Amio rijles Voorjaar in groente- en bloemenland Predikbeurten Eerste radijs, eerste madeliefjes Agenda voor Beverwijk Castricum Santpoort Ingezonden stukken 8 KAB en onderafdelingen zagen mistroostig terug KLOKKEN GROOT, KLOKKEN KLEIN Groenten- en fruitmarkt in de afgelopen week Vrouwenbond achter burgerwacht Kampioenscompetitie voor B.D.G. in mineur begonnen ZATERDAG 22 MAART 1952 Het begint op de groentemarkt al weer aardig voorjaar te worden: lang zaam maar zeker moeten de winter- producten plaats maken voor de voor jaarsgroenten. De spinazie komt al in behoorlijke partijen aan de veiling en het glas product noteert van 4865 cent per kilo. Het aanbod in witlof wordt ook groter; de prijs blijft goed, want de eerste kwaliteit kwam boven de 50 cent per kilo, met als hoogste note ring 58 cent. Rabarber komt nog uit de forceer- inrichting en er wordt tot 60 cent per bos voor betaald. De eerste radijs is aangeboden en no teerde van 1521 cent per bos. Spruiten zijn nog steeds aan de markt; de prijs draait rond de 50 cent per kilo. Voor goe de kwaliteit groene kool werd nog tot 36 cent per kilo betaald. Prei kwam er wat meer en ze liep dus iets terug in pr\js: rond 30 cent per kilo. Waspeen gaat vlot weg voor een prijs die tot 45 cent per kilo ging- Funest weer Het zachte voorjaarsweer in het begin der week was funest voor de afzet op de bloemenveiling. In het midden der week liepen de prijzen dan ook terug om Vrijdag met de kou weer omhoog te gaan. De tulpen worden schaars, de Mother- day spande in prijs de kroon want hier voor betaalde de handel tot 108 cent per bos; de overige soorten gaan allen wel boven de 50 cent per bos maar niet zo heel veel. Narcissen komen er al in grote partijen van de koude grond aan de markt; de prijs varieert van 1122 cent per bosje. Koude- bak narcissen draaiden rond de 30 cent per bosje. Blauwe druifjes komen nu uit ADVERTENTIE RIJSCHOOL RE IJM UW ADRES Hagelingerweg 134 - Santpoort Tel. K 2560 - 8930 Van huis gehaald en gebracht. „De onverschilligheid is groot" De afdeling Beverwijk van de K.A.B. hield gisteravond in het K.S.A.-gebouw haar jaarvergadering. Het voorbije jaar werd zowel door de voorzitter als door de secretaris met een critisch oog bekeken en het leverde geen opwekkend beeld op. In zijn voorwoord accentueerde de voorzitter, de heer A. Boon, de onverschilligheid van de meeste mensen, meestal ten nadele van het geestelijk leven. Over de activiteit van het bestuur der K.A.B. ten opzichte van de zogenaamde „asp'haltjeugd" ontstond een discussie, betrekking hebbend op het toe wijzen van een laatste subsidie, die ten slotte door stemming toch werd toegestaan De secretaris, de heer H. Riezenbeek vond in zijn jaarverslag toch nog enkele licht puntjes in de vorm van een stijging in het ledental van de vak-organisaties en de verhoogde spaarzaamheid der K.A.B.-leden. Over de onder-afdelingen van de beweging brachten de heren A. v. d. Plas en W. Nies ten verslag uit: de Begrafenisverzekering ,.St. Barbara" had een batig saldo van 164.01 en een totaalbezit van 1000.59: ..Hulp in Nood" ging sterk achteruit in het aantal donateurs en had dientengevolge een nadelig saldo van 8.86: een eveneens na delig saldo vertoonde de balans van de toneelgroep .,Het Masker" met 103.56. maar dat kwam door de aanschaffing van een nieuw proscenium. „The Dio's" kwa men voor de dag met een bezit van 27.30. Het Studiefonds voor ouders wier zonen voor priester willen studeren, het ..Kanun nik van Schaik-Fonds" had 410.57 kun nen afdragen en „Herwonnen Levens kracht" had een batig saldo van 279.19. terwijl er in het aantal donateurs vooruit gang viel te bespeuren. Het saldo van de K.A.B. bedroeg 614.68, aldus de penningmeester, de heer A. Spran- gers, hetgeen door de leden van de kas- commissie kon worden bevestigd. Voor de daarop volgende bestuursver kiezing hield de geestelijk adviseur van de K.A.B., kapelaan B. G. Stammeyer, een korte uiteenzetting over de speciale eigen schappen, die een bestuurder van een bond moet hebben. De bestuursleden H. Riezenbeek. A. v. d. Plas en Chr. Sturk waren periodiek aftre dend en stelden zich terstond herkiesbaar, de heer A. Boon zag zich in verband met zeer drukke werkzaamheden genoodzaakt definitief af te treden. Hem werd verdien de lof toegezwaaid, welke door een harte lijk applaus werd onderstreept. Na verkie zing bij candidaatstelling zijn de heren Van der Plas, Riezenbeek en Sturk herkozen en de heren H. Duin en P. Mulder werden als nieuwe bestuursleden welkom geheten. Op aanbeveling van het bestuur werd de heer Sturk met grote meerderheid tot de nieuwe praeses gekozen. ADVERTENTIE P. DE GROOT Horloger Kennemerlaan 30 - Tel. 4127 - IJmuiden ZATERDAG 22 MAART KENNEMER THEATER 7 en 9.15 uur: „Millionairs gevraagd". LUXOR THEATER 7 en 9.15 uur „Parijs bij nacht". WB THEATER 8 uur: „Texas Rangers". ZONDAG 23 MAART KENNEMER THEATER 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: „Millionairs gevraagd". LUXOR THEATER 2.15 uur: „Western Union"; 4.30, 7 en 9.15 uur: „Parijs bij nacht". V/B THEATER 2.30 uur: „Held op sokken"; 4.30 en 8 u.: „Texas Rangers". MAANDAG 24 MAART KENNEMER THEATER 7 en 9.15 uur: „Millionairs gevraagd". LUXOR THEATER 7 en 9.15 uur „Parijs bij nacht". WB THEATER 8 uur: „Texas Rangers". de koude bakken, de prijs is lager gewor den en zakte tot 20 cent. Anemonen gaan vlot weg voor 60 cent per bosje, ook de enkele bosjes fulgens worden grif verkocht. Freesia kwam tot 70 cent per bosje. De eerste bakjes perkplanten werden aangevoerd; violen, primula's en madelief jes gingen tot 150 cent per bak. Azalea's en Hortensia's waren goed te verkopen. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over de groenten- en fruitmarkt over de periode van 14 tot 21 Maart mede, dat de groente onder glas zich door het mooie weer snel ontwikkeld heeft. Wat thans aan de vei lingen wordt aangevoerd is nog „bijge- stookt", maar spoedig zullen de producten van het koude glas in toenemende mate worden geveild. De handel in de sluitkoolsoorten was in de afgelopen dagen onzeker, hoewel dit niet tot een merkbare prijsdaling leidde Rode kool noteerde f 12.70 tot f 23.90. witte kool f 6.60 tot f 10.50, gele savoyc kool f 7.80 tot f 14 en de groene savoye- kool f 17 tot f 28.50 (alles per 100 kg.). De export van deze koolsoorten richtte zich hoofdzakelijk op West-Duitsland en op de Oostelijke zóne van Duitsland (com pensatie transacties). Oostenrijk nam een grote hoeveelheid witte kool af, terwijl Italië witte kool en gele savoyekool uit ons land importeerde. Kleine partijen rode en witte kool en ook gele en groene savoyekool vonden hun weg naar België, Engeland, Zwitserland en Frankrijk. Peen, uieri en kroten gingen voor export naar Engeland, West-Duits land cn Zweden. Breekpeen noteerde f 26 tot f 27.50, waspeen f 16 tot f 38, kroten f 25 tot f 26.50 en uien f 26 tot f 29 (al les per 100 kg.). De handel in het witlof is gedrukt. Voor dit product werd f 0.30 tot f 0.60 per kg. besteed. De aanvoer van- en de prijzen voor spruiten liepen terug (45 tot 35 cent per kg.). Boerenkool bracht 4 tot 13 ct. en prei 15 tot 37 ct. per kg. op. Van de jonge groenten kreeg de voor export be stemde sla (Engeland en Duitsland) tus sen 18 en 28 ct. per krop; de b-sla no teerde tot 20 ct., veldsla en stoofsla brachten respectievelijk f 0.60 tot f 1 en f 0.65 tot f 1.35 per kg. op. Rabarber werd bij een beperkt aanbod voor 62 tot 87 ct. per kg. afgedrukt. De prijzen voor kaskomkommers liepen in het midden van deze week sterk terug. Voor de a- en b- sorteringen werd respectievelijk 51 tot 60 ct. en 41 tot 46 ct. per stuk besteed. Deze werden naar Engeland en Zweden uitge voerd. Evenals de voorgaande week hebben er zich weinig veranderingen in de noterin gen van appelen en stoofperen voorgedaan. Met een hortanicus naar Nieuw Zeeland In de bovenzaal van het Centrum heeft de Beverwijkse tuinbouwstudieclub Vrij dagavond een ledenvergadering gehouden. De heer H. Muyser uit Baarn, hortanicus van het Cantonpark der Rijksuniversiteit in Utrecht, vertelde over zijn reis naar Nieuw Zeeland. Hij gaf een aantal feiten over dat land, dat zo in trek is als na oorlogs emigrantenland. Het is een overwegend agrarische be volking, die hoofdzakelijk de veeteelt als middel van bestaan kent. Wol- en vlees export vormen dan ook een goede bron van inkomen. De hoofdstad Wellington vertoont veel overeenkomst met onze Europese steden. Het Zuidelijk eiland, waar het klimaat veel op de onze lijkt, doet geografisch denken aan Noorwegen met zijn vele fjor den. De heer Muyser besprak natuurlijk verder uitvoerig de plantengroei en de aard der inheemse bevolking. De heer Wernke bracht verslag uit over de gehouden bloemententoonstelling Ken- nemer Hof, waaraan de vereniging met veel succes deelnam. Reeds nu worden tenslotte plannen gemaakt om deel te ne men aan de gladiolen-corso in Augustus. Bijen na de „reinigingsvlucht" In de koffiekamer van het veilingge bouw het Centrum te Beverwijk hield de plaatselijke afdeling der Vereniging voor bijenteelt een ledenvergadering, opgeluis terd met een lezing over „het klaarmaken der bijenvolken voor de koolzaad- en witte klaverdracht", door de heer W. Douwstra. Zodra de bijen voor het eerst uitvliegen voor hun „reinigingsvlucht" stelt de im ker zich vaak de vraag wat hij als eerste moet gaan doen en de heer Douwstra had er een antwoord op: wachten tot de tem peratuur 10 graden in de schaduw aan wijst. Dan pas kan er bodeminspectie wor den gehouden om te zien hoe de bijen de winter doorgekomen zijn. Blijft het koud weer dan is bijvoeding met suiker nood zakelijk en de dieren hebben dan ook drinkwater nodig. Dr. Mietes over „De heiliging in ons dagelijks leven Op de Vrijdagavond in Beverwijk ge houden bijeenkomst van de Nedeidandse Christen Vrouwenbond deelde de presi dente, mevrouw Frölidh, mede dat ook de Vrouwenbond het als haar plicht acht om in oorlogstijd in het kader van de vrijwil lige burgerwacht haar diensten aan te bie den. Hiertoe is een comité geformeerd, be staande uit de dames v. d. Windt en Jansen, dat, zodra de instructies bekend zijn, alle leden persoonlijk zal komen bezoeken. Dr. J. P. Mietes uit Amsterdam, die voor deze avond was uitgenodigd en die over het onderwerp „De heiliging van ons dage lijks leven" zou spreken, legde in zijn refe raat de nadruk op de sleur in het werk van alle dag. Speciaal besprak hij het werk der huisvrouwen, dat zich in een cadans van kinderen wassen, kamers schoonmaken, eten koken en kousen stoppen voortbe weegt; een leven vaak zonder glans en charmes. Het gaat echter niet om het werk als zodanig, maar om de inhoud die wij erin leggen meende de predikant: „Wan neer de geest van Christus in de mens ge legd wordt, dan zal hij van binnenuit ge lukkig zijn en zal de blijdschap naar bui ten uitstralen." Hierna haalde ds. Mietes enkele voorbeelden uit de Bijbel en het dagelijks leven aan, waaruit bleek dat God soms gewone alledaagse dingen gebruikt voor zijn heerlijk en grootse werk. In de eerste kampioenswedstrijd eerste klasse om het clubkampioenschap van Noordholland, hebben de Beverwijkers klop gehad van de kampioen van Alkmaar en omstreken. Met een invaller voor Oussoren hebben Bais en zijn mannen een normale 12-8 nederlaag geleden. Het spelpeil van de B.D.C. was niet van kampioensgehalte. Zo verloor Diederiks reeds in het eerste speel uur, na een listige combinatie van zijn tegenstander Ravenstein. Bakker was de •enige B.D.C.'er die de balans nog even in evenwicht kon houden, maar nadat De Vlugt door te weinig wedstrijdervaring de vlag moest strijken, hadden de dammers uit Alkmaar niet veel moeite meer defini tief een voorsprong te nemen. De uitslag luidt: Beverwijk ID.D.D. I: P. C. BaisH. de Jong 1-1, H. DiederiksL. Ravenstein 0-2, P. Smit—N. Oud 1-1, C. Snel—M. Oud 1-1, Am. BakkerL. Verver 2-0, R. Conradi J. Woonijk 1-1, J. de VlugtN. Riebeek 0-2. J. HagenaarJ. Schuit 1-1, N. Vlaar P. Booy 0-2, A. PeekeiJ. Langras 1-1; 8-12 voor D.D.D. De oud-kampioen van Groot-IJmuiden 1930 P. Booy (ex D.C.IJ.) is dus nog steeds actief op de honderd velden. Volgende week Dinsdag 1 April speelt B.D.C. haar tweede kampioenswedstrijd. Dan fungeert O.D.V. uit Amsterdam als tegenstander. Oranjevereniging „Santpoort" gaat plannen ontvouwen Het bestuur van de Oranjevereniging heeft besloten om voor haar leden een film avond te organiseren. Deze zal plaats heb ben op Woensdag 26 Maart in de zaal van „Zomerlust". Zo mogelijk zullen er enige attracties aan de avond verbonden worden en tevens zal het programma van de te houden feeste lijkheden op Koninginnedag bekend wor den gemaakt. „St. Thomas" heeft een kampioen: Groen De eerste kampioen van de Castricumse damclub St. Thomas is bekend geworden. Door de nederlaag die nummer twee van de ranglijst in afdeling drie, de heer G. Tromp van W. Rozemeijer te incasseren kreeg, is Groen kampioen geworden. Voor de tweede afdeling zijn de volgende wedstrijden gespeeld: B. Louman-A. Riet veld 0-2; H. Poel-S. Groentjes 1-1; P. Riet veld-C. Juffermans 0-2; L. Valkering-H. Lute 0-2. In deze afdeling staat P. Rietveld aan de kop met 20 punten uit 16 wedstrij den, gevolgt door zijn broer A. Rietveld met een zelfde aantal punt uit 17 wedstrij den. De voorzitter van St. Thomas de heer C. Ory bezet de derde plaats met 19 pun ten uit 16 wedstrijden. Oriëntatie-fietstocht voor reddingsbrigade-leden Het ligt in het voornemen van de Cas tricumse Reddings Brigade „De Strandlo- pers" om op 14 April, Tweede Paasdag, voor die leden van de brigades welke be horen tot het district Noordholland van de N.B.R.D. een oriëntatie-fiestocht te hou den door het fraaie duingebied van Cas tricum. Op deze wijze hoopt men mede te werken aan de versterking van het con tact tussen de brigades in dit district. Als startpunt is gekozen: Torenslraat hoek Dorpsstraat. De 15 kilometer lange tocht zal beginnen om 13.30 uur met een minuut tussentijd voor elke twee deelnemers. Men heeft de beschikking over enige prijzen welke na afloop van de tocht in hotel „De Rustende Jager" aan de winnaars zullen worden uitgereikt Predikbeurten Ned. Hei~v. Gem. 10 uur: ds. J. Vis, Doopsgezind predikant te Beverwijk. Geref. Kerk 10 en 17 uur: ds. A. G. Kor net. Herv. Evang. Ver 10 uur: ds. J.. Jansen van Wijk aan Zee. Zondagsdienst artsen De Zondagsdienst wordt van Zaterdag middag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door dokter A. de Jongh, Koningin Julianastraat 1, Telefoon 534. Voor hetzelfde tijdvak is de wijk- en kraamverpleging in handen van Zuster M. C. Lansman, Torenstraat 29, Telefoon 401. CSV's hoop CSV krijgt Zondag de strijd op te nemen tegen BKC. Het Castricumse elftal ziet er als volgt uit: doel: G. de Heer; achter: J. de Beurs en C. Boot; midden J. Docter, C. Blei en H. Hartog; voor: E. Riethorst, J. Schenk, H. Velthuizen, H. Jacobs en A. Docter. Spontane vuilnisbelt Het viel de Castricumse Rijkspolitie de laatste tijd op, dat op het nog braak lig gende stuk grond aan de Burgemeester Lommenstraathoek Brakenburgstraat op grote schaal vuilnis werd gedeponeerd. Allengs verkreeg het stukje land daar het aanzicht van vuilnisbelt in het klein. Aan gezien de door de politie gegeven waar schuwingen niets hielpen, is tegen enige vuilnis-deponeerders proces-verbaal opge maakt. Agenda voor Castricum en Uitgeest Corso-Theater Castricxim. Zaterdag 19.15 en 21.30 uur, Zondag 14, 16.15 en 20 uur. Maandag 20 uur: „De Pastoor van Kirch- feld". Dinsdag en Woensdag om 20 uur: „Gang sters in de nacht". Bioscoop De Ooievaar Uitgeest: Wegens winkelbeurs geen filmvoorstellingen. Na bergingswerkzaamheden, welke maande7i geduurd hebben, is het wrak van de vijfduizend ton metende vroegere Duitse blokkade-breker 23 in de nabijheid van het Kieler lichtsclvip gelicht. De bergingsvaartuigen sleepten het wrak de Heikendorfer Bocht van de Kieler Fjord binnen. Het schip, dat in Juni 1945 in de Fjord op een mijn liep en zonk. zal voorlopig zover gerepareerd worden dat het naar een werf kan worden gesleept. Het zal dan tot vrachtschip verbouwd'worden. Bij de bergingswerk zaamheden, welke reeds in de vorige zomer begonnen, hebben duikers weken lang op 15 meter diepte in het wrak gewerkt. Ook deze week blijft de keus in de IJmuidense bioscopen niet beperkt tot avonturenrolprenten. In het eerste deel van het programma, dat in Thalia ge presenteerd wordt, komt een realistisch Zweeds product op het witte doek. „Eva" is de simpele titel van een rolprent, die uitmunt door tragische verwikkelingen en zware scènes over leven en dood, liefde en haat. Regisseur Gustaf Molander had geen gemakkelijke taak daar een aanne melijk geheel van te componeren. Dat hij er dan ook niet volledig in geslaagd is, moge mede cp rekening worden geschre ven van zijn spelersmateriaal. Het is het verhaal van een knaap, wiens jeugd vergald wordt door een obsessie. Hij groeit op, maar zijn afschuwelijke herin nering blijft hem permanent achtervol gen. Birger Malmster geeft een uitstekende creatie van de ongelukkige, die aan het slot van deze, ondanks de tekortkomingen bijzonder boeiende, rolprent van zijn chro nische waanvoorstellingen bevrijd wordt. Zondagmiddag draait er een gezellige Western in Thalia. „Nevada City" vertelt de oude geschiedenis van knetterende „Colts", stalen vuisten, mooie meisjes en steigerende paarden. Natuurlijk is ook in deze rolprent het recht het sterkste. Roy Rogers en Gabley Hayes, de twee onaf- scheidelijken, zetten in „Nevada City" hun beste gelaarsde beentje voor. Maandag, Dinsdag en Woensdag wordt in Thalia ver toond „Een avontuur op Sumatra" met in de hoofdrollen Dorothy Lamour en Ray Milland. De oorspronkelijke titel luidt „Jungle princess" en wanneer men Tar- zanrolprenten kan waarderen heeft men zich bij het zien van dit geval niet te ver velen. Want spanning en wat sensatie, ge paard aan een tikje romantiek, vormen de bases van dit moderne sprookje. „De die ren waren haar vrienden, de jungle was haar domein." Dat is de slogan, waaronder de zeer lieftallige Dorothy Lamour als het kind van het oerwoud, „onbedorven en on gebonden" wordt gepresenteerd. Zij ont moet een geciviliseerde ontdekkingsreizi ger, die zowel letterlijk als figuurlijk ont wapend wordt door haar charmes. Een romantische idylle in een tropisch paradijs werd door regisseur William Thiele wel wat langdradig uitgesponnen, maar dat neemt niet weg, dat de toeschou wers kunnen genieten van bizonder ge slaagde natuuropnamen en een aantal spannende scènes. In R e x wordt in het eerste deel van het weekprogramma de avonturenrolprent „Het zwaard van Monte Christo" gepre senteerd. Het is een stoer en degelijk verhaal van list en mannenmoed. Wat een tijd moet dat geweest zijn, toen het mogelijk was, en blijkbaar zelfs een goede daad, om schurk achtige lieden in wat voor fraaie cos tumes zij ook gestoken waren eenvou dig met een rapier te lijf te gaan en hun snode leven eventjes te bekorten. Daar zijn onze gecompliceerde tijden, waarin het recht wat overwogener te werk gaat, (gelukkig) maar slap kinderspel bij. De historie is een ingewikkeld geval van ere kwesties en heftige gevoelens. Men kan zeggen, dat de filmers het allemaal erg ge romantiseerd hebben, maar dat is dan toch nog een zwakke aanduiding voor de ener verende avonturen, die er te zien zijn en in de trant van Alexander Dumas een heer lijk-gezwollen vertolking hebben gevon den. Eerlijk gezegd zijn wij een beetje dol op zulke films. Het Mexicaanse product „La Malque- rida", of „Verboden Liefde" zoals de Ne derlandse titel luidt, wordt in het tweede deel van de week vertoond. Deze voortref felijke rolprent werd bekroond op het Filmfestival te Venetië. En zulks is niet zonder reden geschied, want dit is een zeer fascinerend relaas van hartstochtelijke maar tenminste karaktervolle mensen uit een merkwaardig land, dat verteld wordt in uitstekende, geladen beelden, stuk voor stuk meesterlijk van stijl. De inhoud vertelt van het noodlottige duel van een moeder en dochter om één man. Met vrij eenvoudige middelen is dit gevaarlijke gegeven uitgewerkt, maar zodanig, dat de beklemming wordt opge jaagd tot een hoogte, die zelden voorkomt in dergelijke films. Het spel van Dolores del Rio, geen onbekende overigens, is spre kend en zonder franje. De creatie van Pedro Armendariz heeft dezelfde eigen schappen. Eén opmerking moge gemaakt worden. Filmtechnisch bezit „La Malque- rida" een aantal onvolkomenheden, maar deze zullen vele in het verhaal verstrikte toeschouwers wellicht ontgaan. De elf van Vitesse '22 Always-ForwardVitesse '22. Doel: B. van Veen; achter: P. Beentjes en W. de Wildt; midden: A. Groot, N. Lute en J. Tool; voor: J. Borst, A. v. de Valk, Fl. Twisk, S. Sneekes en N. van Weenen. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOORTEN: Frederik Hendricus, z. van J. H. Veltman en G. F. Booth; Roelof Fre derik, z. van H. A. van Daalen en G. G. J. Schaap; Maria Magdalena, d. van E. Zonne veld en C. Eijsackers; Cornelis Johannes, z. van A. Res en A. M. Scheerman; Johannes Simon Bernardus, z. van B. E. A. Kühne en M. R. J. Steenvoorden; Hendrikus Lauren- tius, z. van C. Orij en A. C. Jordens; Nicolaas Maria. z. van C. Orij en A. C. Jordens, ONDERTROUWD: Jannes Reurink te Castricum en Ada Peijs te Castricum. OVERLEDEN: Hendrika Helena van Zet ten. oud 81 j.. wed. van H. de Kruijff, wo nende te Castricum: Trijntje Vermeulen, oud 81 j., wed. van K. Egberts, wonende te Den Helder; Margaretha Geertruida Erkamp, oud 46 j.. geh. met J. M. van der Zwan, wonende te Bergen N.H. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Maandag 10 Maart: st. Norma Maria IJM 6. Dinsdag 11 Maart: st. Vios I IJM 24; mt. Elie Chénévière IJM 32, Shamrock IJM 129. Donderdag 13 Maart: st. Mary IJM 61; mt. Antje RO 15. Vrijdag 14 Maart: st. Tzonne IJM 1, Haar lem )JM 9, Polesie CDY 89. Zaterdag 15 Maart: st. Claes Compaen IJM 41, Assan Reis IJM 42. Simon de Danser IJM 43. alle naar Kiel: ml. Marie VL 71; mk. Mercator Z 443 naar Zeebrugge. Maandag 17 Maart: st. Bergen IJM 16. Zee- landia IJM 38. De Hoop 73, Herman SCH 92; mt. Thorina IJM 33. Claesje RO 46; ml. Heemstede IJM 53, Martha IJM74.Verwach- ting IJM 204, Rijnmond IV KW 15. Willem Cornelis KW 16, Arie Nico KW 17. Orion KW 22 Cornelis KW 24. Concordia KW 26, De Verwachting KW 28, Helena KW 39. Everard Christina KW 40. Aafke Jacoba KW 41. Rijnmond III KW 44, Neptunus KW 45, Jan KW 50. Floris KW 59, Elizabeth KW 64, Noordster KW 67. Saturnus K W69, Suma tra KW 86. Alida KW 91, Toenadering KW 95, De Vrouw Dirkje KW 104 Jacoba KW 107, Gebroeders KW 108. Rijnmond V KW 110, Avontuur KW 114, Nederland VII KW 130. Willy KW 141, Vooruit KW 151. Arie KW 155, Java KW 159. Katwijk III KW 161, De Vier Gezusters KW 162. Gebroeders KW 166, Zee meeuw KW 170, Neeltje VL 166. Bruinvis RO 1, Dolfijn RO 2; mk. Texel IJM 5, Twee Gebroeders IJM 27. iVos IJM 52, Haarlem I IJM 276, Albatros IJM 277, Marianne KW 10. Samenwerking KW 21. Anne Marie KW 27, Rein KW 30. Pieter Cornelis KW 31, Tiny KW 34. Prinses Margriet KW 51, Hermina IV KW 53, Twee Gezusters KW 77, Willem KW 94. Arendje KW 98. Koningin Juliana KW 133, Jana KW 210, Karei Doorman KW 227, Nehim I AM 16. Nehim III AM 18, Clazina Johanna RO 3, Tiny Dieuw WR 33. Dinsdag 18 Maart: st. Tubantia IJM 37; mt. Maria van Hattem IJM 10, Excelsior III KV/ 76; ml. Wiron III IJM 221. Vertrouwen KW 6, De Arend KW 7, Cornelis Marinus KW 48. Henk KW 56. Maria Jacoba KW 73, Jan KW 84. Willempje KW 89, Huiberdina Gijsbertha KW 85. De Vrouw Jacoba KW 122, Bali KW 129. Willy SCH 7. Woensdag 19 Maart: st. Abraham VL 77, Johanna RO 25: mt. Eveline IJM 116; ml. Eendracht KW 168, Vooraan VL 115. Donderdag 20 Maart: st. Flamingo IJM 25. Catharina Duyvis IJM 60, Vikingbank IJM 183:. mt. Medan IJM 57: ml. Zeezwaluw KW 83, Petronella KW 125, Vlaardingen VL 78. IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. v. d. Berg, 17 uur: ds. D. C. v. Wijngaarden. Gebouw Chr. Belangen, 10 uur: Jonge- rensamenkomst, de heer Th. Mooy. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 15 uur: ds. R. D. Beukema, Heilig Avondmaal; 10.45 en 17 uur: ds. C. W. Thys. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), Helmstraat, 8.30 en 15 uur: ds. M. Vrieze van Heem stede. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. van der Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Lof met lijdens meditatie. Dinsdag (Mariaboodschap) 9 uur: Heilige dienst, 19.30 uur: Vespers. Vrijdag 9 uur: Heilige dienst. Leger des Hells, 10 uur: Heiligingsdienst, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Open luchtsamenkomst, 20 uur: Verlossings samenkomst. Donderdag 20 uur: Samen komst Gebouw voor Christelijke Belan gen. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. G. Wassenaar, 19 uur: ds. Johs. Bronsgeest van Haarlem. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: dr. J. F. van Royen, Rem. pred. te Amsterdam. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- broot-zijstraat, 10 uur: de heer H. v. d. Brink van Bloemendaal. Woensdag 19.45 uur: de heer P. D. Bardelmeyer van Noordwijk aan Zee. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: ds. J. J. Simon. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink. Jeugdkapel, Torenstraat, 10.15 uur: de heer R. Middel. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. Ned. Herv. Kerk, Wijkgebouw Dvck- mansstraat, 10 en 19 uur: ds. H. P. Huis man. Chr. Ger. Kerk, Da Costaschool, 19 uur: ds. J. W. van der Gronden. BEVERWIJK: Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Heilige Doop. 19 uur: ds. J. O. Norel. Ned. Herv. Kerk, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Maranatha, 10 uur: de heer G. Nieuwen- huysen van Den Haag. Leger des Heils. Speeltuingebouw Kerk straat, 10 uur: Heiligingsdienst, 12 uur: Zondagsschool; 20 uur: Verlossings samenkomst onder leiding van 2e luite nante W. K. v. d. Veen. Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, Princesselaan 10, 10 uur: mej. dr. J. W. Herfst uit Haarlem, 11.30 uur: Zondags school, 19 uur: Jeugddienst van 1219 jaar. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel, 19 uur: ds. W. Oorthuys. Extra-collecte: Kerkvoogdij. Jeugdkapel, Groenelaan, 10 uur: M. v. d. Windt. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk. Geen dienst. De Toorts, 9 uur: ds. D. ter Steege. Kapel, 10.30 uur: ds. D. ter Steege, 17 uur: dienst uitgaande van de Doopsge zinde Gemeente, voorganger ds. P. J. Smidts van Wormerveer. 19 uur: prof. G. C. van Niftrik van Amsterdam. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. H. W. J. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. Flauwe markt. In doorsnede bleven de prijzen gisteren gelijk aan die van Don derdag en de animo bleef in het algemeen gering. De binnenlandse vraag, die in de tweede weekhelft aanmerkelijk minder is geworden, als gevolg van een gereserveer de handel, beheerste de markt, de tongen daargelaten die te schaars werden aange boden naar verhouding tot de grote vraag. De prijs van de tong kon dan ook Vrijdag nog wat oplopen, zodat de lappen stegen tot f 2,60 en de kleinmiddel een gemid delde van f 2 per kilo hadden. De kleinere soorten, die niet voor export in aanmer king kwamen, liepen voor de tong 2 op tot f 1,35 per kilo. De Silverpit-haring, di6 nu eens wat grover was, varieerde van f 14 tot f 17 per kist en vond vlotte ko pers bij rokerijen en conservenfabrikan ten. Hetzelfde gold voor de makreel, die wegens gering aanbod eventjes f 35 per kist kon halen. Voor de schol kwamen geen hoge noteringen voor: het grootste aanbod bestond weer uit kustkwaliteiten, die nog te mager zijn om werkelijk geld op te brengen. Schol 2 varieerde van f 23 tot f 16 en de drieën deden van f 13 tot f 15 per kist. De wijting was stabiel en gold f 17 tot f 15 voor de grote soorten van de trawlers en f 12 tot f 14 voor de kleinere loggerkwaliteiten. Terugblik op de besommingen. De „Post Boy", die Vrijdag na een korte achtdaagse haringreis van de Silverpit met 1300 kisten aan de afslag kwam, kon door de goede noteringen een aardig reisje af sluiten, zoals we gisteren al meldden: f 21.000. De „Johannes Polderman", die een dertiendaagse visreis maakte, moest met heel wat minder tevreden zijn en be- somde f 19500. De haringlogger KW 9 be- somde f 8000, eveneens voor een goede weekreis. Van de visloggers werd de KW 78 de beste met f 5900. Weer klaar. De trawler IJM 54, die enige tijd in Amsterdam heeft binnen ge legen voor reparatie, is Donderdagavond weer IJmuiden binnengekomen. Stil. Vrijdag tot 15 uur stonden nog geen schepen voor vertrek geboekt, ook voor binnenkomst worden weinig schepen gerapporteerd: de UK 15, 126 en de IJM 213. Marktnieuws. Prijzen: Heilbot 2.70- 1.75, gr. tong 2.60-2.40, gr.m. tong 1.84- 1.73, kl.m. tong 1.99-1.86, kl tong I 1.73- 1.53, kl. tong II 1.47-1.32, tarbot I 1.60- 1.20, zalm 7.50. Tarbot III 67, tarbot IV 66-46, schartong 27-25, gr. schol 40, gr.m. schol 62-57, kl.m. schol 73-62, kl. schol I 56-47, kl. schol II 22-8, schar 19-8, bot 9-8, v. haring 25-9.60, makreel 32-23, gr. schelvis 33.50-30. gr.m. schelvis 34-33, kl.m. schelvis 36.50-35, kl. schelvis I 34-31, kl. schelvis II 27.50-24, wijting 19-8, gr. gul 37-34, midd. gul 35-33. kl. gul 33-27, ham 98, kl. wolf 35, poontjes 18-10, kl. koolvis zw. 19-18. kl. koolvis wit 27-26,50 per 50 kg. Gr. kabeljauw 120-69. gr. kool vis zw. 48-38, gr koolvis wit 67, gr. leng 69-68, gr. wolf 81. Aanvoer: 120 kisten tong en tarbot, 10 heilbot, 2 tongschar en schartong. 540 schol, 83 schar. 18 bot, 2235 haring, 112 makreel, 190 schelvis, 575 wij ting, 63 kabeljauw en gul, 7 leng, 4 ham, 5 wolf, 10 poon, 86 koolvis, 20 diversen, totaal 4080 kisten. Manke jongen. De „Post Boy", die gisteren aan de markt kwam, kreeg Don derdagavond op de thuisreis pech met een der cylinders, die vast liep. De onwillige werd buiten werking gesteld en men kwam (wat langzamer) op vijf poten binnen. Ook al. Ook de ,,Jo" VL 61), die eigen lijk nog geen plannen had om binnen te komen, had pech. Er haperde iets aan de lichtinstallatie zodat besloten moest wor den de reis af te breken. De „Jo", die van daag heeft gemarkt, bracht een aanvoer mee van 170 manden Silverpit haring, 20 manden grote Noord schol, 40 kleine schol, 45 manden wijting, 80 dichte wijting, 35 kleine schol en een tachtig stuks stijve ka beljauw.en. Wie het eerst komt Als eerste liefhebber van de drie trawlers, die voor de Maandagmarkt worden verwacht, heeft zich inmiddels al de „Norma Maria" ge meld. Teruglopend. Als de voortekenen niet bedriegen, wat in de visserij wel eens niet helemaal uitkomt, zal de handel het in de komende week met belangrijk minder rond- visaanvoeren en voornamelijk met minder schelvis moeten stellen. Er staan allereerst al aanmerkelijk minder boten voor binnen komst op het programma en ten tweede is de visserij niet zo goed geweest de afge lopen week. Of ook de loggers schraler zullen aanvoeren, valt nog moeilijk te zeg gen, maar wel staat vast, dat de tong niet bijzonder overvloedig zal zijn en Maandag al onder het aantal kilogrammen zullen blijven van verleden Maandag. Voor de liefhebbers van Silverpit-haring zal ei- Maandag wel weer wat te koop zijn, maar ook zij zullen met minder aanvoeren reke ning moeten houden, omdat de loggers al leen in het begin van de week goede vang sten hebben kunnen boeken, en enkele in het tweede weekgedeelte de haringgronden hebben verlaten om Noorderlijker-op nog wat verse vis te verschalken. De voorraad. Momenteel bestaat de IJmuider trawlervloot uit 29 stoom- en 11 motortrawlers. Van de laatste catagorie nemen zij alle aan de visserij deel, van de stoomtrawlers zijn er slechts 14 in de vaart, dus nog geen 50%. Van de 15 opleggers be vinden er zich zes in de Vissershaven, zeven in de Haringhaven en twee in de Weste lijke Rijksbinnenhaven. Van de -zeven IJmuidense loggers trawlen er vier. Het aantal varende kotters is gelijk aan dat van de stoomtrawlers, namelijk 14. De Katwijkse vloot spant de kroon in IJmuiden. Deze havenplaats neemt thans met 64 loggers en trawlers benevens 16 kotters aan de visserij deel. Dinsdag 18 Maart jl. zou er een amateur- Bonte-Dinsdagavondtrein worden uitge zonden, waaraan o.a. de Santpoorter Ko v. d. Wel zou medewerken. Dit stond ver meld in alle radiobladen, behalve in de A.V.R.O.-bode, die een ander programma had samengesteld voor die avond. Niet tegenstaande hebben zeer vele IJmuide- naren tevergeefs geluisterd naar de ama teur-trein. Ongetwijfeld zullen zij zich ver ontwaardigd hebben afgevraagd, hoe dat nu wel mogelijk was. Welnu, als medewerker aan deze trein, heb ik van de A.V.R.O. hierover bericht ontvangen en wel, dat er technische fouten in de opname waren ge slopen zodat het programma niet op de vastgestelde avond kon worden uitgezon den, doch dat het programma nu w e 1 zal worden uitgezonden op Zondag 4 Mei a.s. van 13.10 tot 14.00 uur. KO VAN DER WEL Slaperdijk 56, Santpoort

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9