Duitsland gaat vóór Europa Balletmeester John Taras zoekt nieuwe vorm van pas-de-deux Bedrijfschap voor Zuivel voerde besprekingen over melksanering Oorlogssteun aan zeemansvrouwen wordt thans teruggevraagd IN DE WERELDPOLITIEK Hdoe is het ontstaand Een Eeuw geleden Krimpen van pijn 3 Dansvreugde heerst in Carré Burgemeester van Breda overleden Cfee MORRIS èefmycu fny! BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Zeeliedencomité 1939 - 1945 verzet zich ertegen Dnitse eenheid über alles Biljarten Dickmann won de Hof van Hollandbeker Biljartuitslagen Dit woord: AMPER Voetbal Voorlopig Nederlands elftal tegen Engeland b Waterpolo HPC versloeg DWT met 8-0 Hockey Kampioensploegen Volleybalprogramma DINSDAG 18 MAART 1952 Zaterdagavond stroomde, het theater Carré te Amsterdam eindelijk vol met be langstellenden naar de vertoning van het tweede programma van het Grand Ballet du Marquis de Cuevas, die begon met het hier te lande even bekende als omstreden „Concerto Barocco" van George Balanchine op het Concert voor twee violen van Bach, waarin Jocelyn Vollmar op voorbeeldige wijze de plaats innam van Rosella Iiigh- tower, die tengevolge van een Donderdag in „Les Sylphides" opgelopen voetblessure zich nog enigszins moest ontzien. Vrijdag was zij zelfs in het geheel niet opgetreden. Het is toch wel een bijzonder verheugend kenmerk voor de kracht van deze groep, dat op korte termijn drie eerste solisten te weten Marjorie Tallchief, die een baby verwacht, Harriet Toby, die een week ge leden bij een vliegramp om het leven lcwam, en nu ook de eerste ballerina konden worden vervangen op een zodanige wijze, in het laatste geval zelfs zonder noe menswaardige voorbereiding, dat het pu bliek er eigenlijk ternauwernood schade van heeft ondervonden. Slechts voor ge schoolde toeschouwers moet het verschil te merken zijn geweest. Rosella Highlower en Serge Golovine in „Tarasiana". Costuums van Jean Robier. Maar goed, Zaterdag heeft men het feno meen Hightower kunnen bewonderen in het door balletmeester John Taras speciaal voor haar gemaakte duet „Tarasiana" met door Tsjaikofski georchestreerde muziek van Mozart op een thema van Gluck een weliswaar niet gehéél overtuigende, maar toch zeer belangwekkende poging om de op zichzelf staande pas-de-deux op weg naar een nieuwe ontwikkeling te helpen. In tegenstelling tot de populaire excerpten uit de „romantische" baletten van Fokine en Petipa zijn hierin om te beginnen de rollen van de beide executanten van even veel betekenis. Bovendien worden er tal rijke moderne technische problemen in ge steld en tot een menigmaal verrassende, om niet te zeggen opzienbarende oplossing gebracht. Prachtig is bij voorbeeld het overnemen van bewegingsmotieven en het als het ware melodisch doortrekken van lichaamslijnen. Beschouwd uit een oogpunt van beheersing der ruimte blijven er echter wel enige wensen onvervuld. Het geheel (als men dat woord zou mogen bezigen) doet nog teveel denken aan een reeks études. Vergelijkenderwijs gesproken miste men ook de „klassieke" grandeur, doch dat was mede te wijten aan het optreden van Serge Golovine, die zich als partner niet absoluut betrouwbaar toonde, hoe verbluffend knap hij zich ook dit keer als solist op het hoog ste plan wist te handhaven. Een volledige vervanger van Eglevsky, die thans deel van het deze zomer op bezoek komende New York City Ballet uitmaakt, is hij zo doende niet. Rosella Hightower verheft zich boven alle critische normen. De inter nationaal vermaarde deskundige Cyril Beaumont, die haar overigens te machinaal vond dansen, vertelde mij dat hij haar développé (au quatrième devant of a la seconde) in zijn gehele loopbaan, dus ook in de gloriedagen van Diaghilew, nooit door iemand had zien evenaren. Thans voert zij men vergeve mij de enkele vaktermen nota bene pirouettes zonder preparatie uit. Haar triomfantelijke vreug de, die geen moeilijkheid of inspanning doet vermoeden, is onvergetelijk. Niettemin werd het hoogtepunt van de avond gevormd door „La Somnambule" van Balanchine op een door Viüorio Rieti samengestelde potpourri van muziek uit Bellini's gelijknamige opera. Men zou als bezwaar tegen dit werk kunnen inbrengen dat de dans hierin volkomen ontmenselijkt is, waardoor de dramatische ontknoping, eindigend met de dood van de op de titel heldin verliefde dichter na een uitbarsting van jalouzie tijdens een feest in een kas teel, nauwelijks ontroering wekt. Maar het gaat niet om de inhoud, niet om het ver- ADVERTENTIE Voor lijders aan suikerziekte De Medische Advies Commissie dei- Nederlandse Vereniging van Suikerzieken (een college van hoogleraren, internisten en andere deskundigen op het gebied dei- suikerziekte, onder voorzitter van prof. dr. F. S. P. van Buchem te Groningen) heeft ter voorlichting van de suikerzieken samengesteld een leefregelboekje, getiteld: „Wenken voor Suikerzieken", waarin hun op eenvoudige wijze wordt duidelijk ge maakt welke eisen hun ziekte stelt en hoe zij zich als diabetici dienen te gedragen. Het boekje is verkrijgbaar bij het secre tariaat der vereniging, Prlnsegracht 33, 's-Gravenhage, haaltje, dat in vele onderdelen trouwens bijster onduidelijk en verwarrend is het gaat om de bewegingen. En daarop lettend zal men moeten inzien dat Balanchine wonderen tot stand heeft gebracht, won deren van onuitputtelijke rijkdom met de eenvoudigste middelen, soms door een ver bijsterende fantasie, ook wel door een merkwaardige contrastwerking (het optre den van het negerpaar bij voorbeeld) met de begeleiding. Telkens haalt hij nieuwe experimenten uit, zoals door het verzinnen van variaties op kinderspelen, die meesle pend en bekoorlijk zijn door hun natuur lijkheid, door hun simpele logica die niets moedwilligs heeft. En in deze spelsituatie lean men zich de dichter voorstellen als de verpersoonlijking van de choreograaf. De prachtige pas-de- deux met de slaapwandelende jonge vrouw (het programma zegt de echtgenote, maar bedoeld is waarschijnlijk de dochter van de gastheer) mag dan gelden als het ver baasd ontdekken van sublieme bewegings mogelijkheden in de vervoering van de creativiteit, speels en bovenzinnelijk tege lijk. Misschien ten overvloede herhaal ik wat Théophile Gautier eens heeft geschre ven: „Het ware, enige en eeuwige onder werp van het ballet is de dans". En de be handeling van dit onderwerp ontroert de aesthetische gevoeligheid in hoge mate. Be halve de hoofdpersonen George Skibine en Tania Karina moet wederom Jocelyn Vollmar, in dit geval de behaagzieke vrouw, worden genoemd. Tot besluit van het programma wervelde nog eens het divertissement „Le beau Danube" van Massine over de planken, met de uitstekende Jacqueline Moreau als de straatdanseres, Wladimir Skouratoff als de huzaar, Serge Golovine als de koning der dandies en Andrea Karlsen als het meisje. Vandaag wordt de laatste voorstelling in Amsterdam gegeven, met onder meer Ro sella Hightower en George Skibine in de tweede acte van „Het Zwanenmeer". DAVID KONING ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nie ren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apothekers en drogisten 0.95, 2.40, 8 88. Op 56-jarige leeftijd is Maandagmiddag te zijnen huize overleden mr. dr. Claudius A. Prinsen, burgemeester van Breda. De heer Prinsen was aanvankelijk on derwijzer. Hij ging echter weldra over naai de gemeente-administratie en werd op 25- jarige leeftijd chef van de afdeling finan ciën ter secretarie van 's-Hertogenbosch. Toen hij 30 jaar was werd hij, na het afleggen van een examen, toegelaten tot de R.K. universiteit te Nijmegen, waar hij in 1930 het doctoraal examen in de rechts wetenschappen deed. In 1932 werd mr. Prinsen benoemd tot burgemeester van Roosendaal. In Februari 1942 werd hij dooi de Duitsers ontslagen en gedurende vijf maanden in gijzeling gehouden. Na de bevrijding hervatte burgemeester Prinsen zijn ambt. In iy4B promoveerde hij aan de Groningse universiteit tot doctor in de rechtswetenschappen op het proef schrift: „De burgemeester". In 1947 werd dr. Prinsen burgemeester van Breda. Donderdag na de kerkelijke uilvaart- dienst, zal het stoffelijk overschot worden opgebaard in de hal van het stadhuis. Daarna geschiedt de begrafenis op de R.K. begraafplaats aan de Bredase Baan te Roo sendaal. ADVERTENTIE TENNIS SHORTS - SHIRTS Enige maanden geleden hebben enkele zeelieden en oud-zeelieden die tijdens de bezetting buitengaals zijn geweest, zich verenigd in het „Zeelieden-comité 1939 1945", ten einde stelling te nemen tegen het terugvorderen van bedragen die aan hun vrouwen in bezet gebied door de ille galiteit werden uitgekeerd. Toen in Mei 1940 het contact met het moederland werd verbroken was het voor deze varensgezellen niet mogelijk om de zogenaamde „week- of maandbrieven" te verhogen. De meeste zeelieden besteedden hun gehele gage aan deze week- en maand brieven en de regering in Engeland besloot daarom er één-derde van voor haar reke ning te nemen. De regering gaf daarbij de garantie, dat na de oorlog deze voorschot ten niet teruggeëisl zouden worden. De zeemansvrouwen in Nederland kwa men inmiddels niet rond met haar be scheiden inkomen, vooral niet nadat de bezetter de weekbrieven had beknot tot 16,50. Een oproep van Radio Oranje om de Nederlandse zeemansvrouwen finan cieel bij te staan had tot gevolg dat enige illegale organisaties zich voor de zaak gin gen spannen en de zeemansvrouwen van tijd tot tijd uitkeringen deden. Zo zorgde bijvoorbeeld het Nationaal Steunfonds voor de uilbetaling. Ook de zeemansvrou wen kregen de garantie dat na de oorlog niets behoefde te worden terugbetaald. Thans is het zo, dat de regering de men sen, die indertijd de zeemansvrouwen steunden, terugbetaalt, maar de bedragen tegelijkertijd verhaalt op de zeelieden zelf. Zo kan het op het ogenblik voorkomen, dat deze zeelieden daarover rekeningen gepresenteerd krijgen van de Stichting „Week- en Maandbrieven". rekeningen die soms in de duizenden lopen. Voorlopig zijn van honderden zeelieden reeds zogenaam de schulden van hun tegoed afgetrokken. Plet comité kan zich met deze gang van zaken niet verenigen, aldus deelde de heer J. Blankenzee, de voorzitter ervan, gisteren op een persconferentie mee. Het comité stelt zich voor, een adres aan de regering te richten. De vakbonden hebben tot nu toe geen concreet standpunt ingenomen en noemen deze zaak een kwestie van rege ringsbeleid en een ereschuld van de zee man. Het Directoraat van de Scheepvaart heeft de zeelieden inmiddels in het onge lijk gesteld en is van mening dat de steun moet worden terugbetaald. Het is overi gens moeilijk uit te maken hoeveel de ver zetsorganisaties hebben uitbetaald, vooral ook omdat men werkte met officieuze kwitanties, die soms tweemaal werden aangeboden „omdat de eerste was zoek geraakt." De heer Blankenzee deelde verder mede, dat vorig jaar een begin is gemaakt met het aanbieden van de rekeningen, nadat verscheidene zeelieden hun spaarpremie over 19401941 niet uitbetaald kregen „onidat zij een tekort hadden bij de maat schappijen. waarvoor zij werkten". Een belangrijk aantal IJmuidense vis sers, dat in de oorlogsjaren is uitgeweken of in 1940 gedwongen werd de wijk naar Engeland te nemen, moest een vordering betalen waarvoor de reders zich garant hadden gesteld. Inderdaad zijn er door de reders ook betalingen gedaan aan de vrou wen van de betrokken vissers. Het blijkt nu dat de bedragen, die door de reders verhaald zijn op de overheid, door de over heid op haar beurt worden gevorderd van de vissers. De rekeningen, die worden aangeboden, variëren van enige honder der. tot enige duizenden guldens. Vrijdag 28 Maart wordt op de onbe waakte overweg in de Purmerlanden rij weg te Ilpendam, in de spoorlijn Hoorn Zaandam een automatische knipperlicht installatie in dienst gesteld. Het bestuur van het Bedrijfschap voor Zuivel, dat een beslissing moet nemen om sanctie te verlenen op een verzoek van de Coöperatieve Vereniging van Melkhande- laren te Haarlem, om tot melksanering in flaarlem en naaste omgeving over te gaan, had besloten belanghebbenden te horen. Het bood daartoe Maandag in een dei- zalen van restaurant Brinkmann gelegen heid. Van de zeventien bestuursleden waren er vijftien naar Haarlem gekomen. Als voorzitter fungeerde ir. B. van Dam. Om twee uur werd een deputatie uit het be stuur der Coöperatieve Vereniging ont vangen. Zij gaf een uiteenzetting van de wijze, waarop zij zich het invoeren van de melksanering heeft voorgesteld. Een half uur later verstrekten vertegenwoordigers van standaardisatie-bedrijven inlichtingen. Om drie uur waren de heren Jos. de Mol, P. de Wilde en F. Wallekers, die zich tegen de melksanering hebben verklaard, aan de beurt. Zij deelden ons na afloop mee, dat mr. dr. F. A. Bijvoet als hun woordvoerder is opgetreden. Deze heeft uiteengezet, dat de „anti-saneerders" het in twijfel trekken dat het vereiste percen tage van 90 voorstanders wel getekend heeft. Voorts herinnerde hij aan de motie van de Haarlemse gemeenteraad. Hij acht te de uitspraak van dit college belangrijker dan die van het college van B. en W. Het Algemeen comité van Huisvrouwen tegen de gedwongen melksanering was vertegenwoordigd door veertien dames. Het werd om half vier ter vergadering toegelaten. Mevrouw D. Ketelaar vertelde ons na afloop, dat het comité Zaterdag een telegram aan het bestuur had gezonden, waarin de wens werd uitgesproken, dat het bezoek aan Haarlem zal bijdragen tot kalmering der gemoederen van handel en huisvrouwen. Zij heeft het woord gevoerd en meegedeeld, dat het comité tegen het plan, namelijk sector-indeling met twee wijken, is. Mevrouw Ketelaar gaf een over zicht der werkzaamheden. Er zijn reeds ruim veertienduizend handtekeningen ver zameld. Aan het bestuur van het Bedrijf- BONN (A.N.P.) De in Parijs geuite vrees voor een bewapende Duitse neutrali teit. zoals deze door de Sovjet-Unie is voor gesteld, heeft in sommige Duitse bladen reacties gewekt waaruit blijkt met hoeveel ernst de publieke opinie in Duitsland de mogelijkheden gepeild wil zien om de beide helften van het land onder een democra tische regering te stellen. Het Hamburgse weekblad „Die Zeil" cn de „General Anzeiger" (Bonn) hebben de stelling verdedigd, dat Frankrijk nog altijd zo in zijn vrees voor een herleving van Duitsland gevangen is, dat het maar liefst de huidige verdeling zou laten voortbe staan. Dc regering wordt daarom aange raden bij haar besprekingen met de geal lieerden over het Russische plan met de grootste kracht de Duitse eenheid te ver dedigen en de reactie niet geheel over te laten aan partners, die in Duitse ogen slechte pleitbezorgers voor deze eenheid zouden zijn. De deputatie uit liet Comité van actie van huisvrouwen tegen de gedwongen melk sanering voor restaurant Brinkmann, al vorens zij haar bezwaren aan het bestuur van het Bedrijfschap voor Zuivel kenbaar maakte. schap heeft mevrouw Ketelaar meegedeeld, dat B. en W. van Haarlem voorbarig zijn geweest met het hechten van hun goedkeuring aan een sector-indeling gezien de meningen van de besturen van huisvrouwenorganisaties. „Wij raden u aan, neem een wijzer besluit. Toont dat het bij u gaat om het algemeen belang, met terzijde stellen van het eigen belang van een groep handelaren, dat het beeld van een dictatuur oproept." Mevr. Kete laar besloot met te zeggen: „Hebt de moed het principe der vrijheid te stellen boven het groepsbelang der handelaren en geeft uw goedkeuring niet aan de sector indeling." Om vier uur kregen afgevaardigden van huisvrouwenorganisaties de gelegenheid bezwaren en wensen kenbaar te maken, waarna het bestuur van het Bedrijfschap nogmaals het bestuur der Coöperatieve Verenigingen gehoord heeft. Een beslis sing is deze middag niet gevallen. Woensdag 26 Maart komt het bestuur van het Bedrijfschap voor de veertien daagse vergadering bijeen. Het lournooi om de Hof van Hollandbeker is voor de derde maal achtereen door Dick mann gewonnen. Hij kwam definitief in het bezit van de beker. Voor het volgend jaar is een nieuwe prijs toegezegd. De eindstand luidt: Dickmann 12 1721 125 66 13.76 Willemse 12 1610 152 64 10,59 Noordman 8 1513 159 82 9,51 Reich 8 1421 159 85 9.25 Dollé 6 1516 154 56 9.84 Lunenburg4 1380 143 45 9.65 Van Rongen 4 1406 166 65 8,45 Stolk 2 1371 174 119 7,87 In de competitie van het district ..Haar lem" van de KNBB zijn de volgende wed strijden gespeeld: DES 2—Hof v. Holland 2 62; Centrum 1Excelsior 1 26: DES 1 Hof v. Holland 1 44: Hof v. Holland 3 Scheiwyck 1 53: Suisse 1IVO 1 44; DES 6Insulinde 3 6.2; Suisse 5Cen trumHeemstede 35; Hof v. Holland 4 Vr. Kring II 2 2—6: OVS 2—De Vaart 2 4—4; OVS 1—IVO 1 3—5; DES 4—Vr. Kring II 2 08; Suisse 3Frans Hals 1 2—6;" DES 5—Centrum 2 4—4: IVO 3— OVS 3 62; "t Noorden 1Spaarndam 1 44; Suisse 4Insulinde 2 26; De Vaart 3—SVV 2 2—6; IVO 2—Frans Hals 2 4—4; Onder OnsMeerestein 1 44; Excelsior 3 Meerestein 2 44: Scheiwyck 3Onder Ons 44: De Zon 1Vosje 2 62; Excel sior 2Meerestein 1 26: Scheiwyck 2 De Zon 2 44; Vosje 1Vosje 3 4—4; Ex celsior 2De Zon 3 44; Scheiwyck. 2 Vosje 1 62; Scheiwyck 3Vosje 2 6"2; Onder Ons—Meerestein 2 6—2; Excelsior 3 Meerestein 1 26. De Westelijke mogendheden zien zich bij hun pogingen, om West-Duitsland onver brekelijk te hechten aan hun Europees eenheidsplan, opnieuw geplaatst voor een struikelblok. Dat is niet verwonderlijk, aangezien dit plan gebaseerd is op een brokkelige basis: Brokkelig doordat slechts de helft van Duitsland ervoor in aan merking komt, wat lijnrecht ingaat tegen de verlangens van de meerderheid der Duitsers zelf. Het nieuwe struikelblok is in feite van Russische makelij, doch niet temin voor de West-Duitse regering een factor die zij onmogelijk terzijde kan schuiven zonder haar eigen toch al wankele positie In gevaar te brengen. Nog altijd leeft in de Duitse openbare mening een nauwelijks omschreven, doch zeer invloedrijke wens: Het verkrijgen van een vredesverdrag dat de hereniging van Oost- en West-Duitsland zal inhouden. Daardoor worden alle accoorden met het Westen telkens weer problematisch zowel wat de defensiegemeenschap betreft als wat de algemene positie van de Bondsrepubliek ten opzichte van de geallieerden aangaat. Het recente Russische voorstel aan de grote Westelijke mogendheden om eindelijk tot een ai-Duits vredesverdrag te komen, heeft op Bonn opnieuw de uitwerking van een schone droom gehad Men vindt een spoedige inschakeling van het halve Duitsland bij het Westen plotseling niet zo onver mijdelijk meer. De Sovjet-Unie heeft een ontwerp voor een vredesverdrag met Duitsland inge diend, dat de Duitse eenheid vooropstelt. Bovendien zijn er verschillende andere, voor de Duitsers zeer aantrekkelijke be palingen in opgenomen, die kennelijk spe culeren op een aanwakkeren van het Duit se verlangen naar herwinning van een ze ker aanzien in Europa. Doch zo eenvoudig als de kwestie op deze wijze gesteld is, is zij in werkelijkheid niet. Want de politiek der Russen in Oost-Duitsland heeft voor een zeer groot déél der Duitsers in Oost zowel als in West onder meer één positief element van afkeer. Dat is de Oder-Neisse-grens. Het inlij ven van de rijke industriegebieden in het Oosten bij de vroegere vijand Polen zit. nagenoeg iedere Duitser hoog, en al komen uit Oost-Duitsland officiële mededelingen van Duitse instanties dat men zich met deze inlijving verzoend heeft, er is geen twijfel over mogelijk dat het enkel de dwang der bezettende mogendheid is, die deze verzoening tot stand heeft gebracht. Een herstel der Duitse eenheid betekent voor de Duitsers zelf niet alleen een her eniging van de beide helften van hun land, doch evenzeer een teruggave van de Sile- zische gebieden en een aansluiting van het Saargebied. Zoals het Saargebied in het Westen een van de factoren is die een ge rede intrede van West-Duitsland in het Westelijke defensiesysteem verhinderen, zo zou zeker de gewraakte Oder-Neisse-grens een hinderpaal vormen voor de loyale sa menwerking der Oost-Duitse machtheb bers met de Sovjet-Unie, indien die macht hebbers ook werkelijk macht hadden en zich zonder persoonlijk gevaar tegen die Oder-Neisse-grens konden verzetten. Voor een overeenstemming tussen de re geringen van Oost- en West-Duitsland ten aanzien van hun gezamenlijke houding te genover de vier geallieerden vormen de Saarkwestie en de Oder-Neisse-linie te genwichten, waardoor een inter-Duits ac- coord makkelijker tot stand zou kunnen komen dan het, oppervlakkig gezien, lijkt. Zolang de Saarkwestie niet is opgelost, behoeven de Westelijke geallieerden niet te rekenen op een meer dan schoorvoetende tegemoetkoming van Bonn ten aanzien van bet Europese samengaan. Maar zelfs wan neer het mogelijk zou blijken dat de West- Duitse regering met de Franse een ac- coord over de Saar zou bereiken, zou de betrouwbaarheid van de Duitse bondge noot in de Europese defensiegemeenschap zeer wankel blijven, omdat zelfs bij de West-Duitsers liet geloof in een West- Duitse staat niet aanwezig is. Zij geloven in een groot Duitsland niet in de helft daarvan. En als de tijd komt dat de her eniging mogelijk lijkt, zullen ze zonder schromen verzaken aan het gehele West- Europese complex van samenwerking, wan neer dat in de weg zou staan aan dc wording van het nieuwe, grote Duitsland. Deze overwegingen, die ook ten aanzien van Oost-Duitsland zouden moeten gelden, wanneer de band daar niet op zuivere dwang gebaseerd was, brengen de Weste lijke geallieerden in een moeilijke positie, telkens wanneer de Sovjet-Unie in schijn of in werkelijkheid een serieuze poging doet om het tot nu toe op de lange baan geschoven Duitse vredesver drag te geraken. De Westelijke geallieer den zijn verplicht deze Russische pogingen öf op een voor ieder overtuigende wijze als louter „vertragingsacties" te ontmaskere^i, öf als serieus bedoelde vredespogingen te bestuderen. Zij zijn dat verplicht aan hun greep op de West-Duitsers, die zeer los is en door iedere verkeerde taktiek geheel en al zou kunnen verdwijnen. Neutraliteit Er zal waarschijnlijk weinig discussie over mogelijk zijn of de West-Duitsers ge gronde achterdocht koesteren tegen de ma noeuvres der Sovjet-Unie, doch op zeker moment blijken zij toch veel vatbaarder voor de kleine straal van hoop op een om mekeer, dan de andere geallieerden in het Westen. Er zijn geachte Duitse politici die theorieën verkondigen met betrekking tot de koude oorlog tussen Oost en West, waaruit te concluderen zou vallen dat de Sovjet-Unie niets liever wil dan Oost- Duitsland ontruimen, mits zij de garantie krijgt dat het verenigde Duitsland niet een bedreiging voor Rusland worden zal. Daar door is een stroming ontstaan die ijvert voor een neutraal Duitsland, en het zijn vooral de West-Duitse socialisten die deze idee propageren, ofschoon zij moeilijk enige bereidheid van de Sovjet-Unie kun nen aantonen tot een dergelijke verras sende geste.. Het Russische ontwerp-verdrag, dat bin nenkort wellicht in discussie zal komen op een conferentie van vroegere vijanden van Duitsland, en dat zeker druk zal worden besproken in Duitsland zelf, bevat een be paling die precies past in de neutraliteits- theorie: Het schrijft namelijk voor dat Duitsland zich zal onthouden van ieder verdrag, dat gericht is tegen de mogend heden die Duitsland in de tweede wereld oorlog hebben bestreden. In 1945 zou zulk een bepaling logisch en voor iedere geallieerde aanvaardbaar heb ben geleken, doch heden ten dage gedoogt liet lidmaatschap van de Europese defensie- gemeenschap zulks niet meer, al betoogt men in het Westen herhaaldelijk dat deze gemeenschap tegen niemand speciaal ge richt is. Men voelt heel goed dat de Sov jet-Unie het inschakelen van West-Duits land bij het Westen inderdaad als een ge vaar tegen zichzelf beschouwt en men kan daaraan de conclusie verbinden dat een ontruiming van Oost-Duitsland niet geschieden zal dan onder voorwaarde, dat de West-Europese defensie-gemeenschap het zonder Duitsland zal stellen. De belangrijke kwestie waarom het thans gaat is, of de West-Duitse regering weerstand zal kunnen bieden aan de nei ging in het land die steeds sterker wordt om desnoods die West-Europese gemeenschap te laten voor wat zij is, als men daardoor het grote Duitsland red den kan. J. L. De huidige betekenis van amper is: nauwelijks. Het is een echt woord uit de spreektaal. Die mensen hebben am per genoeg om van te leven, hij was amper de kinderschoenen ontwassen. Men heeft gedacht aan het Maleise am- pir: dichtbij, bijna. Maar het woord amper is in geheel het Vlaamse deel van België even gewoon als in Neder land en dat is van een aan het Maleis ontleend woord niet aan te nemen. Het is dus beter bij het Middelnederlandse woord amper aan te knopen, dat: wrang, bitter, scherp betekent. Van schaap herders wordt in een 16de eeuwse tekst gezegd: si eten suere, ampere dingen om appetijt te crighen. De gedachte: zuur is wel verwant met: moeilijk. En de be tekenis moeilijk leidt tot die van: ter nauwernood. Hetzelfde heeft men in het Frans. Peine betekent: moeite, a peine: nauwelijks. Ook in het Engelse: hard en: hardly ziet men hetzelfde. Landman staat in doel Het Voorlopig Nederlands elftal, dat Woensdag 26 Maart in het Olympisch Sta dion ie Amsterdam tegen Engeland b speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Landman (Sparta). Achter: Odenthal (Haarlem) en Alberts (Vitesse). Midden: Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta)' en Biesbrouck (RCH). Voor: Van der Kuil (VSV). Van Schijn- del (SVV), Van Melis (Eindhoven), Len stra (Heerenveen) en Clavan (ADO). Reserves zijn: Kraak (Stormvogels), De Jong (ADO), Van der Tuyn (HDVS) en Van den Bogert (DOS). Als aanvoerder zal Biesbrouck fungeren. De eerste helft van de wedstrijd HPC DWT. die voor de eerste klasse heren werd gespeeld, had een aardig verloop. De rust ging door een doelpunt van Piet Smit met 1in. In de tweede speelhelft brachten Prins en Bonman (3). Smit en Geurtsen (2) de si and op 80. VZV speelde tegen Haarlem 2. eveneens in de eerste klasse heren. Swier bezorgde de Velsenaren de leiding, waarna Van Goor de stand in evenwicht bracht. Na de hervatting verkreeg Haarlem na een schot van Van Goor de leiding, een overtreding bij de Haarlemmers bracht de Velsenaren numeriek in de meerderheid en Schoone maakte er 22 van. De wedstrijd Haarlem 2DWR 2. tweede klasse dames, werd een 6—0 overwinning voor DWR 2. De punten werden gedeeld in de tweede klasse wedstrijd Haarlem 3 HVGB 4 1—1. HVGB 6 kreeg in de derde klasse heren een nederlaag van 70 te slik ken van HPC, 4. Op de lijst van de kampioensploegen prijken deze keer herenelftallen van Zana- voort en HBS. Zandvoort II heeft in Velsen verdiend van Strawberries III gewonnen ti2). waardoor het het kampioenschap van de derde klasse D heeft behaald met 24 pun ten uit dertien wedstrijden. Het elftal pro moveert nu automatisch naar de tweede klasse. Zandvoort I promoveerde enige weken ge leden reeds naar de promotieklasse. HBS IV staat vast op de tweede plaats in de onderbond voor Noordholland. Ofschoon een kans op de bovenste plaats niet is uit gesloten zal het elftal in ieder geval promo tiewedstrijden voor de vierde klasse van de hoofdbond mogen spelen. Kennemerlandbeker Om de Kennemerlandbeker werden drie wedstrijden door herenelftallen gespeeld. Het eerste elftal van Alkmaar won van BMHC IV met 20 en het tweede elftal ver sloeg DEM mt 10. In Beverwijk verloor Eechtrop van HBS (12). Voor aanstaande Zondag staan de volgen- do ontmoetingen op het programma: dames: Strawberries IEver Swift I; Alliance II Ever Swift II; BDHC IV—DEM I. Heren: Ever Swift IHBS III; Strawberries I Alliance I en DEMEechtrop II. Hockey-uitslagen Heron, derde klasse C: BMHC VGroen Geel IV 2—3. Derde klasse D: Strawberries IIIZand voort II 24 (Zandvoort kampioen); Adel borsten—Eechtrop II 6—1, wedstrijd gespeeld op terrein van BMHC. Vierde klasse D: Zuidwijck IIHBS III 3—2; BMHC VI—Zandvoort III 3—1; HIC IIIStrawberries IV 10. Vierde klasse F.: Eechtrop IIIHoorn 12. Dames: Derde klasse C: Ever Swift II HBS II 1—1. Derde klasse D; Ijsvogels IIStrawberries II 30; HermesEechtrop geen uitsl. ontv.; Pinoké III—BDHC IV 0—1. Vierde klasse E: HIC III—BDHC VI 0—3. Het programma van de Nederlandse Vol leybal Bond afdeling Haarlem voor 19 Maart luidt: Eerste klas heren: PSCBHVS; Velox VCK: CIOSBrandweer. Tweede klas A heren: PSVH—MSO; VCR 2—HVS 2; OVRA—Rapiditas. Tweede klas B heren: RamplaanPWN; MSO 2BoruVelox 2KI. Houtstraat. Tweede klas C heren: OVRA 2Groen tjes;'VCR 3—PWN 2; Rapiditas 3—Brand weer 3. Eerste klas A dames: HVSBGV; IHJ Velox; Die RaecksePSVH. Eerste klas B dames: RamplaanVelox 2; BGV 2—OSS; PSVH 2—KL Houtstraat. Uit de Opregte Haarlemse Courant van 1 8 Maart 1 852 's-GRAVEMIAGE. In de Tweede Kamer zijn, bij de beraadslaging over de voordragt betreffende de uitgifte van muntbiljetten, daartegen bezwaren ge- gemaakt. De heer Baud zeide, dat men zich met de uitgifte van muntbiljetten op eene gladde baan begeeft, waaro.p men moeilijk kan stilstaan, hoe vurig men dit naderhand ook zoude wensehen. Hij had vooral ook bezwaar tegen het voorgestelde, dat het aantal der bil jetten van 10.eene som van vijf mitliocnen zoude beloopen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5