Kort en bondig Semarang zucht onder „stille terreur" van scholieren Prins Bernhard opende „Keukenhof" „Geen besnoeiing van militaire hulpverlening aan West-Europa" GESIMGD... dank zu De geschiedenis van een wraak -Clowntje Riek 4 Velsen-Noord HILVERSUM Beethovencyclus Kogelgaten in schoolborden, roof, mishandeling en brandstichting ZATERDAG 22 MAART 1952 Marianne Philipsprijs voor Til Brugman DEANACHESON BEPLEIT: En filmde de tentoonstelling De elftallen voor „Noord" FE UILLETON door JOHN HENRY MACKAY SP ROETEND-«e Zwitserse documentaire over de Staatsmijnen Scheepvaart Voor de kinderen tentoonstelling, waarbij ook bijzondere aandacht werd besteed aan de in het wa renhuis reeds in volle bloei staande tul pen-variëteiten. Prins Bernhard had zijn filmcamera mee genomen en maakte van de gelegenheid ge bruik, verschillende hoekjes van de ten toonstelling op de filmstrook vast te leggen. Het bezoek droeg een zeer ongedwongen karakter en te ongeveer vier uur vertrok de Prins in zijn auto, voorafgegaan door twee motorrijders van de Rijkspolitie, in snelle vaart van het tentoonstellingster rein, hartelijk begroet door vele honderden die daar waren samwigeKomen om een glimp van de hoge bezoeker op te vangen. Om de nagedachtenis te eren van de in 1951 overleden schrijfster Marianne Gou- deket-Philips is door de nabestaanden een fonds gesticht. Hieruit wordt elk jaar (tot 1971) een bedrag toegekend aan een Nederlandse schrijver of schrijfster, die tenminste de leeftijd van vijftig jaar heeft bereikt, uit waardering voor en ter be vordering van zijn of haar litteraire ar beid. Bij de stichting van het fonds werd onder meer bepaald, dat de uitreiking steeds zou geschieden op de 'geboorte datum van Marianne Philips, 18 Maart. Voor dit jaar werd de onderscheiding toe gekend aan de schrijfster Til Brugman. Prins Bernhard heeft Vrijdagmiddag de nationale bloemententoonstelling „Keuken hof" in tegenwoordigheid van tal van auto riteiten officieel geopend. Daar waren onder meer de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de vice minister-presi dent mr. F. Teulings, de voorzitter der Eer ste Kamer mr. J. A. Jonkman, de secretaris-generaal van het departement van Landbouw dr. Bonnermann. Te half drie arriveerde Prins Bernhard, die gekleed was in generaalsuniform. Hij werd vergezeld door zijn secretaris dr. F. de Graaff en zijn adjudant majoor Geert- sema. Hij werd ontvangen door de burge meester van Lisse mr. Th. M. de Graaf en de voorzitter van de Stichting Keukenhof, de heer T. M. H. van Waveren. Nadat de Prins het met freesia's en tul pen versierde restaurant was binnengeleid, sprak de voorzitter van „Keukenhof" de heer Van Waveren, de welkomstrede uit. Keukenhof blijvend instituut De heer Van Waveren merkte op dat de Prins zich bevond temidden van koop lui die in hem een voorbeeld zien van groot koopmanschap en die het grootste respect hebben voor zijn activiteit als Nederland's eerste handelsambassadeur. Spreker ver wachtte dat de Keukenhof dit jaar meer nog dan vorige jaren in het middelpunt der belangstelling zou staan. Om de grote stroom bezoekers te kunnen verwerken, zijn de parkeergelegenheid en de aan- en afvoerwegen dan ook verbeterd. Het be stuur van Keukenhof, aldus de heer Van Waveren, beschouwt de alom geuite wens om aan de Keukenhof een blijvend karak ter te geven als de bekroning van zijn werk. De tentoonstelling heeft een algemeen vak belang gediend. De loop der onderhandelingen met de belangrijkste bloembollenorganisaties duidt op de mogelijkheid, dat Keukenhof zijn ac tiviteit in de toekomst onder auspiciën van deze verenigingen zal voortzetten. Hij me moreerde de samenwerking met de stich ting „Kunst en Gezin" en de „Kring van Beeldhouwers", waardoor men de beschik king heeft gekregen over een aantal kunst werken dat de Keukenhof siert. Tenslotte herinnerde spreker aan de op lossing van de aanvankelijke controverse Flora III-Keukenhof, waardoor beide ten toonstellingen thans zullen samenwerken in het International Flower Festival of Holland 1953 en aan het belang van deze tentoonstelling voor de bevordering van de bloembollenexport Hierna hield Prins Bernhard de officiële openingsrede. Wanneer men zegt, aldus Prins Bernhard, dat het bloembollenbedrijf in de laatste ja ren een niet onbelangrijke rol heeft ge speeld in de handelsbalans van ons land, is dit wel iets te bescheiden uitgedrukt. De bloembollenexport ging vooraan bij het na oorlogse herstel. En als thans exportcijfers van 130 millioen gulden worden bereikt, kan men slechts eerbied hebben voor al degenen van hoog tot laag, die dit tot stand hebben gebracht. Bij dit cijfer is nog geen rekening ge houden met de hiermee samenhangende bevordering van het toerisme. En het feit, aldus Prins Bernhard, dat de bloembol zich in geval van nood ook nog laat eten, ga ik dan maar stilzwijgend voorbij. Het bloembollenbedrijf neemt een grote plaats in de Nederlandse economie in, de organisatie en de opbouw van deze exposi tie is deze grote plaats volkomen waard. Het bestuur gelukwensend met de sa menwerking met Flora III en met alles wat reeds tot stand was gekomen, en de wens uitsprekend dat men zou voortgaan op de ingeslagen weg, verklaarde Prins Bern hard, onder luid applaus der aanwezigen, de tentoonstelling Keukenhof 1952 voor ge opend. Na afloop van de officiële opening maakte het gezelschap een rondwandeling over de TerrasvogelsKinheim (te Santpoort): Kinheim: Th. Keirsgieter; A, Paap en W. Groeneveld; J. v. Hesselingen, W. Mol en S. de Vries; J. Muskee, Th. v. Vuuren, J. H. v. d. Wateren. A. Prinssen en C. Luntz. HeemstedeIEV (te Heemstede): IEV: L. Harsveld; H. Zonneveld en J. v. d. Vlies; A. Leering, W. Michel en S. Slotema- kerf J. Schavemaker, H. Duin, W. Castri- cum, H. Prinsen en F. v. Aalst. ADVERTENTIE Bekende oB j B |K& |jjN tc/in'he/)j')ce cursus Prakt. Boekhouden en Handelscorr. Nederlandse bewerking van C. J. E. Dinaux 30) Dat, dacht Eberhardt, moet je zelf maar uitzoeken. Hardop zei hij met een bemin nelijke glimlach: Mijn beste Wolfradt, als dat bekend was.Maar één ding kan ik je wel zeg gen: deze jongeman is allesbehalve gek, en als je je soms mocht voorstellen, in een handomdraai met hem klaar te zijn, dan vergis je je lelijk. Wolfradt antwoordde met een superieur glimlachje. Hij was zeker van zijn over winning. Zoiets moest men nu maar eens aan hem overlaten; hij had waarachtig wel voor moeilijker gevallen gestaan. Zijn nieuwsgierigheid was in hoge mate geprik keld. En zijn plan stond vast: hij zou deze merkwaardige jonge kerel, van wie Eber hardt blijkbaar zo'n hoge dunk had, per soonlijk aan de tand voelen. Adieu, Wolfradt ik wens je succes met je nasporingen.besloot Eberhardt. ADVERTENTIE komen vroeg in't voorjaar Koop tijdig SPRUTOL (Van onze correspondent te Soerabaja) Semarang lijdt sinds geruime tijd onder wat men daar noemt de „stille terreur" van enige honderden jongelui, die nog steeds leven in de sfeer van de vrijheidsstrijd, waaraan zij enige jaren geleden deelna men en waarin zij zich ongetwijfeld voor hun vaderland verdienstelijk hebben ge maakt. Hoe men er in Semarang bij geko men is om wat deze jongelui al zo bedrij ven te betitelen met „stille terreur" is ons vooralsnog een raadsel, daar er van tijd tot ,ijd allerminst op gummischoenen en met handschoenen aan wordt gewerkt. De jongens zijn afkomstig uit een van de strijdgroepen, die destijds door studerenden en middelbare scholieren werden gevormd. Toen de tijd van demobiliseren aangebro ken was, werden zij door de regering zeer coulant behandeld. Zij mochten als groep bijeen blijven, behielden alle auto's, die zij als militair onderdeel toegewezen had den gekregen of zelf hadden verzameld, en zij werden kosteloos in de gelegenheid ge steld hun schoolopleiding te voltooien. Op de scholen zijn zij meerdere malen de wanhoop van de leerkrachten geweest. Bij het minste of geringste, dat hen niet aan stond, werden de vuurwapens, die zij even eens hadden mogen behouden, voor de dag gehaald en de gaten in de schoolborden en in de muren-en plafonds van de lokalen zijn de stille getuigen, dat het in vele gevallen niet bij voor de dag halen is gebleven. Al hebben deze knapen het zijn er in Se marang enige honderden hun uniform voor het burgerpak verwisseld zij bleven zich volledig als lid van een guerilla-bende gedragen. Mede door de nog steeds voort durende soepele en welwillende behande ling van de overheid zijn zij zich in steeds sterkere mate slachtoffers van de vrijheids strijd gaan gevoelen. Die strijd zo rede neren zij was er de oorzaak van, dat wij onze studies niet konden voltooien en der halve hebben wij het recht op een zeer bij zondere positie in de samenleving. Van het studeren is na de demobilisatie inmiddels niet veel terecht gekomen. Tot die ontdek king is blijkbaar onlangs ook het ministerie van Onderwijs gekomen. Het heeft althans de jongelui medegedeeld, dat zij nu allen hun studies binnen zeven maanden dienen te voltooien. Zo niet dan zullen zij daarna alle kosten zelf moeten betalen. Intussen is iedereen in Semarang er van overtuigd dat over zeven maanden de hele groep een diploma zal krijgen. Welke exa mencommissie is tenslotte bestand tegen candidaten met vuurwapens? Roof en mishandeling Wat er dan sinds de demobilisatie wel gedaan werd in plaats van studeren? Wel het begon met het verkopen van legerauto's, die zij als burger mochten blijven gebrui ken. Toen die bron van inkomsten opge droogd was, werden andere auto's, die links en rechts van particulieren werden geroofd, te gelde gemaakt. In October van het vorige jaar pleegden de jongens een overval op een rijstpellerij van een Chinees in Semarang. De man had ze niet beleefd genoeg te woord gestaan toen zij om rijst kwamen vragen. De hele familie werd door een grote groep jongens afgerost, het huis raad werd naar buiten gesleept en stuk geslagen, en een vrachtauto, die voor de deur stond, werd in brand gestoken. De Semarangse politie deed zoals steeds wanneer de groep in actie is niets. Het Indonesische dagblad Suara Merdeka te Semarang. dat een verslag van de aanval op de rijstpellerij publiceerde, werd de vol- gepde dag reeds bezocht door enige honder den jongelui, die er danig huis hielden. In hetzelfde pand, waarin de Suara Mer deka is ondergebracht is oo het Neder landse dagblad „De Locomotief" ge vestigd. En passant werd ook bij deze krant het kantoormeubilair in elkaar gebeukt. Enkele employés liepen rake klappen op. Van deze aanval publiceerde Had Wolfradt góéd gehoord, dat zijn stem spottend klonk? Veel hoofdbrekens zullen ze mij niet kosten. Ik zal zeker niet nalaten, je het resultaat mede te delen. Mijn dank voor je inlichtingen en tot ziens, Eberhardt Wolfradt had zich voorgenomen in het begin zijn verhoor op de beminnelijkste manier af te nemen. Leverde dat geen resultaat op, dan kon hij altijd nog uit een ander vaatje gaan tappen» Met een hoffelijk handgebaar nodigde hij de binnengekomene uit, plaats te nemen in een gemakkelijke stoel tegenover hem. Maak u het zich gemakkelijk, meneer Braun, en beschouwt u dit gesprek als een nu eenmaal noodzakelijke formaliteit. Het spijt me, een ogenblik beslag op uw tijd te moeten leggen. Maar u begrijpt. Braun keek hem aan met een onverschil lige blik. Als ik het wèl heb, meneer Braun, werd u destijds onschuldig veroordeeld, Bij de revisie van uw zaak werd u vrij gesproken. Is dat juist? Wolfradt had het verhoor ingeleid op de toon van een man die bezield is met vriend schappelijke bedoelingen. Dat is juist. Dat moet u diep gegriefd hebben. ik bedoel: onschuldig te zijn en gestraft te worden, dat is geen geringe beproeving in een mensenleven. Helaas, meneer Braun, is ook de rechtspraak mensenwerk, en waal mensen werken worden fouten gemaakt. De heer R. M. Klep te Heemstede is geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde aan de gemeente-universiteit te Amsterdam. Voor het canclidaatsexamen Nederlands recht is aan de Leidse universiteit geslaagd de heer K. H. W. Tap te Haarlem. geen van de Semarangse bladen iets. In November sloot de electriciteitsmaat- schappij Aniem op zekere avond het licht af in het complex woningen, waarin deze „hoop des vaderlands" woont, daar de wijk aan de beurt was in het schema voor uit schakeling in verband met het stroomte kort in Semarang. De volgende morgen werd op het kantoor van de Aniem een van de ambtenaren afgeranseld. Het kostte de man een oog. Enkele weken geleden had een Indo- Europeaan het ongeluk een van de Sema rangse supermensen aan te rijden. Prompt kreeg hij een pak slaag. To'en men daar zo ongeveer mee klaar was, en de man meen de te moeten opmerken, dat hier toch blijk baar van een ernstig misverstand sprake was daar hij Indonesisch staatsburger was geworden, werd hij opnieuw tegen de grond geslagen. Dezer dagen bestormde een grote groep belhamels het huis van een Nederlander, die tot voor kort in dienst is geweest van de Semarangse politie, doch deze dienst heeft moeten verlaten omdat hij geen Indone sisch staatsburger is geworden. Hij werd ernstig met messen bewerkt, moest naar een ziekenhuis worden overgebracht en is inmiddels geopereerd. In al deze gevallen bleef de politie wer keloos. Bij de aanval op de Suara Merdeka en de Locomotief waren zelfs twee leden van de militaire politie aanwezig die echter geen hand uitstaken. De Zwitserse cineast Uberto Bolzi ver vaardigde een documentaire film over de Staatsmijnen iri Limburg. De film, die de titel zal dragen „De zwarte stroom", heeft een lengte van Ï800 meter en een speel tijd van ongeveer één uur. Met de opna men werd in Maart van het vorig jaar een begin gemaakt. Thans is men bezig met het ontwikkelen en de, montages. De film wordt voor het eerst vertoond bij het ju bileum van de Staatsmijnen in Mei. Betreurenswaardige fouten, die niet meer goed te maken zijn.... Tjamen kan zich zo'n geval als het uwe niet ernstig genoeg voorstellen. U was door deze gang van zaken waarschijnlijk diep getroffen, nietwaar meneer Braun? Inderdaad. De heer, met wie u op straat een „ont moeting" had laten we het even een ontmoeting noemen (Wolfradt trachtte schalks-vertrouwelijk te lachen) was dezelfde die aanklager was in uw eerste proces. Was, of is, u dat bekend? Natuurlijk. U kent zijn naam? Allicht. Mr Siex-lin dan, beweert dat u hem maandenlang hoe zal ik het uitdrukken hebt gevolgd Gevolgd? En toen uiterst beleefd: „En hoe motiveert deze heer zijn bewering? Hierop, dat hij u zo ongewoon vaak en op verschillende plaatsen ontmoet, dat een toeval vrijwel is uitgesloten. Mag ik vragen op welke plaatsen dan alzo? Braun's stem had vei-wonderd ge klonken. Na enig bladeren in de voor hem lig gende stukken, antwoordde Wolfradt op een wat scherpe toon: Bijvoorbeeld, meneer Braun, voor zijn huis. Voor '.ijn huis? En ik weet niet eens, waar deze meneer woont! Nog steeds hoffelijk, maar één nuance scherper, vroeg Wolfradt; „Het is niet mogelijk de hulp aan onze N.A.V.O.-bondgenoten te besnoeien, daar het overgrote gedeelte hiervan moet worden beschouwd als steun ter vergroting van de militaire kracht van deze staten. Eisen howers strijdkrachten moeten „in top-con- ditic" worden gehouden. De gelden, die het minst voor besnoeiing in aanmerking komen, zijn die welke bestemd zijn voor de strijdkrachten, die bij een aanval de eerste stoot zouden moeten opvangen. En dit zijn Eisenhowers troepen", aldus verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, Donderdag voor de commissie van buitenlandse aangelegen heden van het Huis van Afgevaardigden. De commissie beraadslaagt op het ogenblik over een verzoek van president Truman om voor het komende belastingjaar 7900 mil lioen dollar beschikbaar te stellen voor de Jacques Abram, die op Dinsdag 6 Mei met de H.O.V. het Vijfde Pianoconcert van Beethoven ten gehore brengt. De zo langzamerhand traditionele Beet hovencyclus van de H.O.V. begint dit jaar op 22 April in de Gemeentelijke Concert zaal te Haarlem met de uitvoering van een programma, waarop vooi-komen de ouverture Leonore 3, het Viei-de Piano concert en de Tweede Symphonie, onder leiding van Toon Verhey, met^ medewer king van de soliste Moura Lympany, piano. Ook de andere concerten worden door Toon Verhey gedirigeerd, behalve dat op 29 April met solisttsche medewerking van de pianist Gerard Hengeveld, dat door Marinus Adam wordt geleid. Behalve het Tweede Pianoconcert staan de ouverture Frometheus en de Vierde Symphonie op het programma. Het Vijfde Pianoconcert en de Vijfde Symphonie worden op 6 Mei ten gehore gebracht. Het Derde Pianoconcei-t en de Derde Symphonie komen op 13 Mei aan de beurt. De solisten zijn respectievelijk Jacques Abram en Steven Bergmann. De cyclus wordt op 20 Mei besloten met het Vioolconcert (solist: Herman Krebbers) en de Negende Symphonie met medewer king van het Koor Katholiek Haarlem (in gestudeerd onder leiding van Albert de Klerk) en de vocale solisten Corry Bijster, Annie Hermes, Han le Fèvre en Herman Schey. U zoudt niet weten waar de heer Sier- lin woont? Kom, meneer Braun, dat klinkt toch niet erg waarschijnlijk. U zit immers of moet ik zeggen „u zat" herhaalde lijk op de bank die schuin tegenover Sier- lins woning staat. Koel antwoordde Braun: Zo, woont deze meneer in die stads wijk! Dat was me niet bekend. U kent de omgeving daar? Kennen? Ik wandel vaak en liefst zo veel mogelijk in de stilte. Mijn zenuwen hebben rust nodig. Wolfradt wierp een blik op de krachtige gestalte en het gebruinde gezicht. Naar uw uiterlijk te oordelen heeft u zich vrij aardig hersteld van laten we zeggen de schok, die u helaas ik her haal: helaas, meneer Braun te verwer ken had. Het uiterlijk kan soms bedriegen, zéér bedriegen Pauze. U heeft geen betrekking? Momenteel niet. Het is niet gemakke lijk werk te vinden, als men heeft „geze ten". Maar. u is toch gerehabiliteerd? Iedereen wéét toch dat u onschuldig was? Met een bittere glimlach gaf Braun ten antwoord: Gerehabiliteerd? Op papier. In het oog van de mensen niet. Papier is geduldig, mensen zijn wreed. U beschikt toch over een inkomen, niet waar? Amerikaanse hulpverlening aan het bui tenland. Dean Acheson verklaarde voorts dat de Amerikaanse politiek is: Een oorlog ver hinderen. Daarom bouwt Amerika, samen met West-Eu*-opa een strijdmacht op die het Rusland en zijn vazalstaten volkomen duidelijk moet maken dat een aanval hun nerzijds nimmer kan leiden tot een goed kope overwinning. „Wij bouwen nergens een strijdmacht op, die voor aanvalsdoeleinden zou kunnen worden gebruikt. Het doel van ons pro gramma tot wederzijdse beveiliging is: De zekerheid scheppen dat wij het hoofd kun nen bieden aan een vijandelijke aanval, die zo lang moet kunnen worden tegengehou den totdat reservetroepen het toneel van de strijd hebben bereikt". Acheson beval de goedkeuring aan van het regeringsverzoek om 1400 millioen dol lar uit te trekken voor West-Europese „fondsen ter bevordering van de verdedi gingsinspanning", teneinde West-Europa in staat te stellen grondstoffen en machine rieën te kopen die het nodig heeft voor de vervaardiging van militaire uitrusting. De Amerikaanse minister van Landsver dediging, Robert Lovett, verklaarde het door de regering voor de Amei-ikaanse hulpverlening aan het buitenland aange vraagde bedrag van 7900 millioen dollar „een som is, die zeer zeker aan de lage kant is en als een uiterst minimum moet worden beschouwd". De commissie gaat heden verder met het horen van personen over de door de re gering aangevraagde gelden voor de hulp verlening aan het buitenland. Aalsdijk, 20 te Antwerpen. Aalsurn, 20 van Suez naar Aden. Amsteikerk, 21 te Antwerpen. Abbedijk, 20 v. Hamburg te Rotterdam. Almdijk, 21 te Vera Cruz n. Golf v. Mexico. Alwaki, 21 te New York. Arendsdijk, 21 te Port of Spain r.aar Buenos A ries. Alblasserdij'k, 20 770 m. O.t.Z. Bermuda. Alk add, 20 540 m. Z.ZW. Las Palmas. Al na tl, 20 150 m. ZW. Ouessant. Ald'egonda, 20 v. Bangkok naar Pladju. Alderamio, 20 250 m. Z.t.W. Recife. Aludra, 20 100 m. ZW. Azoren. Amsteldiep, 20 160 m. N.NO. Flores. Amstelpark, 20 630 m. W.t.Z. Scllly's. Arundo, 20 460 m. O. Bermuda. Aardljk, 20 480 m. ZW. Bermuda. Ampenan. 20 100 m. Z. Banka n. Oherlbon. Bloemfontein, 20 v. Tenerlffe naar Kaapstad. Breda, 21 van Curacao te Cristobal. Boskoop, 21 Antwerpen. Bontekoe, 21 v. Soerabaja te Makassar verw. Boschfontein, 20 te Tanga. Bali, 20 520 m. O. Ceylon naar Suez. Ceram, 29 v. Aden naar Karachi. Cleodora, 21 te Madras. Congostroom, 20 v. Takoradi naar Freetown. Caltex Utrecht, 21 van Sidon te R'dam. Callisto. 20 700 m. ZW. St. Miguel. Caltex Nederland, pass. 20 Kp. Vincent. Caltex Permis, pass. 20 Oostpunt Kreta. Camphuys, 20 te Mxado. Corilla, 20 v. Baldkpapan naar Soerabaja. Drente, 21 Makassar verwacht. Delfland, 20 dwars Kp. Thome. Delfshaven, 20 te Las Palmas. Dul vend recht 21 500 m. O.ZO. Paramaribo. Elmina, 21 te Dakar. F.sso Den Haag, 21 v. Aruba te Rotterdam. Eendracht, 23 Rotterdam verwacht. Eos, pass. 21 Cromer naar Lissabon. Edam, 20 1200 m. W.ZW. Scllly's. Enggano, 20 van Koweit naar Basrah. Etrema, 20 620 m. ZW. Madeira. Felipes, 20 nog te Pladju. Gorddas, 20 van Gibraltar. Gouwe, verm. 22 v. R'dam n. Santander. Heemskerk, 20 v. Sydney naar Brisbane. Hera, 20 te Callao van Balboa. Haulerwijk, 21 4 u. voor Hoek v. Holland. Hecuba, 20 v. Amsterdam naar Hamburg. Helena, 20 te Trinidad n. Gianada. Heel sum, 20 140 m. z.t.o. Cp. Hatteras. Ilellcor., pass. 20 Martinique. Hermes, pass. 20 Windward pass. Hersilia, 20 1290 m. NO. Barbados. Hestia. 20 540 m. NO. Flores. Haarlem, 21 v. Hamburg te Antwerpen Hermes, 2 Ote Port of Spain. HydTa. pass. 20 Kp. San Antonio. Tttersum, 20 180 m. N. Flores. Hos, 20 v. Port au Prince naar St. Marc. Tr.drapoera. 20 Sabang gepass. Irian, 20 80 m. ZO. Makassar. Jagersfontein, 21 te Amsterdam. Jupiter. 20 130 m. O. Scllly's n. Gibraltar. Kaimann, 21 te Sinabang. Kaloekoe, 20 v. Bulelenk naar Kallanget. Karossa, 20 v. Padang naar Tl. Priok. Kota Agoeng, 20 pass. Ras al Hadd n. Bahrein. Kota Gede, 20 v. Newport News n. Philadelphia Limburg, 21 te Tj. Priok. Loosdrecht, 20 te Antwerpen. Loppersum, 20 v. Piombino naar Bone. Luna. 20 v. Amsterdam te Hamburg. Laapker'k, 20 in Golf van Biscaye. Larenberg, 20 ten anker bij Cape Coast. Laurenskerk, 20 in Golf van Omar. Leerdam, 20 v. Baltimore n. Norfolk. Leersum, 20 130 m. ZW. Lands End n. Le Havre Langkoeas. 20 bij Banka. Leuvekerk, 20 Kp. San Sebastian gepass. Malea, pass. 20 Perim. Maaskerk, 20 te Takoradi. Merwede, 20 van R'dam naar Houston. Modjokerto, 24 21 u. Hoek v. Holland verw. Marken, 20 290 m. ZW. Flores. Macoma, pass. 20 ten Noorden v. Borneo. Malvina, 20 pass. Kp.Spartlvento. Marpessa, 20 bij Okinawa. Noordam, 22 Hoek van Holland verwacht. Nieuw Amsterdam, 20 290 m. ZW. Bermuda. Ootmarsum, 20 te New Orleans. Orestes, 20 v. Paramaribo naar Nickerie. Overijsel, 20 90 m. Z. Kreta. Prins Willem III, 23 v. Bromborough te R'dam verwacht. Paula, pass. 20 Singapore. Phrontis, pass. 20 Finisterre. Plancius, 20 v. Djakarta n. Semarang. Prins Joh. W. Friso, pass. 20 Southgoodwins. Pygmalion, pass. 20 Cp. San Antonao. Ridderkerk, 20 van Bremen naar Hamburg. Riouw, 20 310 m. ZW. Flores. Radja, 20 300 m. Z. Kp. Hatteras n. Houston. Rodas, 20 160 m. N.NW. Curagao. Rotli, 20 bij Socotra n. Pondicherry. Saparoea, 20 v. Algiers n. Port Said. Slamat. 20 v. Ouessant naar Genua. Straat Malakka, 20 v. Santos n. Sao Frisco do Sul. Als u de kleine erfenis, die ik kreeg, een inkomen wenst te noemen: ja. Ik hoop dat deze kleine som toereikend zal zijn me zodanig te herstellen dat ik tenminste lichamelijk weer geschikt ben om te werken. Als u wilt weten hoe groot mijn. inkomenis Wolfradt haastte zich een afwerend ge baar te maken. Niet nodig, meneer Braun. Ik geloof u graag op uw woord.... Het gesprek stokte. Wolfradt begreep, dat hij zo niet verder kwam. Plotseling boog hij zich voorover om met een trouw hartige uitdrukking in zijn ogen de blik van de ondervraagde te ontmoeten. Meneer Braun.ik zit hier niet als uw tegenpartij. Begrijpt u me goed. Ik wil niets liever dan in goede verstandhouding met u spreken en met u tot overeenstem ming komen. Laat ik u dit zeggen: ik acht het zeer wel mogelijk dat Sierlin zich ver gist. Maar u begrijptHet is mijn plicht, deze zaak op te helderen.... Braun gaf geen antwoord en nam een afwachtende houding aan. Na enige stilte hervatte Wolfradt: En die opheldering kunt u mij wellicht verschaffen, meneer Braun Scherp klonk de wedervraag: Opheldering? Waarvan? Ik zei u al: opheldering omtrent uw wijze van doen. U volgde meneer Sierlin. Het was voor Wolfradt een opluchting, dat hij tot dat punt van het verhoor was teruggekeerd. BINNENLAND Er !s naar aanleiding van de publi caties over de regenverzekering in Arnhem een misverstand ontstaan. De veronderstel ling dat het K.N.M.I. in De Bilt bij deze verzekering is betrokken, is onjuist. De regenwaarneming te Arnhem geschiedt door de Gemeentelijke Dienst van de Reiniging aldaar, geheel los van het K.N.M.I. In opdracht van de Stichting Krimpe- nerwaard heeft het Economisch-Technolo- gisch Instituut voor Zuidholland een sociaal- economisch rapport uitgebracht over de Krimpenerwaard. In dit rapport wordt ge zegd dat de Krimpenerwaard niet voldoende vei-bonden is met zijn consumptiegebied en de aanvoerplaatsen van grondstoffen. Brug gen over de IJsel en de Lek worden een eerste vereiste genoemd. Bü de Tweede Kamer is een wetsont werp tot wijziginig van de Inkomstenbelas ting. de loonbelasting en de Vennootschaps belasting ingediend. Dit ontwerp beoogt de onlangs door de minister van Financiën aan gekondigde fiscale faciliteiten in het leven te roepen voor giften aan instellingen van kerkelijke, charitatieve, culturele en weten schappelijke aard. De 62-jarige B. E., gepensionneerd hoofd van een school te Groningen, is destijds veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. Hem was ten laste gelegd dat hij in een drietal brochures zich beledigend had uitgelaten over. de rechterlijke macht en de regering. De achtergrond van deze publicaties was het feit, dat E. in 1934 tot in hoogste instantie wegens oplichting werd veroordeeld. Bij de behandeling van de zaak voor het hof te Leeuwarden is bevestiging van het rechtbankvonnis gerequireerd. Tijdens de jaarvergadering van het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen te Utrecht is door de aangesloten veilingen een telegram naar de regering gezonden waarin wordt aangedrongen op een zo spoe dig mogelijk overleg met de regering te Bonn inzake de hoge Duitse invoertarieven op groenten en fruit. Vijf jaar na de uitgifte van de eerste 103 bedrijven in de Noord-Oostpolder heeft thans de Centrale Grondkamer te Arnhem een be slissing genomen omtrent de pachtprijzen. De Grondkamer besliste, dat het systeem der progressie moet worden verworpen, om dat niet is gebleken, dat er verschil in pacht waarde bestaat tussen een hectare van een klein bedrijf en een hectare soortgelijke grond van een groter bedrijf. Deze verwer ping van het door de minister voorgestelde systeem betekent, dat het evenmin in andere drooggelegde gebieden toegepast zal kunnetr worden. Schiedijk, verm. 21 v. R'dam n. Tunis. Stentor, 20 v. New York n. Curagao. Schie, 20 te Rotterdam. Sibajak, 21 v. Tj. Priok te Rotterdam. Sarpedon, 20 250 m. NO. Fayal. S lied recht. 20 1010 m. ZW. Fayal. Sommelsdijk, 20 520 m. ZW.t.W. Bermuda. Stad Arnhem, 20 600 m. ZO. Bermuda. Stad Breda, 20 200 m. O.NO. Flores. Stad Vlaardingen, 13 320 m. W. Flores. Scherpend recht, pass. 20 Sabang. Sloterdijk, 20 230 m. W.t.N. Minicoy n. P. Said. Titus, 20 v. Lissabon naar Gibraltar. Tjiluwah, 20 van Singapor n. Tj. Priok. Tomini, 20 te Antwerpen. Tongikol, 20 nog te Algiers. Tawali, 20 bij Kp. Tenez n. Port Said. Telamon, 20 bij Turks eii. Tjitjalengka, 20 dwars Quelimane n. RiO de Janeiro. Winterswijk, 22 Casablanca verwacht Waterman, 21 v. Kaapstad te Rotterdam. Woensdrecht, 20 v. Curagao n. Piraeus. Waal, verm. 21 v. A'dam 22 R'dam verwacht. Willemstad, 20 v. A'dam naar Cristobal. Winsum, 21 te Antwerpen. Waingapoe, 21 te Soerabaja. Westerdam, 20 480 m. O.t.Z. Cp. Race. IJsel, 20 te Famagusta naar Limasol. Zonnewijk, 20 v. Pto Pare n. Santiago de Cuba. Zuiderkruis, pass. 20 Scilly's. KLEINE VAART Arnoudspolder verm. 21 v. Lissabon n. Oporto. A'tt, 19 v. Huelva n. Middlesbrough. Barendsz, 20 van Boness te Blyth. Barracuda, 21 te Waterford. Bernina, pass. 20 Rouaan n. Oslo. Bianca, 20 v. Nantes te Llbourne. Calands, 20 v. Swansea te Antwerpen. Citadel, 20 van Londen te Antwerpen. Cornelia b II. vertr. 21 v. Londen n. Bordeaux. De Ruyter, 20 Duinkerken te Antw. Donrburgfh, 20 v. R'dam te Bordeaux. Dorinda, 21 v. R'dam te Antwerpen. Elizabeth. 20 v. Huil naar Zaandam. Fedala, 20 v. Port Lyautey te Nantes. Frlsia. 21 v. Thameshaven te Jarrow on Tyne. Glashaven, vertr. 21 v. Malmö n. Antw. Hagno, 20 v. R'dam te Dublin. Hartel, vertr. 22 v. Antw. naar Hamburg. Holendrecht, 21 v. Stralsund n. Wismar. Hondsrug, 21 te Odense. Hoogezand, 20 v. Caronte te Casablanca. Hulst, vertr. 22 v. R'dam naar Genua. Import, 17 v. New Orleans te Vera Cruz. Ingeborg, 20 v. Hamburg naar Zwljndrecht. Jan Kreumer, 20 te Greenwich. Java, 20 van Cardiff te Gent. Leuvehaven, 21 v. Gothenburg n. R'dam. Markab, 20 v. Agadir te Nantes. May Mere, 20 v. Portsmouth n. Plymouth. May Star. 20 v. Genua naar Burrina. Menkar, 20 naar Nantes en Bordeaux. Mizar, 21 nog te Londonderry. Mica, 20 v. Ardrossan n. Belfast. Nassauhaven, vertr. 21 v. Kopenhagen n. R'dam. Noorderhaven, 20 v. Rostock te Bremen. Norma, pass. 21 Kiel naar Odense. Prior, 20 v. Nantes te Rouaan. Rose Marie, 20 v. R'dam te Antwerpen. R. Pi S., 23 v. Goole te Nantes verw. Saba, 20 van Dundruni naar Hayle. Shamrock, 21 v. Vlaardingen te Esbjerg verw. Silvretta, 20 v. Mazagan te Saffi. Slrius, 21 Londen verwacht Soemba, 20 v. Cartagena n. Burriana. Spes, 21 v. R'dam te Rostock verwacht. Spolanda, 21 v. Londen te Goole. Sporota, 20 v. Barry n. Douglas. Ton, 20 te Antwerpen. Tromp, 20 v. Oskarshamn te Hamburg. Vrouwepolder, verm. 21 v. Oporto n. Antw. Westkust, 21 v. Avonmouth te Amsterdam. SLEEPVAART Humber, 20 te Civita Vecchia met ms. Themoni Noordzee, met slibt. 20 bij Sharks Bay. Oceaan, 20 bij Lissabon n. Khorramsnar. Thames met ss. Ocean Leader 20 140 m. ZO. Brothers. Tyne, pass. 20 Gibraltar. Zwarte Zee, 20 v. Vlissingen te IJmulden. Volgen? Waarom zou ik die meneer moeten volgen! Ja, meneer Braun, achtervolgen! Moet ik duidelijker zijn? U bezoekt de schouw burg als mr. Sierlin naar de schouwburg gaat. U zit één rij vóór hem. Nog meer, meneer Braun? U is herhaaldelijk aanwe zig op de publieke tribune in de rechts zaal. Ik ga vrijwel nooit naar de schouw burg. Dat laten mijn middelen niet toe. Als u zo goed ingelicht is, zal ook dat u niet onbekend zijn. Ik heb die meneer daar niet gezien. Als u van een andere mening mocht zijn, zou ik graag van u horen op welke gronden deze berust. En wat die publieke tribune betreft: daar heeft iedere burger zelfs een gewezen tuchthuisboef als ik, waarvoor ik nog steeds word ge houden, zoals opnieuw blijkt toegang. Maar waarom is u juist daar aanwe zig, als mijnheer Sierlin requisitoir houdt? Uw onderstelling is onjuist. Ik ben er óók vaak, als deze meneer er niet is. Ik heb geen werk. Het is daar warm. Wolfradt raadpleegde zijn aantekenin gen. Hij mócht zijn geduld niet verliezen. U bracht enkele weken door in een badplaats? Ik bedoel: in de afgelopen zo mer. Dat was, als ik juist ben ingelicht, in Augustus. U vertrok op dezelfde dag, waarop mr. Sierlin aankwam? (Wordt vervolgd Het werd nu al vroeg donker 's avonds. „De lange avonden komen weer aan", zei tante Liezebertha. „Ja", zei oom Tripje. „Het gaat nu langzamerhand winter worden. Maar de lange avonden bij de kachel zijn óók wel gezellig!" Dat vonden de anderen ook. Als ze 's avonds gegeten hadden en hun huiswerk ge maakt hadden, mochten ze nog wat opblijven. Dan zochten ze hun leesboeken op kropen lekker bij de kachel. Oom Tripje las de krant en rookte z'n pijp en tante Liezebertha schonk voor allemaal een kopje thee in.... Ja, dat was echt gezellig. De jongens waren meestal zo in hun boek verdiept, dat ze soms hun kopje thee koud lieten worden en helemaal de tijd vergaten. Als je ook midden in zo'n spannend ver haal bent Bunkie kon maar niet genoeg krijgen van dat mooie boek, dat hij met tekenen ge wonnen had; daar stonden toch zulke prachtige verhalen en platen in! Maar ook Rick en Oepoetie mochten het van hem lezen, natuurlijk. Zo zaten ze daar bij elkaar, tot tante Liezebertha eens op de klok keek.Dan was het bedtijd, dus.naar boven!

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6