Schuman ziet in de Russische nota „belangrijke ontwikkeling'' Ministerraad accoord met Pinay's financiële plannen Weerbericht Frans-Duits overleg te Parijs Sabotage-complot in Tunis ontdekt Dure Amerikaanse bases in Marokko Mr. Wilopo (PNÏ) kabinetsformateur Toestand in Indochina lijkt zeer ernstig Arrestaties van Neder landers in Indonesië Hoe Acheson de wereldtoestand ziet Raad van Europa politiek gezagsorgaan? „Dixiecraten" tegen Truman Het woord is aan Britse luchtmacht is achter geraakt Nieuwe abonnés GRATIS Geen revisie van proces tegen gestapo-moordenaars Nationale Vergadering moet volgende week beslissen McCormick aan het werk Siamese regering afgetreden Drs. Kohnstamm voor de West-Duitse radio Djakarta antwoordt niet op nota's Duitse maatregelen tegen koffiesmokkelarij Sneeuwstorm in Californië Japans-Chinese bespreking over vredesverdrag mislukt Begroting van bijna 500 millioen pond Strijd om Koreaanse eilanden Minder rustig weer op komst 0 6e JAARGANG No 214 ÖBureaux: Kennemerlaan 154, Tetef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47,Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle af delingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. I Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboora WOENSDAG 19 MAART 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG No 67 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS, 18 Maart (Reuter) De West-Duitse Bondskanselier dr. Konrad Adenauer en de Franse minister van Bui tenlandse Zaken Robert Schuman hebben een onderhoud gehad van iets meer dan een uur, zonder adviseurs. Zij spraken over de betrekkingen tussen West-Duitsland en Frankrijk, met name over het vraagstuk- Saarland. Kort voor het onderhoud verklaarde Schuman in de commissie voor Buiten landse Zaken van de Nationale Vergade ring, dat toon en inhoud van de jongste Russische nota over Duitsland „een nieuwe en belangrijke ontwikkeling vormen, die om een aantal ophelderingen vraagt". Frankrijk is gekant tegen het Russische voorstel tot een Duits nationaal leger, al dus Schuman. Men gelooft niet, dat dr. Adenauer het er op aan zal sturen het debat over Saar land voor het forum van het ministers- comité van de Raad van Europa, dat van daag vergadert, tot een hoogtepunt op te voeren. Veeleer wordt verwacht, dat Adenauer zich in de Raad der Ministers er toe zal bepalen de hem door de Bonds dag gegeven opdracht te vervullen: Be zwaar te maken tegen de belemmeringen, die naar Duitse opvatting aan de vrije meningsuiting der Saarlanders in de weg worden gelegd. In zijn besprekingen met minister Schuman wil dr. Adenauer echter weer zijn plan voor een Europees statuut voor het omstreden gebied ter sprake brengen. Zulk een oplossing voor het Saargebied zou naar Duitse opvatting moeten beteke nen, dat het huidige regiem in Saarbriic- ken zou worden vervangen door een Euro pese controle-instantie. Daardoor zou Saarbrücken naar de mening in Duitse regeringskringen ook geschikt zijn als zetel van de bestaande of te vormen Europese organen. De gedachte van een Europees Saargebied geniet in Duitsland overigens geen onverdeelde sympathie. De sociaal democraten hebben zich er reeds bij voor baat tegen verklaard en zij blijven er bij, dat de stemming van 1936 het gebied eens en voor altijd Duits heeft gemaakt. De West-Duitse sociaal-democratische oppositie heeft Dinsdag in het parlement er op aangedrongen, dat prof. Walter Hall- stein. hoofd van dr. Adenauers ministerie van Buitenlandse Zaken, zal worden ont slagen. De sociaal-democraten vroegen dr. Ade nauer voorts te zeggen, wie Hallstein had die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 April U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE. TUNIS (Reuter). Politie-autoriteiten hebben Dinsdag te Tunis meegedeeld dat te Sfax, in Zuid-Oost-Tunesië, zeventien jonge Tunesiërs zijn gearresteerd, die heb ben toegegeven in het gebied van Sfax sa botagedaden te hebben bedreven. De sabo tage is gepleegd aan spoorwegen en kracht stations. De arrestanten hebben uiteen gezet hoe hun sabotage-organisatie werkte. De springstoffen werden ondergebracht bij te goeder naam en faam bekend staande Tunesiërs. Anderen, die in het bezit waren van auto's, leverden de springstoffen af bij de leiders der sabotageploegen. Laatstge noemden verstrekten tot in bijzonderheden uitgewerkte instructies over de te sabo teren objecten en het aandeel dat elk der bendeleden hierbij zou vervullen. De organisatie was van plan in de naaste toekomst een aantal nieuwe sabotagedaden te bedrijven, waarbij speciaal olie-opslag plaatsen en bedrijven voor de verwerking van olijfolie het zouden hebben moeten ontgelden. De watertoevoer van Bizerta, de derde stad ip grootte van Tunesië en de Franse marinehaven, was Dinsdag sterk belem merd, doordat de aanvoerbuis over een af stand van vijf honderd meter op tien plaat sen was doorgesneden. Een Tunesisch militair gerechtshof heeft Dinsdag zes Tunesiërs, wegens onwettig wapenbezit, tot gevangenisstraffen van zes maanden tot twee jaar en boeten van 50.000 tot 100.000 francs veroordeeld. Een der beklaagden werd voorwaardelijk veroordeeld. Amerikaanse Congresleden hebben in lichtingen gevraagd over de hoge kosten van aanleg van bases in het buitenland. De Amerikaanse ingenieur James Wise is in verband hiermee naar Marokko gezon den, waar hij de aldaar in aanleg zijnde Amerikaanse luchtbases heeft bezocht. Wise verklaarde Dinsdag na zijn terugkeer voor een onder-commissie van de Ameri kaanse Senaat dat inderdaad bij de aanleg van deze bases „op flagrante wijze is af geweken van de normale Amerikaanse werkwijzen". „Maar", voegde hij hieraan toe, „ik zou, gezien de snelheid waarmee het werk moest worden uitgevoerd, op de zelfde manier te werk zijn gegaan als de aannemers in Marokko." De aanleg van deze bases heeft tot nu toe een bedrag van 250 millioen dollar ge vergd. Men verwacht dal, als gevolg van de talrijke, bij de uitvoering der werk- za mheden ondervonden moeilijkheden, de totalt kosten niet beneden de vijf honderd miiiioeü dollar zullen liggen. gemachtigd tot het afleggen van de poli tieke verklaringen in Washington, de vorige week. Zij vroegen ook welke stap pen waren genomen om Hallsteins verkla ringen te desavoueren. Men meent te weten, dat de opposite duidde op een ongunstig commentaar van Hallstein op de Russische nota betreffende de Duitse kwestie, voordat het West-Duit se kabinet zijn standpunt had bepaald. Ruim een jaar geleden had in Aken een geruchtmakend proces plaats tegen vijf voormalige gestapo-mannen, die ervan wer den beschuldigd in November 1944 drie Limburgers, Pierre Gruylers en Leo Schols, beiden uit Roermond, en rector Van de Boorn uit Posterholt, zonder vorm van proces te hebben neergeschoten in het Duit se grensplaatsje Effeld nabij Vlodrop. Van deze gestapo-mannen werden er drie: Wil helm Lammertz uit Eschweiler, Jozef Zabel uit Keulen en Robert Löbermann uit Mun ster, veroordeeld tot respectievelijk 4l/2, 1 V2 en 1 jaar gevangenisstraf. Zij vz-oegen destijds revisie van het proces. Op dit ver zoek is thans door de derde senaat van het bonasgereehtshof te Karlsruhe afwijzend beschikt. De Amsterdamse beeldhouwer Paul Koning heeft een ruiterstandbeeld vervaardigd dat op de „Keukenhof"-tentoonstelling te Lisse zal worden geëxposeerd. Daar het 3V2 meter hoge beeld niet langs de normale weg het atelier van de kunstenaar kon verlaten, liet deze laatste resoluut de gevel van zijn huis aan het Rapenburg uitbreken, waarna ruiter en paard hun reis naar Lisse konden beginnen. De belangstelling der Amsterdammers was uiteraard groot en levendig. PARIJS, (Reutei) De Franse minister raad heeft het voorstel van premier Plnay tot oplossing van de Franse financiële moeilijkheden goedgekeurd. Het plan zal de volgende week in de Nationale Verga dering worden behandeld. De voornaamste punten zijn: Voorkoming van nieuwe prijsstijgingen door verlaging van de winstmarges en her invoering van de dubbele aanduiding op producten met de groothandelsprijs en de detailprijs; een fiscale amnestie voor be lastingontduikers en de invoering van een scherpe fiscale controle; geen nieuwe be lastingen (met enkele onbelangrijke uit zonderingen); het in evenwicht brengen van de totale begroting van 3.860 milliard francs: financiering van de meeste staats ondernemingen door middel van nieuwe na tionale leningen. De Franse ministerraad heeft besloten de staatsuitgaven dit jaar met 115 milliard francs te besnoeien teneinde het tekort op de begroting te verminderen. Premier Pinay is van plan hel parlement de vol gende week zijn goedkeuring voor deze bezuiniging te vragen. Hij zal dan naar verwachting mededelen, welke begrotings posten zullen worden verlaagd. Men ver- DJAKARTA (Aneta) Mr. Wilopo van de Indonesische nationale partij (P.N.I.) heeft het verzoek van Sukarno om een nieuwe regering te vormen aanvaard. De kabinetsformateurs, Prawoto Mang- kusasmito (Masjoemi, Islamietische partij) en Sidik Djojosukarto (PNI, Nationale partij), hadden Dinsdagavond hun man daat aan president Soekarno teruggegeven, nadat zij met hun partijen hadden ver gaderd. Beide formateurs werden op 1 Maart door president Sukarno met de vorming van een nieuwe regering, die sterk moest zijn en ruime steun in het parlement moest hebben, belast, nadat het kabinet- Sukiman-Suwirjo op 23 Februari was af getreden in verband met de moeilijkheden rond de ondertekening van de M.S.A.-over eenkomst. Het hoofd van de vlootstrijdkrachten van het Atlantisch pact in de Atlantische Oceaan, admiraal McCormick, heeft Dins dag te Ottawa verklaard, dat de Atlanti sche landen niet genoeg oorlogschepen hebben om het hoofd te kunnen bieden aan de zeer ernstige gevaren, die hen be dreigen. De admiraal, die een rondreis door tien landen heeft voltooid, deelde mee, dat Canada, ingeval van oorlog, een deel van zijn vloot onder zijn opperbevel zal plaat sen. Canada zou de leiding krijgen bij de verdediging van een groot gebied in het Westelijke" deel van de Atlantische Oceaan. Naar McCormick verder zeide, zal hij in vredestijd geen oorlogsbodems onder zijn directe bevel krijgen, doch de leiding heb ben bij het opstellen van plannen en het houden van oefeningen om de gevechts- waarde van schepen en personeel te ver hogen. Tegen 10 April moet het hoofd kwartier te Norfolk in Virginia met zijn werkzaamheden beginnen, aldus de admi raal. moedt, dat het in de bedoeling ligt de uit gaven voor de wederopbouw en voor ka pitaalsinvesteringen te verminderen. Pinay stelt zich verder voor de staats hulp aan de genationaliseerde industrieën en transportondernemingen te beperken. Ondanks deze maatregelen zal de begro ting echter nog steeds een tekort van 200 milliard francs blijven aangeven. Volgens politieke waarnemers is het mogelijk, dat Pinay zal trachten een langlopende staats lening voor dit bedrag te sluiten. BANGKOK (Reuter). De Siamese regering is op de eerste bijeenkomst van de pas-gekozen Nationale Vergadering afge treden. Men verwacht, dat de nieuwe sa menstelling morgen bekend zal worden gemaakt. Politieke waarnemers nemen aan, dat premier Songgram een kabinet zal vor men, bestaande uit officieren. „De commissie der UNO voor Duitsland zal haar onderzoek naar de vrees, of in alle vier zönes vrije, democratische verkiezin gen kunnen worden gehouden, alleen be ginnen, indien zij alle personen en docu menten mag raadplegen, die zij wenst", al dus heeft het Nederlandse lid der commis sie, drs. M. Kohnstamm. voor de West- Duitse radiostations verklaard. ..Verder moet ons gewaarborgd worden, dat niemand zal worden gestraft om het feit dat hij tot ons spreekt, of om datgene wat hij ons toevertrouwt". Drs. Kohnstamm sprak mede namens de andere drie commissieleden uit IJsland, Brazilië en Pakistan. De commissie heeft Dinsdag besprekin gen gevoerd met de voorzitter der geallieer de Hoge Commissie, Francois Poncet en de West-Duitse ministers Lehr, Dehler en Kai ser. PARIJS (Reuter). De Franse minis ter voor de verbonden staten, Letourneau, zal eind Maart een gedetailleerd rapport uitbrengen over de militaire en politieke situatie in Indochina. Men verwacht, dat de minister zal aandringen op snelle op leiding van een sterk Vietnamees leger om aan de Vietminh het hoofd te bieden en geleidelijke terugkeer naar Frankrijk van de Franse troepen mogelijk te maken, op dat Frankrijk een doelmatiger rol bij de Europese verdedigingsplannen kan spelen. In parlementaire kringen neemt de over tuiging toe dat de m'ilitaire toestand in Indochina ernstiger is dan in officiële ver klaringen wordt erkend en dat zelfs het handhaven van een sterk front voor Frank rijk een aderlating van manschappen en geld betekent, die zijn positie in Europa ondermijnt tot uiteindelijk voordeel van Duitsland. Om het parlement genoegdoe ning te geven zouden daarom ook andere stappen worden overwogen, aldus politie ke kringen te Parijs. Naar vernomen wordt zal Letourneau klachten van verslaggevers te Hanoi en Saigon onderzoeken, dat hun berichten zwaar gecensureerd worden en dat sommige hoge officieren „de feiten wil len verdoezelen". In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer heeft de minister van Unie zaken en Overzeese Rijksdelen enige mede delingen gedaan over de arrestaties van Nederlanders in Indonesië. Minister Peters verklaart dat het grote aantal nota's en brieven, waarin het Neder landse Hoge Commissariaat inlichtingen vroeg over de redenen van aanhouding van vele gearresteerde Nederlanders, ondanks het dringend verzoek om spoedige afdoe ning onbeantwoord bleef. In deze gang van zaken wordt uiteraard niet berust. Over de in October verrichte arrestaties van een aantal Nederlandse mijnbouwkun- digen zegt de minister dat de betrokkenen volgens persberichten zouden zijn aange houden onder verdenking, dat zij na de souvereiniteitsoverdracht documenten aan de archieven van de Indonesische mijn- bouwkundige dienst zouden hebben ont trokken en naar Nederland of Nieuw- Guinea hebben doen opzenden. Teneinde hieromtrent uitsluitsel te ver krijgen heeft de Nederlandse Hoge Com missaris op 19 November bij de Indonesi sche regering een nota ingediend, waarbij overeenkomstig het internationaal gebruik verzocht werd omstandig te worden inge licht over de gronden waarop de aanhou dingen berustten. Op deze nota werd geen antwoord ontvangen, zodat de regering om trent de motieven welke tot die arrestaties hebben geleid, in het duister tast. In opdracht van de regering heeft de Iloge Commissaris op 10 December ander maal een nota aan de Indonesische regering overhandigd, waarin andermaal werd aan gedrongen op onmiddellijke in vrijheidstel ling van alle gearresteerden, indien niet aanstonds kon worden aangetoond, dat dezen concrete strafbare handelingen ten laste konden worden gelegd. Ook op deze nota is geen antwoord ont vangen. De kwestie der gearresteerden is van Nederlandse zijde aan de orde gesteld bij de besprekingen met de missie-Supomo en bovendien in een afzonderlijke nota door tussenkomst van de missie wederom onder de aandacht der Indonesische regering ge bracht. De desbetreffende Nederlandse (tuinbouwkundigen zijn inmiddels op 2 Januari vrijgelaten. De West-Duitse douane-autoriteiten hebben de regering te Bonn verzocht de politie langs de Duits-Nederlandse grens te versterken. Beoogd wordt de grens zo volledig mogelijk af te sluiten, zulks in verband met de zeer sterk toegenomen smokkel van uit Nederland afkomstige koffie over de grens met West-Duitsland. Deze toeneming is een gevolg van het af schaffen van de koffierantsoenen in Neder land. Een woordvoerder van de regering te Bonn heeft verklaard dat het toezicht op de Duits-Nederlandse grens even streng zal worden als dat op de grens tussen Bel- gic en Duitsland, waarover enige tijd ge leden in hoofdzaak de koffie West-Duits land werd binnengesmokkeld. Het smok kelen van koffie over de Belgisch-Duitse grens is sinds het begin van dit jaar. toen de West-Duitse douane-autoriteiten de be schikking kregen over eenheden grens politie, sterk verminderd. Vrijdag zal in Leiden een belangrijke boekenveiling gehouden worden, waarbij vele curiosa onder de hamer komen. Twee der te veilen zeldzaamheden: op de voorgrond de eerste in Nederlands gedrukte Bijbel (vijftiende eeuw), daarachter rechts een oude Nederlandse kroniek (zestiende eeuw). WASHINGTON, (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft in de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen een overzicht gegeven van de toestand in de wereld, zoals hij die ziet. Acheson is van oordeel, dat de wapen stilstandsonderhandelingen in Korea suc ces zullen hebben, doch hij waarschuwde voor „optimisme of pessimisme" in het huidige moeilijke stadium. Amerika is voortdurend bezig, zijn bondgenoten er toe te brengen meer troepen voor Korea te leveren, doch tot nog toe zonder succes, aldus Acheson. Acheson noemde de toestand in Indo china zeer ernstig. „Dit zal zo blijven, tot dat de Fransen een grote geoefende strijd macht van inheemsen in het veld zouden kunnen brengen", zo voegde hij er aan toe. Volgens Acheson is het Atlantische leger van vijftig divisies, waartoe men op de con ferentie te Lissabon besloot, méér dan een leger op papier en zal dit spoedig een leger zijn van vlees en bloed. Acheson was het niet eens met senator Theodore Green, dat de V.S. de buiten landse hulp aan Europa afhankelijk zou den moeten stellen van een groter streven naar eenwording van Europa. Volgens Acheson zijn hiertoe reeds grote stappen genomen en zal dit zo voortgaan. „Mijns inziens zal het sneller en spontaner gaan, indien wij geen voorwaarden stellen". Acheson was het niet eens met de ver onderstelling, dat de omvang van het Ame rikaanse tekort het volgend jaar zou leiden tot inflatie. Indien de begroting besnoeid zou moeten worden, zou de hulp aan het buitenland hiervoor niet het eerst in aan merking komen, „omdat West-Europa bij het uitbreken van een oorlog in de front linie zou liggen". In antwoord op andere vragen zei Ache son, dat hij een zeer grote vooruitgang had waargenomen in de bereidheid van de leden-staten van het Atlantisch pact, ver antwoordelijkheid op zich te nemen voor de gemeenschappelijke bewapeningsactie. Acheson verklaarde niet meer als ver leden jaar van oordeel te zijn, dat de hulp van het buitenland niet langer dan een jaar of drie op het huidige hoge peil zou behoeven te blijven. Men verwacht, dat de veertien ministers van Buitenlandse Zaken, die het ministers comité van de Raad van Europa vormen, Woensdag op hun bijeenkomst hun goed keuring zullen hechten aan een voorstel van de Engelse minister Eden om de Raad van Europa politiek gezag te geven over het Europese leger en de fusie van de steenkool- en staalindustrie. Indien dit plan wordt aangenomen, zou Engeland mede gezag hebben over het plan-Pleven en het plan-Schuman, waar aan het zelf niet deelneemt. Naar verluidt hebben Frankrijk, Italië en Duitsland zich reeds bereid' verklaard, het politieke gezag over deze twee ge meenschappen in handen te leggen van twee organen, samen te stellen uit de con sultatieve vergadering en het ministers comité. Deze beide laatste instanties zou den blijven bestaan, doch afgevaardigden van Frankrijk, Duitsland, Italië en de Be- nelux-landen zouden aparte bijeenkomsten houden met de politieke vergadering en de raad van ministers, die in de twee ver dragen over de plannen van Pleven en Schuman voorzien zijn. Dinsdag heeft in de Sierra Nevada, op de grens van de Amerikaanse staten Nevada en Californië, een hevige sneeuwstorm ge woed. waardoor wegen en spoorlijnen zijn versperd. Tot op heden zijn vier personen om het leven gekomen, 125 personen zijn in de bergen ingesloten. Onder de ingeslotenen bevindt zich een groep soldaten, die de bergen zijn ingezonden om een nieuwe „anti-koude"-uitrusting te beproeven. WASHINGTON (Reuter). De „Dixie craten", dat zijn de Democraten uit de Zuidelijke Amerikaanse staten, die gekant zijn tegen Truman's politiek voor rassen- gelijkheid, hebben besloten dit jaar een krachtige campagne te voeren, teneinde te pogen hun wil op de democratische partij conventie te doen zegevieren. Tot nu toe is dit de Zuidelijke democraten nooit gelukt: Het was steeds een Amerikaan uit het Noorden, die door de democratische partij candidaat voor het presidentschap der Ver enigde Staten werd gesteld. Bij de vorige nationale conventie der democratische par tij vaardigden zij slechts 128 van de in totaal 1230 afgevaardigden af. Doch nu zijn de „Dixiecraten" van plan de ook in democratische gelederen heer sende ontstemming over bepaalde excessen en corruptiegevallen, die onder Truman's bewind aan de dag zijn getreden, uit te buiten om hun aanhang te vergroten. Te dien einde hebben zij te Washington een „nationaal hoofdkwartier" geopend, dat onder leiding komt te staan van senator Richard Russel, die de Zuidelijke staat Georgia in de senaat vertegenwoordigt. Een functionaris van het Japanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, die zich tien dagen geleden naar Taipeh (Formosa) had begeven, om te helpen de tussen de Chinese nationalisten en Japan gevoerde besprekingen over een vredesverdrag tot een goed einde te brengen, is naar Tokio teruggekeerd om nieuwe instructies te halen. Tot nu toe, zo zeide hij, waren de besp- ogen een mislukking. Men had geen jreenstemming kunnen bereiken over de kwestie der herstelbetaling. Rabelais: Ik wantrouw de mensen die in een ton zijn opgegroeid en nooit anders dan door een gaatje heb ben gekeken. LONDEN, 18 Maart (Reuter). De Britse onder-minister voor de luchtmacht, George Ward, heeft Dinsdag in het Lager huis een verklaring afgelegd over de stand van zaken bij de Britse luchtmacht. „De Britse luchtmacht", zei hij, „is nog verre van voldoende om Groot-Brittannië naar behoren te verdedigen of haar rol te kun nen vervullen in de verdediging van Euro pa en het Atlantische gebied. Doch er wordt aan gewerkt om verbetering in deze toestand te brengen. Zo zullen dit jaar on geveer drie duizend vliegers volledig afge richt zijn, hetgeen twee maal zoveel is als in het afgelopen jaar". Ward vroeg het Lagerhuis zijn goedkeu ring te hechten aan de begroting voor de luchtmacht tot een bedrag vah 437.740.000 pond sterling (wat later dan ook gebeurde). Dit bedrag moet worden uitgebreid met de dertig millioen die de R.A.F. zal krijgen van de 85 millioen pond economische hulp, die Groot-Brittannië van de Verenigde Sta ten verwacht. „Ook met de thans aan de gang zijnde uitbreiding der Britse luchtmacht zou deze „jammerlijk ontoereikend" zijn, indien Groot-Brittannië niet over machtige bond genoten beschikte. Vergeleken met Rus land bezit Engeland niet slechts onvoldoen de vliegtuigen, doch is het tevens de min dere wat betreft het vermogen van som mige typen vliegtuigen. Ward zei voorts dat Engeland tijdelijk achter is geraakt bij de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, doch dat het thans reeds eerste modellen heeft vervaardigd van vol doende ni'euwe vliegtuigsoorten, om in staat te zijn zijn achterstand tijdig in te lopen. „Wanneer de uitbreiding der Britse luchtmacht voltooid is, zal zij over meer jagers, doch minder bommenwerpers dan voor de oorlog beschikken. Alle escadrilles gevechtsvliegtuigen zijn thans uit straal jagers samengesteld. Arthur Henderson, minister voor de Luchtmacht in de afgetreden socialistische regering, zei dat de kracht der R.A.F. moest worden afgemeten naar die der Britse bondgenoten. Hij beval de stichting van sterke eenheden bommenwerpers aan, die, in samenwerking met de Amerikaanse bombardementsvliegtuigen, in staat zou den zijn krachtige aanvallen op een vijand uit te voeren. Frank Beswick, staatsseci'etaris voor de Burgerluchtvaart in de afgetreden socia listische regering, zei: „De Sovjet-Unie is verder met de vervaardiging van raketten dan Groot-Brittannië wil toegeven. De Russen hebben hun kennis in deze van Duitse deskundigen verkregen". TOKIO (Reuter). Het hoofdkwartier van de vloot der U.N.O. maakt bekend, dat oorlogsschepen der geallieerden de afge lopen honderd dagen en nachten een strijd voerden om strategische eilanden bij Noord-Korea. „De strijd wordt nog voort gezet", aldus een Britse marinewoordvoer der te Tokio. Tot nog toe was dit bericht tengevolge van de censuur niet bekend ge worden. De strijd begon, toen de vijand een plan beraamde, met honderden jonken en andere kleine vaartuigen eilanden aan te vallen, die de geallieerden in bezit hadden. Het K.N.M.I. deelt mede: Nederland be vindt zich sinds gisteren in het overgangs gebied tussen zachte vochtige lucht, die uit het Zuiden afkomstig is, en drogere koudere lucht uit het Oosten. In Oost-Europa is het nog volop winter met matige tot strenge vorst. Het grootste deel van deze koude lucht stroomt over de Noordzee weg naar het Noorden, zodat in bijna geheel Nederland voor de tijd van het jaar hoge maximum temperaturen voorkwamen. In het Zuiden van het land was de ver warming door de zonnestraling zelfs zo groot dat hier en daar onweer voorkwam. Inmiddels is een zeer diepe depressie op het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan tot ontwikkeling gekomen. Deze breidt zich tamelijk snel over de Britse eilanden uit en vormt een ernstige bedrei ging voor het rustige en over het algemeen zonnige weer van de laatste dagen. MORGEN MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: In de nacht en vroege ochtend weinig wind, plaatselijk mist en op enkele plaatsen lichte nachtvorst. Morgen toe nemende bewolking met later kans op enige regen, voornamelijk in het Wes ten van het land. Tot matig en aan de kust tot krachtig toenemende Zuide lijke wind. Iets lagere middagtempera- turen. 20 Maart Zon op 6.43 uur, onder 18.53 uur. Maan op 4.30 uur, onder 11.31 uur. Hoog en laag water in IJmuidcn Woensdag 19 Maart Hoog water: 8.44 en 21.22 uur. Laag water: 4.01 en 16.39 uur. Donderdag 20 Maart Hoog water: 10.01 en 22.55 uur. Laag water: 5.06 en 17.55 uur. jbocooooooooooaxoooocoxxxccoccooooocoojooooooc<x>xicc

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1