Spoorwagons voor Argentinië van Beverwijkse makelij nieuwe veiling te verrijzen Vrijwillige luchtwachtdienst in Wijk aan Zee B De geschiedenis vaneen wraak -Clowntje Riek 4 Orders tot in een verre toekomst Agenda voor Beverwijk Grote tentoonstelling ter gelegenheid van de opening te verwachten Castricumse feestplannen Wijk aan Zee Santpoort IJmuiden-Oost PRINSELIJKE REIS EN „BEIJNES" Oud Papier Stille omgang op Zaterdaggegjn ApHl begillt CaStriCURlS Uitkijkpost in de tuin van „Tuinberg"; al 26 gegadigden voor naderende hoogtijdagen Voor de Milderen FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY „Met het Instituut naar Zwitserland" Scheepvaart VRIJDAG 21 MAART 1952 Naar wij vernemen zal de firma Beynes In Beverwjjk onder meer in do naaste toe komst een grote order voor de Argentijnse regering uitvoeren, zulks mede als gevolg van' de reis, die Prins Bernhard in het voorjaar van 1951 naar dat land maakte. Er wordt namelijk in de tekenkamers van do Beverwijkse fabriek op dit moment ge werkt aan de plannen voor 15 restauratie rijtuigen, die zullen voldoen aan de hoog ste eisen van comfort, welke de meest- verwende Argentijn er aan kan stellen. De order voor deze leverantie, die uiteraard do Nederlandse deviezenportefeuille aan zienlijk zal spekken, is reeds afgesloten. De totale order is verstrekt aan Werk spoor, maar Beijnes fimgeert als „onder aannemer". Bovendien is de kans groot, dat Beijnes later een aantal slaapwagons voor Argen tinië zal vervaardigen. Op het ogenblik is de fabriek bezig aan veertig spoorwagons voor het Indonesi sche gouvernement onlangs werd de twaalfde afgeleverd en na deze leve rantie worden er door de Beverwijkse fa briek nog eens 25 rijtuigen voor dezelfde „klant" gemaakt, in totaal zal de Neder landse industrie er dan 88 aan Indonesië hebben geleverd. Tussen deze order door loopt nog een opdracht van de Nederlandse Spoorwegen, die het in de bezetting geschonden diesel- electrische wagenpark weer op peil willen brengen en daartoe bij Beynes vier 3- wagenstellen hebben besteld. Gisteren is de eerste daarvan door Beynes afgeleverd. Markt blijft gunstig De markt voor spoorwagons blijft dus uitermate gunstig voor het Beverwijkse bedrijf en de 650 arbeiders plus de 100 „hoofdarbeiders" hebben voorlopig werk genoeg om handen. Het is zelfs zo, dat Beijnes niet alles aan kan, wat er gevraagd wordt, maar niettemin zal het personeel geen belangrijke uitbreidingen ondergaan, en ook wordt er voorlopig niet aan ge dacht het b'edryf uit te breiden. De order van de Argenlynse Staats spoorwegen zal een voor Nederlandse be grippen ongekende luxe restauratie wagon opleveren: speciale keukens, een overdaad aan chroom en roestvrij staal plus een kostbare bekleding zullen deze dure ras- paardjes tot pronkstukken van de Neder landse rijtuigindustrie maken. Tot ver in de toekomst is de werkgele genheid bij Beijnes inmiddels gedekt, zo- ABCG-leden genoten van „Laïla" Voor de Algemene Beverwijkse Cultu rele Commissie, in de wandeling de ABCC, is gisteravond de oude rolprent „Laïla" weer eens uit de mottenballen gehaald. En met succes, want dit dromerige verhaal van een Lappenfamilie, opgenomen in de imposante natuur van het hoge Noorden, heeft een waarde, die moeilijk door de tijd kan worden aangetast. Ook nu apprecieer de het publiek in Luxor deze voorstelling, die een volle zaal confronteerde met een simpel maar raak-verfilmd familieverhaal. Levenslustig „Turnlust" De Beverwijkse Gymnastiekvereniging „Turnlust gaf gisteravond voor de tweede maal een gymnastiek-uitvoering voor een stampvolle zaal in het Kennemer theater. Met deze herhaling van het vorige week reeds besproken programma bewees „Turn lust" dat het een bloeiende vereniging is, die over geschoolde leiding en enthousiaste leden beschikt. De afwerking van de diver se nummers liet niets te wensan over en oogstte bij het publiek veel succes. ADVERTENTIE Wordt Uw behang oud en lelijk Dan is het nu tijd om eens bij BAKKER in de Cronjéstraat een nieuw te gaan uitzoeken. Reeds vanaf 51 cent per rol. Vraagt staalboeken. AKKER voor beter behang GenCronjéstraat 135 Vrijdag 21 Maart Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Millio- nairs gevraagd. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Parijs bij nacht. W.B. Theater, 8 uur: Texas Rangers. Zaterdag 22 Maart Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Millio- nairs gevraagd. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Parijs bij nacht. W.B. Theater, 8 uur: Texas Rangers. als ook al uit de bovenvermelde orders blykt, want na de Argentynse restauratie- wagons komt er bovendien nog een order van de Nederlandse spoorwegen aan bod voor ongeveer dertig diesel-electrische twee-wagenstellen, die N.S. zullen gebrui ken voor de „zijlyntjes" waar het verkeer dus eveneens belangrijk gemoderniseerd wordt. ADVERTENTIE HORLOGES uit de beste fabrieken JAGT - KL. HOUTSTRAAT 105, Haarlem U koopt bij een vakman Met een opwekkend woord heeft deken B. G. Hosman gisteravond in het K.S.A.- gebouw het doel van de Stille Omgang uiteengezet. Niet het meemaken van een interessante nacht, maar het geloof van de Katholiek in de tegenwoordigheid van de Heer Jezus in het Heilig Sacrament, is volgens Deken Hosman de grootste beweeg reden tot het maken van de Stille Omgang. Ditmaal zal zij gehouden worden in de nacht van Zaterdag 29 op Zondag 30 Maart naar de Krijtberg Kerk te Amsterdam. Het genootschap van de Stille Omgang, dat gis teravond in het K.S.A.-gebouw zijn jaar vergadering hield, telt thans ongeveer 1160 leden, waarvan circa 800 jaarlijks aan de omgang deelnemen. Vijf jubilarissen, die reeds 25 jaar lid zijn, kregen een di ploma uitgereikt. Het waren de heren De Goede, J. Blokker, J. R. Bruyns, J. v. u. Pol en W. J. ter Burg. De aftredende 2e secretaris Th. Welagen werd bij acclamatie herkozen. Als verrassing had het bestuur van het genootschap een gratis loterij op touw gezet met als prijzen tien spoorkaart jes voor de speciale „Omgangs" trein. Ten einde te komen tot de vorming van een Korps Luchtwachtdienst voor Wijk aan Zee heeft de plaatselijke commissie Bever wijk van Steun Wettig Gezag Donderdag avond een propaganda-avond belegd in hotel Sonnevanck, waar tevens gelegenheid bestond tot inschrijving. Op deze avond waren onder andere aan wezig burgemeester mr. H. J. J. Scholtens, hoofd-inspectcur L. H. Molenaar en ir. J. Vos, hoofd van de vroegere plaatselijke „burgerwacht". Kapt. J. de Groot, chef van het K.L.D. district Noordholland deelde mede dat de taak van het K.L.D. zal bestaan uit het signaleren van vliegtuigen in oorlogstijd. Hiertoe zijn in Nederland 278 uitkijkposten uitgestippeld. Die voor Wijk aan Zee komt in de tuin van „Tuinberg". Om tot een korps te komen moet men minstens 16 vrijwilligers in de plaats hebben. De vrijwilliger,zal een contract van twee jaar aangaan, waarbij hij zich verbindt om gedurende twee jaar twee uur per week de instructie te volgen; de dienst in oorlogs tijd zal 3 uur per dag bedragen. Als ver goeding krijgt de vrijwilliger 1.per week uitbetaald en daarboven na beëindi ging van het contract 100.in eens. De leeftijdsgrenzen zijn gesteld van 16 tot 60 jaar. Kapitein De Groot merkte vervolgens op dat het vrijwillig dienstnemen voor de buitengewoon dienstplichtigen nog dit voordeel oplevert, dat zij in de plaats hun- Twee tientallen van HOSG aan de slag Woensdagavond speelde het eerste tiental van de Hoogovenschaakclub voor de promo tie een uitwedstrijd tegen Zaandam I. Deze wedstrijd werd na een langdurige strijd af gebroken in de voor Zaandam gunstige stand van 3—2. Het derde tiental speelde thuis tegen De Toren I uit Haarlem en won met 614—3' 4. De uitslagen luidden: Zaandam IHOSC I voorlopig 3—2. N. v. d. Lijn—J. Zoontjes af gebroken; J. J. LeeuwerikM. P. Suiker af gebroken; A. Slob—P. Zwart 1—0; B. v. d. Velden—ir. D. G. Huygen 01; D. van Doorn A. Spijker afgebroken; H. v. d. Maat—J. C. de Haas 01; H. C. Siebeling—Th. Spijker 10; J. H. SmakW. Steeman 10; S. Bar- tels—ir. E. F. Peltzer afgebroken; J. D. Mort- hout—A. P. de Bruin afgebroken. HOSC III—De Torens 6%—314. P. Zeilstra W. A. Schouten 01; P. H. JansenJ. v. d. Berg 0—1; E. RijkenA. W. A. Zoon J,4U; A. de VriesF. Fichor Sr. 10; D. Oort H. Koeleman 0—1: J. Schmits—F. Fichor Jr. 1—0; P. Bos—M. Koorn 1—0; G. Schouten— J. F. Tervoort 10; P. SiebersJ. Lageweg 1—0; M. Maas—L. Koppen 10. Ook voor de onderlinge competitie werden nog enkele wedstrijden gespeeld met het vol gende resultaat: Afdeling II: J. Beentjes—A. Slings 1—0; A. SlingsJ. Beentjes 0—1; J. A. Rodenberg ir. L. H. Derks afgebroken. Afdeling IV: Ger Laverman—M. de Wolf 10; C. ZoonJ. Uittenbogaard 01; N. Claassen—Ger Laverman 1—0; B. A. v. d. slikkeA. J. Boomhouwer 10. Vriendschappelijk: M. de WolfL. Probat 10; G. TimmermanH. J. Saris 01; H. J. Dengerink—T. J. Rosema 0—1. Personeel van Maters krijgt Strijbos op bezoek Voordat het personeel van de N.V. Ma chinefabriek C. Maters zich gisteravond onder ouspiciën van de personeelsvereni ging in „het Centrum" met de edele kien- sport ging bezighouden, zijn er enkele plannen uitgewerkt, die in het zomerreisje dat op 14 Juni zal worden gehouden, hun beslag vinden. Het doel van de reis is Montferland en de Elterberg. Plannen voor de viering van het eerste lustrum zullen door het bestuur nader uitgewerkt worden. Voorts komt voor de personeelsvereniging op 24 Aoril de heer Strijbos een filmlezing houden over zijn laatste reis naar Spanje. ner inwoning blijven in oorlogstijd en hun burgerbetrekking zullen kunnen blijven uitoefenen. Hierna vertelde de kapitein het een en ander over de methoden van instructie geven, met behulp van film, epidiscoop en shadowgraph, betreffende het leren her kennen van de verschillende typen vlieg tuigen. Uit het archief van het luchtwacht- corps werden verschillende film vertoond; onder andere over het werk van de burger- luchtwacht in Engeland gedurende de laat ste oorlog en een onnoemelijk aantal soor ten van vliegtuigen zijn voorts op het doek verschenen. Voor de luchtwachtdienst gaven zich 26 vrijwilligers op, maar aangezien er na de keuring nog wel verscheidene personen af zullen vallen, blijft de aanmelding voor lopig nog open. Dit kan voor Wijk aan Zee gebeuren bij de heer H. Slings, Voorstraat 31 en voor Beverwijk bij de heer A. B. N. Blank- water, Zweedselaan 22. Om het clubkampioenschap van „Sans Atout" Woensdagavond heeft de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" voor de groepen A en C weer gespeeld voor het afdelingskam pioenschap. De uitslagen luidden: Afdeling A: 1. heren SchelvisZoontjes 11114 m.p.; 2. heren BosBloemendaal 10314 m.p.; 3. heren HamersGroen 102 m.p.; 4. heren v. BalenHeine 91 m.p.; 5. heren Tabak—Hoogeboom 89V4 m.p.; 6. heer en me vrouw Thomas 8814 m.p.; 7. heren De Kruif —De Boer 80 m.-p.; 8. heren KrabTabak 8014 m.p.; 9. dames HamelDe Boer 80 m.p.; 10. heren BerléeHoogeboom 77 m.p.; 11. heren LuttikSpanjaard 7514 m.p.; 12. heren Groot—Plooij 75 m.p.; 13. mejuffrouw v. Kla verenheer Oosterveen 7214 m.p.; 14. heren Boom—v. d. Vlugt 72 m.p.; 15. heren Braam Stiphout 7014 m.p.; 16. heren v. Zutphen Geldermans 6514 m.p. Afdeling C: 1. dames ReijmersKlein 4714 m.p.; 2. heren HendriksKoopmanschap 4514 m.p.; 3. heren Hart—Bakker 45 m.p.; 4. heer en mevrouw v. Aalst 4414 m.p.; 5. dames GroenKamphuis 4314 m.p.; 6. heren Klesser Schaafsma 43 m.p.; 7. dames Braam—Tabak 41 m.p.; 8. heren v. d. .Walv. Groningen 3614 m.p.; 9. heren HoenKerkhof 3514 m.p.; 10. dames FrisStiemer 34 m.p.; 11. heren KuisNijmen 34 m.p.; 12. heren Hilberts Steenbergen 30 m.p. Naar wij van de directie van de R.K. Coöperatieve Tuinbouwvereniging „Ons Belang" vernemen, zijn de plannen voor een nieuw te bouwen groenteveiling voor Castricum in een vergevorderd stadium gekomen. Besprekingen met gemeentelijke en andere instanties hebben er toe geleid dat wellicht begin April met de bouw van de nieuwe veiling aan de Duinenbosweg kan worden begonnen. De oude gebouwen aan de Dorpsstraat komen in handen van de gemeente, welke in ruil hiervoor circa 1 ha grond aan de Duinenbosweg afstaat. Hoewel eerst over een was gekomen, dat de veiling aan de gebouwen nog een bedrag van f 12.000 zou bijbetalen, heeft de Castricumse gemeen teraad indertijd besloten dit offer van f 12.000 te brengen. De verwachting is daarbij uitgesproken dat, zodra de veiling da airtoe in staat zal zijn, dit bedrag eigener beweging teruggegeven zal wor den. Het Castricumse comité ter viering van de nationale feesten heeft Donderdag avond in hötel De Harmonie vergaderd. Uitvoerig zijn daar de plannen besproken voor de herdenking van de gevallenen, de bevrijdingsfeesten en de viering van Ko ninginnedag. Haast ieder jaar heeft het comité te kampen met een tekort aan medewerking. Ondanks het feit, dat de opkomst ook dit keer slecht was er waren slechts acht leden aanwezig heeft men het aangedurfd een programma samen te stellen. De stille tocht naar het monument te Limmen vindt plaats op Zaterdag 3 Mei. Aan alle zangverenigingen in Castricum zal verzocht worden gezamenlijk een tweetal passende liederen ten gehore te brengen. Bevrijdingsdag Een aubade, te brengen door de Cas tricumse schooljeugd, staat voor de be vrijdingsdag op het programma. Zij wordt om 10 uur 's morgens door de gemeente lijke autoriteiten voor het raadhuis in ontvangst genomen. Bovendien geven de kinderen een kleppermars ten beste. Na afloop van de aubade worden school- voetbalwedstrijden gehouden. Voor dit kleine tournooi waarvan de finale des middags wordt gespeeld stelt het comi té voor de winnende club een wisselbeker beschikbaar. De oudere inwoners krijgen des avonds een toneelvoorstelling aangeboden, die verzorgd wordt door de gezamenlijke to neelverenigingen. Daar één avond vanwe ge het aantal inwoners niet voldoende is, zullen er op 8 en 10 Mei reprises volgen. Koninginnedag Koninginnedag begint met een aubade voor het raadhuis door de Castricumse kleuters, gevolgd door een poppenkastver- tonirig. De oudere schooljeugd (pl.m. 1200 kinderen) wordt in de gelegenheid gesteld een filmvertoning bij te wonen in het Corso-theater In principe zal getracht worden voor de kinderen in de leeftijd van 15-18 jaar ook iets te doen. Men zal proberen de jeugd verenigingen hierbij in te schakelen. Deze avond wordt dan gehouden op 1 Mei, eveneens in het Corso-Theater. De beno digde gelden hoopt men bijeen te krijgen door een lijstcollecte. Die twee dagen mocht Bunkie nog buiten, zonder dat hij naar school hoefde. Niet, dat hij een hekel er aan had, om naar school te gaan, hoorHij zou het wat prettig vinden, weer met z'n schoolkameraadjes in de klas te zitten; dat was toch veel pretti ger dan ziek thuis te moeten zitten. Hij was dan ook blij, toen hij de derde dag iveer, als gewoonlijk, met Oepoetie en Rick naar school stapte. En die twee waren ook in hun schikZe hadden het niets leuk gevonden, toen ze zonder Bunkie weg moesten elke dag. „Hadaar heb je Bunkie weer'.", riepen de jongens, toen ons drietal het school plein opstapte. „Ben je weer beter, Bunkie?" En toen de school open ging, zei de meester hetzelfde, toen hij Bunkie zag. „Ha, daar is onze Bunkie! Hoe gaat 't met onze patiënt?" ,,Ik ben weer helemaal beter, meneer!", zei Bunkie. „Mooi. En dan maar weer flink je best doen, hè?" Ja, dat was Bunkie ook van plan. Hij zat keurig in z'n bank:. Nederlandse bewerking van C. J. E. Dinaux 29) Op dat ogenblik werd hij er zich van bewust, wat.... wat hij gedaan had! Hij, een hooggeplaatst ambtenaar, een openbaar aanklager, had zich door vlucht onttrok ken aan een verhoor. Werktuigelijk sloeg hij zijn jaskraag hoog op en dook er zo diep mogelijk in weg. Het was hem te moede of elke voorbijganger van zijn ge zicht zou kunnen aflezen, wat hij gedaan had. Hij keerde om, dwaalde verder en verder Toen hij laat op de avond dodelijk ver moeid zijn werkkamer binnenging, liep hij regelrecht op zijn bureau af, trok een la open en haalde een revolver te voorschijn. Zijn hand beefde, toen hij het wapen op zich richtte. Hij mócht niet trillen. Géén schampschot, in hemelsnaam dat niet! Neen, riep hij met schorre stem, neen en toen, op een gesmoorde toon: Eerst jij, hond die je bentéérst jij! Hij liep naar de kast, schonk zich een glas cognac in en dronk het in één teug leeg. Vervolgens ging hij in een leunstoel zitten, schonk zich opnieuw in, rookte, dronk weer en mompelde onafgebroken: „hondhónd die je bent! Jij, jij eerst....". De volgende morgen ging hij naar de stad om een dokter te raadplegen. Niet zijn huisarts, een specialist. Een vluchtig onderzoek leverde het ge wenste resultaat op: „volledige rust wegens een ernstige zenuwstoring; ziekteverlof van minstens drie maanden dringend ge wenst." Thuisgekomen besteedde hij de rest van de ochtend aan het schrijven en herschrij ven van een verzoek om verlof dat hij, door een telefonisch ontboden ambtenaar van de griffie, met bijgesloten attest en enkele onder zijn berusting zijnde dossiers, liet afhalen. In de daarop volgende dagen sprak hij zo goed als geen woord. Zijn kamer ver liet hij nauwelijks. Op de herhaalde vragen van zijn vrouw antwoordde hij kort, dat hij zich ziek voelde en verlof had aangevraagd. Aan haar aandringen om op reis te gaan, maakte hij een einde, door haar toe te snauwen, dat hij geen adviezen nodig had, maar enkele dagen rust. Rustdat is toch duidelijk niet? Ik wil met rust gelaten worden! Dat is het enige wat ik vraag. Wat ik eis Voor zover hij uitging gebeurde dat on aangekondigd en steeds op de meest onver wachte uren. Het kon gebeuren, dat hij midden onder de maaltijd opstond, het huis verliet, om eerst laat in de avond terug te keren. Of hij ging uit als allen naar bed waren, bleef de gehele nacht weg en kwam in de ochtend thuis zonder te zeggen waar hij was geweest. Hij had het ook niet kunnen zeggen. hij wist het niet. Hij dwaalde, de éne straat in, de andere straat uit.Voorbijgangers ging hij schuw uit de weg of hij keek ze uitdagend en dreigend aan. Bezoek wenste hij niet te ontvangen. Telefonische informaties naar zijn toestand moesten beantwoord worden met de mede deling, dat meneer nog steeds ziek was. Want.... er wérd geïnformeerd. Mis schien meer uit nieuwsgierigheid dan uit belangstelling. Het „incident' was niet ge heim gebleven. Tot Sierlin drong dit niet door. Aanval len van woede werden afgewisseld door buien van diepe neerslachtigheid en deze weer door onbeschrijfelijke angst. Hij wachtte op zijn vijand. Hij zocht hem. Hij wist dat hij zou terugkomen. Nooit ging hij zonder revolver uit en meestal hield hij de hand in zijn zijzak aan de trekker. Waarom kwam hij niet, die hond? Waar om moest hij dagenlang wachten, tot hij hem kon neerschieten? Eerst hém dan zichzelf? en Het proces-verbaal van de brigadier Groterjahn was doorgegeven en het werd wéér doorgezonden naar een hogere in stantie, en dan naar een nóg hogere, tot het niet hoger kon. Bij deze allerhoogste instantie kwam het vrijwel gelijktijdig binnen met het verzoek om verlof. Men was er allesbehalve mee ingenomen en wist aanvankelijk niet hoe men het een met het ander in verband moest brengen. De enige die licht in deze geheimzinnige zaak kon brengen was mr. Sierlin en mr. Sierlin was ziek, ernstig ziek, blijkens het attest van zijn geneesheer, een specia list nog wel die grote vermaardheid genoot. Het was zeer de vraag of men Sierlin voor een nader verhoor kon oproepen zon der zijn gezondheid te schaden. Blijkbaar verkeerde hij in een gemoedstoestand die een wellicht pijnlijk verhoor ongewenst en zelfs ondoelmatig deed schijnen. Wie weet, v/elke gevolgen een nieuwe schok, een althans voor de betrokken hoogst onaan genaam „onderhoud", kon hebben. Het beste zou zijn, de zaak eerst infor meel aan te pakken, waarvoor natuurlijk de medewerking van een vertrouwd col lega nodig was. De keuze viel op mr. Wol- fradt, rechter van instructie een knappe kop, een der meest begaafden onder de jongeren. En bovendien kon men van zijn discretie overtuigd zijn. Wolfradt was van Over die f 12.000 zijn nog onderhande lingen gaande met Gedeputeerde Staten. Betreffende de aanvrage voor de bouw vergunning deelde men ons mede, dat de vergunning deze maand is te verwachten. Het bestuur acht thans de tijd gekomen om tot inschrijving en storting van de obligatiè-lening over te gaan. De obliga ties worden gesteld aan toonder in stuk ken van f 100, f 500 en van f 1000. De rente wordt voorgesteld op 414 pet. Aflos sing heeft plaats door uitloting van jaar lijks minimaal 5 pet en maximaal 10 pet van het bedrag der lening. Tentoonstelling Naar alle waarschijnlijkheid gaat de opening van de nieuwe veiling gepaard met een grote bloemen- en landbouwten toonstelling. De in Februari opgerichte verenigingsraad oefent in deze een stimu lerende invloed uit. Zij heeft reeds ver schillende daarvoor in aanmerking ko mende verenigingen bereid gevonden aan een tentoonstelling mede te werken, welke verenigingen dan ook gezamenlijk de or ganisatie ter hand zullen nemen. ZATERDAGMIDDAG- EN ZONDAGS DIENSTEN ARTSEN. Zaterdagmiddag: dr. J. G. Lange, Wijk aan Duinerweg 3, tel. 4234. Zondag: dr. G. J. Vos, Waranda 13, tele foon 3586. Aankoop van grond in IJmuiden-Oost De firma A. en P. Bleeker te Santpoort heeft aan de gemeente te koop aangeboden haar in eigendom toebehorende gronden ter gezamenlijke oppervlakte van 604 m2. Na onderhandeling heeft zij zich verenigd met de geboden prijs van 3 per m2. In verband met de realisering van het uitbreidingsplan voor dit deel van de ge meente achten B. en W. aankoop van de geboden terreinen noodzakelijk, zodat de raad wordt geadviseerd er toe over te gaan. Santpoortse schakers bergafwaarts Ook het derde team van de schaakclub Santpoort heeft in de bondscompetitie teleur gesteld. De laatste hoop, dit tiental voor de derde klasse te behouden, vervloog tegen Halfweg. Hier volgt' het resultaat: Halfweg I Santpoort III. 1. VerhoogN. N10 2. KoelmanN. N10 3. Tj. Herfst—Van Dijk1—0 4. BotermanLeysma afgebr. 5. G. HerfstVulling01 6. Heynert—Baljet afgebr. 7. v. AndelWinters 10 8. SchreuderIn 't Velt 01 9. dr. WafelbakkerVos 10 10. Van BeemHoogzaad 10 Voorlopig 6—2 Teleurstellend was bovendien, dat het tiental weer niet volledig uit kon komen. Voor de onderlinge competitie werden ge speeld: Groep I: W. SchuurmanBlansjaar afgebr.; PelsG. Schuurman afgebr.; Brugmandr. De Graot afgebr.; BrugmanPels 10. Groep II: v. d. BronkOosterling 10; HaanappelHoman 10; VosmanHouter man 10. Groep III: Roos—Pieterse 01. Voor de filmavond, die de afdeling Vel- sen van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling Donderdagavond in de zaal aan de Abelenstraat had belegd, bleek veel belangstelling te bestaan. Een aantal films over Zwitserland gaven de toeschouwers een uitstekende kijk op de vele facetten van het leven in dat land. Naast de film, die de typische gebruiken en traditionele gewoonten van het Zwitserse volk in beeld bracht was er één die speciaal genoemd dient te worden: „Skiing in Springtime". Deze rolprent laat de grote tegenstelling zien tussen het leven in de bloeiende da len in het voorjaar en de wintersport, die tegelijkertijd hogerop in de bergen wordt beoefend. Prachtige natuuropnamen, zon nige terrassen, waar men midden in de sneeuw van het zonnetje genieten kan en waar bruingebrande toeristen in flitsende vaart op ski's naar omlaag suizen. Een film over kaasbereiding en een aantal op namen uit Zuid-Zwitserland vielen mede in de smaak. Een aardig tekenfilmpje com pleteerde het geheel. De voorzitter, de heer A. H. Hoefman zeide in zijn openingswoord dat het geen toeval was dat er een film avond over Zwitserland werd gehouden omdat het Instituut enige reizen naar dit land denkt te ondernemen. Zwitserland telt een zestig-tal natuurvriendenhuizen, waar leden een onderdak kunnen vinden. Hoewel de avond wel de meest zonnige zijden van het schone bergland te zien heeft gegeven, zal hij ongetwijfeld ertoe hebben bijgedragen de plannen een stoot' in de goede richting te geven. zeer goede huize en beschikte over een grote mate van tact, waardoor het hem vaak gelukte verdachten tot verklaringen te brengen die geen ander had weten los te krijgen. Mr. Wolfradt werd uitgenodigd tot een onderhoud in verband met een „hoogst be langrijke, maar uiterst discrete zaak". De besprekingen duurden lang maar leidden tot volledige overeenstemming: deze raadsel achtige en zeer pijnlijke aangelegenheid moest, hoe dan ook, in alle stilte worden afgewikkeld. Grondig overdacht Wolfradt de gedrags lijn, die hij te volgen had. Hij zou natuur lijk Sierlin kunnen opzoeken. Maar deze was met ziekteverlof en zou wellicht niet in staat zijn tot een persoonlijk onderhoud. Hem ergens toe te dwingen zou niet in overeenstemming zijn met het gepleegde overleg. Beter was het, voorlopig langs andere wegen gegevens te verzamelen. Met wie was Sierlin bevriend? Het was bekend dat hij zelden omgang had met collegas. Eber- hardt was vrijwel de enige, wiens gezelschap hij wel eens zocht. Het was te proberen! Hij zocht hem op en wist al bij de eerste woorden, dat hij aan het goede adres was. Zijn befaamde intuïtie had hem ook deze keer niet bedrogen. Niet dat Eberhardt hem nu bepaald met open armen ontving. Het was hem alles behalve aangenaam, voor een derde maal in deze hoogst onverkwikkelijke geschie- Aalsdijk, 19 v. Le Havre n. Antwerpen. Amstelland, 20 te Bombay. Aldabi, 19 v. Buenos Aires te Rotterdam. A lm dijk, 19 v. Havanna n. Vera Cruz. Alnati, 19 bij Plymouth. Axeldijk, 19 van Breinen te Rotterdam. Abbekerk, 20 v. Hamburg 14 u. Hoek v. Holland vei-wacht. Alpherat, 19 v. R'dam naar W. Afrika. Argos, 19 v. A'dam te Kopenhagen. Agafcha, 19 van Pladju naar Penang. Alwaki, 19 100 m. Z. Bermudas. Amsteld'iep, 19 330 m. NO. Flores. Arkeldijk, 19 85 m. W. Scilly's. Armilla, 20 v. Haiphong te Pladju. Agamemnon, 19 180 m. N.t.O. Sombrero ell. Al de ra min, 19 210 m. Z.ZO. Bahia. Altair, 19 510 m. N.NO. SI. Pauls Rock. Aluclra, 19 440 m. W.ZW. Flores. Averdijk, 19 Abaco gepass. Baarn. 19 v. Amsterdam naar Bremen. Bengkalis, 19 van Kaapstad n. East London. Breda, 19 v. Curasao n. Cristobal. Boschfontein, 19 16 u. te Port Said. Band'jermasin, 20 te Alapupu Timor. Bloemfontein, 19 350 m. N.NO. Teneriffe. Boskoop, pass. 19 Casquets n. Antw. Britsum, 19 600 m. O.NO. Cp. Henry. Bali, 19 Saban. Callisto, 19 470 m. ZW. San Miguel. Cal'tex Nederland, 19 Oporto gepass. Celebes. 20 te Soerabaja. Castor, 20 v. Trinidad te Georgetown. Delfland, 19 v. Rlo de Janeiro n. Ilheus. Driivendljk, pass. 19 Mona Passage. Delfshaven, 19 240 m. Z.t.W. Las Palmas. D ui vend recht, 19 440 m. O. Amazone rivier. Dongedijk, 19 160 m. W.ZW. Ouessant. Elmina. 21 van Freetown te Dakar verw. Esso Den Haag, 21 Rotterdam verwacht. Eemdijk, 19 te Antwerpen. Edam, 19 550 m. O.ZO. Kp. Race. Friesland (KRL), 18 te Belawan. Gooiland, 19 v. Rio Grande n. Pto Alegre. Gordias, 20 te Gibraltar. Heelsum, 19 v. Charleston naar Antw. Haarlem, 19 van Hamburg naar Antwerpen. Haulerwijk, 19 dwars Scilly's. Helicon, 19 320 m. NO. Martinique. Hersilia, 19 880 m. ZW. St. Maria. Hestia, 19 420 m. NW. Finisierre. Helder, 20 v. Mollen do te Callao verwacht. Hera, 19 bij Golf v. Guayaquil. Hydra, 19 300 m. W.t.N. Key West. llos, 19 ten anker Miraguone. Japara (KRL), 20 Aden verwacht. Jupiter, 19 v. Patras naar Gibraltar. Karsik, 20 te Mombassa. Kertosono, 19 v. Penang n. Belawan. Kola Gede, 20 te Newport News. Kedoe, pass. 20 5 u. Perim. Kaimana, 20 te Sibolga. Kaloekoe, 19 v. Soerabaja n. Buleleng. Kieldreeht, 19 in Suez kanaal. Kakap, pass. 19 Sabang naar Soerabaja. Langkoeas, 19 van Tj. Priok n. Belawan. Loosdrecht, 19 v. Le Havre n. Antwerpen. Leuvekerk, 19 v. Marseille naar R'dam. Lutterkerk, 20 te Amsterdam. Laagkerk, 19 bij Finisierre. Laertes, 19 op rede Panka'lplnang. Leersum, 19 480 m. ZW. Lands End. Lombok, 19 te Calcutta. Luna, 19 op de Elbe. Mariekerk, 20 te Genua. Marissa, 20 v. R'dam te Curasao. Metula. 19 v. Pulubukom n. Adelaide. Maas, 19 dwars Kp. Finisterre. Malea, pass. 19 Massawa. Manoeran, 20 te Kidjang v. Makassar. Meliskerk, 20 rede Port Elizabeth. Muiderkerk, pass. 19 Lissabon n. Antw. Malvina, 19 Kp. Bon gepass. Marken, 19 520 m. W.ZW. Flores. Modjokerto, 19 pass. Algiers. Murena, 19 in Sir. Luzon. Nigerstroom, 19 v. Takoradi n. Monrovia. Noordam, 19 600 m. O.ZO. Kp. Race. Ovula, 19 v. Yarrow naar Curacao. Oberon, 20 van New York te Curagao. Overijsel, 19 v. Alexandrië. Orion, 20 v. Tessaloniki te Izmir. Polydorus,, 17 v. Port Swettenham n. Balikpapan Prins Fred. Willem, 20 v. Rouaan te Amsterdam Prins Fred. Hendrik, 19 v. Bremen te Hamburg Prins Willem van Oranje, 20 van Stockton te Southampton. Pygmalion, pass. 19 Cayman ell. Paula, 19 260 m. N. Sir. Singapore. Riouw, pass. 19 Flores. Rossum, 20 te Lissabon. Ruys, 19 v. Buenos Aires n. Montevideo. Rijnkerk, 19 v. R'dam naar Antwerpen. Ridderkerk, 20 v. Hamburg te Bremen. Roebiah, 19 op Musi rivier. Radja, 19 Kp. Hatteras gepass. Rodas, 19 250 m. NW. Curagao. Roepat, 19 v. Kopenhagen ten anker bij Aarhuus Rotti, 19 240 m. W. Guardafui n. Pondicherry. Salawati, 20 te Tj. Priok. Sarpedon, pass. 19 Azoren. Stad Alkmaar, 19 v. Houston n. Nederland. Schie. 19 van Amsterdam naar Levant. Sibajak, 21 6 u. te Hoek van Holland verw. Slamat, pass. 19 9 u. Finisterre. Saroena, 19 bij Mulberry haven. Sliedrecht, 19 1020 m. NO. Sombrero. Soestdijik, pass. 20 Gibraltar. Stad Breda, 19 400 m. W. Finisterre. Stad Viaard'ingen, 19 480 m. W. Flores. Samarinda, 18 bij Golf v. Tehuantepec. Saparoea, 19 bij Kaap Tenez. Scherpendrecht, 19 dwars Medan. Sioterdijk, 19 130 m. W.t.Z. Minicoy. Tegelberg, 20 te Zanzibar. Tiba, pass. 19 v. Fernando Noronha. Tomini, 19 v. R'dam naar Antwerpen. Tankhaven III, 20 v. Sungeigerong te TJ. ITban. Tasman, 19 v. Medan n. Palembang. Tjiwangi, 20 v. Balikpapan te Tj. Priok. Talisse. 19 dwars Kaap de Fer. Tawali, 19 0 m. O. Gibraltar. Tiberius. 20 v. Aruba te Maracaïbo verw. Van Outhoorn, 20 v. Djakarta te Makassar verw. Van Riebeeck, 20 te Makassar. Willem Barendsz, 19 van Kaapstad n. A'dam. Waterman, 20 te Southampton. Winsum, 19 v. R'dam naar San Juan. Weltevreden, 16 v. San Francisco te Bombay. Waal, 19 v. Le Havre. Waikelo, 19 v. Djakarta n. Palembang. Waingapoe, 19 v. Waikelo n. Ampenang. Westerdam, 19 800 m. O.t.N. Cp. Race. Winterswijk, 19 Lissabon gepass. r.Tsel, 19 v. Beiroeth n. Famagusta. Zeeland (KRL), 19 v. Dieddah n. Suez. Zuiderkruis, 19 600 m. W.t.Z. Scilly's. Zijpenberg, 19 306 m. Z. Bermuda. KLEINE VAART Arnoudspolder, 19 v. R'dam te Lissabon. Bill, 23 v. Garston te Gent verwacht. Bree Helle, verm. 22 v. Londen 23 R'dam verw. Breezand, 19 v. Agadir n. Cadiz. Carpo, 19 pass. Lizard. Casablanca, 18 n. Fedala en Casablanca. Citadel, 20 v. Londen te Antwerpen verwacht. Coolbaven, 19 te Port Lyautey. Depa, pass. 19 21 u. Brunsbtlttel. Echo. 20 v. Belfast te Dublin. Escaut, 20 v. R'dam te Amsterdam. Express. 19 v. Middlesbrough n. R'dam. Hada. 19 v. Agadir te Marseille. Hagno, pass. 19 Lizard. Haskerland, 2(1 te Hamburg. Ingeborg, 20 v. Zwijndrecht ie Hambugr. Koningshaven. 20 nog te Casablanca. Marne, 19 v. Hamburg naar R'dam. Nelly. 20 v. Belfast te Newlyn verwacht. Nieuwhaven, 19 v. Tonnay Charente n. Reque- jada. Noorderhaven, pass. 20 Brunsbtlttel. Nij en burgh, 19 v. R'dam te Stockholm. Rika, 19 v. Plymouth naar Preston. R. P. S., 19 v. Billmgham te Goole. Silvretta, 19 v. Mazagan naar Saffi. denis te worden betrokken. Zover was het dus met vriend Sierlin gekomen: een vul gaire vechtpartij op de openbare weg Deze man was niet te helpen. Ontheven van zijn verplichting tot geheimhouding, die hij Sierlin had toegezegd, bracht hij een zake lijk verslag uit, zich tot de hoofdzaken be palende. Wolfradt maakte zijn aantekeningen, matig ingenomen met wat hij te horen kreeg. Veel verder brachten deze inlich tingen hem niet. Hij had gehoopt meer te vernemen over de voorgeschiedenis en defi nitieve aanwijzingen te krijgen omtrent de „schuld" van een van beiden. Nu was het nóg onzeker, of Sierlin al dan niet een be treurenswaardig slachtoffer was van waan voorstellingen. Bij het afscheidnemen waren Eberhardt en Wolfradt het er roerend over eens, dat deze zaak afgedaan zou moeten worden zonder dat er iets van doordrong tot de buitenwereld. Dat zou alleen dan mogelijk zijn, als de aangevallene en Eberhardt twijfelde geen ogenblik of Braun had de waarheid gesproken geen klacht indiende, al had die daarop natuurlijk alle recht. (En, dacht Eberhardt, als onze brave Sierlin niet op nieuw domheden begaat, waarvoor hij on beheerst genoeg is!). _Mr. Wolfradt had voor het heengaan nog één vraag: Wat wil die jongeman eigen lijk? Hij moet toch een of andere bedoeling hebben? (Wordt vervolgdjr

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6