Beverwijkse middenstanders Visserij-varia hoorden over verzekerings-ideeën De geschiedenis van een wraak ■Clowntje Riek Tweede Kamerlid pleitte voor drie zekerheden Agenda voor Beverwijk Maandag komen diesels Agenda voor Velsen Castricum Land- en Tuinbouwbank overzag een gunstig boekjaar Ere-comité „Hoofd en Hand" „Multatuli" voor het Humanistisch Verbond „Harde klappen de Breestraat in Woningbouw loopt vlot THALIA Voor de kinderen ONTAARDE MOEDER? Ongeregelde aanvoer en besommingen in Urk m FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY Vele lijders aan Rheuraatlsche Pijn zitten zichzelf in de weg. WOENSDAG 19 MAART 19 52 Het Tweede Kamerlid de lieer Th. S. Hooy hield gisteravond in het K.S.A.- gebouw te Beverwijk een inleiding voor de R.K. Middenstanders over de „Sociale voor ziening voor de kleine zelfstandige" en de „Verplichte verzekering voor de oude dag". Na een uitvoerige behandeling van de aard der sociale verzekeringen kwam hij op het gemis van vele „zekerheden" voor de mid denstand en het werd volgens spreker tijd, dat hieraaan eens werd gewerkt. Als eerste vereiste zag hij drie sociale voorzieningen en wel de kinderbijslagwet, die voor de middenstand in een vergevorderd stadium van voorbereiding is en vervolgens de ouderdoms- en de ziekenfondsverzekering. De kinderbijslag wordt momenteel voor de zelfstandigen reeds door een noodwet ge regeld, hetgeen met „ontzettend veel pijn" zou zijn doorgevoerd en waarvoor jaarlijks een bedrag van 15 millioen beschikbaar is gesteld. Het totaalbedrag dat door belang hebbenden was aangevraagd, bedroeg slechts 3 a 4 millioen, zodat de inkomens grenzen iets ruimer genomen konden worden. De heer Hooy besprak verder de nood zakelijkheid van de drie genoemde verze keringen voor de middenstand, die volgens hem slechts kon worden bereikt, indien een herverdeling van inkomens zou worden doorgevoerd. De tegenwoordige verdeling is namelijk gebaseerd op een gemiddeld gezin van ouders met 2 kinderen en voldoet in vele opzichten niet aan de werkelijkheid. De heer Hooy was voorstander van een kinderbijslag van het derde kind af, het geen zelfs dan reeds 40 a 50 millioen per jaar zou gaan kosten. „Hoe dit benodigde geld bij elkaar moet worden gebracht, moet nog worden onderzocht" zei de par lementariër. Ouderdom en ziekenfonds De ouderdomsverzekering moet, aldus de heer Hooy, in een andere vorm gegoten worden. De bestaande vorm volgens het kapitaaldekkingsstelsel, waarbij men zich voor een nominaal bedrag verzekerde, vol doet niet, daar het bedrag, waarvoor men zich verzekert, na verloop van tijd door de ontwaarding van het geld wellicht niet meer beantwoordt aan de eis, die men er bij het sluiten van de verzekering aan heeft gesteld. Veel meer voordeel zag hij in het omslagstelsel, waarbij men van het standpunt uitgaat, dat de werkende maat- Onder voorzitterschap van de heer Jac. Slotemaker hield de Coöperatieve Land en Tuinbouwbank Dinsdagavond haar al gemene vergadering in de «veiling Kenne- merland. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter twee leden die in het afgelopen jaar zijn overleden, de heren A. Pekel en P. Geldermans. Vervolgens deelde de kassier, de heer R. de Ruvter, mede, dat men een zeer gunstig jaar gemaakt heeft. In het bloembollenvak kon men zelfs van een topjaar spreken. Het ledental was van 220 tot 230 geste gen en aan het eind van 1951 waren er 893 spaarders: aan hypotheken en voorschotten is 381.350 uitbetaald: over het boekjaar 1951 is een winst van 5.591.85 gemaakt. Spreker bracht tenslotte dank aan allen, die aan de bank hun vertrouwen hadden geschonken. De heer G. J. de Wit werd hierna als lid van de Raad van Toezicht herkozen, waar na men besloot om de winst over 1951 in de reservekas te storten. Bij de rondvraag werd medegedeeld dat er een commissie grondzaken van de L.T.B. bestaat, die gratis advies geeft inzake moeilijkheden bij pacht of onteigening. Een verloting besloót deze vergadering. Lou Bandy op 27 Maart in het Kennemer theater Op Donderdag 27 Maart komt Lou Ban dy op de planken in 't Kennemer Theater. Hij zal dan de hoofdrol spelen in het nieuwe stuk „Elias weet het beter". „Tegen de duistere machten van deze tijd" Onder auspiciën van de N.V.V. Bestuur- dersbond zal de heer H. Penninkhof op Dinsdag 25 Maart in de dansschool Dors een inleiding houden over „Tegen de duis tere machten van deze tijd". Woensdag 19 Maart Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Tussen middernacht en dageraad. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: David en Bathsheba. Donderdag 20 Maart: Bioscopen: Geen voorstelling. schappij de aanwezige „oude" maatschap pij onderhoudt. Het ziekenfondsbesluit diende veel ver beterd te worden, daar het met de regeling die tot nog toe geldt, slechts plaats biedt voor die zelfstandigen die beneden 4000 inkomen per jaar blijven. Om de ziekenfondsen enigszins tc ontlas ten zou er een voorstel gedaan zijn om door iedere verzekerde, verplicht of vrijwillig, het eerste bezoek aan een arts te laten be talen, evenals de eerste verstrekking van medicamenten. Dit zou het veelvuldig on nodige bezoek aan de artsen behoorlijk remmen. De heer Hooy besloot zijn rede met de opmerking, dat de K.V.P. in het volgende kabinet zou trachten om deze belangrijke punten doorgevoerd te krijgen. Na het be antwoorden van enkele vragen, sloot de voorzitter, de heer W. Vessies de avond. Het ere-comité voor de tentoonstelling „Hoofd en Hand" is als volgt samengesteld: mevrouw U. Ingen HouszHooy, ere-voor- zitster, mr. H. J. J. Scholtens, ere-voorzit- ter; W. Alberda, jonkvrouwe E. H. A. Bo- reelv. Tuyll v. Serooskerke, G. K. de Bie, A. Boon, G. S. K. Blauw, A. Blom Hzn, M. Buitenhuis, drs. A. Demmers. ir. G. O. J. Dit, ir. A. Drijver, ir. P. van Delden, G. van Dijk, J. C. Docter, A. J. Duyn, A. Hen driks, M. Klein, L. H. Molenaar, mevr. J. M. Matersde Ruiter, mevr. A. Moens v. d. Veen, F. A. van Loenen, J. H. Naafs, J. P. Nijssen, N. Passchier, A. A. Post, ir. F. F. Peltzer, H. Posthuma, P. Rijken, W. Riezenkamp, ir. F. W. E. Spies, J. Suyk, J. Swens, J. v. Someren, ir. J. H. Telders, ir. J. Tromp, W. Vessies, R. J. Vos, dr. H. Voorzanger, J. C. Verhorst, J. W. N. Ver- wey, L. M. Witkamp, W. J. Walop. Mevr. Ria de Korte sprak over sexuele opvoeding Voor de Vrouwengroep van de P. v. d. A. sprak mevrouw Ria de Korte uit Amster dam Dinsdagavond in de zaal van Dans school Dors over de sexuele opvoeding van het kind. Zij begon haar lezing met er op te wijzen, dat men met de sexuele opvoe ding nooit te vroeg kan beginnen. Scherp gesteld ligt de opvoeding van het kind reeds opgesloten in die der ouders, nog voor de geboorte van het kind. Vervolgens besprak zij het duimzuigen van een baby en de verschillende gewoon ten van een kind, waarvan de ouderen ge neigd zijn om ze te verbieden, waarbij spreekster opmerkte „dat men een kind beter kan afleiden dan verbieden". Mevrouw De Korte behandelde hierna het sexuele leven van het kind, zoals het dat in het onderbewustzijn beleeft van on geveer het vijfde jaar tot aan de puberteits jaren, waarna zij haar betoog besloot dooi er met klem op te wijzen dat men het kind op sexueel gebied ten alle tijde de waar heid moet zeggen en dat men zijn vertrou wen in ouderen niet mag beschamen. Voor deze avond bestond een dermate grote be langstelling, dat het auditorium met de spreekster naar een grotere zaal moesten verhuizen. Het Humanistisch Verbond, gemeenschap Beverwijk, heeft voor Vrijdagavond 28 Maart een bijeenkomst georganiseerd. Dr. G. W. Huygens zal in „Bellevue" een lezing houden over „Multatuli". Deze voorzomer gereed voor de rioolwater-zuiverings installatie Naar wij vernemen arriveren Maandag de diesels voor dc nieuwe Beverwijkse rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Meer weg. Deze motoren zullen aanvankelijk de omvangrijke installatie op gang brengen, maar later in reserve gehouden worden, zodra het door de installatie geproduceerde gas de brandstof voor de gasmotoren wordt. Als alles meeloopt en tot nu toe heeft men bij de bouw niet mogen klagen kan het grote werk in de voorzomer gereed zijn. De steigers zijn inmiddels van het hoofd gebouw verwijderd en ook aan de dienst woningen is men begonnen. Er zal in de naaste toekomst voorts worden begonnen met de beplanting en het plaveisel op het terrein aan te brengen, zodat het complex zijn definitieve vriendelijke vorm krijgt. Arbeider in buis Bij het aanleggen van het moerriool naai de Meerweg heeft zioh een niet geringe moeilijkheid voorgedaan, toen de dikke buis onder de spoorlijn moest worden gelegd. Er is daartoe eerst een stalen pers-buis door de spoorweg-dam gestoten, waar binnen in een arbeider zorgde voor het weggraven van de binnenkomende aarde. Bijeenkomst Christen-Vrouwenbond Op Vrijdag 21 Maart zal de Nederlandse Christen Vrouwenbond in cle zaal naast de Gereformeerde Kerk aan het Moensplein een bijeenkomst houden. Ds. J. P. Mietes van Amsterdam zal dan spreken over „De Heiliging van ons dage lijks leven". „Door Onthouding Verenigd" geeft een uitvoering De gemengde zangvereniging „Door Ont houding Verenigd" geeft op Zaterdag 19 April een uitvoering in 't Centrum. Op deze avond zal tevens gedeclameerd worden. De 42-jarige Beverwijkse fietser R. de V., die gistermiddag omstreeks half zes in de Breestraat reed richting Schans, stak de rijweg over met de bedoeling een zijstraat in te slaan. Dit geschiedde echter zo on verwacht, dat een motorrijder uit de rich ting Velsen niet tijdig nieer kon remmen of bijdraaien, waardoor de wielrijder werd aangereden en tegen de straat gesmakt. Hij was overigens niet de enige, want de duo- passagiere van de Velsenaar sloeg door de schook over het hoofd van haar metgezel en kreeg enkele schaafwonden en kleer scheuren. De Beverwijken liep evenwel een vrij ernstige vleeswond aan zijn dijbeen op en een gekneusde pols. Met een auto is hij naar zijn woning vervoerd. Woensdag 19 Maart. Raadhuis, 14-15 uur: spreekuur wethouder van Onderwijs. Witte Kruisgebouw. 14.30-15 uur: spreek uur kraamcentrum Kennemerlaan 125. Thalia, 20 uur: „Aasgieren der Woestijn". Donderdag 20 Maart. Patronaatsgebouw, 20 üur: Nel Oostihout, voor 't Nut, voordrachtskunst. Rex, 19.30 uur: Feestavond V.V.IJ. Thalia, 20 uur: „Ontaarde moeder?", spe ciale voorstelling. In drie weken onder de pannen De bouw van de 96 woningen in de „Oranjebuurt" te Castricum gaat uiterst snel. Nog geen drie weken na de eerste steenlegging is het eerste blokje van vier woningen aan de Prinses Irenestraat in het begin van deze week onder de pannen ge komen. Het tweede blok, dat zeven wonin gen telt, is op eerste balk-laag-hoogte en van blok drie vier woningen heeft men de binnenmuren tot eerste balklaag hoogte reeds opgetrokken. De woningen hebben beneden een grote woonkamer met een toog, een ruime keu ken, hall en flinke kelder. Boven heeft men de beschikking over drie ruime slaapkamers en een douchecel. In Mei van dit jaar hoopt de aannemer deze 15 woningen reeds te kunnen opleveren. Liefting kocht Lieftings eerste kievitsei De heer J. Liefting is zo gelukkig geweest Maandag in het veld te Noord- Bakkum het voor deze contreien eerste kievitsei te vinden. Het ei is gekocht door de poelier B. Lief ting te Castricum. „Rondom Moeder" Op de jaarvergadering van de Neder landse Katholieke Vrouwen Beweging die Dinsdag 29 April in hotel De Harmonie zal nlaats vinden, komt de publiciste mevrouw Boudens-Van Heel uit Vlaardingen spreken met als onderwerp „Rondom Moeder". Aquarianen verrijkten hun kennis „De vissen in ons aquarium verlangen licht van boven af. Proeven hebben aan getoond dat vissen die zij verlichting kre gen snel dood gingen. Hoeveel licht men boven een bak moet geven is niet te be palen." Aldus de heer J. D. Kok uit Zaan dam. lid van de studiecommissie der Ned. Bond van Aquariumhouders. Voor een be hoorlijk aantal leden van de Aquarium- Terrarium Vereniging „Roodvin-Zalm" hield hij een lezing over het onderwerp „Het houden van vis". De Castricumse aquarianen hebben veel uit deze lezing kun nen opsteken. Het voeren, de hardheid en zuurheid van het water, de plantengroei en vele andere problematische bijzonderheden zijn behandeld. Na de pauze had men ge legenheid om vragen te stellen, waarvan een druk gebruik is gemaakt. De bijeenkomst welke in hotel de Rus tende Jager is gehouden, werd bij ontsten tenis van de voorzitter, geopend door de tweede voorzitter de heer P. Hensbergen. ADVERTENTIE Ja, dat was Pilon. Die kwam eens even aanlopen, om 'n praatje te maken met oom Tripje. „Kom binnen, kom binnen!", zei oom Tripje. „Ja, ik moest toch in de stad zijn, dus dacht ik: laat ik weer eens bij jullie aanlopen" lachte Pilon. Ze gingen de kamer binnen, waar Pilon ook tante Liezebertha begroette. „En hoe maken de jongens het?", vroeg Pilon. „Leren ze goed op school?" Toen hij hoorde, dat Bunkie ziek was. keek hij ervan op. „Dan moet ik eens gauw naar hem kijken", zei hij. „Welwelzo'n grieppatiëntje!" Zo stapte Pilon naar Bunkie, die blij was, toen hij zijn ouwe vriend zag. „Nou", zei Pilon, „dat is ook wat moois!" „Wie gaat er nou ziek in bed liggen.Daar zou ik maar gauw een eind aan maken, hoor!" Bunkie lachte. „Ja, ik doe het ook niet voor m'n pleizier! Maar over 'n paar dagen mag ik wel weer naar school, zegt de dokter." (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur in onze serie speciale voorstellingen de tragiek van een vrouwenleven (SMASH UP) met Susan Hayward - Lee Bowman. Een openhartige en aangrijpende film, die de verwording ener jonge vrouw, die aan de drank raakt, tekent. Toegang boven 18 jaar De vorige week bestond de laatste gelegen heid de sleepnet- en staandwantvisserij uit te oefenen. Globaal was de aanvoer slecht te noemen. Enkele spannen visten. gezien de geringe uitkomsten maar een etmaal, waarin ten hoogste per span tot 60 pond snoekbaars werd gevangen, waardoor de prijzen liepen van f 0,96 tot f 0.98 per pond. De prijs van de rode baars steeg zelfs tot f 1,08. Per span schommelden de besommingen rond de f350. De prijs van voorn en blei bedroeg 7 tot 8 cent per pond. Met de staandnetvisserij was het zelfs zeer droevig gesteld. Per etmaal liepen de vangsten van snoekbaars tot 15 pond en van rode baars tot 20 pond terug. De weekresul- taten bedroegen f40 tot f50 per vaartuig. Engele fuikers bij de dijken zijn begonnen met de fuikvisserij. Daar de wind voor deze visserij niet gunstig bleek, waren de vangsten zeer gering (besommingen van de fuikers tot ten hoogste f50). De vangst van spiering was nog gering. Enkele vaartuigen voerden hier Noordzeevis aan. De prijs per pond varieerde van 18 tot 76 cent. De Noordzeevaartuigen besomden van f 100 tot f360. Over het algemeen genomen waren de ver diensten van de Urker kustvissers te IJmuiden iets gunstiger dan de laatste we ken. Bij gunstig weer kon er per etmaal f 100 worden besomd. De weekbesommingen varieerden van f300 tot f500 per vaartuig en van de grotere schepen van f 1000 tot f 1200. In de week van 10 tot en met 15 Maart werd in Urk aangevoerd: 6 pond fuikpaling- 9890 pond Noordzeevis: 2485 pond snoek baars; 2365 pond rode baars; 5693 pond blei; 3 pond snoek; 41 pond karper; 26 pond bot; 240 pond nest en 53 pond spiering. De totale omzet was f 6182,42. Nederlandse bewerking van C. J. E. Dinaux 27) Maar het is voor jou een dure grap, want ik heb geen cent bij me om af te rekenen. Hindert niet, dit is mijn feest! Of wil je soms dat ik het je voorschiet? Laat maar zitten, antwoordde Eduard royaal. HOOFDSTUK IV De Overwinning Sierlin was blijkbaar niet herkend, niets was er tenminste dat daarop wees. De toe stand was onveranderd gebleven. Op één uitzondering na: dat hij, telkens als hij bij zijn binnenkomst in de rechtszaal er. gedurende de zittingen een snelle blik op de publieke tribune wierp, niet zoals anders zijn vijand met een afgewend hoofd te midden van de aanwezigen ontdekte, maar met de blik onafgebroken op hem gericht. Braun glimlachte geamuseerd als een man die met bijzondere welwillende aandacht luistert. Af en toe knikte hij met het hoofd, als teken van ingenomenheid met het gesprokene. Dat was nóg erger dan spot. Dat was een zo geraffineerde onbeschaamdheid, dat Sierlin de aanblik ervan en hij móést kijken, onweerstaanbaar, telkens wéér niet meer verdragen kon. Deze kerel moest weg! Maar hij gaf op geen enkele wijze aanstoot. Hij deed niets dan zitten, luis teren, glimlachen en instemmend knikken. Hij stoorde niet hij kéék, zoals alle aan wezigen. Voor de zesde maal in de maand Februari was het gebeurd dat Sierlin onder de dwang van die ogen zijn rede een ogenblik had moeten onderbreken, omdat hij zijn gedachten niet kon ordenen. Er klapte iets dicht in zijn hersenen er vloeide iets weg uit zijn hoofd en in een duizeling zag hij niets dan die ogen, die hun blik op hem gericht hielden, uiterst vriendelijk, uiterst voorkomend, bijna vererend. Hij mocht niets laten merken. Hij moest zwijgen tegenover een ieder. „Hoe kom je er bij", zou hem gevraagd worden, „denk je heus dat er zó op je gelet wordt?" Niemand zou hem geloven. Men zou hem voor abnormaal, voor waanzinnig houden. Eens had hij openhartig gesproken. En wat was 't resultaat geweest? Sierlin was te verstandig om niet te begrijpen, dat hij het voor goed bij zijn vriend Eberhardt had verbruid. In geen van deze verschrikkelijke maan den had hij zich zo verslagen, zo alleen gevoeld. Er was een web om hem heen gesponnen, draad voor draad. Hij had het niet kunnen verhinderen. De wraak had hem ingesponnen en liet zijn prooi niet meer los. Wat zou hiervan het einde zijn? De kleinste vreugde werd hem vergald door de onontkoombare gedachte aan de spin, die loerde. Zou deze eens, bliksem snel, een uitval doen en hem verslinden? Zou hij stikken in het warnet van angst en woede, waarin hij zich steeds meer ver strikte? Sierlin had rust noch duur. Wat voor zin hadden de dagen voor hem, die op de ochtend de avond vreesde en in de avond de nacht? Hij had zich staande ge houden, terwille van zijn kinderen. Maar hij was te onophoudelijk met zichzelf bezig om aandacht aan hen te besteden. En zijn werk, zijn plicht? Wat was er van overgebleven? Zijn requisitoir was juridisch zwak, oratorisch zonder het ge ringste effect. Een enkele maal had hij geprobeerd door stemverheffing het oude gezag te heroveren. Het had als een slecht comediespel geklonken. Sindsdien verheel de Sierlin het zich niet, dat hij steeds min der voor zijn taak berekend was. Ernstig had hij overwogen om overplaat sing te verzoeken. Maar zijn eerzucht had hem ervan weerhouden. Dat zou een vlucht zijn geweest, een vernedering, een verkap te capitulatie. En bovendien.... hij be hoefde er niet aan te twijfelen dat de liefde van zijn vrouw voor haar geboorte plaats en haar verknochtheid aan de krans van vriendinnen een heel wat grotere plaats innam in haar hart dan de gevoelens voor hem. Het zou zéér de vraag zijn of zij hem naar een andere stad zou volgen. Trouwens: had hij enige zekerheid, dat die kerel hem niet op de voet zou volgen? Van deze kon men alles verwachten. Hij zou alles trotseren als het erom ging, hem, Sierlin, te kwellen, te achtervolgen, op te jagen. Op te jagen! Ja, hij was een opgejaagd mens geworden! Als hij zich liet pensionneren? Daaraan had hij nog niet eerder gedacht. Maar het zou het einde zijn: de overgave. En hoe zou hij zich dat financieel kunen veroorloven? Met zijn dienstjaren? Terwijl de opvoeding van de kinderen steeds meer geld eiste Onmogelijk! Onwaardig ook voor een man met de bekwaamheden van een Sierlin! Wat bleef hem dus over?- Het net? De loerende spin? Sierlin kookte van woede gedurende de zittingen, gedurende de tramrit naar huis, gedurende het wachten op de vluchtheu velEn thuisgekomen voelde hij zich uitgeput, tot het uiterste geprikkeld en ge neigd om bij het geringste wat hem in de weg kwam uit te varen. In een dergelijke stemming op een na middag naar huis gaande ergerde het hem grenzeloos, dat het kruispunt, dat hij moest oversteken om bij zijn tramhalte te komen, versperd was door een oploopje. Er had een aanrijding plaatsgehad en zoals gewoon lijk was er een heftige woordenwisseling Gezicht op Hyderabad House in New Dehli, het huis van de Nizam van Hyderabad, die een dezer dagen voor de eerste maal in zestien jaar „thuis" kwam. De Nizam, die voor de rijkste man ter wereld doorgaat, is, ingevolge de bepalingen van de nieuwe Grondwet, thans gouverneur van de staat Hyderabad. Visserij en Jaarbeurs. Ter voorkoming van misverstanden diene, dat de gezamen lijke stand van de Nederlandse visserij op de Utrechtse Jaarbeurs een plaatsje zal vinden op de speciale beurs voor Land bouw Visserij, Nijverheid en Zuivel, die van 17 Mei in de Domstad wordt ge houden. Schelvis bij de vleet. Er waren van daag maar eventjes 4 trawlers voor de markt met rond 3000 kisten samen, waar van 1000 schelvis en piepers, 150 kabel jauw en gul, 330 makreel, 430 noordharing, 80 diversen, 260 blanke koolvis, 880 stuks stijve kabeljauwen, 270 zwarte koolvis, 370 wijting, 75 radio, 40 wolf en 20 kisten stokkebit. Hiervan nam de „Batavia" voor zijn rekening: 300 kisten schelvis en pie pers, 100 kabeljauw en gul, 100 Noord haring, 40 makreel, 65 diversen en 200 stijve kabeljauwen; de Catharine Duyvis": 240 kisten schelvis en piepers, 260 blanke koolvis, 150 makreel, 130 wijting, 35 ra dio, 130 Noordharing en 200 stijve kabel jauwen; de „Flamingo": 320 kisten schelvis en piepers, 180 zwarte koolvis, 100 Noord haring. 40 makreel, 10 platvis, 50 wijting, 20 radio, 40 wolf en poon, 180 stijve kabel jauwen en 20 kisten diversen en de „Vi- kingbank": 200 kisten schelvis en piepers, 100 Noordharing, 100 makreel, 50 kabel jauw en gul, 90 zwarte koolvis, 70 wijting, 120 dichte wijting, 20 radio, 15 stokkebit en 300 stijve kabeljauwen. Daarenboven kwamen er nog een enkele Noordlogger en enige kustvaartuigen binnen, welke laatste Maandag naar zee waren vertrok ken. Dunnetjes. Als er geen veranderingen komen, zal de „Allan Water" morgen het rijk alleen hebben. De vangsten der trawlers om de Noord zijn niet breed de laatste dagen, zodat de schepen weer de volle veertien dagen uit blijven. Hoewel er aanvankelijk werd aangenomen, dat ook de „Johannes Polderman" morgen zou komen, vernamen wij nader, dat dit uitge sloten moet worden geacht, daar het schip enige vertraging heeft gehad als gevolg van het overgeven van een der zieke op varenden aan de „Maria van Hattum" en wel tot Maandag kan uitblijven. De handel zal het Vrijdag dus wel zonder trawler- aanvoer moeten stellen. Toch komt er wel fondvis, want de verschillende Noordlog- gers die de vorige week naar zee ziin ver trokken. zullen zeer zeker markten en zullen aardig wat vis in de markt zetten, omdat ze de korte lucratieve vangstperi ode nog hebben meegemaakt van het eind der vorige week. Zaterdag kan de „Post Boy" met haring komen. Teruglopend. Het was Dinsdag met de rondvis een aflopende markt. De schelvis, die ruim voorradig was, moest vóór de af slag ten einde was, enkele guldens per kist prijsgeven, waardoor de grote soorten op een laag niveau terecht kwamen. D« markt begon met f 32 en f 34 per kist, maar bij de laatste afslagen werden voor de aller beste kwaliteiten geen hogere noteringen meer gemaakt dan f 26 tot f 28. Ook de an ders zo gewilde kleinmiddelkwaliteiten liepen sterk terug: van f 45 tot f 33. De braat kon naar verhouding tot de grovere sorteringen nog hot best nriis houden met f 25 tot f 27 per 50 kg. Schol is er vrijwel niet aangevoerd. De paar kisten Noordkwa liteiten echter bleven graag gekocht en no teerden evenals Maandag f 55 tot f 60. De kleine Silverpit-haring. waarvan ongeveer 3000 kisten werden opgelost daalde ook. De grootste soorten noteerden f 11 tot f 13 en de toters deden f 9 per kist. De tong bleef vrij goed en de export, die graag af nam. betaalde zelfs voor enkele soorten iets betere oriizen dan Maandag, zoals voor de kleinmiddp] die nu f 2.10 per kilo kon maken. Verder werden er wat grote kisten kabeljauw in de markt gezet, die f 70 op brachten en ook al veel goedkoper wa- dan vorige week. In en uit. Er was Dinsdag weinig drukte van in- en uitgaande schepen. Tot 3 uur stonden de volgende schepen voor bin nenkomst geboekt: IJM 202, 60, 99, 183; HD 57; VD 9; KW llO en de IJM 25. Naar binnen kwamen de UK 203, 202, 215, 262, 239, 226, 206, 249, 241 en de VD 68. Daar moet geld bij. Als gevolg van de ongunstige kentering in de markt waren de besommingen van de trawlers, die Dinsdag aan de afslag kwamen, ondanks de grote schelvisaanvoeren-per-schip vrij laag. De hoogste werd de „Eveline", die f 18.500 maakte voor een 12-daagse reis. De „Maria van Plattum" deed f 13.500 voor een 13- daagse reis en de „Bloemendaal" maar f 12.000 voor een 14-daagse trip. Een mooi succes boekte de KW 7 ..Arend" die in een goede week ti.ids f 10.700 besomde voor ongeveer 950 kisten Silverpitten. Ook de „Huiberdina Gysbertha" (KW 85) deed het als vislogger niet slecht met f 9300 en werd daarmee de hoogste van zijn collega's. Goed voedsel. Volgens radio-Indo- nesië zal in Djakarta van 1 Mei tot 15 Juni een bijeenkomst worden gehouden over visseriivraagstukken. De conferentie is voorbereid door de voedsel- en land bouworganisatie van de UNO. Vertegen"*- woordigers van 18 landen in Zuid-Oost- Azië en de Stille Oceaan zullen eraan deelnemen. Men wil onderzoeken in hoe verre een verhoging van de visproductie kan biidragen tot de oplossing van het voedselprobleem in landen, waar de be volking aan ondervoeding lijdt. Marktnieuws. Prijzen: Heilbot 3.25 2.25; gr. tong 2.702.40: grm. tong 1.82 1.72; kim. tong 2.09—1.82: kl. tong I 1.61 1.41kl. tong II 1.44—1.36;. tarbot I 2.05— 1.30 per 1 kg. Tarbot II 72—64; tarbot III 66—60.50; tarbot IV 6246; gr. griet 79: tongschar 9471; gr. schol 4034; grm. schol 4034; grm. schol 6158; kim. schol 7464; kl. schol I 61—47; kl. schol II 27—8; schar 18 10: bot 108: v. haring 22.508; ma kreel 3529: gr. schelvis 4226; grm. schelvis 4025; kim. schelvis 3625; kl. schelvis I 3424; kl. schelvis II 3014; wijting 228; gr. gul 3732; mid. gul 40; kl. gul 32; kl. wolf 4238; poontjes 168; kl. koolvis wit 32 per 50 kg. Gr. kabeljauw 16067; gr. koolvis zw. 5349; gr. koolvis wit 72; gr. leng 84; gr. wolf 9082 per 125 kg. Aanvoer: 160 kisten tong en tarbot; 7 heilbot; 8 griet; 22 tongschar en schartong; 320 schol; 130 schar: 11 bot; 2700 haring; 80 makreel; 865 schelvis; 460 wijting; 300 kabeljauw en gul; 3 leng; 2 ham; 36 wolf; 97 poon; 39 koolvis; 70 diversen. Totaal 5310 kisten. Besommingen: IJM 10 Hattum f 13.700; IJM 71 Bloemendaal f 11.990; IJM 116 Eveline f 18.780; KW 89 f 2170; KW 84 f 2740; KW 73 f 3765; KW 85 f 9380; KW 56 f 2500; KW 122 f 3725; KW 6 f 3290; KW 7 f 10.720; KW 76 f 8475; KW 48 f 5640: KW 129 f 7060; SCH. 9 f 6110; IJM 228 f 1160. ADVERTENTIE En hun pijn maakt ze ook tot plaag van hun omgeving. Maar waarom zoudt ge bij de pakken neer zitten? Er is toch Kruschen Salts De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiverende organen, met name Uw lever, nieren en ingewanden, juist datgene aan verjongende energie, nodig om alle aan sporing op de bloedsomloop te ontwikkelen, waardoor voorkomen wordt dat pijnverwek- kende zuren en andere onzuiverheden zich gaan vastzetten en zo oorzaak worden van Uw pijn en ongemak. Kruschen bracht vele tienduizenden lijders aan rheumatische pijnen over de hele wereld uitkomst. Gok voor U verlichting van Uw pijn op korte termijn. gaande tussen de chauffeurs, waaraan het publiek met animo deelnam. Sierlin stond juist op het punt een zij straat in te slaan om het gedrang te mijden, toen op enkele passen afstand iemand bleef staan, schijnbaar uit nieuwsgierigheid voor wat er gaande was. Had hij Sierlin gezien? Plotseling werd het rood voor Sierlins ogen. Hij zag niets meer, hij dècht niets meer. Met een onderdrukte kreet, als een wild dier, sprong hij op Braun toe en greep deze bij de keel Een vuistslag deed Sierlin wankelen. Hij viel niet, hervond zijn evenwicht en maakte zich tot een tweede aanval gereed, maar voelde zich vervolgens van achter krachtig beetgegrepen. Toen werd het donker voor zijn ogen Weer tot zichzelf gekomen zag hij aan zijn rechterzijde een politie-agent lopen. Links van hem ontdekte hij als in een droom een oude heer met een grijs punt baardje en een jongeman.... Op weg naar de politiepost, die in de onmiddellijke nabijheid was gelegen werd er niet gesproken. Niet voordat zij het kamertje van de dienstdoende brigadier waren binnenge gaan, kwam Sierlin tot bezinning. Nog voor één van allen een woord had gesproken deed Sierlin een stap vooruit in de richting van het tafeltje, waarachter de brigadier v/as gezeten, en noemde zijn naam en be roep. De brigadier sprong in de houding. De verbazing stond op zijn gezicht te lezen. Het was hem niet ontgaan, in welke toe stand van opgewondenheid „de Officier" verkeerde, en zonder te weten wat er gaande was, opende hij de deur van een zijkamertje en zei op een voorkomende toon: Als meneer de Officier misschien zo goed wil zijn hier een ogenblik plaats te nemen, terwijl ik het proces-verbaal op maak Nog verbaasder keek hij, toen Sierlin kort antwoordde: „Neen, dank je. Ik zal buiten wachten. Laat me maar roepen als het zover is. Zonder een antwoord af te wachten ging hij de deur uit. De wachtmeester liet zich door de agent een kort verslag uitbrengen en wendde zich toen bars tot de jongeman: Uw naam! Ik heet Braun, B-r-a-u-n, Adolf. Diedrichsstraat 173, Berlijn-Noord. Ge boren 27 Februari. Leeftijd 25 jaar. Be roep Antwoord u maar op wat u gevraagd wordt, viel de brigadier hem kort aange bonden in de rede. Welk nummer Die drichsstraat? Honderd-drie-en-zeuventig, herhaalde Braun onverstoord. En beroep? Geen. Dus werkloos? (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6