6LS can Beverwijk IJmuiden Kamermuziekavond in Doopsgezinde Kerk Autosprints op het Zandvoortse circuit 8 Vierde (en laatste) puntenraadsel Beverwijkse winkeliers vergaderden Voor jonge hersens Koninklijke Marine richt mijnenuitkijkdienst op Christelijke Kleuterschool wil leden laten bouwen Derde lustrum van De Gieteling" „Shamrock" damde beter dan de visrokers Eerste aardbeien Scheepvaart DONDERDAG 20 MAART 1952 *ïr DONDERDAG, 20 Maart 1952. Beste kinderen. Natuurlijk heeft iedereen m.et dit mooie weer de lente in zijn hoofd en ik kan me best voorsteilen, dat sommige nichten en neven hun arme moeder aan het hoofd zeuren om toch alsjeblieft die ..hete" kleren, zoals truien en jassen, uit te mogen doen. „Hel is om re stikken buiten", wordt er dan geweeklaagd. Maar gelukkig zijn de meeste moeders verstandiger dan haar zoon of dochter.' want inderdaad, volgens de oude zegswijze is de „R" nog in de maand en dan is het oppassen! Je hebt in deze tijd zo maar een kou te pakken en dan moet je onder de wol, met alle narigheid die daarbij hoort, zoals ach ter raken op school, enz., enz. En na deze „wijze raad" duik ik gauw in mijn brievenstapel, want het zijn er weer heel wat. VLEERMUIS is een nieuwelinge. Fijn, dat je een heel rijtje namen opschreef. Ik heb deze er maar uitgekozen, want ik vond hem grappig. Wat heeft jouw broer je goed bedacht zeg, met die leuke hoofddoek. Jij hoopt natuurlijk, dat hij elke reis zoiets moois meebrengt! Is het kleedje al klaar? ALICE is de tweede deze keer. Jou heb ik de vorige keer al verwelkomd, maar toen had je geen goede schuilnaam opge geven. Deze is beter, ik vind hem erg aar dig. Vertel je me ook nog eens wanneer je jarig bent, want je zet alleen maar je ge boortejaar. Is moeder alweer beter? En is alles goed gegaan bij de tandarts? Dan komt NONJA. die schrijft dat ze heel doodgewoon in Santpoort geboren is. Hoe komen dan al die Indische namen in dat lijstje van jou? Gaat het goed met het vioolspel? Je bent zeker nogal muzikaal, of heb ik het nu weer mis? ROY ROGERS is ook weer eens van de partij, maar nu met een flinke brief. Kun je me al vertellen hoe het schriftelijk Ver- keersexamen afgelopen is? Jammer dat je zoveel fouten in je puntenraadsel had. Kijk maar eens goed naar de oplossing. Ook DIK TROM heeft echt zitten „mod deren" met de dierennamen. Het was toch niet zo moeilijk, jongen. Volgende keer beter, zullen we maar zeggen. KAPPIE komt nog even vertellen, dat het boek erg naar zijn zin was. Nu, dat doet me plezier, Kappie. Ik geloof niet, dat je tekening nog te achterhalen is. Als ik hem zelf had, dan was het makkelijk ge noeg, maar hij moest naar verschillende andere mensen om afgedrukt te kunnen worden en die mensen kan ik niet zo mak kelijk meer bereiken. Je briefje vond ik inderdaad niet erg netjes. KABOUTER SNELVOET had een beetje vergeetachtige moeder, schrijft ze. Ik zou het briefje dan ook maar zelf even naar de Kennemerlaan brengen, dat lijkt me wel het beste. Heb je nu een mooi boek uit de bibliotheek? BAMBI heeft meteen de oplossing van haar maandtaak ingestuurd. Jammer dat er toch nog een klein foutje in je punten raadsel school. In de eerste zin komt na melijk geen eend voor, want je mag de let ters toch niet verplaatsen. Kijk maar eens goed. Fijn, dat je broer zo gauw al thuis komt. Jammer DUIMELIJNTJE, dat je Franse proef zo mis gelopen is. Ik vind Frans toch belangrijker dan Natuur-Historie, hoor. Dus voortaan ploeteren voor die moeilijke taal, meisje! Heb je nog wat gewonnen op die bazar? Van FLUITEKRUID komt het bericht, dat het met de meester zijn vrouw iets beter gaat. Dat is een goede melding, meis je! Ben je gisteren, op die mooie Woens dagmiddag nog naar Wijk aan Zee gegaan? Ook EIKEBLAADJE heeft moeilijkheden met haar Frans. Ja meisje, het is geen ge makkelijke taal. Als je inderdaad „had" alt ij d met „was" moest vertalen, zoals jij schrijft, dan was het zo erg niet, maar dat is maar in bepaalde gevallen; ik be doel, er zijn werkwoorden, die met „avoir" en andere, die met „être" vervoegd wor den. Die moet je dus uit elkaar kennen. Blokken, Eikeblaadje! MANESTRAALTJE heeft erg haar best gedaan op het puntenraadsel. Jammer, dat je er toch nogal wat fouten in had. Vogel was goed geweest. Dat is toch ook een dier? Ja, de Paasdagen zijn heel prettige feestdagen. Hoe lang krijg je Paas-vacan- tie? BLONDJE kijkt al vooruit naar het schoolreisje. Dat kan ik me echt voorstel len kind. Ben je wel eens in Arnhem ge weest? In'derdaad is het zoals jij denkt. Ik neem zo maar een letter uit het alphabet voor de maandtaak. PAUL VLAANDEREN is nu weer eens bij de briefjes. Ik miste je al lang Paul. Jammer genoeg had je het puntenraadsel toch niet helemaal goed. Kijk maar naar de oplossing Toch moet je me eens vertellen wat zo'n automatische spoelbak is, want daar ben ik wel nieuwsgierig naar. Leuk, die openbare les, zeg. Je ouders gaan er zeker ook naar toe? Ook HOEPELTJE heeft erg haar best gedaan op het raadsel. Natuurlijk mag je zoveel maal hetzelfde woord vinden. Dat doet er niets toe. Je had er daarom nogal wat te weinig. Wat er met Blondjes raad sel gebeurd is weet ik heus niet. Ik heb het niet gezien. POOLSTER vertelt van haar arme poes. Gelukkig, dat het dier weer helemaal beter is. Was de poes onder een auto gekomen, of kwam dat gat in haar rug door een zweer of zo? ELFJE POETSGRAAG is het niet hele maal met haar vader eens. Ik kan me jouw standpunt ten opzichte van dat kleine vinkje ook best voorstellen, maar ik denk zo, dat. je vader toch het beste gedaan heeft, wat hij op dat ogenblik doen kon. Zo'n vogeltje zwerft namelijk ver van de kust af en als het niet gevangen wordt, dan vindt het misschien nooit meer het land terug en moet jammerlijk verdrinken. Natuurlijk had vader het in de eerste de beste haven kunnen loslaten, maar hij wilde jullie verrassen met het beestje, denk ik. Je puntenraadsel bevatte veel te weinig namen, hoor. kijk maar eens. ZWARTKOPJE heeft een hele lange brief geschreven. Het gaat wel wild toe bij jullie, als jij oppassen moet, hoor! Ik ben het niet met alles eens, wat je me daarover schrijft, maar ik denk dat je dat zelf ook wel zult begrijpen. Leuk, dat je zo goed met die andere meisjes kunt sa menspelen. Het zal wel aardig klinken: mandoline, gitaar en mondorgel. KLEINTJE heeft het maar druk thuis, nu moeder ziek is. Gaat het al beter met haar? Nee, meisje, van schuilnaam veranderen gaat niet. En bovendien, de naam, die je noemde, is er al. APPELSNOETJE maakt een erg aardige blocnote-omslag. Je gaat het zeker meteen gebruiken als het klaar is? Schiet je truitje al op? TUINMAN heeft niet vergeten zijn voornaam te schrijven. Fijn, hoor. Komen er alleen slaboontjes in je tuin of ook nog andere groenten? Ik ben er echt nieuws gierig naar hoe die tuin van jou zal groeien en bloeien. LEESGRAAG had een totaal verkeerde voorstelling van de oplossing van het pun tenraadsel. Je mag de letters namelijk niet verwisselen van plaats, jongen. Dus wat toevallig achter elkaar staat (ook van twee losse woorden) kan een dierennaam vormen. Kijk maar naar de oplossing. SARINA is in haar schik, dat haar moe der zo veel geluk heeft gehad bij de loterij. Natuurlijk doe je nu je uiterste best op school, met die beloning in 't vooruitzicht! Ben je een zomerjurk aan het maken? Ook ZILVERVOSJE verheugt zich over het geluk van haar moeder. Draagt je moeder het horloge al? Het was zeker wel een spannende wedstrijd van Stormvogels, want er was erg veel belangstelling voor. Is je zusje ook mee geweest? Nee MEIZOENTJE, helemaal goed was je puntenraadsel niet hoor. Je had nog te veel namen overgeslagen. Volgende keer beter, hè? DUIF heeft ook zitten piekeren over het raadsel. Inderdaad waren er veel mogelijk heden, Duif. Maar je moet elke zin apart zien en hoe meer nomen, hoe beter, al ko men er soms twee keer dezelfden in voor. Tot slot is hier nog SPRINKHAAN, die met het mooie weer haar Tante Els maar graag een beetje verrieten wil. Maar dat meen je toch niet, hè Snrinkhaan? Ik denk, dat Bolletie ie dan wel aan je plicht her inneren zal. Doe miin groeten aan Bolletje en bedank haar voor de mooie tekening. van de derde ronde Dit raadsel is niet zo moeilijk en dus maar vijf punten waard. Voor iedere fout wordt één punt afgetrokken. Als je de woorden volgens achterstaande betekenis goed hebt ingevuld, lees je op de kruisjes van boven naar beneden de naam van een maand. De laatste letter van elk woord is altijd dezelfde. gelooide huid. keuken-gerei. dichterbij. zacht, lief. pus uit een wond. de vervaardiger van iets. kleine slang. herfstbloem. mens met donkere (zwarte) huid. degene die het deed. best, volgende week de uitslag van deze ronde. T. E. 1. X 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 9. X 10. X Doe Tante Els feliciteert: GOUDFAZANTJE, die vandaag jarig is, CHRYSANT, die Zaterdag feest gaat vieren en ANJER. CROCUS, KAMPER FOELIE. BRUINVIS en ZEELEEUW, die allemaal tegelijk volgende week Dinsdag een jaar ouder hopen te wor den. Van harte, hoor nichten en neef! allemaal scherpe stekels, (bij, vink, snoek, eend, vis, aal, stekel). 3. Weg Elly, de kist valt! Al in geen tien jaar is het ding van zijn plaats ge weest. (egel, taling). 4. Ben je wijs! Beerta ligt toch niet in Drente? Zelfs een kind weet dat. (ijsbeer, ezel). 5. Een onweer gaat altijd met bliksem gepaard, (paard). 6. Nauwe spullen zijn in de hitte een dagelijkse kwelling, want ze geven geen verkoeling. (wesp. eend, koe). 7. Schoenmaker, deze laars is ijselijk duur. Eenvoudig niet om te betalen! (hoen, ezel, sijs, ree). 8. Bravo, geleende boeken hoor je te rug te brengen! (vogel. eend). 9. Een hoorn is een muziekinstrument, dat weer in zwang komt. (eenhoorn). 10. Als je een lam aanhaalt, merk je hoe zacht de vacht voelt, (lam, lama, aal). Niemand had het raadsel geheel goed: Vier en twintig punten kregen: Eike blaadje, Duimeleintje en Bambi. Drie en twintig punten: Zilvervosje, Sa rina en Poolster. Twintig punten: Meizoentje, Fluitekruid en Appelsnoetje. Achttien punten: Sprinkhaan en Paul Vlaanderen. Zestien: Leesgraag en Hoepeltje. Vijftien: Manestraaltje en Tuinman. Dit zijn alleen degenen, die alle drie de ronden meegedaan hebben en dus nog een kans op een boek kunnen wagen. De an dere inzenders kregen voor dit raadsel: ROY ROGERS (1). MEREL (5), DUIF (11) en CINDERELLA (11). ELFJE POETSGRAAG (1), DIK TROM (1), NONJA (5). Tot de volgende week! TANTE ELS De winkeliersvereniging „Eendracht maakt macht" hield Woensdagavond onder voorzitterschap van de heer M. Buitenhuis haar jaarlijkse ledenvergadering in hotel „Ter Burg". De winkelsluiting is nog altijd een du bieuze zaak, hoewel volgens de voorzitter uit een enquête gebleken is, dat de meer derheid der zakenlieden het meest voor een Dinsdagmiddagsluiting voelt, is dit door het gemeentebestuur nog steeds niet bekrach tigd. Er werd besloten om naar aanleiding van het jubileum der Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond een bedrag van 1. per lid uit de kas aan genoemde bond te schenken als bijdrage voor de aankoop van een nieuw kantoorgebouw. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer H. Blom als voorzitter herkozen, terwijl voor de heer L. Prijs, die zich niet herkiesbaar had gesteld, de heer J. v. d. Velden als tweede secretaris gekozen werd. Medegedeeld werd vervolgens dat het bestuur een schrijven van de Stichting „650 jaar stad" had ontvangen om in de komen de feestweek een winkelweek te organi seren. Besloten werd om dit verzoek in handen van de reclame-commissie te geven, die zich met een reclame-deskundige hier over in verbinding zal stellen. Tenslotte werd voorgesteld om op de we kelijkse marktdag (Woensdag) een actie op touw te zetten teneinde het publiek uit de omliggende plaatsen op de Beverwijkse winkelstand te wijzen. Na een felle discussie hierover werd be sloten dat "net bestuur deze zaak verder in behandeling zou nemen. Briefjes vóór Dinsdag Kennemerlaan 154, IJmuiden of aan de bezorger mee geven. Het puntenraadsel van vorige week was voor sommigen erg moeilijk. Daarom zal ik bij de oplossing ook nog even de zinnen zetten, dan kunnen jullie zelf de woorden nakijken. 1. Wel eeuwen lang Ans, hebben hon derden mensen naar de vervaardiging van goud gezocht, (leeuw, gans, hond). 2. Bij de rugvin kun je zien, dat dit geen snoek kan zijn. Een dergelijke vis heeft Bij de marine zijn plannen in voorberei ding voor het instellen van een Mijnen uitkijkdienst langs zeegaten en haven toegangen. zoals IJmuiden, Hoek van Hol land, de Schelde en andere. De taak van het personeel van deze dienst zal zijn in tijd van oorlog of oorlogs gevaar deze wateren voortdurend te ob serveren, teneinde de plaats van afgewor pen of gelegde mijnen te kunnen vast stellen. Het is de bedoeling hiervoor vrij willigers aan te trekken, die minder dan 10 km van de plaats wonen waar de dienst moet worden verricht. Zij zullen buiten de diensturen in hun eigen woning blijven. Deze vrijwilligers kunnen een verbintenis bij de marine sluiten, waarna zij voor hun taak worden opgeleid. Zowel voor de op- leidingstijd, als voor de dienst verricht in tijd van oorlog of oorlogsgevaar, is een be zoldiging ingesteld. In aanmerking zullen komen mannen van 18 tot 50 jaar, die kunnen dienen tot hun 60ste jaar. Zij moeten echter de eer ste militaire oefening bij een der krijgs machtonderdelen hebben volbracht en geen militaire mobilisatiebestemming hebben. Zij die zich reeds hebben verbonden bij de nationale reserve, de reservepol itie, de reservegrensbewaking of soortgelijke in stellingen komen niet in aanmerking. De aanstelling van vrijwilligers zal geschieden volgens het oordeel der marine-autoritei ten en na lichamelijke keuring. OVERSCHRIJVING Aan de speler J. Pettes is per 19 Maart overschijving verleend van de VV „SEW" te Nibbixwoud, naar de RKW „Vitesse '22". Deze ballon is ongeveer 33 meter lang en 12 meter hoog en bevat 150.000 kubieke voet helium. Zij zal worden gebruikt bij de uitzendingen van de „Stem van Amerika" door het Amerikaanse radioschip „Courier". De ballon zal namelijk de antennes dragen van dit drijvende radio-station. Schooltje aan de Schans afgekeurd, Groenelaan te klein De Christelijke Vereniging voor voorbe reidend lager onderwijs „Pauline Nolthe- nius" hield Woensdagavond in 'het vereni gingsgebouw aan de Schans een ledenver gadering. Het hoofd der school, mejuffrouw Mun- niksma, bracht in haar jaarverslag naar voren, dat dank zij de medewerking der ouders, de opvoering van „Assepoester" een dusdanig succes was geworden, dat nu ook de „tweede-jaars" allen over een eigen stoeltje en bankje beschikten. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de dames Eecen en Meyer als bestuurs leden gekozen. Vervolgens bleek het bestuur met moei lijkheden te zitten inzake een schoolge bouw: het schooltje aan de Groenelaan was veel te klein geworden; het gebouw aan de Schans is op medische gronden als kleuterschool afgekeurd. Men heeft thans het plan om een nieuwe kleuterschool te bouwen op het land ge legen in het verlengde van de Margriet straat. Aangezien de financiën hiertoe niet toereikend zijn, wilde men trachten met be hulp van de leden over te gaan tot het ge deeltelijk zelf bouwen. Aangezien het bestuur in deze wel idea listisch maar weinig zakelijk aangelegd bleek te zijn, werden er geen spijkers met koppen geslagen. Na afloop van de verga dering werden de aanwezigen in staat ge steld om de werkstukjes van de kleuters te bezichtigen. Geanimeerde wedstrijden luisterden jubileum op De bridgeclub ,.De Gieteling" vierde haar 15-jarig bestaan met een onderlinge feest avond in het Statenhuis. De voorzitter, de heer Gerssen, hield een herdenkingsrede, waarin hij de verschillende wederwaardigheden der afgelopen 15 jaren de revue liet passeren. Hij memoreerde de traditionele maanddrives die men organi seerde en welker aantal reeds de 100 had over schreden en verheugde zich over de grote bloei van de club, maar vooral over de vriendschappelijke, gezellige sfeer. Vervolgens kwam de voorzitter van de hoofdvereniging de beambtenorganisatie der Hoogovens de heer Grégouir haar onderafdeling gelukwensen onder het aan bieden van twee fraaie jubileumwisselbekers. De avond is verder doorgebracht met een vlaggetjesdrive, welk bridgespel uitbundige vrolijkheid veroorzaakte. De wisselbekers werden voor de eerste keer uitgereikt aan de heren TabakKleyn, die het clubkampioenschap verwierven, ter wijl zij tevens elk een kleine beker als blij vend bezit mochten ontvangen. Aan de overige le en 2e prijswinnaars van elke groep werden médailles uitgereikt. De voornaamste uitslagen van de competi tie om het clubkampioenschap waren: Afd. A: 1. Tabak—Kleyn 602,39: 2. v. Om meren—Schik 598,42; 3. heer en mevr. Gers sen 595.42. Afd. B: 1. Schuurmanv. d. Linde 394.46; 2. Keyser—Baggerman 572,52; 3. Zandbergen Hart 569.58. Afd. C: 1. Poolman—v. d. Leer 574.75: 2. KroonsbergKonz Jr. 562,31; 3. dames Vis serGroot 551.68. Afd. D: 1. dames SmitKonz 560.42; 2. mevr. RevmerKoudijs 541.04; 3. heer en mevr. Edelenbos 537. Afd. E: dames TabakKleyn 530.01; 2. heer en mevr. Admiraal 513,60; 3. heer en mevr. De Korver 506.86. De einduitslagen van de competitie om het duplicate-kamoioenschap waren: Afd. A: 1. Visser—Groot en dames Visser- Groot 11 mp.; 2. Zandbergen—Hart en Schuurman—Spruit 9 m.p. Afd B: 1. (na herkampl v. Ommeren Schik en heer en mevr. Gerssen 12 m.p.; 2. heer en mevr. v. d. Cappelle en dames Smit Konz 12 mp.; 3. dames v. EssenKeyser en mevr. RevmerKoudijs 11 m.p. Tussen de nos. 1 van afd. A en B zal nog een beslissingswedstrijd gespeeld worden om de titel van duplicate-kampioen. Met de kamermuziekavond, die door een drietal plaatselijke musici Woensdagavond in de Doopsgezinde kerk gegeven werd, be oogden de organisatoren een tweeledig doel: de baten ervan ten goede te laten komen aan het bouwfonds voor een nieuw bedehuis en te IJmuiden-West, dat, zozeer verstoken is van culturele ontspanning, een muziekuitvoering van een goed gehalte te geven. Gezien de grote belangstelling, de aan dacht waarmee het gebodene gevolgd werd en het peil van het concert, is dat doel zeker bereikt. De enige aanmerking, die wij zouden willen maken, is dat, ook nu weer, het programma te lang was. Men geeft het publiek zodoende van het goede teveel, waardoor zulk een concert zijn karakter van een ontspanningsavond volkomen ver liest. Het spel van het drietal musici telde verscheiden hoogtepunten. Van mevrouw Riek Mantje-Coppée was dat in het eerste deel van Bachs Viool sonate in b-klein, welk in de Chièsavorm geschreven werk zij op boeiende wijze voordroeg. Het Adagio interpreteerde zij op een wijze, die de serene sfeer welke voor dit deel zo ken merkend is, volkomen tot haar recht deed komen. Het dubbelspel was zuiver en technisch beheerst. De piano nam in de Allegro-finale een te dominerende positie in, waaronder de vioolklank te lijden kreeg. Ook in Mozarts kos'.elijk-melodieuze sonate in C-groot, waarin blijmoedigheid en opgewektheid de hoofdtoon voeren, was haar voordracht te waarderen. Leny Hubbeling's beste vertolking was die van de bekoorlijke sonate in d-klein van Scarlatti. De artistiek verantwoorde interpretatie, welke zij van deze klas sieke compositie gaf, maakte haar tot een pianiste, die niet alleen haar métier maar ook haar roeping verstaat. Ook als bege leidster bleek zij een niet genoeg te waar deren kracht te zijn. De fluitist Jan Poolman bewees zijn klasse in een sonate van Loeillet, waarvan de Gavotte van een ontroerende schoon heid was. Haydn's wijdlopige sonate in G, technisch een hele opgave, kon niet tegen het werk van de bekende Franse meester op, hetgeen ook in Poolmans spel hoorbaar was. Op veelvuldig verzoek heeft men onder meer nog gezamenlijk „Prélude, recitatief en variaties" van de moderne Franse orga nist Maurice Duruflé gespeeld, die op een vorig concert zo zeer in de smaak geval len was. A. J. VAN DER WEIJDEN Het ligt. in de bedoeling van het DCIJ- bestuur om in de maand September weer een kwartettentournooi te organiseren voor dam mers uit de gemeente Velsen, zoals bij het 75-jarig bestaan van IJmuiden is gebeurd. Bij wijze van training speelden in het club lokaal van DCIJ al vertegenwoordigers van de Zuidzijde een vriendschappelijke ont moeting. De visrokers, die in het najaar de vierde prijs wisten te veroveren kregen nu een fikse nederlaag van de „Shamrock"-mannen aan de broek. De gedétailleerde iutslag luidt: Visrokers Shamrock" 1. E. Schade—J. Koppelman1—1 2. P. Schadé—J. Jochems 20 3. H. HamJ. Zeeuw 02 4. H. VermaatB. Heuke02 5. W. TerhorstJ. Deen 02 6. G. KwakA. Schilling 02 7. H. VerheyP. v. Straten 02 Totaal voor „Shamrock" 311 welke ploeg beslag legde op de prijs van DCIJ. Het is de Castricumse tuinder J. de Boer geweest die Woensdag met de eerste aardbeien van dit seizoen naar de markt kwam. Het was nog maar één doosje, dat verkocht is voor de prijs van fl.05. Nadat het bestuur van de RAC-West (district Haarlem) vorig jaar met succes autosprints op het circuit van Zandvoort had gehouden, heeft het plannen gemaakt dit jaar twee maal van dergelijke wedstrijden uit te schrijven. Zaterdagmiddag wordt de eerste gehouden en op een Zondag in het najaar zullen deelnemers voor de tweede keer naar Zandvoort komen. In het afge lopen najaar moest een afstand van 500 me ter afgelegd worden, thans 900 meter. Op het programma staan zowel sprints als klasse mentsproeven. De deelnemers(sters), zestig in totaal, moeten twee keer deelnemen aan de sprint en twee keer aan de klassements proef. De verrichtingen van de vier ritten gelden voor de totaaluitslag. De belangstelling van de zijde der deel nemers was blijkbaar groot. Om het pro gramma op tijd af te werken is besloten het aantal te beperken tot zestig. De dames en hererf zijn in zes klassen ondergebracht, na melijk een klasse voor sportwagens en vijf voor toerwagens (wagens tot 1100 cc., van 1100 tot 1200, 1200 tot 1500, 1500 tot 3000 en boven 3000 cc.). Er worden in alle klassen prijzen uitgereikt en bovendien worden prij zen beschikbaar gesteld in het totaal klassement. Tot de deelnemers (sters) behoren de dames baronesse Van Till, C. Schade. Van Strien, Kokkes en de heren Van der Lof, Kokkes, Van Zuylen van Nyevelt, Adams. Seegers, Barendregt. dr. Groenhart en Van Beers. Gatsonides zal bij de sprints en de klasse mentsproef voorrijden. Hij rijdt in de wagen waarmee hij binnenkort aan een rallye in Engeland deelneemt. Het bestuur van het district Haarlem van de R/ H-West deelde ons mee dat het er naar streeft bij de toeschouwers een beter begrip duidelijk te maken voor datgene dat de Nederlandse rijders in het buitenland moeten presteren. Tevens wil de RAC-West het circuit te Zandvoort een nog grotere bekendheid geven. Aalsdijk, 18 te Le Havre. Aalsum, 19 te Port Said. Arnedijk. 19 te New Orleans. Amstelland, 19 van Hamburg te Amsterdam. Axeldijk, 19 15 u. v. Bremen te Hoek v. Hol land verwacht. Arendskerk, 19 van Manilla te Kobe. Aard rik, 19 v. Havanna n. Antwerpen. A'.dabi, 18 van Hamburg naar R'dam. Aletta, 17 v. Pladju n. Port Swettenham. Aikaid, 11 215 m. ZO. St. Vincent. Aludra, 18 660 m. ZW. Flores. Alwaki. 18 560 m. ZO. Bermuda. Amsteldiep, 13 520 m. NO. Flores. Amsielpark, 13 420 m N.NW. Flores. Amstelveen, 18 v. Antwerpen naar Londen. Argos, pass. 18 Brunsbüttel. Arkeldijk, 18 410 m. W. Scilly's. Ar.dijk, 18 v. New Orleans n. Corpus Christi. Boschfontein, 18 v. Mombassa n. Tanga. Blijdendijk, 18 van New York naar Rotterdam. Barendrecht, 18 van Antarctic naar Kaapstad. Bloemfontein, 18 dwars Lissabon. Blommersdijk. 18 240 m. ZO. Kp. Race. Britsum, 18 840 m. O.NO. Cp. Henry. Caltex Delft, 18 v. Sidon n. R'dam. Caltex Nederland, pass. 19 Finisterre. Caltex The Hague, 18 v. R'dam n. Sidon. Clavella, 18 v. R'dam n. Vado. Cronenburgh, 18 v. R'dam naar Bibao. Callisto, 18 210 m. ZW. St. Miguel. Caltex Pernis, pass. 18 Panteilaria. Celebes, 19 v. Kidjang te Cheribon. Cistula, 18 860 m. O.NO. Bermuda. Coryda, 19 v. Djakarta te Pladju. Castor, 18 v. Trinidad n. Georgetwon. Ceram. 18 80 m. W.t.Z. Kundfida n. Aden. Dalerdijk, 18 te Vancouver. Deifshaven, 18 Cp. Blanco gepass. Drente, 18 nog te Balikpapan. Duivendrecht, 18 70 m. NO. Fortaleza. Duivendijk, 17 450 m. ZW. Mona eil. Delft, 19 v. Huasco te Caldera. Elmina, 19 Freetown verwacht. Esso Amsterdam 18 rede Aruba. Eos, 19 te Amsterdam. Eemdijk, pass. 19 Vlissingen n. Antw. Etrema, 18 1180 m. ZW. Madeira. Edam, 19 450 m. ZO. Kp. Race n. Antw. Ena, 18 830 m. NO. Martinique. Friesland (SSM), 18 v. Huil n. Antwerpen. Gouwe, 19 v. Sluiskil n. R'dam alw. 20 verw. Graveland, 18 van Santos. Grootekerk. pass. 19 Straat Messina. Heelsum, 19 te Charleston n. Antwerpen. Hercules, 18 v. R'dam naar Malta. Haarlem, 18 te Hamburg. Haulerwijk, 18 290 m. ZW. Lands End. Helena, 18 v. Piombino naar Trinidad. Helicon, 18 580 m. NO. Guadeloupe. Hersilia, 18 ZW. St. Maria. Hestia, 13 270 m. ZW.t.W. Lands End. Helder, 18 v. Moltendo n. Callao. Hydra, 18 v. New Orleans n. Laguaira. Ittersum. 18 440 m. W. Flores. Japara (KRL), 18 bij Elbe Cape n. Aden. Jupiter, 19 v. Izmir te Patras. Kaimana, 18 v. Sibolba n. Sinabang. Karsik, 18 450 m. O. Mombassa. Leuvekerk, 18 v. Genua n. Marseille. Loosdrecht, 13 te Le Havre. Luna, 18 van Amsterdam naar Hamburg. Laurenskerk, 19 v. Bahrein naar R'dam. Laagkerk, pass. 18 Kp. Vincent. Meliskerk, 19 v. Kaapstad te Port Elizabeth. Muiderkerk, pass. 18 Gibraltar. Maasland. 19 te Montevideo. Maas, pass. 18 Kp. St. Vincent. Malea, pass. 18 Port Soedan. Marisa, 18 75 m. NO. Sombrero eil. Marken. 18 750 m. ZW. Flores. Mirza, 18 rede Poeloe Sambre. Maaskerk, 19 v. Freetown te Abidjan verw. Malvina, 18 bij Kp. Bougaroni. Manoeran, 18 Billiton gepass. Nieuw Amsterdam. 18 v. N. York te St. Thomas Nestor, pass. 18 Algiers. Noordwijk, 18 bij Kp. Vincent. Noordam. 18 340 m. ZO. Kp. Race. Omala. 19 te Singapore. Oberon, 18 bü Turks eil. Orestes, 18 190 m. O.ZO. Trinidad. Papendrecht, vertr. 19 v. R'dam n. Perz. Golf Prins Fred. Willem, 20 v. Rouaan te Amster dam verwacht. Phrontis, 18 v. Swansea n. Port Said. Prins Maurits, 18 215 m. W. Ouessant. Prins Willem v. Oranje 18 n. Southampton. Prins Willem IV, 18 v. Rouaan rede Casablanca Pygmalion, pass. 18 Westpunt Jamaica. Paula. 18 120 m. W. Cambodia Point. Poeloe Laut, 18 250 m. NW. Str. Messina. Polyphemus, 18 230 m. W.t.N. Minijcoy. Prins Fred. Hendrik. 18 v. Bremen n. Hamburg. Rotti, 18 v. Djibouti n. Pondicherry. Rempang. 13 v. Antwerpen te Amsterdam. Ridderkerk. 18 v. A'dam n. Hamburg Radja, 19 v. Baltimore n. Houston. Riouw, 18 280 m. NO. Fayal. i Roebiah, 18 v. Soeratoaja n. Palembang. Alles zakte. Zoals Dinsdag eigenlijk al werd aangekondigd, daalden de noterin gen gisteren nog een beetje verder. Met de schelvis zag het er al bij de aanvang van de afslag niet florissant uit, daar de inzet- prijzen aanmerkelijk lager lagen, dan die van Dinsdag. Bij iedere ronde zakten de prijzen verder in, zodat tegen het eind van de markt de grote soorten niet meer kon den opbrengen dan 28 en 27 per kist en de braat die Dinsdag nog vrij goed stond genoteerd nog slechts 21 kon ma ken. De grote, dichte trawlerwijting, prima van kwaliteit, die in het begin van de week nog 18 op kon brengen, zakte op 11 en die van de loggers tot net boven de op- vangprijzen. Ook de gestripte soorten waren uit de gratie en konden slechts bij uitzondering de 14 halen. In de tong tra den, met uitzondering van de grove slips die iets duurder waren dan Dinsdag, met 1.25 per kilo, geen veranderingen op, zodat de lappen weer voor 2.25 en de klein- middel voor 1.85 tot 1.90 van de hand gingen. Voor de grote sloeharing bestond veel belangstelling. Vooral nu de laatste dagen zeer geringe aanvoeren van dit soort plaats vinden, nemen de rokerijen en con- servenindustrieën gretig af en wordt grif 16 tot 18 per kist neergeteld. Hetzelfde gold voor de makreel, die 34 opbracht. De grote kabeljauw ging dezelfde weg als de schelvis: zeer goede regels grote dikkop pen konden met veel spul en moeite 80 maken, maar de gemiddelde prijzen kwa men later niet veel hoger dan tot 75 per 10 stuks. De middelkwaliteiten varieerden van 30 tot 35. Stormreis. Behalve de Allan Water, die vandaag aan de afslag kwam met 240 kisten schelvis en piepers, 130 Noordharing, 100 koolvis, 130 wijting, 110 makreel, 10 heilbot, 230 stuks stijve kabeljauwen waren er ook weer de nodige kustvaartuigen en enkele Noordloggers, welke laatste vrij grote schelvisaanvoeren aanbrachten. Bui ten verwachting kwam Woensdagmiddag nog bericht van de „Johannes Polderman" door, die stomende was voor de Vrijdag markt met 180 kisten schelvis en piepers, 50 kabeljauw en gullen, 100 makreel, 80 haring, 110 gestripte wijting, 85 dichte wij ting, en 80 kisten koolvis. Het slechte weer om de Noord had de schipper doen beslui ten maar een punt achter de reis te zetten en nog deze week te markten. Of de „Pol derman" echter op tijd voor de Vrijdag markt kan binnen zijn, blijft nog een vraag, omdat slechts met halve kracht kan wor den gestoomd wegens stormweer. Dure Duyvis. De hoogste besommer werd Woensdag de „Catharina Duyvis", die 23.000 maakte voor een korte 13-daagse trip; de „Flamingo" besomde 20.000 voor een 12-daagse reis, de Vikingbank en de .Batavia" ieder 18000. beide voor 13- daagse reizen en de IJM 209 was als van ouds de beste van de loggers met een re sultaat van 12.700. Toch haring. Hoewel de „Post Boy" Donderdag nog niet binnen was met haring, kwam er toch nog Silverpitharing waar voor de VL 85 zorgde die 700 manden op loste. In en uit. Woensdag kwamen binnen (tot 15 uur): IJM 210, VL 78, UK 4, TEX 114, 33, IJM 34. KW 168, RO 3, KW 128, BR 28, RO 25. HD 184, VL 85. Naar zee vertrokken: IJM 241, 239, 202, 249, 262, 215, 206, 226, CG 1, BR 46, 59, VD 68, UK 18, 215, BR 7, UK 258, 203, 172, 93, 25, 143, 94, 199, 70, 80, 179, 25, 78. 75, 169, 241, 77, 154, 86. UK 17, 261, 49, EH 20, TX 4, 33, 11, RO 3. KW 168, 128, IJM 116, VL 77, UK 9, 115, 50, 99, 85, 8, 200, 194, 32, 120, 4, 47, 154, 90. Wisselvallig. De laatste vangstberich- ten van de Silverpitvissers zijn zeer uit eenlopend, maar in doorsnede toch niet erg florissant meer. Maandag zijn er nog vrij goede vangsten gemeld en gingen er zelfs nog trekken uit van 100 manden en soms meer. Dinsdag en Woensdag werd het al hard minder en werden voor dezelfde vangst meermalen vijf trekken gemaakt. Reden waarom ook van de „Post Boy" nog geen bericht van binnenkomst is ont vangen. Prijzen. Heilbot 3.252.10, gr. tong 2.702.45, grm. tong 1.951.83, kim. tong 2.192.02, kl. tong I 1.741.59, kl. tong II 1.601.45, tarbot I 1.901.35 per 1 kg. Tarbot II 79—74, tarbot III 72—65, tarbot IV 6139, gr. griet 67, tongschar 9484, schartong 3729, gr. schol 35, grm. schol 6658, kim. schol 7463, kl. schol I 57 52, kl. schol II 328, schar 218, bot 15 10, v. haring 2415, makreel 3328, gr. schelvis 3624, grm. schelvis 3425, kim. schelvis 3323.50, kl. schelvis I 31 23, kl. schelvis II 2511, wijting 218, gr. gul 4234, mid. gul 4740, kl. gul 4028, ham 10080, kl. wolf 36.5032, poontjes 15.508. kl. koolvis zw 2018, kl. koolvis wit 27.8525 per 50 kg. Gr. kabeljauw 14868, gr. koolvis zw. 5036, gr. koolvis wit 6860, gr. leng 7261, gr. wolf 8880 per 125 kg. Aanvoer 135 kisten tong en tarbot, 13 heilbot, 5 griet, 18 tongschar en schartong, 450 schol, 335 schar, 45 bot, 450 haring, 320 makreel, 1520 schelvis, 780 wijting, 270 kabeljauw en gul, 29 leng, 8 ham, 52 wolf, 85 poon, 505 koolvis, 100 diversen. Totaal 5120 kisten. Besommingen. IJM 99 Batavia 18700, IJM 183 Vikingbank 18060, IJM 25 Flamin go 19900, 1 Trawler met 23.800. IJM 209 12600, IJM 210 2790, KW 57 1500, VL 78 5890, KW 168 4850, KW 12 430, CZ 3 1380, RO 3 1200, TX 33 1670, KW 128 570, BR 28 300. Rondo, 18 900 m. ZW.t.W. Flores. Rodas, 18 v. Kingston n. Trinidad. Rotula, 19 540 m. O. Sydney. Scherpendrecht, 18 v. Singapore n. Bahrein. Sloterdijk, 18 v. Colombo n. Port Said. Sommelsdijk, pass. 18 Miami. Stad Leiden, pass. 18 Turks eil. Stad Maassluis, pass. 18 Finisterre. Straat Makassar, 18 v. Mirl n. Zamblanga. Saroena, 18 op Musi Rivier. Siberoet, 18 te Medan. Sliedreeht, 18 700 m. NO. Sombrero. Soestdijk, 18 580 m. W. Gibraltar. Stad Arnhem, 18 700 m. O.ZO. Bermuda. Stad Breda, 18 265 m. W. Ouessant. Stad Vlaardingen, 18 300 m. W. Flores. Stanvac Talang Akar, 19 te Sungelgerong verw. Stentor. 18 te New York. Salawati, 18 110 m. N. Banka. Tjisadane, 19 v. Hongkong te Singapore. Tiba, pass. 18 St. Pauls Rock. Tjiluwah, pass. 18 Saigon. Tomori, 18 1010 m. O. Cp. Henry. Tripang, pass. 18 Perim. Tabian, 18 in Straat Banka n. Singapore. Tegelberg, 18 Quillimane gepass. Teiresias, 18 v. Makassar n. Soerabaja. Telamon, 18 v. Ciudad Trujillo n. Puerto Plata. Tiberius, 19v. Curagao n. Aruba. Tomgkol, 18 nog te Algiers. Veendam, 19 v. R'dam te New York. Waterman, 18 in Golf v. Biscaye. Wieldrecht, 19 v. Durban te East London. Waal, verm. 19 v. Le Havre naar A'dam. Woensdrecht, 19 v. New Yorft te Curagao. Waingapoe, 18 v. Waingapoe n. Waikelo. Waiwerang. 18 v. Soerabaja n. Singapore. Winterswijk. 18 Finisterre gepass. Westerdam, 18 720 m- W. Scilly's. IJsel, 19 v. Alexander te Beiroeth verw. Zonnewijk, vertr. 21 van Puerto Padre naai. Santiago. Zuiderkruis, 18 1020 m. W.t.Z. Scillv's.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10