Betogingen tegen Malan, „die de grondwet ondermijnt" Verenigd Duitsland moet vrij zijn zich bij het Westen aan te sluitenJ Ontslagneming van Eisenhower tegen volgende week verwacht Ruim 856 millioen van Marshall rekening worden vrijgemaakt Weerbericht Haarlems Dagblad Jacob van Lennep WESTELIJK ANTWOORD AAN RUSLAND Beroering in Zuid-Afrika Oppositie eist aftreden der regering „Zuid-Molukken thans rustig" zegt Djakarta Vrije verkiezingen moeten worden gewaarborgd Catastrofale vernieling door tornado Atlantisch commando vacant Het woord is aan „Wij hebben Saargebied niet prijsgegeven" Voor schuldaflossing, mijnenvegers en productiestimulering VELSER EDITIE Directie: P. W. Peereboom en A, D. Huijsman Restitutie van accijns op sigaren Nieuwe abonnés Koude lucht nadert ons land GRATIS Truman zal zich wellicht terugtrekken MINISTER SCHUMAN: ACCOORD MET AMERIKA 66e JAARGANG No 219 (Bureaux: Kennemerlaan 154, Tekf. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), herrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr.93, [Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 ((6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. (Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 25 MAART 1952 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG No 72 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. IN 1864 schreef Cónrad Busken Huet, toenmaals redacteur aan de Oprechte Haarlemsche Courant, in een uitvoerig lit terair opstel over de dichter, romanschrij ver, toneelschrijver en historicus mr. Jacob van Lennep: „Met zijne grijze haren en zijne goede manieren, zijne bewegelijke trekken en zijn guitig oog, met dien bij de minste aanleiding om zijne lippen spelen den glimlach, met dat zeker iets in zijne houding waaraan men den père noble her kent die het beneden zich geacht heeft een père-prodigue te worden, is de heer Van Lennep op dit oogenblik, ik zeg niet onze deftigste of onze degelijkste, onze pittigste of onze puntigste, maar stellig onze pret tigste litterarisohe gestalte. In deze saaije negentiende eeuw met haar konstilutioneel koningschap en hare parlementaire steek spelen, in ons vervelend vaderland met zijne officiële opleiding tot Christelijke deugden en zijne onervarenheid in de ge- zelschapstoon, beeft de schrijver van wien ik spreek middel gevonden vijftig jaren lang amusant te zijn. Een gedenkteeken voor November 1813? Ik verlang er geen beter dan den heer Van Lennep in persoon! Ebenhaëzer: tot hiertoe heeft de Heer ons geholpen aan een auteur, in wiens borst de heilige vonk der vroolijkheid niet uitge doofd is kunnen worden, zelfs niet door een halve eeuw letterkundige arbeid." Zo leidde de man van Sorghvliet, Bloe- mendaal, de man in van het Huis te Man pad, Heemstede: in een studie vol critiek die twee jaar later door een nog aanmerke lijk scherpere gevolgd zou worden, toen Huet Van Lennep's roman-in-vijf delen „De Lotgevallen van Klaasje Zevenster" tot on derwerp van twintig boekpagina's bespre king had gekozen. Het is anderhalve eeuw geleden dat Ja cob van Lennep te Amsterdam werd ge boren: op 24 Maart 1802. Hij stierf op 25 Augustus 1868 en werd dus ruim 66 jaar oud. Hij stierf na een buitengewoon werk zaam leven, niet alleen gekenmerkt door zijn uitgebreid letterkundig werk. Want nadat hij te Leiden zijn rechten-studie had volbracht werd hij al op zijn 24ste jaar tijdelijk rijksadvocaat (vaste benoeming volgde drie jaar later) en secretaris van curatoren van het Athenaeum te Amster dam. Ook deed hij zich nog enige jaren in de politiek gelden, hetgeen in Nederland een zeldzaam verschijnsel bij dichters, ro manciers en toneelschrijvers mag heten: van 1853 tot 1856 was hij Tweede Kamer lid. Hij behoorde als zodanig tot de toen bestaande Conservatieve Partij en die po litieke richting vindt men ook in zijn lit teraire arbeid terug: zijn geest was en bleef nauw verwant aan die der achttiende eeuw, vooraan het deftig patriciaat dier eeuw. En de buitenlandse schrijvers die hem in zijn jeugd vervulden waren de Engelse dichter Lord Byron en de Schotse roman schrijver Sir Walter Scott. Meermalen is hij later als een Nederlandse Walter Scott aangeduid, hetgeen een ietwat te gemakke lijke vergelijking moet heten. Van Lennep's grote lezerskring in het Nederland der vorige eeuw heeft hij niet verworven door zijn acht delen Nederlandse Legenden en door zijn vijf delen Onze voor ouders: niet als een historicus, die zich aan merkelijke vrijheden met de historische feiten veroorloofde maar natuurlijk ook niet als dichter. Zijn toneelstukken brach ten hem evenmin de erkenning die wel aan zijn romans (Elizabeth Musch, De Pleeg zoon, de Hoos van Dekama en vooral De lotgevallen van Ferdinand Huyck) ten deel viel. Pas twee jaar voor zijn dood publi ceerde hij eindelijk een roman die in zijn eigen tijd speelde. Dat was de geschiedenis van Klaasje Zevenster, de vondeling die ge adopteerd wordt door zeven studenten, die hun pleegvaderschap met weinig zorg ver vullen zodat het opgroeiende kind in veler lei perikelen belandt, waarin zij niettemin haar voortreffelijke braafheid en ongerept heid weet te bewaren, daarbij gesteund door een voorname afkomst die door het slechtste milieu niet aangetast blijkt te kun nen worden. „Klaasje Zevenster" heeft ten tijde van zijn verschijning heel wat op schudding verwekt: het boek is gepre zen als een steunpilaar der burgerlijke mo raal, het heeft anderzijds door enkele pas sages aanstoot gegeven. Huet's scherpe ver oordeling niet van die passages, die hij in letterkundige zin tot de beste bladzijden rekende maar van de structuur zowel als van ae karaktertekening van het werk is bewaarheid. Klaasje Zevenster's roman succes is van korte duur geweest. Huet zag helder: hij zei al in de zestiger jaren dat Hildebrand's Camera Obscura naast Multa- tuli's Max Havelaar en zijn Woutertje Pie- terse als werken van blijvende waarde in de volgende eeuw zouden voortleven. Hij karakteriseerde ook Van Lennep's andere romans ongetwijfeld juist toen hij schreef „dat hij groter tovenaar was in het drape ren dan in het ontleden, dat het belangrijke bij hem niet voorkwam uit het binnenste zijner personen, maar hun veeleer om de schouders golfde als een mantel". Waarbij hij Ferdinand Huyck beschreef als een door en door minzaam boek, zo fris als een hel dere voorjaarsmorgen, zo genoeglijk als het onverwacht bezoek van een hartelijk vriend, maar de hoofdpersoon betitelde als de braafste der Hendrikken. In Van Lennep's boeken, waarin steeds de deugd beloond en het kwaad gestraft wordt, konden zijn lezers zeker niet de emoties, de stormen, de tegenstrijdigheden der mense lijke natuur peilen. Zij konden er alleen de wederwaardigheden, de boeiend vertelde avonturen zijner romanfiguren in mee be leven. Daarvan hebben velen genoten en ik weet dat een boek als De lotgevallen van Ferdinand Huyck in deze tijd nog lezers bij de jeugd vindt. Minzaamheid, frisheid, ge noeglijkheid hebben dus in dit geval ook de wijdlopigheid en breedsprakigheid, die men zich bijvoorbeeld uit de Roos van Dekama herinnert en die Van Lennep's tijd ken merkt, in zekere zin de baas kunnen blij ven. R. P. Zoals reeds is medegedeeld ligt het in. het voornemen de accijns op sigaren tij delijk te verlagen. Het ministerie van Financiën deelt mede dat, indien deze verlaging tot stand komt, de mogelijkheid zal worden overwogen on der bepaalde voorwaarden evenredige res titutie te verlenen van de accijns op bij industrie, groot-, en kleinhandel aanwezi ge voorraden. JOHANNESBURG (Reuter) In Jo hannesburg is door een menigte van dui zenden een demonstratie gehouden tegen de verwerping door de regering-Malan van de uitspraak van het oppergerechtshof over de rassenwetgeving. Op de vergade ring, die op het stadsplein werd gehouden, is een resolutie aangenomen, die het af treden van de regering verzoekt. Derge lijke vergaderingen werden dezelfde avond in de gehele stad gehouden. Zij staan onder auspiciën van de Verenigde (oppo sitie)-partij en het „fakkelcommando", een organisatie van oorlogsveteranen. In Kaap stad heeft de oppositie opnieuw getracht de kwestie in het parlement te bespreken. De voorzitter oordeelde echter, dat het voorstel van de oppositieleider Strauss niet aan de orde was. In de Senaat heeft de oppositieleider aangekondigd een motie te zullen indienen, waarin de regering ver zocht wordt „in overeenstemming met de grondwet te handelen of af te treden." Ook in Bloemfontein, de zetel van het hof, en in de diamantstad Kimberley wer den betogingen gehouden. In Bloemfontein nam een menigte een resolutie aan, waarin het aftreden van de regering werd geëist. De resolutie zal naar premier Malan worden gezonden. In Kimberley verklaarde een plaatselijk lid van het parlement op een bijeenkomst in de openlucht, dat de regering van plan is de grondwet te ondermijnen. Wat de regering van plan is, „is geen parlemen taire, doch een revolutionnaire handeling", aldus het parlementslid. In Kaapstad hebben premier Malan en andere nationalistische leiders Maandag avond verklaard, dat „de strijd, die door de handelingen van de Verenigde (oppo sitie) Partij weer is opgelaaid, niets min der is dan een herleving van de imperia listische aanvallen op het nationalisme." „Het volk van Zuid-Afrika zal een toe stand van grondwettelijke slavernij, waar in de Verenigde Partij het wil storten, niet gedogen", aldus de verklaring. In Pretoria zijn Maandagavond duizen den betogers met traangasbommen en rotte eieren bekogeld. Twee vrouwen en een 10- jarig meisje werden gewond. Draden van luidsprekers werden doorgesneden en autotoeters gebruikt om de sprekers op een anti-Malan-vergadering onverstaan baar te maken. Te Bloemfontein werden klappen uitge deeld toen een 80-tal studenten poogden een vergadering van het „Fakkelcomman do" te verstoren. Brits advies Naar thans bekend is geworden, had de Zuid-Afrikaanse regering advies ingewon nen bij een Brits juridisch deskundige vóór het hof van beroep de wet op de af zonderlijke vertegenwoordiging der kleur lingen ongeldig verklaarde. Professor Emlyn Wade, die Brits recht heeft gedoceerd aan de universiteit van Cambridge en talrijke werken heeft ge- die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 April schreven over staatsrecht, verklaarde van mening te zijn, dat de Zuid-Afrikaanse regering volledige bevoegdheid heeft om het gedeelte van de wet te wijzigen waar in gezegd wordt, dat wetsvoorstellen be treffende het onderscheid maken tussen kiezers op grond van ras en kleur, door een gezamenlijke zitting van beide huizen van het parlement met twee derde meer derheid moeten worden aangenomen. Vol gens prof. Wade heeft het Zuid-Afrikaan se parlement het recht hiertoe, sinds het in 1931 dezelfde bevoegdheden heeft ge kregen als de Britse volksvertegenwoordi ging. DJAKARTA (Reuter) „De Zuid-Mo lukse opstandige beweging is volkomen geregeld", zo heeft de secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van Voor lichting, Ruslan Andulgani, verklaard. Hij zeide dit in commentaar op de verklaring van P. Lokollo in Darwin (Australië), dat hij streed voor erkenning van de Zuid- Molukken als onafhankelijke staat. De secretaris-generaal zeide, dat de wei nige overgebleven topfiguren van de op standelingenrepubliek, onder wie presi dent Manahutu, zich in Januari aan de Indonesische strijdkrachten op het eiland Ceram hadden overgegeven. Ruslan, die president Soekarno onlangs op een bezoek naar Ambon, Ceram en Saparoea verge zeld heeft, zeide, dat men thans alle eilan den „volkomen beheerst". De enige leider, die men nog niet heeft gearesteerd, was dr. Soumokil, die ziph verborgen houdt in de bergen van Ceram, zo zei hij. De voormalige gouverneur van de Zuid- Molukken en aftredende minister van Al gemene Zaken, Pallaupessy, zeide: „Lo kollo kan slechts voor zich spreken. De Zuid-Molukken zijn thans rustig." Het K.N.M.I. deelt mede: Een langgerekt gebied van lage luchtdruk, dat zich uitstrekte van West-Engeland naar Midden-Europa heeft zowel vandaag als gis teren in Nederland zeer somber weer met langdurige regenval gebracht. Er komen nu evenwel belangrijke verande ringen in de luchtdrukverdeling voor, die ons kouder weer zullen bezorgen. De luchtdruk is vooral in Scandinavië aan zienlijk gestegen. De zeer koude lucht, die in Noord-Oost-Europa nog altijd aanwezig is, stroomde dientengevolge langs de Oostrand van de Noorse bergen naar het Zuiden en be reikte vanmorgen de grens tussen Denemar ken en Duitsland. Op enkele plaatsen in Denemarken vroor het toen 5 graden en er viel veel sneeuw. Doordat ook de luchtdruk boven de Britse eilanden gaat stijgen, zal deze koude lucht haar weg over de Noordzee voortzetten en het is waarschijnlijk, dat zij morgenochtend al het Noorden van Nederland zal bereiken. Voor de komende dagen bestaat er daarom kans op flinke nachtvorst. Bovendien moet met de mogelijkheid van sneeuw- of hagel buien rekening worden gehouden. U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE. BONN (Reuter). De Westelijke geal lieerden zullen in hun antwoord op de Rus sische nota over een vredesverdrag voor Duitsland er op aandringen, dat een toe komstig verenigd Duitsland het recht moet hebben zich bij het Europese leger aan te sluiten, aldus heeft een hoge Britse func tionaris Maandag te Bonn verklaard. De Westelijke geallieerden zullen niet een Duits vredesverdrag aanvaarden, dat het nieuwe Duitsland verbiedt zich bij vreedzame initiatieven van het Westen aan te sluiten. Bovendien zullen in de antwoordnota twee belangrijke voorwaarden worden ge steld voor het openen van onderhandelin gen: Er moeten werkelijke vrije verkiezin gen in geheel Duitsland worden gehouden en de status en de onafhankelijkheid van het herenigde Duitsland moeten worden gewaarborgd. De Westelijke mogendheden gaan ac- coord met het Russische voorstel om Duits land tot de UNO toe te laten, zodra het vredesverdrag zal zijn getekend. Zij ver klaren echter, dat Duitsland, evenals an dere landen, het recht moet. hebben zich met andere staten te verbinden, waar het gaat om doeleinden, die overeenkomen met die van de UNO. In dit verband wordt ge wezen op 'de samenwerking van West- Duitsland met West-Europa. Defensiege meenschappen, als de Europese verdedi gingsgemeenschap, zijn zeer belangrijk. Het zou onduldbaar zijn, als Duitsland niet tot deze organisatie zou mogen toetreden, ook al omdat het, naar de mening van de Wes telijke mogendheden, tegenwoordig voor een land onmogelijk is alléén de eigen vei ligheid te waarborgen. Als de Sovjet-Unie een gunstig antwoord geeft op bovenstaande punten en de kwes tie van verkiezingen in geheel Duitsland en de onmiddellijke onafhankelijkheid van de daaruit voortvloeiende regering voor geheel Duitsland regelt, zullen de Westelijke mo gendheden tot bespreking van het vredes verdrag bereid zijn. De Westelijke mogendheden houden niet star vast aan toelating van de UNO-com- missie voor Duitsland in de Russische zóne, aldus deze woordvoerder. Zij zijn echter vastbesloten, dat er toezicht op de verkie zingen in geheel Duitsland zal moeten zijn, hetzij door de UNO, hetzij door neutralen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, heeft op een persconfe rentie verklaard, dat de Russische nota „veel meer was dan een eenvoudige pro- pagandamanoeuvre." „Het betekent mis schien een wijziging in de Russische poli tiek ten opzichte van Duitsland". De minister zeide te geloven, dat de voor naamste bedoeling van de Russen is, Duits land te maken tot een centrum van mili taire productie voor het Oostelijke blok, waarbij Duitsland grondstoffen uit het Oos ten zou ontvangen en de afgewerkte pro ducten naar de Oost-Europese staten uit voeren. „Mijn principe is, Duitsland nooit aan zich zelf over te laten. Wij moeten het daarentegen opnemen in een zo groot mo gelijke Europese gemeenschap. Of wij hier in snel zullen kunnen slagen met de be staande verschillen tussen de verschillende regiems in Europa, is een andere vraag." Het Westelijke antwoord aan de Sovjet- Unie is vandaag verzonden. Vier Amerikaanse statèn Arkansas, Tennessee, Missouri en Mississippi zijn geteisterd door een orkaandie ver over de tweehonderd mensenlevens eiste en enorme materiele schade aanrichtte. Ruim duizend personen werden gewond en dui zenden verloren hun huis en goed. Tot overmaat van ramp werd de orkaan, die rivieren builen haar oevers deed treden en overstromingen van het geteisterde ge bied veroorzaakte, gevolgd door een bittere kou, die het bergingswerk bemoeilijkt en de getroffen bevolking in nog grotere ont bering en nood doet verkeren. Dertig ste den en dorpen werden zwaar getroffen. Behalve de genoemde staten hadden ook Kentucky en Alabama van de orkaan te lijden, doch deze twee staten kwamen er genadig af omdat het centrum van de tor nado niet over hun grondgebied kwam. Reddingsploegen en Rode Kruis-afdeling en werken nog steeds om de lijken te bergen en in de puinhopen naar mogelijke over levenden te zoeken. De federale regering heeft geldelijke en materiële hulp toege zegd en in nabuurstaten worden collectes voor de getroffen bevolking gehouden. WASHINGTON (Reuter) Volgens Reuters correspondent wordt te Washing ton verwacht, dat generaal Eisenhower volgende week zijn aftreden als opperbe velhebber van de Atlantische strijdkrach ten in Europa zal bekendmaken. Zijn af treden zou tussen 15 Mei en 1 Juni van kracht worden en Eisenhower in staat stellen naar de Verenigde Staten terug te keren om de campagne, die tot doel heeft hem benoemd te krijgen tot republikeins candidaat voor de Amerikaanse presi dentsverkiezingen, te leiden. Er is een grote kans dat als opvolger van Eisenhower een Europeaan als opper bevelhebber van het Atlantisch leger in Europa zal worden benoemd. Eisenhowers kansen om republikeins candidaat te worden zijn in een week tijds geweldig gestegen. De voorverkiezing in Minnesota gaf de generaal onverwacht veel voorkeurstemmen. In de staat New Jersey verklaarden zich de republikeinse leiders vrijwel en-bloc voor Ike en Taft trok zich terug uit de voorverkiezing, die daar half April gehouden wordt. Kenne lijk vreesde hij een verpletterende neder laag. Intussen zal Hoffman, de bekwame leider van de Ford-stichting voor humanitaire doeleinden, zijn taak tijdelijk neerleggen om zich geheel aan de actie voor Ike te kunnen wijden. Zou Eisenhower tot pre sident gekozen worden, dan geeft -men Hoffman een kans minister van Buiten landse Zaken te worden. De volkswil openbaart zich zo krachtig ten gunste van Eisenhower, dat men er aan begint te twijfelen of Taft's invloed in partij kringen wel groot genoeg zal zijn om Eisenhowers getij te keren. De „Washington Post", een onafhanke lijk dagblad, dat sinds de verkiezingen van 1932 niet een candidaat voor het pre sidentschap had gesteund, heeft zich thans in een hoofdartikel uitgesproken vóór generaal Eisenhower. Politieke waarnemers geloven, dat Tru man zal trachten door de democratische partij aangewezen te worden als candi daat, indien Taft het van Eisenhower wint en aangewezen wordt als republikeins candidaat. Zou echter generaal Eisenhower repu blikeins candidaat worden, dan zal Tru man zich waarschijnlijk niet beschikbaar stellen voor het candidaatschap. Toch Amerikaan De Amerikaanse democratische senator Tom Connally, voorzitter van de senaats commissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft Maandag tegenover verslaggevers verklaard, dat een Amerikaans generaal Eisenhower zou moeten opvolgen, wan neer de generaal zou aftreden als opper bevelhebber van de Atlantische verdrags organisatie. „Wij zouden de post van opperbevelheb ber van een onderneming, waaraan wij zoveel geld besteden, niet moeten op geven", zei hij. In defensiekringen te Washington con centreren de speculaties zich thans voor namelijk op generaal Ridgway, opperbe velhebber der verbonden troepen in Korea, als eventueel opvolger van generaal Eisenhowep Goethe: Gedachten keren terug, overtui gingen planten zich voort, toe standen gaan voorbij zonder dat ze ooit wederkeren. Generaal Eisenhower. Frans-Duitse besprekingen zijn niet mislukt, noch geslaagd PARIJS (Reuter) De Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Robert Schu man heeft op een te Parijs gehouden pers conferentie onder meer verklaard dat de kortgeleden door hem met de West-Duitse Bondskanselier en minister van Buiten landse Zaken dr. Konrad Adenauer ge voerde besprekingen „niet zijn mislukt en evenmin geslaagd kunnen worden ge noemd. Zij betekenden echter wel een vor dering in de richting van het bereiken van een vriendschappelijke regeling van het vraagstuk betreffende het Saargebied." „De West-Duitse Bondskanselier", aldus minister Schuman, „heeft de Saarlandse regering niet officieel erkend, doch hij heeft wel toegegeven dat een regeling van het vraagstuk van het Saargebied slechts kan worden bei-eikt met medewerking van het bewind van dit gebied en die van het Saarlandse parlement. Dit blijkt uit de verklaring, die dr. Adenauer voor de Raad van Europa heeft afgelegd". Naar aanleiding van door critici der re gering gemaakte opmerkingen dat Frank rijk, „enige van zijn rechten op het Saar gebied heeft prijs gegeven", zeide minister Schuman: „Wij hebben niets prijsgegeven. Wij zouden ook een derde mogendheid, bij voorbeeld Groot-Brittannië, er bij gehaald kunnen hebben, om bemiddeling te verle nen. Maar wat zouden wij daarmede zijn opgeschoten? Wij zouden het vraagstuk aan de Raad van Europa hebben kunnen voorleggen. Zou dat een betere oplossing zijn geweest. Ik meen van niet". En Schu man herhaalde: „Wij hebben het Saarge bied niet prijs gegeven". Minister Schuman verklaarde verder dat West-Duitsland niet langer bestrijdt dat Frankrijk belang heeft bij het Saargebied. „De West-Duitse regering geeft thans toe dat de volkshuishoudingen van Frankrijk en het Saargebied elkander aanvullen", zeide hij, hieraan toevoegend: „aan de andere kant hebben de West-Duitsers poli tieke belangstelling voor het Saargebied. Zij willen de grens van 1937 herstellen Dit is een vraagstuk dat alleen bij het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland kan worden geregeld". Schuman zeide voorts van mening te zijn dat „een Europese oplossing" van het vraagstuk van het Saargebied kans van slagen heeft. „Enige Duitsers aanvaarden een dergelijke oplossing, andere weer niet, doch dat is een vi-aagstuk waarvoor de Duitsers zelf een oplossing moeten vin den", verklaarde hij. De Franse minister van Buitenlandse Zaken besloot met de woorden: „Men zou zich niet kunnen voorstellen dat het Saar gebied buiten de Europese verdedigings gemeenschap blijft, doch evenmin kan men zich voorstellen dat Saarlandse contingen ten in het voorgestelde Europese leger zou den worden opgenomen, zonder dat parle ment en regering van het Saargebied hier aan hun goedkeuring zouden hebben ge schonken". De minister van Financiën heeft bekend gemaakt dat met de Amerikaanse regering op 18 Maart overeenstemming is bereikt over de besteding van 856.3 millioen gul den van het saldo op de speciale rekening bij de Nederlandse Bank, waarop in guldens de tegenwaarde wordt gestort van de dol- larsclienkingen, voortvloeiende uit de eco nomische en militaire hulpverlening. Voor de volgende drie projecten werd thans overeenstemming bereikt over de financie ring ten laste van de genoemde speciale rekening: schuldaflossing bij de Nederland se Bank: 750.000.000; de bouw van 14 mijnenvegers: 76.300.000 en productivi- teitsbevordering in Nederland: 30.000.000. Een bedrag van 750 millioen gulden wordt besteed voor aflossing van de schuld, die is ontstaan door de overneming van de uit de Duitse bezetting stammende rijks- marksaldi van de Nederlandse Bank door de staat. Voor de monetaire stabiliteit is het gewenst om een aanzienlijk deel van de geaccumuleerde gelden voor schuldaflossing te bestemmen. Met de beschikbaarstelling van 750 millioen voor schuldaflossing wordt een belangrijke bijdrage geleverd tot de sanering van de Nederlandse schulden positie. De veertien mijnenvegers,voor de financie ring waarvan een bedrag van 76.3 millioen gulden is gereserveerd, worden op Neder landse werven voor de Nederlandse marine gebouwd. De bouw van deze 14 mijnen vegers maakt deel uit van een meer-omvat- tend plan, dat de bouw van in totaal 32 mijnenvegers beoogt. Over de bouw van de overige 18 mijnenvegers door Nederlandse werven voor Amerikaanse rekening, zijn thans nog onderhandelingen gaande. Voorts werd principiële overeenstemming bereikt over de besteding van een bedrag van 30 millioen voor de opvoering van de productiviteit in Nederland. De Neder landse regering bedoelt deze gelden te ge bruiken voor een subsidiëring van techni sche bijstandprojecten, de financiering van een aantal projecten ter verhoging van de productiviteit van het Nederlandse bedrijfs leven, alsmede voor subsidies aan de con tactgroep Opvoering Productiviteit en an dere instellingen, die zich tot doel stellen de productiviteit in Nederland te bevorde ren. KOUDER WEER OP KOMST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: In de nacht en ochtend hier en daar mist. Overigens overwegend zwaar be wolkt met plaatselijk enkele regen- of sneeuwbuien. Matige wind uit Noorde lijke richtingen en kouder. 26 Maart Zon op 6.29 uur, onder 19.04 uur. Maan op 6.23 uur, onder 20.24 uur. Hoog en laag water ip. IJmuidcn Dinsdag 25 Maart Hoog water: 3.22 en 15.38 uur. Laag water: 11.19 en 23.43 uur. Woensdag 26 Maart Hoog water: 4.01 en 16.17 uur. Laag water: 12.03 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1