Huisvrouwen en „gesaneerde" Velsense melkboeren Velsense afdeling van „het Genootschap jubileert Een hoofdinspecteur vertelde in Oud-Kuth. verenigingsgebouw A ut® rijles Trappenklimmen en klantenservice Stille arbeid tot heil van tientallen peuters Agenda voor Velsen ZON EN ZOMER VOOR HET KIND Twee kleuters naar het Bio-vacantie-oord „Sportief" in onderlinge strijd Velsen steunt damtournooi Finalisten voor Kennemer damtitel bekend „Spakenburg" kampioen na zege op „IJmuiden" Negenhonderd keuringen in een week „Oplossing voor Urkers in Argentinië op komst" Zeeuwen hebben hun „Zevibel" I4ST SDAG 25 MAART 1952 _5 Op het Directoraat-generaal van Scheepvaart te 's-Gravenhage heeft minister Wem- mers Maandagmiddag De Ruytermedailles uitgereikt aan vijf nieuwe „Ridders van de Zee", die door Koningin Juliana op de verjaardag van Michiel Adriaensz. de Ruyter, werden onderscheiden. Minister Wemmers speldt de heer D. Hudig, commissaris van de Koninklijke Nederlandse Stoombootmaatschappij N.V. te Amsterdam, de gouden De Ruytermedaille op de borst. Het gaat de huisvrouwen in de hoog bouw van de Rivierenbuurt in IJmuiden- Oost niet helemaal naar de zin. Zij hebben zich geïnstalleerd in hun nieuwe flats en alles loopt daar op rolletjes, tot de melk boer belt. Want dat is de enige leveran cier, die niet met zijn waar de trappen „op komt" en de litertjes voor de deuren van eerste en tweede verdieping aflevert. En als mevrouw nu net de baby aan het helpen is, of een andere urgente huiselijke bezigheid verricht, zoals de was spoelen of de keuken boenen en ze moet dan twee- en-dertig treden naar beneden en hetzelf de aantal weer naar boven, dan valt dat echt niet mee. Maar elke medaille heeft twee kanten. En wie nu de kant van de melkboer be kijkt, ziet daar de enige leverancier die huis aan huis al die trappen moet beklim men, (dit vanwege de sanering) met een vracht van minstens veertig kilo aan zijn hand. Is hij boven en vraagt hij: hoeveel HET IS ALLEMAAL ERG KLEIN EN PRIMITIEF begonnen, nu vijfenveertig jaar geleden in Velsen al was de naam fors en zwierig: „Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Gezondheidskolonies". De allereerste jaren van de af deling zijn dan ook in de nevelen der historie verdwenen en het oudste jaarverslag, dat er bewaard is gebleven, ondertekend door de secretaresse, mejuffrouw E. Groen, spreekt in steile schrijfletters van geringe maar goede werken. Want die hele zorg voor het zwakke kind, dat uit de sloppen der grote steden nodig eens moest worden opgetild naar de zon van zee en hei, is primitief begonnen ook in ons land. Al eerder hadden de Zwitsers er hun schouders onder gezet en veel later, omstreeks de eeuwwisseling begon zich ook in Nederland het begrip „vacantiekolonie" bij het publiek aan te dienen. Het is ook in Velsen eerst een schuchter geluid geweest. In het jaar 1910 bijvoorbeeld had de afdeling de imposante som van zesenvijftig gulden en vijfendertig cent in kas en zij moest daarmee maar zien, hoe ze een aantal Velsense kinderen, die het hard nodig hadden, naar buiten kreeg. Er is toen echter een mooi gebaar uit het verenigingsleven gekomen: de toneel vereniging „Vriendenkring", de dames van de mandolineclub en de IJmuider Kunst kring spanden zich er met een paar avon den voor en het resultaat werd, dat er vier kinderen een paar weken uitgezonden kon den worden, terwijl de afdeling van het Centraal Genootschap er nog een heel klein batig saldootje aan over hield ook. Sindsdien is het crescendo gegaan met de vereniging in Velsen, temeer toen het werk van het Genootschap zich in de be langstelling van het Nederlandse publiek ging verheugen en het aantal afdelingen gestadig groeide tot de bijna zeshonderd van thans. Zerhondcrd, waarvan Velsen één der oudste is. En een der actiefste, sinds jaar en dag, al hangt deze sociaal- medische arbeid niet de hele dag aan de grote klok. Namen als Pieter Vermeulen, de voorzitter in het jaar 1912-en-volgende, dr. A. M. v. d. Hart, P. E. Bos en W. H. Houwen prijkten op de bestuurslijst, het aantal kinderen dat van jaar tot jaar werd uitgezonden nam toe en het ledental steeg lAngzaam maar zeker. Tientallen kinderen Een jaar of twaalf wordt de voorzitters hamer thans gehanteerd door dr. Limborgh Meyer, de directeur van de GGD in Vel sen en onder zijn beleid zijn tientallen kin deren op indicatie van de schoolarts vele heerlijke weken lang naar een van de zes „zeehuizen" gestuurd of naar een van de zeven „boshuizen", die het Centraal Ge nootschap exploiteert. Dertien tehuizen, dertien kapitale gebou wen, waar het zwakke of zieke kind nieu we krachten opdoet, waar niet gelet wordt op afkomst, geloof of sociale omstandig heden ze kosten handen vol geld. Vooral nu er nog een extra-belasting voor de vereniging bij gaat komen in de vorm van de herbouw van het Emma- ktnderhuis aan de zeereep van Wijk aan Zee, dat tijdens de bezetting in deplorabele staat werd achtergelaten door mensen, die blijkbaar niet zoveel met kinderen op hadden. De afdeling Velsen bestaat straks vijf enveertig jaar eigenlijk géén jubileum, dat hevige aandacht verdient, ware het niet, dat de afdeling al zolang in de scha duw werkt en daar goed-doet. Zodat deze gelegenheid worde aangegrepen, om haar verdiensten eens naar voren te halen. Want verdiensten heeft ze vele. Gemeente er achter Ten eerste trof ze het met een gemeen tebestuur, dat voor elk Velsens kind, dat uitgezonden wordt, een gulden subsidie per dag uitkeert, waar dan nog eens 0.60 van de provincie en 0.30 van het rijk bijkomen. De rest, tot 3.15 moet uit par ticuliere bronnen door de afdeling zelf aan te boren geput worden en al lijkt het niet zo heel veel, een nadere kennis making van de omvang van de Velsense bemoeiingen met het Genootschap spreken andere taal. In 1925 bijvoorbeeld kon de afdeling bogen op 1707 verpleegdagen Dat wil zeg gen, dat er, bij een gemiddelde van veer tig verpleegdagen per kind, een dikke veertig kinderen werden uitgezonden naar ADVERTENTIE RIJSCHOOL REIJM UW ADRES Hagelingerweg 134 - Santpoort Tel. K 2560 - 8930 Van huis gehaald en gebracht. Dinsdag 25 Maart. Thalia, 20 uur: „Avontuur op Sumatra". Woensdag 26 Maart. Raadhuis, 14-15 uur: spreekuur wethouder van Onderwijs. Thalia, 20 uur: „Avontuur op Sumatra". Rex, 20 uur: „Verboden liefde". de diverse herstellingsoorden en kinder tehuizen. In 1950 was het aantal door Vel sen bekostigde verpleegdagen opgelopen tot 2286 ruim vijftig kinderen, die veer tig dagen lang de zegen van de zon en een verantwoorde medische bijstand genoten. Amsterdam doet het minder Velsen slaat een goed figuur, want als we de cijfers van Amsterdam er naast leg gen, blijkt, dat de hoofdstad, die toch on geveer zestien keer zo groot als Velsen moet worden geacht, 524 kinderen uitzond voor het Centraal Genootschap (dus ex clusief de peuters, die door andere orga nisaties werden geplaatst), wat in verhou ding tot Velsen 800 „had moeten zijn". Maar Velsen kan met ons aller steun, nog meer doen. Het gaat om het kind, de mens van de toekomst. Als er straks voor het Centraal Genootschap lootjes worden verkocht, een actie, die al enige tijd gaande is als onderdeel van de jubileum-propa- ganda in de gemeente, Weet u nu tenminste zeker, dat het geld in goede handen komt. In de geopende, blije handen van het Vel sense kind. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Stichting „Bio-Vacantie-oord" heeft het bestuur een jubileumgroep samenge steld van kinderen uit alle delen van Ne derland. De Stichting heeft zich ten doel gesteld zwakke, behoeftige kinderen uit heel Nederland naar het vacantie-oord „Russenduin" te Bergen aan Zee te zen den, ongeacht religieuze of politieke ge zindheid der ouders. Hoewel de Stichting de kinderen in provinciale groepen naar „Russenduin" laat komen, wordt thans ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan een algemene groep geformeerd. Voor een ver blijf van zes weken in Bergen aan Zee vertrekken op Donderdag 27 Maart ook uit IJmuiden twee kinderen. Bij de damclub „Sportief" gaat in groep A J. Jonker nog steeds aan de kop; zijn rivaal J. Slager moest 1 punt afstaan aan A. Ras, maar W. 't Hart komt hem nu naderbij. De uitslagen van Vrijdag waren: Groep A: J. JonkerJ. de Ruiter 20; J. de BoerC. Buys 11; A. Ras—J. Slager 11; W. 't HartP. Bakker 20; E. Ras—W. Hoefakker 11. Groep B: P. SchaapK. Lichtendahl 20; A. v. d. HarstE. H. Ras 20; Kofferman P. Westervval 0—2; W. J. Post—C. van Os 20; H. Dijkhuizenvan Rooyen 11; E. Wijker—A. Out 2—0: Menger—H. Out 1—1. Groep C. Kwartet-wedstrüden: J. Keur J. Bos 02; J. DuinJ. Lichtendahl 02; J. GroenC. Wortel 11; C. MartensJ. Reys 2—0. De heer P. J. Lans, hoofdinspecteur van politie te 's-Gravenhage,die Maan dag in het Oud-Katholiek verenigings gebouw een causerie hield voor de Oud-Katholieke Besturenbond en de afdeling „Oud-Katholiek Ondersteu ningsfonds" had met zijn voorgaande lezing over de kinderpolitie blijkbaar zulk een goede nasmaak aohtergelaten, dat de belangstelling ditkeer zeer groot was. Nadat hij en de talrijke aanwezigen door de heer W. D. Wil jouw waren begroet, leidde de heer Lans ziin onderwerp „De hoofd inspecteur vertelt" in. De aanwezigen werd een blik gegund in de diverse politie onderdelen van een grote stad als Den Haag. Ten aanzien van de straatsurveil lance en de verkeersdienst gaf de heer Lans aardige beschouwingen over hun belang rijkheid, büvoorbeeld bij de opening van de Staten-Generaal en op andere Haagse hoogtijdagen, die büzonder veel maatrege len vergen. De mobilofoon en telexdienst zijn uiterst belangrijke hulpmiddelen in de politietaak. Hij liet verder met geestige voorbeelden zien hoe vele misdadigers een „vaste" wijze van werken hebben, wat de opsporing vaak vergemakkelijkt, waarnaast voorts de foto. dienst en de kwartslamp vele vervalsingen aan het licht brengen of sporen in de zaak openbaren. De ogenschijnlijk niets betekenende straatsurvèillance noemde spreker van het grootste gewicht. Hoewel zij de kostbaarste tak van dienst is, moet ze als de beste worden omschreven, omdat een straatsur veillant altijd iets ontdekt, dat afwijkt van het „gewone" en derhalve^preventief kan werken. Tenslotte kwam „de grote misdaad" aan de beurt. De befaamde in 1939 door een korporaal bedreven moord op een veekoop man uit Leidschendam bracht na bijzonder veel en moeizaam werk onder grote verant woordelijkheid voor de juistheid van de verkregen inlichtingen de dader levenslang in de cel. De inlichtingen leidden boven dien tot een andere verdachte, die nog twee jaar te goed bleek te hebben. De werkelijke dader, die zich door een wasnummertje in zijn kleding verried, dat in Rotterdam was opgespoord, bekende zijn lugubere daad eerst in 1949, dus tien jaar later. Beter was de ontknoping van een „afgesneden men senhand met een stuk pols" in een kolen bergplaats, die afkomstig bleek te zijn van een medisch student, die het geval uit een snijkamer mee naar huis had genomen. Een „inbraak" wegens vergeetachtigheid van een tramconducteur, die zijn kaarten had vergeten en derhalve een gehaaste greep in zijn linnenkast had gedaan, was een ander voorbeeld van grappige verwikkelin gen. De heer J. Zwart maakte zich ten slotte de tolk van de aanwezigen, toen hij de heer Lans dankte voor zijn boeiende causerie. Kerk in Wormer aanbesteed Zaterdag geschiedde de onderhandse aanbesteding van een kerkgebouw met vergaderzalen te Wormer voor de Gere formeerde gemeente volgens de besteks plannen van de IJmuidense architect Ant. ten Broeke. De uitslag van de aanbesteding luidt: hoogste inschrijver A. Meinema te IJmuiden 85.250,laagste A. Hondema te Krommenie 69.380, mevrouw?, dan heeft mevrouw in negen van de tien gevallen juist die dag een fles koffiemelk nodig of een flesje room, ter wijl ze anders een liter melk in hgar melk koker laat storten. Gevolg is, dat de melk boer al die trappen weer af moet om het verlangde te halen. Mevrouw nummer twee, voor wie hij „en passant" maar fles sen meebracht, convenieert dit helemaal niet, zij moet toevallig tien eieren hebben. En de melkboer sjokt de strappen maar weer af om het gevraagde uit zijn kar op te diepen. „Dat kost me mijn gezondheid" klaagt de man en zo heel ver is hij niet mis, want één van de melkleveranciers heeft, na drie maanden op een dergelijke manier in de Lange Nieuwstraat zijn klan ten te hebben bediend, op doktersadvies reeds om een andere wijk moeten vragen. Voor deze redenering is derhalve ook wat te zeggen. Inmiddels hebben de meest doortasten de huisvrouwen er al een oplossing op ge vonden. Sommigen laten een mandje aan een touw neer zodra de melkboer belt, waarin een briefje ligt met hetgeen zij behoeven er op genoteerd. Anderen deponeren lege flessen en een briefje in de vensternis van de beneden hal. De melkboer zet het gewenste neer en mevrouw haalt het „te harer tijd" bin nen. Beide categoriën zijn met deze „organi satie" gebaat en het gezegde de klant is koning, houdt ook weer niet in dat de leverancier slaaf moet zijn (zeggen de melkslijters). Twee honderd gulden uit de gemeentekas Het ligt in het voornemen van de Ko ninklijke Nederlandse Dambond om in het Olympisch jaar een tournooi om het we reldkampioenschap darnrpen te organi seren. Er bestaat vrij grote zekerheid, dat de volgende landen zullen zijn vertegenwoor digd: België, Canada, Frankrijk, Israël, Italië, Polen, Zuid-Afrika, Zwitserland en Nederland. Het bestuur van de K.N.D.B. heeft tot verschillende gemeentebesturen het ver zoek gericht om, teneinde de hoge kosten van het tournooi te bestrijden, deel te ne men in het wedstrijdfonds. In de gemeen ten, welke deelnemen, zullen enkele par tijen van dit tournooi worden gespeeld. Gezien de belangrijke plaats, welke het dammen in het sportleven in onze ge meente inneemt, achten B. en W. het ge wenst, aan de totstandkoming van dit in ternationale tournooi mede te werken. B. en W. stellen daarom voor, aan de bond voor het bovenomschreven doel een bedrag van f 200 beschikbaar te stellen en daartoe vast te stellen een wijziging van de ge meentebegroting voor 1952. De finalisten voor het damkampioenschap van Kennemerland zijn nu bekend: twee leden van DCIJ, Posima en v. Straten zullen met II. Willemse (St. Bavo) en P. Hcllen- berg (VKD) spelen om de hoofdklasse tl lel, waarvoor de finale binnenkort zal beginnen. Voor de eerste klasse hebben A. de Zeeuw en Sprenkeling beiden lid van St. Thomas te Castricum al tegen elkaar gespeeld. De partij werd door Sprenkeling gewonnen. Verder komen nog in de eerste klasse J. Kroon (Oosterkwartier) en N. M. Oud (St. Bavo) tegen elkaar uit. In de tweede klasse komt C. Ory (St. Tho mas) in de finale, en A. v. Duyn heeft met 10 punten uit 7 partijen in het district Haar lem de leiding. In de derde klasse wist de DCIJ'er Evert Schadé het kampioenschap van Kennemer land te winnen en in de jeugdgroep hebben Roos en Klaus (Beverwijk) en H. Langbroek en A. v. d. Steen (DCIJ) zich in de finale geplaatst; L. Fopma (Kijk Uit) en H. Beliën (St. Bavo) completeren deze jeugdfinale. De kampioen van de hoofdklasse en die van de jeugdgroep, gaan spelen om het kampioenschap van Noordholland. Beslissmgsmatch Yme de JongB. Dukel. Heden, Dinsdagavond spelen De Jong en Dukel bij .DCIJ de eerste van de drie vast gestelde beslissingspartijen en Woensdag avond wordt in Beverwijk de tweede partij gespeeld. De winnaar van deze match komt uit in de finale om het damkampioenschap van Ne derland. Van het resultaat van de wedstrijd Spa kenburg—IJmuiden hing voor beide partijen veel af. Het is Spakenburg gelukt na een fraaie strijd met 31 te zegevieren en daar mede het afdelingskampioenschap te beha len. Ondanks het feit dat IJmuiden heeft verloren is de beslissing in de onderste regio nen gevallen: SIZO verloor thuis met 31 van SNL en degradeert naar de vierde klasse. Spakenburg—IJmuiden is een aantrekke lijke wedstrijd geworden, waarin Spakenburg voor de rust met de wind mee het meest in de aanval was. Maar de gevaarlijke midden voor Heinen kon niet tot schieten komen, daar Wielinga hem geen seconde vrij liet. Het eerste doelpunt was 'n hard ingeschoten bal, welke van richting werd veranderd, het tweede was een prachtig schot van Korlaar. Na rust deed IJmuiden verwoede pogingen de achterstand te verkleinen en na 20 mi nuten zag Wapenaar zijn kans schoon: 2—1. IJmuiden vocht verbeten door maar aan de andere kant bracht De Roos vijf minuten voor tijd de stand op 3—1. Overige uitslagen: Kennemerland 2—IJmui den 2 20; Kennemerland 6IJmuiden 5 5—0. Junioren: VEW a—IJmuiden a 0—5; SIZO aIJmuiden b 54. Aspiranten: Kennemers b—IJmuiden a 1—0; Kennemers c—IJmuiden b 10. SVIJ 2 heeft kampioens-aspïraties Door in de laatste wedstrijd met 8—2 te winnen van DSK 3, zal SVIJ 2 met TZB 1 in een beslissingswedstrijd uit moeten maken wie zich kamoioen van de vierde klasse D van de HVB kan noemen. Het derde elftal verloor met 42 van DSB 2 en het vierde keerde met een 41 overwinning uit Vijf huizen terug. Het vijfde elftal, danig verzwakt, moest een 4—0 nederlaag incasseren tegen Voge lenzang 3 en de junioren leden een 42 ne derlaag tegen WH. De SVIJ-ploegen hadden dus geen beste Zondag. Komende Zondag speelt SVIJ uit tegen Geel Wit en dan moet er beslist ge wonnen worden om niet achterop te komen bij v, Nisoeh. Bovendien zal de wedstrijd SVIJDSB (uitslag 33) opnieuw worden vastgesteld, omdat DSB met een onrecht matige speler uitkwam. De laatste twee wedstrijden zijn dus van groot belang voor het behoud van het tweede klasserschap van de HVB. rpOOOOCOOOOOOCCCOCCOOCCOOOCOOCOOCCCCOCOOCOOOCCCOOCCCOCCOf De administratief ambtenaar van het Staatsvissershavenbedrijf, de heer P. Toornvliet laat deze week het hele in IJmuiden aanwezige rijkspersoneel door de handen gaan" althans hun namen. Naast zijn gewone werk is hij namelijk sinds 20 Maart en tot de 27e bezig met de omvangrijke administratie van allen, die door de artsen van het Centraal Bureau voor medische keurin gen worden ..doorgelicht" een werkje, dat bijna negenhonderd namen met zich brengt, omdat ook de gezinsleden van cle rijksambtenaren worden doorgelicht. Deze omvangriike keuring, die straks gevolgd wordt door de nog grotere door lichting van de hele gemeente Velsen gebeurt op de tweede verdieping van het hoofdgebouw van het IJmuidense Staatsvissershavenbedrijf, waar de se cretaresse van de Scheepvaartinspectie, mejuffrouw C. Seyffert haar zorgen over de vrouwelijke „slachtoffers" laat gaan. Met het tem.po van thans denkt men op de vastgestelde datum Donderdag 27 Maart gereed te komen. Verkeersboekjes voor scholieren Ter bevordering van het verkeersonder- wijs achten burgemeester en wethouders het gewenst, ten behoeve van de leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klassen der openbare en bijzondere lagere scholen exemplaren beschikbaar te stellen van het bekende „Verkeersboekje voor de jeugd". Benodigd zijn hiervoor 2850 exemplaren k f 1.25, zodat de aanschaffing een bedrag van f 3562.50 zal vorderen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor voor liet bovenomschreven doel een crediet van f 3562.50 te verlenen. Maquette op haar definitieve plaats De maquette yan de Velsense verkeers politie, die voor het verkeersonderwijs van grote waarde zal blijken te zijn, is nu in de daartoe bestemde ruimte, in de kelder van het politiebureau aan het Tiberiusplein ge ïnstalleerd. Niet alleen het onderwijs aan schoolkinderen zal met behulp van deze miniatuur-stad gegeven worden, maar men overweegt bovendien op den duur chauf feurs via deze maquette verder op te lei den in de niet zo heel gemakkelijke „ver- keers-kunst". In het programma van het verblijf van Koningin Juliana en Prins Bernhard in de Verenigde Staten is ook opgenomen ec.: bezoek aan de Ford-fabrieken in Detroit.Dit bezoek is vastgesteld op 15 April. Groot-Detroit is het centrum van de Ameri kaanse automobielindustrie. Er wonen ongeveer drie millioen mensen en er zijn niet minder dan vijfentwintig honderd fabrie ken die automobielen of onderdelen voor deze voertuigen vervaardigen. De auto-industrie is de omvangrijkste van aiie industrieën in de Verenigde Staten en meer dan de helft van die nijverheid is geconcentreerd in het gebied van Detroit. Over zichtsfoto van de Ford-fabrieken in Detroit waar 140.000 arbeiders werken. Op de voorgrond de Ford-haven, ivaar de ertsen aangevoerd worden. Langs de haven de opslagplaatsen voor ertsen en kolen. Daarachter de krachtbron van het gehele be drijf, de electrische centrale met het ketelhuis en een woud van fabrieksschoorstenen. Besommingen. IJM6 Norma f 24.000, IJM32 Elie f 16300, VL142 f 4440, R09 f 3300, ROl f 2600, IJM284 f 1500, KW29 f 3690, KW28 f 2310, KW91 f 2210, KW107 f 2170, KW104 f 1590, KV/17 f 2000, KW12 f 720, KW108 f 2190, KW98 f 2080, KW26 f 2700, KW64 f 2830, KW162 f 2390, KW 166 f 2220, KW 169 f 1920, KW69 f 2160, KW68 f 1570, KW65 f 4090, KW59 f 1319, KW45 f 2460, KW22 f 2610, KW130 f 1710, KW95 f 1760, KV/57 f 6150, KW7 f 9150, KW47 f 3200, KW83 f 738, KW170 f 2760, KW50 f 1740, KW44 f 3860. KW16 f 2550, KW161 f 1770, KV/39 f 2660, KV/40 f 76*0, KW227 f 1080, KW21 f 1296, KW27 f 1600, KW 210 f 1540, KW34 f 2370, KW10 f 3020, IJM53 f 1750, IJM277 f 1770, IJM52 f 1610, IJM276 f 1490, IJM218 f 1120, AN18 f 2200, AN17 f 1800, KW94 f 1930, KW133 f 1780, KW77 f 1580, KW30 f 1060, BU33 f 1970, 1 trawler met f 19900. Kabeljauw liet zich niet weggeven. De prijzen, die aanvankelijk Maandagmorgen voor de stijve kabeljauw werden gegeven, zagen er niet veelbelovend uit: hooguit f 47 tot f 50 per 10 stuks. Al gauw bleken de eerste kopers evenwel de goedkoopste regels te hebben ingepikt. Want korte tijd daarna brachten dezelfde soorten niet min der dan f 85 tot f 90 en zelfs f 100 op en stegen de kisten van f 70 tot f 105. De weinige tong vond goed aftrek, zodat de koers geleidelijk opliep. De lappen haalden makkelijk de f 2.70 en de grove slips deden ruim f 1.65 per kilo. Met de weegtarbot wou het nog niet erg. Wel lagen de prijzen ongeveer 20 tot 25 cent per kilo hoger, maar f 1.75 tot f 1.80 was in verhouding tot de prima kwaliteit aan de lage kant. De schol en vooral daarvan de Noordkwaliteit kreeg een beste prijs: grote en grootmiddel noteerden f 70 tot f 65 en de schol deed van 40 tot f 35. De drietjes bleven genoeg lijk ver boven de opvanggrens hangen met f 13 tot f 15 per kist en de wijting kon het als gevolg van de grote aanvoer niet ver der brengen dan tot f 14 voor de grove en f 11 tot f 10 voor de kleintjes van de log gers. Voor de rest bleef de markt ongeveer gelijk aan die van Zaterdag. Vandaag en morgen. Behalve een paar loggers, die van Maandag bleven over liggen, was er vandaag geen aanvoer. De trawlers „Antje", „Mary" en „Haarlem", die van de oudste vertrekdatum zijn, had den nog geen plannen om te markten en gaven bericht pas Woensdag te zullen ko men. Geen dezer schepen liet echter nog een vangstopgave horen. Redelijke reizen. De trawlers kwamen gisteren aardig aan hun trek: de topscorer werd de ..Norma Maria", die f 24.000 in een dertiondaagse reis bij elkaar wist te vissen. Hierop volgde de „Vios", die f 20.000 maakte eveneens voor een dertien- daagse trip en de „Eli Chénévière" met f 16.000 voor een 12-daagse reis. De log gers, die in doorsnede voor weekreizen vrij hoog lagen, boekten f 2000 tot f 3500 per schin met uitzondering van de KW 37 die f 6800 besomde. In en uit. Maandag binnen: SCH. 1; UK 203. 32: GGY 179. Naar zee: IJM 226, 249. 262: BR 7, 58. 46. 241. 239. 206. 202, 215: VD 68. C G. 1; UK 200, 75, 86, 90. 215, 77. 93. 99; KW 78 125. 47: EH 20: AM 18; UK 18. 47. 114. 172. 78. 98; BR 5, 53. 28; IJM ?A0. KW 89; I.TM 227, 11; VD 9: SCH 1: IJM 230. 213: KW 35. 128. 189; IJM 20; AM 16: UK 203: IJM 27; VD 60; KW 54, 84; YE 93: KW 147 en de KW 166. Op wacht. De kotter RO 2 die Maan dag al binnen lag met 500 kilo tong, 30 manden schol en 30 kisten diversen, zal niet vandaag maar morgen lossen. meent Nederlands legatielid in Mar del Plata De burgemeester van Urk, de heer G. Keyzer, heeft in Mar del Plata een onder houd gehad met de heer G. Iseghem, de Belgische reder, bij wie de Urker vissers in Argentinië in dienst waren. Zoals be kend weigeren de Urkers om godsdienstige redenen op Zondag te werken. Zij zijn op het ogenblik gehuisvest in de gebouwen van de/ Belgische maatschappij, die hun toestaat in de stad te werken onder meer in een visconservenfabriek in af wachting van een definitieve oplossing. Volgens een vertegenwoordiger van de Nederlandse legatie in Argentinië is het probleem niet ernstig en rechtvaardigen de tot nog toe gevoerde besprekingen de ver wachting, dat een oplossing niet lang op zich zal laten wachten. De burgemeester van Urk vertrekt waar schijnlijk naar Buenos Aires, om met per sonen uit het Nederlands-Argentijnse zakenleven de moeilijkheden te bespreken, waarin de gezinnen der vissers in Neder land zich door het geschil bevinden. Opvolgster van de Stichting Zeeuwse visserijbelangen" Onder de naam „zevibel" is in Goes een nieuwe Zeeuwse visserijvereniging opge richt, waarmee aan het werk van de „Stichting Zeeuwse Visserijbelangen", die in 1948 te Middelburg het levenslicht zag, een eind is gekomen. De nieuwe vereniging, opgericht „tot bevordering van de belangen der Zeeuwse vissers", zal op eigen benen móéten staan en kan niet meer rekenen op de financiële steun van gemeenten en provincie, zoals de vorige stichting. In het bestuur van de „Zevibel" hebben zitting de leden van de vroegere adviescommissie onder voorzit terschap van drs. A. L. S. Lockefeer uit Hulst, die al voorzitter was van het dage lijks bestuur van de vroegere Stichting. De voorzitter heeft er in een bijeenkomst op gewezen, dat ieder individueel lid is van de vereniging zonder plaatselijk ver band. Gewone leden zijn de dragers van eigen bedrijfsrisico, de ondernemers dus. Bijzondere leden zijn personen, die als „deelvissers" bij gewone leden werkzaam zijn. Ze hebben weliswaar geen stemrecht maar mogen wel aan de discussies deel nemen. Het bestuur bestaat uit de heren D. v. d. Berg, Bruinisse; B. W. Schot, Zierikzee J. Bal te Tholen; J. v. d. Heyde te Nieuw Namen; J. Barbe te Phillippine; K. Bom te Ierseke; P. de Baere te Breskens; J. van Beizef te Arnemuiden en drs. Lockefeer (voorzitter). Burgemeester A. C. Willimsen van Ier seke, die gekozen werd als secretaris-pen ningmeester nam de benoeming aan onder voorwaarde, dat hij zo spoedig mogelijk zou worden vervangen. I

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7