In Zuid-Afrika ontwikkelt zich een netelig probleem Buitengewone overwegingen bij „Buitengewone bevoegdheden" Voorjaarsbeurs 1952: nadruk op het kwaliteitsproduct 3 Chefarine 4 De radio geeft Donderdag BOEKHOUDEN Drukke eerste beursdag; weinig nouveautés PANDA'S HEREN-LEVEN WOENSDAG 26 MAART 1952 2 REGERING TEGEN HOOGGERECHTSHOF De historie van een staatkundige procedure Heringa Wuthrich Directeur blijft in hechtenis Mens en dier TWEEDE KAMER Communisten en de heer Weiter achten ontwerp strijdig met de mensenrechten Viervoudige... inderdaad veel beiere werking! ADVERTENTIE Tegen een kermis-exploitant uit Pur- merend is destijds proces-verbaal opgemaakt omdat hij naar de mening van de politie ge legenheid gaf tot hazardspel door middel van zogenaamde grijpautomaten. De recht bank te Leeuwarden sprak hem vrij, welk vonnis bevestigd werd door het gerechtshof. Na beroep in cassatie van de procureur- generaal heeft de Hoge Raad het arrest ver nietigd en de zaak verwezen naar het ge rechtshof in Arnhem. De verklaring van de Zuid-Afrikaanse premier dr. Malan over de uitspraak van het hooggerechtshof inzake de ongeldig- verklaring van de wet over de afzonder lijke vertegenwoordiging der kleurlingen, heeft een belangwekkend probleem aan de orde gesteld, het probleem namelijk of het Zuid-Afrikaanse parlement souverein is. Daarbij komt dan ook nog de kwestie van het toetsingsrecht om de hoek gluren, al ligt dit probleem ook anders dan ten onzent. Het vraagstuk, dat Malan aan de orde heeft gesteld, vindt zijn oorsprong in de „vrede van vereniging" in 1902, waarbij Engeland voor de Zuid-Afrikaanse repu blieken autonomie in uitzicht stelde, indien zij zich loyaal zouden gedragen. In 1906 heeft Engeland deze toezegging ingelost en aan de twee Boerenrepublieken wetgeven de bevoegdheden gegeven. Kaapland en Natal hadden bovendien uitvoerende be voegdheid. De in 1906 begonnen ontwik keling vond min of meer haar afsluiting in de South Africa Act van 1909. Zij be oogde voor de in de vier delen van Zuid- Afrika geldende wetten een bemiddeling en een overkoepeling te geven. Deze South Africa Act is niet de grondwet van Zuid- Afrika, maar wordt stilzwijgend wel als zodanig beschouwd. Ieder van de vier republieken bleef echter een aantal eigen wetten handhaven. Dat is ook het geval in Kaapland en om een van deze in Kaap land geldende wetten is thans de deining ontstaan. Volgens deze wet hebben de ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.35 Vragenbeantwoording. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 12.00 In Holland staat een huis, vraaggesprek. 12.10 Platen. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Platen. 12.50 Financieel week overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest. 14.00 Nederlandse geologen naar Peru, causerie. 14.15 Platen. 14.25 Kunstopf'oeding in de Verenigde Staten, causerie. 14.35 Viool en piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.50 Regeringsuitzending: De Casuaris, Nieuw Guinea's reuzenvogel. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Zang en 2 piano's. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Lichte muziek. 19.40 Rubriek van kunst en cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 De vrouw in gezin, maatschappij en staat. 20.15 Philhar- monisch orkest. 21.30 Nationale vraagstuk ken, discussie. 21.55 Dit is mijn lievelings melodie, enquête. 22.25 Gevarieerd program ma. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.3012.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Promenade orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Viool, cello en piano. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Surinaamse volksmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Kamerkoor. 18.00 Nieuws. 18.15 Orkest. 18.40 Op de Stelling. 18.50 Platen. 19.05 Levensvragen. 19.20 Meis jeskoor. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Gevarieerd programma. 21.00 Familiecompe titie. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Pla ten. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor landbouwers. 12.42 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.50—15.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Kinderliedjes. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.40 Causerie. 19.50 Roer-Roer-Romme-de Pot. 20.20 Ver zoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 20.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.5523.00 Nieuws. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS kleurlingen van Kaapland, afstammelingen van de oude compagnieslaven, kiesrecht, mits zij kunnen lezen en schrijven. Kaapland stond op een handhaving van de zogenaamde verschanste bepalingen, ter bescherming van de Kaaplandse bovenlaag. Krachtens deze bepalingen konden de kleurlingen in de Volksraad alleen door blanken vertegenwoordigd worden. Het ge volg was, dat blanken, die door een bepaal de partij werden gesteund, op tal van slinkse manieren poogden de stemmen der kleurlingen te verwerven, maar eenmaal gekozen alleen blanke belangen behartig den. De wettelijke regeling, gelijk deze door Malan werd ingevoerd, wil aan deze prak tijken een einde maken door het vastleggen van een andere vorm van vertegenwoordi ging in het centrale bestuur. Zo bezien zou het hier alleen gaan om een procedure kwestie. De Engelsgezinde oppositie be twist echter de grondwettigheid van deze regeling. De Volksraad heeft het voorstel van dr. Malan met een gewone meerderheid aange nomen. Hier nu komen wij tot de kern van het probleem. De oppositie heeft om de on grondwettigheid te doen vaststellen, vier kleurlingen, bij wijze van proef, laten pro cederen. Het hooggerechtshof heeft zich niet bevoegd verklaard om de procedure van het parlement te beoordelen. De vier kleurlingen hebben de zaak in appèl gebracht voor het hoogste rechtscol lege, het hof van appèl. Dit hof verklaarde zich wel bevoegd en de consequentie van deze uitspraak zou zijn, dat het Zuid-Afri kaanse parlement niet souverein zou zijn. Maar dr. Malan betwist de geldigheid van deze uitspraak op grond van het sta tuut van Westminster van 1931, dat uit spreekt, dat het parlement zelf het recht heeft zijn procedure-regels vast te stellen. Het recht van het parlement staat daarin, volgens dr. Malan, met zoveel woorden om schreven. Bovendien beroept de regering zich op een uitspraak van het Hof van appèl van 1939, waarin het zich in een soortgelijke zaak niet bevoegd verklaarde. De vraag ligt nu voor de hand: vanwaar dit verschil in uitspraak? Werken er in 1952 andere invloeden ach ter de schermen dan in 1939? Want deze zaak grijpt veel verder en dieper dan men op het eerste gezicht zou zeggen. Het plan van de regering van Zuid-Afrika om een wet in te dienen, waarbij het parlement van Zuid-Afrika souverein wordt verklaard wijst reeds in de richting van een geheel nieuwe ontwikkeling, welke door de gehele wereld met de grootste aandacht zal wor den gevolgd. ADVERTENTIE Inbouw- en Service Station AUTO RADIO H. J. MAERTENS N.V. Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 De kalkzandsteenfabrieken De directeur van Van Herwaardens Kalkzandsteenfabrieken te Katwijk en Hil- legom, de 62-jarige J. A. van H. te Aerden- hout, die ervan wordt verdacht omvang rijke verduisteringen te hebben gepleegd en deswege op Vrijdag 21 Maart werd ge arresteerd, blijft in voorlopige hechtenis. De Haarlemse rechtbank wees gisteren namelijk een verzoek van de raadsman van de verdachte, mr. Ph. J. Ruyter de Wildt, tot invrijheidsstelling af. De Officier van Justitie gelastte de gevangenhouding van Van H. Gisteren is op de grens tussen Haarlem en Santpoort een door een strompelend paardje getrokken woonwagen aangehou den, die van Bakkum was gekomen. Bij onderzoek bleek, dat de hoefijzers van het paard volkomen waren afgesleten en het dier op zijn hoeven liep. De eigenaar zeide geen geld te hebben voor nieuwe ijzers, reden waarom de Haarlemse Dierenbe scherming het paard voor haar rekening liet beslaan. De wagen werd bewoond door een zigeunergezin met tien kinderen, waar van het jongste zes weken oud was. Nadat het dier uitgerust zal zijn, wordt de tocht voortgezet naar Den Haag. ADVERTENTIE vwr jncfijkffiptosaS Dinsdag 8 April vangt een nieuwe cursus aan voor het practijkdiploma opleidende v/h examen DEC. 1952.' In hot Jaar 1951 slaagden 586 door ons opgeleide candldaten voor dit officiële examen, merendeels met uitstekende cijfers. Behaald werd: 301 x hel cijfer 8; 91 x 9 en 7 x 10. Slechts 28 0/0 studeerde langer dan de normale opleldlngstljd. Inl. en inschr. dag. van 9—13 en van 19—21 u.; Zaterdag van 15—17 uur Fraiu Halsplein 9 Tel. 16372 examenopl ei d i n g HUGAS, ELG.ERSMA POTGIETER DEN HAAG - HAARLEM - AMSTERDAM -ROTTERDAM - UTRECHT - GRONINGEN (Van onze parlementaire redacteur) Bij het begin van de vergadering der Tweede Kamer deelde voorzitter Korten, horst Dinsdagmiddag mede een brief van rouwbeklag aan de K.L.M. te hebben ge zonden in verband met de ramp van de „Koningin Juliana" bij Frankfort. Vervolgens begon het debat over de arti kelen van het Vrijdag nog eens gewijzigde wetsontwerp ter uitvoering van art. 196 van de Grondwet inzake bijzondere bevoegd heden, die in buitengewone omstandigheden van de met de zorg voor de openbare orde en politie belaste organen van burgerlijk gezag op andere burgerlijke organen kun nen overgaan. Voorzitter Korten horst deelde mede, dat een Kamercommissie voor de Binnen landse Veiligheidsdienst is ingesteld, be staande uit de leiders van de vijf grote fracties. Mr. Rooi vink (K.V.P.) meende, dat het toch wel in strijd met het verdrag van Rome over de rechten en de vrijheden van de mens was, dat in geval van ernstige vrees voor het ontstaan van oproerige be wegingen, onlusten en dergelijke ten aan zien van het rijk of van een deel daarvan, de toestand van verhoogde waakzaamheid of de burgerlijke uitzonderingstoestand kan worden ingesteld en de in het ontwerp aan gegeven bijzondere maatregelen kunnen worden getroffen. Ook de heer Gortzak (Comm.) en diens fractiegenoot Hoog- c a r s p e 1 beriepen zich op het genoemde verdrag van Rome. De eerstgenoemde zeide onder meer, dat de voorgestelde regeling op al te willekeurige wijze inperking van de gewone grondrechten van de burgers mo gelijk maakt. Vooral door eenvoudig te zeg gen, dat er „ernstige vrees" voor de in het ontwerp omschreven gebeurtenissen be staat, zijn misbruiken zoals bijvoorbeeld Von Papen die in 1932 in Pruisen beging, heel wel mogelijk. Met zijn geestverwant Hoogcarspel noemde hij de bepaling trou wens in strijd met de Grondwet, die immers eist, dat een wet als deze de gevallen waar op zij van toepassing is, duidelijk zal aan geven en dan kan men niet volstaan met zulk een vaag algemeen begrip als „vrees" voor zekere gebeurtenissen. Hiertegenover voerde minister B e e 1 aan, dat het ondoenlijk is en ook niet door de Grondwet wordt verlangd pre cies de gevallen in concrete te omschrijven. Een samenloop van factoren zal beslissend (moeten) zijn voor het vaststellen van een geval, dat toepassing van deze wet recht vaardigt: "BoVendiên moet men niet ver geten, dat voor het laten voortduren van de burgerlijke uitzonderingstoestand de goedkeuring van het Parlement nodig is. De Zonder ceremonieel opende de achten vijftigste Utrechtse Jaarbeurs gistermorgen aan Vreeburg en Croesenlaan haar poorten voor het legioen der kijkers en kopers, dat de doorgaans zo rustige Domstad weer voor tien dagen veranderen zal in een rumoe rige reuzen-bijenkorf van commerciële en aanverwante activiteit. Wat dat „aanver wante" betreft, daarvan kan de stoere Utrechtse verkeerspolitie meepraten, die, in „oorlogssterkte" opgekomen, reeds deze eerste beursdag moeite had om in de aanstormende jaarbeurs-branding stand te houden. Precies als al die andere „stand houders" overigens en dat zijn er dit maal meer dan 4000! die binnen de mu ren der paviljoens de invasie der beurs- gangers het hoofd moesten bieden en dat dan ook met voorbeeldige toewijding de den. In de eerste stand de beste bijvoor beeld troonde een heer, die iedereen beslist met parfum bespuiten wilde en het dus bij zonder druk had. Hoewel wij erg benieuwd waren, hoelang zijn voorraad reukwaren zou duren, hebben wij deze heer spoedig verlaten voor een andere stand, waarin de Nederlandse radio-industrie haar nieuw ste voortbrengselen toont. Als u daar be landt moet u eens letten op die kleine draagbare batterij-ontvanger, die, nog geen vier pond zwaar en nauwelijks groter dan een doosje kattetongen, u overal van aether-geneugten kan voorzien. Daar het geval ook laag geprijsd is lijkt de kans ons niet gering, dat wij binnenkort langs 's Heren wegen vele van zulke mobiele „schouder-radio's" te zien (en te horen) zullen krijgen. Ook de nieuwste grootbeeld televisie- ontvangers (die gelukkig nog niet zo por tabel zijn) zien er veelbelovend uit, veel- belovender helaas dan de huidige TV-pro- g ra mm a's. Verder zwervend tussen de talloze bin nen- en buitenlandse inzendingen (van welke laatste Duitsland met bijna 1000 firma's de grootste is) trof het ons, dat er eigenlijk maar weinig nouveautés te zien zijn. De nadruk ligt kennelijk bij alle branches op de verbetering der bestaande producten en de afdelingen met kitsch en prullaria, die kort na de oorlog zo'n grote plaats op de markt innamen, zijn vrijwel overal verdrongen door kwaliteits-artike- len. Dat geldt ook voor het vaderlandse product en dat is maar goed ook, want de buitenlanders komen ook in dit opzicht zeer zwaar beslagen ten ijs, zoals hun stands op deze Voorjaarsbeurs bewijzen. Een uitstekend figuur maakt de Neder landse textiel-industrie, die tezamen met haar Belgische zuster in de Beatrix- en Irenehal haar fraaiste voortbrengselen in katoen, wol, linnen, rayon en zijde ten toon spreidt op een zo smaakvolle wijze, dat wij deze afdeling zonder aarzelen de mooiste van de ganse Voorjaarsbeurs wil len noemen. Hetgeen de dames wel met ons eens zullen zijn. Voor het zwakke geslacht is er trouwens veel aantrekkelijks te zien en te proberen op het Vredenburg-terrein. De alreeds be faamde „glamor boy van de huisvrouw", in casu de slagroomkloppende stofzuiger, is hier in vol bedrijf te aanschouwen, even als een automatisch aardappelmesje, een mobiel wasknijperdepot en ettelijke nieu we miniatuur-wasmachines, waaronder verschillende van vaderlandse makelij. In de Zwitserse afdeling toont een drietal charmante mannequins de laatste mode snufjes uit Helvetia en kan men tevens ge nieten van een mooie propagandafilm over Zwitserland als toeristen-mekka. Ook de overige buitenlandse inzendingen, van welke vooral de Canadese stand (voor het eerst sinds 1938 weer „beursklant"), de Joegoslaven en de talrijke Duitse produc ten trokken deze eerste beursdag veel be langstelling. Gekleurd brommen Natuurlijk prijkt ook de bromfiets, die hard op weg is het nationale vexwoermid- del te worden, op deze beurs weer in nieu we glorie; men kan haar thans ook in een soort technicolor-uitvoering krijgen, hard groen, blauw of knalrood gelakt. De Ne derlandse industrie hoopt er nog dit jaar 52000 stuks méér op de weg te krijgen, dus gaat u maar vast opzij., Ook de plastic- en nylon-industrie is sterk vertegenwoordigd. Wist u overigens, dat men van nylon behalve dameskousen ook al beensponzen (wat dat dan ook we zen mag), biljartballen, perspompen en zelfs machine-onderdelen als lagers en tandwielen maakt, die zelfs sterker, goed koper en lichter zijn dan hun metalen voorgangers? De Nederlandse industrie exposeert al die nieuwe toepassingen die ons, als de buitenlandse inkopers hun vak verstaan, nog menig deviesje in het laadje kunnen brengen. Voor de vrolijke noot zorgt de stand houder, die, ter aanbeveling van zijn pro duct een foldertje uitgaf met de volgende tekst: „XXX maakt ook consumptie-ijs smakelijker, het is een verdikkingsmid del en bevordert de slanke lijn". Natuur lijk hebben wij ons direct een dosis van dit universele wondermiddel aangeschaft en zijn toen, gesterkt door de wetenschap dat ons nu niets meer gebeui-en kon, naar de Croesenlaan getogen, waar wij het eens te meer betreurden, nimmer kaas gegeten te hebben van de technische wonderen dei- zware industrie, de hijskranen, oogstmachi- nes en andere monsters der mechanisatie, die hier bijeengebracht zijn. Lang hebben wij er echter stilgestaan bij de prefabricated huisjes, die hier te pronk staan en stuk voor stuk juweeltjes van knusheid en doel matigheid lijken. Jammer dat al die pronte woninkjes nog zo duur zijn, maar toch vonden wij het prettig, ernaar te kijken en te horen, dat er toch al vele hun weg naar de woninglozen vinden; veel prettiger eigenlijk dan die uitstalling van vliegtui gen, tanks en ander oorlogstuig van Ne derlands maaksel, die op het Vredenbui-g te zien is. Maar dat zal wel aan ons liggen. De voortvluchtige Amsterdamse auto verhuurder H. G„ die door de politie wordt gezocht, omdat hij 18 auto's en 30 bromfiet sen zou hebben verduisterd, wordt ervan verdacht nog 30 bromfietsen ter waarde van bijna f 10.000 te hebben verkocht, voordat zij waren afbetaald. minister toonde verder aan, dat hét ver drag van Rome wel degelijk uitzonderin gen toelaat, juist voor omstandigheden als die, waarop de wet 'door dit ontwerp van toepassing zal zijn. Toen de heer Gort zak vei-volgens bijzonder uitvoerig ging spreken, waarschuwde de voorzitter hem, dat als het zo doorging hij zich alsnog ge dwongen zou zien spreektijd'bepex-king voor te stellen. Iets later kregen de heren mr. Burger (P.v.d.A.) en Gortzak het nog met elkaar aan de stok toen de eerstge noemde constateerde, dat de communisten blijkbaar liever de militaire dan de bur gerlijke uitzonderingstoestand willen en er dus voor zijn, dat de burgers maar zoveel mogelijk hinder ondervinden. Zijn commu nistische tegenstander vond dit een zwak argument, gebezigd door iemand, die als een advocaat een kwade zaak moest beplei ten en daardoor de vreemdste sprongen maakte van een kat, die in het nauw zit. Het eerste artikel werd door de Kamer aanvaard; tegen stemden de communisti sche fractie en de heer Welter (K.N.P.), die het onverenigbaar bleef achten met het verdrag van Rome. Met 72 tegen 6 stem men, alleen die der communisten tegen, nam de Kamer ook de beide volgende arti kelen aan. Volgens artikel 4 zou, wanneer de toe stand van verhoogde waakzaamheid of de burgerlijke uitzonderingstoestand is ingetre den, „zo spoedig mogelijk" een wetsontwerp tot het doen voortduren van die toestand bij de Staten-Generaal moeten worden in gediend. De heer Gortzak kon met het, ook bij minister B e e 1 geen tegenstand ontmoetende amendement-Burger accoord gaan om de wetsindiening „onverwijld" te laten geschieden. Volgens de heer Gort zak zou echter de mogelijkheid bestaan, dat door de inmiddels al ingetreden toe stand van verhoogde waakzaamheid of de burgei-lijke uitzonderingstoestand (met al lerlei mogelijkheden zoals internering en dergelijke) wellicht een belangrijk deel van de Kamer opgepikt zou zijn. Dan zou er dus helemaal geen sprake kunnen zijn van een voorafgaande gedachtenwisseling met de Kamer. „Als alle Kamerleden hun plicht doen en begrijpen, dan doet zich iets derge lijks niet voor", zo gaf minister B e e 1 ten antwoord, waarop de heer Gortzak be toogde, dat er over „het doen van zijn plicht" juist zeer uiteenlopende opvattingen kunnen bestaan. Degenen, die het bijvoor beeld niet eens zijn met een bewind, dat de uitzonderingstoestand laat intreden, zou den, naar hij zeide, van hun vrijheid be roofd kunnen worden, en dus, waar het Kamerleden betreft, van deelneming aan de pai-lementaire beraadslagingen uitge sloten zijn. Mr. Burger vond het vreemd, dat de communisten wel voor zijn amendement op artikel 4 zouden stemmen, maar nota bene legen dit artikel zelf, dat juist het parle ment inschakelt. „Zeker", zei mr. S t o k v i s (Comm.), „maar die inschakeling van het parlement gebeurt te laat; zij zou juist vooraf moeten gaan aan de afkondiging van de burgerlijke uitzondei-ingstoestand". De heer Hoogcarspel (Comm.) zei de, dat ingeval van intrekking of verwer ping van een wetsontwerp als door artikel 4 voorgeschreven onverwijld beëindiging van de toestand van verhoogde waakzaamheid of de bux^gerlijke uitzonderingstoestand zou moeten worden gelast. Het is naar zijn me ning modern, maar reactionnair, dat daar, zoals in het ontworpen artikel staat, nog vier dagen mee heen kunnen gaan. Minister B e e 1 nam het amendement- Burger over, waarna met aantekening van het communistische „tegen" dit artikel on der de hamer doorging. Langzaam begon er schot in de zaak te komen, al bleven de communisten als felle tegenstanders van het ontwerp, veelvuldig hun bezwaar tegen allerlei bepalingen ontwikkelen. De woor denstrijd laaide weer op bij de behandeling van artikel 24. De heer We Iter (K.N.P.) zag in dit artikel het grootste kwaad van dit ontwerp, aangezien hierdoor de moge lijkheid wordt geschapen om in volle vre destijd in Nederland een concentratiekamp in het leven te roepen. Het zou volgens hem struisvogelpolitiek zijn om zulk een, uiteraard te bewaken en met prikkeldraad fe omgeven interneringskamp niet als een concentratiekamp te willen kwalificeren. Elke regering, zelfs de meest linkse, zal zich wel tweemaal bedenken alvorens maatregelen te nemen, die internationale repercussies zullen veroox-zaken. Daax-om zal zij niet xoekeloos overgaan tot afkon diging van staat van oorlog en beleg, waar- 77. De vreemdeling, die bij het binnen treden van Graaf Gaston's huis de voor deur tegen het hoofd van de Vleermuis rover had geslagen, bleef verbouwereerd op het vloermatje staan, terwijl hij de ver slagen boef gadesloeg. „Ach, ach, wat spijt me dat!", zei hij. „Meneer schijnt in on macht gevallen te zijn! Ja, dat overkomt' me wel eens vaker in mijn beroep! Het is altijd een pijnlijk momentje wanneer ik binnen kom, ziet u? Ik ben de deurwaar der Broospruttel, moet u weten, en....". „O, dat geeft niet!", riep Panda uit. „Het is de Vleermuis-rover maar! Het is de boef, die al mijn juwelen gestolen had „Kom, kom, zag", merkte Graaf Gaston nu op. „Helaes het zijn nu m ij n juwelen, hah? Je hebt ze allemael verleuren met die vervelende weddenschappen, zag! Naer, heur! Bah, hah?" „Ja, zeg dat wel, bah!" riep Panda uit. „Ik wou, dat ik u nooit ontmoet hadmet uw weddenschappen en met uw akelige Vleermuis-rover. „Mijn Vleermuis-rover? Kom nu toch!", sprak Graaf Gaston verontwaardigd. „Daer heb ik toch niets mee te maeken, zag! Ik verwed al deze juwelen tegen niéts, dat deze bandiet een mij geheel onbekend per soon zal blijken te zijn! Wedden dat ik hem niet ken, hah?" „Aangenomen!"riep Pan da. Deze weddenschap kón hij aannemen, want daar kon hij nu eens niets mee ver liezen. En nu werd hij plotseling ook zeer nieuwsgierigwie was het, die zich achter het masker van de schurk verborg? Brand. Bij een grote brand in het St. George hotel te Los Angeles zijn Dins dag zes personen om het leven geko men, terwijl vele personen verwon dingen opliepen. De brand ontstond in de vroege mor gen door nog onbekende oorzaak op de derde vex-dieping, van waar het vuur zich snel verspreidde naar de vierde en vijfde étage. In paniek vluchtten de 150 gasten in nachtgewaad of in haastig aangeschoten kleding over de gangen, waar een verstikkende rook hing, naar de uitgangen. Enige gasten wisten hun leven te redden door in de vangzeilen van de brandweer te springen. Vele ge redden hebben ernstige brandwonden opgelopen. Dollars. Enige uren voor de brand in het hotel te Los Angeles uitbrak werd een kantoorgebouw van twee verdiepingen in de buurt van het hötel door brand verwoest, waardoor een schade van naar raming 400.000 dollar werd aan gericht. Enkele uren daax-voor bx-andde een vleugel van een clubgebouw in een voorstad af. Hier bedroeg de schade ongeveer 200.000 dollar. Paraat. Zweden gaat zijn maatregelen tegen militaire spionnage verschex-pen. Bij alle weex-machtsafdelingen zullen speciale pex'sonen worden aangewezen, die zich door veelvuldige inspecties er van moe ten vex-gewissen, dat de beveiliging tegen spionnage voldoende is. Alle chefs van militaire veiligheidsdiensten zullen in April en Mei nieuwe cursus sen moeten volgen. Het gehele weer- machtspersoneel zal ingelicht worden over doel en werkmethoden van spion nen en saboteurs. Geringd. Zesduizend walvissen in de wa teren bij de Zuidpool en in enige zee gebieden bij Afrika en Australië zijn tot nu toe van merktekens voorzien. Driehonderd van deze dieren heeft men terug kunnen vinden en daai-door heeft men thans belangrijke nieuwe gege vens over trek, groei en voox-tplanting verkregen, zo heeft de Britse oceano- graaf N. A. Macintosh meegedeeld. Luchtbrug. De Scandinavische luchtvaart maatschappij S.A.S. zal tijdens de Olympische Zomerspelen een „lucht brug" Stockholm-Helsinki in stand houden. Duizend passagiers zullen per etmaal vervoerd kunnen worden. Onderzoek. Het Britse ministerie van Be voorrading, dat het wetenschappelijke wei-k bij het atoom- en raketonderzoek beheert, zal volgens een regeringsschat ting in het komende jaar meer dan 100.500.000 pond stexding (meer dan een milliard gulden) aan het onderzoekings werk besteden. Dit betekent 18.252.000 pond meer dan in het lopende financiële jaar dat 31 Maart eindigt. Onder meer zal een bedrag van 3.500.000 besteed worden voor de aanleg van installaties voor de productie van uranium in Zuid- Afrika. Nodig. De vlieghaven van Newark (New Jersey, V.S.), welke zes weken geleden na een aantal ongelukken, die 119 mensenlevens eisten, werd gesloten, is weer voor de Amerikaanse luchtmacht open gesteld. Men heeft het vliegveld nodig voor het vervoeren van vliegtui gen naar Europa, een en ander in het kader van het militaire hulpprogram voor Europa. Brommen. De ook in Indonesië populaire bromfietsen zullen binnenkort binnen het bereik van vele Indonesische ambte naren komen. Van de zijde van het mi nisterie van Financiën werd medege deeld, dat regeringsambtenaren met een basissalaris van tenminste 300 rupiah in staat gesteld zullen woi-den een bromfiets te kopen tegen een maande lijkse afbetaling van 75 rupiah. Bezoek. Dinsdagmiddag is aan boord van het Nederlandse vliegdekschip „Karei Doorman", dat in de haven van Lissa bon ligt, een ontvangst bereid, die be zocht werd door Portugese marine autoriteiten en leden van het diploma tieke corps, 's Morgens had de Portu gese minister van Marine, Tamaz, ver gezeld door de admiraals Pinto en Go mez, een bezoek gebracht aan de com mandant van de „Karei Doorman". Vandaag zal de „Karei Doorman" de haven van Lissabon verlaten. Defensie. De diensttijd voor de Noorse ma rine en luchtmacht zal thans achttien in plaats van twaalf maanden worden. Die voor het leger zal twaalf maanden blijven. In de begroting wordt tevens voorzien, dat de Noorse bezettingsbri gade in Duitsland in de lente van 1953 zal worden teruggetrokken. De totale defensie-uitgaven van Noorwegen wor den begroot op 508 millioen kronen, 205 millioen meer dan het vorig jaar. bij de militaire overheid kan interneren. Maar nu maakt deze wet het wel mogelijk iets dergelijks te ondernemen door burger lijke organen. Artikel 24 zou volgens de heer Weiter veel minder bedenkelijk wor den bij aanneming van het amendement- Roolvink, dat deze afgevaardigde bepleitte. Hij was er voor de bevoegdheid tot inter nering te beperken door te bepalen, dat wanneer de omstandigheden, die tot de vaststelling van de burgerlijke uitzonde ringstoestand hebben geleid, een bedreiging voor het volksleven inhouden, de minister van Binnenlandse Zaken en indien on verwijld ingrijpen noodzakelijk is de Commissaris der Koningin in de provincie bevoegd zijn iedere persoon te doen inter neren, ten aanzien van wie een gegrond vermoeden bestaat, dat hij de openbare orde, rust en veiligheid in gevaar zal bren gen. Nadat mr. Stokvis zich met een reeks van argumenten tegen dit artikel had verzet, werden de beraadslagingen hierover en over de rest van het wetsont werp tot Woensdag verdaagd. ADVERTENTIE Doordat in één tablet Chefarine „4", vier wereldberoemde geneesmiddelen samenwerken, is de werking veel krachtiger en helpt het ook daar, waar andere middelen falen. m 'n jflje doet wonderend

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2