Voordelen van vrije handel op beide markten merkbaar ABDusiroOP WIJ REINIGEN OW KLEDING Old Clothes New België benauwd voor Nederland, maar deze zaak is ten dele omkeerbaar De radio geeft Donderdag Verbouwde hoogoven III weer in werking ,Kooksuitdrukker gefêteerd PANDA'S HEREN-LEVEN 2 LIBERALISATIE - WEL EN WEE Velsense rivaliteit in nationaal damtournooi Radar-antenne tijdelijk verdwenen Kleine plechtigheid ging aan productieverhoging vooraf „Ontaarde moeder?" morgen in Thalia b Zilveren jubileum in de afd. Hoogotens Russische avond in Thalia UK 41 viel Terschellinger haven binnen WOENSDAG 19 MAART 19 52 ONDANKS ALLE WEERSTANDEN, die sinds het befaamde protocol van Oostende tegen de liberalisatie van de handel in vis tussen België en Nederland bij onze Zuiderburen zijn gerezen, kan door een onbevooroordeeld beschouwer van de huidige situatie op dit moment niet anders worden opgemerkt, dan dat de paar weken, die thans sinds de eerste Maart zijn verstreken, belangrijke wederzijdse voordelen uit deze vrije handel zijn voortgevloeid. En dat de toekomst zal leren, dat er meer voor delen zullen volgen. Er kan uiteraard nog geen volledig overzicht van deze materie worden verkregen daar is de zaak nog te vers voor, maar wel kan gesproken worden van een gunstige invloed van de liberalisatie op de beide markten op de markt van België zowel als op die van ons land. Dit was dan ook de opzet van de liberalisatie van meet af aan: het scheppen van een gezamenlijk afzetgebied, dat veel beter in staat zou zijn de overschotten op te vangen dan de kleinere kring van de beide landen apart. Uit een aantal gesprekken met vishan delaren en anderen is, enige weken va de liberalisatie van de vishandel in Benelux-verbandvoor ons een beeld ontstaan, dat probeert objectief te zijn ten opzichte van de consequenties van deze belangrijke recente ontwikkeling in het handelsverkeer tussen de beide Benelux-partners, België en Nederland. Wij hebben geprobeerd de aangelegen heid te ontdoen van alle franje, die er in bepaalde Belgische kringen omheen is gedrapeerd en zijn daarbij afgegaan op een aantal gegevens, die uit het be drijfsleven zelf werden verstrekt. De verruiming van de export heeft op de IJmuidense markt dan ook al meer malen een stimulerende werking gehad en aan de andere kant hebben de Nederlandse aankopen in de mijn van Oostende vruch ten afgeworpen voor de Belgische visserij. Niettemin blijft België bezield van een wrevel, die zich onder meer uit in een be schouwing van het in Oostende verschij nende „Nieuw Visserijblad", dat in zijn laatste editie harde woorden laat vallen over de „bevoordeling" van de Nederlandse visserij ten koste van de Belgische vak broeders. Dit in vreemde tegenspraak tot wat wij uit de mond van een importeur uit Antwerpen vernamen: „Laat maar komen, die Nederlandse vis". Er wordt bijvoorbeeld in Belgische kringen gesuggereerd, dat de Belgische schepen liever niet in IJmuiden zullen ver schijnen (nu de directe aanvoer van vis boven de veertig centimeter is vrijgelaten), omdat de visprijzen hier zoveel lager zou den liggen en de uitrustingskosten in België te hoog zijn in vergelijking tot de Neder landse. Dit laatste lijkt een omgekeerde bewijsvoering, want juist omdat de uit rustingskosten en de sociale lasten in Ne derland lager liggen dan in België lijkt ons de aanleiding voor de hand te liggen, dat de Belgen de korte aanvoerlijn van zee naar IJmuiden op een goed moment zullen prefereren boven de verdere reis naar de havens van het eigen land. En dan zal het grotere gebied, dat de afzet ter beschikking heeft gekregen, van zelf bewijzen, dat het de gezamenlijke vis „aan kan". Beide partijen kunnen immers thans vrijelijk met de door hen geïmporteerde partijen op de wereldmarkt verschijnen? Nivellering Als België in Nederland op een goed moment tong gaat kopen, omdat de eigen vloot toevallig niet aan de vraag en wel licht niet aan de kwaliteit kan voldoen, zal dit ongetwijfeld een nivellerende in vloed op de prijs kunnen hebben over het gehele Benelux-territoir, evengoed als een aan koop van Nederlandse zijde op de Bel gische markt nivellerend kan werken in Nederland. Dit beeld moet echter onvolledig blijven en is aan bepaalde schommelingen onder hevig zolang de vis beneden de veertig centimeter nog niet geliberaliseerd is zodat dus de „marktspreiding" over de ganse Benelux nog niet volkomen kan zijn. Door het Nieuw Visserijblad wordt de Nederlanders voorts onder meer voor de voeten geworpen, dat Nederlands vloot met ADVERTENTIE Bedenk, dat uit een onverzorgde kinder- hoest een zwakke borst kan overblijven. Help en ^bescherm Uw Kleine met AKKER'S ,s Wer&/ds 'beste Hoestsinoop HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.15 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Radioscoop. 11.45 De oorzaak van veel misverstand, cau serie. 12.00 Lichte muziek. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.50 Financieel weekoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 Hongarije en Transylvanië, cau serie. 14.15 Platen. 14.30 Tuinbouwpraatje. 14.45 Platen. 15.00 Voor zieken. 16.05 Hersen gymnastiek. 16.30 Dit is mijn lievelingsmelo die, enquête. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgel en accordeon. 17.50 Regeringsuitzending: Jongensleven in Menangkabau. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Orkest. 18.55 Voor kinde ren. 19.00 Gesproken brief uit Londen 19.10 Voor burger en militair, causerie. 19.20 Or kest. 19.40 Ronde Tafel Parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Philharmonisch orkest en solisten. 21.20 Haar Chinese Familie, hoor spel. 22.35 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest en soliste. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest. 13.35 Piano. 14.00 Promenade-orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.45 Cello. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Philharmonisch sextet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Zangkoor. 18.35 Op de stelling. 18.45 Leger der Heilsmuziek. 19.05 Levens vragen. 19.20 Muziek. 19.40 Radiocourant. 20.00 Nieuws. 20.10 Gevarieerd programma. 22.15 Buitenlands overzicht. 23.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12,34 Voor landbouwers. 12.42 Platen. 12.50 Koersen. 2.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 4.5015.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla- en. 17.15 Voor kinderen 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.40 Causerie. 19.50 Klankbeeld. 20.20 Ver zoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 22.00 Niéuws. 22.15 Viool en piano. 22.55—23.00 Nieuws. het seizoen begint voor de Belgen zover zijn en dat de Nederlandse schepen dan in staat zouden zijn de markt te verstoppen en dus te verknoeien. Daar staat echter tegenover, dat de ver houding tussen de beide vloten sinds vele jaren totaal veranderd is: België is wat vangstcapaciteit betreft onze meerdere ge worden en er zou eerder reden zijn om de Belgische vloot in Nederland te vrezen bijvoorbeeld wat de verre visserij betreft, waar onze Zuiderburen ons inderdaad verre de baas zijn. Zo zelfs, dat zij in het seizoen met grote regelmaat hun vangsten uit de verre en de IJslandse wateren in Oostende lossen en daarvoor een prachtige markt in Brabant en Limburg zouden kunnen op bouwen. Waar Nederland nog niet aan toe is. Het is zelfs de vraag, of het Belgische apparaat, vooral met zijn verse en bevro ren vis van IJsland niet verder in Neder land zou kunnen doordringen dan tot de Zuidelijke provincies alleen. Om van de haringvisserij, die de Belgen zouden kunnen ontplooien, nog maar niet te spreken. Niettemin blijft de handel in Nederland van mening, dat er voor 1933 rechtstreeks in IJmuiden gekocht kon worden ook door de Belgen en dat de Belgen toen gretig kochten. Sindsdien is de Nederlandse vloot niet onbelangrijk in sterkte teruggelopen en ging België zienderogen vooruit. Niettemin blijft Nederland graag leveren met het vooruitzicht op een grote markt van de lage landen voor zich en een handreiking over de grenzen, die daar helaas npg als fictieve maar lastige barrières, tussen liggen. Tijdens hun verblijf in de Verenigde Sta ten zullen Koningin Juliana en Prins Bern- hard van 7 tot 9 April in New York ver toeven waar zij hun intrek nemen in het grootste hötel ter wereld, het Waldorf- Astoria. Dit hötel heeft tweeduizend kamers en het vorige jaar verbleven er ruim 150.000 gasten uit vijftig landen. Generaal Douglas Mac Arthur woont er in suite 37 A, welke hem 125 dollars per dag kost. In deze zelfde suite woonde Koningin Juliana, toen nog Kroonprinses, gedurende de oorlogsjaren als zij in New York ver bleef. Er hebben ook verbleven: verschei dene vroegere presidenten van de Verenig de Staten, President Awriol van Frankrijk, President Alem&n van Mexico en Presi dent Weizmann van Israel, Koning Michael van Roemenië en de zoon van Koning Ibn van Saudi Arabië. Het was in de suite 37 A, dat de Grote Vier het eens werden over de 'vredesverdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Finland. Twee plaatsen voor drie spelers Half Februari is de eindstrijd om de nationale damtitel met 23 dammers be gonnen, verdeeld over twee groepen. Van de voorwedstrijden om de bovenste zes plaatsen wordt a.s. Zaterdag te Utrecht de laatste ronde gespeeld. De drie Vel- senaren Yme de Jong, Dukel en Laros staan na negen ronden op negen punten; de vierde Kennemer deelnemer Wim de Jong staat gunstiger en heeft zich met Keller, W. Roozenburg en Bizot eigenlijk al geplaatst. Voor de twee overblijvende plaatsen komen dus drie Velsense dammers in aan merking. Nu wil het toeval dat Yme de Jong tegen Bizot en Laros tegen Wim de Jong moeten spelen. Winnen de Velsena- ren, dan staan ze met 11 punten allen ge lijk op de bovenste plaats. Dukel speelt tegen de Heusdenaar A. de Graag, die zelf voor een der bovenste zes plaatsen is uitgeschakeld. Spelen de drie Velsenaren allen remise wat het meest waarschijnlijk is dan moeten ze om twee plaatsen herkampen. In de A-groep hebben ir. Van Dijk en Huisman zich al definitief geplaatst. Voor de overige vier plaatsen komen nog zeven spelers in aanmerking; Metz, Bergsma en Bandstra hebben de beste papieren. Voor de zesde plaats gaat de strijd tus sen Vos uit Utrecht en de oud-Franse kampioen Herm. de Jongh. Filmavond over „rubber" Voor het personeel van de Hoogovens en hun huisgenoten organiseert de Rub berstichting te Delft hedenavond in het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeek- weg in IJmuiden een filmavond, waar enige films over rubberplantages en de be reiding en toepassing van rubber zullen worden vertoond. Een en ander zal worden toegelicht. In de pauze zullen enkele rubberen gebruiksvoorwerpen onder de aanwezigen worden verloot. De IJmuidense radar-antenne is tijdelijk van het kustwacht-gebouw afgehaald om er precisiebepalingen op een andere plaats mee uit te voeren, zulks om de radar-tech niek in het algemeen verder tot ontwikke ling te brengen. Wanneer de uitbreidingen, die thans bij de hoogovens in volle werkzaamheid zijn, voor productie gereed zijn, zal het beno digde kwantum ijzer aanmerkelijk groter moeten zijn. Om aan deze vraag naar grondstof voor de staalfabriek (van staal worden de plakken gewalst die in de wal- serijen tot platen worden verwerkt) te kunnen voldoen moest de capaciteit van de hoogovens worden opgevoerd en dit zou alleen nog mogelijk zijn wanneer de hoog ovens vergroot zouden worden. Op 22 Januari is daartoe met de verbou wing van Hoogoven III (de andere twee volgen) begonnen en gistermorgen werd door de echtgenote van opzichter Van Vliet de vernieuwde Hoogoven III aangestoken. Vele belangstellenden uit het bedrijf, waaronder de heren Ingen Housz en Spies, waren bij deze belangrijke gebeurtenis aanwezig. De film „Smash-Up", die onder de titel „Ontaarde moeder?" in een speciale voor stelling Donderdagavond in Thalia op het witte doek wordt gebracht, belicht het pro bleem van een aan drank verslaafd ge raakte vrouw. „Smash-Up" laat de tragische levensgang zien van een moeder, die door de alcohol ten onder dreigt te gaan. Dank zij het feit, dat „Angel" (Susan Hayward) een kind bezit, waardoor zij toch nog een levensdoel vindt, is het einde van deze film echter iets hoopvoller dan dat van de rolprent „Lost week-end", die eenzelfde onderwerp behan delde. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat Susan Hayward in haar rol van de ont aarde moeder om de paar minuten in een ander gewaad op het doek verschijnt. Drie enveertig costumes waren hiervoor nodig blijkbaar. Een vijftal songs, waaronder „I miss that feeling" en „Lift can be beauti ful", lardeert „Smash-up" bijzonder goed. In het feestelijk versierde schaftlokaal van de afdeling Hoogovens der KNHS te IJmuiden werd de heer J. J. Zonneveld, kooksuitdrukker, ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum op hartelijke wijze door zijn collegas in het jubileum-zonne tje gezet. De gelukwensen der directie mocht de jubilaris in ontvangst nemen bij monde van de directeur P. R. Bentz van den Berg, welke gelukwensen vergezeld waren van de gebruikelijke enveloppe. De jubileumrede werd door ir. D. A. van der Werf gehouden en daaruit bleken zonneklaar de grote waardering en ach ting die de jubilaris bij de afdeling geniet. Uitvoerig schetste spreker de werkzaam heden bij zijn afdeling en de taak die daar in d.e heer Zonneveld is toebedeeld, een taak die hij op uitnemende wijze verricht. Ir. v. d. Werff bood eveneens namens de bedrijfsdirecteur ir. F. w. r,. öpies uic verhinderd was acte de présence te geven de gelukwensen aan met het getuig schrift en het gedenkbord der Maat schappij. Het jubileumfonds had de heer S. Put, bluswagendrijver, afgevaardigd om het geschenk te overhandigen. Van deze ver erende opdracht kweet hij zich met een hartelijke toespraak, die geen twijfel liet aan de gevoelens van kameraadschap die de collegas de jubilaris toedragen. De heer Put bracht daarin énige vrolijke herinne ringen naar voren, die door de aanwezigen met gul gelach en applaus werden gewaar deerd. De heer S. Raat, „kleppenman", sprak namens de ploeg en ook deze spreker mocht de meelevende gevoelens van de kamera den in de ploeg naar voren brengen. Namens deze bood hij een rijwiellantaarn aan. Een dochtertje van de jubilaris, Greetje, wenste haar vader en vergat daarbij moeder niet in een door haar voorge dragen vers geluk. De heer A. Kuilman, benzoldistillateur, getuigde van hun vriendschap die al da teerde uit de tijd toen Jan, de jubilaris, nog in korte broek kattekwaad in de buurt uithaalde, waarbij zijn broer Kees zich nimmer onbetuigd liet. Deze broer van de jubilaris, Kees Zon neveld, die eveneens de zilveren strepen draagt, doch onlangs met pensioen is ge gaan, kwam dit jubileum opvrolijken en mocht van de oud-collegas reeds bij zijn gang naar het podium een spontaan applaus oogsten. Broer Kees sprak op de hem eigen humoristische wijze over voor vallen op en buiten de fabriek, die veel bijval vonden. De vrouw van de jubilaris werd door alle sprekers in de huldiging betrokken. ADVERTENTIE De Lucifer: Waar rook is, is vuur. De ROXY: Waar gerookt wordt, is ROXY. Er was niet veel verbeeldingskracht no dig, om zich Dinsdagavond in een theater te Moskou of Kiew te wanen, in plaats van in het goede, vertrouwde Thalia. Het pro gramma, dat het Algemeen Nederlands Jeugd Verbond de niet over talrijke bezoe kers aanbood, gaf daar ten minste alle aan leiding toe. Tenslotte is het niet onaardig, ter afwisseling ook eens te worden gecon fronteerd met een journaal, waarmede de bioscoopbezoekers in de landen achter het IJzeren Gordijn een frisse en actuele kijk op het wereldgebeuren wordt gegund. Het bestond uit een onafgebroken reeks van gelukkig lachende mensen, die bij hun ar beid enorme prestaties hadden verricht, grote tentoonstellingen openden, met be zielde gezichten langs hun gebieders op het Rode Plein paradeerden en bij elke voor komende gelegenheid hun trouw en toe wijding aan de geliefde leider Stalin ver kondigden. Ten minste volgens de enthou siaste Hollandse commentator, want de titels waren in het Russisch gesteld. Er was ook een buitenlands overzicht aan toege voegd, al beperkte zich dat slechts tot Al banië en Praag, waar men een al even geestdriftige bewondering van Stalin de monstreerde, getuige de vele levensgrote portretten en Sovjet-emblemen. Na deze films, die precies een half uur van het programma in beslag namen, zette Cor de Jager, als lid van het hoofdbestuur, de bedoeling van deze avond uiteen. De op zet was, de jongeren in de gelegenheid te stellen „hun solidariteit te betuigen met de koloniale jeugd, die momenteel in Malak- ka, Tunis, Marokko en Viet-Nam in een dodelijke strijd met de overheersers gewik keld is". Volgens spreker waren „deze uit buiters dezelfden, die de IJmuider vissers noodzaakten met onvolwaardige schepen zee te kiezen, uitsluitend om hun beurs te spekken". Hij besloot zijn peroratie met de opwekking, het met Pinksteren te Amster dam te houden Jeugd-Festival in groten getale te bezoeken, om van hun onwrik bare vredeswil te getuigen. Het hoofdnummer bestond uit de in Roe menië spelende film „Het dal weerklinkt", waarvan de handeling zo zeer op de pro paganda is toegespitst, dat het resultaat een bijna kinderlijk karakter verkreeg. Zij is bedoeld als een epos op de vrijwillige jeugd-brigades, die zingend en in een vol maakte harmonie de aanleg van een spoor lijn door een woeste bergstreek op zich na men en deze onnoemelijk zware arbeid bijna „met de handen" verrichten. Deze jeugd wordt bedreigd door in sprookjes achtige weelde badende bankiers, die met grote sigaren in breed grijnzende schurken- tronies, dikke pakken bankbiljetten uitbe talen aan bleke saboteurs, om te pogen de spoorweg weer te vernielen. Maar natuur lijk verijdelt de dappere jeugd alle aansla gen en niets ter wereld kan de eerste, met bloemen en hamer en sikkel versierde trein beletten, het nieuwe traject af te leggen. Nee, dan hebben wij knappere propagan dafilms gezien. Slechts de imposante na tuurtaferelen en de ontploffingen in de bergen vermochten een diepere indruk achter te laten. De avond werd verder besloten met een bal. Nader is gebleken, dat de kotter „Sumes Ombra" van E. Hoefnagel (UK 41) niet, zoals wij Maandag op Urk vernamen, in Scheveningen is binnengebracht om daar te repareren, maar dat een van de Doeksen- slepers het scheepje in de haven van Ter schelling heeft binnengebracht, waar een noodreparatie zal worden uitgevoerd aan de motor (een 150 pk Kromhout). ADVERTENTIE FRIESE KLOKKEN JAGT Kleine Houtstraat 105 - Haarlem 71. Nadat de ontploffing in de kelder van de Vleermuis-rover Panda en zijn vrien den krachtdadig door de vloer had geslin gerd, zodat zij in het huis van Graaf Gas ton van Gaep tot Gaep terecht kwamen, heerste er even een diepe stilte waarin iedereen trachtte zijn verstand weer bij elkaar te krijgen. Hyacinthus Hoepeldum, de volmaakte lijfdienaar, was de eerste die zich geheel herstelde. Met een lichte buiging vroeg hij zijn meester: „Is er ver der nog iets van uw dienst, uw Graaf schap?" „Neen, dank je, zag, beste vent," sprak Graaf Gaston. „Je kunt wel gaen!" en daarbij keek hij vriendelijk uit de stoelzitting, die zijn kalm gelaat omlijstte. „Ja maar wacht eens!", riep Panda nu uit. Laat me eens even denken. De kelder van de Vleermuis-rover was dus ónder dit huis. En wij hebben de Vleermuis naar boven zien gaan. Dan moet hij hier in huis terecht gekomen zijnWaar is hij? Hyacin thusje moet hem gezien hebben!" „Ik heb geen bezoekers waargenomen," sprak de oplettende Hoepeldum plechtig; „behal ve u natuurlijk!" Dan heb je niet opge let", meende Panda. „De Vleermuis-rover is hier langs gekomen, en waarschijnlijk bevindt hij zich hier nóg in huis!" „In dat geval", sprak Hyacinthus, „zal ik deze gast zijn kamer moeten gaan wijzen. Ik zal hem zoeken!" En met deze woorden ver liet hij vlijtig het vertrek. Nu echter kwam er beweging in de Graaf. „Dat nooit!", brieste de edelman door de zitting. „Niet doen, zag! Ik wens die schurk perseunlijk te vatten, heur! Dat laet ik niet deur een ondergeschikte doen, zag!" Maar Hyacin thus was al op weg om het huis te door zoeken. Kleine wereld. Twee Amerikaanse straal vliegtuigen F-84 hebben Dinsdag zon der te landen in vier uur en 48 minuten een tocht over zeven landen gemaakt van ruim 3200 kilometer, hetgeen twee maal zoveel is dan de gebruikelijke af stand voor dit type. Aan het eind van de reis hadden de toestellen nog voor 240 kilometer benzine over. Officieus. De bond van West-Duitse in dustriëlen heeft bekendgemaakt, geen officiële delegatie te zullen zenden naar de economische wereldconferentie te Moskou. Nieuwlichters. Volgens het regeringsgezin de blad „Het nieuwe licht van Birma" hebben Chinese nationalistische militai ren bij de Oostgrens van Birma zeven Chinese handelaars levend verbrand, die verdacht werden van spionnage voor de Chinese communistische regering. Dwang. In Noord-West-Engeland zijn on geveer tweeduizend vleesvervoerders in staking gegaan, omdat drie bazen in op slagplaatsen te Manchester zich niet bij hun bond wilden aansluiten. Logisch. Volgens het te Bonn verschijnen de communistische blad „Freies Volk" blijkt uit een door de communistische partij in het geheim gehouden plebis ciet, dat de West-Duitse regering ver boden had, dat ruim negen millioen West-Duitsers tegen Duitse herbewape ning en voor een vredesverdrag zijn. Broers. In de omgeving van Brescia (Italië) zijn vijf broers in een beerput om het leven gekomen. Toen zij bezig waren de put leeg te pompen, raakte de slang verstopt. Een der broers, die afdaalde om het euvel te herstellen, raakte be dwelmd door de gassen. Bij reddings pogingen gebeurde hetzelfde met de overige vier. Toen zij later naar boven werden gebracht, bleken bij alle slacht offers de levensgeesten te zijn geweken. Korting. Joegoslavië heeft besloten buiten landse toeristen deze zomer 50 pet. kor ting toe te staan op de tarieven dei- openbare vervoermiddelen te land en te water. In het voor- en naseizoen wordt tevens een korting van 20 pet. op de hötelprijzen gegeven. Opvoeders. Volgens een statistiek van de West-Duitse regering wordt ruim ne gentig procent van alle smokkelarij in de Amerikaanse zóne door de bezettings troepen gepleegd. 's Lands schatkist verliest door deze sluikhandel jaarlijks 270 millioen mark, aldus deze statistiek. Afgedaan. Drie leden van de R.A.F., die 24 Februari door de Russische autoriteiten werden aangehouden, toen zij ongemerkt van West-Berlijn in Oost-Duitsland wa ren gekomen, zijn Dinsdag aan de Brit se autoriteiten in West-Berlijn uitge leverd. Papierfederatie. Te Santa Margherita (Ita liaanse Rivièra) is een driedaags con gres van de papier- en kartonfabrikan ten van Oostenrijk, België, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, Noor wegen, Zweden en Zwitserland besloten met de oprichting van een internationale federatie. Vernietiging. Het blad „Atomic Scientists News", gepubliceerd door de vereniging van Britse atoomgeleerden, schrijft, dat atoombommen niet moeilijk te maken zijn, maar zeer moeilijk te vernietigen. Om een atoombom te vernietigen moet het splijtbare materiaal dat zij bevat, worden vernietigd, hetgeen kan geschie den door dit tot ontploffing te brengen in een onbewoond gebied of door het in zee te gooien. Maar het tot ontploffing brengen van de gehele wereldvoorraad van bommen zou ernstige gevolgen kun nen hebben door radio-actieve besmet ting. „Elk der beide procedures zou een ontstellende verspilling van potentiële energiebronnen betekenen", aldus het blad. Schoolsclilp. Vijfhonderd Noorse jongens tussen 15 en 18 jaar zullen deze zomer per opleidingsschip een reis naar Ame rika maken. De reis zal dertig a veertig dagen duren, dat hangt van de wind af. Aan 120 jongens is gegarandeerd dat ze bij aankomst in New York op Noorse schepen kunnen aanmonsteren, terwijl zij zich van hun kant moeten verplich ten, na volbrachte opleiding achttien maanden dienst te doen op de Noorse handelsvloot. Griep. De West-Berlijnse ziekenhuizen komen bedden tekort, daar het aantal grieppatiënten gestadig toeneemt. Ver leden week is het aantal gestegen van 25.000 tot 65.000. Sinds de afgelopen week zijn er echter geen sterfgevallen meer geweest. Volgens West-Berlijnse functionarissen zijn vele scholen in Oost-Berlijn wegens de griep-epidemie gesloten. Gasolie. De christen-democratische en communistische vakbonden in Italië hebben Dinsdag een staking geprocla meerd voor arbeiders in olie- en gas bedrijven om kracht bij te zetten aan looneisen. Ongeveer 8000 van de 30.000 arbeiders in de olie-industrie van Italië hebben in fabrieken in Midden- en Zuid-Italië het werk voor 24 uur neer gelegd. Ruim 9000 arbeiders in particu liere gasbedrijven in heel Italië zijn voor vier uur in staking gegaan. Gemeente lijke gasbedrijven zijn niet bij de staking betrokken. In de ruimte. Vier apen hebben als eerste levende wezens een ruimtevaart per V-2 gemaakt èn de tocht overleefd zonder er schade van te ondervinden. De apen werden in een drukkajuit in de raket opgesloten. De raket werd op het proef- terrein te White Sands in Nieuw Mexico afgeschoten en bereikte een hoogte van veertig kilometer, dat is buiten de damp kring van de aarde, aldus heeft Ryan, redacteur van „Colliers", in de Canadese club te Toronto meegedeeld. Ryan noemde niet zijn bron, doch zei, dat hij „van betrouwbare zijde was ingelicht". „U zult nog eens allen een vlucht naar de maan meemaken en uw kinderen tochten naar de andere planeten", zo voegde hij er aan toe. ADVERTENTIE Koningsplein 8 Telefoon 4886 De „Waterman", die ruim 800 Neder landse emigranten naar Zuid-Afrika bracht, nam voor de terugreis 360 passagiers aan boord met Europese bestemming. Van deze passagiers gaan er Donderdag 130 in Southampton van boord. De overige 230 debarkeren Vrijdagmorgen te Rotterdam.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2