Over het toetsingsrecht is men het nog niet eens Gelden voor Internationaal Academisch Instituut toegestaan Zie boven Lente begint dit jaar op 20 Maart y Prachtig pianospel van Cor de Groot Chefarin© „4" doet wonderen Aan de Ikaiit van de weg Vervanging van het fiscale noodrecht goedgekeurd Agenda voor Haarlem Restaurant in watertoren Oppositie tegen de vestiging in paleis Noordeinde te Den Haag Secretaris van NZHVM bij ongeluk omgekomen Felle brand in Venendaal 3 TWEEDE KAMER Schilder verdronken doordat stelling brak Burgemeester van Urk vertrokken Êm O OO voordel'gste Ëw"WMM L:.l EERSTE KAMER STOFZUIGERS H. J. Maertens N.V. T DE GRAAF Heringa Wuthrich Drie gezinnen dakloos BARTELOORISSTRAAT EO TEL. 15459. „Duin en Kruidberg" blijft geopend WOENSDAG 19 MAAKT 1952 ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer zette Dinsdag de be sprekingen voort over de voorgestelde wijziging der Grondwetsbepalingen inzake de buitenlandse betrekkingen. Bij de replieken bleek m r. Burger (Arbeid) wel voldaan over de verklarin gen van minister Stikker die gisteren wegens dringende ambtsbezigheden te Parijs tot zijn en anderer spijt niet aan wezig kon zijn dat hij bereid was eige ner beweging de commissie voor Buiten landse Zaken geregeld in en voor te lich ten. Daarentegen was mr. Burger niet te vreden over hetgeen de bewindsman had gezegd omtrent een ruimer aandeel van Kamerleden in delegaties op internatio nale samenkomsten. Democratisering van het buitenlands beleid eist in dit opzicht meer, dan dat gene wat minister Stikker nodig of ge wenst noemde, aldus deze afgevaardigde. Over de kwestie van het toetsingsrecht merkte hij op, dat wanneer in de Grond wet alleen komt te slaan dat gene wat het amendement-Serrarens inhoudt, namelijk dat in geval van verschil tussen een ver drag en wettelijke voorschriften, het ver drag de voorrang heeft, niet vaststaat wie in een dergelijk geval beslist. Daarom beval mr. Burger zijn sub amendement aan, inhoudende, dat de wet hieromtrent nadere regelen kan stellen. Mr. Oud (VVD) achtte het een voor deel, dat wegens de eis van goedkeuring door een meerderheid van twee-derden, komt vast te staan, dat als regel bij een verdrag niet van de Grondwet mag wor den afgeweken. Want als zich dit inder daad met een verdrag zou voordoen dan krijgt het alleen rechtskracht als elk dei- beide Kamers er met twee-derde meerder heid haar goedkeuring aan hecht. Intus sen zag mr. Oud met de heer Bruins Slot (AR) een moeilijkheid in die gevallen, waarin tengevolge van de nieuw ontwor pen bepaling, in buitengewone ge vallen van dringende aard wegens het be lang van het Koninkrijk een verdrag (overeenkomst) zonder verwijl van kracht wordt. In die gevallen zou dus een van de Grondwet afwijkende overeenkomst ter stond in werking kunnen treden en pas later, als er geen twee-derde meerderheid voor goedkeuring blijkt te zijn, buiten werking komen. Intussen kwam tij dens de beraadslagingen nog een rege ringswijziging binnen ter ophefing van dit bezwaar.. Van de overige afgevaardigden hield de heer Wel ter (KNP) vol, dat het ver keerd is de mogelijkheid te scheppen voor verdragen, die van de Grondwet afwijken, waarna de heer Gortzak (Comm.) zich een warm aanhanger van de nationale scuvereiniteit van de staten toonde! Als de aanhangige voorstellen aange nomen worden, dan wordt volgens deze spreker in feite de Grondwet zo „zwevend" dat geen burger er meer enig houvast aan heeft, want met behulp van een meerder heid van twee-derde kan een verdrag de Grondwet opzij zetten. Prof. Romme (KVP) bestreed het be toog van mr. Oud inzake de verhouding wettractaat en zei, dat het toch wel zeer gewenst blijkt het toetsingsrecht aan de rechter toe te kennen. Niet vergeten mag worden dat de wet van de nationale, daarentegen het verdrag van de interna tionale gemeenschap afkomstig is. Men heeft dus te maken met het recht voort spruitend uit een hogere, tegenover het recht voortspruitende uit een lagere ge meenschap en dit rechtvaardigt het lagere aan het hogere te toetsen. Vandaag zal de Kamer zich met de arti kelen en de amendementen bezig houden. Vervanging fiscale noodrecht „Ik gevoel voldoening over het feit, dat ik een stuk noodrecht mede ten grave mag dragen." Met deze woorden besloot minis- cer Lieftinck des avonds de verdedi ging van het wetsontwerp inzake de ver vanging van het fiscale noodrecht. Plet beoogt het noodrecht, zoals dat in 1945 werd ingevoerd, voorlopig door een andere regeling te vervangen. Minister Lieftinck heeft betoogd, dat het fiscale noodrecht goed heeft gewerkt. Het is allerminst een zwarte bladzijde van de belastinggeschiedenis. Wanneer men, ge lijk de heer Van de Wetering (CH) had gedaan, het fiscale noodrecht over één ADVERTENTIE TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN F 0.75 WOENSDAG 1!) MAAKT Stadsschouwburg: „De wijze kater" (to neelgroep „Puck"), 8 uur. Concertgebouw: Piano-avond George van Renesse, 8 uur. Groie Kerk: „Dresdner Kreuzchor", 8 uur. Luxor: „Drie vrouwen en een vrijgezel", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Biltere rijst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur Spaarnc: „De koning der raketmannen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Copper Canyon", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: ,,'n Vreemde eend in de bijt", alle leeft., 8.15 uur. Rembrand!„Hoe ouder hoe jonger", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De muur der duisternis", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 20 MAART Concertgebouw: Concert door Wognum's zangkoor, 8 uur. Brinkmann: Humanistisch Verbond, lezing over „Het humanisme in deze tijd", 8 uur. Minerva: „flamlei", 14 jaar, 8.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. kam scheert met de belastingfraude, dan wordt daarmede te kort gedaan aan het gezag van de regering en aan dat van de Staten-Generaal, die dit fiscale noodrecht hebben aanvaard. In het wetsontwerp zijn de belangen van de fiscus en die van de belastingbetaler zoveel mogelijk met elkaar in evenwicht gebracht. De minister heeft de amendementen van de heer Lucas om ten aanzien van het verstrekken van inlichtingen aan belas tinginspecties enige verzachtig aan te bren gen, overgenomen. Aan de belasting dienst zal worden medegedeeld dat het niet billijk is, inzage te verlangen van de correspondentie van accountants en be lastingconsulenten. Dat voor belastingfraude een gevange nisstraf van vier jaar in uitzicht wordt gesteld achtte de minister niet onredelijk. Belastingfraude is een ernstig delict. De Kamer heeft het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Dinsdag waren drie schilders bezig de Wilhelminabrug te Maastricht te schilde ren. Doordat de stelling, waarop zij ston den, brak vielen twee van hen in het water. Eén kon worden gered, maar de andere, de 50-jarige J. M. verdronk. De derde schilder bleef aan de stelling hangen en kon door toegeschoten voorbijgangers op de brug worden getrokken. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: P. Walkers, bloembollenkweker en hande laar, wonende te Hillegom, Hofstraat 26. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brou wer. Curator: mr. J. Roggeveen, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: C. H. M. Eldering,. bloembollenkweker, wonende te Heemstede, Oude Posthuisstraat 13. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van C. J. de Heer, transportondernemer, wonende te Zaandam, Esdoornlaan 76. Bij beschikking van de rechtbank werd gehomologeerd het accoord, aangeboden in het faillissement van: 1. L. H. Duits, wonen de te Haarlem. Hof van Egmond 34. loodgie ter en 2. W. Romein, wonende te Haarlem, Esschilderstraat 6 rd, hoofdelijk aansprake lijke vennoten van de inmiddels ontbonden vennootschap onder firma Duits Romijn. De burgemeester van Urk, de heer G. Keyzer, is Woensdagmorgen vroeg uit Urk vertrokken voor zijn reis naar Mar del Plata in Argentinië. Een aantal familieleden van de Urker vissers in Argentinië en an dere belangstellenden vergezelden hem naar Schilhol. Dinsdagavond is te Urk het bericht bin nengekomen, dat de Urker vissers op het ogenblik door Argentijnse collega's worden opgeleid voor de walvisvaart. Burgemeester Keyzer ziet hierin een reden om de Neder landse zakenlieden in Argentinië te winnen voor een plan de Urkers aan eigen schepen te helpen zodat zij zelfstandig hun beroep kunnen uitoefenen. In de Zandvoortse watertoren zal een restaurant worden ingericht. De exploitatie ervan is gegund aan de combinatie Boom- Hartman-Limmen. Dat werd gistermiddag tijdens een spoedeisende vergadering van de Zandvoortse gemeenteraad besloten. De exploitatie van de watertoren is verhuurd voor de tijd van tien jaar tegen een totale huursom van f 50.000. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van Dinsdag 26 Februari is door de raads leden enige uren in besloten zitting over het desbetreffende voorstel van B. en W. gesproken. ADVERTENTIE f IMPORT N.V. AUTOPALACE 'SGRAVENHAGE DEALER V. HAARLEM EN OMG.: Garage J. G. Verbeek, Bloemend.weg 5 BFdaal, tel. 22276 De Eerste Kamer heeft in haar verga dering van Dinsdagmiddag zonder alge mene beraadslagingen en zonder hoofde lijke stemming het wetsontwerp tot ver lenging van de tijdelijke wet Monumenten zorg goedgekeurd. Plet door de Tweede Kamer met alge mene stemmen goedgekeurde wetsontwerp tot wijziging van de begroting van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen om in verband met de oprich ting van het Internationaal Academisch Instituut voorlopig 43.000 beschikbaar te stellen gaf verscheidene sprekers aanlei ding tot opmerkingen. Mr. Wendelaar (VVD) verklaarde niet tevreden te zijn over de wijze, waarop de minister zijn voorkeur voor Den Plaag heeft gemoti veerd. Het paleis Noordeinde achtte hij niet geschikt voor de huisvesting van het instituut. „Men geeft geen Rembrandt aan de Bosjesmannen en men speelt geen Beet hoven voor de Eskimo's", zei mr. Wende- laar, die van mening was dat dit wetsont werp het einde van Den Haag als residentie zal inluiden. Prof. Sc hér m er horn (Arbeid) vroeg zich af, of het niet dienstig zou zijn j ook buitenlandse leerkrachten aan te trek- ken, wil het doel van het instituut: de over- dracht van de Westerse cultuur in al haar geledingen, geheel worden bereikt. De keuze van Den Haag betreurde hij. Ook zijn fractiegenoot de lieer Wou denberg bleek van oordeel, dat het instituut alleen een kans van slagen heeft, ADVERTENTIE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 indien het in een universiteitsstad geves tigd zou worden. Een sterke meerderheid in de Tweede Kamer heeft zich uitgespro ken voor Amsterdam. De Tweede Kamer had zijns inziens het voorstel alleen goedgekeurd, omdat men dacht, dat Den Haag en Amsterdam nog gelijke kansen hadden. De heer Woudenberg deelde met mr. Wendelaar het bezwaar, dat men zonder de beslissing van de Eerste Kamer af te wachten reeds begonnen is met de ver bouwing van het paleis Noordeinde. De fractie van de CHU, zo deelde m r. K o 1 f f mede, was het geheel eens met de bezwa ren, die door mr. Wendelaar waren geop perd. Minister R u 11 e n zei in zijn ant woord, dat de voorkeur van de Tweede Kamer voor Amsterdam voor de regering geen aanleiding kon zijn, gezien het auto nome karakter van de stichting, in deze geest de stichting te beïnvloeden. De keuze is gedaan na de behandeling van het wets ontwerp in de Tweede Kamer. De minister zei het te betreuren, dat vooruitgelopen is op de beslissing van de Eerste Kamer. Tijdnood is daarvan de oorzaak geweest. De investeringskosten voor Den Haag en Amsterdam lopen niet ver uiteen, verze kerde hij. Amsterdam heeft het nadeel, dat de studenten niet in de onmiddellijke omgeving van het instituut gehuisvest zou den kunnen worden. Bij de replieken deelden de heren Wen delaar en Woudenberg mede, dat hun be zwaren niet waren weggenomen door de uiteenzetting van de minister. „Amsterdam heeft geen eerlijke kans gehad", zei de heer Woudenberg. Het wetsontwerp werd aangenomen met 22 tegen 12 stemmen. Tegen stemden de VVD, de CHU, de CPN en twee leden van de P.v.d.A. DE meeste mensen zijn halverwege Maart al vergeten dat wij dit jaar Februari op kunst matige wijze één dag langer hebben gemaakt. De invoeging van dié schrikkeldag is oorzaak, dat wij d.e zon al op 20 Maart in het zogenaam de lentepunt zien slaan, en niet op 21 Maart, de officiële begindatum van het voorjaar. Er is nu eenmaal geen- volmaakte kalender te construeren. Wij gaan er van uit dat de aarde in 365 dagen om de zon loopt, omdat wij graag met een geheel aantal dagen willen werken. Maar in werkelijkheid duurt de omloopstijd 365 dagen, 6 uur, 9 minuten en 11 seconden. Gevolg: eenmaal in de vier jaar een schrikkeldag, met uitzondering van de eeuwjarenechter wel weer in de eeuwjaren die door 400 deelbaar zijn: het jaar 2000 zal dus wel een 29ste Februari ken nen. Zoals gezegd: dit ma noeuvreren met de ka lender is kunstmatig en de werkelijkheid trekt zich van ons getob niets aan: onverstoorbaar trekt de aarde haar baan om de zon en wij moeten maar zien dal wij het, mei wand-kalender en zak-agenda, zo goed en zo kwaad als het gaat, bijhouden. De aardbaan om de zon, zo'n klein milliard kilometer lang, is een gesloten kromme lijn (elliptisch) en zoiets oneindigs, waaraan de mens kop noch staart kan ontdekken, gaan wij verdelen de oneindig heid kan hij niet aan. Op deze zwak-ellipti- sche, bijna cirkelvormige baan heeft de mens vier „seizoenpunten" uitge zet: lentepuntzo nier- punt, herfstpunt en win ter punt. (Die punten lig- gen niet vast: zij ver plaatsen zich langs de baan van de aarde met een snelheid- van één om loop in de 25.300 jaar; maar onze tijd zal het dus in elk geval wel du ren) Nu hoort men dikwijls spreken over de jaar lijkse baan van de zon. Eigenlijk is dit de pro jectie van onze eigen be- weging tegen het hemel gewelf maar de sterren kunde werkt er nu een maal mee. Ook op deze zonsbaan onderscheidt men nu de vier seizoen- punten. Dit jaar staat de zon dus op 20 Maart (om heel nauwkeurig te zijn om 17.14 uur) in het lentepunt. Donderdag middag om kivart over vijf is de lente dus al aan de gang. G. v. W. Een groep van 29 docenten en studen ten van de University of London Institute of Education zal van 20 Maart tot en met 3 April een reis door Nederland maken ter bestu dering van het onderwijs, sociale en econo mische toestanden en het culturele leven in ons land. De deelnemers aan deze reis zijn afkomstig uit Engeland. Israel. Kuweit, Malakka, Nigeria, Perzië, Zuid-Afrika en de Verenigde Staten van Amerika. ADVERTENTIE RIJWIELEN KLEVERPARKWEG 2" HAARIEM Bezoekt onze Rijwiel-Show Na zijn tournée door Spanje, en pas her steld van een auto-ongeval, deed onze grote Nederlandse pianist Cor de Groot Heem stede de eer aan, een recital te komen geven in het Minerva-theater. En Heem stede bleek dit. gezien de vrij grote belang stelling, op prijs te stellen. Het spel van Cor de Groot onderscheidt zich door zijn parelende klaarheid. Er is een tijd geweest dat wij het bewonderden om zijn feilloze virtuositeit en glasheldere doorzichtigheid, maar toch liet zijn kunst ons toen onvoldaan om haar al te grote ob jectiviteit, die het menselijk accent achter een masker verborg en de toonvorming on bezield en spichtig deed voorkomen. Een objectieve vertolker is hij ondertussen ge bleven, maar in die zin, dat hij de compo nist zo zuiver mogelijk dient, zonder zich zelf daarbij op te dringen. Zijn herschep pingskracht won gaandeweg aan dieper in zicht, aan poëzie, aan karakteristieke uit drukking, aan kleur, en wel zodanig dat men nu van een wonder van interpretatie kunst zou kunnen spreken. Cor de Groot is misschien de meest-'oeheerste pianist van onze tijd, de minst romantiserende (dat is: de minst zich opdringende) maar wij noe men hem met overtuiging een der grootsten in moderne zin. als een die de Keizer geeft wat des Keizers is. Wanneer men hem een tijdlang niet ge hoord heeft en dan vergast wordt op zijn vertolking van Beethoven's Sonate in d (op. 31 no. 2), ondergaat men de verrassende sensatie, een bekende muziek als een nieuw klankfenomeen te ervaren. Het is alsof de partituur voor u doorgelicht wordt en gij eindelijk klaar ziet in al de geheimen van haar constructie. En wat Beethoven er mee zeggen wil, in ernst en in scherts, ge meent het te verstaan. Tot de merkwaardige dingen die men op De Groot's recital hoorde, behoorde het pianistisch meesterwerk van Mendelssohn „17 Variations sérieuses", pure muziek van een respectabele vormkracht en een rijke inhoud. Het stuk kreeg een fabelachtig- virtuose vertolking, doch daarmee is alles niet gezegd; Cor de Groot liet Mendelssohn zijn krachtigste en ook zijn tederste taal spreken, zoals die op zijn best kan klinken, nobel en beheerst. Wanneer men daarna Chopin's Nocturne in F, op. 15 no. 1 hoort, kan men in eerste instantie denken aan geparfumeerde kunst. Maar de „dubbele natuur" van Chopin vertelt ook van diepere en verhevener dingen. En als men Cor de Groot's onopgesmukte maar tinkelend- klare interpretatie van de Berceuse gehoord heeft en van zijn parelend spel in de Etude in Ges (op. 10 no. 5) genoten heeft, weet men wel beter. Men heeft dan de Chopin- eske poëzie als een zeldzaam klankwonder leren verstaan en zelfs het salon-achtige er in gewaardeerd. Na de pauze kregen de Spanjaarden Al ben iz, Monupou en De Falla een goede beurt in vertolkingen, die in klaarheid en karakteristiek niets te kort kwamen. In haar eerlijke, rondborstige objectiviteit kreeg die muziek de sterk-beeldende kracht waar zij ten slotte van uitgaat: de kracht van het pulserende leven van het Spaanse volk. Als Cor de Groot deze pittoreske mu ziek speelt vergeet hij, dat hij Hollander is. Dat zó te kunnen acht ik het sterkste ele ment van zijn kunstenaarschap. JOS. DE KLERK. f— Door het springen van een band raakte de bestuurder van deze bus bij Göttingen in West-Duilsla>i.d de macht over het stuur kwijt en reed dwars door de muur een café binnen dat ernstig beschadigd werd. Buspassagiers en café-bezoekers bleven ongedeerd ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Op de rijksweg; AmsterdamAmersfoort onder Eemnes is Dinsdagmiddag om vijf uur een ernstig ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 44-jarige mr. H. G. Wittebol uit Amsterdam, secretaris van de N.V. Noord- en Zuidhollandse Vervoer Maatschappij te Haarlem. De 51-jarige heer A. Scharroo uit Haarlem, die eveneens werkzaam is bij deze maatschappij, werd ernstig gewond. Uit cle richting Amsterdam kwam een vrachtauto met aanhangwagen van een expeditiefirma uit Enschedé. Op ongeveer 200 meter afstand van ds nieuwe weg splitsing bij Eemnes schoot de koppeling tussen de auto en de aanhangwagen los. Deze schoof naar het linker weggedeelte, waar juist uit de richting Baarn een personenauto was genaderd, waarin de héren H. G. W. en A. S. zatei: Deze auto werd door de aanhangwagen, geladen met 41/2 ton goederen, geheel vernield. Mr. H. G. W. werd zo ernstig gewond, dat hij kort na het ongeluk overleed en de heer A. S. werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Baarn overgebracht. Zijn toestand is ernstig. Mr. H. G. Wittebol was sinds 1 Februari 1949 secretaris van de directie der N.Z.H. V.M. Daarvóór bekleedde hij de functie van referendaris eerste klas bij de Spoor wegen. Hij was gehuwd en had geen kin deren. De heer A. Scharroo is belast met een deel van de opleiding van chauffeurs, in het bijzonder voor hun kennis der regle menten. Dertien personen van drie gezinnen zijn in de afgelopen nacht dakloos geworden, doordat een uitslaande brand hun wonin gen in Veenendaal grotendeels verwoestte. Een huis brandde geheel af en van twee belendende percelen werd het dak ver woest. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. De brand ontstond omstreeks half een in een woning aan de Valleistraat, die deel uitmaakt van een blok van vier woningen. De bewoners man, vrouw en drie kin deren werden wakker door het gerinkel van vallend glas en zagen, dat de beneden woning reeds in lichter laaie stond. De brandweer van Veenendaal, die met twee nevelspuiten en drie waterslangen de strijd tegen het hoog oplaaiende vuur aan bond, kon niet voorkomen dat de brand oversloeg naar de beide aangrenzende hui zen. Uit deze woningen konden de bewo ners nog enige inboedel redden. Uit de woning, waarin de brand ontstond, kon niets worden gered. De 14-jarige zoon van de familie Van A. die het middelste pand bewoonde, kon ter nauwernood uit de vlammen worden ge red. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen omdat hij verscheidene brandwonden had gekregen. De aangren zende huizen, waarvan de daken afbrand den, kregen ook zeer veel waterschade, waardoor zij voorlopig onbewoonbaar zul len blijven. De schade wordt grotendeels door ver zekering gedekt. De Nederlandse televisie-siichiing; zal bijzondere aandacht wijden aan het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan de Verenigde Staten. Het is de bedoeling reportages van het bezoek op te nemen in de Dinsdag- en Vrijdagavond uitzendingen en zo mogelijk in enige extra-uitzendingen. Ook vandaag maakte ik met mijn hond onze dagelijkse wandeling. Smal loopt ons pad door de donkere bremstruiken en het lage eikenhout. In de schemering is het lichte zand een vriendelijke wegwijzer. Het is eigelijk een verboden weg, maar iedereen weet dat de eigenaar van het ter rein, zelf een hondenvriend in de beste betekenis, er niets tegen heeft dat stille wandelaars met hun viervoetige begelei ders van deze paden buiten het gevaar eq de opwindingen van het verkeer ge bruik maken en genieten. Daar waar het paadje een knik heeft en door een houten vlonder onderbroken is, lag aan de andere kant van de vlonder, rechts van het paadje, iets wits. Zeker een papier, of de laatste rest van een laken. Mijn hond was er ook al bij, maar vreemd aarzelend en niet vrolijk. Ik riep hem terug. Wat daar lag was een dode hond. Een magere fox, het witte vel door de schemering, en zeker ook door vuil, grij zig. Daar lag hij, op zijn buik, zijn kop keurig netjes op de uitgestrekte voorpoten gelegd, de achterpoten bijgetrokken, het staartstompje rechtuit, net alsof hij op de loer lag of wel gehoorzaam aan de voeten van zijn baas was gaan liggen. Waaraan had ik het gezien, waaraan had ik het dadelijk en zonder enige twijfel ontdekt, dat hij dood was? Zeker aan het gedrag van mijn hond. Aan de wel niet stijve, maar toch heel eigenaardige onbe wegelijkheid en aan het groene gedenk teken: een paar kinderlijk in de aarde ge plante takken, die de plek als laatste rust plaats aanduidden. Het waren zeker ook kinderen geweest, die het dier zo levens- getrouw neergelegd hadden en die toen, na een paar ogenblikken van stille be druktheid, weggegaan, hard weggelopen waren, om nog even voor het slapen gaan aan dit „graf" te denken en de kleine fox vandaag, misschien een paar dagen lang, in hun avondgebedje op te nemen. Ik had geen schop bij me om. de kuil te graven. Dus zal de opzichter het morgen doen. Of hij zal de hond in een zak stoppen en wegdragen. Dan zullen de takken er nog een paar dagen staan en zullen de eksters er zich over verwonderen. En dan zal alles zijn als altijd, het zand en de brem en de diepe, grijze lucht. Nu, laat in de nacht, ligt hij er zeker nog, de kleine fox, aan de kant van de weg, loerend en onbewegelijk, precies zo als de kinderen hem neergelegd hebben. Hadden ze hem van de straat weggehaald, waar hij overreden was, hadden ze hem in het veld gevonden, door een schot gedood, vergif tigd of doodgeslagen? Misschien komt er nog een late wande laar langs, misschien besnuffelt nog een hond het kleine lichaam: hij geeft geen geluid, de fox, hij beweegt niet. Hij loert alleen maar. De schemering werd dichter, de nacht kwam, zonder sterren en vochtig en koud tegen de morgen. Zijn kop blijft onbewegelijk op de voorpoten. De wind ritselt in de in de grond gestoken takken. De hond blijft» als uit marmer gebeeld houwd. De koude heeft het lichaam geheel doortrokken, de aarde drukt zich tegen hem aan, zuigt hem naar zich toe, hij rust zwaar op haar, geheel en al bereid weer aarde te worden. Ginds in de oude stad, in de kathedraal, daar staat onder de viering, vlak voor het hoogaltaar, het praalgraf van de graaf en zijn gemalin; het staat daar, sedert de eer ste helft van de dertiende eeuw, ruim zevenhonderd jaar. Daar liggen, temidden van de donkere kleurenpracht van de laat- Romaanse stijl, de heerser en diens vrouw in statige, bonte starheid, de gewaden zorgvuldig geplooid, lang uitgestrekt op hun sarcophaag. Aan hun voeten, op een kussen, rust het hondje, in eer en deugd. Het is van marmer. Het is wittiig, vuilwit. Het slaapt, misschien niet zó diep als zijn meester en zijn vrouw, om in bewezen waakzaamheid als altijd het eerste, ver ste geschal der bazuinen te melden. Het weet zich geborgen, het hondje, het weet zich zelfs geliefd, ook nog in de dood. Zo ligt het en wacht en slaapt, al meer dan zevenhonderd jaar. En nu mag voor éne nacht de arme fox aan de kant van de weg gedenkteken zijn, zelfs op een vrijere, mooiere plaats dan het hondje in de zwaar ommuurde kathe draal. De nachtlucht speelt met zijn snor haren, het eerste licht strijkt over zijn doffe vel, de schuchtere morgenwind met alle geuren zweeft om zijn grijze steen harde snuit. De hanen beginnen te kraaien, een hond slaat aan, nog een. De grashal men en struiken en bomen rondom kijken naar die kleine vriend, die daar nog altijd zo voorbeeldig ligt en die niet meer weet dat het weer dag is geworden, die deze aarde verwisseld heeft met de eeuwige jachtgronden, om een baas te vinden, te waken zonder honger, zonder geschopt te worden, zonder kou te lijden volmaakt te worden en te juichen; samen ook met het hondje, waarvan het evenbeeld uit zuiver marmer, in het schijnsel van het Eeuwige Licht, nu al veel meer dan zeven honderd jaren, op het hoge kussen aan de voeten van zijn meesters troont. En als ze zo spelen in het appelgroene licht, dat zich over de hemelse weiden spreidt, dan kan men op liet eerste gezicht helemaal niet onderscheiden wat nu het hondje van de kant van de weg is en welk dat uit de kathedraal. Zo vrolijk zijn ze. En zo lijken ze op elkaar. H. St. ADVERTENTIE I. FALCON REGENJASSEN .1 Er is enige tijd sprake geweest, dat het landgoed „Duin en Kruidberg" te Santpoort voor het pubiek gesloten zou worden, om dat er te veel vernield werd. Van dit voor nemen heeft men echter afgezien, doch er zullen bijzondere maatregelen worden ge troffen. Er zal een strenger toezicht op de bezoekers worden uitgeoefend dan in het verleden, ter voorkoming van beschadiging van bos en duin. In het verleden bestond er er bij inlich- tingenbureaux van de verenigingen van Vreemdelingenverkeer gelegenheid dag kaarten te kopen. Dat is niet meer moge lijk. Jaarkaarten kunnen weer" besteld worden. Voor bezoekers van het hötel- restaurant „Duin en Kruidberg" geldt een speciale regeling.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5