,Het Engelse Handschrift De geschiedenis van een wraak -Clowntje Riek Interessante expositie in Museum Enschedé Mm&mm Beverwijk Agenda voor Beverwijk Castricum IJmuiden 4 U, I t t „Wat met de tractor mag" G rant to Utile okiietretv 5.8 arin auhd S34- 2 4 Dr. Sis Heyster pleit voor afschaffing van huiswerk FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY Eerste promotiewedstrijd van Beverwijkse Damclub Opa van den Bos verloor Onderlinge wedstrijden BDC Schotvaardige voorhoede bracht CSV-jeugd het kampioenschap Voor de kinderen Jong D.S.S. „aan de rol" DINSDAG 18 MAART 1952 99 rr: it it it it it tit tit tit tit M M ill lit till tilttill In het museum van de N.V. Johan En schedé en Zoon aan het Klokhuisplein is tnscis een interessante expositie voor het publiek opengesteld, die onder auspiciën van de British Council is ingericht en een overzicht geeft van twee zeer belangrijke hulpmiddelen der schrijftaal: De pen en de letter. Niet alleen de ontwikkelingsgeschie denis van 't instrument en de symbolen der schrijftaal echter wordt er zeer aanschouwe lijk aangetoond, doch evenzeer krijgt de bc-zoeker er een ruim begrip voor de aan dacht, die het handschrift in Engeland heeft verworven en voor de wijdverbreide actie, die daar gevoerd wordt ter verbetering van dat handschrift. Op deze tentoonstelling zijn de kostbare gedachtenissen aan grote Engelse figuren, hun handschriften, in copievorm aanwezig. Men ziet er fragmenten en complete repro ducties van brieven, die bijvoorbeeld Ko ningin Elizabeth in het midden van de zes tiende eeuw schreef, en men komt bij de verzameling beroemde namen tegen, als die van Shakespeare, Oliver Cromwell, John Keats, Edward Johnston en anderen. De expositie geeft een chronologisch beeld van de ontwikkeling der lettervormen van Romeinse kapitalen tot vloeiende schrijfletter, met aanduidingen van de ver schillende stijlen die in de loop der jaren invloed uitoefenden en de dégeneratie- verschijnselen, die gepaard gingen met de overgang van veren op stalen pen. Deze degeneratie op te heffen en het handschrift te verbeteren tot een ongekunstelde karak teristieke uiting die voldoet aan de eerste eis duidelijke leesbaarheid en te gelijk een aesthetisch verantwoord beeld geeft, is het doel van de moderne schrijf- paedagogen in Engeland, van wie Marion Richardson een der voornaamste is. Zij volgt een onderwijsmethode die op merkelijke resultaten geeft. In bijgaande illustratie vindt men een bladzijde van een der boekjes voor schoolkinderen, waarin de methode wordt toegepast. De kinderen be ginnen niet met letters „tekenen"' om door langdurige herhaling van deze lettervor men tot een bepaalde routine in het vloeiend schrijven ervan te komen, doch worden getraind op het losweg neerschrij ven van vlotgevormde figuren, die de let tervorm enigszins benaderen. Deze figuren De LTB geeft weer een melkerscursus Maandagavond organiseerde de L.T.B. een bijeenkomst voor zijn „boeren vak groep". Voorzitter J. Poel gaf terstond na zijn openingswoord het woord aan de heer Van Beek uit den Haag, secretaris der Stichting van de Landbouw; sectie groepsvervoer. De heer Van Beek heeft deze avond onder meer over de nieuwe verkeerswet en het rijden met landbouwtractoren gesproken. Er heerst n.l. verwarring bij de boeren „wat wel en wat niet mag met een trac tor". De heer Van Beek maakte het zijn gehoor duidelijk: Een tractor met ten hoogste drie aan hangwagens mag op de openbare weg niet harder rijden dan 16 km per uur; een rij bewijs is er niet voor nodig, maar personen beneden de 16 jaar mogen er niet mee rijden. Als het voertuig alleen gebruikt wordt voor vervoer van en naar boerderij valt het bovendien buiten de wegenbelasting. De voorzitter deelde aan het eind van de avond mee, dat er weer een melkers cursus wordt gegeven. Dinsdag: 18 Maart Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Tussen middernacht en dageraad. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: David en Bathsheba. Woensdag 19 Maart Bioscopen: Zie Dinsdag. VWum4 InAóht. Guard the sailing tmóinxj On, the cUep. Iriue sea When the maminy unikens} Then may I anUe pureand Jr&ók, S inlets In thy kalij eyei. Dit zijn twee tegenover elkaar liggende bladzijden uit een der boekjes van Marion Richardson. Links de figuren die het rhythmisch bewegen van de hand bevor deren volgens de basisvormender let ters, rechts de letters die later door de hand, welke aldus een „vooroefening in I aesthetica" heeft gehad en de vloeiende, gelijkmatige bewegingen der oefenfiguren zal volgen, zullen worden neergeschreven. wennen de hand aan het vloeiend bewegen in de banen, die terug te vinden zijn in de vorm der letters. Het construeren met de pen van deze figuren geeft het kind een aesthetische „vooroefening" en vestigt in zijn gedachten de impressie van een zekere artisticiteit, die straks intuïtief zal worden toegepast bij het neerschrijven van letters. Men kan op deze expositie de resultaten van de methode bewonderen, die blijk geven van opmerkelijk succes. De tentoonstelling is voor het publiek geopend op de middagen van 19, 21, 22, 26 en 28 Maart van 2 tot 5 uur op de avon den van 20 tot 27 Maart van 8 tot 10 uur. „Diplomas zijn niet alleen-zaligmakend" Voor de leden van het Katholieke Vrou wengilde en de Katholieke Bond voor het Gezin besprak de bekende paedagoge dr. Sis Heyster Maandagavond in ,,'t Centrum" de moeilijkheden van het schoolgaande kind. Zij begon haar lezing met er op te wijzen dat kennis wel belangrijk is, maar dat de opvoeders voor meer verantwoor delijk zijn dan voor de intellectuele vor ming alleen en ze zei het aldus nog scher per: „het bezit van diplomas is ook geen maatstaf voor het hebben van gemeen schapszin". Om het kind straks zijn plaats te kun nen laten vinden in de gemeenschap, aldus de inleidster, moeten wij een geestelijk ge zond individu vormen en het kind niet bezien als „een leerling" maar als een le vende eenheid in zijn ontwikkelingsgang. Hierna besprak dr. Heyster de wending naar de werkelijkheid, zoals die zich bij de kinderen tussen de zes en twaalf jaar voltrekt en zij merkte op, dat de ouders de kleuters al voor de school moeten klaar maken voor de doorbraak van de harmonie in het gezinsleven: daartoe moet bij het kind een gevoel van eigenwaarde aange kweekt worden door hem aan te moedigen iets „zelf te doen" en hem daarna zonodig te prijzen. Vervolgens wees mejuffrouw dr. Hey ster op het feit dat kinderen vaak bij het schoolgaan ruwer blijken te worden, wat volgens haar niets anders is dan een com pensatie van de onderdrukking der na tuurlijke impulsen, die het schoolgaande kind wordt opgelegd. Dr. Sis Heyster wees er tenslotte met klem op dat het kind de vrijheid na vier uur nodig heeft voor eigen liefhebberijen en dat zij de tijd zou prijzen, dat het huis werk voor de lagere scholen officieel zou worden afgeschaft. De stampvolle zaal, waarin enkelen zelfs met een staanplaats genoegen hadden moe ten nemen, was wel een bewijs, dat er, gelukkig, nog talrijke opvoeders zijn, die een open oog hebben voor eigen tekort komingen in hun opvoedingsmethoden en nieuwe mogelijkheden in de paedagogie. Kinderen helpen „Volksonderwijs" De Vereniging „Volksonderwijs"' houdt Woensdag 26 Maart in een der zalen van het Kennemer theater haar jaarlijkse pro- paganda-feestavond. Het programma zal, evenals vorig jaar, geheel verzorgd worden door kinderen van de openbare scholen uit Beverwijk en Wijk aan Zee. Het bestuur van de vereniging „Volks onderwijs" staat borg voor een aantrekke lijk en zeer afwisselend programma. Nederlandse bewerking van C. J. E. Dinaux 26) Zwijgzaam zat hij met vrouw en kinde ren aan tafel. Op gestelde vragen gaf hij verstrooid antwoord, gesprekken gingen aan hem voorbij en diep in gedachten ver zonken verliet hij zijn huis, zonder op of om te zien. Hier in deze omgeving, ginds op de bank, behoefde hij zijn belager niet meer te zoeken. Hij zou hem uitsluitend in de rechtzaal zien, waar hij hem niet kon weren. Hij zou voortaan wie wist hoe lang zijn werk moeten doen onder de dwang van zijn tegenwoordigheid. Terwijl hij vroeger nooit enige aandacht voor de publieke tribune had gehad, ging er nu geen zitting meer voorbij of zijn rste blik gold de toehoorders. Was „hij" r niet dan klonk zijn stem vastberaden en aoordringend. Maar hij had zijn gestalte nog niet ontdekt één oogopslag was daartoe voldoende of zijn betoog boette Woensdagavond gaat het eerste tiental van Beverwijk een lastige wedstrijd tege moet. De kampioensploeg DDD uit Alkmaar komt in het Statenhuis tegen BDC uit in de eerste wedstrijd in de promotie-com petitie. Met Alkmaar, Amtserdam, Zaandam en Den Helder speelt BDC deze competitie om het kampioenschap eerste klasse van Noordholland. De kampioen der eerste klasse speelt met de ploeg die onder aan de ranglijst der Noordhollandse hoofdklasse eindigde, twee wedstrijden. Als Beverwijk wint moet de strijd om een plaatsie in de hoofdklasse met het sterke Amsterdamse DSTO worden op genomen. In het tournooi om het kampioenschap tweede klasse van Kennemerland waren de -oorzitter van St. Thomas de heer C. Orv en de oudste dammer van Velsen Opa van der Bos gelijk op de eerste plaats ge ëindigd. Een herkamp was noodzakelijk van drie partijen. De Velsenaar won de eerste partij. De deze week gespeelde tweede partij leverde een zege op voor de voorzitter van St. Thomas. Dinsdagavond wordt in IJmuiden de derde en laatste ont moeting gehouden. De uitslagen voor de onderlinge compe titie van de Beverwijkse damclub luiden: Bais, Snel en Bakker winnen van Hagenaar. Haver en v. Hattum in de a groep. In de afdeling b won Van Zutphcn van Nijman en G. Bakker verloor van D. v. d. As. In de klasse. C won Van Bugnum van ".omen. Nijma vann Klein. Diederiks van Hoge- bocm, Oosterman van Reinhout. De par tijen Vlaar—Engelhart en Spanjaard—Pool eindigden remise. De overige uitslagen luiden Van der Waal remise met Taffijn, De Graaf wint van Adrichcm. Pool van Spanjaard. Bellamy besprak plannen voor komend seizoen Be afdeling Beverwijk van de Interna tionale Vereniging Bellamy hield Maan dagavond haar algemene jaarvergadering. De heer R. Kolk, die reeds 20 jaren als voox-zitter en propagandaleider der vereni ging heeft gefungeerd, moest wegens parti culiere omstandigheden zijn fuctie neer leggen. Wegens zijn grote verdiensten aan het Bellamy Ideaal bewezen, werd hem het erelidmaatschap der vereniging, vergezeld van een oorkonde, aangeboden. Zijn taak is door de heer L. Groot overgenomen. Hierna werd de op 8 April in 't Centrum te houden filmavond met lezing besproken. De film „Land uit Zee" van Rudi Hor- necker zal op deze avond vertoond worden en de lezing zal „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst" als onderwerp dragen. Verder werd de landdag, welke op 2de Pinksterdag te Aalsmeer gehouden zal worden, nader besproken en toegelicht en de aanwezigen werden opgewekt tot deel neming. Filmavond „Speeltuincombinatie" Onder auspiciën van de Beverwijkse Speeltuincombinatie zal er op Donderdag 27 Maart in het Luxor Theater weer een filmavond worden gehouden. Vertoond zal worden de film „The Dolly Sisters". Weinig groente aan de markt De eersie veiling van de w.eek kreeg in Castricum een betrekkelijk geringe aan voer te verwerken. Voor de verschillende producten werden de volgende prijzen betaald: spruiten A 5278; spruiten B 2448; boerenkool 89; prei 1 35; prei 2 23Vèwitlof 48; spinazie 48—53. Voor de tweede achtereen volgende maal zijn de junioren A van de Castricumse Sport Vereniging CSV in hun afdeling kampioen geworden. Het kampioenschap werd Zondag behaald in de thuiswedstrijd tegen Randers A uit Alkmaar. De rust was met een 70 voorsprong voor de Castri- cummers ingegaan door vier doelpunten van Harry van Diggelen, hvee van A. Schelwald en een van H. Stolk. Hoewel de mannen het na de hervatting wat kalmer aan deden wisten zij nog twee maal het vijandelijk doel te vinden waar Randers maar twee doelpunten tegenover kon zet ten. Van de gasten viel vooral het goede doelverdedigen van de jonge doelman op die zich op een behoorlijke manier van zijn taak kweet. Voor de hoge schoten van de CSV voorhoede moest hij echter zwichten. Het grootste aantal doelpunten is gemaakt door de middenvoor van CSV, J. Duinker. In de competitie van verleden jaar en dit jaar scoorde deze speler tezamen 99 doel punten. hetgeen een hele belofte voor de toekomst inhoudt. Na afloop van de wedstrijd van Zondag zijn de kampioennen toegesproken door de voorzitter van CSV de heer P. L. Duinker, die de jongelui van harte niet het nenaaiae succes complimenteerde. Het elftal, waar van acht spelers in verband met hun leef tijd volgend jaar in de senioren-afdeling zullen uitkomen, beëindigde de competitie met een doelgemiddelde van 102 voor en 18 tegen. Vier foto's zoek Aan het politie-bureau Dorpsstraat la zijn inlichtingen te verkrijgen over de vol gende gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: 4 pasfoto's, halsketting, zwarte motorhandschoen, pakje tabak, kinder gymnastiekschoen, muntbiljet van f 2,50, rozekrans. Verloren: zilveren schakelarmband, dou blé damespolshorloge. fietshandwarmer. Over al deze voorwerpen verstrekt de politie inlichtingen iedere Dinsdag en Vrij dag van 14 tot 18 uur. Wat de lagere elftallen presteerden De uitslagen van de Zondag gespeelde wedstrijden der lagere CSV- en Vitesse- elftallen zijn als volgt: Alkmaarse Boys 3—Vitesse 2 1—4; Eg- mondia 2Vitesse 3 41; Vitesse 4HSV 3 32; Vitesse 5Bergen 3 26; RKAFC jun. AVitesse jun. A 70; Vitesse asp. A Berdos adsp. A 41 ("Vitesse kampioen); Meervogels asp. BVitesse asp. C 60; Uitgeest 2—CSV 2 2—1; CSV jun. A—Ran ders jun. A 9—2; CSV asp. ABergen asp. A 1—1. „Forum" besprak kinderboek Op de ouderavond die de Castricumse Centrale Openbare Lagere School in het gymnastieklokaal organiseerde, heeft een uit leerkrachten en leden samengesteld „forum" zijn mening over het kinderboek ten beste gegeven. Voor Castricum werd het de primeur van deze mode-instelling. De door de talrijke aanwezigen schrifte lijk gestelde vragen werden in discussie gebracht door de heer J. Buijs jr. Eerder op de avond heeft de discussie leider een interessante uiteenzetting ge geven over de betekenis van het goede kinderboek en de opvoedende kracht die er van uitgaat. Een plaatselijke boekhan delaar had een fraaie collectie jeugdlectuur bijeen gebracht, waardoor men zich een beeld kon vormen van hetgeen er op dit gebied verkrijgbaar is. Ongetwijfeld zal deze avond ertoe bijgedragen hebben dat men het kinderboek in de toekomst met grotere belangstelling zal beschouwen. De ouderavond stond onder leiding van het hoofd der school de heer C. H. Jansen. Bunkie was alweer 'n beetje minder ziek; wel moest hij nog thuisblijven, maar hij voelde zich al niet meer zo naar. Met het boek, dat hij had gewonnen, was hij erg blij. Daar kon hij nu heerlijk in lezen, en dat. maakte, dat hij zich niet verveelde. En er stonden zulke prachtige ver halen met platen in het boek! Ja, hij ivas er echt mee in z'n schik. En 'n beetje trots ook, omdat hij de prijs had gewonnen. Het had net zo goed naar een ander kind kunnen gaan, maar zijn tekeningen had meester nu eenmaal de beste gevonden, dus hij had het eerlijk verdiend. Als de anderen naar school waren en tante Liezebertha aan het huishouden bezig was, zat Bunkie in de kussens te lezen. Zo ging de tijd voorbij, zonder dat hij er erg in had. Nu en dan kwam tante Liezebertha bij de patiënt kijken, of hij nog wat nodig had: een beker melk, of iets anders. Een snoepje schoot er ook wel op over, nu en dan. Dat histte Bunkie wel. Op een morgen werd er gebeld. En wie stond daar voor de deur? Pilon, hun vriend de Kabouter. mmm Telkenjare worden in het plaatsje Komi- jarvi in Fins Lapland wedstrijden met rendieren gehouden, welke een grote popu lariteit genieten. Aangevuurd door drijvers op ski's, snellen de rendieren over de sneeuwvlakte ivaarbij snelheden van ruim veertig km. per uur gehaald worden. De nieuwe kampioen met zijn drijver. Het bestuur van de speeltuinvereniging D.S.S. in IJmuiden-West zoekt steeds naar iets nieuws om zijn tuin aan het En- schedéplein tot een der best geoutilleerde van de gemeente te maken. Toen een dei- bestuursleden dan ook in Rotterdam-Zuid een apparaat ontdekte, dat zeker in Ne derland een unicum mocht heten, een zo genaamde rol-'oaan, liet hij zich construc tie en werking wijzen en toog, na rugge spraak met zijn medebestuurderen, naar aannemer G. Jansen in de Bloemstraat. Het resultaat van de daar gehouden be sprekingen is, dat genoemde aannemer thans een dergelijke „rolbaan" voor DSS aan het maken is. Op 3 Mei hoopt men het nieuwe toestel officieel in gebruik te nemen, wat met enige feestelijkheden zal gepaard gaan. Het hoogste punt van de baan is 4 meter boven de begane grond. Men be reikt dit punt door middel van een trap van 2«/f meter hoogte, om van een plat form de tweede trap van l'A meter hoogte te beklimmen. De baan heeft een lengte van 42 meter en is 45 cm breed. Ieder kind neemt een wagentje, bestaande uit een plankje op vier rollagers mee naar boven, gaat zitten, klemt de handgreep tussen., de knieën en suist omlaag. De speeltuin van DSS is globaal ge nomen, een der drukst bezochte in de ge meente. Verleden week noteerde de speel tuinwachter 113 kinderen na schooltijd en nu is het nog slechts het begin van het seizoen. De curve, die de secretaris van het bezoek heeft aangelegd, wijst in de zomermaanden zelfs op een overmatige belangstelling. Door het plaatsen van dit nieuwe speelwerktuig hoopt men, dat de overbelasting van de andere toestellen kan worden tegen gegaan. Als in Mei het apparaat in gebruik wordt genomen, kan DSS met trots ver klaren: wij zijn de tweede in den lande. Er is echter één schaduwzijde. De onlangs gehouden bazar heeft niet een zodanig bedrag opgeleverd, dat men de kosten van 2400,kan dekken. Botsing tussen twee fietsers Op de hoek van de Van Rijswijkstraat en Pelsstraat kwamen Maandagavond een jongen, die naar de avondschool ging en een dame met elkanders fietsen in bot sing. Vermoedelijk nam de jongen de bocht te kort. Met een verwrongen voorwiel kon hij naar huis om van fiets te verwisselen. De fiets van de dame kreeg geen noemens waardige schade. GESLAAGD. H. de Weers uit IJmuiden is geslaagd voor het examen marconist tweede klas. Watervliet I verloor van SVK (10-3) Het is de Watervlieters in Amsterdam niet meegevallen. De tweede klasse kam pioen en automatisch naar de eerste klasse gepromoveerde „vechtjas" SVK heeft de Velsenaren het vuur wel heel na aan de schenen gelegd. Nadat Hartman in de aan vankelijk gelijk opgaande strijd Water vliet de leiding gaf <01), scoorde SVK al gauw de gelijkmaker (1—1). De thuis club domineerde nu waardoor na een half uur de stand op 31 werd gebracht en vlak voor de rust had de volgende SVK-aanval opnieuw succes (41). Direct na de hervatting nam SVK weer het initiatief, wat op een vlot gescoord doelpunt uitliep (51). Watervliet speelde niet ontmoedigd verder en Hartman had weer succes (52). Het vlotte nu iets beter bij de bezoekers. Mej. Waagmeester doel puntte na ongeveer een kwartier (53). Met de volgende vakverwisseling liet SVK de Watervlieters zo goed als niet meer aan bod komen en toonden de Amsterdammers hun volledige supprematie. In het laatste half uur speelde Watervliet een verloren wedstrijd, zodat de kampioenen aan de score nog vijf doelpunten toevoegclin (10—3). Florissantcr. De prijzen vielen Maan dag beslist mee. Voorzover er Zaterdag en kele soorten tot de opvanggrens waren af gezakt, haalden deze op tot bijzonder goede prijzen. Met de tong was het een wissel vallige zaak. Enkele sorteringen liepen terug, zoals de lappen, die op 2.50 per kilo kwamen, maar andere liepen met sprongen omhoog, zoals de tong 1, die pro moveerde van 1.40 tot 1.58 per kg. De grove slips waren naar verhouding het best betaald met 1.30. Goede Noordschol had. ditmaal geen klagen: de middel- en grote soorten, die voor de export werden ge kocht, noteerden 35 per kist en de klein- middel deed 60 tot 70. De schol 2 liet nogal grote verschillen in kwaliteit zien in de kust- of Noordschol, zodat de noteringen voor deze soorten uiteen liepen van 22 tot 32 per kist. De animo voor de wijting was ook prima. Grove trawlerwijting va rieerde van 20 tot 26 en die van de log gers van 16 tot 18. De schelvis deed het nog niet veel beter dan Zaterdag. Grote soorten noteerden 38 tot 40 en de braat haalde 30 tot 33. De kabeljauw was wel wat goedkoper dan de gemiddelde noterin gen van de vorige week, maar wist toch op de mooie prijs van 100 tot 96 per kist van 125 kg te komen en de grove regels dikkoppen deden 95 de tien. Vandaag volhandig. Vandaag waren er niet minder dan drie trawlers en elf log gers aan de markt, waarvan enkele Maan dag verstek hadden laten gaan. De volgen de trawlers losten: „Bloemendaal" 265 kis ten schelvis en piepers, 25 makreel, 15 ha ring, 60 varia en 250 stuks stijve kabeljau wen, de „Maria van Hattum" 300 kisten schelvis en piepers, 35 koolvis, 125 Noord haring, 80 wijting, 25 makreel en 25 diver sen en de „Eveline" 360 kisten schelvis en piepers, 45 wijting, 70 dichte wijting, 50 haring, 10 makreel, 70 koolvis, 40 stokkebit en 300 stuks stijve kabeljauwen. Elf log gers losten in totaal 3000 kisten Silverpit- haring, 1900 stuks stijve kabeljauwen, 50 diversen, 325 schol, 4500 kg tong en tarbot, 80 poon, 200 kabeljauw en gul, 180 wijting en 15 wolf. Morgen niet minder. Ook morgen zal er niet tekort zijn: Maandag waren al van de trawlervloot bekend de „Batavia" met 200 kisten Zuidharing, 300 schelvis en pie pers, 100 kabeljauw en gul, 100 Noordha ring, 40 makreel, 65 diversen en 200 stuks stijve kabeljauwen; de „Catharina Duyvis" met 240 kisten schelvis en piepers, 260 zwarte en blanke koolvis, 150 makreel, 130 wijting, 30 radio, 130 Noordharing, 200 stuks stijve kabeljauwen en 50 kisten diver sen, de „Vikingbank" met 200 kisten schel vis en piepers, 100 haring, 100 makreel, 50 ^kabeljauw en gul, 90 koolvis, 70 dichte wijting, 120 gestripte wijting, 120 zwarte koolvis, 20 radio, 15 stokkebit en 310 stuks stijve kabeljauwen; en de „Flamingo", die echter tot Maandagmiddag nog geen vangst had doorgegeven. Overmorgen al twee. Voor de Donder- dagmarkt kwamen reeds meldingen binnen van de „Allan Water" en de trawler „Jo hannes Polderman", die echter in verband met het feit, dat ze nog twee etmalen zou den vissen, geen van beide gespecificeerde vangsten konden opgeven. In en uit. Maandag kwamen binnen tot 16 uur: de IJM 116, UK 161, 47. Naar zee vertrokken: de IJM 5, 241, 226, CG 1, IJM 202, 249, 262, 206, 215, 227, KW 128, IJM 38, 27, RO 46, KW 155, 31, IJM 73, (KW 53 naar binnen); KW 15, 86, IJM 26, UK 258, 50, RO 3, KW 141, UK 215, EH 20, KW 166, UK 70, 115, 143, UK 77, 49, 99, KW 24, UK 18, 80, KW 67, UK 203, KW 26, UK 154, IJM 206, UK 75, KW 53, IJM 53, KW 107, 40, UK 90, 27, BR 5, 55, UK 85. Boven de maat. De hoogste van de drie trawlers van Maandag werd de „Her man", die het tot een resultaat bracht van 29.000 voor een dertiendaagse reis, ge volgd door de „Abraham" met 28.000, eveneens voor een dertiendaagse reis en de „Tubantia" met 13.200 voor een weekreis. De besommingen van de loggers lagen tus sen de 2000 en de 5000 per schip met uitzondering van de Java (KW 159), die een weekreis op de haring maakte van 9300 en daardoor ook deze week een goed succes haalde. Patrouille. Door vliegtuigen van de Marine Luchtvaartdienst wordt gepatrouil leerd boven de wateren benoorden de Wad deneilanden, om toe te zien, dat vissers schepen zich niet begeven in de zo gevaar lijke mijnenvelden. Besommingen. IJM 37 Tubantia 13.200, VL 77 Abrhaam 28.580; IJM 74 4170, IJM 204 1470, VL 166 5920, KW 24 5400, KW 166 2180, KW 104 1880, KW 17 1880, KW 28 1540, KW 26 2100, KW 169 2920, KW 108 1620, KW 107 2000, KW 59 1330, KW 51 1280, KW 98 1430, KW 64 2300, KW 162 2430, KW 114 1720, KW 91 1720, KW 69 1970, KW 45 6900, KW 170 1440, KW 110 4460, KW 159 9320, KW 16 3740, KW 161 2800, KW 22 770, KW 130 1590, KW 151 1550, KW 95 3420, KW 50 ƒ1250 KW 41 3490, KW 76 270, IJM 23 1200, IJM 52 1250, BU 33 1480, IJM 17 1980, IJM 16 2150, WR 33 1870, RO 2 1490, RO 1 2540, KW 77 1110, KW 133 1340, KW 53 1300, KW 210 1020, KW 34 ƒ2080 KW 30 1100, IJM 276 1400, IJM 277 1070, KW 27 1310; één trawler met 29.500. in aan klaarheid en overtuigingskracht. Aarzelend kwamen de woorden hem over de lippen en meer dan eens kwam het voor dat hij haperde. Dan brak het klamme zweet hem uit en zijn handen begonnen te trillen. De zitting was nog niet ten einde of Sierlin trok zich schuw terug in zijn kamer, bang te worden aangesproken door collega's, bang ook voor mogelijke onder zoekende blikken, voor onbescheiden vra gen naar zijn gezondheidstoestand. Eéns was dat gebeurd. „Niet zo fit, Sierlin?", had de President, een van zijn studiegeno ten, hem gevraagd. „Hoe zo? Neen hoor, alles in orde, een beetje moe de laatste dagen enfin, je kent dat: haastwerk en een zaak waar nog al wat aan vastzat". Dat was pijnlijk geweest en moest tegen elke prijs worden vermeden.... Braun vertoonde zich op ongeregelde tijden. Onopvallend en bescheiden zat hij op de voorste bank, meestal vrijwel in het midden, het hoofd omlaag, alsof de rechts zaak hem niet aanging. Weken verstreken zo. Op een dag, toen hij het gebouw verliet, zag hij hem voor zich uit lopen. Het had hem juist bijzonder veel moeite gekost zijn requisitoir behoor lijk uit te spreken. Enkele malen had hij opvallend gehakkeld en daarvan was hij zodanig geschrokken dat hij de draad van zijn betoog volkomen kwijt was geraakt. Zoals te verwachten was had de verdedi ging de lacunes in zijn bewijsvoering triomfantelijk uitgespeeld. Dat was een vernedering geweest, een débacle. Onmid dellijk na de sluiting van de zitting had Sierlin zich gehaast weg te komen, buiten zichzelf van ergernis, schaamte, woede en wrok. En daar...' daar liep degeen die hem te gronde richtte, zijn kwelduivel. Nu, nu moest het gebeuren! Sierlin versnelde zijn pas. Het bloed was hem naar het hoofd gestegen. Hij haalde hem in, de handen gebald in de zakken. hij liep naast hem.... Uit moet het zijn, uit! Heb je dat be grepen? Versta je me niet?! Dat duurt al bijna een jaar! Maar nu, nu is het uit. Uit! Hoor je me? Ik spreek tegen jou, vlegel die je bent! Blijf eens staan! Blijf onmid dellijk staan! Ik bevéél het! Hoor je me of niet? Onverstoorbaar liep Braun door. Hij hield de handen in de zakken van zijn jas en keek recht voor zich uit. Geleidelijk aan had hij iets meer het midden van het trottoir gehouden, waar de voetgangers dichter op elkaar liepen. Plotseling sprong Sierlin vóór hem, ver sperde hem de weg en schreeuwde hem toe: En nou: halt, zeg ik je. Halt! Of .ie zult iets anders beleven! Hoor je me nou, lummel, vlegel! Vlegel!!! Braun was blijven staan. Hij zou Sierlin ondersteboven hebben moeten lopen als hij nog een pas had willen doen, zó vlak stond de Officier van Justitie mr. Sierlin voor hem. Met een "ijzige blik nam Braun hem van top tot teen op, deed vlug een zijstap om zijn weg te vervolgen en riep met een zo luide stem, dat woord voor woord door de voorbijgangers moest worden gehoord: Wilt u me alsjetblieft niet langer las tig vallen? Anders zal ik de hulp van de politie inroepen! De mensen bleven staan, in een ogenblik tijds was het tweetal omringd door een dx-om nieuwsgierigen. Is die meneer aan het ruzie maken? Wat moet hij van die jongen! Geef 'm er één Sierlin baande zich een weg door de mensenhaag, zonder op of om te zien. Als verdoofd liep hij vooi-t. Nu niet gezien te worden door een bekendeHij voelde de blikken van de samengelopen voorbij gangers als steken in zijn rug. Niet nage keken woi'den, niet herkend worden.... Hij boog de eerste de beste stille zijstraat in en kwam tot bezinning. Zóver was het gekomen! Weg van hier, weg uit deze om geving! Een onbeschrijflijke angst overviel hem. Wie volgde hem? Werd hij gevolgd? Wat het „zijn" stap, die nadei-kwam? Weg van hier! En Sierlin zette het op een lopen. Als een vluchtende misdadiger. Straat in, straat uit, in wijken waar hij nog nooit een voet had gezet, rende hij voort, zonder omzien, gedreven door één gedachte: weg van hier! Hij raakte buiten adem, het zweet gutste hem van het voorhoofd. Hijgend bleef hij staan. Weer op verhaal, met een kloppend hart nog, vervolgde hij zijn weg, die hem steeds vei-der van de binnenstad afvoerde. Dodelijk vermoeid ging hij eindelijk een stil café binnen, bestelde een glas bier en trachtte zijn gedachten te ordenen. Had hij humor gehad, hij zou het groteske van de situatie hebben ingezien: een Offi cier van Justitie die gedreigd wordt met de politie! Nu, zijn waai-digheid terugvin dend in de veilige hoek van het café, begon hij zich te vei'bazen over een zo verre gaande brutaliteit! Zo'n lummel waagde het, hém, mr. Sierlin, te vei-nederen! Hem belachelijk te maken! Waren er onder de omstanders bekenden van hem geweest? Had één van zijn vrienden hem zien vluch ten? Zou één of andei-e collegaDat zou onherstelbaar zijn! Dat betekende het einde van zijn gezag, van het respect dat hij afdwong Hier kende niemand hem. Het café was zo goed als verlaten. Hij was veilig. Met het hoofd in de handen bleef hij zitten, onmachtig tot enig besluit Ook Adolf Braun was nagekeken. Hij bemerkte het echter niet. Wat konden trou wens de mensen hem schelen! Wat deerde hem hun ooi-deel! Rustig en in de beste stemming ging hij naar huis. In geen maanden had hij zich zo opgewekt gevoeld. Eigenlijk moest dit succes gevierd woi-den. Want wat hij ge wenst, wat hij gewild had, was gebeurd. Sierlin had zijn zelfbeheei-sching verloren! Waai-schijnlijk was hij herkend en het fluistei-gesprek zou zijn werk doen. Woedend was hij geweest, bijna nog woe dender dan Braun het had gehoopt en ver wacht. Zou hij geweten hebben wat hij allemaal zei? Zou hij er zich van bewust zijn, hoe onstei-felijk belachelijk hij zich had gemaakt? En dan die vlucht! Een Of ficier van Justitie die zich uit de voeten maakt als een opgejaagde hond! Misschien was het laatste stadium van deze stille, verbeten strijd niet ver meer. Bi-aun was er mee vertrouwd geraakt en allengs was het hem gemakkelijker afge gaan, dit volgen, dit tarten deze straf oefening. En gedurende de laatste maan den was zijn werk nauwelijks nog een in spanning. Hij had een niet gei-inge promo tie gemaakt, kon het zich behaaglijk maken in een goed verwarmd vei-ti-ek, al was het dan ook een gehate rechtszaal. Hij behoef de niet ui-en meer te wachten, maar kreeg de Officier prompt op tijd opgediend als de soep in een restaurant. Maanden van vooi-bereiding, maanden van aandacht- trekken, van achtervolgen, waren er voor nodig geweest het zover te brengen, dat hij het zittende af kon. De zaak wikkelde zich verder van zelf af. Nóg een aantal zittingen, nóg een of desnoods enkele „botsingen" op straat, en de overwinning was zeker. Eduard bracht in een café een bijzonder genoeglijke avond door met zijn vriend Adolf Braun. Zeg eens, zinspeelde Eduai-d toen ze aanstalten maakten naar huis te gaan, waaróm je vanavond zo vro lijk bent weet ik niet. Ik bemoei me nooit met andermans zaken. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6