De Haarlemse jongeman in het Vreemdelingenlegioen UNO-commissie voor Duitsland onverrichterzake terug naar Genève •Clowntje Riek De geschiedenis van een wraak ROEKELOZE VERSPILLING VAN BRANDSTOFFEN Santpoort Beroep van West-Berlijns burgemeester op zijn „collega" in Oost-Berlijn Geheime besprekingen in Korea Agenda voor Haarlem 4 Gemeente koopt oude Loodsensociëteit v Veer sprong uit bankschroef „Geen grenzen meer" vanavond in het wijkhuis Late Kerstviering Ernstig ongeluk voorkomen Nationaal muziekconcours in Veilinghal Aalsmeer BAKKERs BEHANG Voor de kinderen Ongeval bij autosprints in Zandvoort Pogingen om hem naar Nederland terug te doen keren Afscheid dr. J. de Graaf FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY 'n TIP VAN BOOTZ MAANDAG 24 MAART 1952 IMMpM wÊËËm. HU Jong gezin op straat Huisvestingskwestie in Santpoort kreeg dramatisch slot Vanmorgen om 10 uur verscheen een Haarlemse deurwaarder bij de familie P. A. Duyn aan de Hoofdstraat 55 te Santpoort om het huisraad van het jonge gezin in de regen te zetten. Dit lichtelijk dramatische eind van een langdurige huisvestingskwes tie vond zijn oorzaak in het feit, dat het gezin Duyn (vader, moeder en twee kin deren, waarvan de jongste ruim een jaar is) verleden jaar herfst zonder schriftelijke be reidverklaring van de toenmalige huiseige naar maar met een vergunning van het Huisvestingsbureau in Velsen in dit huis was getrokken. Op het document kwam echter in rood de volgende zinsnede voor: „Deze vergun ning geeft geen recht de toegewezen woon ruimte te betrekken, indien niet tevens met de eigenaar een huurovereenkomst is afge- .sloten." Deze overeenkomst was er echter niet, al vertelde de heer Duyn ons, dat de eigenaar, die vertegenwoordigd werd door een Haarlemse aannemer, mondeling had toegezegd voor een bereidverklaring te zul len zorgen. Daar de vorige huurder aan de familie Duyn een deel van de inboedel had over gedaan, is het gezin er een dag na het ver laten door de vorige bewoners, direct in getrokken. Het Huisvestingsbureau noemde deze gang van zaken vanmorgen „onrechtmatig". Inmiddels werd het pand verkocht aan een Utrechtenaar, die het zelf wilde be trekken. Deze maakte in kort geding een proces aanhangig tegen de „onrechtmatige" bewoner, dat hij won, met het gevolg, dat vanmorgen het huis ontruimd is en de meu beltjes op straat kwamen te staan, terwijl het gezin,bij de politie om onderdak kwam aankloppen. Vele haken en ogen Aan dit geval zitten echter vele haken en ogen: er is geen huur betaald door het ge zin, omdat een postwissel met het verschul digde bedrag geretourneerd werd en de ge meente heeft het gezin Duyn enige wonin gen aangeboden, die geweigerd werden of niet betrokken konden worden, omdat er een verkoop „tussen zat". De nieuwe koper deelde voorts mee „dat hij lang genoeg soepel is geweest"; de heer Duyn meende daarentegen van deze soepel heid niets gemerkt te hebben en zeide elke kans te zullen aangrijpen, zijn gezin onder dak te brengen. Tenslotte is een moeilijke omstandigheid, dat de heer Duyn, die vele jaren als bloemboilenkweker in Santpoort werkte, sinds kort bij een Haarlemse kou- senfa'oriek werkt. (Wij vernamen voorts, dat, indien een bereidverklaring niet kan worden verkre gen, maar een vergunning met de boven vermelde beperking aanwezig is, de enige juiste weg is, dat er een brief aan B. en W. wordt gericht. In zulk een geval kan er ge bruik worden gemaakt van de vorderings bevoegdheid.) Nieuwe lening ter wijziging van een lopende B. en W. van Velsen stellen de raad voor: Te besluiten lot het aangaan van een geld lening ad 2.000.000.en het raadsbesluit van 27 November 1951 in zoverre te wijzigen, dat, inplaats van 2.800.000.wordt gelezen 800.000.en de uit dien hoofde verschul digde rente en aflossing daarmede in over eenstemming wordt gebracht. ADVERTENTIE Groot tekort aan huishoudgeld Waarom zoudt U alle ramen opengooien en uw dure kachelwarmte verspillen U raakt cr de bestorven tabaksgeur immers evenmin door kwijt als de hardnekkige lucht van ge bakken vis, gestoofde kool en onze typisch- Hollandse wintergerechten. Zelfs met herme tisch gesloten vensters, zonder tocht en zon der warmteverlies zal de nieuwe Ameri kaanse vinding Air-Wick u van alle hinder lijke geuren verlossen. Air-Wiek camoufleert de geuren niet, het vernietigt ze, want het bevat 125 reukdodende bestanddelen en chiöropKyl, het bladgroen dat de buitenlucht zo zuiver en fris maakt. Open de flacon, trek de wiek omhoog en Air- Wick doet de rest. Geen enkel geurtje weer staat Air-Wiek - een ware uitkomst, niet alleen voor uw woning, maar ook voor kan toor en winkel. Een flacon Air-Wick a 2.40 verschaft u op elk uur van de dag een beha- gelijke omgeving enhet is te merken als u vergeet de Air-Wick open te zetten Het echtpaar Duyn met een zijner kinderen temidden van de uitgezette inboedel. Met het oog op de nieuwe weg naar IJmuiden Nu de bouw van een nieuwe loodsenwacht in IJmuiden is voltooid, heeft de loodsen- vereniging „Recht door Zee" het gebouw, dat voorheen door haar daarvoor werd gebruikt en dat staat aan het Sluisplein no. 6, aan de gemeente te koop aangeboden voor een som van f 10.000. Een gedeelte van het perceel is bestemd voor wegaanleg. Zodra namelijk de ver keersweg naar IJmuiden wordt aangelegd, zal de aansluiting van deze weg op de Oranjestraat volgens de eisen van de Rijks waterstaat zodanig moeten geschieden, dat een ruime uitzichthoek ontstaat. Aangezien de aanleg van deze verkeersweg ten nauwste verband houdt met de tunnel- werken te Velsen. is de verwachting gewet tigd, dat deze binnen niet te lange tijd zal kunnen plaats hebben. Het te koop aange boden gebouw zal dus nog gedurende die tijd kunnen blijven staan. Het is zeer gewenst, dat de gemeente nu zich daarvoor de gelegenheid voordoet de eigendom van deze opstal verkrijgt. B. en W. achten de gevraagde som, gezien de staat waarin het gebouw verkeert, billijk. Voor een direct gebruik zal het echter nodig zijn, dat enige verbeteringen worden aangebracht, waarvan de kosten worden geraamd op f 1000,—. Uit een ingesteld onderzoek is voorts ge bleken, dat de loodsenvereniging uitsluitend eigenares is van de opstal en dat zij de ondergrond van de staat der Nederlanden huurt voor een bedrag van f 80 per jaar. De aankoop zal daarom alleen tot stand kunnen worden gebracht, indien het Rijk zich bereid verklaart de grond aan de ge meente te verhuren tot het tijdstip, waarop de bovenbedoelde wegaanleg wordt gereali seerd. Onder dit voorbehoud wordt de raad voor gesteld de opstal in het belang van de Volks- huisvesting aan te kopen. Vanmorgen was de 17-jarige A. B. uit .Be verwijk in de werkplaats van de Nijver heidsschool in Velsen bezig een stalen veer te herzien, die in een bankschroef geklemd zat. De veer sprong los en kwam met zo danige kracht 'boven het linkeroog van de knaap terecht dat een diepe vleeswond ont stond. De heer Bakker heeft de eerste hulp verleend. De afdeling Beverwijk en Velsen-Noord van het Nederlands Bijbelgenootschap heeft voor hedenavond een filmvoorstelling geor ganiseerd in het Wijkhuis te Velsen-Noord. Vertoond zal worden de rolprent „Geen gren zen meer". Het eerste deel is gewijd aan de plaats, die de bijbel inneemt in kerk en gezin. Het tweede deel laat het een en ander zien over de vertaling en de druk ervan. En het slot vertelt met woord en beeld van de ver spreiding van het Boek der boeken. Vanmorgen om half acht is de Velsense brandweer uitgerukt naar een perceel in de Acasiastraat, IJmuiden-Oost waar het 5-jarig zoontje van de familie V. een aantal kerst boomkaarsjes had aangestoken in een slaap kamer, waardoor een kapokbed en een vier tal dekens totaal verbrandden. De brandweer had het vuur spoedig geblust. Gisteravond omstreeks 7 uur heeft de be stuurder van een personen-auto in de Van Dalenlaan in Santpoort op het laatste ogen blik een ernstig ongeluk kunnen voorkomen door krachtig remmen en het omgooien van het stuur, toen de 6-jarige P. H. I. plotseling voor een stilstaande autobus de weg over stak. Het meisje kwam met de schrik vrij. De personen-auto reed tegen de trottoirband en kantelde. De auto werd zwaar beschadigd. De bestuurder kreeg geen letsel. Ter gelegenheid van de fusie tussen de Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen en de Algemene Ne derlandse Unie van Muziekverenigingen is dit weekeinde te Aalsmeer een groot con cours gehouden. Burgemeester, dr. D. H. Peereboom Voller zei in zijn openings woord onder meer: „aAlsmeer is niet al leen het hart van de Nederlandse bloemen handel en een centrum van watersport, maar verheugt zich ook in een hoogstaand muziekleven. Het is dan ook niet verwon derlijk, dat jüist aAlsmeer is uitverkoren om er aan mee te mogen werken de fusie tussen de Federatie en de Unie tot stand te brengen". Met de wens dat deze fusie „met veel fanfare tot een goede harmonie mag leiden" besloot de burgemeester zijn toespraak. Aan het concours namen 28 ge zelschappen met in totaal 1100 muzikan ten deel. In de superieure of vaandelafdeling fan fare behaalde het aAlsmeerse corps „Uiter- weg" met 105 punten een eerste prijs. Aalsmeers Fanfarecorps kreeg met 111 punten een eerste prijs met lof van de jury in deze klasse en Aalsmeers Harmonie met 100 punten een eerste prrjs in de ere-afde- ling harmonie. „Onderlinge Oefening" uit Uitgeest behaalde een prijs in de tweede afdeling harmonie. ADVERTENTIE Uw gasten komen graag.... in een zonnige kamer. Maak Uw kamer aantrekkelijk met: APART EN NIET DUUR. Gen. Cronjéstr. 135, Tel. 11657 BERLIJN (Reuter)- De U.N.O.-com missie voor verkiezingen in geheel Duits land heeft Zaterdag op een persconferentie in West-Berüjn, waarop ook zes Oost- Duitse journalisten aanwezig waren, mee gedeeld, dat cr nog geen antwoord is ont vangen op liet verzoek om in Oost-Duits- land toegelaten te worden. De commissie is Zondag uit Berlijn vertrokken. Men zou vanuit Genève nog een poging doen om toestemming te krij gen voor een onderzoek in Oost-Duitsland. Op de vraag of de commissie haar hui dige missie als mislukt beschouwde ant woordde de voorzitter, de IJslander Albert- son: „Wij willen de deur niet te vroeg slui ten. Wij moeten op 1 September rapport uitbrengen aan de secretaris-generaal van de U.N.O. en we hopen alsnog antwoord van Tsjoeikof te krijgen." Hij zeide verder, dat in het rapport niet de documenten zouden worden opgenomen, die door West- Berlijnse anti-communistische groepen zijn verstrekt. De West-Berlijnse burgemeester. Reuter, heeft Zaterdag op zijn Oost-Duitse „col lega" Ebert een beroep gedaan om on middellijke vrije verkiezingen toe te staan. „Door vrije verkiezingen in Oost-Berlijn zou u zichzelf aan het oordeel van het volk, dat u totdusver hebt ontgaan, onderwer pen", aldus Reuter. Volgens de burgemeester van West- Berlijn hebben leden van de commissie der U.N.O. voor Duitsland tijdens hun verblijf te Berlijn particuliere besprekingen gevoerd met Oost-Duitsers. ..Zij spraken oude be kenden, die thans in de Sovjet-zóne van Duitsland leven eri die hun vertelden over de levensomstandigheden in Oost-Duits- land". Zo deelde Reuter mee op een open bare bijeenkomst, die door ongeveer vijf duizend personen werd bijgewoond. Een der leden van de commissie had na deze Op een van die avonden zaten ze allen om de tafel te lezen; tante Liezebertha had juist de thee opgeschonken En toen, opeens. floep!. ging het licht uit. Ineens zaten ze daar in het donker! „Wat zullen we nou hebben!", zei oom Tripje. „Blijft allemaal stil op je plaats zit tenik zal eens gaan zien, wat er aan de hand is met het licht!" „De stop is misschien doorgeslagen", meende tante Liezebertha. „Dat denk ik ook; wacht maar rustig even af, ik zal gaan kijken". „Pas maar op, dat je nergens tegenaan loopt in dat donker!", waarschuwde tante Liezebertha. Voorzichtig, stapje voor stapje, met de handen voor zich uit, liep oom Tripje de kamer uit en de gang in. Dat moest hij heel voorzichtig doen, want het is niet leuk als je in het donker met je neus tegen een deur af een kast loopt! De anderen zaten bij elkaar aan tafel. „Daar zitten we nou", lachte Oepoetie. i „Ik zie niks!", zei Bunkie. ,,Dat komt dadelijk wel in orde", zei Rick. Een Haarlemmer in zijn auto door hartaanval overleden Een ernstig ongeluk heeft Zaterdagmid dag een ontijdig einde gemaakt aan de autosprints en behendigheidsproeven, die de RAC-West op het circuit van Zand voort had georganiseerd. Daar, waar bij de aanvang der eerste wedstrijden in dit seizoen de vlaggen vrolijk wapperden, hin gen deze enkele uren later halfstok wegens de tragische dood van één der deelnemers. Het was omstreeks half vijf, dat de heer H. Dik, wonende Fred. Hendriklaan no. 13 te Haarlem, zijn laatste klassements proef met goed gevolg had afgelegd. Hij bevond zich in zijn Peugeot cp de finish lijn en kreeg verlof zich van de baan te verwijderen. Toen de wagen zich in bewe ging zette, ging dit gepaard met een dikke rookwolk en inplaats van direct linksaf te gaan, schoot de auto met steeds groter wordende snelheid rechtdoor, ver nielde één der afsluitbomen, jakkerde daarna dwars door een prikkeldraadafzet- ling, passeerde rakelings het portiers huisje en vloog een kleine heuvel op, waarna de wagen omsloeg. De consternatie was algemeen. Op de tribune, waarvoor zich het ongeval afspeelde en waarop 500 personen aanwezig waren, ontstond een gegil en geschreeuw, omdat niemand enig idee had, waaraan dit ongeval te wijten was. Personeel van het Rode Kruis snelde toe en haalde de heer Dik uit de wagen, waarna dr. P. Groenhart uit Dirkshorn, die ook aan de wedstrijden had deelgeno men, na een onderzoek vaststelde, dat de heer Dik tengevolge van een hartaanval was overleden. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar Haarlem vervoerd. De auto had geen noemenswaardige be schadigingen opgelopen. Uit het feit, dat de snelheid van de wagen steeds groter werd, leidt men af, dat de heer Dik, di rect bij het in beweging zetten van zijn auto, onwel is geworden, waarbij zijn voet op het gaspedaal bleef rusten en tijdens het steeds meer vooroverhellen van het lichaam, deze druk voortdurend zwaarder werd. Toen men de nog lopende auto later overeind bracht, stond deze nog in de tweede versnelling. Het ongeluk bracht grote en algemene verslagenheid. De wedstrijden werden di rect stopgezet. Het bestuur besloot, na overleg met de 70 deelnemers, geen en kele uitslag bekend te maken en óók de prijzen-uitroiking, die des avonds zou wor den gehouden, te laten vervallen. De heer Dik was deelgenoot in een rij wielgroothandel in de Schagchelstraat te Haarlem. 'Hij heeft aan verscheidene autorallyes deelgenomen, vele malen in gezelschap van zijn broer W. Dik. Vorig jaar startte hij nog in de Brabant-grensrit. De over ledene was in kringen van rallye-rijders een geziene figuur. De begrafenis heeft Woensdag plaats op Westerveld na aankomst van trein 12.01 uur. gesprekken gezegd: „Het is verschrikkelijk. Wij moeten zien, dat wij iets kunnen doen voor de hereniging van Duitsland". Vol gens een functionaris der commissie heeft de commissie geen contact gehad met offi ciële Oost-Duitse kringen. Op de door verschillende anti-communis tische organisaties georganiseerde bijeen komst zei de burgemeester, dat de com missie vast en zeker te eniger tijd zal terug keren. „Wij zijn er van overtuigd, dat de leden der commissie deze stad verlaten in de overtuiging, dat de West-Berlijners hun werkzaamheden hier niet als inmenging, doch als een grote hulp beschouwen. Som mige mensen maakten er aanmerking op, dat ik de commissie in het Engels toesprak. Ik zou zelfs Russisch willen spreken, in dien dit tot de hereniging van Duitsland zou kunnen bijdragen", aldus Reuter. Max Kohnstamm, Nederlands lid van de U.N.O.-commissie voor Duitsland, heeft Zaterdagavond voor het West-Berlijnse radiostation „Rias" gezegd: „Onze hoop, dat alle verantwoordelijke autoriteiten in Duitsland ons in staat zouden stellen onze missie te volbrengen, blijft onvervuld". Hij verzekerde echter, dat nog nadere pogingen zouden worden gedaan om de medewerking van de autoriteiten der Rus sische zóne te verkrijgen. PANMOENDJOM (Reuter) De onder handelaars der verbondenen hebben Zon dag aan hun communistische collega's meegedeeld in te stemmen met het hou den vain geheime besprekingen, teneinde te pogen de impasse, waarin de beraadsla gingen over het vraagstuk der krijgsge vangenen zijn geraakt, te doorbreken. Er is Zondag een half uur beraadslaagd. Van daag gaan de onderhandelingen verder. BINNENLAND Het gemeentebestuur van Heerlen is voornemens een moderne schouwburg te laten bouwen. De plannen daarvoor zijn ont worpen door prof. ir. F. P. J. Peutz te Heer len en ir. B. Bijvoet te Haarlem. In het Friese dorp Jorwcrd stortte op 25 Augustus de kerktoren in. Het college van kerkvoogden heeft nu van de staatssecreta ris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen bericht ontvangen, dat de toren mag worden herbouwd in de oorspronkelijke trant, waarbij van het aanwezige materiaal gebruik zal moeten worden gemaakt. Van Vrydag 28 Maart tot en met Zon dag 6 April wordt in het RAI-gebouw te Amsterdam de vijfde na-oorlogse huishoud beurs gehouden. Behalve de gebruikelijke stands zullen op deze beurs ook zijn verte genwoordigd het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, de gezamenlijke nijverheids scholen voor meisjes, een stand over emigra tie, ingericht met medewerking van de Regeringsvoorlichtingsdienst, de Nederlandse Vereniging voor Rheumatiekbestrijdmg, het Instituut voor Industriële Vormgeving, de Nederlandse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose en de stichting Arbeidsinrich- tingen voor geestelijk onvolwaardigen. Het Amsterdams Toneelgezelschap heeft onder regie van A. Defresne „Antigone" van Sophocles in studie genomen. HAARLEM EN OMGEVING De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland houdt Donderdag geen audiëntie, maar Vrijdag. Zaterdagavond werd op de Oudeweg een zeventienjarige bankwerker aangehou den die op zijn fiets een as met twee wielen vervoerde, Hij had de as gestolen van een opslagterrein in Spaarndam en wilde er thuis mee oefenen in gewichtheffen, naar hij aan de politie verklaarde. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, zal niet op Donderdag 27, maar op Vrijdag 28 Maart van 10 tot 12 uur spreekuur houden. De wethouder van Sociale Zaken der gemeente Bloemendaal. mr. J. C. C. W. Hijszeler houdt Dinsdag 25 Maart geen spreekuur. Wij hebben gemeld dat het lid der Twee de Kamer mevrouw LipsOdinet (C.P.N.) aan de ministers van Buitenlandse Zaken en Justitie schriftelijke vragen gesteld heeft over de Nederlandse minderjarige Ferdinand Jacobs, wonende Pepijnstraat 26 te Haarlem, die geronseld zou zijn voor het Franse Vreemdelingenlegioen. Zij vraagt pogingen in het werk te stellen „dat deze minderjarige, wiens dienstverband in het Vreemdelingenlegioen geen rechtsgeldig heid bezit, direct naar huis kan terug keren." Wij vernemen van de ouders van Ferdi nand Jacobs dat hun zoon thans aan het Vietnamese front vecht. Ferdinand was indertijd op last van de Kinderrechter te Haarlem in het Rijksopvoedingsgesticht in Doetinchem geplaatst. Hij ontvluchtte daar en kwam omstreeks Pasen 1951 in West- Duitsland. In een half jaar hoorden de ouders toen niets van hem. Einde Augus tus zond hij een brief waaruit bleek dat hij op een schip op zee verbleef. Zij meen den toen dat hij op de wilde vaart gemon sterd had, maar eind October 'kwam uit dat hij in Hanoi was bij het Vreemde lingenlegioen. Blijkbaar heeft hij in West- Duitsland voor het legioen getekend. Thans is Ferdinand 20 jaar, maar toen hij in het legioen werd opgenomen, was hij pas 19. Zijn ouders hebben getracht hem terug te krijgen omdat hij minderjarig is. Pogingen daartoe gedaan hebben tot heden geen resultaat gehad. Uit brieven die Ferdinand geregeld naar huis stuurt, blijkt dat hij weer graag naar Nederland terug zou komen. Hij heeft voor 5 jaar bij het legioen getekend. De moeder van de jongen heeft alles in het werk gesteld om haar zoon uit het legioen te krijgen. Zij bezocht de Franse ambassade, die haar toezegde informatief contact met de staf van het legioen op te nemen. Bovendien schreef zij een brief, be stemd voor de Franse commandant in Indo- China, welke door iemand voor haar in het Frans werd vertaald. Op deze brief kreeg zij op 23 Januari antwoord van de „Service du Moral" van het legioen in Oran in Noordoost Afrika, die haar verzocht, duidelijk de voornamen van haar zoon op te geven, hetgeen zij heeft gedaan. Zij heeft echter nog geen nadere inlichtingen ont vangen. Zij schreef ook een brief aan de Konin gin, in overeenstemming met het advies, dat haar zoon haar in een brief had ge geven. Deze had namelijk in een vertrou welijk gesprek van zijn compagniescom mandant, die hem zeer goed gezind is, deze raad gekregen. De moeder van Ferdinand is door de zor gen, die zij en haar man over het lot van hun zoon hebben, enige tijd overspannen geweest. Drie weken verbleef zij voor ob servatie m het St. Elisabeths Gasthuis en zij staat nu nog onder medische controle. De moeilijkheden, waartoe haar zoon vroe ger aanleiding heeft gegeven brachten haar veel narigheid. Voor de ontsnapping uit Doetinchem, die tot zijn aanwerving in het legioen leidde, had Ferdinand al zes keer eerder een ontvluchtingspoging onder nomen. Bij informatie bij het „Bureau Neder landers in het Buitenland" vernamen wij, dat in Parijs alle pogingen in het werk zijn gesteld om het dienstverband, dat de ze jongeman aanging, ongedaan te maken. Maar zoals ook in eerdere gevallen van voor het legioen aangeworven Nederlan ders, stuitte men op het Franse standpunt ten aanzien van deze werving, dat geen of weinig rekening houdt met de minderja righeid. Er worden reeds geruime tijd be sprekingen gevoerd, die naar men hoopt tot een wijziging van dit standpunt zullen leiden. „Het heeft geen zin", zo zeide een woordvoerder van het genoemde bureau, „deze ouders blij te maken met een dode mus". Zondag heeft dr. J. de Graaf afscheid genomen als voorganger van de Vereni ging van Vrijzinnig Hervormden te Haar lem. Dr. De Graaf kwam in het najaar van 1946 naar Haarlem. In October i949 promoveerde hij te Leiden tot doctor. Gisteravond hield dr. De Graaf zijn af- scheidspredikatie. Het tekstwoord was ont leend aan de Brief van de Apostel Paulus aan de Efeziërs: „Opdat Christus door het geloof in uwe harten woning make". Nadat het koor „Een naam is onze hope" had gezongen, werd de scheidende predikant toegesproken. Dr. A. J. Rasker sprak uit naam van de kerlteraad der Ne derlands Hervormde gemeente van Haar lem. Mr. E. W. J. Top vertolkte de dank van de vereniging. De heer Van Eerde bracht in een dankwoord ook hulde aan mevrouw De Graaf als een stille mede werkster van dr. Dc Graaf. Hij bood me vrouw De Graaf bloemen aan en dr. De Graaf een aantal boeken en een schemer lamp. Met een dankwoord van dr. De Graaf werd de dienst besloten. ADVERTENTIE MAANDAG 24 MAART Stadsschouwburg: „De bruiloft van Figaro" Nederlandse Comedie) 8 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar,% 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De karavaan der 'verdoemden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Frühling auf dem Eis", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „David en Bathsheda", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: Op het toneel revue Snip en Srtap. 8 uur. Palace: „Paradijsvogel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De rivier", alle leeft. 7 en 9.15 uur. De Vishal: Tentoonstelling „De Noordzee", van 10 tot 13, 14 tot 17 en 19 tot 22 uur. DINSDAG 25 MAART Rembrandt: „Annie get your gun", alle leef tijden, 2 en 4.15 uur. Revue Snip en Snap, 8 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Itals: 2.30 en 8 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: 8.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Palace 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. De Vishal: Tentoonstelling „De Noordzee", van 10 tot 13, 14 tot 17 en 19 tot 22 uur. Nederlandse bewerking van C. J. E. Dinaux 31) Het was een medelijdend glimlachje waarmee Braun antwoordde: Als ik inderdaad vertrokken ben bij de aankomst van die meneer dan is dat, dunkt me, een bewijs dat ik hem niet achtervolg, maar uit de weg ga Wolfradt beet zich op de lippen. Hij boog zich nog iets meer naar Braun toe en vroeg met een bijna fluisterende stem: Meneer Braun, is het waar dat u een week of zo vóór uw vertrek naar de bad plaats op een vroege morgen een kaartje tweede klas hebt genomen naar Kiel en toen van de trein geen gebruik hebt ge maakt? Ik? Een kaartje naar Kiel? Dat is het nieuwste! Braun trok de schouders op. Wolfradt dacht er niet aan het op te geven. Hij had nog enkele vragen in petto en bladerde in zijn papieren. Verbaasd keek hij op: Braun was opgestaan en schoof de stoel weg. Deze vragen zijn te dwaas dan dat ik ze behoef te beantwoorden. Als ik van iets verdacht word verzoek ik u mij in voor arrest te nemen. Ik ben me van geen kwaad bewust, maaren zijn stem klonk sma lend..., ik kèn dit! Ik was al eens eerder in een soortgelijke toestand. Het bewijs van mijn schuld zal al wel kant en klaar zijn, zoals tóén Mr. Wolfradt was eveneens opgestaan. Hij was te verbouwereerd om een passend antwoord te vinden. Wat moest hij hiervan denken? Of deze jonge kerel loog, maar dan loog hij op een zo gewiekste manier, dat er geen speld tussen te krijgen was, óf hij sprak de waarheid en dan was er aan de andere kant iets niet in de haak en was het beter, niet méér stof te doen opwaaien dan al gebeurd was. Tot een schandaal mocht het niet komen. En misschien ging het ver loop van dit verhoor onvoorzien in die richting. Met een hoffelijk handgebaar nodigde hij Braun uit, opnieuw te gaan zitten. U arresteren, meneer Braun? Terwijl het doel van dit onderhoud enkel is, enkele gegevens te verkrijgen die ook in Uw be lang zijn? Het zal mij, laat ik u dat nog eens nadrukkelijk zeggen, zeer aangenaam zijn, u moeilijkheden te besparen. Als mijn vra gen de indruk gemaakt hebben dat andere bedoelingen bij mij voorzaten, dan moet dat.... moet dat op een misverstand be rusten. Ik zei u al, er zijn aan deze zaak twee kanten, en het ziet er naar uit. Hij voltooide zijn zin niet om zijn ge dachten te verbergen. Op een vriendschap pelijke toon vervolgde hij: Dus u kunt ons niet helpen, meneer Braun? In vriendelijkheid en voorkomendheid niet onderdoend voor zijn ondervrager ant woordde Braun: Ik vrees, dat ik u niet méér van dienst kan zijn dan ik was. Ik weet inderdaad niet, wat deze meneer van mij wil. Ik had hem niet gezien voor hij mij aanviel. Ik heb toen gedaan, wat een ieder zou doen: me verweerd. Had ik geweten, dat het de bewuste Officier van Justitie was, dan zou ik hem hebben ontzien, al was het alleen om de verdenking te voorkomen, die nu helaas tóch op mij rust. Maarik her kende hem pas toen hij voor de tweede keer op mij wilde toespringen en door een agent werd vastgegrepen Mr. Wolfradt bleef niets anders over dan zijn plicht te doen. Het was hem in zijn hart niet aangenaam te moeten zeggen: Het komt mij voor, meneer Braun, dat nu wel vaststaat dat u bent aangeval len. Verklaringen van getuigen kloppen ge heel met de feiten die u hebt genoemd Braun bleef zwijgen. U kunt natuurlijk een aanklacht in dienen, als u dat wenst. Braun keek hem vragend aan. Een aanklacht? Hier, bij u? Neen, dit onderhoud was niet officieel. Het drinken, ook dèt moet je leren, Je kunt het niet zomaar proberen. Maar eenmaal gewend Dan is het bekend, Dat allen 'n Tip prefereren Inz. Hr. A. v. E-, Amsterdam ontv. 1 fles Tip en 1 fles Bootz' Clierry Brandy U zoudt zich tot de Officier van Justitie moeten wenden. Braun keelt lang voor zich uit. Tot een Officier van Justitie? En hoe zou die aanklacht dan moeten luiden? Mishandeling. Of poging tot mishan deling. Ik zie ervan af. Blijkbaar heeft deze meneer gehandeld in een vlaag van plotse linge verstandsverbijstering. Adolf Braun stond weer op. Het glim lachje, waarmee Braun de laatste woorden had gesproken, gaf Wolfradt de zekerheid dat deze jongeman hem gedurende het ge hele gesprek voor de gek had gehouden. Er viel hem niets ten laste te leggen. Hij wilde geen aanklacht indienen des te beter. Hiermee kon dan de zaak als afge daan worden beschouwd. Hoe dan ook, deze Braun was hem te glad af. Kan ik gaan? Maar natuurlijk, meneer Braun. Ik dank u voor uw aanwezigheid De buiging, waarmee Braun het vertrek had verlaten, had aan duidelijkheid niets te wensen overgelaten. Wolfradt was verslagen en hij wist het. Maar sportief als hij was vatte hij zijn eindoordeel mompelend in twee woorden samen: Alle respectverduiveld. Op de laatste avond van deze week speel de zich voor de bewoners van de stille villa wijk een ongewoon-opwindend tafereel af. Door een schot voor de ramen en aan de deuren gelokt za-ren zij, hoe uit het huis, dat werd bewc :1 door de Officier van Justitie, Mr. Sierlin, een man naar buiten rende,met grote stappen het trottoir en de rijweg overstak, terwijl hij wild zwaaide met een revolver en onder het uitstoten van woedende kreten in het wildeweg scho ten loste op een bank die aan de straatzijde van het park stond. Toen het stil bleef, waagden enkele om wonenden zich in de nabijheid van het plantsoen. Languit op de grond lag een man uitgestrekt. Men herkende in hem Mr. Sierlin. Vlak bij hem lag de revolver.... de bank was onbezet. In allerijl werd een dokter ontboden, die binnen enkele minuten ter plaatse was. Men had inmiddels Sierlin op een matras gelegd, die uit zijn woning was aangedra gen. Vrijwel op hetzelfde ogenblik stopte een politie-motor. Een tweetal agenten maakte zich ruim baan door de samengelopen buurtbewoners. Wat is hier aan de hand? informeerde de oudste politieman. Van alle kanten werd het sensationele verhaal in kleuren en geuren opgedist. Stilte nu maar, gelaste de agent, ea zich tot de dokter wendend: Gewond, dokter? (Slot volgt).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6