Hoogoven - brandweerman door velen toegejuicht Schipper verantwoordelijk gesteld voor vastlopen van de „Post Boy" Santpoort Castricum Bakkum Agenda voor Velsen Beverwijk Agenda voor Beverwijk 5 VREES VOOR DE „MARMEREN BANKEN" Conclusie van de inspecteur voor de scheepvaart Driekwart eeuw „Boot Leiden" Bonte avond van de A.J.C. Twee zaaluitvoeringen van „S.S.H." Zilveren feest voor de heer J. v. Vliet Zowel UK 50 als KW 81 schuldig aan botsing Kampeerders sloegen alvast hun tenten op „De Schakel" met blijspel van Joh. Elsensohn Eerste lustrum van de Accordeon-vereniging „Oudjes niet naast, maar met elkaar" Koperen bruiloft leverde vocale avond op Secretarie verhuisd MAANDAG 24 MAART 1952 De inspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz heeft bij de beoordeling: door de Raad voor de Scheepvaart over het vast lopen van de IJmuidense V.E.M.-trawler „Post Boy" op de Pannen in Januari jl. verklaard, dat schipper J. Klinkenberg: on danks diverse verzachtende omstandighe den verantwoordelijk moet worden geacht voor het aan de grond lopen van het schip. De raad werd dan ook voorgesteld een be risping jegens de schipper uit te spreken. De IJM 35 voer op de 12de Januari uit Oostende in Z.O. richting langs de kust, op weg naar de haringvisserij. De windkracht was 7-8 en in de avond, omstreeks half zeven, kwam er een sneeuwbui over, die alle zicht benam, zodat de schipper ook de voor-liggende boei uit het oog verloor. Daar hij vreesde op de Noordelijike ban ken te lopen (die de „marmeren" banken genoemd worden ter illustratie van hun meedogenloze hardheid) liet schipper Klinkenberg de koers iets meer naar het Zuiden verleggen. Maar in het smalle vaarwater een mijl breed is de „Post Boy" met het achterschip toch vastgelo pen, al was het op de Zuidelijke bank. De trawler heeft op de harde bries een paar hachelijke uren beleefd: de wind duwde het schip tot zware slagzij en het water kwam tot in de brug, zodat, toen een aantal mensen van boord wilden, de reddingboot van Zeebrugge door hen als een reddende engel werd verwelkomd. Omstreeks kwart over tien kreeg de schip per met een paar vasthouders de „Post Boy" vlot en er bleek alleen maar een blad aan de schroef te mankeren. Voor de Raad voor de Scheepvaart verklaarde de schipper, dat hij vlak voor het ongeluk gebeurde, geen hand voor ogen had gezien door de sneeuwjacht. Niettemin moest hij zes mijl snelheid aan houden om de stroom de baas te blijven. „Vrees voor de Noordelijke banken heeft de schipper kennelijk parten gespeeld", aldus de Inspecteur, „en door de harde wind is hij letterlijk aan lager wal ge raakt". De heer Metz prees voorts de rnanoeu- „Visserij zal de werf heel wat werk geven" Een werf, waarvan in de loop der tijdén talrijke schepen voor de Nederlandse vis serij zijn gegleden, gaat jubileren. Het is de N.V. Scheepsbouw- en reparatiebedrijf De Hoop v/h Gebroeders Boot te Leiden, die op 19 April vijf-en-zeventig jaar be staat. De Hoop kan bogen op twee belangrijke feiten. In de eerste plaats heeft de scheeps werf het grootste aantal boten van alle Nederlandse bedrijven gebouwd namelijk 1426. Verder bouwde De Hoop het eerste motorschip, dat België bezat. De leiding van het bedrijf berust thans bij de heer P. Boot jr. De jaren voor de eerste wereldoorlog brachten voor het be drijf een ongekende drukte. De grootste productie werd gehaald in 1912 met 58 schepen en een personeelssterkte van 250 man. Momenteel geeft het bedrijf werk aan ongeveer 70 man. De Hoop begon reeds in 1902 met het bouwen van schepen voor de visserij. In 1916, toen de visserij een grote bloei kende als gevolg van de voedselschaarste, werden 21 zeil- en motoi-loggers en 13 stoomdrif- ters gebouwd. Thans worden nieuwe schepen hoofd zakelijk voor het buitenland gebouwd. De heer Boot is van oordeel, dat de Neder landse binnenscheepsbouw het in de toe komst vooral in de export moet zoeken. Een groot arbeidsterrein ziet de heer Boot bij de visserij als gevolg van de komende saneringsplannen. „Mogen wij oordelen over de jeugd?" „Na de oorlog is er veel over de jeugd gesproken, waarbij men niet altijd begrip heeft getoond voor de moeilijkheden van deze jeugd". Met deze ware woorden open de de heer Lou v. d. Haspel zijn inleiding op de bonte avond, die de afdeling IJmui- den van de Arbeiders Jeugd Centrale (AJC) Zaterdagavond in de Moerberg- school te IJmuiden-West had belegd. „Als men meent", zo vervolgde hij, „dat de jeugd niet meer het élan van vroeger toont en passief lijkt, kan men zich afvragen, of wij als volwassenen wel het recht hebben hierover te oordelen". Hij wees in dat verband op het feit dat zij achtereenvolgens heeft geleefd in een crisistijd en een dreiging van een oorlog, die tenslotte gekomen is. Met de bevrijding v/aren er vooruitzichten op een goede toe komst met hoopvolle perspectieven, waar van inmiddels maar weer eens de bodem is ingeslagen, aldus de heer Van Haspel. Wij vergeten dat een kwart van de jeugd zich georganiseerd heeft, waardoor zij heeft be wezen zich los te willen maken van de vervlakkende invloed, de er onder meer van een geïndustrialiseerde maatschappij uitgaat. De jongeren hebben eerder het recht zich af te vragen wat de ouderen voor hen hebben gedaan, meende hij en zeide dat wij moeten leren begrijpen wat de jeugd zich heeft ten doel gesteld. Hij richtte zich vervolgens tot de aanwezige jongeren, waarbij hij zei, dat zij zich in het bijzonder op de vrije tijdsbesteding moesten richtten. „Jullie moeten begrijpen dat er een stijgende ontwikkelingslijn in de wereld is en men moet zich niet door teleurstellingen uit het veld laten slaan", besloot spreker zijn betoog. Voor de ontspanning op deze avond, had de AJC gezorgd voor een bont programma, dat bestond uit enige lekenspelen, muziek en volksdans. Uit de instemming van de aanwezigen bleek dat een en ander op de juiste wijze geschiedde. De avond werd onder meer bijgewoond door de cultureel ambtenaar, de heer W. F. G. de Man. Laatste bijbellezing De heer J. A. Bruyn uit Wassenaar zal Dinsdag 25 Maart in het gebouw Ger. Dou- straat 62, een bijbellezing gehouden over het onderwerp „Het komende wereldrijk". Dit is de laatste van de reeks lezingen in dit seizoen. vres met het anker, het laten afhalen van de opvarenden door de reddingboot en de manier waarop het schip tenslotte is vrijgemaakt, handelingen, die getuigen van een goed zeemanschap. Niettemin achtte hij de heer Klinkenberg verant woordelijk voor het vastlopen van de trawler, zodat hij een berisping adviseer de. De Raad zal schriftelijk uitspraak doen. Geen lezing voor het Humanistisch Verbond De lezing welke de heer H. Lips Zondag morgen in de RHBS voor het Humanistisch Vèrbond, gemeenschap Velsen, zou houden, heeft wegens verhindering van de spreker geen doorgang kunnen vinden. GESLAAGD IN UTRECHT Voor het costumière-examen slaagden in Utrecht de Velsense dames H. Bontenbal en C. J. Post, voor coupeuse: de dames A. P. de Beurs en W. Broek en voor lerares: mejuffrouw T. de Wit. Het bestuur van de Kennemerstaten Gymnastiekvereniging „SSH" heeft we gens de grote afdelingen voor kleuters, meisjes en jongens besloten twee zaaluit voeringen te geven en wel Dinsdag en Woensdag in het KSA-gebouw aan de Pe perstraat te Beverwyk. Bij de eerste uitvoering van Dinsdag avond is het grootste deel van het 21 nummers tellende programma gewijd aan het werk van de kleuters, meisjes- en jon gensafdelingen. De leider, de heer H. van Wijnen, laat dan direct na de opmars voor 4- en 5- jarige kleuters een gedeelte van een les demonstreren, waarna voor de oudere kleuters een bankoefening komt. In de verschillende leeftijdsgroepen volgen voor meisjes en jongens vrije en toesteloefe ningen. Met uitzondering van de kleuters is het programma voor Woensdagavond, dat 18 nummers omvat vrijwel hetzelfde. De dames komen uit op brug en knots oefeningen en samen met meisjes op rin- gen en met de heren op tafelspringen. Dames-senioren laten een vrije oefening zien. Voor de herenafdeling staan te ver werken hoogbrug en hoogrek. Teneinde de toeschouwers een rustige uitvoering te verzekeren worden de jong ste turners Dinsdagavond voor en na hun af te werken nummers ook tijdens de pauze bezig gehouden met de ver toning van sportfilms in een andere zaal. Jhr. H. P. BoSch van Drakestein, de nieuw-benoemde Nederlandse gezant in Ethiopië, overhandigt zijn geloofsbrieven aan de keizer van dit land, Haile Selassi I. Op de weg, die toegang tot het schaft lokaal van de afdeling Hoogovens geeft, hadden zich 25 leden van de Bedrijfsbrand weer in vol ornaat opgesteld; zij vormden met brandslangen een erepoort waardoor de heer J. van Vliet, opzichter bij de Hoog ovens, en zijn echtgenote werden geleid naar het feestlokaal voor de huldiging ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum. De jubilaris had reeds eerder de geluk wensen en een geschenk onder couvert van de directie mogen ontvangen, die hem dooi de voorzitter van de directie, ir. A. H. In- gen Housz waren gegeven. Ir. A. K. Vroege, chef van de afdeling Hoogovens, sprak er zijn vreugde over uit, dat hij als eerste woordvoerder deze op het bedrijf zo populaire en geziene functionaris, namens de afdeling Hoogovens mocht toe- spreken.Hij besloot zijn jubileumrede met een loflied op de voortreffelijke samen werking. Met een vers maakte de heer J. Beentjes een spontane lach en heel wat applaus gaande. De woorden van de bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies lieten niet de minste twijfel over de hoge achting voor de mens en de waardering voor de werker Van Vliet open. Raad voor de Scheepvaart oordeelde Op 3 December 1951 kwam de UK 50 „De Jonge Klaas" in de vissershaven te IJmuiden in aanvaring met de motorlogger „Alida" KW 91, welke juist de Zuidzij had verlaten en achteruit voer om slaags te komen. De Raad voor de Scheepvaart stelde een onderzoek in en het bleek, dat de botsing als volgt is geschied. Toen de UK 50 's middags omstreeks 4 uur de vis sershaven in voer zag men de „Alida" achteruit draaien. Uit voorzichtigheid be sloot de schipper langs de hallen te stu ren, dus aan bakboordzijde van het vaar water om aldus de Katwijker meer ruimte te geven. Men heeft niet drie korte stoten van de logger gehoord. De „Alida" stoomde zo ver achterwaarts, dat de Urkers vrees den voor een aanvaring. De UK 50 gaf ech ter geen aandachtsein, omdat de schipper meende dat men hem wel gezien had. Op het laatste ogenblik sloeg de logger vooruit, maar raakte met het stuurboord-achter schip de Urker, waarvan mast en bak- boordwant braken, tevens werden s.b.-ver- schansing ingedrukt, de pijp en stuurhuis beschadigd. De inspecteur voor de scheep vaart voerde ter zitting aan, dat beide schepen elkaar tijdig konden zien en ar tikel 29 B.A.R. overtraden door niet tijdig vaart te minderen. Ook hebben ze nage laten aandachtseinen te geven. De KW 91 dacht dat het water vrij was, maar zij mocht de koers van andere schepen niet snijden. De Urker had de logger welis waar aan stuurboord, maar dit schip zou dan volgens artikel 47 koers en vaart moe ten houden en dit was hier juist niet de be doeling. De KW 91 is de hoofdschuldige, maar de Urker is mede schuldig, doordat hij enkele artikels van het B.A.R. heeft overtreden. Het oordeel van de Raad luidt: beide schippers waren in IJmuiden bekend en wisten daarbij welke manoeuvres uitge voerd zouden worden. Beiden hebben even veel schuld. De Raad straft Jelle Kapitein van de UK 50 en Jacob van Duyn van de KW 91 door het uitspreken van een be risping. Spreker vereerde de jubilaris met het gedenkbord en het getuigschrift der maat schappij. Het jubileumcomité van de afdeling had zijn voorzitter de heer J. A. van Eden, de taak opgedragen om het geschenk een horloge aan te bieden. De heer A. F. A. Bongers, chef van de tekenkamer bood namens de veteranen van de afdeling Nieuwbouw een plant in pot aan en voegde daaraan als persoonlijk ge schenk een autoklokje toe. De kundige hand van de heer J. Vosse had een fraai stuk werk geleverd; een mo del van een hijsmast mocht de vervaardiger met enige hartelijke woorden namens de ploeg aan zijn „baas" schenken. De slotfelicitatie was gereserveerd voor het Brandweercorps, welks leden links en rechts van het podium waren opgesteld. Hoofdingenieur J. Rijkeboer, de comman dant, sprak namens het corps en releveerde de twintigjarige toewijding van de jubila ris aan de Bedrijfsbrandweer waarin de jubilaris een voorname plaats als onder brandmeester inneemt. Met verschillende geschenken o.a. een horlogeketting ter completering van het geschenk der afde ling mocht spreker de jubilaris ver blijden. De redevoeringen werden gecompleteerd door het optreden van de tekenaar-con structeur de heer J. Steenbakker, die met zijn gitaar en voordracht de muzikaal- vocale noot in de huldiging bracht. „IJmond" motorhopper: schip met vele nieuwigheden Van de „Amsterdamse Ballastmaat- schappij" is in de buitenhaven aangeko men een zelfvarende motor onderlosser of hopper. Het is een verbouwd landings vaartuig van de Engelse marine. De lengte over alles bedraagt 60.38 m., de breedte is op de berghouten 9.15 m. en de hoogte is 6.80 m. en het laadvermogen is 530 ku bieke meter. Klepperlieren en ankerlier worden door twee motoren achter en één voor bediend en op het achterschip bevindt zich nog een aparte electrische kaapstan der. Twee motoren van 500 pk. geven dit schip, dubbel schroef-schip een snelheid van 15 1/4 k.m. per uur. Het commando berust by schipper C. Spoelstra, een IJmuidenaar. De motorhop per is genoemd „IJmond". TVS in feeststemming Zatei'dagavond werd in de zaal van café „De Weijman" de jaarlijkse feestavond ge houden van de „Turnvereniging Sant poort". Dat TVS goed feest kan vieren en daarvoor een klinkend programma weet Samen te stellen, is genoeg bekend en die roep heeft TSV Zaterdagavond opnieuw gestand gedaan. Na een kort welkomstwoord van voor zitter G. Hop, werden bijwijze van proloog alle medewerkenden aan de avond aan het publiek voorgesteld. De mond-accordéonisten „de P.W. Boys", die met daverend applaus begroet werden, wisten al spoedig contact met hun gehoor te krijgen en dat is de ganse avond zo ge bleven. Het non-stop-programma was dermate gevarieerd, dat een gedetailleerde beschrijving een hele kolom zou vergen: het is in zijn geheel vlot en goed uitge voerd en dat is al een hele prestatie. TVS kan terugzien op een opperbest feest, dat besloten werd met een gezellig bal op de klanken van Dolf Brouwers band. In tegenstelling tot andere jaren is de opening van het kampeerterrein aan de Zeeweg welke gebeurtenis Zaterdag on-officieel plaats vond heel rustig ver lopen. Ging het voorheen onder het motto „Wie het eerst komt het eerst maalt" thans heeft men bij het PWN een nieuw systeem toegepast: het was dat van toe wijzing ener standplaats bij loting. Gedurende drie achtereen volgende Za terdagen konden de liefhebbers, nadat zij van het PWN bericht hadden ontvangen, hun plekje komen uitzoeken. De kampeer ders op hoge leeftijd verkregen hierbij voorrang. Het schitterend weer van Zon dag is door velen benut om de tenten, huisjes en wat dies meer zij, op te bou wen. Van de 1350 tenten die op het kam peerterrein geplaatst kunnen worden, ston den er Zondagmiddag al 300 overeind. Vergadering van de Partij van de Arbeid Met het oog op het verkiezingscongres, dat 18 en 19 April in Nijmegen plaats vindt, organiseert de Partij van de Arbeid afdeling Castricum Maandag 31 Maart een ledenvergadering. Deze zal gehouden wor den in hotel „De Harmonie". Uitgeesterweg wordt verbeterd Op de vergadering van de hoofdingelan den van de Castricummerpoldër werd eenstemmig besloten de Uitgeesterweg van een nieuw wegdek te voorzien. Dit besluit is niet alleen voor de boeren, die aan de weg hun land hebben, maar evenzeer voor de talrijke Amsterdamse dagjesmensen, die er in de zomer een druk gebruik van maken van groot belang. Voor het onderhoud moest het college tot nu toe elk jaar een bedrag van f 2000 uittrekken en nog was de weg het grootste deel van het jaar haast onbegaanbaar. Alvorens de hoofdingelanden het voor stel goedkeurden, deelde de voorzitter de heer C. P. Spaansen mede een onderhoud te hebben gehad met de technisch adviseur de heer ir. J. van de Boogaard en de even tuele aannemer. De kosten van de verbe tering vergen een bedrag van f 9798 voor een oppervlakte van 6400 m2. In verband met de verbetering heeft men besloten de polderlasten voor 1952 als ge volg van het extra onderhoud te bepalen op f 20 per hectare. Bij het gemeentebe stuur zal worden aangedrongen op een verhoging van de bijdrage. Johan Elsensohn heeft zich meer bekend heid als acteur dan als toneelschrijver ver worven en de laatste jaren is er geen enkel nieuw stuk meer van zijn hand verschenen. Wij kunnen dit niet anders dan betreuren, want de auteur van „Een huishouden van Jan Steen" en „Duif en Doffer" beschikt toch over meer dan voldoende schrijvers talenten om ons aan oorspronkelijk werk nooddruftige répertoire met een aantal speelbare stukken te verrijken. Vooral onze talrijke amateurs zouden hiervan in ruime mate kunnen profiteren. Want Elsensohn schrijft een vlotte, boeiende dialoog, die de dilettanten bijzonder gemakkelijk in de mond ligt en daarbij heeft hij in zijn langdurige acteursloopbaan voldoende ervaring opge daan, om precies te weten wat het publiek verlangt. Het is dan ook hoogst eigenaardig dat zijn blijspel „Een goed buur is beter...." be trekkelijk weinig door amateurs wordt opge voerd, te meer omdat het over alle eigen schappen beschikt, die succes waarborgen. De intrige is eenvoudig, maar daarom niet minder amusant en het stuk telt vele tref fende taferelen, waarin de ernst en de humor in juiste verhoudingen tegen elkaar opwegen. Branders en Salomon Jacobs zijn niet al leen buren, maar zij hebben beiden ook een winkel in de zelfde branche, zodat zij al sinds jaren in een felle concurrentiestrijd gewikkeld zijn. In deze twist worden ook hun kinderen betrokken, omdat tot overmaat van ramp Hennie Branders met Roosje Jacobs is getrouwd. Na een hooglopende ruzie met zijn vader trekt Hennie bij het vijande lijk kamp in, waardoor de familiekloof nog wordt verbreed. Maar op het moment dat het conflict de vorm van oorlog op leven en dood dreigt aan te nemen, verschijnt het eerste kleinkind als de reddende engel: de beide trotse grootouders verzoenen zich niet alleen met elkaar, maar sluiten boven het wiegje zelfs een hecht compagnonschap. Van dit blijspel gaf de Castricumse toneel vereniging „De Schakel" Zondagavond in hotel Borst te Bakkum een vlotte opvoering, waarmee de volle zaal zich uitstekend heeft vermaakt. De moeilijkheden, welke het décor voor het eerste bedrijf biedt, waren vaardig en waarschijnlijk met vereende krachten opgelost, zodat opnieuw is geble ken dat met enige handigheid en de nodige liefhebberij alle bezwaren overwonnen kun nen worden. De regisseur P. J. Mienes had daarbij voor het tempo gezorgd, dat de op voering van een blijspeLzo aantrekkelijk maakt. Doordat verder dé'meeste rollen een bevredigende vertolking kregen, kon aan de eerste voorwaarden tot succes worden vol daan. J. van Trigt gaf aan Salomon Jacobs een kwieke beweeglijkheid, waardoor vooral de nadruk op de komische accenten van deze rol kon worden gelegd en hij het leeuwen deel van het succes voor zijn rekening nam. Al zal hij wel enige benauwde ogenblikken hebben doorgemaakt, toen zijn mooie neus van kit op een gegeven moment neigingen vertoonde de vrijheid te verkiezen. Mevrouw T. de Leeuw—de Nooy was een bevallige Roosje, charmant en gracieus. Jammer dat W. Beintema als Hennie niet in staat bleek haar 't vereiste tegenspel te verschaffen. Van de familie Branders waren mevrouw M. Wentink—Buisman als de moeder en H. Markx als de recalcitrante Bernard de bes ten. De vader N. Bakker, zal zich in het vervolg enige beperking in zijn bewegingen met de armen en het bovenlichaam moeten opleggen. Mevrouw F. RoozingWijker kreeg ditmaal niet zo'n mooie kans haar ta lenten te demonstreren als in „Ik kan het toch niet helpen". Ook J. Bot moest zich nu met een kleine rol tevreden stellen. Tenslotte zagen wij van mevrouw H. Uhlde Jong nog een geestig getypeerde Hermine. Zoals reeds gezegd was het succes voor ..De Schakel" ook nu weer groot, zodat er alle reden bestaat de voor Mei aangekon digde opvoering van „De Heilige Vlam" van W. Somerset Maugham met belangstelling tegemoet te zien. JAN VAN DAM Maandag 24 Maart Raadhuis: Geen spreekuur van de burge meester. Heidestraat, 1921 uur: Tentoonstelling wer ken Zaanse schilders O.A.V. „Felison". Nutsbibliotheek, 1921.30 uur geopend. Thalia, 20 uur: „Avontuur op Sumatra". Rex, 20 uur: „Het zwaard van Monte Christo" Dinsdag 25 Maart Thailia, 20 uur: „Avontuur op Sumatra". De Beverwijkse Accordeon Vereniging vierde Zaterdagavond feest in het Kenne- mer Theater ter gelegenheid van haar vijf jarig bestaan. Gedurende die periode heeft het gezelschap zich zozeer uitgebreid, dat het thans twee groepen omvat, die der be ginners en de club der gevorderden. Afdeling B, waarin de beginners zijn opgenomen, kwam verdienstelijk voor de dag met een aantal eenvoudige wijsjes, waarvan het populaire liedje van de speel tuin het meeste applaus mocht verwerven. Een der meisjesleden van B zong daarbij van de genoegens van een dergelijk uit stapje en deed dit op zodanige wijze, dat het overigens zich nogal roerende publiek muisstil toeluisterde. Afdeling A had het zich niet gemakke lijk gemaakt; de capaciteiten van deze groep waren nog niet zozeer ontwikkeld, dat alles wat men ingestudeerd had, er zonder haperen uit kwam. De bekende Feestmars van kapitein Van der Glas werd slap gespeeld en in de volgende num mers kwamen vele ongelijkheden in het rhythme voor. De eenvoudige werkjes van Johan B. Kok, die vakkundig georchestreerd zijn, voldeden wat de uitvoering betrof beter dan de wals uit „Zigeunerliefde" van Léhar, die evenals Keler Beia's „Blijspel ouverture" nog vrij veel slordigheden be vatte. De gevorderden kwamen pas goed op dreef in een moderne tango, welke mu ziek zich voor deze accordeonisten trou wens veel beter leende. Ook met een daar op volgende toegift was dit het geval, want deze nummers speelde men muzikaal, het geen van het voorgaande niet overal ge tuigd kon worden. Het cabaret- en variétégezelschap Van Meurs uit Haarlem kwam de feestelijke stemming verhogen door in een vlot tempo een serie liedjes, grappen, praatjes en schetsen ten beste te geven, waarbij Jopie Keijzer en Sophie Spoor zich onder scheidden. Wij hebben reeds meermalen in deze kolommen de verdiensten van dit gezel schap gememoreerd en volstaan dus met te vermelden, dat het ook nu weer velen heeft voldaan. A. J. VAN DER WEIJDEN Algemene Bond vergaderde De afdeling Beverwijk van de Algemene Bond van Ouden van Dagen heeft in het gebouwtje in de speeltuin aan de Kerk straat een vergadering gehouden, waarbij onder meer een artikel in een R.K. blad ter sprake kwam. In dit stukje wordt ge suggereerd dat de R.K. leden, die thans georganiseerd zijn in de neutrale bond zich dienen af te scheiden. Hoewel de ver gadering een dergelijke gang van zaken betreurde, meende men toch, dat indien uittreding van de R.K.-leden zal geschie den, samenwerking onontbeerlijk zal zijn in het belang van alle ouden van dagen. „Niet naast elkaar maar met elkaar". Voorts werd meegedeeld, dat op 26 April een feestavond gehouden zal worden. De afdeling bestaat op het ogenblik uit 483 leden, waarvan 131 echtparen. Kinderkoor uit Assen deze zomer op visite Kei Kennemerlands gemengd koor, diri gent B. Nuyen, bood Zaterdagavond in het Harmonie-gebouw aan de Groenelaan haar leden-echtpaar, de heer en mevrouw ZwaanEggeraat, ter gelegenheid van hun 12V2-jarige echtverbintenis een feestavond aan. Deze avond, die een besloten karakter droeg, werd gevuld met sketches, liedjes en een dansje, alles van eigen krachten. De voorzitter van het koor, de heer S. Bonke, deelde mee dat komende zomer een uit 114 kinderen bestaand koor uit Assen gedurende vijf dagen in Beverwijk zal komen logeren. In verband hiermede deed hij een beroep op de koorleden om deze kinderen te zijner tijd gastvrijheid te willen verlenen. Sedert Vrijdag j.I. is de afdeling secre tarie van het raadhuis, chef de heer W. C. Huisman, gevestigd in het voormalige dis tributie-kantoor aan de Kees Delfsweg. Daar het tegenwoordige raadhuis aan alle kanten te klein wordt moest het ge meentebestuur tot deze decentralisatie overgaan. Voor zaken aangaande vermake lijkheidsbelasting, schoolgeld, hondenbe lasting, precariorechten (en eventueel later rioolbelasting), dient men zich in den ver volge in de zelfde lokaliteit te vervoegen, waar voorheen de distributiedienst geves tigd was. Kijk-grijp in Beverwijk De heer D. Kat, eigenaar van de „Kijk- grijp"-winkel te Velsen-Noord, heeft het pand aan de Breestraat 23, waar momen teel het café van de heer C. v. d. Haak is gevestigd, aangekocht. Het ligt in de bedoeling van de heer Kat om hier ook een zelfbedieningswinkel te openen. OPENBARE VERKOPING Notaris J. H. Bremmers zal op 3 April in het Kennemer Theater in veiling brengen de gebouwen Patersweg 11-13. Bijeenkomst voor leden van „Kennemer Staten" Maandag 31 Maart zal er voor de leden van Kennemer-Staten 's avonds om 8 uur in het Statenhuis aan de Velserweg een bijeenkomst gehouden worden, welke een „huiselijk" karakter zal dragen. Het gemengde koor „Door Zang tot Vriendschap" zal „Rozen uit het Zuiden" aanbieden en na de pauze zal zich een debat over het verenigingsleven ontspin nen. Bijeenkomst NRV Evenals vorig jaar zal de Ned. Reisver- eniging als inleiding op de komende va- cantie ook een bijeenkomst in Beverwijk beleggen; en wel op Zaterdag 29 Maart in het Verenigingsgebouw aan de Schans. De heer J. Klein Staarman zal dan komen vertellen over Oostenrijk en Zwit serland- „Decca" voor Post Boy. Vandaag is de „Post Boy" als eerste Nederlandse vis sersschip naar zee vertrokken met een Decca-appa.ratuur aan boord. Deze „Dec- ca"-navigator is een precisie-instrument, dat via het Noordwijkse radar-proefsta tion „Wave Guide" is geleverd en dat met behulp van klokken en een systeem van seinen, uitgezonden door een aantal Decca-„chain"-stations een zeer nauwkeu rige plaatsbepaling mogelijk maakt. De kostbare Decca-apparatuur is reeds van groot nut voor de grote vaart geble ken. Er komt weer schot in. De markt gaf Zaterdag na de inzinking van het tweede weekgedeelte weer wat lloop. Hoe wel de aanvoeren overwegend uit schol en fijnvis bestonden, zodat voor de rest (wijting en schelvis) eigenlijk geen steek houdende notering kon worden vastge steld, was er toch uit op te maken dat juist voor deze soorten de belangstelling toenam, waardoor de prijs ook hoger op kwam. De tong, die nu met de dag min dert, steeg voor de grote van f 2,60 tot f 2,80 en de grove slips kwamen op de bi- zonder hoge koers van f 1,40 per kilo te recht. De schol, die slaagde voor het export-examen, werd ook al best betaald. Middel- en grootmiddelsoorten noteerden f 60 tot f 65 per 50 kg. De meer inferieure kustkwaliteit ging echter voor f 20 tot f 30 van de hand. Relatief het best betaald was de schol 2, die f 15 tot f 20 kon be dingen. De grove wijting van de Noord- loggers haalde f 15 tot f 19 per kist; de kleinere kustsoorten deden van f 11 tot f 13 per kist. Haring werd zeer hoog aan geslagen, al was ze ook klein van stuk. Bij gebrek aan beter gaven rokers en conser venfabrikanten f 14 tot f 16 per kist. Vroeger, beter. Verscheidene week- loggers, die de Zaterdagafslag prefereer den boven de drukke Maandagmarkt, had den met deze vroege lossing succes. De besomming van de weekaanvoerders va rieerde van f 3500 tot f 5000 met uitzon dering van de KW 147, die er een schepje op gooide en f 5570 wist te halen. Ook de kotters deden het lang niet slecht. De meeste konden f 2000 per schip opbrengen, maar ook hier waren cr uitvliegers, zoals de AM 16, die f 3000 besomde en de IJM 208, die de allerhoogste werd met f 3440. Minder, beter? De trawleraanvoeren van vandaag lagen al heel wat lager dan de vorige week. Het werd overigens al voorzien, omdat de vangsten de laatste dagen van de vorige week door het slech te weer veel te wensen hebben overgela ten. De kustloggers haalden maar weinig tong scheep en als we even vergelijken met het aantal kilogrammen, dat de vori ge week Maandag door de loggers werd aangebracht, kan er zelfs van een slechte aanvoer gesproken worden: ruim de helft minder. Voor de vroege beurt kwamen aan de markt de trawlers „Vios" (met 120 kisten schelvis en piepers, 10 kabeljauw en gul, 5 kuit, 40 stuks stijve kabeljauwen, 80 kisten makreel, 220 wijting, 5 heilbot, 60 koolvis, 160 dichte wijting, 180 Noordha ring en 20 diversen); de „Norma Maria" (200 kisten kabeljauw en gul, 120 Noord haring, 150 schelvis en piepers, 200 ma kreel, 20 dichte wijting, 210 gestripte wijting en 100 stuks stijve kabeljauwen) en de „Eli Chénévière" met 170 kisten schelvis en piepers, 50 makreel, 60 kool- vis, 25 diversen, 60 wijting, 150 Noordha ring en 30 stuks stijve kabeljauwen. Van de loggers losten 'vroeg de KW 65, KW 7, KW 24, VL 142 en de KW- 168, die een gezamenlijke aanvoer brachten van 520 kilo tong en tarbot, 175 kisten Noord schol, 95 wijting, 200 stuks stijve kabel jauwen, 30 kabeljauw en gul, 100 kisten Silverpitharing en 15 kisten poon. Voor de late beurt lagen 15 kotters voor de wal met totaal 900 manden plat- en fijnvis en 25 loggers met tezamen 8000 kilo tong en tarbot, 1100 kisten schol, 400 wijting, 700 stuks stijve kabeljauwen, 170 kisten diversen en 15 kabeljauw en gul. Magere week. Tot en met Zondag middag waren er nog geen trawlers voor de Dinsdagmarkt bekend en de kans is dan ook klein, dat er nog wat komt. Op de voorhand voor de Woensdagmarkt staan de „Antje", die de 13e Maart is vertrokken, en de „Mary", „Haarlem" en „Tzonne", die de 14e vertrokken. Nadien zullen er, als de vangsten niet aanmerke lijk beter worden, wel een paar trawler- loze marktdagen komen, want er liggen drie dagen tussen de 14e en de 17e Maart, toen er helemaal geen grote eenheden naar zee zijn vertrokken. In en uit. Zaterdag kwamen binnen: IJM 211 228 227 210 204 52 53 276 272, KW 35 84 227 155 31 27 28 91 210 47 168 94 133 77 30, RO 3 1, BU 33. KW 166 59 169 24 7 69 161 45 39 114 10 22, AM 18 17, IJM 6, RO 2, KW 90, RO 9, KW 65 190, IJM 24, KW 95 50. VL 142, KW 107 104 17 83 125 170 16 108 98 26 64 34 162. Naar zee: HD 125 25, Texel 19 37 39, WR 33, VL 61, Tex 32, IJM 99. KW 10. Naar Urk vertrokken de UK 61 31 186 234 73 en 35. Startklaar. De Katwijk 84, die ge ruime tijd in Rotterdam voor reparatie heeft verpoosd, is Zaterdag in IJmuiden teruggekeerd. Marktnieuws. Prijzen: Gr. tong 2.65- 2.45, gr.m. tong 2.11-1.82, kl.m. tong 2.08- 1.94, kl tong I 1.98-1.65, ki. tong II 1.71- 1.44, tarbot I 195-1.50 per 1 k.g. Tarbot IV 66-32, gr. schol 51-27, gr.m. schol 58-34, kl.m. schol 72-40, kl. schol I 48-30, kl. schol II 20.50-8, schar 22-8, bot 10.50-8, v. haring 14.50-9, wijting 17-8 per 50 kg. Gr. kabeljauw 102-68 per 125 kg. Aan voer: 350 kisten tong en tarbot, 685 kis ten schol, 270 schar, 130 bot, 120 haring, 575 wijting, 120 kabeljauw, 10 diversen, totaal 2260 kisten. Miliaire onderscheidingen uitgereikt Op het raadhuis heeft burgemeester H. J. J. Scholtens namens de minister van Oorlog het Ereteken voor Orde en Vrede met bijbehorend diploma uitgereikt aan A. M. C. Aardenburg, A. Bakker, F. M. Bouwmeester, W. A. Duiker, F. J. van der Heijde, C. M. Liefting, H. M. Nijboer, J. P. M. Bemmelerwaal, Chr. Warmenhoven en D. C. Zonneveld. Maandag 24 Maart Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Million- nairs gevraagd. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Parijs bij nacht. W.B. Theater, 8 uur: Texas Rangers. Dinsdag 25 Maart Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Millio*- nairs gevraagd. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Parijs bij nacht.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3