Splinternieuwe ,motortrawlerlogger komt half Juni uit IJmuiden in de vaart In Alphen wordt een schip gebouwd, dat van alle mark ten thuis is WIJ REINIGEN UW KLEDING Kent u het leed van de woningnood Jeugdhuis in Noord zal ondeugden moeten bestrijden Kennemer Lantaarn H GROTE LOGGER OF KLEINE TRAWLER Prefabricated Old Clothes New Net echt Wm Somber geluid over vernielzucht f Agenda voor Velsen jaar „Glas" IJmuider jeugd treedt in verse voetsporen Kennemer Toneelkring in „Spel met het noodlot" „SCHULPEN"- INITIATIEF Geanimeerde receptie in de Trompstraat Schel pen popjes brachten ruim dertig gulden op De VSV-plocgen voor morgen ZATERDAG 22 MAART 1952 EEN HONDERD JAAR GELEDEN bouwden D. en Joh. Boot in Alphen aan de Rijn ijverig vletjes voor de hoeren uit de verre omtrek en de nieuwe eigenaars zeiden ervan, dat liet bestig was met dat kleine werfje aan de Oude Rijn. Later gleden er binnenseheepjes van stapel, maar de binnenscheepvaart heeft voor de werf eveneens haar belang ver loren. Zodat er nu op de dwarshellingen volwassen zeeschepen liggen - een coaster om verlengd te worden; een „Cornelia Maria" om afgebouwd te worden tot een pur-jjang Nederlandse trawler - of is het een logger, deze vreemde boot van Boot? die sinds vele jaren van deze helling zal glijden. Op de vijftiende Juni moet het schip varen, maar nu ratelen de klink hamers nog op zijn bruine platenhuid, die hoog boven de omliggende be huizingen uitrijst. Nog drie maanden. Het lijkt een klein wonder, dat dit allemaal kan in een kort kwartaal, want al is de huid om de spanten gespannen en al ligt de brug al klaar, al staat het dekhuis „in beginsel" overeind, er lijkt nog zo ontzaggelijk veel te doen in en op deze nieuweling, die met zijn veertig meter lengte inderdaad een „nieuweling" in de lJmui- dense haven gaat worden. Het kan, volgens de heer Boot Junior, die de tekeningen voor dit schip maakte. Ér wordt gewerkt volgens een handig sys teem, waardoor alles klaar staat en er eigenlijk geen sprake is van een „prefa bricated" schip. De „Cornelia Maria" komt naar IJmui den, al vaart ze onder een Schevenings visserijmerk (Sch. 135), de rederij is namelijk de Visserijmaatschappij C. Vro lijk, die in dit schip een nieuwe vorm heeft gevonden, om de visserij zo rendabel mogelijk uit te voeren. Het wordt een trawler met een voorroer en een reepkluis dat wil dus zeggen, dat de „Cornelia" straks even gemakkelijk kan trawlen als met de drijfnetten kan vissen en een soort naam voor dit schip lijkt dus moeilijk te bedenken. Op de tekening staat dan ook „Motortrawlerlogger", wat niet mooi is, maar geeft deze forse Manus van Alles maar eens een betere naam Van alle markten thuis Het schip wordt uitgerust met een 360 tot 400 pk „Industries-diesel (zodat het van top tot teen bij Boot gemaakt wordt, want Boots motorenfabriek is de buur vrouw van de werf), het krijgt een Kuy- pers-keerkoppeling en een Van der Gies- sen winch. In de ruimen is plaats voor 500 vaten gezouten haring of 14 a 1500 kisten vis, terwijl diezelfde ruimen worden afgesloten met speciale „tierluiken", vol gens een verzoek van de Scheepvaartin spectie, die ook verder haar „keur" gaf op de tekeningen. Hierdoor kan voorkomen worden, dat er te veel water in de rui men loopt, als de „Cornelia Maria" eens water overneemt en bovendien vervalt de gebruikelijke dubbele rij tierluiken. Dit schip, deze ..motortrawlerlogger" is een experiment, maar het lijkt bij voor baat een geslaagde proef, want niet alleen dat het zich straks op de haringgronden opperbest thuis zal voelen tussen de log gers en later onder de Engelse wal nog eens een schot kan wagen de verse visserij en de verse haringtrawl kunnen er evengoed mee uitgevoerd worden, zodat de „Cornelia" geen moment uit de vaart hoeft te worden genomen, omdat het sei zoen het schip daartoe dwingt. Hoe modern deze conceptie ook verder gedacht is, bewijst de haringk^akmachine, die er op zal worden geïnstalleerd en waar van de achttien opvarenden en de schipper veel plezier kunnen beleven. Het apparaat krijgt een plaatsje onder de grote bak en zal daar tijdens de zoute haringteelt maar een beetje ruimte vragen en een boel pro fijt opleveren. Kleine editie voor Guyt Wij vernemen voorts, dat een verkleinde uitgave van deze „Cornelia Maria" onder het visserij nummer KW 52 in Alphen zal worden gebouwd, nadat de Sch. 135 te water is gegleden. Dit wordt echter een „echte" Irawllogger met zijn 28,90 meter en men denkt zijn kiel in Januari te kun nen leggen. De opdrachtgever is Guyt uit Katwijk aan Zee. Filmavond voor KAB-leden Het bestuur van de kring Velsen-Noord van de Katholieke Arbeidersbeweging, dat zich met speciale toestemming van de geestelijk adviseur grote moeite heeft ge geven om voor zijn leden een filmavond te houden, werd in zijn verwachtingen voor wat betreft de belangstelling wel wat teleurgesteld. Voor een betrekkelijk kleine groep van leden en huisgenoten draaide de KAB- filmdienst Vrijdagavond in 't gymnastiek lokaal van de RK meisjesschool aan de Corverslaan de film „De duivel in het klooster". De kring-voorzitter, de heer F. A. Kuy- pers, leidde de avond in. Zoals de ouden dammen Onder leiding van de heer Fh. Souer komt wekelijks een zestiental speeltuin kinderen van „Veilige Haven" bijeen om het damspel te beoefenen. Er wordt op Woensdagavond ernstig getraind door de 10 tot 14-jarigen en het ligt in het voor nemen om met andere jeugdclubs uit Ken- nemerland vriendschappelijke wedstrijden te gaan spelen. Heuvehvijkse kampioenschappen De uitslagen van de derde ronde van de onderlinge wedstrijden om het kampioen schap van „Heuvelwijk" luiden als volgt: Wim Kuiter. Wit Nat. Wim Arisz, Fritz Heikoop en K. Haust winnen respectieve lijk van Henk Retz. Piet Broek, Frans Arisz, Dick de Back en Cor van de Nieuwendijk. De uitgestelde partij tussen Jan Meyer en Simon Groen werd door laatstgenoemde gewonnen. Na drie ronden blijkt, dat Wim Kuiter de damlessen goed ter harte heeft genomen, want hij staat op het ogenblik met 6 punten bovenaan. Bij de meisjes won Joppie van Loon haar derrie partij in dit tournooi, nu van Bebby Haust, Joppie heeft eveneens de leiding. Johanna Dukel won van Henny van Dorp en Ennv van Dorp wist Nelly Retz te klopnen. Geertje Zwart tenslotte verloor^ van Nelly van van Dorp. „Waarom wij ditmaal „Spel met het Noodlot" van Emlyn Williams gekozen hebben? Eenvoudig omdat het ons aantrok het te spelen als middelstuk tussen „Een inspecteur voor u" van Priestley cn het blijspel „Om de lieve vrede" van de Ne derlandse schrijver Leonard Huizinga, dat wij in Mei hopen op te voeren." Aldus de toelichting van regisseur N. W. Tol in het programma voor de Woensdag door de Kennemer Toneelkring in het gebouw St. Bavo te Haarlem gegeven voorstelling. De geciteerde reden voor de gedane keuze dunkt mij een zeer goede, al stelt men zich natuurlijk aan het gevaar van vergelijking met de nog betrekkelijk kort in het verleden liggende prestatie van Comedia, welk gezelschap deze thriller tot een groot succes heeft gemaakt. Men had bovendien de handicap dat Frans Boone qua uiterlijk nu niet bepaald de ideale figuur was om de uit wellust en maat schappelijke rancune moordzuchtige pic colo met prettige omgangsvormen uit te beelden. Niettemin sloeg hij zich, althans in het gedeelte van de avond dat ik heb kunnen bijwonen, met begrip cn talent door de grote moeilijkheden heen. Het was jammer dat men blijkbaar geen beter uniform voor hem had kunnen vinden dan het slobberige rode dat hij thans droeg. Niet duidelijk is het geworden waarom in plaats van het toepasselijke „Fm in the mood for love" het veel minder stemming- wekkende „Again" gezongen en geneuried werd. Dit alles kon echter geen afbreuk doen aan de lofwaardigheid van zijn op treden, dat toch inderdaad een huivering wekkende allure aannam. Over het alge meen trouwens schonk de vertoning wel voldoening, ondanks de buiten de schuld van de vereniging weinig aan de eisen be antwoordende aankleding van het toneel. Mede hierdoor werden de betekenisvolle scènes niet steeds volledig uitgespeeld. Zeer gelukkig kon men zich prijzenz met de bereidwilligheid van mevrouw Boeree uit IJmuiden om de rol van de oude mevrouw Bramson van een door ziekte verhinderde, maar nog in het programma aangekondig de eerste kracht van dit amateurgezelschap over te nemen. Zij deed dit voorbeeldig, zozeer zelfs dat zij de uitblinkster van de avond genoemd mocht worden. Hans Tok bleek wat te jong voor de flegmatische Hubert Laurie, hoewel het type aardig getroffen was. Ans Dreyer had er wel iets voordeliger mogen uitzien, doch maakte verder een goede beurt, evenals de regis seur als de detective. Heel leuk waren Rie de Nooijer en Nelliëte Mooy als de twee gedienstigen. D. K. Mij is gevraagd als wethouder, onder meer belast met de verdeling van woon ruimte, enkele regels te schrijven ter aan beveling van de nationale leningen voor de woningbouw 1952. Is dit nu nog nodig vraag ik me zelf af, nu H.M. de Koningin in haar radiotoe spraak zegt „Het is een kwaal, die ondraag lijk is, en die zovelen van ons toch reeds lange jaren dragen". Zij vergelijkt de woningnood met een vreselijke slepende ziekte. Dit is duidelijke taal en volkomen en dan ook volkomen in overeenstemming met het leed dat als gevolg van de woningnood door zovele mensen van elke leeftijd wordt ge leden. Kent u het verdriet van de vele ouden van dagen, die zich te veel voelen in het gezin van hun zoon of dochter waar door gezinsvermeerdering woningnood is ont staan? Kent u de spanning tussen twee gezin nen welke tegen hun wil of zin een éénge zinswoning met hun beiden moeten be wonen. Kent u de angst van de ouders voor de gezondheid van hun kinderen in een wo ning, veel te klein geworden voor hun op groeiende zonen en dochters? Kent u de spanningen in het leven van onze huwbare jeugd? Geachte lezer, wanneer u deze nood kent dan is elke aanbeveling om in te schrijven op de nationale leningen voor de woning bouw 1952 overbodig, want dan tekent u in. Het bestuur van de buurt- en speeltuin vereniging: „Schulpen" heeft zich beraden op slappen, die gedaan kunnen worden om het jeugdwerk intensief ter hand te nemen en daarmee de „toenemende bandeloos heid" van de jeugd te beteugelen, zoals men zegt. Hierop baseerde de heer A. Langkemper, voorzitter van „Schulpen", Vrijdagavond in het Hervormd wijkhuis zijn openings toespraak voor de slechts weinig belang stellenden, die de vergadering bezochten. Hij wees op de talloze vernielingen aan afsluitingen, hekken en speelwerktuigen in de mooie tuin van de vereniging, die ten koste van veel arbeid en moeite tot stand kwam cn zag hierin een afspiegeling van wat de jeugd in het algemeen aan baldadigheid bezielt. Bol wol aan de rol Inlichtingen over de volgende gevonden voorwerpen zijn te krijgen aan het hoofd bureau van politie. Tiberiusplein no. 1, kamer 4. utisluitend op werkdagen van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur (ook voor telefonische in lichtingen), met uitzondering van Zaterdag middag. Pakje met overall, jasje en hoedje, pad- vindersriem, hond, fietstas, handschoen, paar kinderschoenen, rozenstruik, paar kou sen (kind), hoofddoek, fietsje (driewieler), broche, shawl, springtouw, kinderkous, bil jet van f 1, regenpijp, das. schoudertas, bril. veilingkist. paar gymschoenen, zilveren rijksdaalder, bol wol, want, médaille (K.L.M. Uivervlucht), autoped, rol pakpapier, speel goedkonijn. sleutel, kompas, paar wanten, kinderluchtpistool. gedeeltelijke prothese, haarstrik. armband, ballpoint, alpino, pad vindersmes. schop en hark (speelgoed), capuchon, kindercape. paar handschoenen, portemonnaie, fototoestel, 6 zakdoeken, muts. kous (nylon). Zaterdag 22 Maart. Thalia. 19 en 21.15 uur: „Eva". Rex, 20 uur: „Het zwaard van Monte Christo". Heiöestraat: Tentoonstelling „Felison". da gelijks van 19-21 uur (Zaanse kunste naars). Zondag 23 Maart. Rijks H.B.S., 10.15 uur: Humanistisch Ver bond, lezing H. Lips. Heidestraat, 19-21 uur: Tentoonstelling „Felison" (Zaanse kunstenaars). Thalia, 15 uur: „Nevada City"; 19 en 21.15 uur: „Eva". Rex, 15 en 20 uur: „Het zwaard van Monte i bij eerst even. Mondje dicht Op de vraag, waarom de Stormvogels-aanhang Zondag in de hete strijd tegen West- Frisia niet beter de mond heeft gesperd om de IJmuide- naren aan te vuren, is uit be voegde kringen een aardig antwoord gekomen. Het Stormvogels-bestuur had na een luidruchtige vorige wed strijd namelijk de supporters vereniging gebeden het wat kalmer aan te doen. En dat hebben de supporters letterlijk opgevat, zodat hun mild ge mompel werd overstemd door de wilde kreten van de West- Frisianen. Maar Zondag op Schonenberg zullen ze tegen OSV wel eventjes uit een mder vaatje tappen, denk ik zo (op eigen houtje). Gewaarschuwde vrouwen De Santpoortse huisvrouwen blijven ondeugend met haar vuilnisemmers. Zij plaatsen deze instrumenten namelijk argeloos buiten, soms lange tijd voor de bekende roltrom- melwagens in de straten ver schijnen om de droesem van een halve week in hun onver zadigbare buiken op te nemen. Zij laten ze dan bovendien een geruime tijd buiten bivakkeren met het gevolg, dat er af en toe een aardige politieman ver schijnt, die de emmer welge moed onder de arm vat, er moeizaam mee op zijn dienst- rijwiel stijgt en de emmer ten burele deponeert. Even later is de beheerster van het on misbare apparaat dan berouw vol bij de politie op bezoek en zij krijgt behalve een vriende lijk vermaan een mooi papier tje, dat geld kost om er af te komen. En nu helpt de politie de staatskas van harte gaarne spekken, maar ze is aan de andere kant ook de beroerdste niet. Dus waarschuwt ze hier- Christo: Maandag 24 Maart. Raadhuis: geen spreekuur van de burge meester. Heidestraat, 19-21 uur: Tentoonstelling werken Zaanse schilders O.A.V. „Felison" Nutsbibliotheek, 19-21.30 uur geopend. Thalia. 20 uur: „Avontuur op Sumatra". Rex, 20 uur: „Het zwaard van Monte Christo". Huisvrouwen, past op uw emmeren en uw speldegeld, want van Donderdag op Vrij dag is het lieve aantal van 60 (zegge zestig) te vondeling ge plaatste bakken door de poli tie ingezameld. Ter vergoelij king van de overtredende moe ders moge wel even gezegd v/orden, dat de vuilnisman soms wel heel vroeg uit de veren is, zodat het uit dien hoofde begrijpelijk wordt, dat sommige emmers de vorige avond de straat op gestuurd worden. Flauw Er was eens een bewoner van een Velsens huis, die in een groter huis ging wonen en dies onafgebroken bezocht werd door vertrouwelijk spre kende lieden, die lijf en goed veil hadden voor het betrekken van de leegkomende woning. De huisvestingscommissie deed een keus uit de vele sollicitan ten en wees de woonruimte toe aan één hunner, die er juichend met vrouw en kroost introk om het op te knappen, want hij had vele jaren op een be nauwde bovenwoning gekam peerd. Maar de vroegere bewoner wilde graag van vloerbedek king en badkamer-accomoda- tie af en bedong daarvoor een bepaalde prijs, waar de nieuwe huurder wel oren naar had toen hij de artikelen nog niet had gezien. Bij het bezichtigen van de ceive echter sloeg hem de schrik om het hart, want de vloer schemerde op vele punten door de bedekking heen en het bad was ook niet veel. Waarop hij met lood in de molières naar de ander stapte en aarzelend verklaarde, dat hij er toch maar van afzag. Tot zover is alles gewoon en normaal. Maar de eigenaar van vloer- bekleedselcn en badtoebehoren ontstak over de weigering in zulk een gramschap, dat hij zijn stormtroepen mobiliseerde en alles uit het oude huis liet slopen, dat niet muurvast zat. Zodat zelfs klinken van schuif deuren en haakjes van klap- dito's werden gerukt en er ten slotte fikse trappen werden uitgedeeld tegen de overblij vende inventaris, die niet mee te nemen was. Thans wordt Lampenier ge vraagd, hoe hij dat vindt. Het- antwoord staat hierboven. Zeevaste spreeuwen Het geschiedde deze week, dat een verbouwd schip voor een proefvaart de IJmuider pieren uitvoer voor een ple zante proeftocht op de vlakke wateren van de Noordzee. Bij de havenmond kwam een spreeuwen-echtpaar aan boord, dat eerst een technisch gesprek opzette omtrent het motorver mogen, maar later naarmate de trawler verder uit de kust verdween eens benauwd om zich heen keek naar al dat natte water. Uit pure angst hebben de echtelieden zich vervolgens onledig gehouden met het rondstrooien van witte vlekken en angstige kreten. Gelukkig voor de spreeuwen ging de boot na verloop van enige uren en borrels retour, zodat de vogels opgelucht bij het binnenkomen van de pier overstapten op de vaste wal. Ze kunnen tenminste iets aan de kinderen vertellen, die spreeuwen. Cadeau uit het hart Met een warm gevoel van blijdschap heeft Lampenier gisteren iets gelezen over een plannetje van het Ziekenfonds IJmuiden en deszelfs bestuur- deren onder aanvuring van dokter A. J. van Leusen, dat er op neer kwam, een aantal gezinnen van fondsleden deze zomer een kostelijke week ,rnet vacantie" te sturen, waar bij de rekening naar het fonds gezonden mag worden. Het idee is te mooi om te laten schieten, temeer daar er op den duur een pracht van een organisatie uit voort zou kunnen kompn ten behoeve van hen, die het woord „va cantie" alleen maar van horen zeggen kennen en nog nooit eens echt in een knus hotel letje in de Achterhoek een week onder de zon hebben ge zeten, zonder zorgen over de was en „wat we morgen nou weer moeten eten." Er zitten trouwens meer sympathieke kantjes aan dat jubileum van het oudste Maat schappijfonds namelijk die receptie uitgerekend in Thalia. Waarom in Thalia? hebben de verwende geesten van IJmuiden-Oost en verderop al gevraagd. Hierom: het fonds werd ge boren in IJmuiden, in het hart van de plaats cn het wil daar ook al degenen ontvangen, die het groot hebben zien worden, van het nu oude echtpaar, waarvan de heer Maas als ad ministrateur het eerste kind inschreef en dat nu nog in de kaartenbakken van het fonds voorkomt, tot de nieuwe leden toe. Zaterdag vijf April, des mid dags van vier tot zes. En geen bloemen, maar geld voor het vacantiefonds van het ziekenfonds. Gewoon onop vallend 'n briefje van duizend geven en niks zeggen, weet- tuwel Korte films Als filmstrook brandbaar is, brandt het ook als een lier. Dat wisten de vier knapen, die een paar van die celluloid- linten uit een vuilnisbak aan de Oosterduinweg groeven, deksels goed en zij hingen dus de ontvlambare serpentine Donderdagavond aan de kruk van een achterdeur van een der noodwinkels, om er ver volgens vergenoegd de brand in te jagen. Móórd fikkie. Helaas voor het intens-ge- lietende kwartet zat inspecteur Antonius Wijnstroom juist aan zijn avondmaal en hij zag met de nimmer rustende spieders- blikken, elke hartstochtelijke gerechtsdienaar eigen, de fak kel laaien en het zwerk drij ven, liet het maal het maal en stormde ten strijde. De vier aeren voelden de nek geklemd >n een stevige politievuist en -noesten „mee naar het bero", zoals dat sinds onheugelijke ij den heet. Zowel hun vreugde als de aolitiële aardappelen waren tanmerkelijk bekoeld. LAMPENIER Volgens de heer Langkemper moest de oorzaak gezocht worden in het ontbreken van een gelegenheid, waar de jeugd, speciaal in de wintermaanden, bijeen ge bracht kan worden om onder goede leiding nuttige en aangename bezigheden te ver richten. - De voorzitter ontvouwde vervolgens een plan van de heer M. v. Bodegraven, secre taris, dat het mogelijk moet maken om binnen afzienbare tijd op het speelterrein van „Schulpen" een clubhuis te kunnen bouwen. Voor dit clubhuis, dat 12'/2 meter lang en 5 meter breed zal worden en waarvoor de tekeningen reeds zijn goed gekeurd, is met de verhoogde kosten voor bouwmaterialen een bedrag van ongeveer 8000 gemoeid, althans in voorlopige be groting. De heer Van Bodegraven, die met de voorbereidingen van zijn plan een en ander mededeelde en daarbij door vele medewerking is toegezegd en onder andere oficiële toestemming van Velsens gemeen tebestuur heeft gekregen, wil een groots opgezette fancy-fair houden om hieruit een grondkapitaal voor het clubhuis te vormen. Deze fancy-fair, die in de maand Mei zal worden gehouden op het terrein nabij de speeltuin zal met een twintigtal attracties aantrekkelijk gemaakt worden. Bovendien zal een dansvloer van honderd vierkante meter worden gelegd voor de liefhebbers. Een tenslotte bestaat het voornemen om een zogenaamd „Steentjesfonds" in het leven te roepen. Om de plannen verder uit te werken is een commissie gevormd, bestaande uit mevrouw Marcus en de heren M. v. Bode graven, P. Zoon, A. v. d. Hoff en R. Hol lander. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: J. van der Waals't Hart, z., Brederoodseweg 63. Santpoort; W. M. Stel lingwerfLanser, d.. Curagaoslraat 43. Sant poort; H. Oosterhoff—Smid. d.. Waalstraat 11, IJmuiden: D. C. HelmerKramer, z.. Jac. Catslaan 20, Driehuis; H. van der Veen Algra. d.. van der Zwaagstraal 9. IJmuiden- OostJ. WiggersJanzen. z., Dr. Kuyperlaan 21, Velsen: J. E. FortuijnWeijer, z., Sta tionsweg 105, Velsen: E. Luntz—Stoker, cl., Berkenstraat 36. IJmuiden-O.; J. G. van Dijk de Wit, d., Lange Nieuwsstraat 696, IJmui- den-O.; N. A. den Ouden—Mudde, d., Kruid- bereerweg 135, Santpoort. ONDERTROUWD: J. G. Pirovano, van Spei.jkstraat 7, TJmuiden-O. en G. Eggermont, Tromostraat 152, IJmuiden: P. Brandenburg, van Kinsbergenplein 5. Haarlem en J. M. Mulder. Zinncveltlaan 21. Santpoort, toek. adres: Zinncveltlaan 21. Santpoort; D. D. Dijkhuizen. Napierstraat 16, IJmuiden en G. Schade, van der Zwaagstraat 14 rd.. IJmui- den-O.: Jonkheer W. H. de Savornin Lohman, Vinkenbaan 25. Santpoort en A. C. Hagenzie- ker. Turfmarkt 7a, Leiden. GEHUWD: R. Th. van Heijst en J. J. Heere. Oranjestraat 28. IJmuiden: C. J. Teunissen en C. M. de Vlieger. Ladderbeekstraat 50, Velsen-N.; J. P. Bruin en C. Gomes. Heems kerk, Oostcrstreng' 36; W. J. van Es en A. van der Stel. Kanaalstraat 64. T.Tmuiden; H. Dekker en N. C. Delfos. Burg. Rambonnet- laan 9. IJmuiden: A. Affourtit en G. West- land. Fahrenheitstraat 28, IJmuiden: J. de Koning en W. van Riessen. Platanenstraat 49, IJmuiden-O.; H. Visser cn G. Timmer man, Waalstraat 11 bov., IJmuiden; Th. J. Otto cn M. J. van Breemen; W. J. Bekman cn A. H. A. Eliveld. OVERLEDEN: S. Wiersma, 82 j., weduw naar van M. Uit'tenbosch, Wijkerstraatweg 263, Velsen-N.: F. Bal. 68 j., echtgenoot, van N. Pronk, Julianakade 13 zw.. IJmuiden: F. Langendoen. 69 j., echtgenote van D de Niet. Le Mairestraat 6. TJmuiden-O.; A. Rietdijk. 70 j„ echtgenote van G. F. Bregonjc, Casem- brootstraat 37. IJmuiden-O. Kent u ze niet, laat u dan overtuigen door het Koninklijk woord, gesproken in de zelfde radiorede als in mijn aanhef aan gehaald „Er moet veel, enorm veel gebeu ren om ons uit dit moeras van ellende te werken". Helpt mee deze ellende te bestrijden. F. J. A. STRIJBOSCH, Wethouder van Sociale Zaken Wanneer een zaak er een halve eeuw „op heeft zitten" is dit een gerede gelegen heid de firmanten eens extra de hand te gaan drukken. Het was dan ook niet te verwonderen, dat het gistermiddag bij de firma Glas in de Trompstraat „storm" liep. Zowel vertegenwoordigers van officiële in stanties als particulieren in grote getale hebben de felicitatieregisters met hun handtekening verrijkt. Mevrouw Glas en haar zoons hebben in deze feestelijke sfeer heel wat goede wensen, te horen gekregen en heel wat handen gedrukt. De P.T.T. had wel een extra dienst mogen inschakelen om de grote hoeveelheid gelukstelegram men te doen bezorgen. Ook de bloemisten hebben handenvol werk gehad om de vele bloemstukken en manden op kunstzinnige wijze te schikken. Een halve eeuw is geen kleinigheid en wie mevrouw Glas gadesloeg, zou zeker van mening worden dat werken gelukkig maakt. Want deze oudste firmante is nog vol moed en energie voor de toekomst. „Als we eerst maar in de nieuwe zaak in de Lange Nieuwstraai zitten", was een opmer king, die zij vele malen lanceerde. Zo gaat de firma onvermoeid en bezield met de beste voornemens on weg naar haar eeuwfeest. En velen in Velsen zal deze zakenenergie ongetwijfeld ten goede komen. voor het monument Leni Suikerbuyk heeft in de afgelopen weken schelpenpopjes verkocht ten bate van het „Vissersmonument". Haar activi teiten hebben de somma van f 31.50 opge bracht. Voorts kwam een gift binnen van de Oud-Katholieke jeugdgroepen „De Fak keldragers" f 15.klaverjasclub „Storm vogels" f 27.76. Dagtotaal is f 74.26 en het totaal-generaal f 8.887.88. SneekVSV J. v. d. Wint C. Schoon. C. Kunst W. Hazeveld, M. Spaans. J. J. Stijger P. v. d. Kuil, H. Belfroid. J. Tielrooy, G. de Vries, S. de Graaf HVC 2—VSV 2 D. Broekhuizen W. v. d. Sluis, M. den Dunnen A. Janson, J. Fortuin. P. v. d. Kloostel W. v. Gelder, A. de Gelder, j. Schoon, S. Zwanenburg, S. Tlvoolen Hoogovens zoeken naar het „idee van 25.000" De Nederlandse vereniging voor uitvin ders (N.V.V.U.) hield in Den Haag een vergadering, waarin door de voorzitter werd meegedeeld, dat een employé van de Hoogovens in de ideeënbus een uitstekend idee had geworpen, met het gevolg, dat de Hoogovens thans f 25.000 per dag besparen. Als beloning kreeg de employé f 100. De sociale afdeling van de K.N.H.S. kon ons bij informatie nog niets nader mee delen, maar dit geval wordt onderzocht. ET IS VAAK MOEILIJK afscheid te nemen van de oude romantiek, waar van de visserij zozeer doortrokken is ge raakt, sinds onze voorouders er met de bom cn de beug op uit trokken. Maar sindsdien is zo ontzaglijk veel veranderd cn er is zulk een hardnekkige strijd om het bestaan gaan woeden, dat degeen, die stil blijft staan, achteruit moet gaan. Daarom heeft IJmuiden zijn fileer machine verwelkomd, daarom heeft het ook blij kunnen zijn met de haringkaak machine, die onder het hoofd „Willem Beukelszoon overtroffen" in onze krant werd aangekondigd. In dat opschrift lag al een kleine wroeging over de moderni- sei-ing van het bedrijf, dat zulke prachtige gebruiken uit een ver verleden heeft we ten te conserveren en dat zulke gave plaat sen kent als Katwijk en Vlaardingen. Maar tevens wilde het trots verkondigen, dat Willem Beukelszoon verleden tijd is ge worden en dat de machine beter doet, wat de hand goed deed. Trots, omdat de drang der tijden achter dit bedrijf duwt en om dat het bedrijf blijkbaar gevoel heeft voor deze drang. Niet altijd, maar gelukkig steeds meer. Sinds jaar en dag heeft de losplank de wankele verbinding gevormd tussen het- schip-voor-de-markt en de handel en vele honderdduizenden voetstappen zijn over die plank gegaan om de vis uit de ruimen te slepen naar de „velden" van de hal. Evenals er duizenden handen de haring achter de kieuwen pakten om haar te kaken. Maar ook in die plank zal verandering gaan komen op den duur. Het machinale lossen is al enige tijd een onderwerp van studie voor twee „technici" uit de IJmui- dense redersvereniging, die allerlei moge lijkheden overwegen, om meer schepen in kortere tijd „los" te maken. Degenen, die gevoel hebben voor de „muziek" van de visserij zullen er een moment berouw om hebben alweer een stukje traditie naar de haaien. Maar de belangen van het bedrijf wegen zwaar der. Wil de Nederlandse visserij zich door de branding van dit moment naar het open water van een gestadiger toekomst willen werken, dan zal het mee moeten, mee op de vloedstroom van de tijd. In het belang van allen, die er hun brood in Vinden. 99 ADVEHTENTIE Koningsplein 8 - Telefoon 4886 99 De droom van een maquette", die de gang van de Velsense schooljeugd naar het politiebureau aan het Tiberiusplein de afgelopen weken tot een pleziertje heeft gemaakt al was dan de bedoe ling ook pure ernst, want het ging om zwaarwichtig verkcersonderwijs is nog mooier geworden. De vernuftelingen, die deze stad-in- miniatuur in hun vrije tijd opbouwden vonden het resultaat namelijk nog niet helemaal af, zolang de stop- en flikker lichten ontbraken. Er is dus naarstig geknutseld door de politiemannen, voor wier rekening het pronkstuk komt. met als resultaatdat de maquette nu wel helemaal af" is. De stoplichten werken automatisch en springen keurig op tijd van groen op oranje en rood; de flikkerlichten waar schuwen voor de onbewaakte overweg, die de maquette rijk is. Nadat in de afgelopen roeken de voorbe reidende werkzaamheden waren verricht voor de bouw van de kerk der Nederlands Hervormde Gemeente te Spaarndam in de Eksterstraat bij de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord, .is gisteren de eerste paal geheid. Daarbij waren .tegenwoordig ds. G. H. van der Woord en ds. J. Kroon, predikanten der Nederlands Hervormde gemeente van Spaarndam, de heer H. W. van Kempen, architect, de heer D. Dijks man. penningmeester van het bouwfonds en de aannemer. De eerste paal werd ge heid op het gedeelte waar een bijgebouw zal verrijzen. Verwacht wordt, dat de werkzaamheden aan het einde van het jaar gereed zullen zijn en dat het gebouw met Kerstmis in gebruik genomen is. tt..:-

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10