Pieter Teyler van der Hulst werd 250 jaar geleden geboren De „Facultatieve" vergaderde Velsen Beverwijk Driehuis Santpoort Film? Een gevaar voor de jeugd Agenda voor Beverwijk Castricum Een man die tijdens zijn leven en ook na zijn dood veel invloed had op het Haarlemse leven IJmuiden 7 Ledental verdubbelde en passeerde de 1000 Lezingavond Vrouwen groep P. v.d. A. Bazar ten bate van Ghr. Geref. jeugdhuis „Geen grenzen meer", een goede documentaire Regerings- en voogdij - pupillen in Driehuis October het gunstigst voor TBC-onderzoek Nachtverblijf en politieverordening Scheepvaart DINSDAG 25 MAART 1952 De afdeling Velsen der Vereniging voor facultatieve lijkverbranding vergaderde Maandagavond in het kantoorgebouw der vereniging te Driehuis-Westerveld. Nadat de heer IJ. J. Reitsma als afde lingsvoorzitter de vergadering geopend had, kreeg de secretaris, de heer A. J. van der Weijden, het woord voor het uitbrengen van het jaarverslag. Dit wees uit, dat Vel sen over 1951 een aantal van 208 nieuwe leden kon inschrijven en op 1 Januari 1952 totaal 1034 leden telde. De afdeling groeit thans snel, want binnen vijf jaar verdub belde het aantal leden en de verwachting is, dat men aan het einde van dit jaar de 1300 gepasseerd zal zijn. De voorstellen, door het hoofdbestuur der vereniging gedaan, inzake de interne reorganisatie zijn, na gerezen verzet uit de afdelingen, teruggenomen. Voorlopig is dus van de baan, dat de afdeling Velsen in een te stichten regionale afdeling Kennemer- land zou opgaan, welk regionaal bestuurs orgaan de tegenwoordige afdelingen Haar lem, Heemstede en Velsen omvat zou heb ben. Dit terugnemen houdt echter niet in, dat een reorganisatie van de vereniging over bodig zou zijn waar het de niet-actieve af delingen betreft. De secretaris was met het hoofdbestuur de verwachting toegedaan, dat. vroeg of laat een dergelijke reorgani satie tooh zal moeten plaats vinden, wil men niet te zeer belemmerd worden bij het op een juiste wijze besturen der vereniging. Bedoelde reorganisatie kan alleen succes hebben, indien de niet-actieve elementen uitgeschakeld kunnen worden. Het verslag van de penningmeester, de heer G. Vlietstra, wees uit, dat het batig saldo in het afgelopen jaar met 107,80 ge stegen was tot 952,80. De contributies worden vrijwel alle prompt voldaan, zodat er geen noemenswaardige achterstand is. Daar de reglementair voorgeschreven af dracht aan het hoofdbestuur circa twee der de van de ontvangsten opeist, kan de afde ling slechts weinig uittrekken voor propa ganda. Niettemin vormde dit in 1951 teza men met de uitgaven aan drukwerken, enz. ongeveer 275. Op voorstel van de heer P. A. W. F. Dyr- bye werd de secretaris, indien laatstge noemde dit nodig acht, een administratieve hulpkracht toegevoegd. In de plaats van het afgetreden bestuurs lid, mejuffrouw zuster M. Kwast, benoem de de vergadering mejuffrouw M. Gerhardt. De heer Reitsma gaf daarna een beknopte uiteenzetting van de door de regering voor gestelde wijziging van de Begrafeniswet. Reeds in 1919 en in 1940 is een dergelijke wijziging door haar aan de orde gesteld, maar tot een openbare behandeling is het nooit gekomen. In April 1949 is een staats commissie benoemd, die voorstellen aan de regering te doen had inzake een voorgeno men nieuwe wetswijziging. Deze commissie heeft zich met ijver van haar taak gekwe ten en een rapport samengesteld, dat aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. De indruk van dit rapport is, dat de rege ring in de eerste plaats er naar streeft de crematie wettelijk te regelen, zodat het cremeren niet langer een buiten de wet ge stelde handeling zal zijn. De vrijheid van crematie zal evenwel bij de voorgestelde wijziging nog steeds niet gelijk zijn aan de vrijheid van begraven, gezien de vele be lemmerende bepalingen, die in dit wijzi- gingsontwerp zijn opgenomen. Integendeel, het is de domper op het vrijheidsbesef, waar Nederland altijd zo trots op geweest is, zei- de de spreker. De vrijheid van cremeren blijft, ook in dit nieuwe voorstel, toch nog maar altijd zeer relatief. De staatscommissie en de regering met haar, is van oordeel, dat het hoogst nood zakelijk is, dat er een einde wordt gemaakt aan de toestand, dat de wet dagelijks met voeten wordt getreden. Men wil de crematie echter alleen toe laten, indien een overledene bij testamen taire beschikking of bij codicil uitdrukkelijk de wens te kennen gegeven heeft gecre meerd te worden. Hieruit volgt, dat min derjarigen beneden de achttienjarige leef tijd van crematie uitgesloten worden. Het wijzigingsvoorstel wil de mogelijkheid van het stichten van nieuwe crematoria open laten. De overheid zal echter aan de bouw ervan geen financiële medewerking mogen verlenen en heeft dus niet het recht zelf crematoria op te richten. Het ernstigste bezwaar tegen het wijzi gingsvoorstel had de spreker waar het be trof de clausule, die de ouders van een overleden kind het recht op crematie ont zegd, indien dit kind opgevoed is in een sfeer die tegen verassing is. Hier laat men dus, zeide de heer Reitsma, de wil van de school of het internaat prevaleren boven die van het gezin. Slechts de rechter kan in kort geding beslissen of de ouders ofte wel de opvoeders in het gelijk gesteld zul len worden. Deze onbevredigende regeling heeft de spreker aan een verdere beschou wing onderworpen, waarna hij tot de ge volgtrekking kwam, dat de vereniging ook na het van kracht worden van genoemde voorstellen, een strijdende organisatie zal dienen te blijven, totdat een volkomen ge lijkstelling van cremeren met begraven zal zijn verkregen. Woensdagavond wordt in clubgebouw „Kindervreugd" aan de Doodweg door de Vrouwengroep Partij van de Arbeid, af deling Velsen-Noord, een openbare bijeen komst gehouden. In deze vergadering zal mevrouw De RoosOudegeest uit Amsterdam spreken over: „De regeringstaak van de Partij van de Arbeid". „Jonge Strijd" zal met een lekenspel en muziek medewerking verlenen. Een commissie uit de Chr. Gereformeer de gemeente, die zich in de bres heeft ge steld voor de bouw van een jeugdhuis, organiseert voor Vrijdag en Zaterdag aan staande een bazar in het gebouw van het Leger des Heils aan de Edisonstraat. Door de leden zijn talrijke artikelen bijeenge bracht. Naast een rietmeubelstand en een theeschenkerij zal een aantal aardige attracties deze fancy fair sieren. De offi ciële opening geschiedt Vrijdagmiddag om vier uur. Bijbelgenootschap presenteerde: De opdracht tot verspreiding van de Bijbel zoals die gegeven is in de gelijkenis van de zaaier uit Matfch. 13 is de proloog van de Bijbelgenootschapsfilm „Geen gren zen meer", die gisteravond in het Nederl. Hervormd wijkgebouw aan de Dijckmans- straat in Velsen-Noord voor een overvolle zaal is vertoond. Deze propaganda-docu- mentaire van het Nederlands Bijbelgenoot schap is 4 jaar geleden al in Beverwijk op het witte doek gebracht. „Maar", aldus ds. H. P. Huisman, voorzitter van de afdeling Beverwijk-Velsen-Noord, in zijn voor woord, „wij achtten het belang dringend genoeg om deze rolprent nogmaals in deze contreien te laten draaien". „Geen grenzen meer" heeft reeds meer dan 500 voorstellingen beleefd voor in totaal ongeveer 125.000 personen, maar hoewel de kwaliteit van het celluloid er kennelijk niet beter op wordt, hebben het gegeven en de uitbeelding nog niets aan kracht ingeboet. Het frappantste van deze documentaire is het feit, dat de vervaardi gers van een schijnbaar onverfilmbare stof een boeiend en hier en daar zelfs aangrij pend geheel hebben weten te maken. De propaganda voert zij op een fijne en aannemelijke manier, zonder bejag op grove of irriterende sentimentseffecten of te veel ophef van de dagelijkse arbeid van het Nederlands Bijbelgenootschap. Polygoon»- Profilti heeft met dit product andehriaal bewezen, vooral op het terrein van de documentaire vakkundig met het filmbijltje te kunnen hakken. „Geen grenzen meer" geeft een duidelijk en zakelijk overzicht van de gebieden, welke de Bijbel dagelijks bestrijkt. De titel is ontleend aan Gezang 103 1: „Behoed, o God, Uw kerk, zet uit haar palen; Zij kenn' eerlang geen grenzen meer. Het eerste gedeelte werd gewijd aan de plaats, die de Bijbel heeft in kerk en gezin, waarna iets getoond wordt over de vervaardiging van het Boek der boeken. Vervolgens werden de camera's gericht op en in het Bijbelhuis te Amsterdam. Het derde deel laat iets zien over de verspreiding van de Bijbel in het algemeen en het slot bestaat uit een fraaie en uitstekend gekozen serie oogstbeelden. Het draaiboek en de gesproken tekst zijn samengesteld door ds. F. Visser, secretaris binnenland van het Nederlands Bijbelge nootschap, waarvan de heer J. Brugmans in de pauze, tussen de twee delen, een speech hield omtrent de waarde van deze instelling, die tezamen met haar buiten landse collega's reeds in 1100 talen de Bijbel de wereld inzond. Ds. A. van Nood, vice-voorzitter van de afdeling, sloot de geslaagde bijeenkomst met een woord van dank en hulde aan het adres van het Bijbelgenootschap. Jongeren van „de maatschappij" bijeen Maandagavond hield de jongeren-afde ling in de Hollandse Mij. van Landbouw, afdeling Beverwijk, een ledenvergadering in ,,'t Centrum". De heer Jac. Kranendonk kon tot zijn genoegen als voorzitter constateren, dat de leden met veel animo de clubavonden be zoeken. De heer Chr. van Weelderen trad door drukke werkzaamheden uit 't bestuur; zijn plaats wordt ingenomen door de heer L. Bax. Ruim dertig leden gaven zich op voor een in Mei te houden zomerreisje naar Apeldoorn en Arnhem. Om het dam-clubkampioenschap eerste klasse Door de competitieleider is op 25 Maart te Alkmaar vastgesteld de wedstrijd ODV Den Helder. Beverwijk speelt met het le tiental in dit kampioenstournooi. In de vergadering van de Velsense raad is op 11 Maart het college een advies in handen gesteld, om een school voor rege rings- en voogdijpupillen in Driehuis te stichten. Deze kinderen, uitsluitend meisjes, be horen tot de bevolking van het van rege ringswege goedgekeurde gesticht „De Voorzienigheid" te Driehuis. Zij volgen thans het onderwijs daar aan de R.-K. Meisjesschool. Deze toestand is in hoge mate onbevredigend, omdat deze leerlingen niet op een intellectueel gerichte school passen, het onderwijs heeft een negatieve invloed op de sociale gedragsontwikkeling van de meisjes en zij komen zelden verder dan het vierde of vijfde leerjaar. Een af zonderlijke school voor deze meisjes is dus nodig. Het bestuur van de St. Hieronymus Aemilianusstichting in Amsterdam, van wie de aanvraag uitgaat grondt zijn ver zoek om medewerking op een artikel der Lager Onderwijswet 1920. Dit is juist. De scholen voor regerings- en voogdijpupillen vielen voorheen onder de toepassing van de bepalingen dezer wet. Ingevolge het op 1 Januari 1950 in werking getreden „Besluit buitengewoon lager onderwijs 1949" wer den zij echter onder het buitengewoon la ger onderwijs gerangschikt. De aanvrage voldoet aan de wettelijke eisen, zodat de raad wordt voorgesteld de gevraagde medewerking te verlenen. Op de gezinsavond, welke de Katholieke Arbeiders Beweging, kring Santpoort, Maandagavond in café Zomerlust had be legd, gaf de geestelijk adviseur, kapelaan Jos Plantinga onder meer een uiteenzetting over de gevaarlijke invloed, die de film op de jeugd kan hebben. Hij meende, dat de kracht van de film in de suggestiviteit zit en de opgewekte suggesties buiten ons verstand om werken en vergeleek de film met een hypnotiseur, zeggende dat hierin voor de jeugd, die in het bijzonder voor suggesties vatbaar is, een groot gevaar schuilt. Aan de andere kant noemde kape laan Plantinga de film een „gave Gods", die door zijn grote reikwijdte ontzaglijk veel zou kunnen betekenen als kunstpro duct. Daar de film echter in handen is van wat de spreker noemde een „amusements industrie" en volgens hem op drie punten aangrijpt: sensatie, emotie en oppervlak kigheid om het publiek te trekken, gaat er in het algemeen zeker geen goede invloed van uit. „Kinderen die veel naar de film gaan, raken geestelijk achterop", zo zei de spre ker en hij toonde dit aan de hand van in Amerika gemaakte statistieken aan. Van regelmatig bioscoopbezoekende kinderen werd de intellectuele capaciteit bepaald, waaruit bleek dat 19% boven normaal, 24% normaal en 57% achterop was. Hier tegen steekt gunstig af de 35%, 33% en 32% van de kindei^n, die geen bioscoop bezoch ten. Ook zag de kapelaan verband tussen misdadigheid en bioscoopbezoek. Resume rend kwam hij tot de conclusie dat de film een gave is, die door misbruik echter ge vaar oplevert. DINSDAG 25 MAART KENNEMER THEATER 7 en 9.15 uur: „Millionnairs gevraagd". LUXOR THEATER 7 en 9.15 uur: „Parijs bij nacht". WOENSDAG 26 MAART BIOSCOPEN Zie Dinsdag. „St. Engelmundus" bijeen Maandagavond werd door het R.K. on dersteuningsfonds „St. Engelmundus" in café „De Viersprong" te Santpoort een ledenvergadering gehouden. Dit fonds, dat in 1905 is opgericht, stelt zicht ten doel om onderling steun te ver lenen bij ziekte en ongeval. De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer F. Heeremans, die in zijn openingswoord zeide dat er maatrege len genomen moeten worden om de finan ciën in evenwicht te brengen en hierbij vestigde hij de aandacht op punt 5 van de agenda: „Bespreking uitkering bij ziek ten". Nadat diverse verslagen waren uitge bracht, kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Aftredenden waren de heren S. Heeremans, Th. van Geldorp en J. Böhm. Zij zijn allen, met volstrekte meerderheid van stemmen, herkozen. Punt 5 van de agenda bracht de tongen in beroering waarbij niemand met een omlijnd voorstel naar voren kwam, zodat door het bestuur aan de vergadering gevraagd werd om het komend.jaar enige vrijheid te mogen heb ben om naar eigen inzichten te kunnen handelen, om dan aan de hand van verkre gen ervaringen het volgend jaar met vast omlijnde plannen ter tafel te kunnen komen. Dit vond algemene instemming. Het zal nog enige tijd duren voor de be volking van Castricum op t.b.c. doorgelicht wordt. Wegens het vele voorbereidend administratieve werk dat aan het onderzoek verbonden is en daar de gemeente-secreta rie op het ogenblik overbelast is wegens de komende Kamerverkiezingen, zal het on derzoek waarschijnlijk niet eerder dan in October kunnen plaats vinden. Er zijn echter ook nog andere bezwaren die een onmiddellijke tenuitvoerlegging van de plannen in de weg staan. De zomer maanden zijn practised niet geschikt voor het huisbezoek, dat immers aan het onder zoek vooraf moet gaan, omdat dan vele ingezetenen uit zullen zijn. Naar de voorzitter van het werkcomité, de heer G. Meijer, mededeelde heeft men reeds tal van toezeggingen van personen die bereid zijn als huisbezoeker te fungeren. Wat de tuinders kregen Ook op de eerste veiling van de week brachten de tuinders wat aardbeien op de markt. De prijs die men er voor kreeg be droeg 1.50 per doosje. De andere producten maakten de vol gende prijzen: spruiten A 41-73, spruiten B 25, witlof 1 37-48, witlof 2 31-33, boerenkool 4-7, radijs 15-16,5 prei 1 24-28,5, prei 2 11, knolselderij 14, peen 8,5-11,5. Kapitein C. C. Goedewaagen, die 'tot dusver belast met het commando van het m.s. ,,Sibajak" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, is benoemd tot gezagvoerder van het vlaggeschip van deze maatschappij, de Willem Ruys", als opvolger van kapitein G. H. Visser. Pieter Teyler van der Hulst heeft veel invloed gehad op het Haarlemse leven. Zowel tijdens zijn leven als na zijn dood. Er is daarom aanleiding, nu het vandaag precies 250 jaar geleden zal zijn dat hij te Haarlem werd geboren, de schijnwer pers der belangstelling nog eens op hem te richten. Thomas Taylor de stamvader van het geslacht der Teylers die in Nederland woonden was de zoon van een Engels edelman. Als 18-jarige jongen vluchtte hij in gezelschap van enkele landgeno ten naar Holland, om zijn Doopsgezinde overtuiging. Hij had slechts weinig geld en een Bijbel bij zich. In Haarlem is het de jonge vluchteling voor de wind gegaan, want hij stierf in 1665, dus 85 jaar oud, als een vermogend fabrikant. Hij had drie zoons en drie dochters. Pieter die in 1702 geboren werd is zijn achterkleinkind, en nakomeling van de tweede zoon Iszaak, die getrouwd was met Maria van der Hulst. Pieter Teyler van der Hulst Ook Pieter heeft steeds in Haarlem ge woond. Hij trad in 1728, op 26-jarige leeftijd, in het huwelijk met Helena Wijnands Verschaven, die hem twee kinderen schonk. Maar beide kinderen zijn jong gestorven. Toen dan ook zijn vrouw in 1754 stierf, bleef de 52-jarige man alleen achter. „Rijk maar eenzaam" zo merkt mej. dr. G. H. Kurtz, de Haarlemse archi- varesse, in een levensbeschrijving op. Pieter Teyler van der Hulst, die zijde fabrikant was, bezat een groot vermogen. Gedeeltelijk had hij dat door erfenissen verkregen, maar ook door eigen werk. Hij leefde betrekkelijk eenvoudig, alleen gaf hij geld uit voor kunst en wetenschap. Ook was hij lid van de Doopsgezinde kerk die hij in verschillende .ambten diende. Ook steunde hij de kerk op geldelijk gebied. Van der Hulst was een beoefenaar der wetenschap. Hij had een grote collectie boeken, schilderijen, tekeningen en pen ningen. Ook was hij milddadig. Uit een beschrijving die wij onlangs in de artike lenserie Schoonheid in Haarlem en Om geving gaven van het Vrouwe- en Antonie Gasthuis op het Klein Heiligland, bleek dat hij reeds tijdens zijn leven dat gebouw als Hofje gesticht had. 8 April 1778, dus op 76-jarige leeftijd, is Pieter Teyler van der Hulst overleden. Het bleek toen dat hij reeds in 1756, kort na de dood van zijn vrouw dus, bij testa ment beslist had dat hij zijn gehele vermo gen gelegateerd had aan een stichting, be stuurd door vijf directeuren, die zou zete len in zijn woonhuis in de Damstraat. (Van dit pand, het Fundatiehuis van Teylers Stichting, gaven wij in de bovengenoemde artikelenserie ook een beschrijving, alsook van het door de beheerders van zijn nala tenschap gebouwde Teylers Hofje aan de Koudenhorn.) Ingevolge zijn testament werden twee genootschappen opgericht: het Godgeleerde Genootschap en het Genootschap voor Na tuurwetenschap, Geschiedenis, Letteren en Kunst. Deze genootschappen die alle be stuurd zouden worden door zes leden, moe ten jaarlijks prijsvragen uitschrijven, elk op eigen terrein, waarvoor een gouden erepenning ter waarde van 400 gulden moest worden beschikbaar gesteld. Deze prijsvragen worden nog steeds uit geschreven. In de loop der jaren zijn er, als vrucht daarvan, zeer belangwekkende studies verschenen. In 1885 werd het Teylers Museum aan het Spaarne geopend, waar de grote col lectie voorwerpen op gebied van kunst en wetenschap, die Pieter Teyler van der Hulst tijdens zijn leven vergaard had, een waardig onderdak vond. Bovendien werd die verzameling nog door aankopen gere geld uitgebreid. Onder de collectie kunst is, behalve een groot aantal schilderijen (aanvangende met meesters uit het begin der 19e eeuw) een zeer uitgebreide colle?- tie oude tekeningen, prenten en etsen, waaronder vele van Rembrandt, Michel Angelo, Claude Lorrain, Lucas van Ley- den, Goltzius en Adr. van Ostade). Eerste conservator van deze afdeling was de schilder Weybrand Hendriks. De laatste jaren werd die functie vervuld door II. van Borssum Buisman, die verleden jaar overleed. Aan het Naturkundig Laboratorium zijn namen van bekende geleerden verbonden, uit het verleden noemen wij van Dr. A. van Marum en Prof. Dr. H. A. Lorentz. Thans is Prof. Dr. A. D. Fokker conser vator. De Paleontologische 'verzameling bevat een rijke collectie fossielen en delfstoffen, bijeengebracht door Dr. T. C. Winkler. Ook het Penningkabinet is voor allen die zich daarvoor interesseren belangrijk. Uitgebx*eid is ook de boekerij, waarin ook zeer bijzondere en waardevolle werken zijn opgenomen. Erfenisjagers Niet onvermeld kunnen wij laten dat in de loop der jaren enige keren verwanten van Teyler zijn gekomen die vermeenden aanspraak te kunnen maken op een deel der nalatenschap. De verwanten vormden verenigingen om uitgebreide processen te bekostigen. Vooral kort na 1900 waren deze erfgenamen zeer actief. Voor de ci viele kamer van de Haarlemse Rechtbank, werden verschillende processen gevoerd. Maar al deze aanspraken werden afgewe zen. Bij de Duitse regering werd zelfs de tussenkomst ingeroepen door 1000 ver meende erfgenamen die in Duitsland woon den. Door bemiddeling van Bismarck werd toen aan drie advocaten in Amsterdam advies gevraagd. Deze stelden een uitge breid onderzoek in, waarbij zij tot de con clusie kwamen dat hun geen enkele rechts grond gebleken was waai-op met kans op een gunstige uitslag een rechtsvordering kon worden ingesteld tot verkrijging van de nalatenschap van Pieter Teyler van der Hulst of een deel daarvan. „Alle moeite, die daarvoor gedaan wordt, alle gelden die daarvoor worden besteed, komen ons voor le zijn tijd- en geldverspilling". Herdenking Op 25 Maart zullen, als elk jaar, op de geboortedag van Teyler feesten gehouden worden in de stichtingen die aan zijn mild dadigheid het aanzien danken. Het ligt niet in de bedoeling van het college van direc teuren een bijzondere herdenking aan deze 250ste geboortedag te wijden. Artikel 170 der Algemene Politieveror dening voor de gemeente Castricum schrijft voor, dat logementhouders, herbergiers, houders van slaapsteden en in het algemeen allen, die er hun bedrijf van maken aan personen nachtverblijf te verschaffen, ver huurders van gemeubileerde huizen en ka mers daaronder begrepen, gehouden zijn iedere Maandag, vóór 10 uur aan de bur gemeester (voor Castricum bij de groeps commandant der rijkspolitie en voor Bak- kum bij de postcommandant der rijkspoli tie) een door hem ondertekende lijst, vol gens een bij genoemde politie-instanties verkrijgbaar model, in te leveren. Personen, die hiervoor in aanmerking komen, vooral pensionhouders, verhuurders van gemeubileerde huizen en kamers, be heerders van kampeerboerderijen, e. d. wordt aangeraden tijdens het komende sei zoen aan de uitvoering van deze verplich ting goede aandacht te schenken. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar ter gemeente-secretarie en bij de groeps- en postcommandant der rijkspolitie. „De Pion" begint aan vierkampen Daar de onderlinge competitie ten einde loopt heeft de Castricumse schaakclub „De Pion" de laatste clubavond maar twee wedstrijden kunnen spelen. B. Schlosser behaalde een overwinning op dr. A. de Jongh en J. Rozing versloeg A. de Wit. Om de animo voor het schaken op te voe ren, organiseert de club voor haar leden een serie vierkampen om prijzen. In deze vierkampen komen de eerste en de tweede tiental-spelers tegen elkaar uit, wat voor de minder sterke spelers een goede oefening zal zijn. De uitslagen van de eerste ronde zijn: W. MolenaarA. Lute 1-0; D. Keetbaas S. van Weeren 0-1; R. van der BergJ. Bos 0-1; P. BouwenWalter Uhl 1-0. VVV vergadert voor nieuw bestuur De Vereniging voor Vreemdelingenver keer te Castricum houdt op Donderdag 3 April zijn jaarvergadering in hötel De Har monie. Van het bestuur is de heer J. Bakker neriodiek aftredend doch herkiesbaar. Voorts moet er worden voorzien in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer J. Witbaard. Afscheid ds. Homberg Onder het zingen van Psalm 43 vers 3 en 4 beklom ds. Homburg voor het laatst Zondagavond als predikant der Gerefor meerde Kerk te Urk de kansel om afscheid te nemen van zijn gemeente. Na het lezen van Joh. 15:1-11 en gebed werd als tekst opgegeven Deut. 30 vers 19b en 20a. Hoofd gedachte van de preek was: Verkondiging van het Woord Gods. Op verzoek werden geen toespraken gehouden. In zijn preek vermaande de scheidende leraar de jeugd om te wandelen in de wegen van het Ver bond. Tot slot werd hem toegezongen Psalm 121 pers 4. Geslaagd voor costuumnaaister Bij de in Utrecht gehouden examens voor costumière slaagde mevrouw H. M. Crezee-Hobbel uit Velsen-Noord. Weekoverzicht visserij De resultaten van de fuikvisserij in Urk waren de afgelopen week heel gering. Paling werd weinig aangevoerd, vooral de vangt aan nest was bizonder laag. In de overeenkomstige week van het vorige jaar waren de vangsten veel beter. Nu werd 93 pond fuikpaling aangevoerd (vorig jaar 367 pond). De aanvoer van nest bedroeg 2040 pond tegen 23600 pond verleden jaar. In totaal werd 1175 pond spiering aange voerd (vorig jaar 551 pond). Bedroeg ver leden jaar de aanvoer van Noordzeevis 8744 pond voor een waarde van 1938, nu was de aanvoer 3287 pond voor een waarde van 209. De totale omzet bedroeg vorige week 656,18. BESOMMINGEN VAN VANMORGEN Loggers: IJM 129 f 8720; KW 129 f5600; KW 159 f 5230; KW 114 f2480; VL 71 f2360. Alhena, 20 van R'dam te Buenos Aires. Amstelland, 24 v. Amsterdam n. Buenos Aires Argos, 24 v. Kopenhagen te Amsterdam. Aalödij'k, 22 te Rotterdam. Abbedijk, 23 v. Rotterdam n. Golf v. Mexico. Altair, 24 v. R'dam te Bahla Annenkerk, pass 22 Chaos Archipel Arkeldijk, 23 te Rotterdam Aalsum, 25 te Aden verwacht. Akkrumaijk, 23 v. Melbourne n. Sydney. Alblasserdijk, 25 Havana verwacht. Alcyone. 23 te Fremantle daarna Aden. Alioth, 22 v. Buenos Aires n. Montevideo. Alnati, pass. 23 Madeira n. Las Palmas. Ampenan. 23 v. Semarang te Soerabaja n. Java. Amstelpark, 22 v. Antwerpen n. Dakar. Axeldijk, 23 van Anwerpen. Aagiedijk, 23 van Santos te Montevideo. Agamemnon, 23 800 m. W.ZW. Flores. Al'kaid, 24 130 m. N.NO. Las Palmas. Almkerk, 23 150 m. Z. Adelaide n. Antw. Amsieldijk, 23 170 m. Z. Sable eil. Armilla, 23 v. Pladju n. Singapore. Arundo, 23 830 m. O.NO. Bermuda. Aardijk, 24 600 m. O. Bermuda. Baiendrech. 23 v. Kaapsad n. Mena el Ahmadi Boskoop, 23 van Peru te Amsterdam. Borneo, pass. 23 Gibraltar. Baarn, 22 van Bremen te Hamburg. Bandjermasin, 22 v. Kalamahi n. Maumerie. Bengkali6, 23 te Durban. Bennekom, 22 te Talcahuano. Blijdendijk, 23 350 m. Z.ZO. Cape Race. Batoela, 23 dwars Banka. Bloemfontein, 23 150 m. Z. Kp. Verd. Boschfontein, 22 nog te Tanga. Cumulus, 23 v. R'dam n. station op Atl. Oceaan Clavella, pass. 23 Finisterre. Caltex Delft. pass. 23 Algiers. Caltex Leiden, pass. 23 Casquets. Caltex Nederland, pass. 23 Bone. Caltex The Hague, pass. 23 St. Vincent. Caltex Utrecht, pass. 22 F-nst Goodwin. Ohama, 23 150 m. N. Kp. Bon. Cleodora. 22 v. Madras n. Perz. Golf. Cottica, 22 v. Lover n. Madeira. Castor. 23 v. Paramaribo n. Curagao. Delfland. 23 te Bahia. Danae, 24 v. Amsterdam te Kopenhagen. Dongedlik. 23 300 m. ZW. Azoren. Duivendrecht. 24 60 m. N. Trinidad. Diemerdijk, 22 v. San Francisco n. Los Angeles. F.sso Den Haag. 23 v. R'dam naar Aruba. F.na, 23 v. Aalesund te Curagao. Fjdam. 23 360 m. v. Scilly's n. Antw. Enggano, 2 nog te Basrah. Erlnna, 23 dwars Luzon. Farmsum, pass. 23 Dungeness. Friesland fSSM). 23 te Huil. Gordias, pass. 24 Ouessant. Gaasterkerk, 22« te Dar es Salaam. Gaasterland. 22 te Santos. Gooiland. 24 v. A'dam te Pto Alegre. Gouwe. 22 v. R'dam naar Santander. Grootekerk. 23 te Marseille. Garoet. 23 v. Soerabaja n. Semarang. Haarlem. 24 v. Antwerpen te R'dam. Hector, 24 v. Haifa n. Antwerpen. Helena, 23 v. Grenada naar Amsterdam. Hera. 23 v. Callao naar Huacho. Heelsum, 22 190 m. v. Bermuda n. Antw. Helicon, 23 v. La Guaira te Curagao. Iris, 22 v. Genua naar Napels. Joh. v. Oldenbarnevelt. 23 dw. Oporto. Japara (KPM), 23 te Parepare. Kertosono. 23 v. Belawan n. Port Swettenham Kieldrecht. 24 te Aden. Klipfontein. 24 te Port Elizabeth. Kota Agoeng 23 te Bahrein. Kaimana, 25 v. Ole'n Oleh te Belawan verw. Kaloekoe. 23 v. Buleleng te Soerabaja. Kota Gede, 23 v. Philadelphia te New York. Karaton, 23 v. Menado te Sian. BINNENLAND By beschikking van de minister van Economische Zaken, worden met ingang van 23 April 1952 opgeheven de vakgroepen tapijt- en cocosindutrle en brei-, tricot-, kousen en sokkenindustrie en de daartoe behorende ondervakgroepen. De politie te Franeker heeft de grossier in exportartikelen Th. van H. te Leeuwarden aangehouden, die verdacht wordt van oplich ting ten nadele van zijn compagnon. De be nadeling zou een bedrag van meer dan een ton betreffen. De actrice Kitty Knappert, die thans verbonden is aan het Vrije Toneel van ge broeders Ruys. zal het komende seizoen deel uitmaken van het Rotterdams Toneel onder leiding van Ko Arnoldi. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zal Vrijdag geen spreek uur houden. De heer D. tie Ridder te Haarlem, schrijver bij 's rijks belastingen, is benoemd tot adiunct-commies-titulair. De heer J. Krug, adjunct-commies ter belastinginspectie 2de afdeling te Haarlem, is per 1 Mei eervol ontslag verleend. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de open bare lagere school te Wijde Wormer is be noemd mej. J. Albers te Haarlem. De wethouder van Onderwijs en Be drijven der gemeente Heemstede, de heer H. J. W. B. Disselkoen. zal voortaan des Woens dags van halftwee tot halfdrie spreekuur houden. De Zaterdag in Haarlem gehouden col lecte ten bate van de stichting Samenwer kende Prot. Chr. Kinderbeschermingsorga nisaties voor de Heldringstichtingen, Hoen- derloo, Marthastichting, Ned. Mettray, Neer bosch en Valkenheide heeft f4331,99 opge bracht. Lemsterkerk, 23 te Genua. Loosdrecht, 23 v. Calcutta te R'dam. Laertes, 23 v. Pankalpinang n. Tj. Priok. Loppersum. 23 v. Bona naar Amsterdam. Lekkerkeik, 23 200 m. O. Madras. Leopoldskerk, 23 nog te Basrah. Lieve Vrouwekerk, pass. 23 Bremenhaven. Lindekerk, 23 nog te Basrah. Lissekerk, pass. 22 Ras al Hadd. Lombok, 22 nog te Calcutta. Maashaven, 22 van Rio Grande do Sul naar Buenos Aires. Maasland, 23 v. Montevideo te Buenos Aires Maas, 23 v. Valencia te R'dam. Malvina, 23 b. Curagao te Venetië. Meerkerk, 23 v. Cochin naar Bombay. Merwede, pass. 22 Scilly's. Muiderkerk, 22 te Antwerpen. Murena, 23 v. Yokohama te Miri. Malea, pass. 23 Kuria Muria eil. Manoeran, 26 v. Singapore te Makassar verw. Mariekerk, pass. 23 St. Messina n. Port Said. Marisa, 23 120 m. Z. Santo Domingo. Mentor, 24 te Volo. Mitra, 23 v. Pladju te Singapore. Molenkerk, 23 te Cotonu. Musi, 23 v. Soerabaja n. Probolingo. Nieuw Amsterdam, 22 te St. Thomas. Nigerstroom, 22 v. Monrovia n. Freetown. Noordam. 23 v. New York te R'dam. Nestor, 22 te Alexandrië. Oranjestad, 23 v. La Guaira n. Curagao. Overijsel, 23 te Genua. Ondina, 24 v. Salt End r.aar Pernis. Ovula, pass. 23 Finisterre. Ornala, 23 v. Singapore naar Miri. Ophir, 24 v. Tj. Priok te Belawan. Orestes. 22 v. Nickerie n. San Felix. Parkhaven, 23 v. Antw. n. Montevideo Poeloe Laul, 22 v. Suez naar Aden. Prins Willem III. 23 v. Bromborough te R'dam Prins Wilrm V. 22 v. R'dam naar Hamburg. Prins Alexander, 23 v. St. John n. Hamburg. Prins Johan Willem Friso. 22 v. R'dam te Bilbao Papendrecht, 23 50 m. NW. Lissabon. Paula, 23 v. Pladju naar Bangkok. Plancius, 24 v. Bali te Makassar. Polydorus, 23 te Sungeigerong. Polyphemus, pass. 22 Sabang. Prins Maurits, 23 1260 m. O. Sable. Prins Willem IV. 22 nog rede Casablanca. Rondo. 24 te Algiers. Rempang, 23 v. Amsterdam naar Curagao. Ruys. 23 v. Montevideo n. Santos. Rijndam, pass. 23 Scilly's. Reael, 23 v. Semarang n. Soerabaja. Roepat, 23 v. Aarhus naar Amsterdam. Riouw, 23 380 m. O. Bermuda. Rodas, 24 v. Kingston te Trinidad. Rotula, 22 140 m. ZO. Melbourne. Rijnkerk, 23 van Antwerpen. Sloterdijk. 21 510 m. O.t.Z. Socotra n. Spez. Salatiga, 23 v. Houston naar Rotterdam. Sloterdijk. 23 dwars Cp. Guardafui n. Suez. Straat Makassar, 22 rede Zomboanga. Salland. 23 te Hamburg. Saparoea, pass. 22 Malta. Sehiedijk, 24 v. New York te Baltimore. Sliedreeht, 23 300 m. Z. Azoren. Soestdijk. pass. 22 Malta n. Alexandri9. Stad Breda. 22 180 m. ZW. Azoren. Stad Dordrecht, 22 v. Sagunto n. Gibraltar. Stanvac Benakat, 24 te Sungeigerong. Straat Malakka, 23 nog te Sao Francisco do Sul Sunelta, pass. 22 Lands End. Swarteuhondt, 22 v. Makassar n. Donggala. Samarinda, 23 bij Cartagena n. Port of Spain- Sunetta, 24 aank. Thames n. Londen. Tarakan, 22 v. Amsterdam n. Indonesië. Ternate, 22 v. Aden. Tabinta, 23 v. Tj. Priok n. Cheribon. Tawali, 25 Port Said verwacht. Tegelberg, 24 van Zanzibar te Mombassa. Tero, 22 v. Buenos Aires n. Baltimore. TJipanas. 23 v. Singapore n. Lorenzo Marques. Tamo. 24 van Hamburg te Rotterdam Tankhaven, III, 24 te Ti. Uban. Themisto, 23 400 m. N.t.O. Bermuda. Tiberius, 22 v. Maracaïbo n. Port au Prince. Tomlni, 23 v. Antw. te Londen. Tongkol. 22 nog te Algiers. Tosari, 24 v. Cherbon te Semarang. Triton, 21 v. Maracaïbo n. Ciudad Trujillo. Tiba, 2 240 m. Z.ZO. Bahia. Titus, pass. 24 Kp. Ivi n. Tunis. Veendam. 23 pass. Sable. Van Riemsdijk, 3 te Semarang. Waterland. 23 v. Buenos Aires n. Montevideo. Weltevreden. 22 v. Bombay naar Penang. Winsum, 22 v. Antwerpen. Westerdam, 24 v. R'dam te New York. Waingapoe, 24 te Tj. Priok. Wleldrecht, 23 te Kaapstad Willemstad, 23 pass. Finisterre n. Madeira. Winterswijk, 23 dwars Oporto. TJsel, 22 te Mersin. Zaan, vertr. 24 v. A'dam 25 te R'dam verw. Zeeland (KRL), 22 v. Port Said n. Marseille. Zijpenberg, 23 600 m. Z.ZO. Bermuda. KLEINE VAART Amoudspolder, 23 v. Lissabon te Oporto. Alt. 26 v. Huelva te Middlesbrough verwacht. Badzo, 24 v. Londen te Groningen verw. Barracuda, 23 v. Waterford te Garston verw. Bianca. 22 v. Libourne n. Casablanca. Birmingham, 2 v. Harlingen n. Leith. Bree Helle, vertr. 25 v. R'dam n. Londen. Bill. 23 v. Garston te Gent. Carpo, pass. 23 Lizard n. Rotterdam. Citadel, 23 v. Antwerpen naar Strood. Cornelia b 23 v. Clvita Vecchia n. He Rousse. Cornelia b II, 24 v. Londen te Bordeaux verw. Duiveland, 22 v. Antwerpen n. Garston. ëepa, 24 nog te Hamburg, lisa, 22 v. Casablanca n. Caronte. Geert Bodewess. pass. 22 Gibraltar. Hart el, 24 v. Antwerpen te Hamburg verw. Marne. 24 v. R'dam te Hamburg. Mlrach, 22 v. Casablanca naar Nantes. Mirzam. 21 v. Casablanca naar Rouaan. Maymere, 24 v. Plymouth n. Geffle. Mizar, 22 v. Londonderry n. Whitehaven. Netta, 22 v. Port Lyau'ey naar Huelva. Njord. 24 nog te Casablanca. Norma. 22 v. A'dam te Odense. Nyënburgh, 22 v. Paskalavik n. R'dam. Prinses Wilhelmina. 23 v. Bayonne n. Londen. Prinsengracht, vertr. 24 v. Duinkerken naar Viaardfngen. Rapid. 24 van R'dam naar Amsterdam. R. P. S., 24 v. Goole te Nantes verwacht. Sirius. 23 te Duinkerken. Soemba. 22 v. Burriana naar Portsmouth. Spolanda, 23 v. Goole naar Santander. Swallow. 22 v. Mazagam naar Rouaan. Timor, 24 nog te Casablanca. Tyro, pass. 23 Brunsbüttel. Texel, 24 v. R'dam te Hamburg verwacht. Vecht, 24 v. IJmuiden te Degerham verw. Vrouwepolder. 26 v. Oporto te Antwerpen verw. Westlaan, verm. 24 v. Hamburg naar R'dam. Wiebold Bohmer, 23 v. Gandia te Nantes. SLEEPVAART Atlantis, 23 bij Takcradi. Hurnber. 23 met 2 bakken v. Bizerta n. Sfax. Noordzee, met slbt. 23 1' 36" Z. 103' 09" Oost. Oceaan, 23 v Lissabon n. R'dam voor revisie. Poolzee, 24 v. Alexander n. istanboel. Rodezee, 23 v. Jacksonville n. New Orleans. Thames, 24 te Suez. Zwarte Zee, 24 v. R'dam n. Vlissingen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3