Generale repetitie aan de haringhaven s. o« s. Heeft U ZONWERING nodig j Bborden KALFSSOEP 35 cent HONIG'S SOEP Eerste Kamer beraadslaagde over begroting van Economische Zaken Engelands grootste vliegdekschip „De dood van een handelsreiziger" bekwame jassenperssters Velsen Beverwijk Sport staten Hoogovens gaf turnuitvoering Maria de Booy op het televisiescherm DURYEA Ruit stuk? Eerste IJmuider Markiezenfabriek I Woningruil Amsterdam 5 Cornells de Boer als eerste schip de sleephelling op Dukel wint de ouverture Jan Musch onderscheiden Goudvoorraad hoger; deviezen verminderd Vredesbeweging „De Derde Weg" Zevenhonderd vii f tig honden in Apollohal te Amsterdam Arts veroordeeld Rotterdams Toneel is wederom versterkt Veiling der nalatenschap van Willem Mengelberg Nederlandse delegatie vliegt naar Kaapstad Verbouwing troepen schepen kost 1474 millioen Klachten en vragen over „Polynorm" Interscholair jeugdtournooi Sport in 't kort De Eagle" op proefvaart SUCCESSCHOTELS f2.50 A. v. Gooi Parfumerie JUNG STADSSCHOUWBURG WOENSDAG 26 MAART 1952 Dinsdagmiddag heeft de gepensionneerde logger „Cornells de Boer" zijn stramme en verroeste ledematen wellicht voor het laatst nuttig gestrekt. In de Haringhaven is hij namelijk naar de nieuwe sleephelling ge trokken, waar het personeel van het dok in de Vissershaven de ouverture heeft ge repeteerd voor 8 April, want op die dag zal de sleephelling van het Staatsvissershaven- bedrijf officieel in gebruik worden gesteld. Het is natuurlijk zaak, dat het dan in zijn geheel vlot zal verlopen en om hieromtrent volledige zekerheid te hebben is gisteren de logger op de kleine helling naar boven gehesen. „Het kon niet mooier", daar waren de deskundigen het wel over eens. De direc teur van het Staatsvissershavenbedrijf, mr. J. R. van Eerde, de hoofdingenieur Sluizen en Stuwen van de Rijkswaterstaat, de heer A. Eggink, de technici van de Heemaf en machinefabriek Rademakers en de oud-directeur van het Staatsvissers havenbedrijf C. Oud, waren opgetogen over de prestaties van dit object .waarover wij kortelings de nodige bijzonderheden gepu bliceerd hebben. In anderhalf uur is de „Cornelis de Boer" op-en-af-gegaan en zowel de helling als het motorische gedeelte hebben van de jury het hoogste cijfer gekregen, dat voor een tentamen maar gegeven kan worden. Dit probeersel was tevens bedoeld om het dokpersoneel vast enigermate ver trouwd te maken met de sleephelling, want het zal voorlopig een tweeledige taak krij gen; is er werk in het dok, dan is het in de Vissershaven, moet er een schip op de helling, dan komt het naar de Seinpostweg. De heer P. F. Neve, die per 1 Mei met pensioen gaat, krijgt tot die datum de titel Kousen en vleeswaren Burgemeester en wethouders van Velsen maken bekend, dat bij hun besluit van 25 Maart 1952 ingevolge de Hinderwet vergun ning is verleend aan de Kousenfabrieken Hin N.V. te Haarlem, tot het oprichten van een atelier voor het bewerken van dames kousen in het perceel Kalverstraat nr. 11 te IJmuiden en ean J. A. Brasser in Velsen- Noord tot het oprichten van een slachtplaats en inrichting voor het bewerken van vlees waren in 't perceel Stratingplantsoen nr. 15 te Velsen-Noord. Persoonlijk damkampioenschap Voor een plaats in de finale om het per soonlijk damkampioenschap was een beslis singsmatch van drie partijen tussen de twee Velsenaren Dukel en Yme de Jong noodza kelijk. De eerste wedstrijd is door Dukel na 54 zetten gewonnen. De kampioen van Noordholland kreeg met de 33-28 opening nadeel toen Dukel onregelmatig tegenspeel de. Bij de opbouw wist de D.C.IJ.'er het spel symmetrisch te krijgen, doch De Jong be hield de voorzet. Het werd voor de Ooster kwartier-man critiek toen hij op veld 28 met wit speelde, terwijl ook veld 26 bezet was. Al combinerend forceerde dê D.C.IJ.'er .een voordelige stand. Toén in het vergevorderd middenspel De Jong nog trachtte via een ruil het contact te verbreken, glipte Dukel handig door naar de damlijn en niet lang daarna moest De Jong opgeven. Vanavond wordt in Beverwijk de tweede partij gespeeld. Gisteravond gaf de gymnastiekvereniging Sport Staten Hoogovens in het K.S.A.-ge- bouw te Beverwijk de eerste van een twee tal uitvoeringen. De uitvoering was groten deels gewijd aan de gymnastiekbeoefening door de jeugd, zodat het programma dan ook overwegend aspirantennummers bevatte. De oefeningen waren, behoudens een enkele uitzondering, dan ook goed aangepast aan de capaciteiten van de kinderen. De leider, de heer H. van Wijnen, heeft echter aan het uithoudingsvermogen van zijn leerlingen te hoge eisen gesteld, door een te overladen programma van 22 nummers samen te stel len, waardoor de uitvoering van half acht tot half twaalf duurde. Het werd voor de kinderen veel te laat. Bij de ouders en verdere aanwezigen ging de aandacht verflauwen. Bij een zo groot aantal aspiranten kan men volstaan met ten hoogste twee maal optreden per groep en niet drie en vier keer, zoals deze avond is geschied. Overigens mag deze uitvoering geslaagd genoemd worden, hetgeen vooral toegeschre ven moet worden aan de correcte houding tijdens en de goede afwerking van de oefe ningen. Zo zagen wij van de bondsseries K. N. G. V. gedeelten van de meisjes- en jongens-oefeningen en van de knotsoefening van de dames, welke, aangepast aan de be perkte ruimte, behoorlijk werden uitge voerd. Ook de vrije oefeningen van de meis jes van 10 en 11 jaar en van de dames- seniores mochten gezien worden. Minder geslaagd was de vrije oefening van de meisjes van 8 en 9 jaar; het klassikaal brugturnen maakte een betere indruk. Een goed nummer was ook het klassikaal brug turnen van meisjes van 10 en 11 jaar. Met veel genoegen hebben wij gekeken naar de evenwichtsbalk en het brugturnen van de oudste meisjes. Maar de oudste jongens ver kregen een verdiend applaus met hun oefe ningen aan rekstok en ringen. De jongens van 8 tot 11 jaar hadden oefeningen aan brug, springkast en ringen, waarvan de oefeningen aan het laatste toestel ons iets te zwaar voorkwamen. Van de dames zagen wij een goed nummer laag brug Met de oudste meisjes verzorg den zij nog ringenzwaaien. Door de beperk te ruimte op het podium moesten de uitvoe renden zich bij het zwaaien beperkingen op leggen. Ook beheersten zij sommige onder delen niet voldoende. Het tafelspringen door dames en heren verliep vlot met Wele goede sprongen, o.a. salto's bij de heren. Hun turnen aan hoog brug, tezamen met enkele dames, was be hoorlijk. Als gewoonlijk werd het programma ge opend met optreden van de kleuters; de jongste van hen lieten een gedeelte van een les zien, aardig en ongedwongen. Van de oudere groep zagen wij behendigheidsoefe ningen over en aan vier banken, als steeds voor de ouders zeer interessante nummers. Resumerende kan herhaald worden dat deze uitvoering alleszins geslaagd is: leider en leden kunnen met vertrouwen de uit voering van hedenavond tegemoet zien. van Dok_ en Sleephellingmeester. Hij wordt opgevolgd door de heer J. van der Maarl uit Vlaardingen. Ook hij zal het toezicht houden over dok en helling. Het grootse werk is thans zo goed als voltooid. De lichtmasten zijn geplaatst.. Een streekje verf hier en daar en een boutje aandraaien zijn de laatste werkzaamheden. Benoemd tot Officier in Orde van Oranje Nassau De afscheid van het toneel nemende ac teur Jan Musch is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Dit werd hem gisteravond medegedeeld door de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten én Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, tijdens de huldiging na afloop van de Haagse opvoering van „Spaanse Braban der" van Bredero, in welk stuk Jan Musch de rol van Jerolimo vertolkt. Het Februari-overschot van Nederland in de Europese Betalings Unie ten bedrage van f 236.778.000 is thans in de boeken van de Nederlandse Bank verwerkt, het geen op de verkorte balans van 24 Maart blijkt uit een aanwas van de goudvoorraad met circa f 88 millioen tot f 1288 millioen. De netto deviezenvoorraad die de laatste maanden steeds was aangegroeid, is deze keer verminderd met ruim f 56 millioen. Hij bedraagt thans f 942.millioen tegen vorige week f 998,2 millioen. Goud en de viezen tezamen belopen thans f 2230,4 mil lioen tegen vorige week f 2198,7 millioen. Het saldo van 's rijks schatkist groeide van f 319 millioen aan tot f 363 millioen. De bankbiljettencirculatie bleef vrijwel ongewijzigd. De Vredesbeweging „De Derde Weg" heeft het volgende communiqué aan de pers gezonden: Voor de conferentie, belegd voor hen die adhaesie betuigd hebben aan het bekende manifest van de Vredesbeweging „De Derde Weg", bestond een zo grote belang stelling, dat twee bijeenkomsten moesten worden gehouden; Zaterdag 15 en Zondag 16 Maart en 2223 Maart, in Amsterdam. Sprekers waren: mr. H. Giltay, Den Haag en C. Houwaard, Rotterdam: „De Derde Weg in ons zelf en in de wereld"; dr. J. Suys, Amsterdam: „Politieke plaatsbepa ling van De Derde Weg"; prof. dr. W. F. Wertheim, Amsterdam: „Het Vredesvraag stuk en de hulp aan laag-ontwikkelde ge bieden"; dr. P. J. Meertens, Amsterdam en ir. P. J. Wemelsfelder, Den Haag: „Hoe nu verder?". De conferentie stond beide keren onder leiding van ds. Kr. Strijd, 's-Her- togenbosch. In de inleidingen en in de discussie werd de nadruk gelegd op de onafhankelijkheid, die nioet worden verworven ten opzichte van de tegenoverelkaar staande machts blokken Rusland en Amerika, op de afwij zende houding die moet worden ingenomen ten opzichte van het gebruik van de huidige massale vernietigingsmiddelen, op de daar uit resulterende afwijzing van Kominform en Atlantisch Pact. De situatie in de Aziatische landen en andere laag ontwikkelde gebieden eist een bevordering van de industrialisatie. De hiervoor nodige Westerse hulp kan echter onmogelijk samengaan met de alles over heersende bewapeningsprogramma's. Even min kan zij samengaan met een splitsing van de wereld in twee onverzoenlijke blok ken, of met een politiek die wezenlijke maatschappelijke veranderingen in de niet-Westerse wereld door militaire midde len wil tegenhouden. Voor de komende verkiezingen zal „De Derde Weg", die een nieuwe politiek maar geen partij-politiek bedrijft, een appèl doen op de kiezers en op alle politieke par tijen. Het seizoen voor de leden van honden sportverenigingen wordt ieder jaar in Maart of begin April geopend met een in ternationale hondententoonstelling'van de Koninklijke Nederlandse Kennelclub „Cy- nophilia". Zaterdag en Zondag komen weer vele honderden in de Apollohal te Amster dam bijeen. Ingeschreven zijn zevenhon derdvijftig dieren. Het aantal had groter kunnen zijn, doch door de ruimte moest de inschrijving gesloten worden, toen hét aan tal van zevenhonderdvijftig bereikt was. De belangstelling uit het buitenland is groot. Er zullen 106 honden (ongeveer vijf tien procent) van liefhebbers uit het bui tenland te zien zijn, 28 komen er uit België, 63 uit Duitsland, 7 uit Frankrijk, 3 uit Amerika, 2 uit Zwitserland, 2 uit Finland en 1 uit Oostenrijk. De Finse eigenaar der honden heeft de afgelopen Zondag zijn die ren in Brussel geëxposeerd en over enkele dagen zijn ze in Amsterdam te zien. Hij had er enige honderden guldens voor over, om zijn dieren in België en ons land te tonen. Op de tentoonstelling zijn tachtig rassen te zien, hetgeen een groot aantal wordt ge noemd. Er komen 200 jachthonden, 155 herdershonden, 126 terriers, 71 windhon den, 70 dogachtigen, 52 pinchers en schnau- zers, 40 keesachtigen en poolhonden en 36 dameshondjes. De Duitse herders zullen het best vertegenwoordigt} zijn, namelijk met 57; dan volgen 47 dashonden of teckels, 36 Cocker spaniels en 29 foxterriers. De grootste hond is de Deerhound, een windhond die in Schotland werd gebruikt voor de jacht op wolven en herten. Met zijn hoogte van 75 cm vormt de ruigharige Deerhound een scherp contrast met de glad- harige Italiaanse windhond, die niet hoger dan 35 cm mag zijn. De Yorkshire terrier is met zijn gewicht van ongeveer anderhalf a twee kilogram het kleinste hondje op de tentoonstelling. Drieëndertig Nederlandse keurmeesters zijn uitgenodigd de keuringen te verrich ten. De erekeuring is bepaald op Zondag. Dap wordt in klassen ook een internationale onderscheiding uitgereikt. In de namiddag wordt de beste hond van de tentoonstel ling aangewezen. De eigenaar ontvangt een door Koningin Juliana uitgeloofde médaille. Zaterdag wordt de tentoonstelling ge opend door mr. A. J. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam. Die dag en Zondag is de expositi* ta bezichtigen. Officier tekent hoger beroep aan De officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank heeft hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van deze rechtbank, waar bij de arts A. J. B. uit Eindhoven werd ver oordeeld tot een jaar voorwaardelijke ge vangenisstraf. De officier had een jaar on voorwaardelijke gevangenisstraf geëist tegen de 50-jarige arts, die was gedagvaard „wegens het op diens uitdrukkelijke wens verstrekken van tabletten aan zijn broer, alsmede het toedienen van morfine-in- jecties waarop de dood van laatstgenoemde is gevolgd; subsidiair het opzettelijk be hulpzaam zijn bij het plegen van zelfmoord of het verstrekken van de middelen daar toe". B. had zijn broer, die te Soest in een in richting werd verpleegd en die reeds acht jaar aan een longziekte leed. op diens her haald verlangen circa twintig tabletten gegeven en hem morfine toegediend. Een uur nadien was de patiënt overleden. Max Croiset toegetreden Het voorlopige tableau de la troupe van het Rotterdams Toneel voor het komende seizoen bestaat uit de dames: Fientje Berg- hegge, Lily Bouwmeester, Andrea Dom burg, Jetty van DijkRiecker, Vera Har brink Numan, Eva Hauck, Magda Jans- sens, Coba Keiling, Kitty Knappert, Nell Knoop, Charlotte' Kohier, Loudy Nijhoff, Elly Prinsen Geerligs, Georgette Rejews- ki, Lize Servaes, Ellen de Thouars en de heren: Ben Aerden, Ko Arnoldi, Chris Baay, Eli Blom, Max Croiset, Frits van Dijk, Ko van Dijk, Sieto Hoving, Ad Noyons, Adolf Rijkens, Dick van Veen, Frans Vorstman en Lucas Wensing. Regie zullen voeren: Ko Arnoldi, Max Croiset, Frits van Dijk en Magda Janssens. Tekening door Vincent van Gogh bracht 12.000 op Bij Mak van Waay te Amsterdam is de veiling begonnen van een groot aantal stukken uit de nalatenschap van wijlen prof. dr. Willem Mengelberg, waarvan de opbrengst ten goede zal komea aan de Willem Mengelbergstichting, die het be heer zal voeren over het landhuis van de overledene, dat ingericht wordt als rust oord voor musici. Gisteren kwamen schilderijen, aquarellen, tekeningen, gravures en etsen ter tafel. De belangstelling was zeer groot, speciaal voor een sepia-tekening door Vincent van Gogh, voorstellende „Hutten te Saintes Maries", die tenslotte voor een bedrag van 12.000 eigendom werd van een bieder, die onbekend wenst te blijven. In totaal zijn er ruim 1600 stukken op de veiling, die bijna de gehele week zal duren. Met de DC 6 „Prinses Marijke" is Dins dagmiddag de Nederlandse delegatie, die op uitnodiging van het Zuid-Afrikaanse Jan van Riebeeck-herdenkingscomité de feestelijkheden in Kaapstad zal bijwonen, vertrokken. Van deze delegatie maken deel uit de vice-voorzitter van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, de president van de Hoge Raad, dr. J. Donner, de voor zitter van de Nederlands-Zuid-Afrikaanse Vereniging, mr. J. Keuning, de algemeen hoofdredacteur van het Algemeen Neder lands Persbureau, de heer D. J. Lambooy, het hoofd van het lijnbedrijf Afrika der KLM, de heer G. J. Reijers en de directeur van de Holland-Afrika Lijn, de heer S. Mook. In Lissabon en Brazzaville zullen leden van de Belgische, Franse en Portugese de legaties naar Zuid-Afrika aan boord komen. Behalve ruim 100 kg post, voorzien van de speciale postzegels, die voor de viering van de Jan van Riebeeckfeesten door de P.T.T. zijn uitgegeven bevindt zich aan boord een brief van burgemeester d'Ailly van Amsterdam aan zijn collega in Kaap stad, die bovendien een wandbord zal ont vangen van Rotterdams burgemeester. Het gezelschap werd uitgeleide gedaan door minister H. H. Wemmers, burgemees ter d'Ailly van Amsterdam en de Direc teur-generaal van de Rijksluchtvaart dienst, de heer J. W. F. Backer. De drie regeringstroepenschepen (Grote Beer, Waterman en Zuiderkruis) moeten worden gebruikt voor het vervoer van emigranten. De schepen moeten hiervoor een belangrijke verbouwing ondergaan, mede om aan de emigranten een redelijk comfort te bieden. Tevens dient voor een goede exploitatie de mogelijkheid te be staan ook andere passagiers te vervoeren, in het bijzonder op de thuisreizen. De aan de verbouwing verbonden kosten worden voor de drie schepen op ongeveer 14.250.000 geraamd. In een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van het Scheepvaartfonds 1951 heeft minister Wemmers dit bedrag aan gevraagd. Caesar. Lord Noel Buxton, een Engels par lementslid, heeft Dinsdag gepoogd een wandeling door de Theems te maken, teneinde de theorie te verifiëren dat er een doorwaadbare plaats in de rivier zou zijn, recht tegenover het parle mentsgebouw. Maar de 300 meter brede stroom was dieper dan hij dacht en Lord Noel Buxton moest zwemmen. Na 17 minu ten kroop hij nat en koud aan wal in de schaduw van de parlementsgebouwen, waar honderden mensen hem toejuich ten. Noel Buxton, die de geschiedenis van de Westminster Abbey schrijft, wilde wedijveren met de legioenen van Caesar, die bij hun opmars van het Zuiden naar het Noorden, nu 1900 jaar geleden eveneens door de rivier liepen. Nadat mr. Jonkman de Eerste Kamer in de zitting van Dinsdagmiddag had mede gedeeld dat aan de K.L.M. een telegram van deelneming is gezonden in verband met de vliegramp bij Frankfort begon de behandeling van de begroting van Econo mische Zaken, waarbij mr. S t e i n- kühler (K.V.P.) als eerste het woord voerde. Deze hield een pleidooi voor rui mere investeringsmogelijkheden voor de industrie. Hij vroeg of de minister er naar streeft een modus te vinden om zo spoedig mogelijk op grote schaal de overheveling mogelijk te maken van het kapitaal van collectieve fondsen naar het bedrijfsleven en of er plannen in deze richting zijn ont worpen, bij voorbeeld door middel van een garantiefonds, versterkt met de tegen waardefondsen van het plan-Marshall. De uitwerking van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie maakt naar hij zeide in de industriële sfeer weinig voortgang. De werkgevers achtte spreker hier niet on schuldig aan maar volgens hem treft ook de werknemersorganisaties blaam. Men houdt dikwijls vast aan starre formules waar wat geven en nemen aan beide kan ten reeds spoedig tot een bevredigende op lossing zou kunnen leiden. Evenals deze K.V.P.-woordvoerder oor deelde mr. R ip (A.R.) dat het huidige re geringsbeleid gericht dient te zijn op een sluitende betalingsbalans en zo weinig mo gelijk werkloosheid. Het integreren van overheidsfinanciën en particulier kapitaal noopt tot voorzichtigheid. „De gang van zaken bij de N.V. Polynorm heeft ons ver ontrust", zo zeide mr. Rip. Hij waarschuw de, dat het beschermen van jonge in dustrieën kan leiden tot grote nadelen voor andere bedrijfstakken, die belang hebben bij de export. De heer Ka p te ij n (P. v. d. A.) vond het onduidelijk in hoeverre men de finan- cieel-economische sanering heeft kunnen verwezenlijken. Hij vroeg wat er waar is van de geruchten, als zou het departement van Economische Zaken bij de industriali satie een verdienstelijke activiteit ontwik kelen door buitenlandse ondernemingen op te wekken dochterondernemingen in ons land te vestigen. Werknemers bij het Am sterdamse taxibedrijf hebben opdracht ge geven een onderzoek in te stellen naar de productiviteit en de efficiency van hun be drijf. Het zou naar de mening van de heer Kapteijn wellicht zijn aan te bevelen, dat een dergelijk onderzoek ook wordt inge steld bij het overheidsvervoer. Prof. Molenaar (V.V.D.), die een In de televisie-uitzending van de V.P. R.O. op Dinsdag 22 April zal 's avonds tus sen kwart over acht en kwart voor negen Maria de Booy optreden, een leerlinge uit de vijfde klas van de afdeling M.M.S. van het Jac. P. Thijsse Montessori-Lyceum. Zij danst „Het draaiorgel", een eigen fantasie, waarmee zij tijdens het Interscholair Jeugd tournooi 1952 in de Haarlemse Stads schouwburg zoveel succes oogstte en blijk gaf van een opmerkelijk talent. Het Comité Interscholair Jeugdtournooi 1952 heeft zich indertijd tot de V.P.R.O. en de K.R.O. gewend met de vraag of bij deze omroepverenigingen belangstelling bestond voor de kunstzinnige prestaties van de Haarlemse scholieren. De V.P.R.O. ant woordde bevestigend, met als gevolg dat Zaterdagmiddag om half drie in de Re- naissancezaal van het Frans Halsmuseum een aantal flitsen zal worden opgenomen van wat tijdens het tournooi voor het voet licht is gebracht. Zo zullen dan Zaterdag middag het koor van de Da Costa Kweek school, onder leiding van de heer H. J. Smit, en enige solisten voor de microfoon staan. Jeann'tje de Vries, een leerlinge van het Kennemer Lyceum zal „Toen ons kindje glimlachte" van Frederik van Eeden de clameren. Een reportage van deze flitsen zal op 18 April tijdens „Het kwartier voor de jeugd" door de V.P.R.O. worden uitgezonden. De dans van Maria de Booy voor de tele visie zal rechtstreeks van de studio worden uitgezonden. VERSTERKT HAAGS TEAM—PREUSSEN KREFELD 3-10. In een eenzijdige ijs- hockeywedstrijd, die in de laatste periode door tal van onregelmatigheden werd ont sierd, heeft de Duitse kampioensploeg Preussen-Krefeld te Den Haag een zege van 10-3 op een met Canadezen versterkt Haags team behaald. De tussenstanden waren 0-3, 3-2 en 0-5. WERELDRECORD 3 x 100 METER WIS SELSLAG. Een Franse ploeg, bestaande uit de zwemmers Gilbert Bozon, Maurice Lusien en Alex Jany, heeft te Troyes het wereldrecord 3 maal 100 meter wisselslag estafette (heren) zwemmen verbeterd, door een tijd voor zich te laten afdrukken van 3 min. 9,6 sec. Het oude record stond op naam van een Russische ploeg, die op 13 Mei 1951 3.11,1 zwom. PROEF WED STRIJD VOETBAL VOOR TELEVISIE. Zaterdag 29 Maart wordt in het Olympisch Stadion te Amsterdam een voetbalwedstrijd gespeeld tussen twee ju- niores-elftallen van Blauw Wit met het doel proefopnamen te maken voor de televisie. De bedoeling is dat tijdens deze ontmoeting gezocht zal worden naar de plaatsen, waar de apparaten voor televisie-opnamen het best kunnen worden opgesteld, zonder dat deze de toeschouwers het zicht kunnen be lemmeren. gunstige indruk van 's ministers beleid zei de te hebben, verklaarde van mening te zijn, dat de meeste vorderingen bij de op voering der productiviteit op het conto van het particuliere bedrijfsleven zijn te schrij ven. Ook hij was niet tevreden over de gang van zaken bij de N.V. Polynorm en vroeg of de deskundige van de herstelbank inderdaad geadviseerd heeft, de gevraagde credieten niet te verlenen. Indien Nederland op het ogenblik niet in een koude oorlog zat met de daaruit voort komende oorlogsproductie dan was het reeds lang het slachtoffer van een deflatie geworden, meende mr. Vixseboxse (C.H.U.). Tegenmaatregelen als beperking van de consumptie en vergroting van de productie zullen de deflatie volgens hem niet kunnen tegenhouden indien de struc tuur van het bedrijfsleven niet wordt ver beterd. Hiervoor bepleitte mr. Vixseboxse verlaging van de kosten, opvoering van de arbeidsproductiviteit en versterking van de liquide middelen. Veel waardering voor het ministerieel beleid had ook de heer De B r u y n (K.V. P.), die zei, dat hij het zeer zou betreuren, indien het gerucht waar zou zijn, dat mi nister Van den Brink na de verkiezingen geen herbenoeming zou aanvaarden. Hij vroeg zich af of de groot-industrie wel be reid is vrijwillig mee te werken aan de tot standkoming van de P.B.O.-organen. In de avondvergadering spraken de heren Van Santen (Comm.), die klaagde over de gang van zaken met de handel met Oost- Europa, waarop de minister interrum peerde dat Nederland in de meeste Oost- Europese landen nog vorderingen heeft Schipper (A.R.), Van de Kieft (P. v.d.A.), diens fractiegenoot Kramer, mr. R e gout (K.V.P.) en mr. Vixseboxse (C.H.U.). De laatste drie voerden'het woord bij de behandeling van de begroting der staatsmijnen. OFFICIëLE PUBLICATIE Nationalisatie huizen in Hongarije Door het ministerie van Buitenlandse Za ken wordt medegedeeld dat dezer dagen in Hongarije een verordening is uitgevaardigd waardoor in beginsel alle huizen, die niet door de eigenaren voor zelfbewoning wor den gebruikt, tegen schadevergoeding wor den genationaliseerd. Ter waarborging van hun belangen worden alle Nederlanders, die in Hongarije gelegen huizen in eigendom of in mede-eigendom bezitten uitgenodigd om, voor zover zij daarvan nog geen mededeling aan de interdepartementale commissie in zake nationalisatievraagstukken hebben ge daan, alsnog zo spoedig mogelijk opgave van hun desbetreffende belangen te doen aan genoemde instantie: Plein 23, 's-Gra- venhage. Uit geritst voor straalvliegtuigen (Van onze correspondent in Londen) PORTSMOUTH, 26 Maart. De Britse marine heeft thans haar nieuwste en groot ste vliegdekschip, de „Eagle" (Adelaar) in gebruik genomen. Het heeft een waterver plaatsing van 46.000 ton en kan honderd vliegtuigen vervoeren. Het is de eerste oorlogsbodem ter wereld, geconstrueerd voor het gebruik van marinestraalvliegtui gen. Bovendien leveren start en landingen dank zij technische verbeteringen minder moeilijkheden op dan bij de andere types van dergelijke schepen. De „Eagle" heeft een lengte van 267 meter en is 37 meter breed. Het schip is voorzien van twee van de modernste en krachtigste catapults. Aan stuurboordzijde verheft zich de controle toren met brug, welke een onderdeel vormt van een omvangrijke structuur, waar het centrum van de operaties is gevestigd. Daar bevinden zich de radio en radar-installaties. Er zijn twee enorme hangars, welke de grootste marinevliegtuigen kunnen bevat ten. Twee grote liften de oppervlakte van beide is groter dan die van twee tennis banen vormen de verbinding van de hangars naar het vliegdek, waar rijdende kranen en andere werktuigen staan opge steld om vliegtuigen, wapens en andere be nodigdheden op de snelste wijze te kunnen verplaatsen. Elke lift biedt plaats aan één vliegtuig. Bommen, raketten en torpedo's kunnen zodoende in een minimum tijd van de munitiemagazijnen naar hun bestem ming worden getransporteerd. Met de kra nen, aan weerskanten van het vliegdek, kunnen vliegtuigen aan boord worden ge hesen. De „Eagle" liep bij haar proefvaart 24 knopen toen twaalf vliegtuigen met tussen pozen van anderhalve minuut met oorver dovend lawaai de lucht inschoten. Later zal het tempo van de start worden opge voerd, zodat de machines enkele tientallen seconden na elkaar vertrekken. Per radio worden ze weer keurig netjes op hun „pre senteerblad" binnengeloodst, waarbij ze na een halve deklengte tegen de strak gespan nen opvangkabels worden afgeremd. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Heden overleed, na een geduldig gedragen lijden, in volle vrede, mijn ge liefde man, onze zorgzame vader, behuwd- en groot vader ARIE PIETER VAN OOSTEN in de leeftijd van 66 jaar. Gods wegen zijn wonder baar. Namens de familie: C. M. v. Oosten-Kerkhof Kinderen en kleinkinderen. IJmuiden-O., 25 Maart '52 Lorentzstraat 26. De teraardebestelling zal plaats vinden op Zaterdag 29 Maart a.s. des namid dags 3 uur op de „Wester begraafplaats" te IJmui den. Vertrek huis 2,45 uur Geen bloemen Heden overleed tot onze gi-ote droefheid onze pa troon A. P. VAN OOSTEN in de leeftijd van 66 jaar Zijn plichtsbetrachting zal bij ons in nagedachtenis blijven. Personeel Expeditiebedrijf van Oosten LION d'OR Morgen: Biefstuk Tartare of vis Weet u dat wij nog steeds goede prijzen betalen voor uw meubelen en uw huis houd- en industrie-naaima chines, merk of defect geen bezwaar. Rijksstraatweg 250, H.-N. U belt 22787 of zendt brief kaart en wij komen BEL 2 53 31 Schellekens - Haarlem Rijksstraatweg' 408 rd TAPIJTEN - LOPERS Deze week verkoop im port-goederen voor halve prijzen. Holtaps f 29.50, f 49.50; Wiltons f 62.50, f 79.50, f 125; M. Smyrna's 240 x 340 voor slechts f 179; Cocosloper v. f 4.95 voor f 2.45 p. m.; Damast- bedstellen f 42.50; Mo derne gordijnstoffen f 2.95 p. m. TAPIJTHANDEL ,MARO" N.V., Jansstraat 15, by Gr. Markt, Haarlem NAGELLAK Kleuren in grote verscheidenheid Kennemerlaan 63. f V f UT. Zat. 29 en Zond. 30 Maart, 8 u. Toneelgr. „Comedia" van Arthur Miller. - Regie: Johan de Meester met o.a.: Magda Janssens, John Gobau, Guus Hermus, Steye van Brandenberg. Prijzen 1.tot 3.50 (alles inbegr.). Coupons geldig. Voorverkoop v.a. Donderdag 10—3 uur. Telef. na 12 uur. Een uitgebreide stalencollectie is te Uwer beschikking. Vraagt vrijblijvend offerte bij de K. VAN VEELEN MIDDENHAVENSTR. 41 IJMUIDEN Telefoon 4108, na 6 uur 5559 (K 2550) Wasserij KLEVERPARK. Santpoorterstraat 41, Haarlem, vraagt Te koop of te huur gevr. Villatje. Wij bieden in ruil aan vrije bel-étage, best. uit 4 kamers, badk., tel. in Amsterdam (Zuid). Brieven onder no. IJ 504 aan het bureau van dit blad. een zachte, gebonden Honig's soep, die bij velen reeds jaren op tafel komt.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3