Minister Mansholt wil melkprijs niet plotseling vrijlaten Pensioen voor opvarenden van de koopvaardijvloot Fa. B. ENGELENBERG Agenda voor Haarlem Rijksbijdrage van f 70,3 millioen voor een te stichten fonds Kfeine Wereld 3 EERSTE KAMER Lof voor het beleid van minister In 't Veld OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Italiaanse partijen zoeken de gunstigste positie Twintig Thunder jets voor Nederland George van Renesse gaf een prachtig recital voor weinig mensen De heer H. Korte Jr. over de werkloosheidswet Verwikkelingen tussen Eerste en Tweede Kamer Waldorf Astoria Uitspraken Haarlemse rechtbank DONDERDAG 20 MAART 1952 Minister Mansholt heeft Woensdag in de Eerste Kamer de opmerkingen be antwoord, welke zijn gemaakt bij de be handeling van de begroting van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening. De minister zei, dat er door een struc tuurwijziging steeds minder veevoeder aan de markt wordt gebracht. De Nederlandse boeren zullen zich moeten aanpassen aan deze situatie. De minister verklaarde niet van plan te zijn het aanpassingsproces door dwangmaatregelen zijnerzijds te be spoedigen. Het streven naar zoveel mogelijk be- drijfsvrijheid moet verzoend worden met het streven naar gewenste bestaanszeker heid, zo oordeelde de minister. De beper kingen, opgelegd aan de bedrijfsvrijheid, zijn geen doel. Iiier komt niet het staats socialisme om de hoek kijken. De beper king van de vrijheid is slechts een middel. Een Europese landbouwintegratie is een vereiste voor het voortbestaan van onze landbouw. Ook is zij noodzakelijk voor de verhoging van de productie in West- Europa. De minister voelde niets voor een wette lijke verplichting, tot verwerking van af valproducten. Hij verklaarde zich in prin cipe te kunnen verenigen met het stand punt dat op de duur de subsidie op de melk moet vervallen. Hierbij dient ech ter, gezien de spanning tussen lonen en prijzen, de grootste voorzichtigheid te worden betracht. Het melkverbruik, thans 195 liter per hoofd per jaar, zou zeer sterk teruglopen als de melkprijs plotseling werd vrijgelaten. Men zal tot een geleide lijke verhoging van het vetgehalte met de daaraan verbonden stijging in prijs moe ien komen. De Amerikaanse invloed in de landbouw, waar de heer Van Santen met afschuw op had gewezen, achtte de minister een grote zegen voor de boeren. Het advies van de S.E.R. aan de rege ring zal moeten worden afgewacht, voor dat er verandering gebracht kan worden in het beleid ten aanzien van de pacht en grondprijzen. Bij de replieken wijdde de heer L o u- wes (WD) nog aandacht aan enige vis serijproblemen. De landbouworganisaties kunnen de visserij met hun ervaringen helpen bij de verwezenlijking van een zekere ordening, oordeelde hij. De begroting werd hierna zonder hoof delijke stemming goedgekeurd (CPN tegen). Hetzelfde gebeurde met de begro ting van het Landbouw-egalisatiefonds voor 1952. Wederopbouw Des middags begon de Kamer met de behandeling van de begroting van het departement van Wederopbouw en Volks huisvesting voor 1952. De heer N ij k a m p (KVP) vond, dat minister In 't Veld een gelukwens toe komt, omdat voor dit jaar weer de bouw van 50.000 woningen is verzekerd. Ver hoging van de huur achtte hij ook nood zakelijk voor het onderhoud van oude wo ningen. Ook de heer Reyers (CH) bracht de minister hulde. Deze afgevaardigde her innerde er aan, dat ons land zeven jaar een departement van Wederopbouw heeft gehad, dat een tijdelijke taak had. De ver valdatum van de Wederopbouwwet (1 Januari 1953) zou het juiste tijdstip voor de liquidatie van het departement kunnen zijn. De heer Reyers drong aan op meer ruimte voor het particulier initiatief bij de woningbouw. Ook deze spreker bepleitte huurverhoging. Evenals de heer Reyers was ook de heer Tjalma (AR) een voorstander van gro tere bijstand aan particuliere bouwers. Ir. Kraayvanger (KVP) had even eens waardering voor de arbeid van minis ter In 't Veld, maar geen „blinde bewon dering". De regering is te veel vast blijven houden aan gekunstelde regelingen bij de woningbouw. Hij beschouwde het als een leemte in het beleid van de minister dat er vrijwel geen middenstandswoningen met rijkssteun kunnen worden gebouwd. Ir. Kraayvanger besloot met enkele critische opmerkingen over de Rijksgebouwendienst naar aan leiding van de verbouwing van de Tweede Kamer. Verzuimd is toen te zorgen voor een goede accoustiek. De heer Woudenberg (Arbeid) meende dat de regering duidelijker had moeten doen uitkomen, dat zij het woning- bouwprobleem als staatsvijand nummer één beschouwt. Hij had een zeker gebrek aan stabiliteit ten aanzien van het woningbouwbeleid geconstateerd. Hij maakte er ernstig be zwaar tegen, dat het aantal nieuwe arbei derswoningen (Woningwetbouw) steeds kleiner wordt, terwijl de duurdere wonin gen van de particuliere bouw in steeds grotere aantallen verrijzen. ADVERTENTIE boclstrqat 39 - Haarlem - Tel. Ï31.12 KWASTEN - PLAMUURMESSEN DONDERDAG 20 MAART Concertgebouw: Concert door Wognum's zangkoor, 8 uur. Brinkman»: Humanistisch Verbond, lezing over „Hel humanisme in deze tijd", 8 uur. Gebouw St. Bavo: Haar lems Kunst Gemeenschap, film „Un Reve- nant", 8.15 uur. Minerva: „Hamlet", 14 jaar, 8.15 uur. Luxor: „Drie vrouwen en een vrij gezel", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Bitte re rijst", 18 jaar, 7 en,9.15 uur. Spaarne: „De koning der raketmannen'', 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Copper Canyon", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rambrandt: „Hoe ouder hoe jonger", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De muur der duisternis", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 21 MAART Nassauplein 8: Theosofische vereniging prof. ir. J. N. van der Ley over „De mens op zoek naar zichzelf in een verdwaasde we reld", 8 uur. Minerva, 2.30 en 8.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: 2 en 4.30 (film), 8 uur (toneel). Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Huurverhoging moet aan een looncom- pensatie worden verbonden. Mr. baron DeVos van Steenwijk (VVD) feliciteerde minister In 't Veld met het goede resultaat van de woningbouw leningen. Hij achtte het verstandig niet al te snel te besluiten tot opheffing van het departement van Wederopbouw en Volks huisvesting. Zijns inziens is er wel een ander ministerie, dat eerder voor ophef fing in aanmerking komt. De heer Brandenburg (Comm.) was bezorgd over de ontwikkeling van de woningbouw. Er zijn aanwijzingen het nog steeds stijgende aantal werkloze bouw vakarbeiders dat het aantal van 50.000 huizen niet bereikt zal worden. Een nieuwe huurverhoging achtte de heer Brandenburg uit den boze. De vergadering werd hierna verdaagd tot heden. Een aanvankelijk tot stand gekomen ac- coord tussen de Italiaanse Christen-demo craten, liberalen, republikeinen en demo- cratisch-socialisten over een samengaan bij de aanstaande plaatselijke verkiezingen in Italië is wederom op losse schroeven ko men te staan doordat de democratisch- socialisten zich terugtrokken. De vier par tijen hadden getracht te komen tot een stelsel van lijstverbinding een compro mis tussen evenredige vertegenwoordiging en meerderheidssysteem met behulp waarvan men bij de vorige lente in Noord en Midden-Italië gehouden verkiezingen vele zetels op de communisten heeft we ten te veroveren aldus de „Times". De aanstaande verkiezingen voor ge meenteraden zullen gehouden worden op 25 Mei in 33 provincies van Midden- en Zuid-Italië, met inbegrip van Rome, met elf millioen stemgerechtigden. Ttvaalf nieuwe Thunderjet-vliegtuigen, bestemd voor de Nederlandse luchtstrijd krachten, zijn uit Amerika in Kopenhagen aangekomen. Deze week zullen er in de zelfde haven nog acht worden aangevoerd, eveneens voor Nederland bestemd. De straaljagers werden met Amerikaanse en Deense schepen naar Kopenhagen ver voerd. Deze schepen hebben, ook toestel- ten, bestemd voor Denemarken, Noorwegen en België, aan boord. De toestellen voor Nederland zijn alle van het type F 84 g. Eerder ontving ons land Th under jets van het type F 84 e. De F 84 g is vrijwel gelijk aan het oudere type en kan in de lucht tanken. De toestellen zullen door Nederlandse vliegers worden overgevlogen en op Volkel gestationneerd worden. Het is ons een raadsel waarom de piano avond, die George van Renesse gisteren in de tuinzaal van het gemeentelijk Concert gebouw onder auspiciën van de stichting Duinrell gaf, zo slecht bezocht werd. Was men in Haarlem en omgeving wel voldoen de op de hoogte gesteld van het optreden van deze vooraanstaande Nederlandse pianist? En wist men welk programma George van Renesse zou uitvoeren? We moeten dit betwijfelen. Want anders zou den vele minnaars van klaviermuziek zich de gelegenheid niet hebben laten ontgaan om Schuberts prachtige Sonate in Bes te horen. En ook zouden zij weer de muziek van de klankendichter Chopin hebben wil len ondergaan, die met de Nocturne in Es, opus 9 no. 2, de Etudes opus 25 no. 5 en opus 10 no. 3 en de Fantasie Impromptu opus 66 vertegenwoordigd was. George van Renesse liet zich door de lege stoelen in de zaal niet déprimeren en maakte, geïnspireerd door de opvallende aandacht van het kleine aantal toehoor ders, Haydns Sonate in Es tot een voortref felijke inleiding van de avond. Zijn ver tolking werd geen uiterlijk spel van klan ken. Zij kreeg een diepere zin door de ge voelsuitdrukking, die aan Haydns sonate haar innerlijke waarde geeft. De geest der romantiek is in het werk van Haydn reeds duidelijk te bespeuren. In Schuberts So nate in Bes, die op de compositie van Haydn volgde, is de romantiek het wezen lijke bestanddeel geworden. De muziek is hier een klankenpoëzie, die soms maar nauwelijks gestalte krijgt in haar ontwik keling. Alle uiterlijkheid ontbreekt, elke toon staat in dienst der persoonlijke ge voelsexpressie. In deze zin speelde George van Renesse de sonate en hij bereikte met zijn dienende vertolking een hoogtepunt van de avond. Na Schuberts indrukwekkende sonate konden de werkjes van Chopin geen stij ging van het kunstzinnig niveau vormen, ook al werden zij met het nodige senti ment en met de vereiste charme en vir tuositeit gespeeld. Een mooi slot van het concert werd de uitvoering van vier wer ken van Claude Debussy: Danse, Reflets dans l'eau. Hommage a Rameau en „Jar- dins sous la pluie". Vooral de hulde aan Rameau werd door George van Renesse voortreffelijk gespeeld, verrukkelijk van klank en klaar in zijn prachtige ontwikke ling. Dit zuiver-muzikale meesterwerk sprak weer van de onnavolgbare persoon lijkheid van Debussy, die ook in „Reflets dans l'eau en „Jardins sous la pluie" een eigen weg ging. In de eerste plaats een muzikale weg. En daarom kunnen wij de twee laatstgenoemde werken ook inderdaad horen als muziek en is het zeker niet vol strekt nodig, dat wij daarbij aan „weerspie gelingen in het water!' 0f aan „tuinen onder de regen" moeten denken. P. ZWAANSWIJK RADIO-REPORTERS NAAR DE V.S. Dinsdag zullen drie reporters van de Ne derlandse Radio Unie per vliegtuig naar de Verenigde Staten vertrekken om voor de Nederlandse zenders en de Wereld omroep verslag te geven van het bezoek van het koninklijk paar aan Amerika. Tot griffier van de rechtbank te Alk maar is benoemd mr. A. H. van Ravesteyn, thans substituut-griffier bij deze rechtbank. Het milde loeer van de laatste dagen heeft hij de strandpachters in Zandvoort hoop geioekt op een druk voorseizoen en allerwege is men dan ook in de weer om de verwachte voorjaars-invasie te kunnen opvangen. Op de foto: een aantal pioniers van het legioen der zon-aanbidders nam gisteren in het warme zand afscheid van de winter. 'T Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben Woensdagmiddag vertegenwoordigers van de buitenlandse pers in Nederland ten paleize Soestdijk ontvangen. Het Koninklijk Paar onderhield zich geruime tijd met zijn gasten en besprak daarbij ook zijn aan staande bezoek aan de Verenigde Staten. Koningin Juliana en Prins Bernhard temidden van hun gasten. De algemeen secretaris van het N.V.V., de heer H. Korte Jr., hield gisteravond in het wijkgebouw van de Nederlands Her vormde gemeente aan de Gedempte Oude Gracht een causerie over de wet op de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering, die op 1 Juli van dit jaar van kracht zal worden. Het auditorium van de heer Korte bestond uit leden van de N.V.V. Bestuur- dersbond Haarlem. Hij gaf allereerst een overzicht van de sociale regelingen die voordat deze nieuwe wet op stapel stond, de werkloze arbeider beschermden. Al in 1870 trachtten enige vakbonden de werkloosheid en haar financiële gevolgen op te lossen. Zij deden dat door het stichten van zo genaamde werklozenkassen. Van 1900 tot 1914 werden daarnaast in sommige ge meenten werkloosheldsfondsen ongericht die aan de werklozenkassen van de vak organisaties subsidie verleenden. Tijdens de eerste wereldoorlog kwam er een grote omwenteling in de steunver lening aan werklozen. Een staatscommissie dokterde vijf jaar lang aan een uitgebreid rapport, dat in 1914 het levenslicht zag en een vrijwillige werkloosheidsverzekering beoogde. Aanvankelijk trachtte men de vakbond buiten deze regeling te houden, maar in de practijk bleek dat onuitvoer baar te zijn. Men werd veelal lid van een vakbond om de werklozenkas. Waren er in 1918 ruim 180.000 verzeker den, in 1939 telde men er ruim 600.000 cijfers die ongeveer overeenkomen met het ledental van de vakbeweging. De bezwaren, verbonden aan een vrij willige verzekering waren groot en vooral na de tweede wereldoorlog werd het besef geboren dat een andere regeling noodzake lijk was: In 1948 werd de werkloosheids wet aan de Kamer aangeboden. In deze wet wordt onderscheid gemaakt in de aard der werkloosheid: men onder scheidt werkloosheid van kortere duur en werkloosheid van langere duur. De schade van kortere werkloosheid wordt gedragen door de betreffende bedrijfstak (wacht geldregeling), die van langere werkloos heid door een algemeen fonds waarin ar beiders en werkgevers bijdragen en de regering stort wat werkgever en werk nemer er samen aan betalen. De wacht gelduitkering loopt over 48 dagen, de werkloosheidsuitkering over 78 dagen. In totaal heeft men dus 126 uitkeringsdagen per jaar. De wet gaat er van uit dat 25 wacht geldfondsen (van 25 bedrijfstakken) plus één algemeen fonds voor de werkloos heidsuitkering, het gehele uitkeringscom plex vormen. De gehuwde werkloze arbeider krijgt 80 procent, de werkloze gehuwde kostwinner 70 procent en de werkloze ongehuwde kostwinner 60 procent uitgekeerd van het loon dat hij zou kunnen verdienen als hij niet werkloos was. De administratie die met dit alles ge paard gaat is zeer ingewikkeld: De formu lieren die een arbeider zal moeten invul len als hij werkloos wordt, beslaan vier folio-bladzijden. Ten einde te voorkomen dat men uit kering krijgt zonder werkloos te zijn, wordt de verplichting opgelegd dat de v/erkloze op een bepaald uur van de dag thuis is om „gecontroleerd" te kunnen worden. De heer Korte zag bij de uitvoering van deze wet voor de vakbeweging een grote taak: Bemiddelaarster tussen uitvoerende functionarissen en werklozen. Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs De Academie voor voortgezet econo misch onderwijs te Haarlem heeft, na overleg met en op advies van het departe ment van Economische Zaken, in haar programma bij de bedrijfseconomie in het bijzonder aandacht gevraagd voor de pro- ductiviteitsgedachte en de efficiency, om hierdoor beter tegemoet te kunnen ko men aan de eisen van deze tijd. Daarom werd de omvang van de be drijfseconomie enigszings uitgebreid, ter wijl er bij het gehele onderwijs naar een synthese tussen theorie en praktijk wordt gestreefd. Dit alles wordt aangevuld door voor drachten. Zo houdt prof. dr. J. L. Mey, hoogleraar te Groningen, een viertal voor drachten over het winstbegrip en de ar- beidsleer. De heer ir. J Maarschalk, ver tegenwoordiger van het concern Unilever, zal spreken over „Arbeider en loonvor ming". Zijn behandeling zal sociaal-econo misch zijn. Dr. L. Hornstra zal hetzelfde onderwerp bedrijfspsychologisch bespre ken. Prof dr. H J van der Schroeff, hoog leraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, zal een voordracht houden over zijn verblijf in de Verenigde Staten en zijn ervaringen aldaar mededelen, ook in verband met de productiviteitsge- dachte. (Van onze parlementaire redacteur) Er hangt een zwaar staatkundig en staatsrechtelijk onweer in de lucht op het Binnenhof. Naar verluidt zou een meer derheid in de Eerste Kamer van plan zijn het wetsontwerp tot Grondwetsherziening, waarvan het hoofdbestanddeel gevormd wordt door de bepaling omtrent uitbrei ding van het aantal Tweede Kamerleden, te verwerpen. Hierbij zou vooral een rol spelen het grote bezwaar van de senatoren tegen de bepaling die het mogelijk wil maken dat voor Kamerleden, die door deugdelijke oorzaak verhinderd zijn de vergadering bij te wonen, andere afge vaardigden kunnen stemmen. Dit artikel inzake de zogenaamde stern-overdracht is door een amendement-Andriessen (KVP) ondanks bestrijding door minister Beel tijdens de openbare behandeling in de Tweede Kamer, in het wetsontwerp opge nomen. Doordat tegenstanders van uitbrei ding van de Tweede Kamer en tegenstan ders van laatstbedoelde regeling tezamen het ontwerp, zoals het er nu uitziet, niet wensen, schijnt het zeer grote kans te lopen verworpen te worden. Nu is het wel iets heel ongehoords wanneer de Eerste Kamer zich het recht zou aanmatigen om, indien de Tweede Kamer zelf behoefte heeft aan uitbreiding van haar ledental, dit onmogelijk te maken. Reeds hoorde ik in Tweede Kamerkringen de opmerking maken dat als er iets is waardoor de Kamer van Vijftig de tegenstanders van het bestaan van die Kamer, althans van haar tegenwoordige bevoegdheden, flink in het harnas wil jagen, zij dan vooral deze methode moet volgen. Hoe het zij, de atmosfeer op het Binnenhof is op het ogen blik geladen. Voor de regering doet zich nu de vraag voor, of het misschien niet verstandiger zou zijn, voordat het te laat is, een weg in te slaan waardoor toch bij deze Grond wetsherziening uitbreiding van de Tweede Kamer doorgang zou kunnen vinden. Het kan wellicht overweging verdienen het tegenwoordige wetsontwerp schielijk in te trekken en het dan te vervangen door een voorstel, waarin niet de regeling inzake de stern-overdracht zou voorkomen. Op deze manier stijgt ongetwijfeld de kans dat een dergelijk ontwerp wèl een meerderheid in de Eerste Kamer zou behalen. Een ernstig bezwaar hiervan is dat het inslaan van deze weg een wijken voor de Kamer van Vijftig zou betekenen, maar het kan wel eens zijn dat men dit kwaad nog zou moe ten verkiezen boven het mislukken van de uitbreiding der Tweede Kamer. Op 101-jarige leeflijd is Woensdag te Angeren de heer G. Roelofs overleden, die de oudste inwoner van de Betuwe was. Bü de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend waarin wordt voorgesteld ten behoeve van de uitvoering van een pen sioenregeling voor de opvarenden van de Nederlandse koopvaardijvloot ten laste van het rijk een bijdrage van 70.300.000 te verlenen aan een op te richten bedrijfs pensioenfonds voor de Koopvaardij in de vorm van 3j/> rentende staatsschuld. In de Memorie van toelichting wordt on der meer gezegd: Reeds gedurende de laat ste wereldoorlog, toen de zeelieden een zeer belangrijke taak in onze oorlogsvoe ring vervulden, waarbij z;j voortdurend in levensgevaar verkeerden en zware offers voor onze gemeenschap brachten, kwam de regering te Londen tot het inzicht, dat voor zieningen dienden te worden getroffen met betrekking tot de verbetering van de sociale positie der opvarenden van de Nederlandse koopvaardijvloot, in het bijzonder wat be treft de regeling van een behoorlijk ouder domspensioen en een weduwe- en wezen pensioen. Tijdens voorbereidend werk van com missies werd in 1945 reeds een regeling ge troffen, waarbij aan weduwen en wezen van vaarplichtig geweest zijnde zeelieden een uitkering werd toegekend. In Novem ber 1946 werden bij een interimregeling ook aan de zeelieden zelf uitkeringen toe gekend. Na bestudering van het op 21 December 1949 verschenen rapport der in Maart 1946 ingestelde tweede commissie heeft de mi nisterraad besloten de thans voorgestelde medewerking aan de oprichting van een Een plaat in de krant van het geweldige Waldorf Astoria hotel in New York brengt me de brief weer in gedachten, die destijds in onze bus viel als verre groet van onze vriend in Amerika. Op die brief was dat hotel ook afgebeeld in al zijn grootheid, als een reus tus sen de wolkenkrabbers. Onze vriend had een kruisje gete kend bij een van de duizenden ramen, en hij had daarbij ge schreven: Hier zag ik de Grote Vier. Dat was een brief om te be waren, en bij de erfenis te doen voor de kindskinderen. Een brief met een stuk wereld historie, die snel vergaat en waard is om te worden ont houden. Onze vriend in Ame rika had het daar in het begin niet zo ver gebracht hij had wat borden gewassen hier en daar, en schoenen gepoetst en locomotieven gesmeerd. Maar ge moet niet denken dat daar in Amerika de dingen gaan zoals hier. Ge moet er een beetje geluk hebben en goed uit de doppen kijken, dan kunt ge er in een muggezucht carrière maken. Zo is het onze vriend ook vergaan, vandaar die brief. Na het bordenwassen, het5 schoenenpoetsen en diet loco motieven-smeren ben ik kell- ner geworden, schrijft hij trots, en niet zo maar een kellner, o nee. In Waldorf Astoria ben ik het geworden, en daar moet ge niet te licht over denken. Maar daar hield het niet mee op. Ik heb hier wat meege maakt waar ge van zult staan te kijken, ge kunt met heel uw kleine landje trots op mij zijn. Ik zal u vertellen hoe dat ge gaan is. Ge weet het een en ander van de Grote Vier? Dat zijn de machthebbers der wereld, vier krachtpatsers van politieke kom-af waar ge uw petje voor moet afnemen. Zij hebben in Waldorf Astoria vergaderd en politieke dingen verhapstukt, we hebben er hier in het hotel nog een gedenksteen van. Het grijpt een mens aan, dat hij getuige mag zijn van zulk een historische gebeurtenis.Te den ken dat daar ergens in de ka mer boven uw hoofd de we reldgeschiedenis gewassen en gestreken wordt! Te weten dat de grootste ruzie ter wereld zal worden gemaakt achter een deur waar ge de ganse dag voorbij moogt lopen! Ik weet niet of ge het belang ervan beseft, op zulk een moment kellner in Waldorf Astoria te zijn. Wel, ik wil mijzelf niet eren, maar ik was het. De Grote Vier schreden sta tig binnen en wij stonden in gelid als een erewacht. Wij dachten dat wij het hoogtepunt in ons leven hadden bereikt alsof wij aan het einde van de wereld waren gekomen en over het randje mochten loeren. Maar het was mijn hoogtepunt niet, zeg ik u. Er kwam voor mij nog iets hogers, waar ik nooit over gepeinsd had. Er waren bij ons kellners zo veel als zandkorrels aan de zee, maar de directeur koos mij uit en liet mij op zijn kamer komen. Ik meende dat ik zijn theekopje zou moeten vullen of iets van dien aard, maar het was ernstiger. Het was een zaak die van onmete lijk belang was, zei hij. Ik moest antwoorden op vele vragen, op een waterval van vragen. Of ik gezond was, of ik wel eens last van hoofd pijn en duizelingen had, of ik met mijn armen boven of onder de deken sliep, of ik mijn schoenveters strikte of knoopte, of ik sigaren dan wel sigaretten of helemaal niets rookte. Of ik dit en of ik dat. feHij schreef dat allemaal op, en drukte toen op een bel. Er kwam een politieman met een helm op, die mij naar een andere kamer bracht. Er zaten drie mannetjes met kleine brilletjes op, die in stapels papieren bladerden. Zij be gonnen om beurten te vragen, en schreven eveneens alles op. Zij wilden weten of ik nog familie in leven had, of ik mijn werk deed om er rijk van te worden dan wel om mijn mede mensen te dienen. Of ik wist wat korsotsjakof betekende en of ik van Russische eieren hield. Of ik de film „Potem- kin" indertijd gezien had en of ik die had mooi gevonden. Of ik vrienden had die grote kapitalen hadden en of ik dat eigenlijk wel in de haak vond. Of ik effecten bezat en of ik blij was met de persvrijheid. Of ik dit en of ik dat en zij schreven tot hun vingers lam waren. Een van hen drukte toen op een bel en er kwam een politieman met een helm op, die mij naar een andere kamer bracht. Daar zaten drie heren met grote zwarte sigaren in hun mond. Zij hadden hoeden op, wat ik vreemd vond zo bin nenshuis, en lieten die achte loos in hun nekken hangen. Zij droegen dassen waar vrolijke jongedames op stonden ge schilderd in hoogzomerse kle dij, om zo te zeggen. En zij vroegen alle drie tegelijk alles wat zij weten wilden. Zij vroegen of ik dertien jaar geleden niet een Russische krant had zitten lezen in een wachtkamer op het Overveen- se station. En of ik soms rode zakdoeken gebruikte. En of ik wel eens op sigarettenvloeitjes schreef. En of ik ook niet dacht dat het hebben van grote kapitalen zeer we', in de haak was. En of ik iets tegen Cocacola had. En of ik niet graag een televisietoestel en een stofzuiger zou willen heb ben als ik getrouwd was. En of ik dit en of ik dat. Toen drukten zij alle drie op een bel en er kwamen drie politieman nen met drie helmen op. Zij brachten mij terug naar de directeur. Ik zie hem nog staan, ontroerd en aangedaan. In zijn hand hield hij een pre senteerblad, dat hij mij met een zegenend gebaar overhan digde. Ik wist het wel, fluister de hij mij toe. Ik kèn mijn mensen. Als in een droom liep ik met mijn presenteerblad naar suite nummer zoveel. Ik mocht vier kleine broodjes met ham bin nenbrengen bij de Grote Vier. J. L. pensioenfonds te verlenen. Aangezien de premie-ontvangsten van het op te richten pensioenfonds gedurende geruime tijd de uitgaven zullen overtref fen, behoeft de rijksbijdrage niet terstond volledig ter beschikking van het fonds te worden gesteld en kan de vorm van lang lopende staatsschuld worden gekozen. Ge dacht is aan een niet overdraagbare, onop zegbare vordering, die in 50 gelijke jaar lijkse termijnen zal worden afgelost. De beoogde pensioenregeling zal moeten worden uitgevoerd door een bedrijfspen sioenfonds en staan naast de toekomstige algemene wettelijke ouderdomsverzekering, waarin volgens de plannen ook de zeelieden zullen worden opgenomen. Volgens de resultaten van gemaakte be rekeningen moet het mogelijk zijn met het bedrag van 70.300.000 als bijdrage van het rijk en een redelijke premie, op te. bren gen door werkgevers en werknemers, een pensioenregeling tot stand te brengen, die voldoet aan de toezeggingen van de rege ring in 1948 en die sociaal verantwoord is. De Haarlemse rechtbank veroordeelde hedenmorgen de Bloemendaalse koopman PI. L. IJ. tot 14 dagen gevangenisstraf en een jaar voorwaardelijke ontzegging van het rijbewijs met een proeftijd van twee jaar. Hem was ten laste gelegd, dat hij door het besturen van een auto onder invloed van sterke drank een aanrijding zou heb ben veroorzaakt. De eis tegen hem was vijf weken gevangenisstraf met één jaar ontzetting uit de bevoegdheid een auto te besturen. De 23-jarige losse arbeider J. G. uit Haarlem, tegen wie anderhalf jaar jeugdgevangenis was geëist wegens fietsen diefstallen, werd veroordeeld tot één jaar jeugdgevangenis. De 64-jarige stallingbaas C. A. de G., die wegens heling van een der door G. gestolen fietsen 30 boete, subsi diair 18 dagen tegen zich had horen eisen, werd vrijgesproken van het tenlastegelegde. Voorts veroordeelde de rechtbank de 56- jarige Plaarlemmer H. M. S. conform de eis tot 30 boete subsidiair 18 dagen. Deze wat ten laste gelegd, dat hij door onvoor zichtigheid brand zou hebben veroorzaakt in een school aan de Kamperstraat. De adviserend directeur van een N.V., N. van der Z., werd wegens het verzaken van zijn onderhoudsplicht ten opzichte van zijn van hem gescheiden vrouw en twee min derjarige kinderen veroordeeld tot een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, met de bijzondere bepaling dat hij zijn alimentatie-uitkering moet blij ven doorbetalen. Tegen hem was vrijspraak gerequireerd. De achttienjarige Heemstedenaar J. L., tegen wie wegens looddiefstal zes maanden was geëist, werd veroordeeld tot drie maanden met aftrek. De drie Haarlemse opkopers J. H. van der W„ J. H. C. en C. van der B., die, verdacht van heling van gedeelten van het ontvreemde lood, allen 30 boete subsidiair 18 dagen tegen zich hoorden eisen, werden conform veroordeeld. Van een vierde opkoper, W. C. S„ tegen wie wegens heling zes maanden met aftrek was geëist, is een reclasseringsrapport gevraagd. De zaak tegen hem wordt 3 April opnieuw behandeld. Volgens het ANP is een prijsverlaging voor huishoudzeep aanstaande Deze prijs verlaging, die waarschijnlijk nog enige weken op zich zal laten wachten, vindt haar oorzaak in de daling der grondstoffenprijzen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5