Tunesische premier en drie ministers in arrest Westelijk antwoord aan Sovjet- Unie sluit de deur niet Weerbericht Eisenhower eind Mei naar huis Haarlems Dagblad België kocht 500 ton Deense boter Invloed op Amerika Staat van beleg in Tunis Tevoren eiste Franse resident-generaal het aftreden van de regering De oud-nazi's in Hallsteins ministerie in de meerderheid Thans 45 slachtoffers van vliegtuigramp Conferentie over het „Groene Plan" geopend Het woord is aan Vijfendertig arbeiders in Napels omgekomen Straaljager verongelukt Bloedige relletjes in Mexicaanse stad Grünther getuigde voor Huiscommissie „Allen gezuiverd" Malan's aftreden in het Hogerhuis geëist De Duitse arts Schaumberg hedenmorgen overleden Ontploffing in tunnel Panmoendjom Nieuwe abonnés GRATIS Vijfduizend militaire auto's uit Amerika Nederlands protest te Brussel „Strijdig met de geest en de letter van de Benelux-overeenkornst" Piloot omgekomen Geen leger, vloot of luchtmacht voor een verenigd Duitsland Koude weer houdt enkele dagen aan 66e JAARGANG No 220 Bureaux: Kennemerlaan 154, Te'sf. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terrasweg47,Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingenl5295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 26 MAART 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 73 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE VRAAG hoe men de invloed van Amerika op Europese landen kan be antwoorden met sterke Europese invloed op Amerika is in Engeland aan de orde van den dag. Geen wonder dat vooral de Engelsen zich daarop toespitsen. Zij hebben wereldmacht bezeten; zij vormen nog steeds het centrum van een Gemenebest dat zich zoals dat vroeger sierlijk placht uitge drukt te worden over de gehele aardbol uitstrekt; zij zijn niet gewillig in de aan vaarding dat dit geen wereldmacht meer zou zijn. Ten tijde van Churchill's bezoek aan Washington is dat opnieuw gebleken: men had het toen in Engeland telkens over besprekingen op grondslag van gelijkheid, al maakte dat de indruk van een wens droom. De Amerikaanse journalist James Barrett Reston, wiens beschouwing over moderne diplomatie in de New York Times wij in een vorig nummer hebben geciteerd, heeft wel het een en ander bijgedragen tot ver levendiging van de discussie. Niet alleen in Engeland. Reston, winnaar van de Pulitzer Prize voor journalistiek in 1945, is nu 43 jaar oud. In Engeland zijn belangrijke op merkingen over het onderwerp gemaakt door Sir Hartley Shawcross, die Attorney- General is geweest in de Labour-regering. Sir Hartley is nog geen 50. Deze vermelding van leeftijden heeft belang. Zij duidt immers aan, dat mensen aan het woord zijn die niet tot de oude generatie van diplomaten en politici behoren, die met hun gedachten nog in vroegere opvattingen en gebruiken vastzitten. Dit zijn mannen die na de oorlog voor het eerst aan het woord zijn gekomen en met meer onbevangen heid tegenover een nieuwe ontwikkeling van zaken staan. Zoals dat bijvoorbeeld ook het geval is met Spaak en als regel niet met de oude politieke leiders en publicisten, die de zeventig naderen of die overschreden hebben. Reston heeft dan ook ronduit ge zegd dat de oude diplomatieke opvattingen over interventie en non-interventie zich in de zaken van anderen mengen of zich daarvan welbewust onthouden ver ouderd zijn. De Verenigde Staten hebben sinds de oorlog veel gedaan, dat niet zou zijn geduld volgens de opvattingen van de negentiende eeuw. Gevallen in Italië, Frankrijk en nu pas weer Griekenland heb ben getoond, dat zij niet direct tussen beide komen maar door ambassadeurs doen weten, dat de Amerikaanse hulp aan het betrokken land zou kunnen ophouden als een bepaald beleid niet wordt gevolgd. Bij de vorming van nationale legers en het opstellen van begrotingen zaken die vroeger als zuiver binnenlandse aange legenheden beschouwd werden wordt het land, dat een groot deel van de dollar hulp verstrekt, „soms tegen zijn zin hoe langer hoe meer betrokken in aangelegen heden van staten, die het niet altijd be grijpt". Ik zet deze woorden van Reston tussen aanhalingstekens; zij vormen wel de kern van zijn betoog. Dat Amerika tegen zijn zin in die zaken betrokken wordt is natuurlijk in zoverre juist, dat het makke lijker zou zijn als dat niet nodig was. Dat Amerika die zaken niet altijd begrijpt houdt een erkenning van Amerikaanse zijde in (de New York Times is een der belang rijkste dagbladen) die aandacht verdient. Ongelukkig genoeg, zegt Reston, wordt nog altijd de taal van de oude diplomatie ge bezigd voor een toestand, die nieuw is. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt eenvoudig dat hetgeen de Ver enigde Staten doen geen interventie is. Want niemand behoeft zich eraan te storen. Als men geen deel wil nemen aan het pro gram voor wederzijdse veiligheid kan men er buiten blijven. Maar dit schijnt nooit te zijn uitgelegd in bewoordingen, die de bondgenoten der Verenigde Staten kunnen begrijpen. Met deze zin, niet zonder humor, niet zonder diplomatie en niet zonder critiek, besluit Reston. Er is wel aanleiding toe. De Engelse oud minister Aneurin Bevan, aanvoerder der „Labour-rebellen", heeft een nummertje krasse podium-taal weggegeven waarin hij betoogd heeft dat de Amerikaanse fiscale en economische politiek West-Europa meer schade doet dan Stalin het ooit zou kunnen toebrengen. Dit is onbeheerst doorslaan. Maar hij heeft eraan toegevoegd dat Enge- lands stem duidelijker moest worden ge hoord in de „Raden der Wereld" en ge vraagd: „Waarom spreken wij geen ronde taal tot de Amerikanen?" De Observer heeft daarop geantwoord: omdat wij ons geen breuk met Amerika kunnen veroor loven en omdat er geen Raad der Wereld bestaat waarin wij een gemeenschappelijk toekomst-beleid zouden kunnen bespreken inplaats van onze critiek (achteraf) te doen horen op een Amerikaans beleid dat al is vastgesteld. Dit invloedrijke blad erkent het dus dit maal duidelijk genoeg: men verkeert niet op voet van gelijkheid. Het voegt eraan toe dat een sterke stroom van ergernis jegens de Verenigde Staten zich sinds enige jaren in het Engelse openbare leven doet gelden, zij het dan onder de oppervlakte. Als een onderstroom. Als Bevan nu maar middelen tot vei'betering voorstelde zou het niets tegen zijn betoog hebben. Maar hij doet geen oplossingen aan de hand. Hij heeft dat overgelaten aan „zijn minder uitbundige collega" Sir Hartley Shawcross, die te St. Helens heeft gezegd dat Amerika alleen be- invloed zou kunnen worden in een veel nauwer gemeenschap dan de Noord-AtJlan- lische Verdrags Organisatie (N.A.V.O.). Die losse organisatie lijdt aan het gebrek dat de sterkste mogendheid, Amerika altijd haar wil kan opleggen als zij dat wenst. De kleinere mogendheden moeten zich hetzij onderwerpen, hetzij zelfmoord plegen door het verdrag op te zeggen. Ofschoon Ameri ka tact en reserve heeft getoond bij het toepassen van zijn overwicht veroorzaakt het feit alleen, dat dit bestaat reeds span ning en ergernis. Het middel ter verbete ring is dat politiek beleid niet langer in nationale afzonderingen wordt ontworpen en dan in grote trekken „gecoördineerd" door de N.A.V.O., maar in een werkelijk internationaal kader wordt ontworpen om aan internationale behoeften te voldoen. Alleen in een Unie van dien aard zal het sterkste argument instede van de sterkste macht over politiek beleid kunnen beslis sen. Verleden week is op deze plaats uiteen gezet hoe internationale ambtelijke licha men buiten parlementaire controle een boven-nationaal bureaucratisch gezag zijn PARIJS (Reuter). De Tunesische pre mier Tsjenik en nog drie Tunesische minis ters zijn Dinsdagavond door de Fransen ge arresteerd, aldus te Parijs ontvangen be richten. Tevoren had de Franse resident- generaal, De Hautecloque, het aftreden van de Tunesische regering geëist tijdens een onderhoud met de Bey van Tunis. Alle leden van de regering-Tsjenik waren bij het onderhoud aanwezig. Het kabinet telt leden van de nationalistische Neo- Destoer partij. De resident-generaal verklaarde, dat Frankrijk niet langer bereid is te onder handelen met de Tunesische regering, die volgens hem in de afgelopen zes maanden slechts tweemaal bijeen is geweest. „Het is zeer moeilijk te onderhandelen met een regering, die in feite, zo niet met opzet, onrust in Tunesië heeft verwekt, welke nadelig was voor het land," aldus De Hautecloque. Salah Ben Yoessef, Tunesisch minister van Justitie, die thans te Parijs verblijft, heeft in een telegram bij president Auriol geprotesteerd tegen de Franse stap. De Bey van Tunis deelde de Franse resi dent-generaal mee, dat hij tijd nodig had om de Franse verklaring te bestuderen, en dat hij zijn ministers had ontboden in de hoop voorstellen voor hervormingen te zul len ontvangen. Na een bespreking van twee uur met zijn kabinet heeft de Bey Dinsdagavond een nota naar de residentie van De Hautecloque gezonden. De inhoud van de nota is niet bekend gemaakt. De benoeming van een nieuw kabinet zou onderworpen zijn aan goedkeuring door de Franse resident-generaal. Incidenten In Zuid-Tunesië is bij Gabes een auto beschoten. Voorts hebben onbekenden te Gafsa schoten gelost op het huis van een vooraanstaande Tunesiër. Bij geen dezer aanslagen vielen slachtoffers te betreuren. In Tunis heeft de politie een aantal per sonen, verdacht van aanslagen en sabotage, gearresteerd. Voorts heeft in Tunis een ge rechtshof 17 personen veroordeeld tot ge vangenisstraffen variërend van drie maan den tot twee jaar wegens verboden wapen bezit. In geheel Tunesië Is de censuur weer ingesteld. Schade Volgens gepubliceerde cijfers hebben Tunesische saboteurs tussen 14 Januari en 24 Maart 67 woonhuizen, zes hoofdleidin gen van de watervoorziening, 11 transfor mators, 11 telefooncellen, 22 bruggen, een Volgens de „New York Times" heeft generaal Eisenhower zijn hoogste mede werkers doen weten, dat hij de parafering van het verdrag voor een Europees leger als het allerbelangrijkste punt op zijn militaire agenda beschouwt. De generaal zou de parafering tegen één Mei willen zien als uiterste datum. Deze datum, zo vervolgt de „New York Times", wordt met belangstelling be schouwd, daar de generaal na de parafe ring niets meer zou kunnen doen de rest zouden de Europese landen zelf moe ten doen. In welingelichte kringen te Parijs, ver klaart men, dat generaal Eisenhower de volgende maand zijn aftreden bekend zal maken en naar Amerika terug zal keren, doch niet voor 11 April. Zijn vertrek zou in het laatste deel van Mei vallen. De stafchef van generaal Eisenhower, Grünther, heeft voor de Amerikaanse Huiscommissie voor Buitenlandse Betrek kingen verklaard, dat de Sovjet-Unie haar leger moderniseert en thans het beste leger ter wereld heeft. Zij heeft ongeveer 20.000 vliegtuigen voor de operatie en ongeveer 4.000 straal vliegtuigen. Wat de marinestrijdkraebten betreft heeft de Sovjet-Unie zich meer geconcen treerd op de onderzeeërs, waarvan zij thans naar schatting ongeveer 300 telt. De Europese defensie, zo vervolgde de generaal, heeft thans een stadium bereikt, waarin, naar zijn mening, de mannen van het Kremlin niet tot een aggressie in Europa zullen besluiten. Grünther zeide geen „absoluut betrouw bare inlichtingen" te bezitten of de „satel lieten" van de Sovjet-Unie bereid zouden zijn voor het Kremlin te strijden. Wel heerste er in brede kringen ontevreden heid. „Ik hoop dat wij hiervan voordeel zullen trekken en de hoop op vrijheid voor deze landen levend kunnen houden." gaan vormen, dat niet democratisch houd baar is. Ge ziet uit deze Amerikaanse en Engelse beschouwingen de behoefte om de werkelijke toestand vast te stellen naar vo ren treden. Ge hoort van de Amerikaan de erkenning dat Amerika de zaken, waarin het zich tegen zijn zin moet mengen vaak niet begrijpt. En van de Engelse oud minister de erkenning: wij moeten een nauwer eenheid scheppen. Ja, van een En gelse oud-minister! En ge herkent hierin, ondanks alle tegen slag en teleurstelling, het feit dat men toch in de richting van Unie (Europese en Noord-Atlantische) wordt gedreven. R. J* pompstation, een waterreservoir, zes palen van het laagspanningsnet, 646 telegraaf palen en 608 olijfbomen vernield of bescha digd. Door saboteurs zijn tien burgers en negen leden van politie en leger gedood. De resident-generaal heeft voor de radio een oproep gericht tot het Tunesische volk. Hij zeide hierin onder meer, dat hij de Bey verzocht had een premier te benoemen „ten einde tot een eerlijke samenwerking met Frankrijk te geraken. Tsjenik heeft een vijandige houding aangenomen, welke niet in overeenstemming was met de vriend schappelijke samenwerking van de laatste 70 jaar en de hechte banden van vriend schap tussen de dynastie van de Bey en de Franse regering", aldus De Hautecloque. In het gehele protectoraat is thans de staat van beleg afgekondigd. BONN (Reuter) Vijf-en-zestig pro cent van de leidende functionarissen van het West-Duitse ministerie van Buiten landse Zaken bestaat uit oud-leden van de nazi-partij, aldus heeft het hoofd van het ministerie, prof. Hallstein, te Bonn tegen over journalisten verklaard. Hij waarschuwde echter voor „haastige critiek" op de personeelspolitiek van het departement. De functionarissen waren niet slechts door Duitse, doch ook door geallieerde autoriteiten op hun nationaal- socialistische gezindheid onderzocht. Prof. Hallstein noemde het „een Duits noodlot", dat het ministerie van Buiten landse Zaken zoveel oud-nazi's bevat. Nu de denazificatie afgelopen is, zou iedere regering oud-partijleden tellen, aldus Hallstein. Hij verklaarde voorts dat op het ogenblik een plan wordt opgesteld om jongere krachten op te leiden. Hij had zich reeds voor geschikt personeel tot West-Duitse universiteiten gewend. De regering zou „hlle consequenties trekken", als uit het onderzoek van de huidige parlementaire commissie bleek, dat politiek niet-toela'atbare personen in dienst van het ministerie van Buitenland se Zaken waren. Prof. Hallstein deelde mede, dat 49 van de 75 leidende functionarissen van zijn departement (65 procent), 145 van de 445 hogere functionarissen (35 procent) en 59 van de ongeveer 245 functionarissen in het buitenland (24 procent) oud-partijleden waren. KAAPSTAD (Reuter). In het Zuid- Afrikaanse Hogerhuis, waar de regerings aanhangers drie zetels meer hebben dan de oppositie, heeft de oppositieleider in een motie het aftreden van de regering geëist, tenzij zij plechtig belooft zich aan de grondwet te zullen houden. Hij beschuldig de premier Malan er van de ernstigste cri sis, die de Unie van Zuid-Afrika ooit heeft gekend, te hebben doen ontstaan. De regering diende daarop een amende ment in, waarin volledige steun wordt toe gezegd aan de wetgeving om te verzeke ren, dat de wil van het volk, tot uitdruk king gebracht in het parlement, „souve- rein zal blijven". Dr. Paul Schaumberg, een van de drie overlevenden van de ramp met dc „Ko ningin Juliana" bij Frankfort, is heden morgen zonder bij bewustzijn te zijn ge weest, overleden. De echtgenote van dr. Schaumberg en zijn zuster waren in het hospitaal aanwezig. Dr. Schaumberg was een Duitse dokter, geboren in Windhoek (Zuid-Afrika). Hij had een bezoek aan Zuid-Afrika gebracht om de emigratie van zijn familie uit West- Duitsland voor te bereiden. Hij was 43 jaar en laat vier kinderen achter. De toestand van mevrouw Ruth Horn en van mejuffrouw Gauthier is vooruit gaande. Dinsdag heeft de burgemeester van Frankfort mevrouw Horn en mejuffrouw Gauthier in het ziekenhuis bezocht. Voor beiden liet hij bloemen achter. De ge mengde Nederlands - Amerikaans - Duitse commissie, die een onderzoek instelt naar de oorzaak van de ramp, kon Dinsdag avond nog geen definitief oordeel uit spreken. Een lid van de commissie heeft verklaarcf, dat een aantal theorieën is op gesteld, maar dat geen hiervan tot op heden is bewezen. Men zoekt nog naar negen kilo goud uit de lading van het vliegtuig. Zeer waarschijnlijk zullen begin vol gende week de stoffelijke overschotten van de Nederlandse passagiers en van de leden der bemanning van de „Koningin Juliana" in ons land ter aarde worden besteld. PARIJS (Reuter). Dinsdag heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, in tegenwoordigheid van ministers van zestien Europese landen, de conferentie voor het slichten van een Euro pese landbouwgemeenschap geopend. In zijn openingsrede zeide Schuman, dat na de kolen- en staalunie en de Europese defensiegemeenschap de geprojecteerde landbouwgemeenschap een nieuwe steen zal zijn in het gebouw van een verenigd Europa. Met algemene stemmen werd Pierre Pfimlin, die twee jaar geleden als minister van Landbouw van Frankrijk het plan voor een landbouwgemeenschap heeft ontworpen en gelanceerd, tot voorzitter gekozen. De besprekingen van vandaag hadden hoofdzakelijk betrekking op de vaststelling van de agenda voor de bijeenkomsten der komende drie dagen. Nadat minister Mansholt en de Italiaanse minister van Landbouw, Panfani, tot vice- voorzitters waren gekozen, werd de agenda vastgesteld. Deze omvat ten eerste alge mene besprekingen over de vraag of het thans het geschikte tijdstip is om gemeen schappelijk de agrarische markten te orga niseren en geleidelijk voor de agrarische producten één Europese markt te scheppen, en ten tweede de bijeenroeping, de organi satie en de agenda van de Europese con ferentie voor de landbouw, die in het begin van de zomer zal bijeen moeten komen. Smiles: Negen tienden van alle verkeerd heden en onheilen spruiten voort uit traagheid. Gisteren is in Frankfort een korte herden kingsdienst gehouden voor 28 van de 45 slachtoffers van de ramp van het K.L.M.-toestel .Koningin Juliana", die waren opgebaard in de kapel van de grote begraafplaats. De stoffelijke resten van de meeste andere slachtoffers moeten eerst nog geïdentificeerd worden. Overzichtsfoto van de kapel: op elke kist liggen bloemen van de K.L.M. en een bouquet witte lelies van de stad Frankfort. Er zijn 35 arbeiders omgekomen en 30 gewond als gevolg van een ontploffing in een tunnel die voor een hydro-electriscli project tussen Migliano en Venafro in de buurt van Napels wordt aangelegd. Er werkten ongeveer 100 man in de tunnel toen het ongeluk geschiedde. Men vermoedt, dat er nog mensen onder het puin liggen. De onderhandelingen te Panmoendjom over de bestandsregels hebben geen resul taat opgeleverd. De UNO wenst de Sovjet- Unie niet als neutrale waarnemer te er kennen. Na een vergadering van bijna een uur werd de bijeenkomst verdaagd. Golven vliegtuigen van de UNO hebben Dinsdag honderden tonnen bommen gewor pen op een spoorwegtraject van 30 km in Noord-West-Korea. Een woordvoerder van de vijfde luchtmacht zeide, dat ten minste 115 bomtrechters de spoorlijn tussen Cong- djoe en Sinandjoe hebben verbroken en onbruikbaar gemaakt. Sabres bonden de strijd aan met Noordelijke vliegtuigen, die tussenbeide trachtten te komen. Bondgenoten De Amerikaanse minister van Marine, Kimball, heeft Dinsdag te Taipeh (Formo sa) op een persconferentie verklaard, dat de V. S. bereid zijn elke noodzakelijke actie te ondernemen, indien de wapenstilstands onderhandelingen in Korea mislukken. Op een vraag, of daartoe ook een blokkade van het Chinese vasteland zou behoren, ant woordde hij: „indien dat nodig is, zullen wij het doen". „De V. S. zullen al het mogelijke doen om de Chinese nationalistische marine te hel pen versterken", vervolgde Kimball. „De V. S. en nationalistisch China zijn in alle opzichten bondgenoten in de grote strijd om vrijheid en democratie", zeide hij. die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 April U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE. Geen vordering van particuliere auto's voor de manoeuvres Naar wij vernemen zullen zeer binnen kort ongeveer 5000 Amerikaanse militaire auto's aan het Nederlandse leger worden overgedragen. Deze auto's zijn afkomstig van het Amerikaanse leger in Duitsland. De eerste zending, 1330 voertuigen, zal be gin April in het vo.ertuigenpark te Soester- berg aankomen. De terreinen hiervoor zijn reeds in gereedheid gebracht. Naar ver wacht wordt, zal de laatste partij auto's vóór 1 Juli in ons land zijn. Deze voertuigen zullen gebruikt worden bij de grote geallieerde manoeuvres in West-Duitsland in September, waaraan ook 60.000 Nederlandse soldaten deelnemen. Vordering van burgervoertuigen ten be hoeve van die manoeuvres zal nu naar alle waarschijnlijkheid niet nodig zijn. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Droesen (K.V.P.) over door de Belgische regering toegelaten invoer van een aanzienlijke hoeveelheid boter uit Denemarken, heeft de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening mede namens de ministers van Buitenlandse Za ken en van Economische Zaken geant woord dat de Belgische regering 500 ton boter in Denemarken heeft aangekocht voor invoer in België. Het voornemen tot deze aankoop werd kort voordat de desbetreffende beslissing door de Belgische regering werd genomen, in een telefoongesprek namens de Bel gische minister van Landbouw kenbaar gemaakt aan de plaatsvervangende direc teur-generaal van de Voedselvoorziening. Daarbij werd evenwel niet de vraag gesteld of Nederland deze hoeveelheid boter geheel of gedeeltelijk zou kunnen leveren. Ge vraagd is slechts of de Nederlandse minis ter van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening zou kunnen instemmen met de invoer door de Belgische regering van 500 ton boter uit Denemarken. Van Nederlandse zijde is uitdrukkelijk te kennen gegeven, dat met dit voornemen niet kon worden ingestemd en dat de des betreffende hoeveelheid uit Nederland zou kunnen worden betrokken. Naar de mening van de Nederlandse re gering heeft de Belgische regering door het verrichten van deze koop in Denemarken zonder voorafgaand overleg te plegen met Nederland, gehandeld in strijd met de geest en de letter van dc Benelux-overecnkom- sten op dit punt. In het protocol, vastgelegd door de re geringen van België, Luxemburg en Ne derland op 21 October 1950, is overeenge komen, dat voor landbouwproducten, die onderworpen zijn aan het régime van mi nimumprijzen, de drie landen elkaar voor rang verlenen voor de invoer van deze pro ducten. De Nederlandse regering heeft terstond na het bekend worden van deze aankoop door de Nederlandse ambassadeur te Brus sel een nota doen overhandigen, waarin zij haar teleurstelling heeft uitgesproken over het feit, dat de Belgische regering nage laten heeft overleg met haar Nederlandse Benelux-partner te plegen, en waarin zij protest heeft aangetekend tegen hetgeen naar haar mening een inbreuk is op de gemaakte afspraken. Een antwoord op deze nota, die op 13 Februari door de ambassadeur werd over handigd, is nog niet omvangen. Omstreeks halflwaalf Dinsdagmorgen is een Gloster Meteor straaljager van de vliegbasis Twente bij het schietterrcin De Vliehors aan de Westzijde van het eiland Vlieland verongelukt. Bij een schietoefening raakte het toestel met grote snelheid de grond, waardoor het vernield werd. De vlieger, de 23-jarige reserve-sergeant-vlieger L. Engelsman uit Borger, vond daarbij de dood. Hij was ongehuwd. LONDEN 25/3 (Reuter) De ambassa deurs der drie grote Westelijke landen hebben Dinsdag op het Russische minis terie van Buitenlandse Zaken nota's over handigd, die een antwoord vormen op de Russische nota over het Duitse vraagstuk van tien Maart, waarin het sluiten van een over de Russische verklaring dat het Duit se grondgebied wordt bepaald door de grenzen, die bij de conferentie van Pots dam zijn vastgelegd. De Westelijke mogendheden zijn echter van mening, dat te Postdam in feite niet de definitieve grenzen zijn vastgesteld, doch dat toenter- vredesverdrag met Duitsland werd voor- tijd is uitgemaakt, dat de eindbeslissing in gesteld. De Westelijke grote drie hebben het Kremlin geantwoord niet te kunnen in stemmen met het tot stand komen van een verenigd Duitsland, indien dit een eigen leger, vloot en luchtmacht zou mogen hebben. In de gelijkluidende Westelijke antwoordnota's wordt gezegd dat aanvaar ding van het daartoe strekkende Russische voorstel „het tot stand komen van een nieuw tijdperk in Europa, waarbij de in ternationale betrekkingen tussen de landen op samenwerking zouden worden geba seerd, in gevaar zou brengen". Hieraan wordt toegevoegd dat op grond van dit nieuwe beginsel Duitsland deel zal nemen aan de Europese verdedigingsgemeenschap. „De Russische regering heeft zich bereid verklaard- ook andere voorstellen dan de hare te bespreken. De Westelijke mogend heden zijn van mening dat het niet moge lijk zal zijn gedetailleerde besprekingen over een vredesverdrag met Duitsland aan te vangen, voordat er onbelemmerde en geheime verkiezingen zijn gehouden en er een vrije Duitse regering is gevormd, die aan dergelijke besprekingen kan deel nemen", aldus de gelijkluidende Britse, Franse en Amerikaanse antwoordnota's. Vervolgens wordt in de nota's gesproken MEXICO CITY (Reuter). In de Zuid- Mexicaanse stad Oaxaca hebben wanorde lijkheden plaats gevonden, nadat gouver neur Hered'ia bij besluit nieuwe belastin gen had ingevoerd. Er brak een staking uit, die de steun had van de twee te Oaxaca gevestigde Kamers van Koophan del Een organisatie van gewapende boeren heeft met de militairen de relletjes bloedig onderdrukt. Er vielen zeven doden. AFP meld nog dat het bestuur van de Zuid-Mexicaanse staat, waarin Oaxaca is gelegen, besloten heeft de nieuwe belas tingen, in verband met het daartegen gere zen verzet, op te heffen. De inwoners van de stad zijn hiermede echter niet meer tevreden, daar zij gouverneur Heredia aan sprakelijk stellen voor de bij de onlusten gevallen doden. Zij eisen dat hij zal aftre den en zij weigeren het werk te hervatten, zolang hij nog in functie is. deze kwestie bij het opstellen van een vredesverdrag zou worden genomen. In Franse diplomatieke kringen worden de kansen op een bijeenkomst van de „grote vier" in de nabije toekomst klein geacht. Volgens deze kringen sluit de Wes telijke nota niet de deur voor onderhande lingen, doch Westelijke diplomaten menen, dat de Sovjet-Unie met haar nota slechts heeft getracht de Duitse publieke opinie te winnen. Het K.N.M.I. deelt mede: De koude uit Noord-Europa breidt zich thans over West-Europa uit. In Denemarken daalde de temperatuur vanmorgen plaatselijk tot 8 graden onder nul. In de omgeving van Oslo kwam zelfs 18 graden vorst voor. Op de Oceaan stuwt een diepe depressie grote hoeveelheden warme lucht uit de sub- tropen langs de kust van Portugal naar het Noorden. Bij Ierland buigt deze warme lucht stroom evenwel in Noord-Westelijke richting de Oceaan op. Dit betekent, dat de afvoer van koude lucht uit Scandinavië in de richting van West-Europa enkele dagen zal voort duren. In ons land zal men rekening moeten houden met een verdere daling van de tem peratuur. AANHOUDEND KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele sneeuw- of hagelbuien. Over wegend matige wind tussen Noord en Noord-Oost. In de nacht en ochtend bijna overal lichte en in het binnenland plaatselijk matige vorst. Overdag tem peraturen om het vriespunt. 27 Maart Zon op 6.27 uur, onder 19.05 uur. Maan op 6.36 uur, onder 21.48 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 26 Maart Hoog water: 4.01 en 16.17 uur. Laag water: 12.03 uur. Donderdag 27 Maart Hoog water: 4.38 en 16.56 uur. Laag water: 0.22 en 12.45 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1