De bemanning van de „Koningin Juliana Fa. B. ENGELENBERG Zwit sa letton De radio geeft Dinsdag Onderzoek naar oorzaak van scheepsrampen Arabische Liga streeft naar concentratie Stiefkind in kastlade Foster Dulles breekt met regering-Truman De Joden in de wereld PANDA'S HEREN-LEVEN Moderne diplomatie MAANDAG 24 MAART 1952 2 Vrachtauto stortte van een brug bij Maagdenburg Bestuursleden en croupiers van speelclubs veroordeeld OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Heringa Wuthrich Nederlandse kustvaarder bij Engeland op de rotsen pijnen? Prof. dr. K. Schilder overleden Brand in een Haagse parfumeriefabriek Dr. A. F. J. Portielje gehuldigd „Zuiderkruis" bij een aanvaring beschadigd Als U voelt dat 't zuur in Uw maag op ontbranden staat - Argentijnse arbeids- attaehé bezocht Urk 'n VERLIEFD HART.... ORANJEBOOM BIER! Interessante beschouwing in de New York Times Russische dwangmaat regelen in Oostenrijk 99 De bemanning van de Koningin Juliana. Op de bovenste rij van links naar rechts: L. E. Poutsma, gezagvoerder; J. J. Gart, tweede bestuurder; A. M. van der Stelt, derde bestuurder; G. van Etten, eerste boordwerktuigkundige en H. van der Lee, tweede boordwerktuigkundige. Daaronder: C. G. Hoefnagel, eerste radiotelegrajist; S. de Waard, tweede radiotelegrafist; F. J. Koers huis, eerste steward; J. Blaauw, tweede ste ward en mej. A. J. G. Gautier, stewardess. Twee Venlose chauffeurs omgekomen In de Russische bezettingszone van Duitsland bij Maagdenburg is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een vrachtauto met aanhangwagen van een expeditiebe drijf in Venlo verongelukt. De twee chauf feurs, die in de vrachtauto zaten, de 40- iarige H. C., vader van zeven kinderen, en de 35-jarige Chr. N., vader van vier kin deren, kwamen om het leven. Het Duitse persbureau D.P.A. bericht, dat de vracht auto, die van Berlijn naar het Westen reed, op een brug over de Elbe tegen de brugleuning botste en van de helling stortte. De wagens, die met zware machi nes waren geladen, werden geheel in elkaar gedrukt. De beide inzittenden over leden onmiddellijk. Zes maanden gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de Haagse politie rechter tegen drie Hagenaars, aan wie ten laste was gelegd dat zij als bestuurslid van een speelclub gelegenheid tot hazardspel hadden gegeven. Mr. P. van 't Hoff Stolk, die als verde diger optrad, zeide geschrokken te zijn van de zware eis van de officier, die hij in geen verhouding vond staan tot de ernst der gepleegde feiten. Reeds direct na de oor log was het aan de politie bekend dat in Den Haag verscheidene speelclubs ge legenheid gaven tot hazardspel en dit werd oogluikend toegelaten. Achteraf gaat men echter vervolgingen instellen. De politierechter veroordeelde de drie verdachten tot respectievelijk 750, 500 en 50 boete en voorwaardelijke gevan genisstraffen van drie maanden. Tegen twee croupiers, die vervolgens terechtstonden, werden eveneens gevange nisstraffen geëist. De politierechter ver oordeelde hen tot respectievelijk 250 en 150 boete en twee maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf. ADVERTENTIE DucNlraal 3D - Haarlem - Tol. 13233 VERFSPUIT-INSTALLATIES HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 R.V.U. Psychologie der puberteitsjaren: Puberteit. 11.30 Voor zieken. 12.00 Orkest. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Dans muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.35 Pianoduo. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Exquise muziek. 16.30 Voor kinderen. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Platen. 17.30 Sopraan en piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.30 R.V.U.: Verleden, heden en toekomst van het Nederlandse landschap. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Fanfare-orkest. 19.45 Cause rie over de Internationale Voorjaarsbeurs. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 21.15 Vragenbeantwoor- ding. 21.30 Promenade-orkest. 22.05 Dit is uw land, uw volk, klankbeeld. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Klein koor. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Hoogmis. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de huisvrouw 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Viool en piano. 14.30 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Het werk van de zending in Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Amu sementsmuziek. 19.00 Platen. 19.40 Dit is leven, causerie. 19.50 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Platen. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Philharmonisch orkest, groot koor en solisten. 22.15 Platen. 22.25 Kamerorkest en solisten. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Gezond gezin, causerie. 23.25—24.00 Platen. TELEVISIE (VARA). 20.1521.45 De schoonheid van het glas; Weeroverzicht; Film; In kleuren en geuren; Kunstzwemmen. BRUSSEL, 324 M. 11.45, 12.34 en 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Piano. 14.00—15.30 Schoolradio. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Pla ten. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voor de Middenstand. 20.00 Hoorspel. 20.40 Platen. 21.15 Orkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte mu ziek. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. ADVERTENTIE HAARLEM Electrischc installaties Luidsprekende telefoon-installaties In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is in een storm het 342 ton metende Neder landse kustvaartuig ..Borneo" bij Working ton in Noord-West Engeland gestrand. Zaterdagmiddag heeft de reddingboot van Workington de bemanning van zes personen en de vrouw van de kapitein van boord gehaald. Door gaten in de romp drong water binnen. Een zevende lid van de bemanning was na de stranding, omdat de noodsignalen van het schip door de dichte mist niet op gemerkt werden, overboord gesprongen en naar de kust gezwommen. Na een wande ling van enige kilometers bereikte hij een huis. Hij wekte de bewoner en deze belde de kustwacht op. Daarna ging een sleep boot naar de plek waar de Borneo", die met een lading fosfaat op weg was van Antwerpen naar Silloth bij Workington gestrand is. Later werd medegedeeld, dat een inspec teur van de Lloyds de stand van zaken zou opnemen, voordat de „Borneo" zou worden weggesleept. Voor het schip werd geen on middellijk gevaar aanwezig geacht indien het weer niet zou verslechteren. Omdat de schroef en het roerblad tussen de rotsen geklemd zaten, vond men pogingen om het schip vlot te slepen niet zonder risico. De kapitein van de „Borneo" heeft Zondag verklaard, dat men alleen met luchttanks het schip zal kunnen behouden. Wanneer men dergelijke tanks aan weerskanten van het vaartuig zou bevestigen, zou het schip naar de haven van Workington kunnen- worden gesleept om daar te worden her steld. ADVERTENTIE 'n Zwllsal product Zondagochtend vroeg is te Kampen na een ziekte van enkele dagen op 61-jarige leeftijd overleden prof. dr. K. Schilder, hoogleraar in de theologie. Hij werd aan de theologische hogeschool aldaar cum laude theologisch candidaat in 1914. Later promoveerde hij aan de universiteit te Erlangen summa cum laude. Professor Schilder is predikant geweest bij de Gere formeerde kerken van Vollenhove, Vlaar- dingen, Gorinchem, Delft, Oegstgeest en Rotterdam-West (Delfshaven). Hij maakte enige kerkelijke reizen naar Amerika, waar hij lezingen hield en contacten legde. Door zijn vele publicaties heeft de thans overledene zich veel bekendheid verwor ven. Hij bekleedde verscheidene kex-kelijke aeputaatschappen. Hij was mede-oprichter en bestuurslid van de N.C.R.V., redacteur van het weekblad „De Reformatie" en werkte mede aan verscheidene kerkelijke bladen. Bij de generale synode der Gereformeer de kerken werden destijds bezwaarschrif ten ingediend over de belijdenis van een groep leden der Gereformeerde kerken, van welke groep prof. Schilder de leider was. Deze bezwaarschriften zijn de oorsprong geworden van de totstandkoming van de Gereformeerde kerken, onderhoudende ar tikel 31 der kerkorde. Naast de theologische hogeschool der Gereformeerde kerken werd in Kampen door een groep-Schilder een eigen theolo gische hogeschool gesticht. Prof. Schilder werd hieraan hoogleraar. Woensdagmiddag om drie uur wordt het stoffelijk overschot van prof. Schilder be graven op de Algemene Begraafplaats te Kampen. Een felle binnenbrand heeft Zaterdag middag ernstige schade veroorzaakt in een parfumeriefabriek aan de Nieuwe Haven straat in Den Haag. Een vertrek op de tweede étage, waar verpakkingsmateriaal lag opgeslagen, brandde geheel uit. An dere ruimten kregen aanzienlijke water schade. De brand werd tegen één uur ontdekt door twee employés van de firma, die in het archief op de tweede verdieping aan het werk waren. De brandweer kwam met twee motor spuiten, een materieelwagen en een lad derwagen en had na een half uur hard werken het gevaar voor uitbreiding be dwongen. Zij zag zich gedwongen al het verpakkingsmateriaal door de ramen naar buiten te gooien. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De parfumeriefabriek was pas in andere handen overgegaan. In de aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam is Zater dagmiddag dr. A. F. J. Portielje, die op 1 Maart zijn functie van hoofd van de voor lichtingsdienst van artis heeft neergelegd, gehuldigd. Namens het h'uldigingscomité werd hem een geldsom onder couvert aangeboden, die hem en zijn vrouw in staat zal stellen hun kinderen in Canada te bezoeken. De eer ste handtekening in het bijbehorende al bum met de namen der schenkers is die van de Koningin. Tijdens de huldiging werd het woord ge voerd door dr. J. Verwey, voorzitter van de commissie van voorbereiding, door de voorzitter van het huldigingsconiité, bur gemeester d'Ailly, door dr. J. A. Bierens de Haan, dr. A. L. J. Sunier, de directeur van Artis, door mevrouw R. Joosten- Choten, hoofd van de Amsterdamse la gere Montessori-school en door dr. A. Scheygrond, secretaris van de commissie van voorbereiding. Het Nederlandse passagiers- en vracht schip „Zuiderkruis", dat uit Canada naar Rotterdam was vertrokken, is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag op de Noordzee tengevolge van de mist in aanvaring ge komen met het Franse koopvaardijschip „Colonel Vieljeux". De schok, waarmee de schepen tegen elkander- botsten, was vrij hevig. De Zui derkruis werd echter slechts licht be schadigd en het heeft de reis naar Rot terdam voortgezet. De „Colonel Vieljeux" kon op eigen kracht Le Havre bereiken. De minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw, mr. dr. J. in 't Veld, heeft een tocht door de Bommelerwaard gemaakt en na afloop daarvan verklaard getroffen te zijn over wat daar in de laatste jaren is ge presteerd op het gebied van wederopbouw, woningbouw en ruilverkaveling. ADVERTENTIE dadelijk één of twee Rennies en 't vuur is bij voorbaat geblust. Hoewel Rennies de hevigste aanval van brandend maagzuur dadelijk bezweren, is 't beter ze bij voorbaat te nemen. Talloze lijders aan zuurbranden, nemen, als vaste gewoonte, hun Rennies dade lijk na tafel, 't Is ook zo gemakkelijk: een stuk of wat Rennies in handtas of vestzak. Ze zijn één voor één verpakt, handig en hygiënisch. Vraag een doos Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. WASHINGTON (Reuter). De com missie van de Amerikaanse Senaat voor koopvaardij-aangelegenheden zal een on derzoek openen naar de oorzaak van het scheuren en daardoor vergaan van Ameri kaanse tankboten en vrachtschepen, het geen de laatste tijd herhaaldelijk is voor gekomen. Het betreft hier in hoofdzaak tijdens de oorlog gebouwde schepen, waar van de platen gelast en niet geklonken zijn. Men wil onderzoeken of dit een oorzaak voor deze scheepsrampen kan zijn. Er is ook gezegd dat de schepen minder zee waardig zouden zijn, omdat zij in de oor log in een te snel tempo door niet altijd vakkundig personeel zouden zijn gebouwd. De commissie besloot een onderzoek in te stellen nadat in de vorige maand twee tankboten met gelaste platen ter hoogte van de kust van Nieuw-Engeland (V.S.) doormidden waren gebroken. Voordien was een koopvaardijschip ter hoogte van de kust van de staat Washington vergaan, het geen 46 opvarenden het leven heeft ge kost. Vermoedelijk zal ook een onderzoek worden ingesteld naar de oorzaak van het optreden van scheuren in de „Flying En terprise", die daardoor uiteindelijk is ver gaan. De commissie zal deskundigen op het ge bied van de scheepsbouw en leden der kustwacht horen. Men verwacht dat zij aanbevelingen zal doen om in de Verenig de Staten een steviger type tankboten en koopvaardijschepen te doen bouwen. CAïRO (Reuter). Abdoel Rahman Azzam Pasja, secretaris-generaal van de Arabische Liga, heeft Zaterdag op een persconferentie te Cairo een verklaring af gelegd, waarin hij zei dat de Arabische landen niet zullen toetreden tot een door andere staten op touw gezet schema voor de verdediging van het Midden-Oosten, voordat hun nationale eisen, rechten en be langen volledig gewaarborgd zijn". Hij verklaarde verder dat de Arabische Liga binnenkort een verdedigingsverdrag der Arabische staten tot stand hoopt te brengen. Er zou een wederzijdse verdedi gingsorganisatie dezer landen moeten ko men, die zal werken voor het handhaven van de vrede en het tegengaan van ag- gressie. Aangaande Israel zei.de secretaris-gene raal dat er geen verandering is gekomen in de toestand van verleden jaar. „Geen enkele buitenlandse mogendheid heeft be middelingspogingen gedaan en geen der Arabische staten heeft overwogen vrede met Israel te sluiten", zei hij. Azzam Pasja verklaarde voorts dat „de Arabische Liga, hierin geholpen door de Aziatische landen, voort zal gaan met haar campagne voor de vrijheid van Tunesië en voor het afschaffen van het koloniale stelsel in het Midden-Oosten en Noord- Afrika". Later hield Azzam Pasja nog een radio rede, waarin hij een beroep deed op alle Arabische landen om „Egypte, de grootste der Arabische staten, te helpen in de laat ste en beslissende fase van zijn strijd om zijn grondgebied van buitenlandse bezet ters te bevrijden en eenheid te verkrijgen voor de gebieden, welke rechtens binnen zijn grenzen behoren te liggen". ADVERTENTIE Hebt U misschien in Uw portefeuille (of in een la) een briefje van vijfentwintig of hon derd als „stiefkind"? Briefjes, die U niet graag uitgeeft, doch liever bewaart Laat zo'n „stiefkind" dan toch iets voor U doen, namelijk: aangroeien tot twee „stiefkinde ren"! Nu kan dat. Elke ƒ100.— (of ƒ25.—) belegd in een Rentespaarbrief van de Natio nale Woningbouwleningen is over 19 jaar aangegroeid tot meer dan het dubbele. Rentespaarbrieven zijn verkrijgbaar bij ban ken of commissionnairs in effecten (in stuk ken van 100.— en 25.—) en bij postkanto ren (in stukken van 25.U kunt ze ook bestellen bij de Postchèque- en Girodienst. NEW YORK, 22 Maart (Reuter). Cor respondenten in Washington melden dat John Foster Dulles, de republikeinse raad gever van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, in de loop van deze week president Truman en minister Ache- son in kennis heeft gesteld van zijn besluit alle officiële banden tussen hem en de regering te verbreken. De col-respondenten melden dat een re den van Dulles' beslissing zou zijn dat hij, met het oog op de komende presidents verkiezingen, geheel vrij wil zijn de hui dige Amerikaanse buitenlandse politiek aan te vallen, indien hij dat nodig acht. Twee jaar geleden werd hij tot raadge ver van minister Acheson benoemd, met wie hij nauw samenwerkte. In September 1950 werd Foster Dulles door president Truman gemachtigd besprekingen te be ginnen over het opstellen en sluiten van een vredesverdrag met Japan. In Januari 1951 werd hij tot buitengewoon Ameri kaans ambassadeur in Japan benoemd, het geen hem in staat stelde met de Japanse en andere regeringen te onderhandelen. Foster Dulles was de voornaamste sa mensteller van het Japanse vredesverdrag. Men zegt dat, toen de Amerikaanse Senaat Donderdag zijn goedkeuring aan het ont- werp-verdrag hechtte, Dulles zich geheel vrij gevoelde zich van de regering-Truman te scheiden. Men verwacht dat president Truman het ontwerp-vredesverdrag met Japan in de loop van de komende week zal bekrachtigen. De arbeidsattaehé van de Argentijnse le gatie in ons land heeft Urk bezocht, tenein de een persoonlijke indruk van de door het ontslag der Urkers in Argentinië ontstane moeilijkheden te krijgen. Omdat hij de vol gende week naar Argentinië terugkeert, achtte hij het voor zichzelf en voor de Ur- ker vissers van groot belang, voor zijn ver trek een inzicht in de achtergrond van de ontstbne moeilijkheden te verkrijgen. De heer Lara zei ervan overtuigd te zijn, dat de Argentijnse regering zeker een op lossing voor de moeilijkheden zou weten te vinden. Te meer omdat naar zijn mening juist de Nederlanders in een opkomend land als Argeotinië zeer goede kansen hebben en omdat de Argentijnse regering op dit soort emigranten grote prijs stelt. ADVERTENTIE Er zijn thans elf millioen Joden op de wereld, hetgeen evenveel is als in 1901. In 1939 bedroeg het aantal Joden 16.440.000. Meer dan de helft der Joden woont thans in Noord- en Zuid-Amerika, tegen onge veer een tiende gedeelte in 1902. Tussen 1902 en 1952 steeg het aantal Joden in Noord- en Zuid-Amerika van 1.200.000 tot zes millioen, terwijl het in Europa van 8.900.000 tot 2.700.000 daalde. Oorlogen, anti-Joods optreden en het stichten van de staat Israel zijn volgens het instituut de voornaamste oorzaken voor het in de eer ste helft van de twintigste eeuw uit Europa wegtrekken van ruim vier millioen Joden. In het Westelijk Halfrond zijn de Joden als volgt onderverdeeld: Verenigde Staten ruim vijf millioen, Argentinië 400.000, Bra zilië 120.000, de overige Latijns-Ameri- kaanse landen 150.000 en Canada bijna tweehonderdduizend. In Europa is de verspreiding als volgt: de Sovjet-Unie en de andere vijf commu nistische staten 1.750.000; Groot-Brittannië 400.000, Frankrijk 240.000, Italië 35.000 (voor de oorlog 57.000), België 35.000 (voor de oorlog 90.000) en Nederland 25.000 (in 1939 150.000). Er wonen thans 1.400.000 Joden of twaalf en een half procent van het totaal in Pa lestina (Israel), tegen 35.000 in het begin van de twintigste eeuw. D 75. Nadat Graaf Gaston van Gaep tot Gaep Panda had medegedeeld, dat deze hem twee millioen ducaten schuldig was wegens verloren weddenschappen, ver volgde de edelman verveeld: „Jae ver velend, hah dat gedoe met geld! En ik heb al zoveel! O er-vervelend, zag! Betael me maer even, dan roep ik mijn bediende Hyacinthus om een kopje thee veur ons te maeken. Die is nog aen het zoeken naer de Vleermuis, zag!" Maar Panda kon het nog steeds niet vatten. „Heb ik dan zo veel weddenschappen verloren?", vroeg hij beteuterd. „Ik heb het eigenlijk niet goed geteld„O je hebt ontelbaere wed denschappen verleuren," sprak de graaf. „Steeds als we de Vleermuis vingen wedde ik dat hij weer zou ontsnappen, en als hij ontsnapte wedde ik dat we hem zouden vangen, en jij verleur maer steeds, zag!" „Hm", bromde Panda, maar nu wed ik dan tochdat hij niet weer ontsnapt! Wat dom van me, om zoveel geld te verliezen aan rare weddenschappen!" Natuurlijk nam Graaf Gaston onmiddellijk die allerlaatste weddenschap aan en zij merkten geen van beiden, dat Panda op het punt stond om alwéér le verliezen! Terwijl zij keu velden, was namelijk de boze Vleermuis weer enigszins bij zinnen gekomen en merkende, dat zijn tegenstanders in hun gesprek verdiept waren, begon de onver laat geruisloos het vertrek uit te sluipen. De diplomatieke correspondent van de „New York Times", James Reston, heeft een beschouwing gewijd aan de moderne diplomatie, zulks naar aanleiding van de opwinding over de verklaring van de Ame rikaanse ambassadeur te Athene, John Peurifoy, waarin deze meedeelde welk ver kiezingsstelsel Griekenland moet hebben. „Uit het gebeurde blijkt," aldus Reston, „hoe verouderd de vroegere diplomatieke theorieën over „interventie" en „non-inter ventie" zijn." Naar zijn mening hebben de Verenigde Staten sinds de oorlog vele dingen gedaan, die nooit zouden zijn geduld volgens de opvattingen van de negentiende eeuw. Zo zegt Reston, dat generaal Marshall niet pre cies „tussenbeide is gekomen" bij de jong ste verkiezingen in Italië, maar aileen heeft laten bekend worden, dat, als zekere poli tieke partijen aan de macht zouden komen, „de Amerikaanse hulp aan dat land zou op houden." „De Fransen wensten niet, dat de Duitsers zouden worden herbewapend," aldus Reston, „maar minister Acheson liet weten, dat de kansen op de steun van het Congres voor het hulpprogram voor Euro pa niet groot zouden zijn, tenzij de West- Duitse herbewapening een feit werd. „Voorbeelden als deze," zo vervolgt Res ton, „hebben tot een volgende stap geleid een gecoördineerd stelsel van herbewa pening, waarbij de Verenigde Staten nauw keurig het oog houden op de begrotingen en de industrieën van hun bondgenoten om te zien of hun vooruitgang een voortzetting van de Amerikaanse hulpverlening ver dienen. Bijgevolg is hetgeen gewoonlijk be schouwd werd als vallend onder zuiver binnenlandse aangelegenheden, zoals de vorming van een nationaal leger, of het opstellen van een begroting, langzamer hand, op grond van het beginsel van weder zijdse bijstand, geworden tot een veel meer gecompliceerde zaak, waarbij het land, dat een groot deel van de dollarhulp verstrekt, soms tegen zijn zin hoe langer hoe meer betrokken wordt in de aangelegenheden van staten, die het niet altijd begrijpt". „Ongelukkig genoeg wordt echter," aldus Reston, „nog altijd de taal van de oude diplomatie gebezigd voor een internationale toestand, die geheel nieuw is. Het Ameri kaanse ministerie verklaart niet, waarom het nodig is om binnenlandse aangelegen heden van andere landen te onderzoeken. Te Washington huldigt men volgens Reston de opvatting, dat hetgeen de V. S. doen geen „interventie" is, aangezien een ieder, die niet wenst deel te nemen aan het pro gram voor wederzijdse veiligheid, buiten het plan kan blijven. Dit is echter een punt, dat nooit schijnt te zijn uitgelegd in be woordingen, die de bondgenoten der V. S. kunnen begrijpen," zo besluit Reston. Krachtig geluid. De bestuurscommissie voor politieke zaken van de Congres partij van India heeft met algemene stemmen de buitenlandse politiek van minister-president Nehroe goedgekeurd. In de resolutie wordt verklaard, dat India aansluiting bij een land of groep tegen een ander land of andere groep vermijdt en vriendschap zoekt met alle landen. India moet een krachtig geluid doen horen tegen herbewapening en oorlog, aldus de resolutie. Burger-bandieten. Bij een botsing tussen een afdeling van de Spaanse burger wacht en een aantal burgers in een voorstad van Sevilla zijn drie mannen en een vrouw om het leven gekomen, terwijl drie leden van de burgerwacht werden gewond. Volgens de burger wacht waren de burgers bandieten, die voor moorden en berovingen werden gezocht. Terug. Twee Russische koeriers, die vijf zakken met diplomatieke post voor de Russische legatie te Havanna bij aan komst uit Mexico weigerden te laten controleren, zijn met hetzelfde vliegtuig als waarmee zij gekomen waren naar Mexico City teruggekeerd. Diep. Prof. Auguste Picard is met zijn zoon Jacques te Napels aangekomen om voorbereidingen te treffen voor een po ging, het in 1923 door prof. Beek ge vestigde diepzeerecord te verbeteren. Picard wil afdalen bij het eiland Ponza, waar de zee ongeveer 4000 m diep is. Opnieuw gewit. De verbouwing van het Witte Huis is thans vrijwel voltooid. President Truman zal er volgende week, bij terugkeer uit Florida, waar hij thans met vacantie vertoeft, zijn intrek in nemen. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen er bij hun bezoek aan Washington ontvangen worden. Offers. De Franse minister voor de ver enigde Indochinese staten, Jean Letour- neau, heeft Zaterdag te Parijs medege deeld dat de strijdkrachten van Frank rijk en de Franse unie in de zeven jaren van strijd in Indochina 27.562 man aan gesneuvelden en vermisten hebben ver loren. Eis. In Guatemala hebben Zondag in de gelijknamige hoofdstad en andere steden grote betogingen plaatsgevonden tegen „de infiltratie van communisten in de regering". Eenheden van het leger be waakten het vliegveld van de hoofd stad, arsenalen en andere gebouwen. De demonstranten droegen duizenden anti-communistische tekens en borden, waarop aan president Jacobo Arbenz Guzman de eis werd gesteld het land van communisten te zuiveren. Hulpmotor. Volgens de „Daily Herald" zal Engeland tegen het midden van het vol gende jaar een prototype van een atoom motor voor schepen en duikboten ge reed hebben, waarvan de kosten onge veer een millioen pond zouden bedragen. De Amerikaanse tmanciéle hulp zou de Engelse industrie in staat stellen de pro ductie ter hand te nemen. Prud'homme. Hector Prud'homme, een van de leden van de missie van de wereld bank, die onlangs te Teheran bespre kingen met de Perzische regering heeft gevoerd, heeft Zondag voor zijn vertrek naar de Verenigde Staten verklaard, dat de bank voor het ogenblik geen on derhandelingen met Perzië zal voeren over de genationaliseerde olie-industrie. „Het zal zeer moeilijk zijn een overeen komst te bereiken in de sfeer, die thans in Perzië heerst", aldus Prud'homme, die hieraan toevoegde, dat de Perzen de kwestie voor negentig procent als een politieke zaak beschouwen, terwijl de wereldbank van mening is, dat het hier om een economische en industriële aan gelegenheid gaat. Koffie. Te Geldern aan de Nederlands- Duitse grens zijn Zaterdag Duitse douane-beambten er na een wilde jacht in geslaagd de hand te leggen op een auto met meer dan duizend kilogram koffie. De douane had de auto achter volgd tot op een landingsterrein van de vroegere Duitse luchtmacht. Op dit terrein bleef de wagen der smokkelaars in een bomkrater steken. De smokke laars wisten te ontkomen. Overleden. De 168-jarige premier van Cey lon, dr. Senanayake, liep dezer dagen bij een val van zijn paard ernstige verwon dingen op, aan de gevolgen waarvan hij nu is overleden. Hij was de eerste premier van Ceylon, nadat deze Engelse Kroonkolonie in 1948 dominion was ge worden. Vuiltje aan de lucht (bases). Een commissie van onderzoek uit de Amerikaanse Se naat heeft zich het weekeinde bezig ge houden met rapporten, waarin gezegd wordt, dat millioenen dollars zijn ver spild bij de aanleg van de geheime luchtbasis „Bluejay" op de Noordpunt van Groenland. Het is mogelijk, dat de voorzitter van de subcommissie uit de Senaat voor de paraatheid van de strijdkrachten, Lyndon Johnson, deze week openbare audities over deze kwes tie zal laten houden. Hij heeft onlangs ook beschuldigingen geuit, dat bij de aanleg van luchtbases in Noord-Afrika op grote schaal geknoeid is. Candidaat. De Engelse conservatieve „Sun day Chronicle" schrijft in een artikel over generaal Eisenhower onder meer: „Geen candidaat voor het Amerikaanse presidentschap bezat ooit zo weinig kennis van de Amerikaanse politiek en was zo goed op de hoogte van Europese politieke aangelegenheden". LONDEN, (Reuter) De Russische autoriteiten in Neder-Oostenrijk zetten honderden boeren uit hun woningen om plaats te maken voor leden van de plaat selijke communistische partij, aldus meldt de Weense correspondent van de „Times". De Sovjets zijn hiermee sterk afgeweken van hun leus, altijd de schriftelijke ver plichtingen na te komen, zo voegt deze cor respondent er aan toe. „Het gaat niet zo zeer om de rechten van de boeren dan wel om de vraag, of de Sovjet-Russische rege ring heeft besloten te trachten, een ge sovjetiseerde gemeenschap in haar zóne van Oostenrijk te stichten door het verzet van de plaatselijke bevolking stelselmatig en geleidelijk te ondermijnen. Indien dit het geval is, zouden de Sovjet-Russische troepen in Oostenrijk blijven hetgeen niet mogelijk is, wanneer het Oostenrijkse staatsverdrag van kracht geworden is".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2