Het toetsingsrecht toch in de Grondwet Lagerhuiscommissie wil het naadje van de kous weten De radio geeft Vrijdag „M.S.A." Harriman werd gehoord Engelse basis in de Eelgische Kempen PANDA'S HEREN-LEVEN DONDERDAG 20 MAART 1952 2 TWEEDE KAMER Een door minister Beel ontraden amendement- Serrarens aangenomen met 46 tegen 40 stemmen Neem een dpos echte VERKOUDHEID In en op de Noordzee „Bron van welvaart," zegt de minister Aardbeving op de Etna 'Als de schoonmaak Regenverzekering voor vacantiegangers Canadese ambassadeur in Rome benoemd CVan onze parlementaire redacteur) Voordat minister Beel antwoordde op de opmerkingen over de voorgestelde Grondwetswijziging inzake de buitenland se betrekkingen, lag er een gewijzigd amendement-Serrarens (KVP) ter tafel, om in de Grondwet uitdrukkelijk het recht van de rechter vast te leggen tot toetsing van verdragen aan wettelijke voorschrif ten. De minister van Binnenlandse Zaken bleef zich met klem verzetten tegen dit streven van een deel der Kamer, het toet singsrecht van wetten aan verdragen in onze hoogste staatswet op te nemen. Hij gaf in overweging dit punt te laten rusten tot de algemene Grondwetsherziening. De regering gaf gehoor aan de wens van mr. Burger (Arbeid) om de grondwette lijke eis inzake toestemming van de Sta ten-Generaal voor het in oorlog verklaren van het Koninkrijk niet te doen gelden als zulks tengevolge van een feitelijk be staande oorlogstoestand onmogelijk bleek te zijn. Voorts verenigde zij zich met het denkbeeld van de heer Bruins Slot (AR) om de voorafgaande toestemming van de Staten-Generaal ook te verlangen voor de verklaring van beëindiging van een oor log. Met aantekening van het communis tische „tegen" ging de Kamer met de nieuwe tekst van artikel 59 accoord. Mr. Oud (WD) bepleitte de interna tionaal gebruikelijke term „verdrag" in de Grondwet te handhaven en deze term niet te vervangen door „overeenkomst". Minister Beel antwoordde, dat wij in de praktijk sinds lang het begrip „verdrag" kennen als een bepaald soort overeenkom sten. Het desbetreffende amendement-Oud ontried hij namens de regering zeer ern stig; het zou namelijk ondoeltreffend en in strijd met het spraakgebruik zijn. Met 57 tegen 26 stemmen won de rege ring op dit punt het pleit. Het nieuw voorgestelde stelsel betref fende parlementaire goedkeuring van overeenkomsten komt in grote trekken hierop neer, dat zij als stilzwijgend ver leend zal gelden wanneer niet binnen 30 dagen na overlegging van de overeenkomst door of namens een der Kamers de wens wordt kenbaar gemaakt dat de regeling aan de uitspraak van de Staten-Generaal zal worden onderworpen of indien de beide Kamers vóór afloop van die termijn verklaren, dat geen uitspraak wordt ver langd. De heer Bruins Slot (AR) stelde voor dat een overeenkomst ter goedkeu ring moet worden voorgejegd indien één vijfde van het aantal leden van één der Kamers dit verzoekt. Mr. Oud (WD.) wilde met behulp van een amendement schorsing van de daar voor gestelde termijn gedurende de tijd, dat de zitting der Staten-Generaal ge sloten is. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer beide amendementen aan. Op de regel inzake het vereiste omtrent uitdrukkelijke óf stilzwijgende parlemen taire goedkeuring van overeenkomsten zal de Grondwet enige uitzonderingen bevat ten. Met name als het een overeenkomst betreft, waarvoor dit bij de wet is bepaald, of wel een, die louter uitvoering of ver lenging van een goedgekeurde overeen komst beoogt. In deze beide gevallen is in feite het Parlement er al eerder aan te pas gekomen. Een amendement-Serrarens dat beoogde verlenging van een overeenkomst niet tot de uitzonderingen op de regél van uitdrukkelijke of stilzwijgende parlemen taire goedkeuring te doen behoren voorts als het gaat om een voor ten hoog ste één jaar geldende en geen belangrijke geldelijke verplichtingen aan het Ko ninkrijk opleggende overeenkomsten, werd aangenomen. ADVERTENTIE PASTILLES TEGEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Kinderen en mensen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Schoolradio. 10.50 Pla ten. 11.20 Feuilleton. 11.35 Piano. 12.00 Dans muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole orkest. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Die Wal- küre. Ie acte, opera (gr.platen). Pl.m. 15.25 Voordracht. Pl.m. 15.45 Piano. 16.00 Joodse liederen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Muziekpraatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Feli citaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Piano. 19.10 Wat doet uw man?, klankbeeld. 19.30 Wat dunkt u van de Christus?, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Platen. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Leven op de aarde, causerie. 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.30 De Ducdalf. 21.50 Buitenlands overzicht. 22.05 Rhythmische muziek. 22.30 Platen. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.3024.00 Orkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zie ken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Hobo en piano. 11.30 Platen. 12.00 Gevarieer de muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Amuse mentsmuziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Vocaal ensemble. 13.45 Platen. 14.00 Welke eenjarige bloemplanten zaaien we onder glas?, causerie. 14.15 Platen. 14.30 Harpensemble. 15.00 Vocaal kwartet. 15.25 Platen. 15.40 Voordracht. 16.00 Viool en piano. 16.30 Voordracht. 16.50 Platen. 17.00 Verzoekprogramma voor de jeugd. 17.30 In dienst van het Vaderland. 17.40 Platen. 17.45 Fries programma. 18.00 Nieuws. 18.15 Orgel. 18.35 Platen. 18.40 Radiokrant. 19.00 Die Meistersinger von Nürnberg, opera fplaten). 23.30 Nieuws. 23.45—24.00 Overdenking. TELEVISIE fA.V.R.O.l 20.15—21.45 Tolevizier. De instrumenten van het orkest, film. Telemimiek. Dans met piano- en accordeonbegeleiding. BPUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen, 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Hammondorgel. 14.0015.30 School radio. 17.00 Nieuws. 17.10 Amusementsorkest. ]".00 Platen, 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. "0 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 'ualiteit. 19 50 c -"-serie. 20.00 Platen. 20.15 t mphonie-o - n solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Causer er '.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. In het regeringsvoorstel kwam nog een uitzondering-voorziening voor een andere groep van gevallen voor. Indien in buiten gewone gevallen van dringende aard het belang van het Koninkrijk eist, dat de overeenkomst zonder verwijl van kracht wordt zou dat volgens het regerings voorstel zonder voorafgaande goedkeu ring geschieden. Met het oog op regeling van de latere goedkeurings-procedure waaromtrent het regeringsontwerp ook een en ander voorschrijft was er een amendementen-,.huwelijk" tussen de af gevaardigde Se v ra r ens (KVP) en mr. Burger (Arbeid) gesloten. Het resultaat vond alleen de heer Hoogcarspel (Comm.) minder fraai. Met name ontdekte hij „venijn in de staart van het kind". Minister Beel dacht hier over echter gunstiger en zou zelfs tot adoptie van deze amendements-spruit zijn overgegaan, als de heer Hoogcarspel niet in verzet ware gekomen. De regeling, voorgesteld door de heren Serrarens en Burger, komt hierop neer, dat een overeenkomst, die onverwijld gaat werken, wordt aangegaan onder voorbe houd van beëindiging indien de Staten- Generaal haar naderhand niet zou goed keuren. Deze bepaling zal niet van toepas sing zijn als het belang van het Koninkrijk zich daiyrtegen bepaaldelijk verzet. In deze staart zag de heer Hoogcarspel het venijn, vooral ook omdat de regering uitmaakt of het belang van het Koninkrijk zich tegen onverwijlde overlegging van een overeenkomst aan 't parlement verzet. Met 76 tegen 10 stemmen nam de Kamer het artikel aan, inhoudende, dat als de ontwikkeling van de internationale rechts orde zulks vordert, in een overeenkomst van bepalingen van de Grondwet kan worden afgeweken. In zodanig geval ge schiedt de goedkeuring niet dan door een uitspraak van de Staten-Generaal met twee-derde uitgebrachte stemmen in elk der Kaniers. Alleen de Communisten, de Staatkundig-Gereformeerden en de heer Wel ter (KNP) stemden tegen. Een kort, maar niettemin belangwek kend debat werd hierna nogmaals over het toetsings-amendement gehouden, welks aanneming minister Beel opnieuw namens de regering zeer ernstig ontried, echter zonder succes. De minister meende nog een voltreffer te kunnen loslaten met be hulp van een door hem uit het Schuman- verdrag opgediepte bepaling. Professor R o m m e (KVP) die zich fluks de Memorie van Toelichting op dat verdrag door de griffie had laten brengen, trachtte aan de hand van hetgeen in die Memorie voorkomt aan te tonen, dat het door minister Beel voor zijn stelling aan gevoerde argument zich juist daartegen keerde. Het resultaat van de stemming leverde een nederlaag voor de regering op. Het door haar bestreden amendement-Serra rens kwam er met 46 tegen 40 stemmen. De tegenstemmers waren de VVD, de Christelijk-Historischen, de Staatkundig- Gereformeerden, de Communisten, acht tien leden van de P. v. d. A. en drie van de KVP. Aangezien straks de Eerste Kamer over het desbetreffende ontwerp in zijn geheel zal moeten beslissen en het overigens zo veel bepalingen bevat, die men daar ver moedelijk wel tot stand wil helpen bren gen, is de kans niet gering, dat het her- zieningsontwerp met het toetsingsrecht er in daar tenslotte een meerderheid zal be halen. Eenzelfde verwachting is dan ge grond voor het lot van het wetsontwerp bij behandeling in tweede aanleg door de na ontbinding te kiezen nieuwe Kamers. Bij die gelegenheid mist de Tweede Kamer het recht van amendement en vindt ook daar alleen stemming per wetsontwerp plaats. Ofschoon onder anderen een groot aantal leden van de P. v. d. A. tegen het toetsingsartikel ernstig bezwaar hebben zullen zij, naar aangenomen mag worden, toch, met het oog op wat het ontwerp in kwestie verder bevat, vóór stemmen, zo dat aldus de vereiste meerderheid van twee-derde behaald zal worden. Vóór de eindstemming verklaarde d s. Zandt (St. Geref.) tegen te zullen stem men omdat het zijns inzier.s het door Groen van Prinsterer zozeer veroordeelde internationalisme bevordert. De heer W e 11 e r (KNP) had er be zwaar tegen, dat de uitzondering omtrent overeenkomsten, die onverwijld van kracht kunnen worden zonder inmenging van de Staten-Generaal, de mogelijkheid open laat dat het parlementaire toezicht even tueel niet kan werken. Tenslotte kwam de heer Gortzak (Comm.) verklaren, dat wegens de aan tasting van hetgeen zijns inziens in een Grondwet moet staan, en gezien de dooi de Kamerleden gezworen trouw aan de Grondwet, de Communisten tegen zouden stemmen. Zo kwam het ontwerp er dan met 72 tegen 10 stemmen door. Voor het kabinet was het echter een bittere pil, dat het toetsingsrecht in het ontwerp een plaats heeft gekregen. „Okki" de achtarm heeft zijn tent opge slagen in de Haarlemse vishal. Die tent is helaas zijn (glazen) doodskist, want Okki blies vorig jaar herfst, toen hij ergens in het Engelse kanaal werd gevangen, zijn laatste adem uit. Daarmee stelde hij de heer W. P. de Vries teleur, want die had Okki in al zijn glorie naar Haarlem willen brengen, om hem daar ten toon te stellen. Dat heeft hij nu toch gedaan, maar de glo rie is er een beetje af. Geen nood overi gens, want in het Engelse Kanaal zijn nog meer inktvissen en daar wordt op het ogenblik druk jacht op gemaakt. Zolang de kou echter blijft aanhouden zullen de jagers weinig succes hebben, want octopi hebben de gewoonte de kou te ontvluchten. Zij zoeken dan diep water op, waar zij in ieder geval voor de mens onbereikbaar zijn. Maar voordat op 21 April in de Haar lemse vishal de tentoonstelling „De Noord zee" wordt gesloten, zal er een levende Okki te bewonderen zijn geweest. Maar Okki of geen Okki, een bezoek aan „De Noordzee" is de moeite waard. Ge zijt de kassa nog niet gepasseerd of ge staat oog in oog met een stel potvistanden die u de schrik om het hart doet slaan. Voor het feit dat de potvis zelf alleen maar op een plaatje te bewonderen is, kunt ge de organisatoren dankbaar zijn. De heer De Vries vertelde ons dat men niet min over deze rakkers moet denken. Dat doen wij dan ook niet meer, sinds wij hun vervaar lijk gebit hebben gezien. De potvis, die fa milie is van de walvis, trekt zich eigenlijk bitter weinig van de Noordzee aan. Hij trekt er alleen maar door. De vijfduizend liter zeewater die in een tank van de Gemeente-reiniging naar de Vishal zijn gebracht, zijn eerlijk verdeeld over enige aquaria die plaats bieden aan een aantal Noordzeebodem-bewoners. De Chinese wolhandkrab doet er zijn dutje temidden van wat wier, zich er niet van bewust dat hij en zijn familie op hun re tour zijn. Men vindt er verder garnalen, schollen, krabben en kreeften in gezapige rust bijeen. Vroegere familieleden van hen zijn een eindje verder geprepareerd en wel op een enorm wandbord geprikt, te midden van (eveneens geprepareerde) zee- spinnen en zonnesterren. Een aantal schel pen vormt het sluitstuk van wat zoal in de Noordzee leeft. Men heeft op deze tentoonstelling ook aandacht besteed aan wat er óp de Noord zee leeft. Dat is onder meer in beeld ge bracht met medewerking van de heer Arie van der Veer uit IJmuiden, die een deel van zijn archief naar de Vishal heeft laten overbrengen: tekeningen en modellen van trawlers. Ook de Koninklijke* Noord-Zuid hollandse Reddingmaatschappij is ver tegenwoordigd. Zij laat zien wat er gedaan wordt als het op de Noordzee spookt. Een combinatie van reders en handela ren in IJmuiden is uit de bus gekomen met de resultaten van het vorsen naar mogelijk heden om van een vissenhuid een stuk leer te maken. Zo kan men op deze tentoonstel ling kabeljauwlederen damesschoenen aan- niet in de mode zijn. WASHINGTON, (Reuter) „De be langrijkste post van de door de regering aangevraagde 7900 millioen dollar voor de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland in het komende belastingjaar is die, waarbij 1800 millioen dollar is uit getrokken voor steun aan de Europese ver dedigingsinspanning", aldus verklaarde Averell Harriman, directeur van het pro gramma voor wederzijdse beveiliging (de M.S.A.die Woensdag gehoord werd door de commissie voor buitenlandse aangele genheden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. „Ik geef toe", vervolgde Harriman, „dat het hier economische hulp betreft, doch zij is van geheel andere aard dan de finan ciële steun, die Europa volgens het plan- Marshall ontving. Deze laatste hulp had ten doel de Europese economie te verster ken, voor zoverre haar werk ten goede komt aan de burgerij. De steun aan de De werkzaamheden voor de uitbreiding van het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen vorderen goed. De voormalige „schuil kerk", grenzende aan het Peperhuis, is uit wendig reeds geheel gerestaureerd en de aangrenzende panden zijn nu aan de beurt. Dit. jaar zal men het museum met drie expositiezalen uitbreiden, die bestemd wor den voor de klederdrachtencollectie, de Zuiderzeewerken en de wordingsgeschie denis van de Zuiderzee. Het pand op de voorgrond (waartegen de ladder staat) is de voormalige „schuilkerk". Op de achter- treffen, die naar men ons verzekerde nog L grond het oorspronkelijke Zuiderzee museum (met trapgevel). ADVERTENTIE kracht onge^« *aS 4 drupp^r^\\vr\i MET SAPOBiEL. I BESCHERMT DE. HUID BRUSSEL (A.N.P.). Ongeveer een half jaar geleden werd in de Antwerpse Kem pen een aanvang gemaakt met de aanleg van een reusachtige Engelse bevoorradings basis voor de Engelse troepen in West- Duitsland. Deze basis zal zich uitstrekken over een oppervlakte van 1600 ha. en de aanleg ervan maakt vele onteigeningen noodzakelijk. De kosten van deze onteige ningen ten belope van 600 millioen francs zullen door België zelf gedragen moeten worden, terwijl dit land ook 1/10 gedeelte van de kosten, welke gemoeid gaan met de bouw van opslagplaatsen enzovoort voor zijn rekening moet nemen. Dit is een be drag van ongeveer 5130 millioen francs. Hiertegenover staat, dat het Engelse haven- verkeer met troepen in West-Duitsland voortaan niet meer over Bremerhaven doch via Antwerpen zal lopen. Een ander voor deel is, dat bij de aanleg van de basis meer dan 5000 arbeiders werk vinden, terwijl 150 km nieuwe wegen, 28 km spoorweg en twee dokken langs het Albertkanaal zullen worden aangelegd. Onder de bewoners van het betreffende gebied heerst evenwel grote ontstemming over de aanleg van deze basis. De boeren ongeveer 1/3 van het gebied bestaat uit land- en tuinbouwgrond kla gen erover, dat zij slechts 60.000 francs per ha onteigende grond ontvangen, terwijl deze 130.000 francs waard zou zijn. Ook de be woners van Turnhout hebben er hun mis noegen over uitgesproken, het middelpunt te worden van een legerbasis, die bij een eventueel conflict ongetwijfeld het doelwit zou worden van vijandelijke luchtaanval len. De Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers heeft zich inmiddels bezig ge houden met het juridische aspect van deze „Operatie Gondola", zoals de aanleg van de Engelse basis wordt genoemd. Van katho lieke zijde werd erop gewezen, dat de aan leg van de basis steunt op een verdrag, dat door Spaak in 1946 werd getekend en dat zekere faciliteiten toekent aan de Engelse bezettingstroepen in Duitsland. Dit verdrag, zo redeneert men, is evenwel verouderd en de regering had het parlement eerst toe stemming moeten vragen voor de aanleg van de basis. Van deze zijde vroeg men zich eveneens af, waarom België moet meebe talen aan een basis, die uitsluitend door de Engelsen zal worden gebruikt. De minister van Buitenlandse Zaken verklaarde in zijn antwoord van oordeel te zijn, dat het ac coord van 1946 nog steeds als juridische grondslag kan dienen voor de „Operatie Gondola". Ook in het Atlantische pact is overigens voorzien, zo zeide hij, dat het ene land bases kan vestigen op het grondgebied van het andere. Bij de keuze van de Kem pen is rekening gehouden met de aldaar heersende werkloosheid. De sociale gevol gen van de aanleg van de basis zijn niet groot, want tot nu moesten slechts 14 land bouwbedrijven worden onteigend. De mi nister was van oordeel dat op lange termijn gezien, de Engelse basis in de Kempen een bron van welvaart zal worden. Op de hellingen van de Etna zijn tenge volge van een aardschok verschillende huizen ingestort. Minstens twee personen kwamen om het leven en een vijftigtal werd gewond. De schok werd ook te Ca tania gevoeld. Ongeveer zestig gezinnen werden dakloos. Volgens een deskundige te Catania was het geen buitengewoon zware schok voor dit gebied. 72. Een groot ongeduld had Graaf Gaston bevangen. „R.oep Hyacinthus terug, zag!", kreet hij. „De vent wil mijn Vleermuis rover vangen, en dat wil ik perseunlijk doen, hah?" „Ik roep hem niet terug we moeten die boef hebben, en iedereen moet ons helpen!", sprak Panda druk. „Hael dan tenminste dit meubel von mijn beurd- je!", riep Graaf van Gaep tot Gaep. „Het steurt! Zo kan ik niets beginnen, zag!" Dat toe snelt, terwijl hij de zak met Panda's bedrijven. was volkomen waar, en dus begonnen Pan da en Jolliepop met vereende kracht te rukken en te trekken, teneinde de benauw de edelman uit zijn ongemakkelijke positie te verlossen. Op het derde plaatje, dat wij heden tonen, valt echter waar te nemen, dat zij zich moeten haasten. Want d«rr zien loij niemand minder dan de geducl schatten op zijn rug houdt. Boven aan dat trapje lokt de vrijheid hem toe door een open venstertje! „Ha-ha! Hohohoho!"pre velt de schurk, terwijl hij oplettend luistert naar wat er in het belendende vertrek plaats vindt. „Maar nóg kan ik ontkomen! De Vleermuis laat zich niet vangen! Haha- haha!" Nog éven, en hij zal de tuin in- V leer muis-rover, die op een keukentrapje 1 springen, om opnieuw euveldaden te gaan rn o-ït o f m'i 7 ha A rl n "Dn-v> A n* r> Europese verdedigingsinspanning dient om Europa militair krachtiger te maken". Harriman zeide voorts dat het, indien de Koreaanse oorlog- niet was uitgebroken, niet nodig zou zijn geweest Europa na 1952 nog op grote schaal financieel te helpen. In antwoord op vragen omtrent de aard der „Amerikaanse hulpverlening aan de Europese verdedigingsinspanning", zeide Harriman dat deze vooral ten doel had de Europese landen in staat te stellen bepaal de grondstoffen aan te kopen. Hij gaf toe dat ook tabak hieronder zou kunnen vallen. Hij verklaarde verder dat deze hulp het vestigen van een munitie-industrie in de Europese staten zou verhaasten, hetgeen het mogelijk zou maken in Europa produc ten voort te brengen, die tot nu toe van de Verenigde Staten moesten worden betrok ken. „Vermindering van deze steun zou een verkleining van de Europese strijdkrach ten veroorzaken en het zou een nadeel be tekenen voor de zich thans uitbreidende Europese munitie-industrie. Er zou een groot aantal werklozen komen en de Euro pese regeringen zouden zich genoodzaakt zien te pogen hun uitvoer, koste wat het koste, uit te breiden. Er zou gedurende een zekere periode algemene verwarring heer sen en het vertrouwen zou een zeer ge voelige knak hebben gekregen", aldus Harriman, die hieraan nog toevoegde dat de schattingen van de Europese behoeften waren opgesteld in nauw overleg met het Amerikaanse ministerie van Landsverde diging, het Atlantisch opperbevel in Euro pa onder generaal Eisenhower en de af zonderlijke Europese regeringen. Sarcasme „Stelt u zich wel voor ogen dat het land er nu meer dan genoeg van heeft staten te helpen, wier volken zelf de handen niet genoeg uit de mouwen steken?" luidde de vraag die de democratische afgevaardigde James Richards Harriman stelde. Harriman antwoordde: „De door ons ge holpen Europese landen hebben, rekening gehouden met hun moeilijke economische omstandigheden, over het algemeen een redelijk deel der lasten op zich genomen. Zij bezitten gevoelens van eigenwaarde en zij zijn bereid hun deel te vervullen. In dien zij hun industrie zouden kunnen uit breiden, zouden zij bereid zijn méér te doen". Harriman deelde de commissie verder mede dat de Verenigde Staten zich nog niet hebben verplicht Groot-Brittannië en Frankrijk de respectievelijk zeshonderd en vierhonderdmillioen dollar uit te beta len, die voor deze landen zijn bestemd. Hij zeide dat het „van vitaal belang" is '86 millioen dollar ter beschikking van Oosten rijk te stellen, „daar de Oostenrijkers zich zeer moedig hebben betoond in hun verzet tegen de aggressieve druk der Russische bezetters", hieraan toevoegend: „Het is voor de Verenigde Staten van groot belang, dat zij zich niet uit Oostenrijk laten druk ken". Harriman zeide verder dat de Verenigde Staten in Europa militaire orders tot een bedrag van een milliard dollar plaatsen. „Dit zal speciaal voor Italië hulp betekenen bij het bestrijden der werkloosheid", ver volgde hij. In antwoord op vragen zeide Harriman: „Het is niet mogelijk voorwaarden te ver binden aan de hulp, die de Verenigde Sta ten Joegoslavië verlenen". Hij vervolgde: „Ik twijfel er niet aan dat maarschalk Tito met het Kremlin heeft gebroken en vast besloten is zijn land tegen een aanval te verdedigen. De Verenigde Staten leveren militaire hulp aan het uit 32 divisies be staande Joegoslavische leger. Bij het ver lenen van deze hulp houden wij ons buiten de Joegoslavische binnenlandse politiek. Bij de militaire hulpverlening aan Joego slavië is uitsluitend gesproken over de ver dediging van Joegoslavië zelf." ADVERTENTIE Uw handen onooglijk maakt, PUROL maakt ze weer spoedig gaaf en zacht. Doos 41 - 77 ct. In de rapporten over het tourisme in Arnhem is al meer dan eens verzucht dat de V.V.V. om betere resultaten te boeken ook invloed zou moeten kunnen uitoefenen op het weer. Naar aanleiding daarvan kwam een Arnhems gemeenteraadslid met de suggestie, dat bezoekers zich tegen regen zouden moeten kunnen verzekei'en. Het idee werd in de raad besproken en de V.V. V. kreeg het uit te werken. Men ging op zoek naar een verzekeringsmaatschappij, die de vacantiegangers ook tegen regen zou willen verzekeren. In Nederland was echter geen regenverzekeraar te vinden. Via een Amsterdamse firma kwam men bij een maatschappij in Londen, die regenverzeke ringen over de gehele wereld afsluit. Aan vankelijk had deze geen oren naar het Arn hemse verzoek, maar een van de leidende figuren bij deze maatschappij maakte in 1944 deel uit van de Britse luchtlandings troepen en had dientengevolge een zwak voor Arnhem. Door zijn medewerking kan Arnhem nu op 1 April met een regenver zekering beginnen. Deze verzekering loopt van April tot en met September. De zaak is voor de vacantieganger zo eenvoudig mogelijk gemaakt. Er werd een uniform tarief vastgesteld. Men kan zich per per soon verzekeren voor 1.25 per dag aan premie met een uit te keren bedrag van 10, indien het op die dag in Arnhem 3 millimeter regent. Het K.N.M.I.-station in Arnhem zal de gevallen regen registreren. Men kan zich ook voor een maand of voor een kortere of langere periode verzekeren. Aanvragen moeten steeds minstens een week yan tevoren worden ingediend. Gemiddeld valt er in Nederland iets min der dan twee millimeter regen per dag en in Augustus 2% millimeter. De Canadese ambassadeur in ons land en deken van het corps diplomatique, de heer Pierre Dupuy, is benoemd tot ambas sadeur van Canada te Rome. De datum van zijn vertrek naar Italië is nog niet vastgesteld, maar verwacht wordt, dat de heer Dupuy over enige maanden zijn nieuwe post zal innemen. Epidemieën. Volgens een in Hongkong ont vangen Chinees communistisch blad zijn door de droogte in de afgelopen winter ernstige epidemieën van pokken en ma zelen in Noord-China uitgebroken. De ziekten woedden in de provincies Sjang- toeng, Hopeh, Noord-Anhwei en Noord- Kiangsoe. Meer dan 3800 mensen zijn in een gebied van Hopeh tussen 16 en 19 Februari aangetast, aldus het blad, dat geen verband zoekt met de epide mieën in Korea, die volgens de commu nisten door bacteriologische oorlogvoe ring van de geallieerden zijn veroor zaakt. Steeds verder. Volgens de correspondent van de „Daily Telegraph" heeft de vlucht van twee Amerikaanse' ^.Thun- derjets" over een afstand van ruitn 3200 km aangetoond, dat het spoedig riaoge- lijk zal zijn gevechtsbommenwerpers met straalaandrijving kleine atoombom men over tamelijk lange afstand te laten vervoeren. Verleden Maandag is uit Washington gemeld, dat atoombommen, klein genoeg om door straaljagers te worden vervoerd, reeds beschikbaar zijn of binnenkort beschikbaar zullen komen. Weer Heer. Na honderd jaar heeft Kaap stad weer een Heerengracht.De vroegere straat van deze naam werd een eeuw geleden omgedoopt in Aderleystreet, ter herinnering aan de man, die destijds de Kaapkolonie er voor heeft weten te behoeden, dat daar een strafkolonie zou worden gesticht. Ter gelegenheid van de Van Riebeeck-herdenking is het ver lengde van de Adderleystreet nu weer Heerengracht gedoopt. Weer toegang. Het vorig jaar verbood de Unie van Zuid-Afrika de invoer van vee uit landen van het Britse Gemenebest en geheel Europa in verband met de vrees voor mond- en klauwzeerbesmet- ting. Thans mogen runderen en schapen uit Nederland, het Verenigd Koninkrijk en Zwitserland weer worden ingevoerd op de vroeger geldende voorwaarden. In Noorwegen zijn verschillende maatregelen tegen mond- en klauw zeer opgeheven, omdat de situatie aanzienlijk verbeterd is. Zo is het invoerverbod voor levende planten en plantendelen en verschillende verse groenten niet meer van kracht. Eis. Het militaire gerechtshof van Cairo voert een proces tegen de leider der Egyptische socialisten, Achmed Hoes- seini, en een aantal andere leden der partij „wegens misdadige samenzwering en het organiseren van de onlusten in Cairo op 26 Januari". De procureur- generaal heeft de doodstraf geëist. Vuur. In Villa Laterna, in de omgeving van Napels, is het Woensdag tot onge regeldheden gekomen, toen ongeveer 1000 kleingrondbezitters een demonstra tie hielden als protest tegen „het stelsel van begunstiging", dat naar hun mening wordt toegepast bij de toewijzing van grond. Toen zij dreigden het stadhuis in brand te zullen steken, opende de poli tie het vuur, waarbij een der betogers werd gedood en een ander gewond. Snel aangevoerde politieversterkingen slaag den er in de menigte, die inmiddels be gonnen was telefoonleidingen te ver nielen, te verspreiden. Hierbij liepen verscheidene betogers verwondingen op. Vriend. De Britse minister van Marine, Thomas, heeft in het Lagerhuis meege deeld, dat de naam van Edgar Young, commander b.d. van de marine, van de lijst van officieren is geschrapt „wegens zijn optreden ten gunste van de com munistische partij". Young is voorzitter van de Bulgaarse vriendschapscommis sie in Engeland en een vooraanstaand lid van soortgelijke commissies betref fende Roemenië en de Sovjet-Unie. Geneeskunde. De West-Duitse „wonder dokter" Bruno Gröning is met zijn twee assistenten door een rechtbank te Mün- chen vrijgesproken van de beschuldiging dat hij onbevoegd de geneeskunde heeft uitgeoefend. Van heinde en ver komen zieken en gebrekkigen naar Gröning, die zegt over bovennatuurlijke krachten te beschikken om allen te genezen, die in hem geloven. Deze toevloed is niet ver minderd, ondanks het feit, dat medische autoriteiten hem onlangs voor een be drieger hebben uitgemaakt. Alleen al in de periode tussen December 1949 en Maart 1950 zouden hij en zijn helpers 100.000 mark (ongeveer 90.000 gulden) aan giften hebben gekregen. Landing. In de omgeving van Jacksonville (Florida) zijn twee vrouwen om het leven gekomen, toen zij werden geraakt door een jachtvliegtuig van de Ameri kaanse marine, dat een noodlanding op een golfveld maakte. De piloot over leefde het ongeluk. Francs. De Belgische regering heeft bij het parlement een amendement op de be groting ingediend, waarbij een crediet van 10 millioen francs wordt aange vraagd voor de wereldtentoonstelling, die in 1956 te Brussel zal worden ge houden. Ike. De aanhangers van generaal Eisenho wer hebben een „officiële" „Ike"-dames- hoed ontworpen. Het is een lichtblauwe, met rood afgezette baret, waarop een rode kokarde en een grote knop met het opschrift „I Like Ike" (Ik verkies Ike) zijn aangebracht. Einde. Polen is uit de internationale politie- commissie getreden/Volgens de commis sie is hiermee in feite een einde gekomen aan de samenwerking met de Oost- Europese landen op het gebied der cri minele politie. Schrijver. De Franse schrijver Maurice Bardèche is tot een jaar gevangenschap en een boete van 50.000 francs veroor deeld wegens „het goedpraten van mis daden" in zijn boek „Neurenberg, of het beloofde land". Volgens de aanklacht heeft Bardèche in zijn boek de gang van zaken bij de processen te Neurenberg verdraaid, de rechters en advocaten be lachelijk gemaakt en de nagedachtenis van de slachtoffers van het nazi-regiem beledigd. Pguze. De bouw van de grote raffinaderij van de „Anglo-Iranian" nabij Chatham (Zuid-Oost-Engeland) is gedeeltelijk ge stagneerd door een staking van 3500 bouwvakarbeiders, die een middag pauze, hogere lonen en betere sociale voorzieningen wensen. De staking wordt niet door de vakvereniging gesteund. Hoog. De Canadese minister van Financiën heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de uitgaven voor de defensie in het ko mende belastingjaar op 2.106.000.000 dollar worden geschat. De totale uitga ven zullen, naar schatting, 4.335.796.809 dollar bedragen. Dit bedrag ligt hoger dan hetgeen ooit in vredestijd in één jaar door Canada is uitgegeven.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2