Ziekenfonds Umuiden wil enige Fabrieksmensen worden „verkeerskundig" gemaakt Hoog stapelen van vis betekent belangrijk gewichtsverlies Problemen gezinnen een week met vacantie sturen „Onderwijs naar bekwaamheid en naar aanleg" Misschien is het idee verder uit te spinnen Agenda voor Velsen op de honderd velden 7 GLORIEUS JUBILEUMCADEAU THALIA Watervliet I zal moeten vechten voor het tweede-klasseschap LOFWAARDIG PARTICULIER INITIATIEF Wethouder H. de Boer over beroepskeuze Jlex JheateC Jubileumviering van „Fryske Trou" De heer H. Lips voor het Humanistisch Verbond „Stormvogels" kan zich nog handhaven ENGELSE ONDERZOEKINGEN WEZEN LIT: Kwaliteit afhankelijk van een goede behandeling aan boord (onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) Openingstudies Beslissend fragment Wedstrijd P§ pp m HP |P 8 IIË :tew; i§ ÉfÉ #S 8 B Hf SS S fjj jj 8 HP a s nn iü Él s S f® 8 B 8 a 8 B IBS S s 8 8 l3I a O 8 8 H 11 Oplossing vraagstukken VRIJDAG 21 MAART 19 52 BIJ EEN RECEPTIE horen sinds onheuglijke tijden bloemen, sigaren en soms ge slepen glazen met de fonkelende kleur van een goede wijn. Bij een receptie hoort een zwart pak, een rozet op de revers van de heren en een bloem in het haar van de dames. Maar in het begin van April zal IJmuiden in het Thalia-theater een officiële ontvangst beleven, die in menig opzicht afwijkt van de gebruikelijke gang van zaken; het Ziekenfonds „IJmuiden", dat daar op de vijfde April zijn relaties en vrienden in de gelegenheid zal stellen, de vreugde over dit jubileum met een handdruk te bekrachtigen, heeft namelijk gemeend, dat er van dergelijke uitbundige recepties te weinig blijft hangen bij de mensen, die in eerste aanleg betrokken zijn bij het feest: in dit geval bij de leden van het Ziekenfonds. En daarom is er bij het bestuur van het jarige fonds het idee gerezen, om de „uiterlijke" kosten van de komende receptie zoveel mogelijk te beperken en de eventuele schenkers van cadeaux te vragen het zelfde te doen. Er zou dan geld beschikbaar kunnen komen, zegt het bestuur, voor een fonds, waaruit de kosten van een week vacantie ergens in Nederland voor een aantal gezinnen, lid van het fonds, bestreden zouden kunnen worden. Dit originele plan heeft één schaduwzijde: de bloemisten zullen het er niet helemaal mee eens kunnen zijn. Overigens lijkt het aantrekkelijk en uitermate sympathiek. Hoeveel gezinnen zullen er niet zijn ln een gemeente als Velsen, die door de mi sère der tijden nooit aan een werkelijke vacantie toekomen en hoeveel levens vreugde, die een ware week vrijheid kan geven, zal daardoor niet gemist worden door degenen, die het misschien wel meer nodig hebben, dan al die anderen, wier portemonnaie zo'n geest- en lichaamsver- frissende uitstap wel toelaat? Er zou door hot Ziekenfondsbestuur een geschenk voor de verfraaiing van het ge bouw gesuggereerd kunnen worden; er zou een inzameling gehouden kunnen wor den ten dienste van de ziektebestrijding, maar er zou ook dat andere kunnen ge daan worden. En na rijp beraad is het bestuur tot de overtuiging gekomen, dat een week vacantie op kosten van het fonds voor die gezinnen, die het werkelijk nodig hebben, de voorkeur verdient boven de andere zaken. Men wil daarvoor contact zoeken met «le gemeentelijke dienst voor Sociale Za ken, die als weinig anderen een objectief beeld bezit van de stille armoede ln di verse gezinnen, naar door allerlei omstan digheden een vacantie ais eerste uit de begroting wordt geschrapt. Een voorbeeld? Dat van de weduwe met vijf kinderen. Geen enkel bedrijf zal deze kinderen meenemen op een vacantie-uitjo en moeder knoopt met ontzaglijk veel moeite de eindjes aan elkaar, zodat cr geen denken aan is, dat Jan zijn trektocht per fiets kan maken langs de jeugdher bergen, of dat Marietje deze zomer haar stil-begeerde week in een kamp kan door brengen. Maar met z'n zessen er op uit? Helemaal geen denken aan. Deze zomer echter misschien wel. Nog een voorbeeld Een oude, alleenstaande man, die nog zo dolgraag eens bij de kinderen zou wil len kijken, maar er geen geld voor heeft. Deze zomer misschien mogelijk. Twee gevallen, die in aanmerking zou den kunnen komen voor een fikse steun uit het fonds van het fonds een fonds, dat langs de neutrale weg van Sociale Zaken wordt verdeeld. Het hele gezin Principieel wil het bestuur van „IJmui den" het hele gezin zo'n week offreren of er nu twaalf kinderen zijn of twee. Hot ligt in dc bedoeling, de „week vacantie" te vci'loten, omdat het vooralsnog onwaar schijnlijk lijkt, dat alle daarvoor in aan merking komende leden van het fonds op deze manier „gefuifd" kunnen worden. En dan is het verder het plan, om ook beslist een week vacantie te geven en niet de tegenwaarde in contanten, omdat men juist de mensen wil bereiken, die er an ders nooit toe komen er eens uit te vlie gen. Reis en pension worden dan ook hele maal door het fondsbestuur geregeld voor de gelukkigen, die dit jubileumcadeau van „IJmuiden" in de schoot valt en er zal heus niet op een glaasje lekkers of een goeie sigaar worden gekeken. Naar schat ting zal er per gezin zo'n tweehonderd gulden nodig zijn en het ziekenfonds hoopt van harte, dat het deze zomer een niet gering aantal reizen onder zijn leden kan verloten. Traditie? Als het idee levensvatbaarheid blijkt te bezitten, zou het verder niet onmogelijk zijn, dat het een soort traditie gaat wor den. Wellicht zijn ook andere plaatselijke jubilaressen onder de verenigingen voor de suggestie te vinden en misschien zou het zelfs niet onmogelijk zijn, de organi- ADVERTENTIE (het theater met de beste films) HEDENAVOND 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 u.: het fel-realistische Zweedse filmwerk E V A Na „Zo begint het leven" wederom een film die onuitwisbare indrukken achterlaat I Boeiend Realistisch - Aangrijpend Alléén toegankelijk boven 18 jaar. MAANDAG. DINSDAG en WOENSDAG 8 uur Dorothy Lamour - Ray Millano in THE JUNGLE PRINCESS De dieren waren haar vrienden, hel oerwoud was haar domein ZONDAGMIDDAG 3 uur Roy Rogers in een nieuw cowboy- avontuur DE ZWARTE BANDSET DONDERDAG in onze serie „speciale voorstellingen" vertonen wij ANNA EN DE KONING VAN SIAM Een film opwindender dan een droom Raadhuis, van 10.30 tot 11.30 uur: -Spreek- •uur wethouder van Financiën. Nutsbibliotheek, van 19 tot 21.30 uur ge opend. Thalia, 20 uur: „Eva". Rex, 20 uur: „Het zwaard van Monte Christo". Heidestraat: Tentoonstelling „Felison", da gelijks van 19-21 uur (Zaanse kunste naars). Zaterdag 22 Maart Thalia, 19 en 21.15 uur: „Eva". Rex, 20 uur: „Het zwaard van Monte Christo". Heidestraat: Tentoonstelling „Fel:sc.n", da gelijks van 19-21 uur (Zaanse kunste naars). satie van deze vrije vacanties op te dra gon aan een daartoe in 't leven te roepen stichting, die samengesteld wordt uit alle belanghebbende groeperingen in Velsen. Maar dat is voorlopig vage toekomst muziek. Het jubilerende fonds en zijn ad ministrateur, de heer C. P. J. Maas, die op vier April des morgens om elf uur ge huldigd wordt, omdat hij tegelijk met de organisatie „in het zilver" verkeert, zul len al blij zijn, als er deze zomer een paar zeg maar tien week-vacanties uit komen. Niettemin lijkt het idee verdere overweging waard. Het eerste twaalftal van de korfbalver eniging „Watervliet", dat vorige week te gen de kampioen SVK een nederlaag leed, staat Zondag met Landlust I tegenover zich voor een moeilijke taak. Het gaat dit keer om het behoud van het tweede klas seschap in de K.N.K.B. Want de verwach ting dat „Watervliet" zich wel veilig kon voelen, werd teniet gedaan door het gelijke spel tussen de laagst geplaatste Haar lemse ploeg „Aurora" en „Landlust". Er zal Zondag op „Watervliet" van Landlust moeten worden gewonnen. De ploeg ziet er als volgt uit: de dames T. Gieze, R. Weymar, C. v. Ladesteyn, T. Waagmecster, J. Kluft, W. Jansen en de heren W. Berghuis, J. Stenvers, S. Hart man, A. de Vries, M". Veerbeek en B. de Heer. Voor Watervliet 4 staat een uitwedstrijd op het programma tegen Animo Ready 2. Dc Watervliet A- en B-adspiranten, die het er zo keurig afbrachten met een kam pioenschap en een score van 167 doelpun ten voor en 6 tegen, vinden in de jongste adspirantenploeg waardige navolgers. De C-Watervlieters spelen thuis tegen Aurora C en maken een mooie kans de oompetitie als tweede te beëindigen. Het vijfde Watervliet-seniorentwaalftal heeft zich uit de competitie teruggetrok ken. A.J.C. geeft bonte avond De Arbeiders Jeugd Centrale afdeling IJmuiden geeft Zaterdagavond in de Moer- bergschool te IJmuiden West een bonte avond, waar onder meer volksdansen, declamaties en lekenspelen voor in studie zijn genomen. De employés van de machinefabriek „IJmuiden" zullen over enkele dagen waarschijnlijk als verstandige weggebrui kers volgens regels en wetten naar en van hun werk gaan. Want zij weten dan pre cies wat wel en wat niet door de vingers wordt gezien, omdat ze een verkeersexamen hebben afgelegd. Het diploma of prijsje is niet het voornaamste; het belangrijkste is de practisclie uitwerking van het opge- stokene. De heer A. P. Balm, directeur van de machinefabriek „IJmuiden", heeft de waar devolle primeur voor Velsen in het bedrijf een deskundige voorlichting te laten geven omtrent de juiste manier van weggebruik. Hij is kortelings naar de afdeling Verkeer gestapt op het hoofdbureau aan 'net Tibe- riusplein, waar hij Adjudant I-I. var; der Jagd een plannetje voorlegde om het per soneel in de fabriek door de lessen en raadgevingen van een politieman zo veilig mogelijk over straat te laten gaan. Her mandad voelde er direct veel voor en gis termiddag om één uur stond hoofdagent A. Schoemaker op een geïmproviseerd po dium voor een schoolbord met de duimen tussen koppelriem en tuniek een veertigtal heren in overall op een vlotte wijze duide lijk te maken het hoe en waarom van het verkeer. Het is de bedoeling, dat vijf of zes werkdagen achtereen na het schaftuur ongeveer dertig minuten college wordt ge geven, waarna dan een soort tentamen wordt afgenomen met als inzet kennis van zaken en een prijsje, dat de heer Balm als stimulans beschikluaar heeft gesteld. „Ik ben van het principe uitgegaan", aldus de directeur, „dat mijn mensen niet onwel willend, maar onwetend zijn waar bet be treft het inachtnemen van de verkeers regels. Zowel de leerlingen als de politie zelf hebben het grootste belang bij een dergelijk initiatief". Hoofdagent Schoemaker, die als docent voor echte schoolbanken lauweren zou oogsten met deze moderne methode van les geven, zei ons, dat het doel is do men sen te leren elkaar cp te voeden in het verkeer, waardoor centen in de zak kun nen worden gehouden en de gezondheid bewaard blijft. „Het sprookje, dat wij pro centen krijgen van elke bekeuring, die wij maken, is al lang uit. Het is overigens te hopen, dat bij dit startschot van de heer Balm dc andere bedrijven in Velsen niet voor de siréeep op de plaats rust blijven. De commissaris was enthousiast, toen we hem vertelden van dit particulier ini tiatief." Het streven verdient inderdaad wijd en zijd navolging en dat deze cursus bij de employés va;;, de machinefabriek „IJmui den" al direct is ingeslagen, bewees bet groot .aantal vragen, waarmee hoofdagent Schoemaker werd bestookt na afloop van zijn betoog. Tegemoetkoming uit de gemeentekas De weduwe M. E. Post-Zwernmer te IJmuiden-Oost en L. A. van der Stel te IJmuiden hebben verzocht, uit de gemeen tekas te mogen ontvangen een tegemoet koming in de vervoerkosten van onder scheidenlijk één en twee kinderen, die de school voor bijzonder buitengewoon lager onderwijs te Haarlem bezoeken, en wel tot het volle bedrag van die kosten, zulks op grond van het bepaalde in artikel 13, juncto artikel 126 der Lagér-onderwijs- wet 1920. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor, deze verzoeken in te willigen. Opwaarts geeft „In een andere wereld" De R.K. Toneelvereniging „Opwaarts", die wegens haar zilveren bestaansfeest nog steeds haar donateursactie met succes voortzet, zal op Maandag 19 Mei het jubi- leumseizcen afsluiten met een uitvoering van het kluchtige toneelspel „In een andere wereld" van Joh. Blaaser Sr. en Jr. De rerne berust bij de heer J. W. Schoot. Voor de afdeling IJmuiden van de Vrou wenbond van het NVV hield gisteravond weihouder H. de Boer in het gebouw van de IJBB aan de Wilhelminakade een le zing over het onderwerp: „Wat moeten onze kinderen worden?" Vele ouders, aldus spreker, meten dit af naar eigen maatschappelijke welstand en het al of niet capabel zijn van het kind wordt ondergeschikt gemaakt aan „valse ouderslrots". Er is ook een categorie ouders die zeg gen: ik ben maar arbeider en ik ben er ook gekomen, waarom zou ik mijn kind dan laten leren? Deze lieden gaan voorbij aan de natuurlijke gaven van het kind. Naast deze kardinale fouten der ouders is er in de hedendaagse maatschappij ech ter de chaotische toestand in het Neder landse onderwijsstelsel, waar lager en middelbaar onderwijs lang niet op elkaar aansluiten. Voor de meer welgestelden is dit niet zo erg. Zij kunnen of zelf of ande ren hun kinderen door middel van bijlessen de overschakeling van klassikaal op doce rend onderwijs vergemakkelijken. Wil men in de toekomst, aldus de heer De Boer, de kans geven, die hun toekomt, dan zal het stelsel grondig moeten veran deren, te meer, daar minder dan de helft van de kinderen die een middelbare school bezoeken, het niet tot een volledig eind resultaat brengen. „Een beroep is een roeping" Het is funest voor het geluk van het kind, wanneer de ouders het beroep voor hen kiezen. Ook de „erfelijke beroepen", vader is dokter, ergo zoonlief wordt eveneens medicus zijn uit den boze, aldus spreker. Begaafdheid is het enige element dat over de toekomst van het kind moet beslissen. Een beroep moet altijd een roeping zijn, vervolgde de heer De Boer. Spreker hekelde de beunhazerij, die er op het gebied van de psycho-techniek he den tendage bestaat en die een bona-fide test vaak in de weg staat. De heer De Boer betwijfelde het zeer of de vraag welke richting een kind uit moet, reeds in het zesde leerjaar kan wor den beantwoord. Een van. de grootste fouten, die er ge maakt worden, is, dat het kind zo spoedig mogelijk moet worden klaar gestoomd om een plaats in de maatschappij te krijgen. In arbeidersgezinnen geschiedt dit vaak om financiële redenen. Men dient echter ten alle tijde rekening te houden met de individuele ontwikkelingsgang van het kind in kwestie. Tenslotte behandelde spreker de ver schillende onderwijsrichtingen en de mo gelijkheden die er zowel voor jongens als meisjes bestaan. Spreker gaf de raad niets te ondernemen zonder advies van het hoofd der school. Resumerende kwam spreker tot de vol gende conclusie: En in de vakbeweging èn in de partij moet er voor worden geijverd, dat ieder kind gratis dat onderwijs kah volgen, waartoe hij naar bekwaamheid in staat is. In de tweede plaats moet het psychotechnisch onderzoek door de staat worden bekostigd. Tijdens zijn uiteenzetting had spreker erop gewezen, dat een kaartsysteem van elke leerling afzonderlijk, beginnende bij de kleuterschool en vervolgens aangevuld bij lager en middelbaar onderwijs, waarop vorderingen, aanleg en karakter zouden zijn vermeld een andere test overbodig zou maken. Mevrouw A. Folkcrs-Sanders presideer de de verghdering, die door vele dames werd bezocht. ADVERTENTIE 'JOCOCCCODCCOOCOOOCCOrt^CCO: n^ccaoaxxxmrrr- „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf heden tot en met Maandag HET ZWAARD van MONTE CHRISTO Woensdag en Donderdag VERBODEN LIEFDE 18 j. yXtY/VAW XXXXOCK Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de „Krite Fryske Trou", de Friese vereniging in Velsen-IJmuiden, houdt deze vereeniging op 1 April in gebouw „Flora een jubileumbijeenkomst, die het karakter van een bonte avond krijgt onder de titel „Bylten en klanken" De leiding van deze avond berust bij de heer J. Brouwer en de toneelploeg van „Fryske Trou" zal een aantal korte schetsen voor het voetlicht brengen. De muzikale omlijsting wordt ver zorgd door de „Stoarmfügels". Zondagmorgen zal voor het Humanis tisch Verbond, gemeenschap Velsen, de heer H. Lips een lezing houden over het onderwerp: „Maatschappelijke ontwikke ling en menselijke verantwoordelijkheid". De bijeenkomst is ook nu weer in de Rijks H.B.S. aan het Tiberiusplein. Het wedstrijdprogramma voor Zondag 23 Maart luidt: Stormvogels IOSV I, (2.30 uur) terrein Schoonenberg; Stormvogels II EDO II (12.30 uur); Stormvogels IIIVel sen II (12 uur); Stormvogels IV—Haarlem lila (9.45 uur); EDO IV—Stormvogels VI (9.45 uur) EDO-terrein; Stormvogels VIII— DEM VII (12 uur). Stormvogels I: P. C. Kraak D. v. d. Oever. Fr. Venus H. J. Snoeks, A. Snoeks. J. Tol J. P. Snoeks, J. Luppens, H. Angenent, R. de Boer, A. v. Onselen. Reserves: J. Venus, C. Post, J. v. Vliet. Stormvogels II: J. Venus D. Smit, J. A. Vendrig W. v. Leeuwen, A. Glas. T. J. de Boer R. Luitjes, P. Goedhart. Th. Effern, B. Freriks, K. v. Opbergen. Reserves: C. de Pagter, P. Vader. MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uitsluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: J. H. van Ginkel, Kennemerlaan 123, tel. 4058 en A. van Leusen, Van Tuylweg 34, tel. 4328. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4229. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 6 uur en Zondagavond 11 uur Mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Zondagsdienst van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondagmorgen 9 uur wordt deze week week waargenomen door de arts J. G. Lange. Wijk en Duinerweg 3, tel. 4234. Van Zondagmorgen tot Maandagmorgen, G. J Vos, Waranda 13, tel. 3586. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, Geelvinckstraat 112, telefoon 3883 doorlopende nachtdienst. Tijdens het weekeinde neemt waar A. van der Kolk, Zeestraat 27, tel. 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts J. Hekman, Hoofdstraat 236, tel. 8510 te raadplegen. Apotheken Rantpoortse Apotheek, Bloemendaalseweg 145. "tel. 3249: Elswout Apotheek, Bloemen daalseweg 341, Overveen, tel. 16760 (K2500). Dinsdag hoopt de Spaarndamse mevrouw A. van Andel Smils-Japinga, die thans in een rusthuis te Haarlem verblijft, honderd jaar te worden. Evenals in Duitsland en bij ons is men in Engeland al jaren bezig met de verbetering van de kwaliteit van vis en visserijproduc ten. Een van de belangrijkste punten, die vrij veel critiek te verduren hebben, is de kwaliteit van de vis, die door de trawlers van IJsland, Bereneiland en de Witte Zee wordt aangevoerd. Om hieraan tegemoet te komen heeft het Visserijlaboratorium te Aberdeen onderzoekingen gedaan aan boord van trawlers om methoden te vin den, die een betere conservering van de vis in de ruimen mogelijk maken. De resultaten van deze inspecties zijn bekend gemaakt en het blijkt dat specieal gelet is op het gewichtsverlies van de vis gedurende de reis. In de praktijk is bewezen, dat de schatting van de schipper omtrent de ge vangen hoeveelheid vaak hoger ligt dan bij lossing uit.het ruim komt: in het bijzon der bij schelvis is het verschil nogal be langrijk. Zojuist ontvingen wij de nieuwe uitgave van de heer F. Raman: „Slaggeheimen in het damspel". De nieuwste studies, „ware levende damproblemen", composities en partijen vormen de inhoud van dit boek. Een „gambiet-snufje" van deze ex- kampioen van Nederland is werkelijk ori gineel. Van de aanvangstelling af spelen: 1. 34—30, 19—23; 2. 33—28, 14—19; 3. 3933. 1621 a en nu volgt de ontraadse ling met 4. 3024 (slaan blijft hetzelfde), 19x30; 5. 35x24, 20x29; 6. 33x24 Cijferstand is nu: zwart van 1 tot en met 13, i5, 17, 18, 21 en 23. Wit 24, 28, 31, 32, 37, 38, 40 tot en met 50. Zwart is aan zet op 6. 914, 28x19, 14x23 wint 2420 en 3227 een stuk! Zwart kon echter 6. 1822, 7 28x19 spelen uit de cij ferstand 2228, 8. 32x23, 1318 en nu vraagt zwart twee stukken om later 19 te omsingelen. 9. 38—32. 18x20; 10. 19—14 tegengambiet 10x19, 11. 3127 en nu moet zwart rustig stuk 21 laten staan anders volgt 2722 met stukwinst voor wit. 2e spelgang uit de cijferstand: 1822; 28x19; 22—28; 32x23; 13—18; dat wit een voudig 3127 speelt, 18x20 en 27x16 waar na zwart stuk 19 terugwint met gelijk spel. Rest nog de 3e zet a 16—21; wit speelt nu niet 4. 3024 doch: 4439; 2126; 5. 30—24; 19x30; 35x24; 20x29; 33x24. Stand zwart: 1 tot en met 13, 15, 17, 18, 23 en 26. Wit 24, 28, 31 32, 36 tot en met 43, 45 tot en met 50. Als nu zwart denkt het gambiet toe te passen komt hij bedrogen uit door: 1822, 28x19, 2228, 32x23, 13—18?, 31—27, 18x20, 27—22, 17x28, 19— 14, 10x19 en 3731, 26x37, 41x25 wint een stuk. Op het tegelijkertijd verschenen „Raad selen der symmetrie" van deze schrijver komen wij nog in één der volgende rubrie ken terug. De D.C.IJ.-er T. Postma wist voor de tweede keer achtereenvolgens de damtitel voor Santpoort, IJmuiden, Velsen en Be verwijk te behalen. In het beslissende frag ment met Bakhuys (Stabiel) was de stand: Zwart (Bakhuys) 10 stukken op: 9, 13, 14, 16 18, 19 21, 23, 24 en 26. Wit (Postma) 10 stukken op: 25, 27, 28, 30. 32, 35, 37, 38, 39 en 42. Postma (aan zet) speelde: 3833?, 23 29, 42—38. 29—34?, 28—22 (sterker is 28— 23), 34x43, 38x49, 18—23, 33—28, 24—29, 4943 en zwart moest een stuk offeren en verloor later de partij. De speler die „huisvlijt" maakt van openingen, eindspelen en dit genre midden- spelposities, krijgt een hele technische voorsprong. In dit beslissende fragment schoten beide spelers te kort. Wij zullen eerst aantonen hoe Bakhuys remise had kunnen maken, om daarna in een tweede spelgang de winst van slechts drie zetten voor Postma te demonstreren: 38—33?, 23—29, 42—38 gedwongen, 18— 23. Rest nog a. 27—22, b. 28—22 of het stukoffer met3934, 29x40, 35x44, 24x35, 44—39, 13—18, 27—22, 18x27, 28—22, 27x 18, 3731, 26x28 en 33x4 met goed spel voor zwart. Dit offer is nog het beste spel voor Postma, omdat op 2722 of 2822 (bedoeld in a. en b.) zwart winnend voor deel behaalt door bijvoorbeeld 2722, 2934. Wij zien geen goede zet voor wit. B. 28—22, 23—28, 37x39, 21x41 met uit stekende winstkansen voor Bakhuys. En nu nog eens uit de eerste cijferstand aantonen hoe Postma wel een definitieve winst had kunnen behalen: 1. 3933 (een familie-variant van de Woldouby-stelling). Plotseling is de stand symmetrisch en zwart heeft de voorzet: 2329/ of het symmetrische ant woord 2. 2822, 1823 3. 3328 en zwart aan zet kan rustig opgeven. 'mm Wé wé m Wm W m, m m Wm éw, www Wé m MA Wi WA WM "Wéé WB 3 WB WB WB, Am Wit 10 stukken op: 28 32 33 37 38 39 40 41 43 en 43. Zwart 10 stukken op: 2 4 7 8 9 13 17 20 26 en 36. No. 6 voor onze oplosserswedstri.id een probleem van de heer W. 't Hart, één dei- sterkste spelers van de damclub „Sportief"; inderdaad een geslaagde poging van deze beginnende problemist. w< W WB m m WW/. m r'"-, k&: B m M 'Vm. W77ZY'. m WB m m a WB m No. 5 voor onze oplosserswedstrijd is een vraagstuk van de heer Raman uit Haarlem. Het is samengesteld naar aanleiding van een voorgekomen partijfragment en de verwantschap van de problematiek en het partijspel is er duidelijk mee bewezen. Zwart 13 stukken op: 1 2 4 5 8 10 13 19 22 23 27 28 en 29. Wit 13 stukken op: 11 15 16 17 20 30 37 38 39 40 43 45 en 50. Beide vraagstukken tellen voor 2 punten in de ladderwedstrijd. In totaal zijn dus 12 punten te behalen. De oplosser die daar in slaagt kan zich een geroutineerd pro bleemoplosser noemen. No. 1. Zwart 5 stukken op 3 6 8 26 27 en een dam op 50. Zwart zes stukken op: 10 17 23 36 37 en 38. Wit begint en wint. 10—5, 50x11, 37—31, 26x37, 38—32, 37x19 en 5x13 en wint. No. 2. Zwart 10 stukken op: 3 5 10 11 15 17 18 21 26 en 36. Wit 10 stukken op: 19 20 24 28 29 30 37 42 47 en 50. Wit wint door 19—13, 18x9. 2—22, 17x28, 47—41, 36x38, 37—31, 26x37, 29—23, 28x19, 24x4, 15x35, 4x6. Uit Beverwijk, Santpoort, Velsen en IJmuiden kregen wij van de volgende in zenders goede oplossingen, die tevens met 3 punten op de ranglijst staan genoteerd: J. J. Wesselius, J. de Boer, E. Schade, A. v. d. Ham, G. Zuyderduin, W. J. Tunen, G. Eckhard, J. A. Koppelman, H. Lichten- dahl, P. J. v. d. Bergh, D. Klay, te Bloe- mcndaal, H. Langbroek, W. Gravemaker, P. de Boer (Beverwijk). W. 't Hart, J. de Boer (de Weertstraat), Th. Souer, R. Keu ter, J. Braveboer, C. Rike, W. Terhorst, J. Roodzant, A. v. Hattum, J. van Straten, G. Bosman (Velsen N:), J. Jochems, H. Laros, T. Hoek en J. H. Bakhuys, wethou der H. de Boer (onder de schuilnaam van N.N.), C. v. d. Star (Velsen N.), Th. Souer (IJmuiden-O.). Op verzoek van enige lezers plaatsen wij ook nog de auteur-oplossing van de derde oplosserswedstrijd (H. Laros, IJmuiden): Zwart 10 stukken op: 10 12 13 20 21 22 24 25 26 en 28. Wit 10 stukken op: 31 33 34 35 37 38 41 42 47 en 49. Wit wint door 3430. 25x34 gedwongen (zie vorige rubriek 28x39), 3832, 28x39, 32—27, 21x32, 37x30, 26x46, 47—41, 46x48, 4943 en wint. Ook de problemisten, die aan onze lad derwedstrijd meewerken mogen aan onze oplosserwedstrijd mee doen. Op verzoek willen wij gaarne de inzend- tijd van de vraagstukken van H. Laros voor een week verlengen. V/ij voorspellen dat deze vraagstukken voor velen onzer trouwe oplossers struikelblokken zullen zijn. Van elk vraagstuk apart kan de oplossing worden ingezonden. Oplossingen en correspondentie aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 121, IJmuiden. Onder leiding van de -Engelse onderzoe ker dr. C. Cutting werd aan boord van trawlers onmiddellijk na de vangst een aantal vissen, nadat deze op de gebruike lijke manier waren schoongemaakt, stuk voor stuk gewogen om vervolgens met de rest te worden opgeijsd. De gewogen exem plaren, die bovendien gemerkt waren, wer den op vier verschillende manieren be waard, namelijk los op ijs i.i kisten; boven in de keeën, midden in de keeën cn geheel onderin, dus onder een laag van ongeveer 1 a 1 y2 meter. Direct na aankomst van het schip zijn deze vissen opnieuw gewogen en de hierbij verkregen cijfers spreken wel zeer duidelijk. Het was zo, dat de vis, die in dc kisten was bewaard, geen gewichtsverlies vertoon de, doch zelfs 1 2 in gewicht was toege nomen. Zulks kon echter worden verklaard, doordat de vis enig smeltwater in zich op zuigt. De vis bovenin de kee bleek 0-2% aan gewicht te hebben verloren, omdat zij was blootgesteld aan de druk van een plus minus 20 centimeter dikke ijslaag. Midden in de kce was het verlies al veel groter (in de buurt van 5 a 6 en de vis. die geheel onderin was gestuwd verloor 10 a 15 Niet boog opstapelen Hieruit is te constateren, dat het gewichts verlies tijdens de reis enkel en alleen een gevolg is van de druk, waaraan de vis in de keeën onderhevig is. De ene vissoort ge draagt zich in dit opzicht evenwel anders dan de andere. Platvis verliest onder alle omstandigheden betrekkelijk weinig aan gewicht, kabeljauw onderin de kee kan in 16 dagen 13 tot 15 verliezen en voor schelvis bedraagt het percentage ongeveer 17 a 18. Uit dit onderzoek kan maar één conclusie worden getrokken, namelijk dat het bijzon der nadelig is de vis in de keeën te hoog op te stapelen. Dr. Cutting beveelt aan niet hoger te gaan dan 30 tot 40 centimeter. Zodra dit maximum is bereikt moet een nieuwe bodem in de kee worden gelegd, waarop een nieuwe stapel gestuwd kan worden. „Door deze verbeterde manier van opbergen", aldus dr. Cutting, „kan een ge wichtsbesparing van gemiddeld 5 ver kregen worden. Bij een lading van ongeveer 3000 kisten, geeft dat een winst van 150 kisten, hetgeen, wanneer men rekent met een besomming van 30 shilling per kist, een meeropbrengst betekent van 225. Hier bij is nog niet eens vermeld het feit dat de vis bij deze wiize van stuwen er veel beter uit blijft zien." Succes Sedert dit onderzoek en zijn resultaten hebben reeds enkele trawlers uit Huil de verbeterde manier van stapelen toegepast en daarbij veel succes bereikt. Voorts heb ben metingen aangetoond dat het vocht dat door de sterke druk uit de vis geperst wordt, ongeveer half zoveel eiwit en smaakstoffen bevat als de vis die overblijft. De smakelijkheid en de populariteit van de vis komt dit uiteraard niet ten goede, ter wijl het verlies aan voedingswaarde even eens zeer belangrijk is, wanneer men weet, dat bij een gewichtsverlies van 6 a 7 ongeveer 3% van het eetbare eiwit verloren gaat. Aldus wordt meegedeeld in het maandblad van de directie der visserijen „Visserij-Nieuws". Geen spreekuur De burgemeester zal Maandag aanstaan de geen spreekuur houden.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9