburg n. Amsterdam. Amstelvaart, 15 v. A'dam te Galveston. Annenkerk, 17 van. Aden. Aagtekerk, 16 van Rotterdam te Hamburg. Aardijk, 15 van Galveston naar Havana. Agatha, 17 v. Hongkong te Pladju. Amsteldiep, 16 300 m. W.ZW. Lands End. Aigos, 16 te Hamburg. Arnedlj'k, pass. 16 Jacksonville. Arundo, 16 440 m. W.ZW. Bermuda. Axeldijk, 16 van Hamburg naar Bremen. Alblasserdijk, 16 220 m. NO.t.O. Fayal. Aletta, 15 v. Port Swetlenham n. Pladju. Aikaid, 15 80 m. N. St. Pauls Rock. Arkeld'ijk, 16 720 in. O. Cape Race. Ball, 17 v. Djakarta te Beiawan verwacht. Bloemfontein, 16 v. Southampton n. Teneriffe. Borneo, 15 v. Port Said. Boskoop, pass. 16 Finisterre, n. Antw. Bacchus, 16 te Curasao n. Cristobal. Bennekom, 17 v. A dam te Valparaiso n. San Antonio. Breda, 16 te Curasao. Baarn, 16 v. Valparaiso te Amsterdam. Bonaire, '16 v. Trinidad te Paramaribo. Blijdendijk, 16 v. Baltimore te New Vork. Bubara, 16 250 m. W.NW. Alexandrië. Bandjirmasln, 15 van Birma n. Flores. Barito, 15 v. Posso n. Gorontaio. Caltex Nederland, 15 van R'dam naar Sidon. Caltex Pernis, pass. 16 Gibraltar. Caltex The Hague, 17 v. Sidon te R'dam. Caltex Utrecht, pass. 26 St. Vincent. Clavella, 17 v. Kopenhagen te R'dam. Clngostroom, 15 v. Lagos naar Freetown. Cronenburgh, 17 v. Bilbao te R'dam. Ceram, 15 v. Suez n. Karachi. Caltex Delft, 16 60 m. ZO. Kreta. Castor, 16 van Cumana te Carupano. Coriiia, 16 v. Soerabaja n. Balik Papan. Castor, 17 v. Pampatar te Tnnidad verw. Celebes, 15 van Palembang n. Kidjang. Cisluia, 16 430 m. W.ZW. Flores. Cleodora, 15 van Singapore naar Madras. Delfland, 15 v. Santos n. Rio de Jantiro. Dongedljk, 16 te l.onden naar Pac.kust. Drente, 17 v. R'dam te Balikpapan. Danae, 15 v. Livorno te Amsterdam. Duivendijk, 15 v. Cristobal. Diemerdijk, 15 te Vancouver n. Seattle. Duivendrecht, 16 260 m. Z.ZO. Fernando Noronha Elmlna, 16 v. Takoradi n. Freetown. Esso Den Haag, pass. 16 Flores. Edam, 15 600 m. ZW. Kp. Race n. Antw. Erinna, 17 Shlmonosaiki verwacht n. Pladju. Friesland (SSM), 16 van R'dam n. Huil. Farmsum, 17-10 R'dam verwacht. Felipes, 17 van Bangkok te Pladju verwarht. Grootekerk, 15 van Port Said naar Genua. Gouwe, 16 100 m. Z. Ouessant. Hercules, 16 van Amsterdam te R'dam. Hestia, pass. 16 Dungeness. Hoogkerk, 17 Singapore verwacht. Hersilia, 15 Azoren gepass. Hecuba. 16 ,v. Antwerpen naar Amsterdam. Hcelsum, 15 v. New Orleans n. Charleston. Hera, 15 van Balboa naar Catlao. Haarlem, 15 van Antwerpen naar Bremen. Helder, 16 van Callao naar Mollendo. Iiermes, 15 van New York naar Port au Prince. Indrapoera, 16 v. Singapore te Beiawan. Iris, 15 n. Gibraltar. Ilos, 15 v. Ciudad Trujillo naar Jacmel. Irian, pass. 15 Semarang. Ittersum, 15 650 m. O. Bermuda. Java, lo van Penang n. Colombo. Jagersfontein, 15 te Antw. n. Amsterdam. Japara (KRL) 16 van Port Said. Jupiter, 14 v. Mutsuma te Izmir n. Patras. Joh. v. Oldewbarnevelt, 16 229 m. Z. Brisbane. Kota Agoeng, 16 Perim n. Bahrein. Kota Inten, 16 van Makassar te R'dam. Kakap, 15 v. Colombo n. Singapore. Kalcekoe, 17 van Semarang te Soerabaja. Karaton, -17 Dongala verwacht. Karossa, 16 van Bengkulen naar Padang. Kasimbar, 17 v. Makassar te Ambln. Karsik, 15 480 m. Z. Seychellen. Kota Gede, 16 240 m. W.NW. Key West. Langkoeas, 14 van Banjoewangi n. Semarang. Loosdrecht, pass. 16 Finisterre n. Le Havre. Lekkerkerk, 16 v. Bombay n. Karachi. Luna, 16 van R'dam te Amsterdam. Lutterkerk, 17 v. Londen te R'dam. Leerdam, 16 v. Philadelphia te New York. Leersum, 16 360 m. W.NW. Azoren. Leopoldskerk, 16 nog te Basrah. Lombok, 16 Calcutta. Laertes, 15 van Singapore naar Pankalpinang. Limburg, 15 nog rede Pandan. Loppersum, pass. 16 Kp. Palos. Maashaven, 16 te Rio Grande do Sul. Macoma, 15 van Cairns te Miri. Malvina, pass. 16 Gibraltar. Meerkerk, 16 te Colombo. Merwede, 17 van Houston te Rotterdam. Modjokerlo. 15 van Alexandrië. Maasland, pass. 15 Florianapolis. Markelo, 17 v. Freetown te IJmuiden verw. Maas, pass. 16 Kp. Palos naar Rotterdam. Macuba, pass. 16 Beiawan naar Aden. Maiea, 16 160 m. ZO. Suez. Manoeran, 15 van Makassar naar Kidjang. Mariekerk, pass. 16 Kp. Palos. Mitra, 13 v. Pladju te Singapore. Muiderkerk, pass 15 Malta. Murena, 14 v Yokohama n Pladju Nieuw Amsterdam, 15 v. Havanna te New York. Noordam, 15 v. New York naar R'dam. Nigerslroom, 17 te Takoradi. Nestor, pass 16 Cp Roca Nieuw Holland, 17 v. Penang te Singapore. Notos, 21 v. Haittien te New York verwacht. Noordwijk, 16 Kp. Tenez gepass. Orion, 16 v. Istanboel n. Volos v. Amsterdam naar Levant. Oranje, 16 van Singapore n. Priok. Oranjestad, 16 v. Maracaïbo te Pto Limon. Ov'erïjsel, 17 te Suez. Oberon, 15 van New York n. Curagao. Omala, 16 v. Miri naar Singapore. Orestes, 16 v. Pampatar te Port of Spain. Ovula, 15 v. Thameshaven te Jarrow. Papendrecht, 15 v. Kaapstad le Rodam. Poelau Laut, 25 v. Bremen naar Amsterdam. Polydorus, 17 te Port Swetitenham. Prins Maurits, 15 v. R'dam naar Halifx. Prins Willem II. 16 v. Newport News te Rêdm. Prins Fred, Hendrik, 16 dwars IJmuiden. Prins Fred. Willem, 15 v. Southampton n.Rouaan Prins Willem III, 17 pass. Startpoint. Prins Fred. Hendrik, 17 van Antw. te Bremen Prins Willem IV, pass. 16 Finisterre. Pygmalion, 16 v. Curagao naar Mobile. Poseidon, 16 420 m. Z.t.O. Hatteras. Parkhaven 15 van R'dam n. Buenos Aires. Plancius, 17 v. Makassar te Priok. Rot tij 16 van DJeddah naar Djibouti. Rijndam, 16 te R'dam. Rijnland, 16 tie Rio de Janeiro. Roepat, 15 v. A'dam naar Kopenhagen. Rossum, pass. 16 Ouessant. Radja, 15 v. New York n. Baltimore. Raki, 15 te Menado. Rempang, pass. 15 Vlissingen. Reyniersz, 16 ie Makassar. Rodas, 16 te Kingston. Slamat, 15 v. R'dam naar Priok. Sloterdijk, 17 Colombo verwacht. Stad Breda, 16 van R'dam n. New Orleans. Stad Schiedam, 16 v. Casablanca n. R'dam. Straat Makassar, 16 v. Singapore n. Manilla. Sumatra, 16 rede Tj. Priok. Sunetta, 16 te Liverpool v. Pta. Cardon. Sibajak, 16 dwars Kp. Tenez. Salatiga, 15 11.30 u. v. New York te Touston. Sibajak, 21 5 u. Hoek v. Holland verwacht. Sabang, 16 van Bangkok te Singapore. Sambas, 15 v. Sampit naar Singapore. Saparoea, 16 60 m. NW. Oporto. Saroena, 15 te Pladju. Schiedijk, 17 v. Boston te New York. Silindoeng, 15 pass. ZO. Punt Celebes. Sliedrecht, pass. 16 Sombrero eil. Stad Dordrecht, 16 v. Pto Empedocle te Sagato. Stad Lelden, 15 400 m. O.zo. Bermuda. Stad Maassluis, pass. 16 Kp. Vincent. Stanvac Benakat, 1 v. Saigon te Haiphong. Stanvac Pendopo, 15 van Sungelgerong naar Soerabaja. Swartenhondt, 17 v. Priok te Soerabaja. Talisse, 15 v. Alexandrië. Teucer, 17 van Soerabaja te Semarang. Tiibesar, pass. 15 Porto Rico. Tjipanas, 17 v. Tj. Mani te Singapore verw. Tarakan, 15 v. A'dam via Antw. n. Soerabaja. Ternate, 16 13.15 u. Port Said. Tamo, 16 van R'dam te Bremen. Tankhaven I, 15 naar Tj. U'ban. Tankhaven III, 15 naar Tj. Uban. Tjibadak, 16 van Melbourne te Adelaide. Tjiluwah, 16 v. Hongkong n. Singapore. Tjiwangi, 15 v. Makassar te Balikpapan. Tosari, 16 dwars Singapore. Triton. 16 te Pto Cabello. Telamon, 16 v. Cayes naar Barahona. Themisto, 16 216 m. O.t.Z. Kp. Hatteras. Tiberius. 17 v. New Orleans te Willemstad verw. Trompenberg, 16 300 m. O. St. Miguel. Violette Erica, 15 v. Split n. Fleetwood. Van Riebeek, 15 v. Semarang n. Soerabaja. Veendam, 16 240 m. O.t.Z. Sable ell. Westerdam. 15 v. R'dam naar New York. Willem Barendsz, 17 te Kaapstad. Waterman, 16 dwars Safi. Willemstad. 15 v. Cristobal te Amsterdam. Winterswijk, pass. 15 Ouessant. Wa inga poe, 16 v. Kupacig naar Atapupu. West land, 17 v. Amsterdam te Hamburg. Wieldrecht, 16 dwars Lorenzo Marques. Woensdrecht, 16 360 m. ZW. Bermuda. Zaan, 15 v. Huelva naar Amsterdam. Zeeland (KRL), 16 te Djibouti. Zeeland (SSM), 16 v. Antweipen te R'dam. Zuiderkruis, 16 260 m. ZO. Kp. Race. Zijpenberg, 16 bij Oostpunt Cuba. KLEINE VAART Pavo, 14 van Tonnay Charente n. R'dam. Ponza, 14 le Plymouth van Port Talbot. Til'ly, 15 van Bergkvara naar Boness. De heer en mevrouw PORCK-SLINGS geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun zoon JOB Santpoort, 17 Maart 1952. Curagaostraat 30. Heden werden wij verblijd met de geboorte van onze dochter HENDRINA H. A. Blok M. A. G. Blok- v. Schagen Cypressenstraat 18, IJmuiden. Heden is ons voorgegaan onze beste man, vader, behuwd- en grootvader DIRK DUNNEBIER in de ouderdom van 78 jaar. Driehuis/Amsterdam: L. Dunnebier-de Groot Arnhem: A. J. Dunnebier. A. Dunnebier-Hogendijk Amsterdam: J. Dunnebier N. Dunnebier- v. Saane W. Dunnebier P. Dunnebier-Hendriks en kleinkinderen. 15 Maart 1952. Driehuis/Amsterdam. Nassaukade 112. Verzoeke geen bloemen, geen toespraken. De overledene is opge baard in de rouwkamer P. C. Hooftstraat 181-183, Amsterdam-Z. Bezoek van 10—16 uur. De crematie zal plaats hebben te Velsen, Woens dag 19 Maart a.s, na aan komst van trein 14.01 halte Driehuis-Wester- veld. De trein voor belangstel lenden vertrekt te 13.34 uur van het Centraal sta tion, Amsterdam. Vertrek van de rouwka mer te 12.30 uur. LION d'OR Morgen: Haché of verse vis. Gevraagd: flinke HALFWAS BAKKERSBEDIENDE, v. g. v. W. Bastmeijèr, Kompas straat 7476, IJmuiden. Gevraagd: nette WERKSTER Kennemerlaan 121. IJmuiden. MEISJE 17 jaar b. z. a. v. d. avonduren. Adres bur. v. d. blad. B. z. a. NET MEISJE 23 j. v. d. morgenuren in Santpoort of omgeving. Adres bur. van dit blad. B. z. a. nette WERKSTER. Brieven L 1041. NET MEISJE b. z. a. voor hele dagen. Platanenstr. 34, IJmuiden-Oost. NETTE WAS AAN HUIS ge vraagd. Brieven L 1044. Voor het OPHALEN VAN LADDERS in nylons en alle andere soorten kousen naar het goedkoopste adres: Ber kenstraat 13 IJm.-O. en Hya- cintenstraat 32, Santpoort. NYLONS worden vakkun dig en voordelig gerepareerd door Brandwijk, Trompstr. 133. Slechts 5 cent p. ladder. VERLOREN: Zaterdagavond, linker heren glacé hand schoen, gaande van Zuid- Zijde, over Julianabrug-Ka- naalstr. Ter. bez. Kanaalstr. 56 rood. Agb. ZIT-SLA APK. m. of z. pens Tevens te koop h. pak en winterjas. P. C. Hooftlaan 20, Driehuis. Nette KOSTGANGERS gevr. vrije kamer. Evertsenstr. 15, IJmuiden. VERLOREN: 2 sierkussens, rond en vierkant, op de Wijk- aan Zeeërweg. Terug te be zorgen Wijk aan Zeeërweg 156, IJmuiden. WONINGRUIL. Gezellige bo venwoning, nw.bouw, voor kl. gezin, ruilen voor dito benedenhuisje. Bonekamp straat 19, IJm.-O. WONINGRUIL. K. en suite, 3 sl.k., keuken, gr. tuin. Elzen straat 23 h. f 6.05 p. w. voor etage L. Nieuwstr. of nieuw bouw IJmuiden. Ruilen: HUIS, kam. keuken, bev. 3 slaapkamers v. nieuw bouw of huis met grote tuin. Brieven L 1043. WONINGRUIL Gr. huis, Pla tanenstr. kamer, suite, 3 sl.- kamers voor huis omg. Drie huis. Brieven L 1042. VRIJ HUIS omg. Velserduin- weg voor vrij huis, IJm. of IJm.-W. Adres bur. v. d. BI. HET INSTITUUT V. ARBEIDERSONTWIKKELING brengt op 20 Maart 1952 geluidsfilm over Zaal: Gebouw Abeelenstraat 1. Aanvang 8 uur. Introducties 25 cent. door ds. LA. VISSER van Amsterdam. Hierover wordt hedenavond gesproken in de EVANGELISATIE-SAMENKOMST in de Huishoudschool Casembrootstr. om 19.45 u. Allen welkom. Zang en muziek. Evangelisatievereniging „Elon". MIL TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN Velsen - IJmuiden. NEL OOSTHOUT draagt voor DE HEILIGEN van Bernhard Kellermann DE MESTKEVER van Andersen. Patronaatsgebouw 20 Maart Aanvang 8 uur. Toegangsprijs voor leden 0.60 voor niet-leden ƒ1.— per persoon. Voorverkoop bij: C. Pels, J. Kostelijklaan 3; G. Duinker, Hofdijklaan 7; C K. de Vries, Kortenaerstraat 4; A. J. Polderman, Zeeweg 299. Voor niet-leden beperkt aantal plaatsen beschikbaar. Alléén echt mol hal Inge naaide al/kol. Voor uw kleine meid zo'n vlot Delana-jurkje. De vrolijkste, fleurigste kleding, die u zich denken kunt. Gebreid van zuiver wollen kamgarens, keurig-kledend, heerlijk warm. Voor de leeftijd van 2-6 jaar, gesmockt en geborduurd, met de extra-brede Delana- verlengzoom, in vele frisse, vrolijke kleuren, o.a. rood, groen, lichtblauw, konings blauw. Lengte 40 cm 9-75 Stijging per maat 0.95 Met vele andere moeders zult u in het voorjaar zeggen: „Voor koudere en nog niet zo warme dagen kunnen ze het best Delana dragen." De ideale kleding voor kinderen van elke leeftijd. DEDEMSVAART- Verzoeke toezending van de zojuist verschenen folder „Voor het kind in de wieg", jj jj j Naam Adres Te W& ...geen probleem, als U de zongerijpte zuidvruchten of de voortreffelijke blik- groenten van Simon de Wit koopt. Boven dien extra goedkoop; kijkt U maar... Een greep uit onze sortering Extra aanbieding geldig t/m 29 Maart Haagse leverworst 100 gram 22 ct Saksische leverworst 100 gram 32 ct TE KOOP: 6 Vict. mah. stoe len, liefst na 6 uur. B. Ram- bonnetlaan 30. IJm. WONINGRUIL. Aangeb. vrij huis te Haarlem, huur f 32 p. mnd. ruilen voor vrij huis te IJmuiden. Brieven L 1045. Te koop gevr. AUTOPED op 1. banden. Zeeweg 197, IJm.O. Te koop gevr. MEISJES- FIETS Lft. 8-10 j. De Ruyter- straat 161, IJmuiden. Te koop: BABYBOX z. g. a. n. m. vloer f 25 en plastic dek Stationsweg 57, Velsen. TE KOOP: 1 pers. bedstel (kapok) m. divanbed. Na 19.30 uur. Snelliusstr. 21 rd. IJmuiden. Te koop: DIVAN m. KLEED Zeeweg 213 IJm.-O. KINDERWAGEN te koop. Schoolstraat 12, IJm. Nieuwb. BURGERWOON- HUIZEN te koop. Aanvaard baar Aug./Sept. a.s. Koopsom billijk. Inl. Mak. C. Visser Hz., Wijk aan Zeeërweg 91, IJmuiden. Te koop Duitse eiken PIANO Prijs billijk, Hooimarkt 24, Haarlem. Te koop: MOTOR m. Sundap 200 c.c. m. nat. bewijs. Groe- neweg 58, JJm.-O. SPOTKOOPJE. Pr. 16 els Wilton vloerkleed f 115, 12 els f 45, Singer h. naaima chine f 115. Brieven L 3965. ROTSCONIFEREN 95 ets. „De Morgenstond'", Soenda, plein 31, H.-N. Tel. 19903.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3